Šta je novo?

Cene nekretnina

Preko bare inflacija koja uključuje i cene stanova je nikad više udaljena od 130godišnjeg proseka.

Be ready!

20240828_074829.jpg
 
Na slici pise da je to index cena nekretnina uskladjen sa inflacijom.

Gde si ti nasao da je to u stvari stopa inflacije koja ukljucuje cene stanova? Zar ne ukljucuje svaka opsta stopa inflacije cene stanova?
 
Na slici pise da je to index cena nekretnina uskladjen sa inflacijom.

Gde si ti nasao da je to u stvari stopa inflacije koja ukljucuje cene stanova? Zar ne ukljucuje svaka opsta stopa inflacije cene stanova?
Tako je, ovo je indeks cena nekretnina usklađen sa inflacijom. Tačnije, cene nisu indeksirane na osnovu svojih nominalnih vrednosti, već realnih.
 
Ne može se porediti vreme u kojem je on bio guverner - kada je kriza stigla do nas iz Amerike i udarila malo jače, i period nakon toga od kada je Govanka guverner. NBS nije zadužena za povećanje BDP, čini mi se, samo daje procene. Najzad, Govanka i Psiho su zaslužni za inflaciju prošle godine od preko 12 odsto, 2022. 11.9% - gore od pomenutog.
Onda ni Jorgovanka i psiho nisu zaslužni za inflaciju koja nam je stigla iz uvoza, mada jeste kod nas bila malo jača, ali je i malo kasnila.

Inače u 2010, kad je došao Šoškić inflacija je bila 11,5%, a kad je otišao 2012, bila je 12,2 posto. Da li je globalna inflacija postojala tada- nije. A početkom ove decenije jeste.

A sad, da li je on kriv ili nije. Čim je otišao došlo je do stabilnosti. Kriza je počela krajem 2008, do nas je jače došla 2010, kada je on postao guverner, ali šta se to desilo toliko pozitivno baš kad je on otišao, osim što je on otišao? Ah da, otišao je Tadić i vlada Cvetković-Daček poznata po najvećoj stopi zaduživanja od 5. oktobra 2000, pozajmicom od milijardu dolara pod najnepovoljnijim kamatama da se izađe u susret Krkobabiću i nepostojanju aranžmana sa MMF-om pred izbore 2012.

Činjenica je da od kada je on otišao do korone bio je stabilan kurs i cene su bile stabilne. Bdp je uhvatio neki rast od 2016. Uostalom, od tada i cene nekretnina počinju da rastu.
 
Sopstvena valuta sluzi da pomogne drzavi i stanovnistvu u odredjenim situacijama. Sluzi da npr centralna banka daje kredite u dinarima kao sto to radi FED ili ECB. Nije poenta lokalne valute da bude zakucana tj token EUR-u. Taj stabilan odnosno jak kurs koji hvalis pomaze samo uvoznickom lobiju.
Samo što FED može da štampa svetsku rezervnu valutu i da kroji svetsku monetarnu politiku a NBS ne može, tako da je priča besmislena.

Ma da, pomaže samo uvozničkom lobiju, a slabiji dinar uz isti nominalni iznos plata i penzija bi pomogao kome? Zaposlenima i penzionerima? Sjajno se živelo za vreme Slobe i SFRJ sa stalnim klizanjem vrednosti dinara, a i izvoz bio jak, toliko jak, da je SFRJ bankrotirala i nije imala za uvoz nafte, kafe, hemijskih koncentrata za deterdžente, a i SRJ je imala jak izvoz. Toliko jak da je prodala Telekom da preživi.

A jadni Nemci i Švajcarsci sa njihovim jakim valutama, ništa nisu mogli da izvezu osamdesetih i devedesetih.
 
Na slici pise da je to index cena nekretnina uskladjen sa inflacijom.

Gde si ti nasao da je to u stvari stopa inflacije koja ukljucuje cene stanova? Zar ne ukljucuje svaka opsta stopa inflacije cene stanova?
Američki CPI računa povećanje rente, ali ne i cene nekretnina.
 
Koliko je smešno gledati nasumično indikatore za 2008-2009 i 2020. Kojom brzinom su uključili štampač i koliko se samo naštampalo - to je ludnica. Ovaj skok industrijske proizvodnje u Evropi će ući u sve anale ekonomskih analiza. Ko ne plati na mostu, platiće na ćupriji.


NBER_Recession.JPG
industrial_production.jpg
employment_sentiment.JPG
 
Koliko je smešno gledati nasumično indikatore za 2008-2009 i 2020. Kojom brzinom su uključili štampač i koliko se samo naštampalo - to je ludnica. Ovaj skok industrijske proizvodnje u Evropi će ući u sve anale ekonomskih analiza. Ko ne plati na mostu, platiće na ćupriji.


Pogledajte prilog 209532 Pogledajte prilog 209533Pogledajte prilog 209534
Bas me interesuje da li ce ljudi uzimati kredite kao sto je to bilo u vreme COVID-a kada krene spustanje kamata. Ako se vrati to ludilo, otvaramo novu temu "kako preziveti u gradu?"
 
Bas me interesuje da li ce ljudi uzimati kredite kao sto je to bilo u vreme COVID-a kada krene spustanje kamata. Ako se vrati to ludilo, otvaramo novu temu "kako preziveti u gradu?"
Ni meni ne izbija iz glave to pitanje otkad si ti naveo neke od mogućih scenarija. Gledam ove grafikone i čudim se životu, kako je sve to paradoksalno. Ne verujem da će kao za vreme kovida, ali sve više mi se čini da će biti baš taj scenario opstanka u gradu... Zadužuj se dok možeš, posle kud koji mili moji...
 
Ni meni ne izbija iz glave to pitanje otkad si ti naveo neke od mogućih scenarija. Gledam ove grafikone i čudim se životu, kako je sve to paradoksalno. Ne verujem da će kao za vreme kovida, ali sve više mi se čini da će biti baš taj scenario opstanka u gradu... Zadužuj se tog možeš, posle kud koji mili moji...
Iskreno moj base case je da cemo imati nekoliko godina ekonomskog oporavka. Jednostavno na osnovu svih indikatora ja ne vidim kako mozemo da okrenemo pricu da je sve extra i da ljudi imaju poverenja u ekonomiju i nastave da trose isto ili da uzimaju kredite a da se ne plase.
Znam da ce FED morati da stampa i ako su za covid stampali 4 triliona, sad ce morati barem 8 triliona jer je steta velika. Treba obratiti i paznju koliko ce spustiti kamate sada u septembru, ako bude 0.5% (sto je manja verovatnoca), to znaci da nesto bas nije u redu.
Ovaj case gde je u gradu sve skupo je samo ako se vrati taj osecaj da su svi srecni i trose kao ludi, jednostavno mi je to neverovatno ali ne bi me cudilo da krenu neki opasni stimulansi samo da bi nas ohrabrili. Videcemo koliko ce ludi biti.
 
Trenutna ekonomska situacija je kao narkomanska. Ako nastavis da se drogiras (da stampas pare) tones sve dublje (ekonomski problemi sve veci), ako prestanes da se drogiras (nema vise stampanja para, visoke kamatne stope, ko prezivi prezivi) bolno otreznjenje.
 
Iskreno moj base case je da cemo imati nekoliko godina ekonomskog oporavka. Jednostavno na osnovu svih indikatora ja ne vidim kako mozemo da okrenemo pricu da je sve extra i da ljudi imaju poverenja u ekonomiju i nastave da trose isto ili da uzimaju kredite a da se ne plase.
Znam da ce FED morati da stampa i ako su za covid stampali 4 triliona, sad ce morati barem 8 triliona jer je steta velika. Treba obratiti i paznju koliko ce spustiti kamate sada u septembru, ako bude 0.5% (sto je manja verovatnoca), to znaci da nesto bas nije u redu.
Ovaj case gde je u gradu sve skupo je samo ako se vrati taj osecaj da su svi srecni i trose kao ludi, jednostavno mi je to neverovatno ali ne bi me cudilo da krenu neki opasni stimulansi samo da bi nas ohrabrili. Videcemo koliko ce ludi biti.
Meni je od 2020. godine na ovamo sve tako ludo, da se ne bi čudio da nastavimo istim tempom. Ali je tvoja teorija poprilično razumna, jer bi stimulansi morali da budu baš, baš jaki da bi nas ohrabrili u toj meri.
 
Meni je od 2020. godine na ovamo sve tako ludo, da se ne bi čudio da nastavimo istim tempom. Ali je tvoja teorija poprilično razumna, jer bi stimulansi morali da budu baš, baš jaki da bi nas ohrabrili u toj meri.
Pogotovu Srbija jer jelte "Srbija ne sme da stane", ide taj EXPO, dosta se tu ocekuje i njima ne treba sada taj pesimizam da vlada a ovi nasi uzimaju kredite kao blesavi, kamata ili bez kamate NE SME DA STANE.
 
Samo što FED može da štampa svetsku rezervnu valutu i da kroji svetsku monetarnu politiku a NBS ne može, tako da je priča besmislena.

Ma da, pomaže samo uvozničkom lobiju, a slabiji dinar uz isti nominalni iznos plata i penzija bi pomogao kome? Zaposlenima i penzionerima? Sjajno se živelo za vreme Slobe i SFRJ sa stalnim klizanjem vrednosti dinara, a i izvoz bio jak, toliko jak, da je SFRJ bankrotirala i nije imala za uvoz nafte, kafe, hemijskih koncentrata za deterdžente, a i SRJ je imala jak izvoz. Toliko jak da je prodala Telekom da preživi.

A jadni Nemci i Švajcarsci sa njihovim jakim valutama, ništa nisu mogli da izvezu osamdesetih i devedesetih.
Aj sad realno. Ako nam je zakucan kurs, gubimo mogućnost nezavisnosti monetarne politike. Ne mozemo da uticemo na osnovni cilj a to je stabilnost cena. STABILNOST CENA. Mi to nemamo. Naša desetogodišnja politika NBS je NOMINALNI PORAST BDP-a.
Do čega je dovela ta politika?
Npr to dovodi do toga da ,, fiktivno" imamo veće zarade i penzije u evrima ali i mnogo veće cene u odnosu na standard.
Rezultat toga je da isti proizvod kod nas košta mnogo više u odnosu na zemlje u okruženju.
 
Bas me interesuje da li ce ljudi uzimati kredite kao sto je to bilo u vreme COVID-a kada krene spustanje kamata. Ako se vrati to ludilo, otvaramo novu temu "kako preziveti u gradu?"
Pa evo ja cu da uzmem kredit, sestra, drugar. Svi planiramo da uzmemo stan i zapocnemo porodice. Radimo, zaradjujemo - Necemo valjda ziveti sa roditeljima do 50te godine.
Zivot mora da se nastavi, ako cekamo "lepsa vremena" nikada se u Srbistanu ne bi pomakli.
 
Pa evo ja cu da uzmem kredit, sestra, drugar. Svi planiramo da uzmemo stan i zapocnemo porodice. Radimo, zaradjujemo - Necemo valjda ziveti sa roditeljima do 50te godine.
Zivot mora da se nastavi, ako cekamo "lepsa vremena" nikada se u Srbistanu ne bi pomakli.

Baš tako, mi dok dočekamo da oni normalizuju ekonomiju, jednom nogom u grobu.
 
Pogotovu Srbija jer jelte "Srbija ne sme da stane", ide taj EXPO, dosta se tu ocekuje i njima ne treba sada taj pesimizam da vlada a ovi nasi uzimaju kredite kao blesavi, kamata ili bez kamate NE SME DA STANE.
I onda ide ostvarenje vradovicevog scenarija u najavi. Evo @sutraw što je šerovao, Expo Residence oko 2400€/m2. Onda mora i Nbg da bude skuplji (sve na 4k/m2 i gore), druge centralne opštine će uglavnom varirati oko 3.5k/m2, a ove "lošije" lokacije ispod 3k/m2. Za raspon 2k-2.5k/m2 će biti samo najveći krševi na najgorim lokacijama.
Kvadrat ne sme da stane! Balon mora da nastavi da leti!
 
I onda ide ostvarenje vradovicevog scenarija u najavi. Evo @sutraw što je šerovao, Expo Residence oko 2400€/m2. Onda mora i Nbg da bude skuplji (sve na 4k/m2 i gore), druge centralne opštine će uglavnom varirati oko 3.5k/m2, a ove "lošije" lokacije ispod 3k/m2. Za raspon 2k-2.5k/m2 će biti samo najveći krševi na najgorim lokacijama.
Kvadrat ne sme da stane! Balon mora da nastavi da leti!
Ne mora da znaci da ce ovo dizati cene proporcionalno svuda u Beogradu. Ovo sto rade sa Expom je samo razvijanje jednog naselja, tj. samo moze da Surcin i Ledine prevede iz statusa Ovce i Borce u status Zarkova. Dizanje cena u celom gradu moze da bude samo po osnovu enormnog zaduzivanja, ne po osnovu same izgradnje stanova u Surcinu,
 
Ne mora da znaci da ce ovo dizati cene svuda u Beogradu. Ovo sto rade sa Expom samo moze da Surcin i Ledine prevede iz statusa Ovce i Borce u status Zarkova.

Ali u pravu je, oni imaju kontrolu nad tržištem i postavljaju standard. Ako prodaju Ledine za 2400 to će neminovno dići prosečnu cenu na NBG.

To je isti problem kao sa BNV koji postavlja standard šta je lux cena i onda se ostale novogradnje "peguju" prema tome.

I to sve može tako da ide jer ima toliko investicionih kupaca kojima nije problem da plate bilo koju cenu.
 
Pogotovu Srbija jer jelte "Srbija ne sme da stane", ide taj EXPO, dosta se tu ocekuje i njima ne treba sada taj pesimizam da vlada a ovi nasi uzimaju kredite kao blesavi, kamata ili bez kamate NE SME DA STANE.
Zato država pokušava sledeće trenutno:
1. Nenormalno zaduživanje
2. Uticaj na bankarsko poslovanje kako bi ograničila kamate na POTROŠAČKE kredite i povećali likvidnost
3. Uticaj na maloprodajne cene kako bi se one smanjile i povećala likvidnost (čak i BIA uključena LOL)
4. Povećanje minimalca. To direktno utiče na kirije.
Opasni su ovi na vlasti. Imaju fenomenalne savetnike. Ovo je surovo šta rade sopstvenom narodu zarad očuvanja skupih kvadrata. Mene brine za razliku od političara šta će ovde biti za 5-8 godina.
Već sam rekao. Cene nekretnina padaju kada ne mogu ljudi da plaćaju tih 5-6% godišnje vrednosti nekretnine kao kiriju. To je neka granica isplativosti.
200k stan. 5-6% je 10-12k. Mesečna zakupnina je 840-1000evra. Ispod toga se ne isplati izdavati.
Uporedite bilo koju lokaciju. To je taj odnos.
 
Poslednja izmena:
Pa evo ja cu da uzmem kredit, sestra, drugar. Svi planiramo da uzmemo stan i zapocnemo porodice. Radimo, zaradjujemo - Necemo valjda ziveti sa roditeljima do 50te godine.
Zivot mora da se nastavi, ako cekamo "lepsa vremena" nikada se u Srbistanu ne bi pomakli.
Naravno i tako sada razmisljas, kao i svi mi ali ako krene sve da puca, nezaposlenost skoci, pitanje je kako cemo se tada osecati. Banke ce sigurno povecati i ucesca kao sto se desava kada je kriza. Ja sam bio srednja skola kada je bila 2008 i ne mogu da se setim kako su se ljudi tada osecali, da li je bilo optimizma.
 
Ne mora da znaci da ce ovo dizati cene proporcionalno svuda u Beogradu. Ovo sto rade sa Expom je samo razvijanje jednog naselja, tj. samo moze da Surcin i Ledine prevede iz statusa Ovce i Borce u status Zarkova. Dizanje cena u celom gradu moze da bude samo po osnovu enormnog zaduzivanja, ne po osnovu same izgradnje stanova u Surcinu,
Teško baš, svako će da pomisli: pre ću da kupim u Zemunu ili gde već za ispos 3k€/m2 nego u Surčinu, zar ne? Zato će morati drugi da podignu malo da bi se i ovo prodalo uspešno. Makar ja mislim da će se preliti to sve na druge opštine, kako već to biva. Posebno zato što je državni projekat.
 
Vrh