Šta je novo?

Cene nekretnina

+Lični plus. Sve ove gluposti oko novih iskopa i prerada bice na ovaj ili onaj način u nekoj mojoj blizini pre ili kasnije tj nece biti tako daleko. A baš ne volim da me uhvate nespremnog i zato i razmatram neku kupovinu ako me razumeš. Ako uopšte ostanem u ovoj zemlji posle toga. A ovo što se planira mi je pomrsilo sve moguće planove koje sam imao.
Je l' uopste ima neki deo Srbije gde se nece kopati? Koliko vidim i beogradske periferne opstine su pogodjene?
 
Ovo je cist luksuz, mozda 1% prometovanih nekretnina je u ovu svrhu.
Mozda jeste luksuz, ali nije investiciona kupovina u uzem smislu sa ciljem zarade. A i ko kaze da to ne bi bilo potencijalno preseljenje ili dugorocno gledano kupovina za decu u buducnosti. U svakom slucaju, ne bi se kupilo da bi se nekom preprodalo po vecoj ceni niti da bi se nekom izdavalo i "zaradjivalo na tudjoj muci".
Ako imas primanja dovoljna da za par godina kupis stan bez kredita, kredit ti itekako nije rizik, barem ja to tako vidim. Sad sa tacke gledanja vrednosti se mogu sloziti da se ne slazes oko vrednosti nekretnina u odnosu na pare, ali necemo sad da se pretvaramo da je nekome ko npr prihoduje 5000 eura rizik placanje banci rate od 700 eura.
Namerno nisam napisao par godina, nego nekoliko, tipa 5-6-7. Ko ima platu od 5k evra on ne uzima kredit. Ja mogu da priustim tu ratu, ali sa trenutnim cenama i kamatnim stopama to je bukvalno bacanje pare u vetar.
Kako kategorizujes onda kupovinu nekretnine koja stoji prazna a kupljena je, ako zadrzavanje vrednosti nije investicija?
Upravo zadrzavanje vrednosti je odgovor.
Nas BDP je skocio od 2021 sa 63.1 milijardi $ na 75.19 milijardi $ od 2021 do 2023 a ocekuje se da zavrsimo ovu godinu sa 81.87 milijardi $.
To je povecanje od 29% za 4 godine u iznosu od 18 milijardi.
Sad ja ne znam odakle dolazi cifra od 30 milijardi $ duga za EXPO, i da li se misli na ukupan dug sa kamatom ili ne, ali ja koliko znam projektovani trosak EXPOa je 17 milijardi sto bi bilo slicno nasem cetvorogodisnjem skoku BDP u periodu 2021-2023, svakako dug nece biti otplacen u jednom trenutku i procentualno nece biti toliko strasan.

Da debilno je toliko zaduzivanje za EXPO, ali nije katastrofa koja se predstavlja, sve dok nam BDP skace iz godine u godinu bice to OK.

Dosta tu ako faktora ima. Ne kazem da se neki od njih nece ostvariti, ali subjektivni osecaj da se preuvelicava i bear i bull case na ovoj temi.
Jedini nacin na koji mi mozemo da podnesemo rastuci dug jeste neograniceni rast. Upravo se u tome razlikuju stavovi nas na forumu, sto neki od nas sumnjaju u to da veciti rast moze da postoji i plasimo se da ce ovo u nekom trenutku da pukne, dok neki drugi misle da je veciti rast moguc, da svako zaduzivanje generise rast GDP-a kojim se to zaduzivanje lako otplacuje, da svaka nekretnina svake godine vredi vise nego prethodne godine i da taj sistem nikad ne moze da pukne.
 
Totalno kapiram koliko je zeznuto sad za investicione kupce... Cene su sad očaj za nekoga ko hoće u nekretninu da spakuje pare. ROI na izdavanje jadan, a u vazduhu miriše da se sad kupuje na vrhuncu... Prosečni Mića sad ne zna da li da grize ili da čeka.
Koga da čekam ?
Kad imas pare onda kupuješ .
 
Živi primer zašto cene u BG neće pasti osim ako nas ne zvekne armagedon :)
Misliš da ja ne razumem o čemu ti pričaš ...ali to je isto kao i ocekivati da se ruda neče kopati ...Jedno su zelje i pamet a drugo je narod .
Kažem...pokušao sam da cekam nekoliko puta..nikad se nije desilo ono što je trebalo..a godine ne stoje...
 
Mnogo lepše i korisnije je ulagati u neki biznis, proizvodnju i slično. Ulaganje u nekretnine je najgori mogući način da se ulože pare. Porezi na posedovanje gomile stanova su izuzetno mali, tako da svaki bogatiji Srbin ima gomile stanova. Skoro svako ko ima mogućnost u Srbiji je kolekcionar stanova.
 
Mnogo lepše i korisnije je ulagati u neki biznis, proizvodnju i slično. Ulaganje u nekretnine je najgori mogući način da se ulože pare. Porezi na posedovanje gomile stanova su izuzetno mali, tako da svaki bogatiji Srbin ima gomile stanova. Skoro svako ko ima mogućnost u Srbiji je kolekcionar stanova.
Slažem se..ali biznis bez leđa u politici...bar jedan tender da te pogura...Prijaviš posao ...inspekcije..poreski cinovnici..svi kod tebe jer tebe vide. Komšija nije prijavljen ..ne idu kod njega ...nemaju ga na spisku...
U biznis bez 500.000 ne vredi...
Jedino neka preprodaja bele tehnike..nekvarljivo..
da zivi ali neke zarade vauu..ni slucajno
 
U svakom slucaju, ne bi se kupilo da bi se nekom preprodalo po vecoj ceni niti da bi se nekom izdavalo i "zaradjivalo na tudjoj muci".
Ako kupuješ stan tek tako, a nećeš da živiš u njemu, već će možda nekad, neko živeti u njemu, niti ćeš da ga izdaješ, ni ništa, bez obzira da li ga ti gledao kao investiciju ili ne, na tržište ćeš imati još gori efekat nego ljudi koji jednostavno izdaju investiciono.
 
Moze da se kaze i da je to neki vid štednje ali uz orocenje jer se svako nada da će cena njegove nekretnine porastj u budućnosti. Što mu opet dodje kao investicija. I Ivan onda kaže ne kupuje investiciono da ne zaradjuje na tudjoj muci, jer je valjda bolji od većine... A onda pominje profit. Pa odakle profit kad ne kupujes investiciono? Ili ipak kupujes investiciono samo ti se iz nekog razloga ne sviđa kako to zvuči?
 
Eto, mozda je bolje da deklasifikujemo kupovinu praznih stanova iz investicije u kolekcionarstvo
I onda ne kupujes ti stan investiciono, vec za svoju kolekciju :D
Znam bar 10 ljudi koji imaju preko 30 stanova. Imaju firme koje prave velike pare, ti stanovi i lokali im ne trebaju ni za koji k.
Ali prosto vole da imaju gomilu stanova i država ih u tome podstiče. To mi deluje kao kolekcionarstvo. Većina tih stanova nije ni izdata ili ako jeste onda su tu neki porodični prijatelji za male pare.
 
Ok..ja sam veoma ozbijan u vezi novca...bas zato što u ovoj je.enoj drzavi nemas normalan investicioni plan ulaganja..tj.siguran i stabilan.
Prve godine minus..druge i trece nula...posle ide 20% zarade i guraš..
Tako deca uce u školama koje razmisljaju o budučnosti.
Ja sam mator za bitkone ..mozda zlato.....ali ...
Svestan sam ja da povrat novca necu docekati sto se tice nekretnina..zato me i boli ta prica o 5..6 godina... zaradi na unistenom Zl....itd itd

Nije tebi bio upucen komentar Mico, zezao sam se jer ocigledno imamo svi razlicitu definiciju sta je investiciona kupovina stana naspram kupovine stana za zivot.
 
Znam bar 10 ljudi koji imaju preko 30 stanova. Imaju firme koje prave velike pare, ti stanovi i lokali im ne trebaju ni za koji k.
Ali prosto vole da imaju gomilu stanova i država ih u tome podstiče. To mi deluje kao kolekcionarstvo. Većina tih stanova nije ni izdata ili ako jeste onda su tu neki porodični prijatelji za male pare.
Ovo imas masu na Zlatiboru...cele zgrade napravile firme ....i stoje
 
Znam bar 10 ljudi koji imaju preko 30 stanova. Imaju firme koje prave velike pare, ti stanovi i lokali im ne trebaju ni za koji k.
Ali prosto vole da imaju gomilu stanova i država ih u tome podstiče. To mi deluje kao kolekcionarstvo. Većina tih stanova nije ni izdata ili ako jeste onda su tu neki porodični prijatelji za male pare.

Ne treba ni smetnuti sa uma da to ima smisla i sa strane sticanja bogatstva, što je rekao Mišković, ko je kupovao nekretnine zadnjih 20-30 godina u Srbiji taj je pametno radio. Mi imamo i jako povoljnu poresku regulativu za to, a rast cena je dosad opravdao posedovanje makar i da ništa nisu izdavali.
 
Blizak porodični prijatelj je napravio zgradu u centru Zlatibora i 6 stanova je ostavio za sebe a ostalo je prodao i izvukao pare za gradnju. Ima oko 300 kvadrata čistog profita.
600 hiljada evra je čist profit a može lako da bude i dosta veći.
Ali ovo što sam pomenuo u prethodnoj poruci nije ta priča, ovo je priča ljudi koji imaju firme sa 100-200 zaposlenih, koji imaju desetine stanova i lokala po celoj Srbiji. Oni možda jesu zaradili pare na tim stanovima zbog porasta cene ali taj prihod je prosto zanemarljiv kada pogledaš njihovu ukupnu imovinu i prihode.
 
Vrh