Šta je novo?

Cene nekretnina

Evo krug dvojke i BNV izmedju 1200-1600eur 😉
IMG_8681.png

IMG_8682.png
 

Prilozi

  • IMG_8683.png
    IMG_8683.png
    427,9 KB · Pregleda: 25
Kad pogledam mislim da nismo nesto mnogo bili razmaženi, čak smo i realno gledali ali eto ,,realnost,, koja je nastupila je bila druga i to ,,biće bolje,, nam nije donelo baš nešto:)

Skroz ste realno procenjivali, ali običan čovek nije mogao da zna da će nekretnine poskupeti 50%. Nema šta da se jedeš oko toga.
 
Ovo si odlično rekao.
No imam jedan primer sa terena.
2021 smo ja i žena bili u mogucnosti da uzmemo useljivu novogradnju ispod Lešca.
1350 eura. 40kv. Uknjiženo. Ja sam bio za, žena je bila u fazonu ma kakva crna Lešća, ne znam kraj, plašim se noću tuda da idem, nema nikakva prodavnica blizu, curi voda neka ulicom itd. Sve opravdane stavke ako se pogleda realno, nit prkos nit bes. Preskočimo.
Na papiru smo i kao realno sagledali ali onda je realnost cepala jače. Stanovi su svuda leteli cene skakle i za samo godinu dana tu su preprodavali za 2050.
Znaci oko 28000 plus oko 10000 za rentu u medjuvremenu - 38000 greška u proceni zaključno sa današnjim danima i to na stan koji je mogao da se uzme za 54000 :)
Kad pogledam mislim da nismo nesto mnogo bili razmaženi, čak smo i realno gledali ali eto ,,realnost,, koja je nastupila je bila druga i to ,,biće bolje,, nam nije donelo baš nešto:)


Greška je bila i što nismo uzeli nesto tad sto se gradilo, ali nisam imao herca da cekam 2 godine (neke od tih se idalje grade i posle 3 godine a vecina izgradjenih idalje nema ni upotrebnu dozvolu)
Tu više mislim da je prevladao strah ne prkos jer su moji na glupost izgubili 1 stan, a i znam par situacija gde su ljudi dali svoje stanove na rušenje za nove a nikad nisu izgradjene nove zgrade do kraja pa su ostali i bez jedinog doma ili su uplatili za nedovršene stanove.
No sa tim strahovima se treba boriti inače se ništa neće uraditi nikad.
Žao mi je zbog gubitka stana i na sve malverzacije ili nedovršene projekte gde su ljudi u agoniji zbog toga.
Takva dešavanja su se nažalost dešavala i mislim da svako zna(ili je čuo) neku takvu tragičnu situaciju. Imao sam i sam primera gde su u prošlosti Investitori pobegli iz države i ostali svima nama dužni za odradjene poslove...
Zbog toga se i teže ljudi odlučuju na novogradnju u izgradnji.
Pojavom notara je većinskim delom to iskorenjeno.
Što se tiče dobijanja Upotrebne dozvole to ide baš jako sporo (postoji komisija za Tehnički prijem i oni daju predlog za dobijanje Upotrebne, nakon toga se državni organi čekaju na samu potvrdu i zvanično davanje Upotrebne dozvole)...
Evo jednog zanimljivog primera:
Gradska uprava za Urbanizam u Novom Sadu je poslovala decenijama u zgradi poznatoj kao Radnička 2, koja nije imala Upotrebnu dozvolu 😉
 
Živim na periferiji u NS-u
EDIT: 7god živim na periferiji u NS-u i trenutno ti iz ove periferije kucam 😉, a od rodjenja sam bio da kažem u centru NS-a ili u najboljim delovima grada(pošto ne znaš NS, pa ti ništa ne znači Grbavica ili Liman).
Tek ću se za nekih 2.5god preseliti odavde.
Znači 10god ću živeti na periferiji, a eto imam i izmedju ostalog stan na NBG u bloku 65 😉
Da mozes da biras, a nevezano za cenu i blizinu posla, gde bi izabrao da zivis, periferija/centar NS/Bgd/NBgd ?
 
Da mozes da biras, a nevezano za cenu i blizinu posla, gde bi izabrao da zivis, periferija/centar NS/Bgd/NBgd ?
Bukvalno razmišljam o ovome dok sam se vozio do posla.
Ja volim NS i uvek bih pre izabrao NS(ok ovde sam i rodjen). U jednom trenutku pre nekih godinu dana nakon opremljenog stana u bloku 65, sam hteo malo da promenim okruzenje i preselim se tamo, nisam zbog posla i drugih stvari...
Ali da probam da ti odgovorim na pitanje iako mi je veoma teško(jer za moj život je primarna porodica i posao).
U NS-u je skoro ne bitno da li si u centru ili malo dalje. Dok sam bio samac to jest u momačkom životu bih živeo u centru ili širi deo centra(Liman, pogled na reku i kej), nije bitna kvadratura, to jest bilo mi je i ok i 32m2 u centru NS-a.
Sada sa porodicom bih gledao to jest dao prednost životu izvan samog centra. U zdravijem okruzenju sa manjom bukom i čistijim vazduhom, podnožje Fruške gore i tamo bih hteo kuću ili neki penthaus u sklopu nekog kompleksa, sa kumovima ili prijateljima u neposrednoj blizini(takav i jeste neki plan).
Iako volim Beograd, ne poznajem baš sve krajeve. Volim centar Beograda ali da kažem turistički, ne da tamo živim sa porodicom, za mene prevelika gužva.
Ako bih gledao gde bih u Beogradu baš živeo sa porodicom verovatno bih sada izabrao NBG jednostavno taj deo najbolje poznajem i ok mi je.
Lokacija BNV mi je takodje odlična i to bi mi bila opcija ali to je i dalje jedno veliko gradilište i morao bih veoma da razmislim zbog veoma velikog rentirana stana na dan i mogućih komšija.
Sami kompleksi koji nude i SPA i teretanu sa obezbedjenjem su mi odlicni i ako ne bih živeo u kući sa takvim sadržajem izabrao bih to.
Takodje u jednom periodu života, kada sam bio momak i tek se zaposlio sam hteo da živim u hotelu Norcev na vrhu Fruške gore(30min kolima udaljen od centra NS-a).
Ne mogu konkretan odgovor da ti dam, ali mislim da sam na neki način barem približio moje subjektivno mišljenje o tome gde bih živeo 😉
 
Žao mi je zbog gubitka stana i na sve malverzacije ili nedovršene projekte gde su ljudi u agoniji zbog toga.
Takva dešavanja su se nažalost dešavala i mislim da svako zna(ili je čuo) neku takvu tragičnu situaciju. Imao sam i sam primera gde su u prošlosti Investitori pobegli iz države i ostali svima nama dužni za odradjene poslove...
Zbog toga se i teže ljudi odlučuju na novogradnju u izgradnji.
Pojavom notara je većinskim delom to iskorenjeno.
Što se tiče dobijanja Upotrebne dozvole to ide baš jako sporo (postoji komisija za Tehnički prijem i oni daju predlog za dobijanje Upotrebne, nakon toga se državni organi čekaju na samu potvrdu i zvanično davanje Upotrebne dozvole)...
Evo jednog zanimljivog primera:
Gradska uprava za Urbanizam u Novom Sadu je poslovala decenijama u zgradi poznatoj kao Radnička 2, koja nije imala Upotrebnu dozvolu 😉
Imam gradevinsku dozvolu..projekat u opštini ..platio gradu kominalije..voden dnevnik izgradnje..dolazila inspekcija...Nije podnet zahtev za upotrebnu
 
Imam gradevinsku dozvolu..projekat u opštini ..platio gradu kominalije..voden dnevnik izgradnje..dolazila inspekcija...Nije podnet zahtev za upotrebnu
Kažu radi legalizaciju..a kuca pod konac..ni milimetar van projekta..Niko u drzavi se ne bavi upotrebnim posle dve godine ..kazu radi legalizaciju ..a ona ponistava projekat i 20 hiljada evra koje sam dao za komunalije...STRAŠNO
 
Ako nadjes neki takav, u tom cenovnom rangu, zovi me odma, ja placam proviziju plus 1000 eur :) svi podaci imaju svoje gliceve.
Hahaha pa dodaj odmah jednu nulu za javljanje. Provizija bi tada bila istorijska otprilike 100%.
Završio bih u novinama kao nelicenciran agent nekretnina koji uzima procenat od 100%, Vuk sa Volt Strita mi ne bi bio ravan po procentima 😂
 
Ozbiljna je tema.
I to progresivno oporezivanje bi kod običnog naroda moglo da se izbegne, tako što se prepišu stanovi na sve članove porodice(decu)....
Voleo bih da pratim tok onih vlasnika od po 1000-2000 stanova kada se progresivno oporezuju. Mislim da bi svi fiktivno preselili firme u zemlje poreskog raja, pa bi država na kraju manje i prihodovala od tog progresivnog oporezivanja.
Ne morate da se plašite još uvek, neće država dirati u dodatni porez na stanove dok joj to diže bdp. Kada zafali para, a vidimo da polako dolazi na naplatu, dižu akcize, putarine, poreze... doći će i to progresivno oporezivanje nekretnina na red tako da bolje što pre gledajte da otvorite firme i da ih preselite negde u zemlje poreskog raja kako bi to izbegli ;) Ili pravite decu pa prepisujte na njih.
 
Poslednja izmena:
Evo jedan random snimak Zlatibora, vide se i auti i zgrade.

15 sekundi klip 5 premijum lux de lux hotela 10 auta skupljih od 100k

Takav glup snimak ne zaslužuje ni ovako da se pogleda a kamoli na forum da okačiš, mora da je neka baba slikala
Uživo na asfaltu ko ode videće naravno i sam reviju auta od preko 100k
Ali ako hoćeš okačiti na ovakav forum nešto interesantnije ljudima onda bar nešto ovako...
 
Takav glup snimak ne zaslužuje ni ovako da se pogleda a kamoli na forum da okačiš, mora da je neka baba slikala
Uživo na asfaltu ko ode videće naravno i sam reviju auta od preko 100k

Pravda za babe! I babe imaju pravo da odu na Zlatibor! Zlatibor je nase najjeftinije turisticko mesto sa soc i lower end standardica zgradama, koje nema cak ni aerodrom pa ni golf terencic, namenjeno babama i ostalim penzionerima da dolaze sa vaucerima sa setaju unuke po tradicionalnom srbskom zlatiborskom kauboj parku i to malo asfalta 400x400m sto ima na Zlatiboru!
 
Poslednja izmena:
Pravda za babe! I babe imaju pravo da odu na Zlatibor! Zlatibor je nase najjeftinije turisticko mesto sa soc i lower end standardica zgradama, koje nema cak ni aerodrom pa ni golf terencic, namenjeno babama i ostalim penzionerima da dolaze sa vaucerima sa setaju unuke po tradicionalnom srbskom zlatiborskom kauboj parku i to malo asfalta 400x400m sto ima na Zlatiboru!
Svi iz gradskih zagađenih sredina odlaze i moraju da odu negde da se izluftiraju, ali najviše zbog zdravlja. I nije tako loše imati izbor od običnog standard smeštaja do Premium-a
 
Први стан је само пар метара од спољашњег круга двојке, али ипак изван, а други 50+. Извин'те ме на троловању. Дорћолске уџерице се често мењају за стан у будућој згради, или тако неки аранжман, и зато ове цене немају много тржишног смисла.
 
@Wolf jel si imao ideju mozda da ubacis filter po blokovima na nbg :D ili mozda da nam napravis podrsku da feedujemo gde su blokovi pa da posle iskorstis podatke. kontam da moze i za druge fazone kao mesne zajednice itd
 
Svi iz gradskih zagađenih sredina odlaze i moraju da odu negde da se izluftiraju, ali najviše zbog zdravlja. I nije tako loše imati izbor od običnog standard smeštaja do Premium-a

Na zalost sve vise ljudi izbegava Zlatibor nase najjeftinije turisticko mesto sa preko 99,99% soc i lower end standard zgrada, bez aerodroma i bez golf terena samo sa tradicionalnim kauboj parkom, jer se prica da ima joda u mikrotragovima u vazduhu ☠️☠️☠️
 
Opšta je tendencija među savremenim ljudima u svetu koji razmišljaju o kvalitetu svog života da kupuju negde malo dalje od grada kako bi sebi napravili bolje uslove života i otklon od stresa koji pruža gradski život...nije to ništa čudno u razvijenom zapadnom svetu (samo nam pohlepni i dokoni bgd agenti nekretnina - što im duva promaja kroz showroom - ovdi na forumu pričaju sve suprotno od zvanične turističke statistike, odnosno laži...ali, niko valjda nije lud da ih lajkuje i veruje im više! ;) )

Tako će uskoro i na našim planinama krenuti i cene će ići samo gore...ali s obzirom na temu ostaje pitanje kako i kojoj meri će se to odraziti na BG cene....
 
Ja sam skoro dobio info od jedne banke da je NBG najprecenjenija opština, tj. da ljudi trenutno tamo preplaćuju često iznad vrednosti koju daje procenitelj.
Boles... Nisu mi nejasni lovatori koji daju pare za BnV i sl. Nejasno mi je ko su kupci starogradnji i Zarkova za 3500+, to mi je i dalje enigma. Kao sto rekoh, odavno vise nemam predstavu ko to kupuje i kako. Nije ni cudo sto procenitelji vise ne mogu da pogode sta je skupo.
 
To je jer je NBG dostigao neki mitološki status u glavama ljudi, skoro kao Vračar. Ljudi su počeli da posmatraju blokove kao prestiž, bar je to moj utisak iz nekih razgovora u okruženju. Može biti razlog i što je masa neke skupe novogradnje izgrađena zadnjih 10-15 god što diže cenu kraju. I dalje se gradi i prodaje po izuzetno jakim cenama.

Po statistici se vidi da su cene starogradnje na NBG počele da posustaju tek početkom ove godine, ovo su stvarno nenormalne cifre. Ja sam početkom 2023. viđao npr. u onim blokovima 61 i dalje, starogradnje po cenama 2000-2100, sada recimo svi i najveće ruine u tom delu kače za 2400-2500.

NBG.PNG


Što se tiče drugih opština, Čukarica, Rakovica itd. to ni meni nije jasno. Za NBG donekle razumem jer je ipak i poslovni deo grada, ali da novogradnja u Žarkovu uspeva da postigne cenu 3500 EUR/m2 mi je potpuno van kognitivnih kapaciteta.
 
Novi Beograd je po meni mnogo bolje povezan sa stvarima nego centar pa samim time i jaka cena.
Blizu aerodrom, blizu biznis centri, skoro svako koga znam radi na novom beogradu, koliko god bilo ljudi na njemu opet je bolja situacija sa kolima na NBGD nego u centru gde ima milion ulicica malih.

Na to se doda to da u svim starijim blokovima imas park i skoro u svakom maxi, imas 2 keja i dosta novogradnje, dosta ljudi i u ovoj temi gleda NBGD za kupovinu za zivot i investiciono i odatle cena kvadrata.
 
Mislim da je progresivan porez jedino logicno resenje, plus 100% ako ti stan zvrji prazan. Drzava treba ohrabri investitore da ulazu u privredu a ne u spekulacije. Koliko god je to moguce.
 
To sve stoji, ali opet je ludilo najveće u odnosu na ono što se nudi. Neopravdano jako za kvalitet stanova i zgrada u starogradnji (posebno u tim stepenastim blokovima). Investicioni kupci su sigurno delimičan razlog, ali i fiksacija ljudi na NBG je takođe dovela do toga da neko misli da je normalno da oglasi ovako nešto:

 
Vrh