Šta je novo?

Cene nekretnina

Jedan interesantan podatak/iskustvo da podelim, a ima veze sa cenama nekretnina.
Bio sam u situaciji da kupim stan pre 20-ak godina i nakon
konsultovanja sa prijateljima jedan od njih (vispreniji) mi je rekao da
bi bilo bolje da kupim za te pare zlato i da uživam. Kvadrat je bio nešto oko 1000eur ako se sećam.
Skoro nešto razmišljam i preračunavam se ... da sam ga poslušao i kupio zlato
sećam se da je koštalo oko 11-12 hilj e/kg imao sam za jedno 5kg.
Sad posle 20-ak god. bi za to zlato mogao da uzmem preko 350hilj. eur i mogao kupiti 3 takva stana.
Sećam se da sam i računao da ću ako ga kupim i izdajem za 25 godina moći da kupim takav novi stan. Sad vidim
kolika je to šit priča i maltretiranje.

E nisam kupio ni stan a ni zlato (uložio sam u posao) a ovo pišem posle te vremenske distance .... samo da ljudi imaju u vidu
da su ljudi koji su tada pričali pozitivno o kupovini zlata ipak bili u pravu nasuprot
onih koji su favorizovali kupovinu stana kao mogućnost ostvarivanja nekog prihoda (a bilo ih je dosta takvih).
Ja sam radio kao magarac 20 godina ... ok je to, imam sada nešto
ali pokvario vid, pogubio živce ... nešto razmišljam možda je moglo i drugačije i da ponovo rezultat bude zadovoljavajući.
I da li je uopšte postojao ikakav rizik da sam doneo odluku da ga poslušam. Ovi što danas favorizuju zlato pričaju isto kao
i on pre 20 god. .... da rizik ne postoji.
Meni je drugar nudio da kupim 1 Bitkoin kad je pukao posle korone, pa je krenuo se zahuktava opet. Tad je bio oko 5000.
Uzeo sam par zlatnika cisto da imam, jer nisam verovao u te kripro fore.

Zlato je isto išlo dole gore, al evo sad je 20ak posto vise (1000 eura profit) a Bitkoin je otišao jedno vreme na 70-80k (70000+profit)

Kad pogledam unazad dal se jedem sto sam preskočio to, skoro pa uopste ne jer - KO JE ZNAO DA CE BITI TAKO a i NISAM ŽELEO RIZIK I KOCKANJE.
Jedva sam i tih par zlatnika uzeo jer nisam u investicionoj priči.

Da li se jedem što nisam uleteo i uzeo stan tad dok su bile jos OK cene, i dok sam imao bilo kakve mogućnosti - JAKO I SVAKI DAN.
Iz prostog razloga sto mi to treba za zivot i ne gledam kako da nesto zaradjujem, investiram i ostalo nego čisto da imam gde da živim.

Problem je što i ti obični ljudi koji nisu hteli se ,,kockaju,, sa investicijama itd. vec samo da zapnu, rade, zarade i imaju od toga gde da žive, da formiraju porodice, žive normalno,
postali kolateralna šteta onih koji su hteli da se kockaju.


Sad zavise od raznih faktora i daljih FOMOa, investicionih kupovina, pranja para i iskreno su ispali i glupi što su samo radili i štedeli (pricam i o sebi) u odnosu na nekog Comija lerdija sa Burme koji je odma uložio u beton, Ziku iz donjeg Bambusovica koji je odmah prodao njivu i kupio u BeOgradu ili gastosa sljakera koji su uzeli da imaju stan u glavnome gradu za rentu ili za djecu da dodju nekad da familija zavidi, i generalno nisu imali neke velike kalkulacije ili umne dileme oko toga.
 
Meni je drugar nudio da kupim 1 Bitkoin kad je pukao posle korone, pa je krenuo se zahuktava opet. Tad je bio oko 5000.
Uzeo sam par zlatnika cisto da imam, jer nisam verovao u te kripro fore.

Zlato je isto išlo dole gore, al evo sad je 20ak posto vise (1000 eura profit) a Bitkoin je otišao jedno vreme na 70-80k (70000+profit)

Kad pogledam unazad dal se jedem sto sam preskočio to, skoro pa uopste ne jer - KO JE ZNAO DA CE BITI TAKO a i NISAM ŽELEO RIZIK I KOCKANJE.
Jedva sam i tih par zlatnika uzeo jer nisam u investicionoj priči.

Da li se jedem što nisam uleteo i uzeo stan tad dok su bile jos OK cene, i dok sam imao bilo kakve mogućnosti - JAKO I SVAKI DAN.
Iz prostog razloga sto mi to treba za zivot i ne gledam kako da nesto zaradjujem, investiram i ostalo nego čisto da imam gde da živim.

Problem je što i ti obični ljudi koji nisu hteli se ,,kockaju,, sa investicijama itd. vec samo da zapnu, rade, zarade i imaju od toga gde da žive, da formiraju porodice, žive normalno,
postali kolateralna šteta onih koji su hteli da se kockaju.


Sad zavise od raznih faktora i daljih FOMOa, investicionih kupovina, pranja para i iskreno su ispali i glupi što su samo radili i štedeli (pricam i o sebi) u odnosu na nekog Comija lerdija sa Burme koji je odma uložio u beton, Ziku iz donjeg Bambusovica koji je odmah prodao njivu i kupio u BeOgradu ili gastosa sljakera koji su uzeli da imaju stan u glavnome gradu za rentu ili za djecu da dodju nekad da familija zavidi, i generalno nisu imali neke velike kalkulacije ili umne dileme oko toga.
Meni je jako kako kripto svi zovu kocka a realno gledano Bitcoin postoji od 2008 kao alat protiv ovog monetarnog sistema ali i dalje ga gledaju kao kocka iako je cak i ove godine instituciono prihvacen. Prosao je 4 ciklusa i uvek se ponasao isto. Onog momenta kada poprave da cene asset-a samo rastu nakon svakog stampanja, tada mozemo pricati o nekom riziku i pucanju.
 
Da li se neko ovde raspitivao ili možda kupio stan u projektu T10 koji je iza bele reke (bice tacno izmedju airport gardena, gredine nove zgrade u tom delu i imt-ovog velikog kompleksa, a iznad sadasnjeg mazdinog salona)? Voleo bih da cujem utiske i impresije.
Ja sam se raspitivao i dosao do primera predugovora pre nego sto sam kupio stan preko puta projekta sto gradi Grada, imaju veoma lose uslove po kupce po meni jer u ugovoru je ubacen penal od 50,000 eura ako se prekrsi jedan clan ugovora.

Cene kvadrata su im pristupacnije nego Airport Garden ali meni je taj clan predugovora bio dovoljan da odustanem od razmatranja projekta.
 
Meni je jako kako kripto svi zovu kocka a realno gledano Bitcoin postoji od 2008 kao alat protiv ovog monetarnog sistema ali i dalje ga gledaju kao kocka iako je cak i ove godine instituciono prihvacen. Prosao je 4 ciklusa i uvek se ponasao isto. Onog momenta kada poprave da cene asset-a samo rastu nakon svakog stampanja, tada mozemo pricati o nekom riziku i pucanju.
Kapiram, nisam u materiji no moja poenta je da ja bas nisam zeleo nista da investiram pa ni tako manje sume, vec samo da se od mnogogodisnjeg cimanja i rada skucim i nastavim da radim da bih odrazavao neki normalan standard, formirao porodicu itd.

Zbog igranja koje sam spomenuo to je sad postalo duplo teže, i voleo bih da su svi ostali na tim investicijama u Bitkoonie (zaradili bi mnogo puta vise no na beton) akcije, zlato itd i pustili nas sljakere koji zelimo da zivimo od svog rada da mozemo i da se skucimo.
No to ne ide tako :)
 
Kapiram, nisam u materiji no moja poenta je da ja bas nisam zeleo nista da investiram pa ni tako manje sume, vec samo da se od mnogogodisnjeg cimanja i rada skucim i nastavim da radim da bih odrazavao neki normalan standard, formirao porodicu itd.

Zbog igranja koje sam spomenuo to je sad postalo duplo teže, i voleo bih da su svi ostali na tim investicijama u Bitkoonie (zaradili bi mnogo puta vise no na beton) akcije, zlato itd i pustili nas sljakere koji zelimo da zivimo od svog rada da mozemo i da se skucimo.
No to ne ide tako :)
Izvini ja se trigger-ujem na to :D
Meme tacno moze da se napravi
"Kripto je kocka, bezi od toga, samo nekretnine bajo moj"
 
@popbege
Sto ne napises koliko novca imas u kesu, sta zelis (novo/staro, kvadratura itd) od nekretnine i sto se tice kredita da li dolazi uobzir sta i kako pa da ti neko nesto predlozi?
Bezveze da placas nekome kiriju i bacas pare ako vec imas neki novac ustedjevine.
 
Meni je drugar nudio da kupim 1 Bitkoin kad je pukao posle korone, pa je krenuo se zahuktava opet. Tad je bio oko 5000.
Uzeo sam par zlatnika cisto da imam, jer nisam verovao u te kripro fore.

Zlato je isto išlo dole gore, al evo sad je 20ak posto vise (1000 eura profit) a Bitkoin je otišao jedno vreme na 70-80k (70000+profit)

Kad pogledam unazad dal se jedem sto sam preskočio to, skoro pa uopste ne jer - KO JE ZNAO DA CE BITI TAKO a i NISAM ŽELEO RIZIK I KOCKANJE.
Jedva sam i tih par zlatnika uzeo jer nisam u investicionoj priči.

Da li se jedem što nisam uleteo i uzeo stan tad dok su bile jos OK cene, i dok sam imao bilo kakve mogućnosti - JAKO I SVAKI DAN.
Iz prostog razloga sto mi to treba za zivot i ne gledam kako da nesto zaradjujem, investiram i ostalo nego čisto da imam gde da živim.

Problem je što i ti obični ljudi koji nisu hteli se ,,kockaju,, sa investicijama itd. vec samo da zapnu, rade, zarade i imaju od toga gde da žive, da formiraju porodice, žive normalno,
postali kolateralna šteta onih koji su hteli da se kockaju.


Sad zavise od raznih faktora i daljih FOMOa, investicionih kupovina, pranja para i iskreno su ispali i glupi što su samo radili i štedeli (pricam i o sebi) u odnosu na nekog Comija lerdija sa Burme koji je odma uložio u beton, Ziku iz donjeg Bambusovica koji je odmah prodao njivu i kupio u BeOgradu ili gastosa sljakera koji su uzeli da imaju stan u glavnome gradu za rentu ili za djecu da dodju nekad da familija zavidi, i generalno nisu imali neke velike kalkulacije ili umne dileme oko toga.
Sve istina....jbg... na našu štetu
 
@popbege
Sto ne napises koliko novca imas u kesu, sta zelis (novo/staro, kvadratura itd) od nekretnine i sto se tice kredita da li dolazi uobzir sta i kako pa da ti neko nesto predlozi?
Bezveze da placas nekome kiriju i bacas pare ako vec imas neki novac ustedjevine.
Hvala na savetu jako mi je jasno sve to, a vec sam i imao neke predloge ali nesto verujem da cu pre naci preko poznanika, agenata i oglasa nego sto ce mi neko baciti ovde neki oglas koji nisam vec video.
Sad trenutno je takvo stanje da mi bas ne pada na pamet da se zalecem i ovo pisem za 2021 godinu.

Vec sam pisao ovde i budžete i da je i kredit i slažem se da je glupo davati nekom pare za rentu, ali isto tako je glupo za te pare kupiti potkrovlje u Mirijevu (jer to je ono sto trenutno ima) ili otplaćivati neku novogradnju u sličnim krajevima koja pitanje je dal ce se ikad uknjiziti.
 
OD 2022 godine ...svi..apsolutno svi analitičari su govorili o padu cene u 2024.godini...Ništa se ne dešava niti ima ikakve najave...
Npr....prošle godine u ovo vreme na sajtu za nekretnine je bilo u ponudi oko 490 apartmana...duže vreme..sada ..isto tako duže vreme..ima oko 340 apartmana u ponudi...
Možda cak i blag rast cena....
Tako da....rekla kazala...

Hmmmm
 
Izvini ja se trigger-ujem na to :D
Meme tacno moze da se napravi
"Kripto je kocka, bezi od toga, samo nekretnine bajo moj"
Ma slazem se nije mi to bila poenta no da mene ne interesuje brate da invesriram i sl. I da u mom slucaju posto trazim za život, mene jedino interesuje stan a pare bi trosio na posao i putovanja :)
Ko zna da obrne na investiranju svaka cast ali nije moj cup of tea i bas bas nikad ne reskiram (a da se ne lazemo sve od toga navedenog je imalo ozbiljne oscilacije)
A voleo bih da inače niko ne investira u stanove i da se to ipak ostavi za da ljudi zive u njima, no to ne ide tako haha :)
 
Dopuna..mislim na sve nekretnine..u ovo slučaju na Zlatibor

Ma kakav zlatibor svi odose u vrnjacku banju, 300k ljudi... Nece ljudi na soc planinu izgleda, pa zato resili da promene brend iz soc u primijum ali slabo ide to nesto ne znam sto.

Zlatibor jedino brazilke mogu da izvuku, I to mozda.

 
Hvala na savetu jako mi je jasno sve to, a vec sam i imao neke predloge ali nesto verujem da cu pre naci preko poznanika, agenata i oglasa nego sto ce mi neko baciti ovde neki oglas koji nisam vec video.
Sad trenutno je takvo stanje da mi bas ne pada na pamet da se zalecem i ovo pisem za 2021 godinu.

Vec sam pisao ovde i budžete i da je i kredit i slažem se da je glupo davati nekom pare za rentu, ali isto tako je glupo za te pare kupiti potkrovlje u Mirijevu (jer to je ono sto trenutno ima) ili otplaćivati neku novogradnju u sličnim krajevima koja pitanje je dal ce se ikad uknjiziti.
Cas kazes jedno cas drugo. Ako kupujes za zivot sto ti je bitno da li ce se uknjiziti? Hoce sigurno sad da li za godinu ili 5 ili 10 zasto ti je to bitno ako neces prodavati. Koliko si neodlucan cekajuci samo ides sebi na stetu.
 
Agenti prodaje ne mogu naplatiti vecu cenu od one koje je trziste spremno da plati.
Zato su se maksimalno trudili tokom 2020-2023ce da konstantno pomeraju granice onog "sta je trziste spremno da plati"... i da je ono sto je bilo nenormalno (cena), postane normalno i prihvaceno..
Prodavci su godinama ubedjivani da "to moze skuplje da se proda,ja ti kazem,videces" da bi smotao sebi 3% od veceg kolaca, sve to po kicmi kupaca.. cene duplirane ili vise nego duplirane za 3 godine... ja licno ne mogu da ih smislim..
Da kazemo iskreno stvari o agentima..
 
Nije li to posao prodavca, da proda nesto najskuplje moguce?

Imace, verujem da nisu bas svi agenti vlasnici agencija vec da rade za platu plus bonus/procenat od prodaje. Ako agenciji ide 3% od cene stana, koliko od te provizije ide prodavcu?
 
Imam zanimljivu informaciju iz prve ruke.

Stan na B. Kosi, kod Crkve - kockice se zove taj blok, verovatno najbolji deo Kose, je otisao za 180.000 evra, kvadratura je nekih 65 kvadrata.
E sada najbitniji deo price, vlasnici koji zive u inostranstvu su dobili 130.000, a agent je uzeo 50.000 evra. Tako da agenti mesetare na veliko, i verovatno i oni drze cenu nekretnina bas zbog ovakvog profita. Jezivo.
 
Cas kazes jedno cas drugo. Ako kupujes za zivot sto ti je bitno da li ce se uknjiziti? Hoce sigurno sad da li za godinu ili 5 ili 10 zasto ti je to bitno ako neces prodavati. Koliko si neodlucan cekajuci samo ides sebi na stetu #

Trazim 30ak do 40 max kvadrata (toliko trenutno realno mogu da priustim) sto složićemo se nije dosta za dalju buducnost ako bude dece. A mozda sam lud ali nesto mi se i ne svidja da zivim u neuknjizenom stanu ,a neretko te low budget mali investitor novogradnje odstupe od plana i ostanu posle neuknjizene.
Ima stanova koji su neuknjizeni decenijama i nikad se i nece uknjižiti (dodaju sprat vise, izfushare itd) no da ne duzim bas mi nije do rasprave, u pravu si sve neodlučan sam i sad čekajući moguce da propustam priliku da uzmem nesto, ali uz ovu PONUDU i po ovim cenama bas sumnjam.
Hvala na iskrenoj brizi i svako dobro :)
 
Ima veze sa temom

20240707_201025.jpg
 
Nepuno radno vreme.

Pretpostavljam da te molere trazi privatna firma. Koliko doktori sa punim radnim vremenom zaradjuju u privatnim klinikama?
 
Imam zanimljivu informaciju iz prve ruke.

Stan na B. Kosi, kod Crkve - kockice se zove taj blok, verovatno najbolji deo Kose, je otisao za 180.000 evra, kvadratura je nekih 65 kvadrata.
E sada najbitniji deo price, vlasnici koji zive u inostranstvu su dobili 130.000, a agent je uzeo 50.000 evra. Tako da agenti mesetare na veliko, i verovatno i oni drze cenu nekretnina bas zbog ovakvog profita. Jezivo.
Baš me zanima kako mu je to pošlo za rukom. Prodavac i kupac potpisuju predugovor i ugovor koji se overava kod notara, a gde je jasno naveden dogovoreni iznos. Čak i da su se dogovorili da deo iznosa ne ide preko ugovora nego "na ruke", i dalje zvuči kao glupost.
 
Imam zanimljivu informaciju iz prve ruke.

Stan na B. Kosi, kod Crkve - kockice se zove taj blok, verovatno najbolji deo Kose, je otisao za 180.000 evra, kvadratura je nekih 65 kvadrata.
E sada najbitniji deo price, vlasnici koji zive u inostranstvu su dobili 130.000, a agent je uzeo 50.000 evra. Tako da agenti mesetare na veliko, i verovatno i oni drze cenu nekretnina bas zbog ovakvog profita. Jezivo.

Kako je uvo uspeo??!! I najvažnije da li je po zakonu?
Ne znam situaciju i verujem da su moguće razne prevare pa i u ovom poslu naravno, ali verujem da bi neki advokat rado uzeo ovaj slučaj...
Jedino mi je neka logika da su mu oni rekli evo ti stan ti ga prodaj i daj nama 130k sve preko sto uspes je tvoje i da su nakon prodaje gde su videli u Ugovoru cenu od 180k ipak oni svoj deo ispostovali....

EDIT: Advokat se dogovori i sa prodavcem i sa kupcem da raskrinkaju tog agenta nekretnine i te neke svesno proizvedene zablude kao kontakta izmedju prodavca i kupca i kasnije podele tih 50k i verovatno i još zbog tužbe prema njemu gde su obe strane iskorišćene...
 
Kako je uvo uspeo??!! I najvažnije da li je po zakonu?
Ne znam situaciju i verujem da su moguće razne prevare pa i u ovom poslu naravno, ali verujem da bi neki advokat rado uzeo ovaj slučaj...
Jedino mi je neka logika da su mu oni rekli evo ti stan ti ga prodaj i daj nama 130k sve preko sto uspes je tvoje i da su nakon prodaje gde su videli u Ugovoru cenu od 180k ipak oni svoj deo ispostovali....
Naravno da opisani scenario "iz prve ruke" potpuno pravno i faktički nemoguć, osim ako su prodavci lišeni poslovne sposobnosti. Znaš ono, misliš da si dao punomoćje agentu da proda stan u tvoje ime, a u stvari si overio ugovor o poklonu stana agentu. Priče za malu decu.
 
Nije li to posao prodavca, da proda nesto najskuplje moguce?

Imace, verujem da nisu bas svi agenti vlasnici agencija vec da rade za platu plus bonus/procenat od prodaje. Ako agenciji ide 3% od cene stana, koliko od te provizije ide prodavcu?

U Beogradu je koliko sada čitam 2% provizija od kupca i 2% od prodavca, to jest po 2,4% ako je agencijska firma u sistemu PDV-a.
Čuo sam od koleginice da prodavcu koji je zaposlen u takvoj agenciji osim fiksne plate, konkretno u ovom slučaju oko 80k ide 10-15% od zarade agencije prilikom te prodaje kao bonus.
Eto na prodatu nekretninu od da kazemo 250k agencija ima zaradu, to jest prihod od 10k dok taj zaposleni prodavac u toj agenciji ima bonus od 1000eur.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: VVV
Vrh