Šta je novo?

Cene nekretnina

Ova kriza koja sledi neće uopšte biti tako blaga
a u svakoj krizi nekako najvise mora da stegnu kajis oni sto najmanje imaju, a to je klijentela zlatibora jer tamo imamo samo soc i lower end standard zgrade za siroke nardone mase, plus 1.5 premium za ove sto zalutaju ili usput prolaze do Crne Gore/Beograda na primer. Kauboj park i ostatak vasara na Zlatiboru je poslednja stvar na koju ce ljudi u krizi bacati novac. Znaci predvidjas jos manju popunjenost kapaciteta na Zlatiboru nego sto je sada?
 
Poslednja izmena:
To je jedna stvar koju ljudi ne kontaju, ako dodje jaka kriza, nece nam padati na pamet da kupujemo stanove, to i jeste poenta krize, da ljudi stede.
Široke mase ljudi će štedeti u tom trenutku nakon proglašenja krize i vidljive golim okom, dok će korporacije i kao što su neki kačili ovde Investitore koji imaju 9000stanova povećati svoj kapital za mnogo manje para nego što mogu sada, to jest ubrzaće njihovo bogaćenje, zato veliki Investitori akumuliraju novce pred očekujuću krizu, pa i režu troškove, to bi bilo zanimljivo pratiti, jer ukoliko vidimo njihov prestanak ulaganja nego štednju i maksimalno rezanje troškova, možemo očekivati taj scenario, to jest krizu koja nam sleduje.
 
Široke mase ljudi će štedeti u tom trenutku nakon proglašenja krize i vidljive golim okom, dok će korporacije i kao što su neki kačili ovde Investitore koji imaju 9000stanova povećati svoj kapital za mnogo manje para nego što mogu sada, to jest ubrzaće njihovo bogaćenje, zato veliki Investitori akumuliraju novce pred očekujuću krizu, pa i režu troškove, to bi bilo zanimljivo pratiti, jer ukoliko vidimo njihov prestanak ulaganja nego štednju i maksimalno rezanje troškova, možemo očekivati taj scenario, to jest krizu koja nam sleduje.
Upravo to, oni što imaju malo, odnosno bolje reći nemaju dovoljno za bilo kakvu nekretninu će štedeti, ali oni što imaju dovoljno za stan će ga odmah kupiti, neće sigurno gledati svoj račun kako im se topi. Kad dođe jaka kriza i upadnemo u onu spiralu recesija-inflacija sve valute u kojima se štedi (evro, dolar) idu lagano dole...
Pitanje je kad će i u kojoj će se meri to dešavati. Za sada USA i EU lepo medijski prikrivaju ono što su naštampali i što je i izazvalo problem...možda će pokrenuti još neki rat da nam dodatno skrenu pažnju i prikriju. Mislim ne treba se tome čuditi, vidite da su budaletine na glavnim zapadnim tv kanalima optuživale čak i Putina za ekonomsku krizu u USA!
 
Upravo to, oni što imaju malo, odnosno bolje reći nemaju dovoljno za bilo kakvu nekretninu će štedeti, ali oni što imaju dovoljno za stan će ga odmah kupiti, neće sigurno gledati svoj račun kako im se topi.
Iz ovoga zakljucjemo da ni jedni ni drugi nece trositi novac na soc i lower end standard ponudu na Zlatiboru. Ostaje jos samo taj jedan i po premium sto ima na Zlatiboru, ali pitanje i ta klijentela koliko ce biti raspolozena tu da trosi novac jer ce zbog krize vrlo verovatno svi spustati cene pa ce onda moci sebi da prisuste pravi premium ne taj zlatiborski.

"Prva ovogodišnja kvota od 100.000 vaučera za subvencionisani odmor podeljena je za samo 2 sata.

Udruženje "Moja Srbija" uputilo je poziv Vladi Republike Srbije da već u narednim danima pusti u opticaj dodatnih 150.000 vaučera, čime bi se u velikoj meri zadovoljile potrebe zainteresovanih građana.
"

Ako kriza bude kao sto najavljujes, onda pitanje hoce li drzava moci/hteti da placa nocenja na zlatiboru preko vaucera, a to moze smanjiti broj nocenja i za 10x!

Ne znam zasto, ali ti bas crnu sudbinu labudu predvidjas zlatiboru.
 
Poslednja izmena:
Široke mase ljudi će štedeti u tom trenutku nakon proglašenja krize i vidljive golim okom, dok će korporacije i kao što su neki kačili ovde Investitore koji imaju 9000stanova povećati svoj kapital za mnogo manje para nego što mogu sada, to jest ubrzaće njihovo bogaćenje, zato veliki Investitori akumuliraju novce pred očekujuću krizu, pa i režu troškove, to bi bilo zanimljivo pratiti, jer ukoliko vidimo njihov prestanak ulaganja nego štednju i maksimalno rezanje troškova, možemo očekivati taj scenario, to jest krizu koja nam sleduje.
Onda mogu da te obavestim da je od februara 2022 maksimalna kontrola troškova. Budzeti srezani i svaki evro uštede se gleda. Drugi najbitniji segment poslovanja je naplata potraživanja i cash flow firme.
To je inside info od mene. Širenje odnosno investiranje možda ima max 7-10% firmi (i to ono što su ranije predvideli business planom. Ovo sve pišem za korporacije.
 
Upravo to, oni što imaju malo, odnosno bolje reći nemaju dovoljno za bilo kakvu nekretninu će štedeti, ali oni što imaju dovoljno za stan će ga odmah kupiti, neće sigurno gledati svoj račun kako im se topi. Kad dođe jaka kriza i upadnemo u onu spiralu recesija-inflacija sve valute u kojima se štedi (evro, dolar) idu lagano dole...
Pitanje je kad će i u kojoj će se meri to dešavati. Za sada USA i EU lepo medijski prikrivaju ono što su naštampali i što je i izazvalo problem...možda će pokrenuti još neki rat da nam dodatno skrenu pažnju i prikriju. Mislim ne treba se tome čuditi, vidite da su budaletine na glavnim zapadnim tv kanalima optuživale čak i Putina za ekonomsku krizu u USA!
Oni što imaju sada za stan a kalkulišu, mogu u tom po meni katastrofa scenariju da prodju i bolje i lošije, to niko ne zna...
Spominjemo moguci scenario da krene neka kriza u USA 2025 i kod nas posledice mozda 2027, tada krece EXPO kod nas, takodje ovde spominjem/o razne sistemske igre izmedju agencija i investitora, i da retko kada dodju do stvarnih kupaca za život povoljne nekretnine i u krizi će se prvo nadmiriti baš Investicioni kupci koji su akumulirali novce, pa tek onda će biti dostupan i širok odabir stanova u ponudi ostalima ako potraje kriza ili rat(najgori scenario, jer tada nikome nije do kupovine stanova, od običnog naroda to jest preko 90% stanovništva neće razmišljati o tome, a i biće dosta prevara po meni tada)...
 
Ne znam sta ti imas protiv koriscenja tacke u pisanju :D

Spominjemo moguci scenario da krene neka kriza u USA 2025 i kod nas posledice mozda 2027, tada krece EXPO kod nas, takodje ovde spominjem/o razne sistemske igre izmedju agencija i investitora, i da retko kada dodju do stvarnih kupaca za život povoljne nekretnine i u krizi će se prvo nadmiriti baš Investicioni kupci koji su akumulirali novce, pa tek onda će biti dostupan i širok odabir stanova u ponudi ostalima ako potraje kriza ili rat(najgori scenario, jer tada nikome nije do kupovine stanova, od običnog naroda to jest preko 90% stanovništva neće razmišljati o tome, a i biće dosta prevara po meni tada)...

Rečenica je zaista dugačka i može biti teška za čitanje i razumevanje. Evo kako možes podeliti i pojednostaviti rečenicu:

Spominjemo mogući scenario da u 2025. godini krene neka kriza u SAD, a da kod nas posledice osetimo možda 2027. godine, kada počinje EXPO. Takođe, ovde spominjemo razne sistemske igre između agencija i investitora. Retko kada te igre dovode do stvarnih kupaca povoljnih nekretnina.
U slučaju krize, prvo će se namiriti investicioni kupci koji su akumulirali novac. Tek nakon toga će biti dostupan širok izbor stanova ostalima, ako kriza ili rat potraju. U najgorem scenariju, tokom rata, niko neće razmišljati o kupovini stanova. Obični ljudi, koji čine preko 90% stanovništva, neće se baviti time, a moguće je da će biti dosta prevara.

Ova verzija je kraća i jasnija, omogućavajući forumasia lakše praćenje misli.
 
Ne znam sta ti imas protiv koriscenja tacke u pisanju :D



Rečenica je zaista dugačka i može biti teška za čitanje i razumevanje. Evo kako možes podeliti i pojednostaviti rečenicu:

Spominjemo mogući scenario da u 2025. godini krene neka kriza u SAD, a da kod nas posledice osetimo možda 2027. godine, kada počinje EXPO. Takođe, ovde spominjemo razne sistemske igre između agencija i investitora. Retko kada te igre dovode do stvarnih kupaca povoljnih nekretnina.
U slučaju krize, prvo će se namiriti investicioni kupci koji su akumulirali novac. Tek nakon toga će biti dostupan širok izbor stanova ostalima, ako kriza ili rat potraju. U najgorem scenariju, tokom rata, niko neće razmišljati o kupovini stanova. Obični ljudi, koji čine preko 90% stanovništva, neće se baviti time, a moguće je da će biti dosta prevara.

Ova verzija je kraća i jasnija, omogućavajući forumasia lakše praćenje misli.
Hvala. 😉
 
Zasto bi bilo zabrinjavajuce to sto navodno imamo 2 godine da se pripremimo za eventualnu krizu?

Deluje mi da si ti kupac koji prizeljkuje krizu kako bi kupio stan povoljnije.
Zato što kod nas veštački zbog naših vlastelina mnogo duže traje i mnogo je jača. Dok ne iscede suvu drenovinu kao sada sa stanovima, hranom, troškovima života, gorivom, garderobom, tehnikom i drugim dobrima itd.
Ništa se ti ne brini za mene. Ja imam svoju kalkulaciju.
 
S obzirom kakav pristup Batajnica ima NBg, mislim da je odlično što je tako pristupačna sa cenama. Ali da ne širimo dalje priču o Bataji. Poenta je da je naše tržište sjajno dokle god ima i manje-više pristupačnih lokaciji onima sa nižim dohotkom.
Generalno, veći pad cena nekretnina našoj ekonomiji ne bi doneo gotovo ništa dobro. (To kažem kao potencijalni kupac.)

1. Građevinski sektor bi bio manje isplativ, te bi bilo i manje projekata. (Vremenom, kada se tražnja oporavi, cene bi opet skočile jer ponuda ne bi mogla da odgovori na to.)
2. Država bi ubirala manje poreza od nekretnina.
3. Smanjila bi se vrednost imovine koju poseduju domaćinstva, te bi svi bili znatno siromašniji nego što jesu. (Takozvanih lančanih kupoprodaja bi bilo znatno manje.)
4. Banke bi bile izložene većom riziku jer bi bilo nenaplativih kredita i pada vrednosti kolaterala. (Banke bi verovatno bile izložene najvećem riziku i ne bi mogle da odobravaju nove kredite.)

Da ne širim dalje, ali mislim da je sreća (ili sreća u nesreći, ako želite) što nam makar građevinski sektor prosperira i doprinosi nekom rastu privrede. Na talasu rasta građevinskog sektora treba da zajašu turizam i poljoprivreda i sve će biti značajno bolje.
Kao što napisah, ni potencijalnim kupcima se ne isplati da se nadaju jakoj krizi. Mislite da će banke biti tako velikodušne da daju kredite koje posle ne mogu da naplate. Niko ne prolazi dobro u krizi, osim neke nekolicine nazovimo "ratnih profitera", ali da ne zalazimo u to.
 
Upravo, ne znam sto neki ljudi misle da bi kriza koja bi spustila cene nekretnina bila dobra.

Velika je sansa da u takvoj krizi ostanete bez posla ili kao sto je neko rekao da banke poostre uslove.
 
Upravo, ne znam sto neki ljudi misle da bi kriza koja bi spustila cene nekretnina bila dobra.

Velika je sansa da u takvoj krizi ostanete bez posla ili kao sto je neko rekao da banke poostre uslove.
Da ostaneš bez posla, ili pak popiješ jedno debelo sniženje plate. Ovako je mnogo lepše: nekretnine skupe, ljudi bogatiji, plate bolje, gradi se više.
 
Niko ne priželjkuje krizu već mora da se zapita da li je u ovom trenutku posle porasta cena 50+%, dupliranja rate zbog rasta euribora i vrlo moguće recesije zapravo dobra odluka uzeti kredit od 100k+ evra. Ako se kompanije koje isplaćuju tu platu stiskaju, šta je onda običnom smrtniku pametno
 
Oni što imaju sada za stan a kalkulišu, mogu u tom po meni katastrofa scenariju da prodju i bolje i lošije, to niko ne zna...
Spominjemo moguci scenario da krene neka kriza u USA 2025 i kod nas posledice mozda 2027, tada krece EXPO kod nas, takodje ovde spominjem/o razne sistemske igre izmedju agencija i investitora, i da retko kada dodju do stvarnih kupaca za život povoljne nekretnine i u krizi će se prvo nadmiriti baš Investicioni kupci koji su akumulirali novce, pa tek onda će biti dostupan i širok odabir stanova u ponudi ostalima ako potraje kriza ili rat(najgori scenario, jer tada nikome nije do kupovine stanova, od običnog naroda to jest preko 90% stanovništva neće razmišljati o tome, a i biće dosta prevara po meni tada)...
Ne verujem nešto u mogućnost prevara jer se sada sve radi preko notara, jedino ako promene postojeći sistem kupoprodaje...ili si mislio na neke druge mogućnosti, plaćanje pre dozvole ili sl? Ako gledamo samo na opšte poskupljenje i inflaciju, onda će verovatno i sami stanovi/apartmani poskupljivati u skladu sa tim, nema razloga da će poskupljenje da zaobiđe izgradnju. Kada Investicioni kupci reše da kupuju odnosno da akumulirani novac menjaju za nekretnine može opet doći do pritiska na cene jer em će se investicioni nadmetati između sebe em će i ostali da utrče u igru...
Rat može da prikrije u prvom trenutku, ali i da kasnije ubrza pritisak na cene. Inače našu zemlju rat može i da zaobiđe ako budemo dovoljno mudri i neutralni, onda možemo postati dodatno interesantni i stranim kupcima...
 
Niko ne priželjkuje krizu već mora da se zapita da li je u ovom trenutku posle porasta cena 50+%, dupliranja rate zbog rasta euribora i vrlo moguće recesije zapravo dobra odluka uzeti kredit od 100k+ evra. Ako se kompanije koje isplaćuju tu platu stiskaju, šta je onda običnom smrtniku pametno


Zavisi od primanja i lokacije...
Realno gledajuci 100k kredit trenutno znaci ratu od oko 500 eura na 30 godina, ako neko trenutno iznajmljuje stan za 350 eura npr nije to toliko skok posebno ako su mu primanja iznad 1000 eura.

Za argumente sta ce ako izgubi posao... pa i kirija bi dosla na naplatu tako da je realno problem kako god okrenes.
 
Zavisi od primanja i lokacije...
Realno gledajuci 100k kredit trenutno znaci ratu od oko 500 eura na 30 godina, ako neko trenutno iznajmljuje stan za 350 eura npr nije to toliko skok posebno ako su mu primanja iznad 1000 eura.

Za argumente sta ce ako izgubi posao... pa i kirija bi dosla na naplatu tako da je realno problem kako god okrenes.
Ili da nekako podigneš sopstvenu produktivnost i zaradiš više, ili da sagledaš svoju situaciju realno. Nećeš ili ne možeš kredit 100k? Onda gledaš Pančevo, Bataju, Pazovu, Borču, Jakovo i slično, ili definitivo odlažeš kupovinu do daljnjeg.
 
Ne verujem nešto u mogućnost prevara jer se sada sve radi preko notara, jedino ako promene postojeći sistem kupoprodaje...ili si mislio na neke druge mogućnosti, plaćanje pre dozvole ili sl? Ako gledamo samo na opšte poskupljenje i inflaciju, onda će verovatno i sami stanovi/apartmani poskupljivati u skladu sa tim, nema razloga da će poskupljenje da zaobiđe izgradnju. Kada Investicioni kupci reše da kupuju odnosno da akumulirani novac menjaju za nekretnine može opet doći do pritiska na cene jer em će se investicioni nadmetati između sebe em će i ostali da utrče u igru...
Rat može da prikrije u prvom trenutku, ali i da kasnije ubrza pritisak na cene. Inače našu zemlju rat može i da zaobiđe ako budemo dovoljno mudri i neutralni, onda možemo postati dodatno interesantni i stranim kupcima...
Slažem se sa zaobilaskom rata, to jest nadam se...Mislim da ćemo u tom scenariju i imati povratak naših ljudi iz inostranstva, a verujem da ih ima više nego u Srbiji, tako da i ako njih 10% dodje nazad to je ozbiljan broj.
Prevara mislim da ima u kriznim situacijama najviše, trenutno se neki ljudi predomišljaju vezano za kupovine zbog toga, a ne tokom rata.
I da slažem se da ćemo postati tada interesantni stranim kupcima, ali takve stvari će biti nepredvidive kao i naše učešće u samom toku.
Ja ću pomenuti po zna koji put da se naši ljudi i dalje boje da kupe novogradnju zbog prevara u toku prošlosti(duple prodaje, nezavršetka zgrade...)
 
Upravo, ne znam sto neki ljudi misle da bi kriza koja bi spustila cene nekretnina bila dobra.

Velika je sansa da u takvoj krizi ostanete bez posla ili kao sto je neko rekao da banke poostre uslove.

Kriza koja bi spustila cene stanova značajno bi bila pakao jer bi to značilo da masa ljudi mora da prodaje stanove jer ne može više da ih isplaćuje.

Cena neće pasti dok se ponuda ne poveća, a kod nas samo kreditni kupci koji moraju da prodaju jer nemaju za ratu mogu da povećaju ponudu.
 
Kriza koja bi spustila cene stanova značajno bi bila pakao jer bi to značilo da masa ljudi mora da prodaje stanove jer ne može više da ih isplaćuje.

Cena neće pasti dok se ponuda ne poveća, a kod nas samo kreditni kupci koji moraju da prodaju jer nemaju za ratu mogu da povećaju ponudu.
Problem sa ponudom je što ne možeš tek tako da je povećaš. Moraš da budeš produktivniji, da se oslanjaš na nova tehnološka znanja, da sve radiš bolje i brže. A nama fali dosta ljudstva, strana radna snaga tek dolazi, birokratski problemi su tu. Dakle, kada bi se nastavilo sa ovakvom motivacijom za gradnjom, jer je tržište bogato i isplati se ulagati, mislim da bi se ponuda značajno uvećala, ali tek za koju godinu. Ako naiđe kriza, kočnica na sve, svima loše.
 
Povećanje ponude? Demografija nam je obrnuta piramida. Narednih 10-15 godina će se rapidno umanjiti populacija bumera. To znači ogroman broj slobodnih stanova. Masa potomaka će postati vlasnici drugog i trećeg stana.

To će povećati ponudu na tržištu izdavanja, a verovatno i na tržištu prodaje.

Moraćemo da naselimo baš ogroman broj novih građana da bismo nadoknadili ovaj broj.
 
Slažem se sa zaobilaskom rata, to jest nadam se...Mislim da ćemo u tom scenariju i imati povratak naših ljudi iz inostranstva, a verujem da ih ima više nego u Srbiji, tako da i ako njih 10% dodje nazad to je ozbiljan broj.
Prevara mislim da ima u kriznim situacijama najviše, trenutno se neki ljudi predomišljaju vezano za kupovine zbog toga, a ne tokom rata.
I da slažem se da ćemo postati tada interesantni stranim kupcima, ali takve stvari će biti nepredvidive kao i naše učešće u samom toku.
Ja ću pomenuti po zna koji put da se naši ljudi i dalje boje da kupe novogradnju zbog prevara u toku prošlosti(duple prodaje, nezavršetka zgrade...)
Aaa na tu vrstu prevara si mislio, pa dobro i za to postoji mogućnost plaćanja na rate, po etapama ili procentu izgrađenosti. a što se tiče duplih prodaja strah verovatno postoji ali toga više realno nema. Naša dijaspora je realno ogromna, čini se da nas ima više van zemlje nego u matici. I sada, dok još kriza nije pokazala svoje pravo lice, naši lepo kupuju nekretnine po turističkim centrima, pričalo se ranije da više ne grade kuće sa lavovima već za izdavanje ali koje će moći i sami da koriste kad dolaze na odmore, takođe i da bar nekako probaju da vežu svoje potomke sa Srbijom...a ako se desi da nagrnu zbog raznih razloga nisam siguran da će tržište moći da im ponudi dovoljno dobrih apartmana/stanova. Ipak, dobro je svakako pošto oni traže moderne objekte Premijum kvaliteta tako da bi se u tom slučaju dobro odrazilo na opšti kvalitet
 
Povećanje ponude? Demografija nam je obrnuta piramida. Narednih 10-15 godina će se rapidno umanjiti populacija bumera. To znači ogroman broj slobodnih stanova. Masa potomaka će postati vlasnici drugog i trećeg stana.

To će povećati ponudu na tržištu izdavanja, a verovatno i na tržištu prodaje.

Moraćemo da naselimo baš ogroman broj novih građana da bismo nadoknadili ovaj broj.
Investitore slabo zanima šta će biti za 15 godina i koje su projekcije kretanja prirodnog priraštaja. Oni vide da je trenutno tražnja velika, da je stanogradnja unosna grana i da gotovo jedino tu mogu da računaju na profit. Znači planiraće projekte dokle god se kupuje i dokle god mogu, a time će sigurno povećavati ponudu. Kada tražnja zamre, onda će i stanogradnja pratiti taj tok.
 
Problem sa ponudom je što ne možeš tek tako da je povećaš. Moraš da budeš produktivniji, da se oslanjaš na nova tehnološka znanja, da sve radiš bolje i brže. A nama fali dosta ljudstva, strana radna snaga tek dolazi, birokratski problemi su tu. Dakle, kada bi se nastavilo sa ovakvom motivacijom za gradnjom, jer je tržište bogato i isplati se ulagati, mislim da bi se ponuda značajno uvećala, ali tek za koju godinu. Ako naiđe kriza, kočnica na sve, svima loše.

Govorim u kontekstu pada cene. Nove gradnje nikad neće biti dovoljno da sama sebi obori cenu.
 
Govorim u kontekstu pada cene. Nove gradnje nikad neće biti dovoljno da sama sebi obori cenu.
Aa, to da. To bi moglo da se desi samo u slučaju neke super zdrave konkurencije na tržištu, gde bi svi privredni učesnici imali jednake uslove, te bi ulaganje za svakog bilo jednako privlačno i dostupno. što verujem nije slučaj.
 
Dobro jutro forumašima, evo krenulo je kukanje oko povećanja poreza. Neko je još davno spomenuo da Grad nije usvojio odluku o prosečnoj ceni kvadrata, te poreznici sada razrezuju pune iznose poreza.
Eto, što kaže naš narod onako laički: "plati, pa se klati".
 
Vrh