Šta je novo?

Cene nekretnina

Ono sto pricam od pocetka godine. Isto tako pokusavam da skontam kako ce nasi ljudi skontati krizu i ono sto me isto malo plasi je sta ce biti narativ za tako jaku krizu (ako bude jaka).
Ne znam šta imaš na umu. Stagflacija a la 80te ili vise deflacija zbog smanjene traznje, manjka keša i porasta troskova zivota (vise 2008-2010 stil)?
 
Japan, UK, Finska, Irska zvanično. Nemačka je u tehničkoj recesiji. Skočila je i izbegla status da je u recesiji. Jedan lep pregled:
Japan se slabo spominje u medijima, retko ko zna da im je valuta značajno depresirala. Ranije si imao gotovo isti odnos jen dinar, sada za jedan euro dobiješ 173 jena otprilike. (Trebalo je da se ugledaju na našu politiku fiksnog deviznog kursa, umesto što se vezuju za dolar 😅) Zato turizam sad razbija, jeftino postalo svima.
Deflacija 2008 stil. Posle OI u Parizu idemo jako.
 
Ne znam šta imaš na umu. Stagflacija a la 80te ili vise deflacija zbog smanjene traznje, manjka keša i porasta troskova zivota (vise 2008-2010 stil)?
Vise 2008 stil, da zbog jake panike i krize i povecane nezaposlenosti ljudi dosta manje trose novca, pa zato ocekujem neki kratak period deflacije opet zasto kratak zato sto vidim da likvidnost raste, centralne banke spustaju kamate sto sve vodi ka tome da ce nesto jeftiniji novac opet biti dostupan ali ono sto ne mogu da vidim je da li ce bas zbog te panike i krize ljudi imati hrabrosti da uzimaju nove dugove? Dzabe sva ta likvidnost i jeftin novac ako je ljudima tesko da zive i placaju vec postojece dugove.
Ocekujem zbog toga i nesigurnost kod investitora i da nekoliko godina imamo bear market ali za ovo sam bas, da kazem, 50/50 da ce biti tako. Psihologija ljudi ne prestaje da me fascinira pa zato ne mogu biti sigurniji :D
U slucaju da se zalete ljudi sa dugovima, onda se moze ocekivati period kao 70ih gde je bio taj bullwhip effect sa inflacijom, koji bi dolazio u talasima, kako skoci potraga za jeftinim kesom, tako inflacija skoci, pa onda dizu kamate da bi spustili i tako u krug. Taj scenario je isto moguc jer mislim da smo navuceni na jeftin novac zestoko.
To su 2 scenarija koja po meni imaju najvise mogucnosti da se ostvare nakon krize.

Pitanje je kakav ce narativ biti iza krize. Ako bude svetski rat, to je kraj ako ipak bude slom necega, mozda mozemo da se izvucemo, to je ono sto ja cekam.
 
Poslednja izmena:
Moj poznanik je stavio jako lep stan sa garažom na oglase, sa sve napisanom parolom "Agencije stop-kupite od vlasnika"

Posle mesec-dva taj oglas je nestao i on je stan oglasio u dve agencije.

U međuvremenu je prodao stan, ali nisam se setio da ga pitam, kad sam ga video, zašto je angažovao agencije.
Zato što ljudi kupuju više preko agencija. Zašto je to tako ne znam. Privid sigurnosti, lenjost?

Ovo govorim jer sam skoro prošao kroz prodaju stana. Dok sam samo ja držao oglas imao sam manje pregleda/poziva od krajnjih kupaca. Kad sam se odlučio za saradnju sa agencijama odmah se pojačao broj gledanja stana.

Inače city expert ne naplaćuje proviziju od kupca. Ovo govorim jer je neko skoro pomenuo kako nije fer da agenti naplate od obe strane. Eto, ovi to ne rade.
 
Inače city expert ne naplaćuje proviziju od kupca. Ovo govorim jer je neko skoro pomenuo kako nije fer da agenti naplate od obe strane. Eto, ovi to ne rade.

To je super stvar, ali mislim da dosta vlasnika neće da oglašava preko njih jer oni neće da pokazuju stan, već ga samo slikaju. Generalno imaju slabu ponudu stanova za agenciju koja funkcioniše 100% online.
 
Tako je, to im je princip. I imaju podrazumevanu proviziju od 2,4% za prodavca (nisam hteo da pregovaram o visini) što je više od standardnih 2% kod drugih agencija (iz ugla prodavca). To je još jedan razlog zašto kao prodavac možeš odlučiti da ne saradjujes s njima. S druge strane imaju (ili se bar hvale) dobru bazu kupaca. Meni su doveli par ozbiljnih ljudi koji su dali ponude i čekali da vide hoću li uspešno završiti ranije ugovorenu transakciju (slično je uradila i druga agencija sa kojom sam saradjivao pa ne mogu da kažem da su ovi bili bolji).

Nekima odgovaraju, nekima ne, ne ulazim u izbor, to je već individualno i dobro je da ima izbora i kod nas. Hteo sam da se nadovežem na diskusiju o nepravednim provizijama za obe strane primerom gde to nije slučaj.
 
Jel moze neko mi objasni koja je fora sa agencijama koje objave oglas zoves prvi zakazan si dodjes na lokaciju i onda odjednom neko ima pre tebe i samo odbiju poziv i napisu porukom stan je prodat?

Zar nije običaj da makar sačekaju da makar zakazani ljudi vide izjasne se i posle mozda da se izabere onaj koji najvise odgovara ili i da se koriguje cena?

Ili to odma tapnu nekom svom prijatelju ili je neka prevara.


Ko zna lokaciju kraj je polugeto al je jako blizu centru i svemu a i inace tu je cena 2400 do 2700 za slicne stanove, negde i 3000.
Sve u svemu od izlaska oglasa do prodaje 2 nepuna sata.
 

Ko zna lokaciju kraj je polugeto al je jako blizu centru i svemu a i inace tu je cena 2400 do 2700 za slicne stanove, negde i 3000.
Sve u svemu od izlaska oglasa do prodaje 2 nepuna sata.
Ne iznenadjuje, cena je povoljna za samu lokaciju i stanje u kom je stan. To je oglasio neko kome novac treba odma, verovatno je mogao da izvuce malo vise. Nije bitno za koliko oglasavas, vec za koliko se prodaje. Mozes da oglasis i 5000 evra kvadrat
To sto neki ljudi zacrtali neke svoje cene i procene za nekretninu pa im stoje oglasi godinama, to je njihova stvar i pravo.
 
Poslednja izmena:
Jel moze neko mi objasni koja je fora sa agencijama koje objave oglas zoves prvi zakazan si dodjes na lokaciju i onda odjednom neko ima pre tebe i samo odbiju poziv i napisu porukom stan je prodat?

Zar nije običaj da makar sačekaju da makar zakazani ljudi vide izjasne se i posle mozda da se izabere onaj koji najvise odgovara ili i da se koriguje cena?

Ili to odma tapnu nekom svom prijatelju ili je neka prevara.


Ko zna lokaciju kraj je polugeto al je jako blizu centru i svemu a i inace tu je cena 2400 do 2700 za slicne stanove, negde i 3000.
Sve u svemu od izlaska oglasa do prodaje 2 nepuna sata.
Ovo je super za tu cenu, obicno bude bar 80k+ za slicne stanove. Nije ni cudo da je otisao za dva sata, ko zna koliko ljudi ima kao ja koji cekaju ovakve prilike. Meni bi ovo super doslo, nego ja bih se mislio dva dana, pre nego sto nazovem, sta nije u redu sa stanom. :ROFLMAO:
 
Ne iznenadjuje, cena je povoljna za samu lokaciju i stanje u kom je stan. To je oglasio neko kome novac treba odma, verovatno je mogao da izvuce malo vise. Nije bitno za koliko oglasavas, vec za koliko se prodaje. Mozes da oglasis i 5000 evra kvadrat
Jasno ni mene ne iznenađuje da je nestao tako brzo, samo mi bukvalno nije jasan agent koji oglasi ovu cenu od 52000 za uknjizen stan, iz 2000ih na Staroj Karaburmi, na 3km od centra, budeš prvi stvoris se za sat vremena tu i odjednom ima neko pre i cak ti se i ne javi no ti odbije poziv.
Zar nije i njima u interesu da makar tih par zakazanih ispostuju pa vide mozda neko ponudi i veću cenu?

Na kraju krajeva, ova cena je stvarno nerealno niska i ima neka fora sigurno.

Kad sam gledao Top Hill za 1800 agent nam je sam rekao da je kao nudio drugarima prvo jer je jako niza cena.

Tako da mi bas nije jasno, mozda je i stigla opomena da ne sme toliko ispod cene da se prodaje pa su povukli ili su tapnuli drugarima no to bi valjda bilo onda bez oglasa :)
Ili ce opet da izadje oglas sa jačom cenom.

No eto pricam samo koja je to fora da tako samo ispale ljude koji zapale iz drugog dela grada i samo poljube vrata ni ne vide stan haha, ne deluje mi bas profesionalno.
 
Ili to odma tapnu nekom svom prijatelju
Svaki agent ili barem oni sa iskustvom imaju nekoliko svojih investicionih kupaca-klijenata, njima javljaju kada se pojavi neki jeftiniji stan to jest ako neko hoće brzo da proda stan i zadovoljan je sa nekom cenom koja je manja od cene za koju može da se proda stan. Tada se brzo desi kupovina, promeni vlasnik i ta agencija moze da postavi stan po vecoj ceni...
Drugarica mi je na jako dobroj poziciji u Novosadskoj agenciji za nekretnine i kada sam joj u proslosti rekao da mi javi ako izadje neki povoljni stan(investicioni), pa i da je za komplet renoviranje i kasniju prodaju, da mi javi, nasmejala se i rekla da postoji red i mnogo takvih kupaca, nije otkrivala koliki ona dobije deo, to jest čašćenje jer nisam hteo ni da pitam. Samo mi je rekla, pa zar misliš da sva ova putovanja i automobil mogu da imam od plate i mizerne provizije(jer ona dobija oko 10% bonusa od agencijske zarade kada proda stan)😉
 
Jasno ni mene ne iznenađuje da je nestao tako brzo, samo mi bukvalno nije jasan agent koji oglasi ovu cenu od 52000 za uknjizen stan, iz 2000ih na Staroj Karaburmi, na 3km od centra, budeš prvi stvoris se za sat vremena tu i odjednom ima neko pre i cak ti se i ne javi no ti odbije poziv.
Zar nije i njima u interesu da makar tih par zakazanih ispostuju pa vide mozda neko ponudi i veću cenu?

Na kraju krajeva, ova cena je stvarno nerealno niska i ima neka fora sigurno.

Kad sam gledao Top Hill za 1800 agent nam je sam rekao da je kao nudio drugarima prvo jer je jako niza cena.

Tako da mi bas nije jasno, mozda je i stigla opomena da ne sme toliko ispod cene da se prodaje pa su povukli ili su tapnuli drugarima no to bi valjda bilo onda bez oglasa :)
Ili ce opet da izadje oglas sa jačom cenom.

No eto pricam samo koja je to fora da tako samo ispale ljude koji zapale iz drugog dela grada i samo poljube vrata ni ne vide stan haha, ne deluje mi bas profesionalno.
Sve je moguce, ali jeste neprofesionalno se kupac ne ispostuje ili ispali u ovom slucaju. Generalno dosta je neozbiljnih ljudi, mozda si izbegao metak, tesko je saradjivati sa nekim ko je debil. Ali brza reakcija je kljucna kod dobrih stanova, ne prodaju se uvek za 2 sata. Par dana vec jeste ucestalije
 
Jel moze neko mi objasni koja je fora sa agencijama koje objave oglas zoves prvi zakazan si dodjes na lokaciju i onda odjednom neko ima pre tebe i samo odbiju poziv i napisu porukom stan je prodat?

Zar nije običaj da makar sačekaju da makar zakazani ljudi vide izjasne se i posle mozda da se izabere onaj koji najvise odgovara ili i da se koriguje cena?

Ili to odma tapnu nekom svom prijatelju ili je neka prevara.


Ko zna lokaciju kraj je polugeto al je jako blizu centru i svemu a i inace tu je cena 2400 do 2700 za slicne stanove, negde i 3000.
Sve u svemu od izlaska oglasa do prodaje 2 nepuna sata.

To je kupio preprodavac istog momenta
 
Ovo je super za tu cenu, obicno bude bar 80k+ za slicne stanove. Nije ni cudo da je otisao za dva sata, ko zna koliko ljudi ima kao ja koji cekaju ovakve prilike. Meni bi ovo super doslo, nego ja bih se mislio dva dana, pre nego sto nazovem, sta nije u redu sa stanom. :ROFLMAO:
Sve se slazem.

Bukvalno i ja isto sam se mislio al sam odma zvao, odma ugovorio jos je pitao kad joj odgovara i mosa hahah.
Ko sto rekoh jasno mi je zasto je otisao odmah, samo eto ranije znam da je bilo kad se više ljudi odluci da uzima onda se gleda ko je ponudio dalje najveću cifru i uslove (dal je kes kredit itd) Na stranu da sam prvi zakazao a odjednom se neko stvorio pre :)

Na kraju krajeva video bih sa advokatima mislim da je fora do papira neka sigurno, jer je to stan napravljen deobom većeg na 2 i proverio sam u katastru stoji samo veci uknjizen.

Moje pitanje je kako postupati u ovakvim situacijama gde izleti ovako nesto sto deluje kao prevara?
Meni je bila ideja da odma kažem ocu, lepo uzmem dobrog advokata na potisivanje da bane, preleti papire i to je to, kaze mi dal da se zalecem ili ne.

Jel zna neko koliko se kreću te usluge i da li moze da se odustane na potpisivanju ako nesto nije u redu sa papirima bez nekih penala?
(To bih u svakom slucaju poverio advokatima jer agentima nista ne verujem)
 
Svaki agent ili barem oni sa iskustvom imaju nekoliko svojih investicionih kupaca-klijenata, njima javljaju kada se pojavi neki jeftiniji stan to jest ako neko hoće brzo da proda stan i zadovoljan je sa nekom cenom koja je manja od cene za koju može da se proda stan. Tada se brzo desi kupovina, promeni vlasnik i ta agencija moze da postavi stan po vecoj ceni...
Drugarica mi je na jako dobroj poziciji u Novosadskoj agenciji za nekretnine i kada sam joj u proslosti rekao da mi javi ako izadje neki povoljni stan(investicioni), pa i da je za komplet renoviranje i kasniju prodaju, da mi javi, nasmejala se i rekla da postoji red i mnogo takvih kupaca, nije otkrivala koliki ona dobije deo, to jest čašćenje jer nisam hteo ni da pitam. Samo mi je rekla, pa zar misliš da sva ova putovanja i automobil mogu da imam od plate i mizerne provizije(jer ona dobija oko 10% bonusa od agencijske zarade kada proda stan)😉
Jasno pretpostavio sam da je ta fora,no mi nije jasno zasto uopste objavljuju oglase onda?
 
Jasno pretpostavio sam da je ta fora,no mi nije jasno zasto uopste objavljuju oglase onda?
Objavi greškom pošteni kolega, mozda neki novajlija koji još nije povezan u taj neki sistem 😂, a oni su na odmoru itd...
Pa kada iskusni agent sa vezama pogleda oglas i javi investicionom klijentu ili uopste ne javi klijentu vec samo nazove svog poštenog kolegu i kaže mu da skine oglas, na pitanje zašto ili na pitanje od šefa/vlasnika agencije ona/on(iskusni agent) može da kaže zvao me je naš stari klijent i hoće da uzme i spreman je da da depozit odmah ali nije u državi(kupuješ par dana)...Da ne nabrajam sada moguće primere, ali taj fazon.
 
Vise 2008 stil, da zbog jake panike i krize i povecane nezaposlenosti ljudi dosta manje trose novca, pa zato ocekujem neki kratak period deflacije opet zasto kratak zato sto vidim da likvidnost raste, centralne banke spustaju kamate sto sve vodi ka tome da ce nesto jeftiniji novac opet biti dostupan ali ono sto ne mogu da vidim je da li ce bas zbog te panike i krize ljudi imati hrabrosti da uzimaju nove dugove? Dzabe sva ta likvidnost i jeftin novac ako je ljudima tesko da zive i placaju vec postojece dugove.
Ocekujem zbog toga i nesigurnost kod investitora i da nekoliko godina imamo bear market ali za ovo sam bas, da kazem, 50/50 da ce biti tako. Psihologija ljudi ne prestaje da me fascinira pa zato ne mogu biti sigurniji :D
U slucaju da se zalete ljudi sa dugovima, onda se moze ocekivati period kao 70ih gde je bio taj bullwhip effect sa inflacijom, koji bi dolazio u talasima, kako skoci potraga za jeftinim kesom, tako inflacija skoci, pa onda dizu kamate da bi spustili i tako u krug. Taj scenario je isto moguc jer mislim da smo navuceni na jeftin novac zestoko.
To su 2 scenarija koja po meni imaju najvise mogucnosti da se ostvare nakon krize.

Pitanje je kakav ce narativ biti iza krize. Ako bude svetski rat, to je kraj ako ipak bude slom necega, mozda mozemo da se izvucemo, to je ono sto ja cekam.
Hmmmm 🤔.
Stagflacija a la 70te mi jedino pije vodu ako dođe do nekog embarga na naftu. Čak i blokada Tajvana bi imala druge implikacije. Poskupljenje svih proizvoda ali mislim da ne bi uticala na assete.
Deflacija 2008. Smanjena traznja, cene ostaju iste. Manje firme propadaju, velike ih preuzimaju. Štednja atl, potrošački krediti ath. Asseti padaju ispod tržišne vrednosti.... Zabrinjavajuće mi je sto je prošla kriza na zapadu trajala 2008-pocetak 2010. Kod nas 2012-2016.
To znači da ako kriza kreće na zapadu 25, kod nas 27
 
Hmmmm 🤔.
Stagflacija a la 70te mi jedino pije vodu ako dođe do nekog embarga na naftu. Čak i blokada Tajvana bi imala druge implikacije. Poskupljenje svih proizvoda ali mislim da ne bi uticala na assete.
Deflacija 2008. Smanjena traznja, cene ostaju iste. Manje firme propadaju, velike ih preuzimaju. Štednja atl, potrošački krediti ath. Asseti padaju ispod tržišne vrednosti.... Zabrinjavajuće mi je sto je prošla kriza na zapadu trajala 2008-pocetak 2010. Kod nas 2012-2016.
To znači da ako kriza kreće na zapadu 25, kod nas 27
Samo kratko da se nadovežem sa mojim mišljenjem to jest zaključkom vezano za to da manje firme propadaju to jest da ih velike preuzimaju.
Neću daleko da idem u prošlost ali to je bio slučaj i sa Covid krizom, pa i svaka sledeća kriza će ubrzati taj proces...
 
Zabrinjavajuće mi je sto je prošla kriza na zapadu trajala 2008-pocetak 2010. Kod nas 2012-2016.
To znači da ako kriza kreće na zapadu 25, kod nas 27

Zasto bi bilo zabrinjavajuce to sto navodno imamo 2 godine da se pripremimo za eventualnu krizu?

Deluje mi da si ti kupac koji prizeljkuje krizu kako bi kupio stan povoljnije.
 
Hmmmm 🤔.
Stagflacija a la 70te mi jedino pije vodu ako dođe do nekog embarga na naftu. Čak i blokada Tajvana bi imala druge implikacije. Poskupljenje svih proizvoda ali mislim da ne bi uticala na assete.
Deflacija 2008. Smanjena traznja, cene ostaju iste. Manje firme propadaju, velike ih preuzimaju. Štednja atl, potrošački krediti ath. Asseti padaju ispod tržišne vrednosti.... Zabrinjavajuće mi je sto je prošla kriza na zapadu trajala 2008-pocetak 2010. Kod nas 2012-2016.
To znači da ako kriza kreće na zapadu 25, kod nas 27
Ova kriza koja sledi neće uopšte biti tako blaga
 
Zasto bi bilo zabrinjavajuce to sto navodno imamo 2 godine da se pripremimo za eventualnu krizu?

Deluje mi da si ti kupac koji prizeljkuje krizu kako bi kupio stan povoljnije.
To je jedna stvar koju ljudi ne kontaju, ako dodje jaka kriza, nece nam padati na pamet da kupujemo stanove, to i jeste poenta krize, da ljudi stede.
 
Vrh