Teorijsko pitanje, da li bi u zemljama Zapadne Evrope i SAD bila bolja ekonomska situacija da to nisu HCOL ("high costs of living") zemlje? Recimo, da su prosecne plate manje, a samim tim i cene, da li bi im ekonomija bila ugrozena kao sada i da li bi imali potrebe da sele privredu u LCOL zemlje, tj. zemlje gde je jeftinija radna snaga? Da li su nominalno visoke plate i visoki troskovi zivota u zapadnim zemljama uzrok ovih problema koje recimo sada imaju jer nisu dovoljno konkurentni? Ili to sto su im visoke plate i visoki troskovi zivota znaci da su svi bogatiji, a to sto nisu konkurentni nema veze?
Пробаћу да одговорим како сам разумео. Отприлике нека стандардна мера тога што кажеш економска ситуција, а ја преводим стандард живљења је GDP per capita, дакле укупан производ земље по глави становника. Није савршена мера, зато што ти као свака аритметичка средина не говори о екстремима и евентуалном раслојавању (има и за то индекса), али да кажемо да је ок. Много боља по мени мера je GDP (PPP) per capita, јер укључује и куповну моћ, не кошта те фризер исто у Лондону и у Батаји. Наравно и то има много мањкавости (само прикупљање података или сива економија у различитим земљама), али грубо, то је то. Преко 90% светских држава има већи PPP GDP od GDP, али има изузетака (Швајцарска, Исланд нпр). Судан нпр има 4 пута већи PPP од GDP, што значи да је реалан стандард живљења ту 4 пута већи него што се номинално мисли. САД логично увек има иста оба показатеља, исказује се у доларима.
Тако нпр ако би поредио стандард просечног становника ЕУ (са тим Немцем, али исто тако и Румуном, Шпанцем итд) и оног из Кине, номинално он има 3.3 пута већи стандард од Кинеза! Ипак ако уведеш PPP, сад је већ само 2.3 пута већи стандард. Онда кад то преведеш на агрегатни ниво (цела земља) и укапираш да је та Кина овладала технологијом и бољом него та ЕУ у многим стварима, а због своје величине и економије обима и због тога што сама држи 30% светске мануфактуре, а радник је номинално 3.3 пута мање плаћен од тог Европљанина (реално 2.3 пута, јер га мање кошта тај фризер, мајстор итд), јасно ти је шта се спрема и зашто овај не може више да се такмичи, мора доћи до неке конвергенције, приближавања земаља! Дакле или ћеш себи смањити стандард или ће они повећати својим људима или нека комбинација та 2! Капитал просто иде тамо где може боље да се оплоди. Као што је мом газди био скуп Амер, па их је све поотпуштао, па је запослио Балканце, али сада како нама инфлација иде брже, скупи постајемо ми, тј нисмо више задовољни, можда ће сутра да нас замени Филипинцима којима тај новац који би дао мени, значи 2-3 пута више!
Занимљиво је да су нама и Кинезима врло слична оба параметра, што значи да њима није ништа скупље да плаћају нас него своје раднике у Кини! То је оно кад кажем, баш нас брига да ли ће неко радити за 700 еур за немачку или кинеску фирму, хајде да ћутимо и смрдимо у прикрајку, нека размишља тај Немац који је навикао на 3 пута већи стандард шта ће, а ако ћеш већ да радиш за исте паре, хајде онда да возимо тај ауто по цени по којиј се продаје у Кини ако је сличног квалитета, а не 2 пута скупљи европски. Само да не ескалира све, па да сви нјбмо! Пази ово
https://finance.yahoo.com/news/ford-ceo-driving-competition-ev-010000414.html
Ако сад погледаш светску мапу GDP PPP, јасно ти је које државе имају већи стандард! Једноставно имаш ту додатну вредност. Тебе на светском тржишту слично кошта набавна цена те нафте или овог или оног ресурса, али њему је та цена доступнија ако је што кажеш HCOL, а има
већу додатну вредност од тих финансијских тржишта нпр (Луксембург) или тог неког Мерцедеса, него ми што имамо од парадајза лупам. Њему се исплати да кад сам произведе стратешке ресурсе, да производњу тих ствари са малом додатном вредношћу пошаље у Србију нпр или неку Кину или Африку, а да он све своје ресурсе и људске и остале баци тамо где има највећу маржу! Пошто је овако плавкаст на мапи, лакше му је и да доведе пожељнију радну снагу! Е сад кад се дешава овако нешто, он има проблем, јер овај што је сад зеленкаст на истоку, хоће да буде плав (богатији) као и он и има све предуслове да то оствари, јер је много конкурентнији! Тако мање-више и реално настају ратови, кад се појави неко ко реално заслужује више и ремети дотадашње интересе, а шта они после у историјама наведу као повод, није битно, то ће написати победник.
Ако бих сад још кренуо на девизне курсеве, извозне/увозне економије, какви курсеви су стимулативни за увоз/извоз, платне билансе, светску резервну валуту, баш бих га закомпликовао. То је само економска мера чисто, ако би убацили и друге парамeтре, има ту других индекса, HDI npr.