A na temu nas. Ovako nešto bi trebalo biti. Mi imamo spoljnotrgovinski deficit, budzetski deficit i inflaciju veću od Evrope već dugo (bez indicija da to padne ispod gornjeg limita od 4.5%). Dinar je ojačao u odnosu na evro a glavni razlog je zaduživanje.Да, невиђену срећу коју је она заслужила!
Да, то је оно што сам причао, држава у тим неким ситуацијама преузме на себе неке пројекте, јер то све диже БДП, узапосленост итд, Фора јесте што се то исцрпљује, а и ово што се ради нема економску оправданост у смислу да може да врати уложено уз неки принос. А ми не дижемо продуктивност толико и зато морамо бити радно-интензивни. Ево видим у ауто-сервису први пут, гомила људи из Бангладеша. Онда у теорији у неким као добрим временима, мора да се повуче и затегне фискално, па смо видели шта се десило 2019, у САД кад је Трамп нешто тако покушао. Јесте све јако климаво. Онда је скроз логично што се пегла како се пегла, тим инфлационим пиковима са времена на време. Фора је што сад људи не могу да се вежу за неку другу фиат валуту, као што си могао у ранијим инфлационим циклусима.
Trenutna stabilnost je zasnovana na 3 stavke:
-uzimanje kredita (mislim da smo pri kraju čim zajmimo od poslovnih banaka i smanjujemo planirane projekte).
-odliv novca ce biti veći u odnosu na SDI u narednih 12-18 meseci
-doznake računam da će biti manje ili iste (samo zbog rastućih troškova života ovde pa gastarbajteri moraju da pomognu bližnje).
U narednoj godini je to izazov za državu. Kako sprečiti odliv deviza i kako kroz fiskalnu politiku pokušati da se naplati što više od privrede i stanovništva. To je naravno samo kratkoročna mera koja će napraviti druge probleme kasnije. Sve se poklapa sa expom nažalost. Svi znamo šta to znači..... aj. Ne postoji način da se to odloži ili zaustavi osim ako npr ne dodje do dalje protestne eskalacije i destabilizacije pa da nam oduzmu isti što ne verujem da će biti slučaj.