Šta je novo?

Cene nekretnina

Svi pričaju kako padaju kamate kad ono gotovo ništa. Naravno suprotno od onog što se pričalo na forumu da od leta padaju kamate i samo bull.
EU je spustila simbolično, FED ništa.
Ove dve stvari se moraju gledati odvojeno. USA i EU.
Fed kredibilitet je opao. Cena energenata raste. Trosak proizvodnje raste. Cene imaju tendenciju porasta ali traznja posustaje. U USA se to trenutno nadomestuje potrošačkim kreditima stanovništva. Sve veći broj part time poslova a manje full time. To je trenutna iluzija stabilnog tržišta rada. U praksi, sve je manje dobro plaćenih poslova. Umesto 1 posla sa master diplomom i 10+ godina iskustva, radis 3 najmanje placenih poslova i menjas CV samo da bi te primili na bilo koji posao. To je realnost za whitte colar poslove.
Kompanije u problemu. Nominalno zaradjuju isto sa tendencijom povećanja cene proizvoda. Rastući troškovi obezvredjuju profitnu stopu kao i inflacija. Smanjuje se profitna marža.
Sve cene su iste/+-3%. Stvar je u tome da to sve manje ljudi može da kupi. Trenutno se održava sve na potrošačkim kreditima i dodatnim poslovima. Koliko dugo ce to biti....niko ne zna. Verovatno do Q424, Q125. Zavisi koliko je žilavo tržište. Dok nešto ne pukne mislim da nema govora o spuštanju kamata. To bi značilo da idemo u hiperinflaciju i socijalne nemire..... mnogo gore nego 2009.

ECB.....isto sve sto vazi za USA+ mnogo gora situacija. Zbog problema sa jeftinijim energentima kompanije su počele polako da se sele u USA. Lakse poslovanje, jeftinije, nema zakona koji toliko stite radnika. Kompanije imaju problem sa finansiranjem. Zato je spustena stopa 0,25%.

NBS nesretnici. Država nema ništa. Ne može ništa ni da uradi jer je prošao voz. O tome je trebalo da se razmišlja pre 10-15 godina. Sada ima samo opciju da se zadužuje i da ulaže u gradjevinu. Ogromno zaduživanje nas očekuje u narednom periodu. Suludo rekao bih i to će debelo da nas košta (finansijski i ekološki). Jedino što rade je da pumpaju BDP iz duga. Digneš kredit, podigneš plate i penzije državnom sektoru. U isto vreme sve državne firme podignu cene svojih usluga (struja, voda, gas, telefon). Pored toga, uvoznici, par njih utiču na finalne proizvode zajedno sa svega par prodavnica u bilo kojoj branši u Srbiji. (2 lanca bilo čega u Srbiji drže 80% tržišta).
Najskuplja hrana, gorivo, energenti, garderoba, tehnika, stambeni krediti, stanovi u odnosu na medijalnu zaradu u Evropi.
Elegantno si opljačkao privatan sektor kroz obezvredjenje štednje i obezvredjenje rada.
Skoro 2 milijarde imamo da vratimo samo na kamate u 2024 godini. Zapadnjaci maltene ne daju nove kredite i zato idemo na istok. Mnogo veće kamate.
Ja pretpostavljam da će ovo biti u naredne 2-4 godine. Dalje pumpanje BDP-a kroz dug, povećanje troškova života, privatni sektor koji radi za platu to neće ispratiti, veliko bogaćenje 0,1% ljudi u Srbiji (ali ogromno kao 90-tih) i nakon toga ili:
1. Kolaps i resetovanje zemlje (u medjuvremenu ubrzani odlazak ljudi iz zemlje- privatni sektor)
2. Otvaranje svih planiranih rudnika radi servisiranje dugova. Nikakva realna korist osim servisiranja kamate
Dalji ubrzani odlazak ljudi u inostranstvo zbog ekoloških (prvi put!!!!) & finansijskih razloga. Nedostatak ljudi. Masivan uvoz stranaca da bi imao ko da radi u stranim i domaćim firmama.

Nekretnine- dalje smanjenje tražnje. Dalje smanjenje kupovine na kredit. Rast kamata od 1 januara za 15%. Cene ostaju slične, blago padaju (ko je primoran da proda). Tržište je paralizovano. Izgradnja još skupljih novogradnji koje kupuje onih 0,1%. Ništa dobro ne očekujem. Neće biti zdravog tržišta u skorije vreme.
 
Svi pričaju kako padaju kamate kad ono gotovo ništa. Naravno suprotno od onog što se pričalo na forumu da od leta padaju kamate i samo bull.
EU je spustila simbolično, FED ništa.
Ove dve stvari se moraju gledati odvojeno. USA i EU.
Fed kredibilitet je opao. Cena energenata raste. Trosak proizvodnje raste. Cene imaju tendenciju porasta ali traznja posustaje. U USA se to trenutno nadomestuje potrošačkim kreditima stanovništva. Sve veći broj part time poslova a manje full time. To je trenutna iluzija stabilnog tržišta rada. U praksi, sve je manje dobro plaćenih poslova. Umesto 1 posla sa master diplomom i 10+ godina iskustva, radis 3 najmanje placenih poslova i menjas CV samo da bi te primili na bilo koji posao. To je realnost za whitte colar poslove.
Kompanije u problemu. Nominalno zaradjuju isto sa tendencijom povećanja cene proizvoda. Rastući troškovi obezvredjuju profitnu stopu kao i inflacija. Smanjuje se profitna marža.
Sve cene su iste/+-3%. Stvar je u tome da to sve manje ljudi može da kupi. Trenutno se održava sve na potrošačkim kreditima i dodatnim poslovima. Koliko dugo ce to biti....niko ne zna. Verovatno do Q424, Q125. Zavisi koliko je žilavo tržište. Dok nešto ne pukne mislim da nema govora o spuštanju kamata. To bi značilo da idemo u hiperinflaciju i socijalne nemire..... mnogo gore nego 2009.

ECB.....isto sve sto vazi za USA+ mnogo gora situacija. Zbog problema sa jeftinijim energentima kompanije su počele polako da se sele u USA. Lakse poslovanje, jeftinije, nema zakona koji toliko stite radnika. Kompanije imaju problem sa finansiranjem. Zato je spustena stopa 0,25%.

NBS nesretnici. Država nema ništa. Ne može ništa ni da uradi jer je prošao voz. O tome je trebalo da se razmišlja pre 10-15 godina. Sada ima samo opciju da se zadužuje i da ulaže u gradjevinu. Ogromno zaduživanje nas očekuje u narednom periodu. Suludo rekao bih i to će debelo da nas košta (finansijski i ekološki). Jedino što rade je da pumpaju BDP iz duga. Digneš kredit, podigneš plate i penzije državnom sektoru. U isto vreme sve državne firme podignu cene svojih usluga (struja, voda, gas, telefon). Pored toga, uvoznici, par njih utiču na finalne proizvode zajedno sa svega par prodavnica u bilo kojoj branši u Srbiji. (2 lanca bilo čega u Srbiji drže 80% tržišta).
Najskuplja hrana, gorivo, energenti, garderoba, tehnika, stambeni krediti, stanovi u odnosu na medijalnu zaradu u Evropi.
Elegantno si opljačkao privatan sektor kroz obezvredjenje štednje i obezvredjenje rada.
Skoro 2 milijarde imamo da vratimo samo na kamate u 2024 godini. Zapadnjaci maltene ne daju nove kredite i zato idemo na istok. Mnogo veće kamate.
Ja pretpostavljam da će ovo biti u naredne 2-4 godine. Dalje pumpanje BDP-a kroz dug, povećanje troškova života, privatni sektor koji radi za platu to neće ispratiti, veliko bogaćenje 0,1% ljudi u Srbiji (ali ogromno kao 90-tih) i nakon toga ili:
1. Kolaps i resetovanje zemlje (u medjuvremenu ubrzani odlazak ljudi iz zemlje- privatni sektor)
2. Otvaranje svih planiranih rudnika radi servisiranje dugova. Nikakva realna korist osim servisiranja kamate
Dalji ubrzani odlazak ljudi u inostranstvo zbog ekoloških (prvi put!!!!) & finansijskih razloga. Nedostatak ljudi. Masivan uvoz stranaca da bi imao ko da radi u stranim i domaćim firmama.

Nekretnine- dalje smanjenje tražnje. Dalje smanjenje kupovine na kredit. Rast kamata od 1 januara za 15%. Cene ostaju slične, blago padaju (ko je primoran da proda). Tržište je paralizovano. Izgradnja još skupljih novogradnji koje kupuje onih 0,1%. Ništa dobro ne očekujem. Neće biti zdravog tržišta u skorije vreme.
Sto prija procitati ovako nesto malo detaljnije :D
 
OD 2022 godine ...svi..apsolutno svi analitičari su govorili o padu cene u 2024.godini...Ništa se ne dešava niti ima ikakve najave...
Npr....prošle godine u ovo vreme na sajtu za nekretnine je bilo u ponudi oko 490 apartmana...duže vreme..sada ..isto tako duže vreme..ima oko 340 apartmana u ponudi...
Možda cak i blag rast cena....
Tako da....rekla kazala...

Hmmmm
Ma naravno, s obzirom da si mislio na Zlatibor cene idu lagano na gore i dalje, i tek će ići kako se Razvojni projekat bude realizovao, do sada je samo za neke bio Premijum mesto, a posle tog razvoja za sve a naročito pohvalno što je razvoj osmišljen da privuče veliki broj stranih turista, koji se već itekako oseća i koji su dosta platežniji, što će se konačno odraziti na celu industriju i budžet.
Ali dodao bih nešto po meni najvažnije, mišljenja sam da se bar ovde na temi možemo toliko naučiti da kao kupci odbijamo one vrste apartmana/stanova i samih zgrada koje su nekreativne, nefunkcionalne, sa ružnim i dosadnim fasadama, i na taj način uticati na investitore da se bar malo pomuče i da, što često čine, ne menjaju bolja i kvalitetnija rešenja projektanata zbog neke male bedne uštede! I to naročito važi za fasade koje su lice svake zgrade i ono što gledamo svaki dan prolazeći...konačno svejedno da li je u pitanju Beograd, NS ili Zlatibor, kupci su u neku ruku dužni da se edukuju i odbijaju takve ponude i da ih na taj način nateramo da grade lepše i bolje

Da bar za početak umesto onog tupavog Lokacija, Lokacija, Lokacija preraste u Lokacija, Fasada, Funkcionalnost
 
Svi pričaju kako padaju kamate kad ono gotovo ništa. Naravno suprotno od onog što se pričalo na forumu da od leta padaju kamate i samo bull.
EU je spustila simbolično, FED ništa.
Ove dve stvari se moraju gledati odvojeno. USA i EU.
Fed kredibilitet je opao. Cena energenata raste. Trosak proizvodnje raste. Cene imaju tendenciju porasta ali traznja posustaje. U USA se to trenutno nadomestuje potrošačkim kreditima stanovništva. Sve veći broj part time poslova a manje full time. To je trenutna iluzija stabilnog tržišta rada. U praksi, sve je manje dobro plaćenih poslova. Umesto 1 posla sa master diplomom i 10+ godina iskustva, radis 3 najmanje placenih poslova i menjas CV samo da bi te primili na bilo koji posao. To je realnost za whitte colar poslove.
Kompanije u problemu. Nominalno zaradjuju isto sa tendencijom povećanja cene proizvoda. Rastući troškovi obezvredjuju profitnu stopu kao i inflacija. Smanjuje se profitna marža.
Sve cene su iste/+-3%. Stvar je u tome da to sve manje ljudi može da kupi. Trenutno se održava sve na potrošačkim kreditima i dodatnim poslovima. Koliko dugo ce to biti....niko ne zna. Verovatno do Q424, Q125. Zavisi koliko je žilavo tržište. Dok nešto ne pukne mislim da nema govora o spuštanju kamata. To bi značilo da idemo u hiperinflaciju i socijalne nemire..... mnogo gore nego 2009.

ECB.....isto sve sto vazi za USA+ mnogo gora situacija. Zbog problema sa jeftinijim energentima kompanije su počele polako da se sele u USA. Lakse poslovanje, jeftinije, nema zakona koji toliko stite radnika. Kompanije imaju problem sa finansiranjem. Zato je spustena stopa 0,25%.

NBS nesretnici. Država nema ništa. Ne može ništa ni da uradi jer je prošao voz. O tome je trebalo da se razmišlja pre 10-15 godina. Sada ima samo opciju da se zadužuje i da ulaže u gradjevinu. Ogromno zaduživanje nas očekuje u narednom periodu. Suludo rekao bih i to će debelo da nas košta (finansijski i ekološki). Jedino što rade je da pumpaju BDP iz duga. Digneš kredit, podigneš plate i penzije državnom sektoru. U isto vreme sve državne firme podignu cene svojih usluga (struja, voda, gas, telefon). Pored toga, uvoznici, par njih utiču na finalne proizvode zajedno sa svega par prodavnica u bilo kojoj branši u Srbiji. (2 lanca bilo čega u Srbiji drže 80% tržišta).
Najskuplja hrana, gorivo, energenti, garderoba, tehnika, stambeni krediti, stanovi u odnosu na medijalnu zaradu u Evropi.
Elegantno si opljačkao privatan sektor kroz obezvredjenje štednje i obezvredjenje rada.
Skoro 2 milijarde imamo da vratimo samo na kamate u 2024 godini. Zapadnjaci maltene ne daju nove kredite i zato idemo na istok. Mnogo veće kamate.
Ja pretpostavljam da će ovo biti u naredne 2-4 godine. Dalje pumpanje BDP-a kroz dug, povećanje troškova života, privatni sektor koji radi za platu to neće ispratiti, veliko bogaćenje 0,1% ljudi u Srbiji (ali ogromno kao 90-tih) i nakon toga ili:
1. Kolaps i resetovanje zemlje (u medjuvremenu ubrzani odlazak ljudi iz zemlje- privatni sektor)
2. Otvaranje svih planiranih rudnika radi servisiranje dugova. Nikakva realna korist osim servisiranja kamate
Dalji ubrzani odlazak ljudi u inostranstvo zbog ekoloških (prvi put!!!!) & finansijskih razloga. Nedostatak ljudi. Masivan uvoz stranaca da bi imao ko da radi u stranim i domaćim firmama.

Nekretnine- dalje smanjenje tražnje. Dalje smanjenje kupovine na kredit. Rast kamata od 1 januara za 15%. Cene ostaju slične, blago padaju (ko je primoran da proda). Tržište je paralizovano. Izgradnja još skupljih novogradnji koje kupuje onih 0,1%. Ništa dobro ne očekujem. Neće biti zdravog tržišta u skorije vreme.
Ne vidim baš toliko crn scenario za nas kao ti, ali ako ekonomiju posmatramo najednostavnije moguće, u smislu da jedino povećanjem produktivnosti možeš da pokreneš ekonomiju, onda zaista treba staviti prst na čelo i zapitati se dobro: Koliko smo mi produktivni?
U čemu smo mi to bolji ili možemo da budemo bolji od drugih? Šta umemo da proizvedemo? Šta umemo bolje od drugih? Da li možemo da zadržimo znanje unutar zemlje? Da li možemo da privučemo mlade, pametne ljude da dođu kod nas? Da li imamo zdravu, kvalitetno obrazovanu radnu snagu?
Gde je naše znanje? U čemu? Da li imamo kvalitetne radne navike unutar kvalitetnog privrednog okruženja?
 
Inače jedna oglašena zemunska novogradnja spustila cenu za 7.7% za svoje stanove, koga zanima:


S obzirom da je Gornji Grad, ovo je i dalje jača cena, ali opet bolje nego 2950 što prodaje NeimarV i 2800 Zemunske kapije.
 
Ne vidim baš toliko crn scenario za nas kao ti, ali ako ekonomiju posmatramo najednostavnije moguće, u smislu da jedino povećanjem produktivnosti možeš da pokreneš ekonomiju, onda zaista treba staviti prst na čelo i zapitati se dobro: Koliko smo mi produktivni?
U čemu smo mi to bolji ili možemo da budemo bolji od drugih? Šta umemo da proizvedemo? Šta umemo bolje od drugih? Da li možemo da zadržimo znanje unutar zemlje? Da li možemo da privučemo mlade, pametne ljude da dođu kod nas? Da li imamo zdravu, kvalitetno obrazovanu radnu snagu?
Gde je naše znanje? U čemu? Da li imamo kvalitetne radne navike unutar kvalitetnog privrednog okruženja?
Mi imamo lošu produktivnost i slabo motivisane ljude. Ona je vezana za životni standard i lošu organizaciju posla od strane poslodavca. U privatnom sektoru smo na oko 70% EU. Državni sektor ne računam, tu bi bilo oko 20-25% u odnosu na EU. Znamo zašto on postoji i nećemo o tome.
Stvar je u tome da lošu produktivnost kompenzujemo neplacenim prekovremenim radom. Zapadne kompanije u najvećem broju (65+%) plaćaju prekovremeni rad. Domaće i istočne kompanije to mahom ne rade (70+%). To "tera" naše ljude van u kombinaciji sa visokim cenama svega i slabom kupovnom moći. Ovo sve pričam za privatni sektor (van IT tržišta).
Da imamo kvalitetne ljude....imamo....pogledaj samo IT koji nema veze sa Srbijom. Kako ljudi lepo rade.
E sad što se tiče najuspešnijih kompanija u Srbiji. Kao 1870 godina. Rudarstvo, državne monopolske firme i energenti.

3 najveća izvoznika: Zidjin mining, zidjin cooper, HBIS. Kineske firme i eksplatacija i prerada rude

5 najprofitabilnijih: zidjin mining, mk grupa, telekom (hvala im na 40% većim računima), zidjin cooper i NIS.

Maltene najprljavije industrije. Dodajte ovoj listi i proizvodjače guma. Fun fact koji sam čuo. Ne znam da li je tačan. Zakon o rudnoj renti je prepisan od Konga 2000-tih 🙂 i medju najnižim je u svetu. Idealno za sve moguće eksploatacije i prerade/reciklaže 🙂.

Najprljaviji rudnici+reciklaže su jedino što možemo da očekujemo.

Trenutna poreska i fiskalna politika ne ide na ruku ljudima u privatnom sektoru (koji ne rade sa državom ili direktno od nje zavise) tako da ja neke veće promene u narednih 10 godina ne vidim što se tiče emigracije i smanjenje broja stanovništva.
Jedini "razvoj" mogu da vidim tako što ćemo otvoriti dosta rudnika, domaće stanovništvo će se iseljavati zbog zagađenosti a uvozićemo prostu radnu snagu da radi u tim nehumanim uslovima mimo zakona o radu.

Državni aparat i drugari sa jedne strane a sa druge krediti, rudnici, migranti. Običan stanovnik Srbije je tu višak.
Nisam optimističan naravno.
 
Poslednja izmena:
Evo ovde jos jednog primera oglasa ako prodje prodje:
cak je i doplata od 20k za namestaj. Ali igrom slucaja sam naleteo na ovaj stan na booking-u https://www.booking.com/hotel/rs/jednosoban-stan-novi-beograd.sr.html
Evo jos jednog primera:
https://www.booking.com/hotel/rs/arena-23.sr.html
Za ove stanove vlasnici verovatno i ne zele da prodaju osim u koliko ne dobiju skoro preko 3.5k po kvadratu a verujem da ima jos ovakvih stanova na oglasima.
Uzecu danas da procesljam detaljnije halooglase i da vidim kakva je bar situacija sa oglasenim stanovima.
 
Evo ovde jos jednog primera oglasa ako prodje prodje:
cak je i doplata od 20k za namestaj. Ali igrom slucaja sam naleteo na ovaj stan na booking-u https://www.booking.com/hotel/rs/jednosoban-stan-novi-beograd.sr.html
Evo jos jednog primera:
https://www.booking.com/hotel/rs/arena-23.sr.html
Za ove stanove vlasnici verovatno i ne zele da prodaju osim u koliko ne dobiju skoro preko 3.5k po kvadratu a verujem da ima jos ovakvih stanova na oglasima.
Uzecu danas da procesljam detaljnije halooglase i da vidim kakva je bar situacija sa oglasenim stanovima.
Zamisli doplatis za namestaj koji je koriscen nebrojano puta od strane raznoraznih lica preko bookinga, verovatno i za druge aktivnosti.
 
Za ove stanove vlasnici verovatno i ne zele da prodaju osim u koliko ne dobiju skoro preko 3.5k po kvadratu a verujem da ima jos ovakvih stanova na oglasima.

Ovo je malo i ignorisana pojava na ovom forumu, inače je američki Zillow imao nekad i opciju u pricingu oglasa gde bi bila stavljena "Make me move" cena. To bih ja nazvao "čekam budalu" cenom, tj. ne želim da se selim ali ako je neko spreman da me ispoliva parama za nekretninu, otvoren sam za prodaju.

Masa oglasa u BG nisu za stanove kojima je cilj zapravo da se prodaju, već su to "čekam budalu" tj. APP oglasi. Ne košta ih apsolutno ništa da budu oglašeni jer agencije preuzimaju celu stvar na sebe.
 
Evo ovde jos jednog primera oglasa ako prodje prodje:
cak je i doplata od 20k za namestaj. Ali igrom slucaja sam naleteo na ovaj stan na booking-u https://www.booking.com/hotel/rs/jednosoban-stan-novi-beograd.sr.html
Evo jos jednog primera:
https://www.booking.com/hotel/rs/arena-23.sr.html
Za ove stanove vlasnici verovatno i ne zele da prodaju osim u koliko ne dobiju skoro preko 3.5k po kvadratu a verujem da ima jos ovakvih stanova na oglasima.
Uzecu danas da procesljam detaljnije halooglase i da vidim kakva je bar situacija sa oglasenim stanovima.

oba stana su u oglasima duze od godinu dana. ovaj u bloku 24 je spustio cenu za 20k od pocetka (i pre je imao 20k doplatu za namestaj), ovaj u 23. za 5k
 
Po mom misljenju LUX stan ne moze biti stan od 50 kvadrata u zgradi koja nije renovirana ~50 godina. Ali dobro svako ima pravo na misljenje i da oglasava kako zeli :).
kod nas je taj pojam LUX uveden kada su pocetkom 2000ih poceli da stavljaju PVC prozore, sto je tada poprilicno kostalo. I to se nazalost zadrzalo u narodu, malo da sredis okrecis stan, ako ima PVC, to je automatski LUX
 
U praksi, sve je manje dobro plaćenih poslova.
Sve cene su iste/+-3%.

Sale dosta toga si napisao što ima smisla i logike, ali ove dve stvari meni nemaju nikakve.

Bilo kakva vrsta usluge je na realno +100% pa i jače i ti ljudi žive nikad bolje, neka od zanimanja: keramičar, parketar, pekar, moler, frizer, automehaničar, vodoinstalater, električar, ugradnja klima, stolarija, bukvalno stotinu poslova gde je pre bilo onako a sad je itekako.

Cene +/-3%? Ne znam kad si bio poslednji put u prodavnici i na koji period i koju robu misliš, ali cene svakodnevnih potrepština su pre na +30/+130%.
 
Sale dosta toga si napisao što ima smisla i logike, ali ove dve stvari meni nemaju nikakve.

Bilo kakva vrsta usluge je na realno +100% pa i jače i ti ljudi žive nikad bolje, neka od zanimanja: keramičar, parketar, pekar, moler, frizer, automehaničar, vodoinstalater, električar, ugradnja klima, stolarija, bukvalno stotinu poslova gde je pre bilo onako a sad je itekako.

Cene +/-3%? Ne znam kad si bio poslednji put u prodavnici i na koji period i koju robu misliš, ali cene svakodnevnih potrepština su pre na +30/+130%.
Ja sam napisao za USA poslednjih 10tak meseci šta se dešava. Ne računam period pre toga. Tu je itekako bilo rasta cena svega.

Ako gledaš kod nas, slažem se, zlatno doba za zanatlije. Za razliku od ostalih ljudi koji rade za platu oni su u mogućnosti da povećaju svoju zaradu podizanjem cene u skladu sa inflacijom. Naravno, ukoliko potraje jos 12+ meseci, očekujem uvoz radne snage i postepeno obaranje cene rada (4-5 godina) odnosno stopiranje daljeg rasta. Mnogo ih je otišlo iz zemlje u protekloj deceniji.
 

Ministarstvo finansija povećalo prognozu rasta srpskog BDP-a na 3,8 odsto.​

Prvobitna procena je bila da će privredni rast biti 3,5 odsto u 2024.

Ministarstvo finansija očekuje da rast BDP-a u 2024. godini bude 3,8 odsto, što je povećanje za 0,3 p. p. u odnosu na prethodnu projekciju na kojoj je skrojen budžet za ovu godinu.

Bolja kretanja od očekivanih u prvom kvartalu, uz ubrzanje investicionog ciklusa, glavni su razlozi revizije privrednog rasta u 2024. godini sa prvobitnih 3,5 odsto.

"Nastavak trendova iz prva četiri meseca i tokom ostatka godine rezultirao bi rastom BDP-a od četiri odsto", ocenjuju stručnjaci Ministarstva finansija.

 

Ministarstvo finansija povećalo prognozu rasta srpskog BDP-a na 3,8 odsto.​

Prvobitna procena je bila da će privredni rast biti 3,5 odsto u 2024.

Ministarstvo finansija očekuje da rast BDP-a u 2024. godini bude 3,8 odsto, što je povećanje za 0,3 p. p. u odnosu na prethodnu projekciju na kojoj je skrojen budžet za ovu godinu.

Bolja kretanja od očekivanih u prvom kvartalu, uz ubrzanje investicionog ciklusa, glavni su razlozi revizije privrednog rasta u 2024. godini sa prvobitnih 3,5 odsto.

"Nastavak trendova iz prva četiri meseca i tokom ostatka godine rezultirao bi rastom BDP-a od četiri odsto", ocenjuju stručnjaci Ministarstva finansija.

Poražavajuće je videti da gradjevinarstvo koje se finansira iz duga toliko utiče i da će uticati u narednom periodu. Evo malo pojašnjenja gde smo trenutno pošto me mrzi da pišem kada je to neko već uradio:
 
Poražavajuće je videti da gradjevinarstvo koje se finansira iz duga toliko utiče i da će uticati u narednom periodu. Evo malo pojašnjenja gde smo trenutno pošto me mrzi da pišem kada je to neko već uradio:

Jok nego će rast da ide iz privatnog sektora :) Seti se u kojoj državi živiš...
 
Da dopunim s detaljima, radi se o trosobnom na Paliluli, 60ak kvadrata, u dobrom stanju, renoviran pre nekoliko godina. Ima sitnih radova ali bez velikih investicija. Glavna mana 4. sprat bez lifta (poslednji sprat) i zgrada koja nije baš u sjajnom stanju. To po mom mišljenju mu dosta smanjuje vrednost, ali znam da vlasnici ne vide to na taj način... Agent tvrdi pazar, nije nešto saradljiv. Razmisliću još malo, svakako ne planiram da mu dam pare koje traži.
To što je poslednji sprat je veliki minus. pitanje je koliko je jeftiniji od drugog sprata u istoj zgradi u startu?
 
Da dopunim s detaljima, radi se o trosobnom na Paliluli, 60ak kvadrata, u dobrom stanju, renoviran pre nekoliko godina. Ima sitnih radova ali bez velikih investicija. Glavna mana 4. sprat bez lifta (poslednji sprat) i zgrada koja nije baš u sjajnom stanju. To po mom mišljenju mu dosta smanjuje vrednost, ali znam da vlasnici ne vide to na taj način... Agent tvrdi pazar, nije nešto saradljiv. Razmisliću još malo, svakako ne planiram da mu dam pare koje traži.

moj savet je ako planiras uskoro decu i to, nemoj da se bakces sa zgradama bez lifta
 
Vrh