Šta je novo?

Cene nekretnina

Ovo isto prica jedan biznis influencer, prodavac magle, koji se obogatio preko veze i namestenih tendera (moze se procitati o tome) i sad soli ljidima pamet kako treba da zive. Napravis sistem gde je tesko uspeti postenim radom i kritikujes ljude time sto tvrdis da nije problem u sistemu, nego u tome sto su oni nesposobni. Zato dosta nasih sposobnih koji nece da se dave u ovom mulju odlaze iz zemlje i otvaraju firme van Srbije. Jedno je samokritika, drugo je zmurenje na neke ocigledno problematicne stvari.
Prica se da su ljudi nesposobni i ne znaju da pokrenu svoj biznis, a svi znamo koliko je ova zemlja destimulativna za biznis, pravno nesigurna,... Problem je i sta se kod nas smatra sposobnim. Na zapadu je sposoban onaj ko ima znanje iz oblasti, zna da organizije proces. Ovde je "sposoban" onaj ko ima nekog u opstini da mu pomogne da dobije namesteni tender, onaj ko zna nekog iz poreske pa moze da muva kako hoce i slicno. Ne zele svi da rade u tom mulju. Takodje, nisu sva zanimanja pogodna za biznis, niti postoje pravne forme koje su pogodne za obavljanje svih mogucih biznisa. To da su ljudi nesposobni mozes da prebacujes eventualno nekom ko zivi u ujredjenoj zemlji poput Norveske ili Svajcarske, kod nas je to stvarno degutantno raditi.
Tako isto je pricao jedan perica, koji se obogatio prodavajuci usluge strancima ali sada se zali sto ne moze posle 3god da kupi vikend stan u centru bga za kes, kredit nece jer zna se “jezda i dafina”. Iako od svoje zarade moze u svom gradu kupiti bar jos dva stana, pored dva koje ima.
 
Evo vam lagane teme

Screenshot_20240710-184059.png
 
Suzuman je jedan od retkih koji kritikuje sebe. Koji priznaje da ne radi punim kapacitetom iako mu to znaci manja zarada ali tako hoce, voli lagodniji zivot.
Pa činjenica je stvarno, radim na nekih 65% posto otprilike. Posvećen sam deci, porodici, životu bez stresa skroz. Što lagodnije može. Učim sa strane svašta, ali to je više hobi, lično zadovoljstvo. Ne kažem, ima raznih slučajeva, ali mislim da sam iskren prema sebi. Uzmi platu od nekih 1600 evra bruto. To znači da zarađuješ oko 70 evra dnevno otprilike, zar ne? A ima dana gde ne uradiš recimo ni za 10 evra posla. Nije to toliko samokritičnost, koliko sagledavanje realnosti.
 

Ove obveznice ispadose odlicna prilika za investiciju... 7%, zakucan EURRSD... lutka
 
Pozdrav svima,

Dugo pratim temu, pa sam resila da se registrujem da kazem i ja koju.

Prvo da se predstavim, radim kao kasirka u maksiju, nekada sam radila u Cer prometu. Od jednog posla se jedva zivi, a dosta je i naporan, jer cesto posle moralnih lekcija koje svako malo dele casni ljudi iz reda za kasu, gledam u pod. Imam i hobi, interesuje me devops envajerment, a omiljeni mi je AWS. Po zanimanju sam profesor istorije, ali od toga ne moze da se zivi, pa sam presla na trgovinu i kasu. Hastlujem, pa radim dopunsko radno vreme, kada nisam na kasi, radim na odeljenju mesa. Tu merim ljudima prsutu zajedno sa ambalazom, pa tu najvise i zaradjujem. Sve se moze kada se hoce, ostalo su izgovori.
Elem, u potrazi sam za investivcionim stanom, pa je svaka pomoc dobrodosla. Interesuje me strogi centar, jer mi je maksi u kome radim na Cvetnom trgu, pa mi je lakse da pokupim kiriju direktno posle posla, da bih imala vise vremena za hobi. Da li je King's Circle dobar po vama i da li ima rezona tu kupovati?
Hvala svima unapred.
 
Ovo ne utiče na Srbiju jer već postoji uredba koja je spustila kamate mnogo ispod tržišnih. Za nas je pitanje da li će država produžiti uredbu ili ne.
Naravno da utice... ko se kolebao da ne krenu jos vise kamate da rastu a kredit bi mogao da uzme tek sledece godine ovo su mu dobre vesti.
Posebno ako se ne produzi vladina odredba.

Novogradnju kredit mozes da dobijes tek na 80% izgradjenosti, sto za dosta novogradnji je 2025 godina.
 
Ovo ne utiče na Srbiju jer već postoji uredba koja je spustila kamate mnogo ispod tržišnih. Za nas je pitanje da li će država produžiti uredbu ili ne.
Mislim da grešiš. Tačno je da imamo uredbu i da je verovatno da će je produžiti. Ali po meni važan je narativ za ljude koji uzimaju kredite. Jer ako uzimaš kredit i znaš da će ti kamata padati u budućnosti lakše ćeš se odlučilti nego da znaš da će stalno svaka 2-3 meseca da dižu kamate i samim tebi i ratu... Važno je šta kreditni kupci misle zato su se i povukli s tržišta kad su počela velika povećanja kamata i zbog narativna da nema stajanja već samo na gore. Sad kad pričaju ići će samo na dole lakše se ljudi koji su čekali odluče!
 
Pozdrav svima,

Dugo pratim temu, pa sam resila da se registrujem da kazem i ja koju.

Prvo da se predstavim, radim kao kasirka u maksiju, nekada sam radila u Cer prometu. Od jednog posla se jedva zivi, a dosta je i naporan, jer cesto posle moralnih lekcija koje svako malo dele casni ljudi iz reda za kasu, gledam u pod. Imam i hobi, interesuje me devops envajerment, a omiljeni mi je AWS. Po zanimanju sam profesor istorije, ali od toga ne moze da se zivi, pa sam presla na trgovinu i kasu. Hastlujem, pa radim dopunsko radno vreme, kada nisam na kasi, radim na odeljenju mesa. Tu merim ljudima prsutu zajedno sa ambalazom, pa tu najvise i zaradjujem. Sve se moze kada se hoce, ostalo su izgovori.
Elem, u potrazi sam za investivcionim stanom, pa je svaka pomoc dobrodosla. Interesuje me strogi centar, jer mi je maksi u kome radim na Cvetnom trgu, pa mi je lakse da pokupim kiriju direktno posle posla, da bih imala vise vremena za hobi. Da li je King's Circle dobar po vama i da li ima rezona tu kupovati?
Hvala svima unapred.
Ako bude trebala pomoc da se pogura malo u taj IT svet, pisi slobodno.
 
Pozdrav svima,

Dugo pratim temu, pa sam resila da se registrujem da kazem i ja koju.

Prvo da se predstavim, radim kao kasirka u maksiju, nekada sam radila u Cer prometu. Od jednog posla se jedva zivi, a dosta je i naporan, jer cesto posle moralnih lekcija koje svako malo dele casni ljudi iz reda za kasu, gledam u pod. Imam i hobi, interesuje me devops envajerment, a omiljeni mi je AWS. Po zanimanju sam profesor istorije, ali od toga ne moze da se zivi, pa sam presla na trgovinu i kasu. Hastlujem, pa radim dopunsko radno vreme, kada nisam na kasi, radim na odeljenju mesa. Tu merim ljudima prsutu zajedno sa ambalazom, pa tu najvise i zaradjujem. Sve se moze kada se hoce, ostalo su izgovori.
Elem, u potrazi sam za investivcionim stanom, pa je svaka pomoc dobrodosla. Interesuje me strogi centar, jer mi je maksi u kome radim na Cvetnom trgu, pa mi je lakse da pokupim kiriju direktno posle posla, da bih imala vise vremena za hobi. Da li je King's Circle dobar po vama i da li ima rezona tu kupovati?
Hvala svima unapred.
F0dMZo8aIAABbst.png
 
Pozdrav svima,

Dugo pratim temu, pa sam resila da se registrujem da kazem i ja koju.

Prvo da se predstavim, radim kao kasirka u maksiju, nekada sam radila u Cer prometu. Od jednog posla se jedva zivi, a dosta je i naporan, jer cesto posle moralnih lekcija koje svako malo dele casni ljudi iz reda za kasu, gledam u pod. Imam i hobi, interesuje me devops envajerment, a omiljeni mi je AWS. Po zanimanju sam profesor istorije, ali od toga ne moze da se zivi, pa sam presla na trgovinu i kasu. Hastlujem, pa radim dopunsko radno vreme, kada nisam na kasi, radim na odeljenju mesa. Tu merim ljudima prsutu zajedno sa ambalazom, pa tu najvise i zaradjujem. Sve se moze kada se hoce, ostalo su izgovori.
Elem, u potrazi sam za investivcionim stanom, pa je svaka pomoc dobrodosla. Interesuje me strogi centar, jer mi je maksi u kome radim na Cvetnom trgu, pa mi je lakse da pokupim kiriju direktno posle posla, da bih imala vise vremena za hobi. Da li je King's Circle dobar po vama i da li ima rezona tu kupovati?
Hvala svima unapred.
King's Circle nije najbolje rešenje za Investicioni stan jer je 7000eur kvadrat i ne možeš ostvariti dobar ROI. Bolje uzmi dva stana neki na NBG oko Airport city-a i BNV(nepremijum stan).
Ovo će biti zanimljiv projekat
https://mondo.rs/Info/Ekonomija/amp/a1824752/Gradi-se-naselje-Green-Line-na-Novom-Beogradu.html .
Ili od nekih koji se trenutno grade koji su oko 3500eur/m2 u izgradnji u blokovima 64 i oko bloka 65, jer je tu sedište najboljih poslovnih kompanija u Srbiji. Drugi investicioni probaj BNV, budući centar dešavanja Beograda - tu možeš za nekih 4400eur/m2.
Kolege su ti se javile za pomoć prilikom prekvalifikacije u IT i uz njihovu pomoć i AI verujem da ako nastaviš ovako da se trudiš i radiš kao i do sada,
da ćeš moći da sakupiš tu razliku od 900-1000eur po m2 da ipak uzmeš ova dva stana umesto jednog 😉
Posle toga možeš da budeš mirna i skupljaš kiriju i da se unapredjuješ u IT sferi i možda otvoriš svoju firmu sa kolegama i i sama zaposliš ostale koleginice i budeš im ti mentor 😉Smanjuješ nezaposlenost, vršiš prekvalifikaciju iz low skill u high skill svoje prijatelje...Možda ih i useliš u ta dva stana koja ćeš kupiti po manjoj kiriji kako bi im i ti pomogla ako veruješ u njih i njihov trud, koji će doneti da svi više napredujete u poslu koji ćete razvijati...
Posle možeš i svoje prodavnice da otvoriš i integrišeš stečeno znanje iz IT i AI u njih kako bi ih automatizovala ...
Stavićeš hipoteke na stanove i uzeti kredit od banke jer veruješ u sebe i spremna si na taj rizik.
Svako dobro i sve najbolje 😉🤗
 
Naravno da utice... ko se kolebao da ne krenu jos vise kamate da rastu a kredit bi mogao da uzme tek sledece godine ovo su mu dobre vesti.
Posebno ako se ne produzi vladina odredba.

Novogradnju kredit mozes da dobijes tek na 80% izgradjenosti, sto za dosta novogradnji je 2025 godina.

Znalo se da neće kamate dalje rasti jer je ECB i najavio da će stati na 4%. Kad je inflacija počela da pada već je bilo jasno da neće biti daljeg dizanja, a i oni su više puta najavili da će ubuduće biti samo spuštanje.

Ako se ne produži uredba, kamate će biti oko 6-6.5% sledeće godine ako banke ne odluče da ponude povoljnije kredite same. Zato je uredba mnogo bitnija za naše tržište, jer imamo najskuplje kredite u regionu i šire, a relativno slabu kupovnu moć.
 
Previše široko gledate. Te socijalno raslojavanje, te nije pošteno, te ovo ono.

Znači to nikoga ne zanima. Morate imati fokusiran pogled na tržište pa ćete čistije rezonovati.

Kasirka iz maksija i nastavnik istorije sigurno neće živeti u centru Beograda. Prošla su ta vremena.
A bio si kul lik...
 
Pozdrav svima,

Dugo pratim temu, pa sam resila da se registrujem da kazem i ja koju.

Prvo da se predstavim, radim kao kasirka u maksiju, nekada sam radila u Cer prometu. Od jednog posla se jedva zivi, a dosta je i naporan, jer cesto posle moralnih lekcija koje svako malo dele casni ljudi iz reda za kasu, gledam u pod. Imam i hobi, interesuje me devops envajerment, a omiljeni mi je AWS. Po zanimanju sam profesor istorije, ali od toga ne moze da se zivi, pa sam presla na trgovinu i kasu. Hastlujem, pa radim dopunsko radno vreme, kada nisam na kasi, radim na odeljenju mesa. Tu merim ljudima prsutu zajedno sa ambalazom, pa tu najvise i zaradjujem. Sve se moze kada se hoce, ostalo su izgovori.
Elem, u potrazi sam za investivcionim stanom, pa je svaka pomoc dobrodosla. Interesuje me strogi centar, jer mi je maksi u kome radim na Cvetnom trgu, pa mi je lakse da pokupim kiriju direktno posle posla, da bih imala vise vremena za hobi. Da li je King's Circle dobar po vama i da li ima rezona tu kupovati?
Hvala svima unapred.
C902. Odlican stan. Ja gledao juce. Predomislio sam se a krenuo da kaparisem. Mozda sam i pogresio. Iskoristi dok je jos slobodan. Mnogo je zaintresovanih i cuo sam da sledece nedelje dizu cenu 24% a nakon 2 meseca jos 32%.. Ipak sam se odlucio za kucu na banovom brdu, trosoban stan u Becu i garsonjeru u Zenevi. Uvek treba imati vikend stan ili vise njih.
 
Znalo se da neće kamate dalje rasti jer je ECB i najavio da će stati na 4%. Kad je inflacija počela da pada već je bilo jasno da neće biti daljeg dizanja, a i oni su više puta najavili da će ubuduće biti samo spuštanje.

Ako se ne produži uredba, kamate će biti oko 6-6.5% sledeće godine ako banke ne odluče da ponude povoljnije kredite same. Zato je uredba mnogo bitnija za naše tržište, jer imamo najskuplje kredite u regionu i šire, a relativno slabu kupovnu moć.
To je jasno tebi i meni... ali ne prati svako odluke ECBa i FEDa itd, niti mogu da izvedu zakljucke kako ce se kamate kretati.
 
Pozdrav svima,

Dugo pratim temu, pa sam resila da se registrujem da kazem i ja koju.

Prvo da se predstavim, radim kao kasirka u maksiju, nekada sam radila u Cer prometu. Od jednog posla se jedva zivi, a dosta je i naporan, jer cesto posle moralnih lekcija koje svako malo dele casni ljudi iz reda za kasu, gledam u pod. Imam i hobi, interesuje me devops envajerment, a omiljeni mi je AWS. Po zanimanju sam profesor istorije, ali od toga ne moze da se zivi, pa sam presla na trgovinu i kasu. Hastlujem, pa radim dopunsko radno vreme, kada nisam na kasi, radim na odeljenju mesa. Tu merim ljudima prsutu zajedno sa ambalazom, pa tu najvise i zaradjujem. Sve se moze kada se hoce, ostalo su izgovori.
Elem, u potrazi sam za investivcionim stanom, pa je svaka pomoc dobrodosla. Interesuje me strogi centar, jer mi je maksi u kome radim na Cvetnom trgu, pa mi je lakse da pokupim kiriju direktno posle posla, da bih imala vise vremena za hobi. Da li je King's Circle dobar po vama i da li ima rezona tu kupovati?
Hvala svima unapred.
Цер промет има најкул касирку икада.
 
Sta i? Jel si kaparisao stan ili plac u Jarkovu dok nije nestalo?
Odgovoriću ti, iako osećam ironičnost tvoje poruke. Prošle nedelje sam išao u Batajnicu i nudio 140k za jednu finu kuću od 120m2, ali su vlasnici tražilo 170k. Nisam našao ništa u Jarkovu osim placa, o tome još razmišljam. Nadam se da ti je moj update bio od koristi. Planiram da odem i do Stare Pazove, pa ću ti se javiti.
 
Realno na tu bezobraznost nije trebalo ni da mu odgovaras. Provokator klasicni, level krug2.
Ma ok je, svako ima neku svoju ulogu, da tako kažem. Voli čovek da se izrazi tako. Na forumu sam zato što pokupim dobre informacije, neki su me podstakli da naučim nešto novo, ima i finih analiza ekonomskih, predviđanja raznog tipa. Dokle god me to podstiče da učim nešto novo, tu sam.
 
Nerealizovan tako da nije strasno dok su tu krediti. Tek treba da krene default, pa preuzimanje, pa drzava da se ukljuci u preuzimanje uz otkup losih dugova.
Ovo je muka za sve nas:
To ne znam kako ce da rese. Neki novi avramov cbdc dolar verovatno.
 
As of March 2023, the Japanese public debt is estimated to be approximately 9.2 trillion US dollars (1.30 quadrillion yen), or 263% of GDP, and is one of the highest among developed nations. 43.3% of this debt is held by the Bank of Japan.

I šta fali Japancima? :) Nešto sumnjam da će skoro da se rešava to pitanje duga ....
 
Vrh