Šta je novo?

Cene nekretnina

As of March 2023, the Japanese public debt is estimated to be approximately 9.2 trillion US dollars (1.30 quadrillion yen), or 263% of GDP, and is one of the highest among developed nations. 43.3% of this debt is held by the Bank of Japan.

I šta fali Japancima? :) Nešto sumnjam da će skoro da se rešava to pitanje duga ....
Japanci su pukli. Uskoro ce dolaziti na rad u Srbiju ako tako nastave.

Fora sa nasim ljudima je sto izgleda ne kapiraju da se svet menja. Jos uvek veliki procenat njih misli da je "Kanada obecana zemlja" jer prosto ne prate trendove a ne kapiraju da je i tamo standard na toliko silaznoj putanji da je to ludilo. Isto vazi i za Japan. Socijala.
 
Japanci su pukli. Uskoro ce dolaziti na rad u Srbiju ako tako nastave.

Fora sa nasim ljudima je sto izgleda ne kapiraju da se svet menja. Jos uvek veliki procenat njih misli da je "Kanada obecana zemlja" jer prosto ne prate trendove a ne kapiraju da je i tamo standard na toliko silaznoj putanji da je to ludilo. Isto vazi i za Japan. Socijala.
Socijala je prejaka reč možda, jer ipak imaju neverovatno izgrađenu infrastrukturu iz dana stare slave, ali mogu da potvrdim tvoje reči iskustvom sa terena. Ranije su mnogo radili i relativno dobro zarađivali, sada samo mnogo rade. Standard sve lošiji, slobodni dani ništa, o letovanju može da se sanja samo. A to "mnogo rade" ide u ekstreme koji su našem čoveku nezamislivi. Klasično radno vreme nastavnika je do 8, 9 uveče, a vikendom sa decom imaju vannastavne aktivnosti. Da ne navodim tek šta je u zdravstvu i drugim granama.
Nijedno društvo nije tako bajno kao što neki ovde zamišljaju. Za sve mora da se plati ceh.
EDIT: Krenuli su i da se masivno iseljavaju u Australiju i USA, a da sa druge strane uvoze radnu snagu iz bukvalno istih krajeva kao mi. Prirodni priraštaj im je katastrofa, mladi nemaju nikakvu motivaciju da stupaju u veze (kako bi imali, kad imaju 4 dana odmora godišnje), skandali u politici su im svakodnevnica. Da dopunim sliku.
 
Poslednja izmena:
Poredite Japan i Srbiju, to je kao Lexus i Jugo da poredite.
Msm oba su auti i tu se svaka sličnost završava.

Živimo u svinjskom toru od države al ste zato veoma brzi da brstite o Japanu, svetskoj politici, ekonomskim krizama...

Jedan brat gleda jedan jedini dijagram kako ide gore dole i predviđa recesije, drugi crypto bro Japance naziva socijalom. Srpska posla...

Da znate išta o ekonomiji Japana, znali bi da Japan ima decenijski problem sa inflacijom i da je dug koji imaju velikom delom zbog intervencija centralne banke, kako bi se podigla inflacija.
 
Kad ovako pises delujes kao neka ,krtica" tj neki lik agent/investitor funded osoba kome odgovara dalji porast cena 🙂🙂🙂. Jer upravo si profil osobe koja je obrazovana, fino zaradjuje a nipodistavas svoju zaradu, obrazovanje, radno iskustvo sa nekom mantrom u fazonu ja sam sam kriv sto ne mogu da kupim ono sto hocu, i to je sve kao normalno. Placacu kiriju 500e za 40m2 i to je super. Samokaznicu se .
Ljudi koji su u toj situaciji najcesce idu van zemlje i preziru istu.
Bez uvrede 🙂🙂🙂

Zato ti je kolega napisao da si mazohista 🙂
A ja mislim da Suzuman živi u stvarnom svetu i ne očekuje da neko drugi rešava njegove probleme.
 
Inače očekivati od države da rešava ovakav problem je skroz ok primarno iz razloga što ga je država i stvorila monetarnim mahinacijama i devalvacijom - a ne zato što je to neki komunistički impuls zatucanog naroda.
 
Ne kontate vi vradovica, on hoce da kaze da je bogatom Srbinu 100x bolje u Srbiji nego u Japanu, ili Kanadi :) ne prica on o ovima sto rade za platu.

A i nije nam tako lose, evo Kasirka kupuje investiciono, prekvalifikuje se za tri meseca i odma moze da ustedi 50k godisnje. Devops envajrnmenti su sad na ceni, narocito ovi sto ocekuju da im neki dev napise diplojment skripte, a oni samo da kliknu enter, desnim malim prstom, onako hakerski... :cool: Treba nam vise takvih AjTi entiteta. A mi smo svi taki, zdravi, lepi i kurati, pa svi mozemo sve.
 
A ja mislim da Suzuman živi u stvarnom svetu i ne očekuje da neko drugi rešava njegove probleme.
Kako to u njegove kolege u Bugarskoj, Rumuniji, Makarskoj, Austriji, Norveškoj, Švedskoj, Španiji. Nemačkoj (nastavi niz) mogu a kod nas ne može? 🙂
Mi da se samokaznimo sa 3 biča po ledjima zbog same pomisli na tako nešto.
 
A ja mislim da Suzuman živi u stvarnom svetu i ne očekuje da neko drugi rešava njegove probleme.
Nije toliko u tome da li ja očekujem ili ne, nego što se to jednostavno ne može očekivati. Izabrao sam da ostanem ovde znajući uslove igre, izabrao sam porodicu i odgovornost, te tako moram istoj da obezbedim i krov nad glavom. Da li me je neko naterao na to? Mogao sam da prezrem sistem i iselim se gde god. Kod nas ljudi previše jednostrano gledaju stvari. Slušam juče u kafiću kako dva sredovečna čoveka pljuju po zdravstvu na sav glas, neće da plaćaju doprinose za zdravstveno osiguranje jer ne idu kod lekara nikad i slično. Ma nemoj? Gde su ti deca primala vakcine, ko ih je gledao kad se razbole na svakih mesec, dva? Možda da svedemo račune koliko bi to platio sve privatno. I što ti se žena porodila besplatno, i što neko dežura da možeš u sred noći da odvedeš dete kod lekara.
Budimo malo realniji.
 
Kako to u njegove kolege u Bugarskoj, Rumuniji, Makarskoj, Austriji, Norveškoj, Švedskoj, Španiji. Nemačkoj (nastavi niz) mogu a kod nas ne može? 🙂
Mi da se samokaznimo sa 3 biča po ledjima što smo to pomislili.
Dok ne odeš da živiš tamo i osetiš sve prednosti i mane sistema ne možeš da kažeš sa sigurnošću šta i kako oni stvarno rešavaju. Osim toga, ja živim u Srbiji i trudim se da u njoj svojim delanjem promenim šta mogu. Ne dozvoljavam da me koči ono na šta ne mogu da utičem. Neće sigurno neko da bude fin i snizi cene tako da i ja siromah mogu da kupim stan na Nbg.
 
Inače očekivati od države da rešava ovakav problem je skroz ok primarno iz razloga što ga je država i stvorila monetarnim mahinacijama i devalvacijom - a ne zato što je to neki komunistički impuls zatucanog naroda.
Pouceni istorijom, jel bolje cekati i ocekivati da drzava uradi nesto ili da ipak se pouzdas u svoje sposobnosti i raditi da se ti sam izboris ipak?

Sta ti znaci ako drzava resi problem stanovanja kroz 30 godina, bices starac do tada.
 
Pouceni istorijom, jel bolje cekati i ocekivati da drzava uradi nesto ili da ipak se pouzdas u svoje sposobnosti i raditi da se ti sam izboris ipak?

Sta ti znaci ako drzava resi problem stanovanja kroz 30 godina, bices starac do tada.

Niko ne sprečava da radiš oboje. Da kritikuješ državu i očekuješ da popravlja svoje gluposti, dok paralelno radiš šta možeš za sebe i svoju porodicu.
 
Realno na tu bezobraznost nije trebalo ni da mu odgovaras. Provokator klasicni, level krug2.
Ja sad tek vidim kakvog sam coveka nasao da prozivam. E da nam je vise takvih kao Suzuman, sila je. Covek koga su isterali iz Beograda, ali se ne predaje niti zali. Nasuprot, zahvaljuje se i luta po prigradskim opstinama u zelji da svije gnezdo.
A i tebi Mrgude da se zahvalim, kad sam video da me ti prozivas bas sam se zamislio.
Zaista mu zelim puno srece da nadje to sto trazi.
 
Poredite Japan i Srbiju, to je kao Lexus i Jugo da poredite.
Msm oba su auti i tu se svaka sličnost završava.

Živimo u svinjskom toru od države al ste zato veoma brzi da brstite o Japanu, svetskoj politici, ekonomskim krizama...

Jedan brat gleda jedan jedini dijagram kako ide gore dole i predviđa recesije, drugi crypto bro Japance naziva socijalom. Srpska posla...

Da znate išta o ekonomiji Japana, znali bi da Japan ima decenijski problem sa inflacijom i da je dug koji imaju velikom delom zbog intervencija centralne banke, kako bi se podigla inflacija.

Problem Japana je što nema skoro nikakve prirodne resurse.

Oni su prva kapitalistička industrijalizovana i evropski obrazovana zemlja Azije, koja je zbog toga uzletela daleko iznad svojih mogućnosti.

Kao pre svega izvozna privreda dostigli su svoj maksimum krajem osamdesetih kada su im plate dostigle Zapadne. Posle toga su izgubili svaku prednost.

Iako su izgledali mnogo jaki u SAD se desila digitalna revolucija devedesetih koja je pogurala SAD u IT tehnologijama.

Zatim ih je sustigla Južna Koreja i preuzela im deo svetskog tržišta, a sada ih masakrira Kina puna raznih resursa i sa jeftinijom, a sve obrazovanijom radnom snagom.

Politika njihove centralne banke sa veštačkom inflacijom i kupovinom svega i svačega sa odštampanim novcem je propali pokušaj da se izbegne stvarnost koji se bliži kraju.

Japan nema rešenje i osuđen je na propadanje.
 
Ironican ili ne u pravu je u tom komentaru.

Vreme kada neko ko radi prosecan posao i moze da skupi za stan u centralnim opstinama je proslo.

To vreme nije nikad ni postojalo.

Neko je dobio stan tu sa prosečnim poslom. Nije ga kupio od svoje plate, osim ako nije prodao neku drugu nekretninu iz nasledstva i slično.
 
Inače očekivati od države da rešava ovakav problem je skroz ok primarno iz razloga što ga je država i stvorila monetarnim mahinacijama i devalvacijom - a ne zato što je to neki komunistički impuls zatucanog naroda.
Naša država nema nikakav uticaj na FED i ECB. Mi smo sitne ribe.

Orahova ljuska u okeanu.

I mnogo uređenije i moćnije države, sa poštenijim političarima imaju isti problem.
 
Ja sad tek vidim kakvog sam coveka nasao da prozivam. E da nam je vise takvih kao Suzuman, sila je. Covek koga su isterali iz Beograda, ali se ne predaje niti zali. Nasuprot, zahvaljuje se i luta po prigradskim opstinama u zelji da svije gnezdo.
A i tebi Mrgude da se zahvalim, kad sam video da me ti prozivas bas sam se zamislio.
Zaista mu zelim puno srece da nadje to sto trazi.
Suzuman zvuci dosta zadovoljnije i srecnije u zivotu od 50% ljudi koji ostavljaju ovde komentare, ne bih rekao da mu je toliko lose u zivotu.
To sto su drugokrugasi ogorceni jer ne mogu da nadju jeftin stan u mestu gde rentaju stan ili su odrasli u tom kraju, ili hoce da kupe investiciono bas izbija u ovoj temi, normalni ljudi se prilagodjavaju trzistu i svojim sposobnostima.
 
Ja sad tek vidim kakvog sam coveka nasao da prozivam. E da nam je vise takvih kao Suzuman, sila je. Covek koga su isterali iz Beograda, ali se ne predaje niti zali. Nasuprot, zahvaljuje se i luta po prigradskim opstinama u zelji da svije gnezdo.
A i tebi Mrgude da se zahvalim, kad sam video da me ti prozivas bas sam se zamislio.
Zaista mu zelim puno srece da nadje to sto trazi.
Ko me je to isterao? Pa ja pobogu imam bolji standard od većine Beograđana, mogu da plaćam i ratu za stan u Bg, i kiriju, šta god izaberem.
Kriveći državni aparat za sve i svašta, situaciju posmatrate krajnje jednostavno i jednostrano. Ajde ovako: uzećemo @Extroniks za primer, nadam se da nece da se ljuti, jer je on naveo da zarađuje fino, ima svoj biznis itd. Vlada donese odluku da svima koji imaju ispod 1200 evra platu da pomoć od 40k za kupovinu stana. Hipotetički. Ti ljudi iskoriste šansu i povećaju znatno tražnju stanova na Nbg, te im i skoči cena zbog loše ponude. Extroniks hoće da živi na Nbg, ali ne može da nađe stan, a mora i da ga plati više nego ostali, jer ima visoke prihode, a nema pomoć. Fokusiranjem na jedan segment društva zanemarili smo interese drugih koji nisu u neposrednom fokusu priče, a koji će plaćati cenu donetih odluka. Zašto da manje produktivni nameću troškove više produktivnim? Zašto smo postizanjem "pravde" nametnuli trošak Ekstroniksu?
Državni aparat je kompleksna mašina koja se vodi svojim interesima (jer je skup pojedinaca), populističkim merama i sličnim. Pre nego što poverujete da je država dužna da nešto reši, pokušajte da predvidite rezultate toga, da izračunate troškove, odredite podsticajne strukture.
Previše jednostavno gledaš kompleksan svet.
 
Ja sad tek vidim kakvog sam coveka nasao da prozivam. E da nam je vise takvih kao Suzuman, sila je. Covek koga su isterali iz Beograda, ali se ne predaje niti zali. Nasuprot, zahvaljuje se i luta po prigradskim opstinama u zelji da svije gnezdo.
A i tebi Mrgude da se zahvalim, kad sam video da me ti prozivas bas sam se zamislio.
Zaista mu zelim puno srece da nadje to sto trazi.
Pero Zdrero, jel ti traziš i planiraš kupovinu bilo kakvog stana u ovom periodu, to jest bliskoj budućnosti?
Jel imaš odredjenu lokaciju na kojoj bi to i uradio?
Jel imaš uslove da budeš stambeni kupac ili si možda keš kupac?
 
Kriveći državni aparat za sve i svašta, situaciju posmatrate krajnje jednostavno i jednostrano.
Nije drzavni aparat kriv pojedincu za sve u zivotu. Ali je i te kako kriv ako dozvoli da se u drustvu napravi neka nova elita, koja je preko noci zaradila ogromne novce sumnjivim putievima. Slusamo u udarnim terminima neku Diki, nekog Nevolju, pa i oni su sitna riba i dvorske lude, da se skrene paznja sa toga sta se stvarno radi. Da stvarno stanove kupuju najobrazovaniji, najsposobniji preduzetnici, itd... Bio bih srecan, pa makar nikad ne kupio stan. Srpska dzentrifikacija nije uporediva sa onom u San Francisku, Ostinu i sl. Imamo privredu koja se oslanja na kladionice i gradjevinu.
 
Vrh