Šta je novo?

Cene nekretnina

Hteo bi da pitam sledeće članove @sutraw i @MrGood2016 i @centarfor - Koja je to cena po kvm i u kom kraju grada bi se odlučili da sutra kupe stan? Neka napišu eto danas je XY, ali kad bi bila AB kupio bi sutra. I neka navedu da li hoće starogradnju ili novogradnju. Bez poređenja sa drugim zemljama, sa platama, itd. Znaju cene sada i na kojoj bi ceni oni uzeli olovku i potpisali sutra?
Ne samo da viču skupo je, skupo je.
Po ceni 1100 eura po kvm, najvise 1150 eura sto je cena iz decembra 2021, starogradnja Mirijevo, vreme pre nego sto je Putin izlecio koronu i uveo nam Ruse i inflaciju. Nize cene i mnogo nizi RoI tada su bile.
 
U Srbiji nažalost ispada tako, ako je on na tebe išao nožem, ti ga ubiješ pištoljem, vrlo je verovatno da ćeš završiti u zatvoru.

Bio je neki slučaj gde je čovek ubio provalnika pre par godina i mislim da je u zatvoru sad.
Misliš da je u zatvoru ili jeste u zatvoru. Ono, malo je ogromna razlika biti i ne biti u zatvoru. Jedno je krivična prijava po službenoj dužnosti a drugo je presuda.

Na žalost ili sreću, postoji više nivoa odbrane, koji mogu biti u skladu sa zakonom, u zavisnosti od stepena ugroženosti.
 
Po tvojim rečima, interesovao si se za veće novogradnje srednjeg cenovnog ranga prošle godine, a i sada ima slobodnih stanova za prodaju u pomenutim zgradama, po istim cenama. Na šta konkretno misliš da je poskupelo?

Zapravo verovatno i nije poskupelo nego je prosto ponuda starogradnje lošija, a za novogradnje sam, posle više razgovora sa bankama, zaključio da mi je rizično jer sam negde na granici za odobrenje kredita, i komunicirano mi je da bih verovatno morao da ubacim još 10-15k učešća nakon odgovora risk departmenta (tj. da im 20% neće biti dovoljno), što meni nije prihvatljivo zasad.
 
Hteo bi da pitam sledeće članove @sutraw i @MrGood2016 i @centarfor - Koja je to cena po kvm i u kom kraju grada bi se odlučili da sutra kupe stan? Neka napišu eto danas je XY, ali kad bi bila AB kupio bi sutra. I neka navedu da li hoće starogradnju ili novogradnju. Bez poređenja sa drugim zemljama, sa platama, itd. Znaju cene sada i na kojoj bi ceni oni uzeli olovku i potpisali sutra?
Ne samo da viču skupo je, skupo je.
Nisam direktno pitan, ali ajde, ja sam tražio stan na Novom BG ili početku Zemuna, trenutno je novogradnja 3100-3800 po kvadratu, ja smatram da je fer cena za te lokacije oko 2500e bez pdv-a i dao bih toliko za pristojan stan od oko 50 kvadrata.
 
Misliš da je u zatvoru ili jeste u zatvoru. Ono, malo je ogromna razlika biti i ne biti u zatvoru. Jedno je krivična prijava po službenoj dužnosti a drugo je presuda.

Na žalost ili sreću, postoji više nivoa odbrane, koji mogu biti u skladu sa zakonom, u zavisnosti od stepena ugroženosti.

U pravu si, ne znam šta je presuđeno bilo, ne sećam se ni kako se čovek zove. To sam pre više godina čitao u vestima i baš je bila živa rasprava među ljudima tad oko toga kako je naš zakon loš jer ne smeš da se odbraniš od provalnika silom većom nego što on krene na tebe.
 
Misliš da je u zatvoru ili jeste u zatvoru. Ono, malo je ogromna razlika biti i ne biti u zatvoru. Jedno je krivična prijava po službenoj dužnosti a drugo je presuda.

Na žalost ili sreću, postoji više nivoa odbrane, koji mogu biti u skladu sa zakonom, u zavisnosti od stepena ugroženosti.

Vrv misli na onaj slucaj u Zarkovu pre bas dosta godina. Pusten je na slobodu pocinilac odavno. Imao je naravno dosta olaksavajucih okolnosti, a ni pritisak javnosti nije bio zanemarljiv.
 
Nisam direktno pitan, ali ajde, ja sam tražio stan na Novom BG ili početku Zemuna, trenutno je novogradnja 3100-3800 po kvadratu, ja smatram da je fer cena za te lokacije oko 2500e bez pdv-a i dao bih toliko za pristojan stan od oko 50 kvadrata.
Jel pričaš za stan u izgradnji na koji se čeka 2-2.5god ili u gotovu novogradnju gde bi mogao odmah da se useliš?
 
Nisam direktno pitan, ali ajde, ja sam tražio stan na Novom BG ili početku Zemuna, trenutno je novogradnja 3100-3800 po kvadratu, ja smatram da je fer cena za te lokacije oko 2500e bez pdv-a i dao bih toliko za pristojan stan od oko 50 kvadrata.
Nije početak, ali Zemun sad ima veliku ponudu novogradnje po 2500e/m2 i niže čak. I to će se brzo rasprodati koliko vidim, možda vredi da se raspitate o lokaciji, investitorima itd. Sve je to nadomak centra Zemuna.
 
Ima u Zemunu po 2500, ali nema na početku Zemuna.

Zelena Avenija je 2800, Sigmada 2900, Pregrevica 2900... To što ide po 2500 je Gornji grad.
 
Nije početak, ali Zemun sad ima veliku ponudu novogradnje po 2500e/m2 i niže čak. I to će se brzo rasprodati koliko vidim, možda vredi da se raspitate o lokaciji, investitorima itd. Sve je to nadomak centra Zemuna.
Pratim povremeno, vidim da ima u Cara Dušana ili u Meandrima, kraju Prvomajske novogradnja za te ili niže cene, ne patim od centralne lokacije, ali ne sviđa mi se veliko zagađenje u tim delovima Zemuna. Tamo su svuda kuce oko zgrada gde se loži bog zna šta.
 
Gotovo svuda ima nekih problema, treba probrati tu šta može da se toleriše, a šta ne. Evo, moj brat živi u centru Zemuna, svi bi rekli top lokacija. Pre mesec, dva prodat stan u njegovoj zgradi za nekih 3100, 3200e/m2. A zgrada ima ozbiljnih problema sa kanalizacijom i sa krovom, prokišnjava, smrdi. Nemaju ni lift. Leti je uvek bučno. A verujem da ni zagađenje nije ništa značajno bolje, uzevši u obzir udaljenost.
 
generalno ceo taj deo Gornjeg grada i ima smisla,
Nije ni toliko daleko nit je neurbanizovan, i stanica BgVoza je relativno blizu
ali brt zagadjenje je katastrofa, epicentar, Doduše zagadjenje je svuda.
Ne vidim rešenje narednih 10-15godina.
 
Ja sam gledao te novogradnje u Gornjem gradu, ali iskreno nisam neki ljubitelj Zemuna van njegovog centra i keja. Da je jeftinije, verovatno bih presekao, ali ovako mi deluje dosta skupo za kraj koji mi se ne dopada previše...

Svakako je makrolokacijski bolje kupiti tu nego bilo gde na drugoj strani reke zasad, s obzirom na saobraćaj.
 
Prosto moram da odgovorim na postove na više strana oko povrata PDV-a. U najmanju ruku, sam ZAČUĐEN (namerno pišem sa velikim slovima) koliko ima zajedljivih i ljubomornih ljudi. Ja sam se uvek vodio mišlju da treba da se pomogne nekome, što sam i radio i pisao moja iskustva i mišljenja oko kupovine stana, procesa, mojih očekivanja i svega.
Svima koji misle da nemam pravo povrata PDVa zbog ovog ili onog, i oni koji čak misle da trebam u ZATVOR da idem ?!!? - mogu slobodno da me prijave. Pre svega, ja sam se lično informisao u Poreskoj Upravi Novog Beograda da li imam pravo povrata PDV-a i izneo moj slučaj i odgovor je DA. Kod potpisivanja Predugovora pitao sam Notara, odgovor je bio DA. Ako oni kao pravnici i ekonomisti greše, onda grešim i ja. Kada dođe za par godina i to na dnevni red - da podnesem papire za povrat PDV-a, Poreska Uprava ima pravo da me odbije uvidom u dokumentaciju koju podnosim. Za informaciju svim nevernim Tomama, ja imam u policiji odjavljen stalni boravak u gradu gde sam prijavljen na adresi i to se plaća oko 350 dinara ako se ne varam. Prebivalište mi je i dalje u Srbiji. Znam da sam to kod vađenja nove lične karte plaćao posebno. I službenica MUPa je rekla, VI IMATE SVA PRAVA kao da ste u DRŽAVI, jedino se ovo radi da ako vas mi tražimo na toj adresi da znamo zašto niste tu! (to je već treća službena osoba). Kolega @NRakocevic je sa pravnog aspekta sve obrazložio pa ne bi dalje o tome.

Ja znam jednu jedinu državu koja taj zakon (o prebivalištu i boravištu) selektivno vrlo dobro primenjuje a to je Hrvatska i to na Srbe da se odjave da bi % smanjili na popisu i da ne bi imali prava. Dok u isto vreme to ne primenjuju na Hrvate iz Herceg Bosne i njima je sve dopušteno. Kada bi Srbija to sprovela, a može vrlo lako, došlo bi do toga da Srbija ima oko 5 miliona ljudi a ne 6,5 ili 6,7. Ne znam samo šta bi se s tim pristupom dobilo? Država bi bila na gubitku i to velikom.

Drugo, Dijaspora je NAJVEĆI investitor u Srbiji i tako je zadnjih 20+ godina. Veći smo i od EU, US i Kineza zajedno a ne pojedinačno. Prošle godine samo 4 milijarde eura čistog keša.

Prosto mi je neverovatno da ljudi ne žele da dijaspora ne ulaže pare u Srbiju nego da kupuju/investiraju tamo negde... Ja bi lično uvek podržavao da neko uloži u Srbiju i pozvao sve i Ruse i Ukrajince i Dijasporu samo da dolaze i ulažu. Ima mesta za sve.
Da li vi mislite da zbog tog povrata PDVa ja ne bi kupio? Sa tim ili ne stan je kupljen. Za novogradnju sam se odlučio jer su cene starogradnje po meni nerealne (ne u smislu previsoke u odnosu na NL) već previsoke u odnosu na novogradnju! Starogradnja po meni treba biti 30% niža od novogradnje - zbog obnove, stari stan,itd... A u BG je obrnuto, starogradnja je SKUPLJA od novogradnje na istoj lokacija - i onda zašto da se peglam s nekim ljudima umesto da kupim novo i nemam glavobolje.
Ono što mogu da kažem i na šta sam ponosan je da je još jedan par, gastarbajterski, zbog mene odlučio da kupi trosoban stan u istom kompleksu kao i ja. Oni nemaju pravo na povrat PDVa, i opet su kupili.

Većina ljudi ne shvata da ako napreduje država napreduju i pojedinci. Eto vam primer samo nekog penzionera koji ima stan na Dorćolu sada vredi oko 250k, dok je isti taj stan kod Slobe, pod sankcijama i kad je država bila zatvorena, nema investicija, nema gradnje vredio max 120k DM (ili 60k eura). Da li je taj penzioner svojim radom uradio nešto da toliko profitira - NE. Već je "jahao talas" - raste država, raste i pojedinac s njom.
Prosto me interesuje šta misle svi ovi Forumaši što priželjkuju da Rusi odu, da Gastarbajteri ne kupuju - šta bi tada bilo? Pale bi cene malo, ali pale bi i plate ZNAČAJNO više. Pa pogledajte samo 90-te. Kad smo bili zatvoreni i spolja i iznutra, niko nije dolazio, i niko ulagao. Šta se onda gradilo? Negde neka zgrada i to je bilo upitno da li će te zeznuti, da li ćeš kupiti stan ili ništa... I onda je bilo još teže da se kupi. Sada se bunite na kamatu od 5%. Ko je mogao kredit da uzme 90-ih godina? NIKO. Ne zbog toga što je kamata bila visoka već jednostavno stambenih kredita NIJE bilo!!

Ne želim više da raspravljam o toj temi - jer je offtopic i što bi Predsednik rekao "Institucije će odlučiti da li imam pravo ili ne!" Za sada mogu da kažem da sam prezadovoljan radom institucija i notara i svega. Pogotovo banaka koje su 10x bolje od holandskih. (šta god vi mislili, ja imam na osnovu čega da uporedim).
Joj koliko ovde ima manipulativnih ljudi koji stalno govore da je neko drugo ljubomoran na njihov "uspeh". Forumas jedan ti je lepo doslovce citirao odredbe iz zakona iz kojih se vidi da ti nisi vise rezident ove drzave i da nemas pravo na povrat PDV-a. Jasno kao dan. Odakle ti moralno oravo da pomislis da mozes imati ista prava kao i neko ko zivi u ovoj zemlji, u istoj placa sve poreze i doprinose, deli sve njene probleme i prednosti. Svesno si je napustio i otisao. Niko te nije oterao.
To sto nadlezni organi funkcionisu na nacin koji si opisao bi trebalo da ti bude jasan signal o pravnoj sigurnosti u ovoj zemlji, a samim tim i sigurnosti tvoje investicije. To sto ti to u ovom trenutku mozda ide korist, u nekom drugom slucaju ce ti se vratiti kao bumerang.
I manite nas vise tih prica kako investirate toboz zbog Srbije i nas samih. To radite iskljucivo i samo zbog svoje zarade i niceg drugog. Jer duboko verujes da cene samo rasti, da moze lepo da se iznajmljuje i skida kajmak od ljudi koji ovde zive i rade. Sta zaista mislis o svom gradu si najbolje pokazao u recenici da nemas nikad nameru ovde da se vracas.
Oni koji se kriju iza drzave i njene zastave su upravo oni koji joj najvecu stetu donose i koji je zavrcu na svakom koraku. Ne samo kod nas nego u svugde drugde. Istorija to najbolje dokazuje.
 
Ja sam gledao te novogradnje u Gornjem gradu, ali iskreno nisam neki ljubitelj Zemuna van njegovog centra i keja. Da je jeftinije, verovatno bih presekao, ali ovako mi deluje dosta skupo za kraj koji mi se ne dopada previše...

Svakako je makrolokacijski bolje kupiti tu nego bilo gde na drugoj strani reke zasad, s obzirom na saobraćaj.
Eh, svi bi mi taj austrougarski šmek iz centra Zemuna al realno to je ograničen resurs, i sve je raspad i treba uložiti brdo para. Mislim da je ovaj bio 600K
mada nekad se naleti i na nešto što se da urediti (ko voli taj fazon)
 
generalno ceo taj deo Gornjeg grada i ima smisla,
Nije ni toliko daleko nit je neurbanizovan, i stanica BgVoza je relativno blizu
ali brt zagadjenje je katastrofa, epicentar, Doduše zagadjenje je svuda.
Ne vidim rešenje narednih 10-15godina.
U Gornjem gradu, na pojedinim lokacijama, siromasni loze zimi plastiku, pa je duplo zagadjenje.
 
Eh, svi bi mi taj austrougarski šmek iz centra Zemuna al realno to je ograničen resurs, i sve je raspad i treba uložiti brdo para. Mislim da je ovaj bio 600K
mada nekad se naleti i na nešto što se da urediti (ko voli taj fazon)

Posle iskustava sa potkrovljima, doneo sam odluku da neću kupiti stan u potkrovlju makar ga nikad ne kupio :)
 
Pa da, i sutureni i potkrovlja su najproblematicniji za kupovinu, zato su uvek jeftiniji od ostalih stanova i uvek najbolje renovirani. Naravno da se moze ubosti i super stan koji je u sutureku,prizemlju ili u potkrovlju (super u smislu da je bas jeftin, nema ove probleme i zavrsava posao recimo deci za studije), ali sve je to lutrija da li ces ubosti takav stan i koliko dugo vremena ce proci dok ipak neki problem ne ispliva.
 
Nemoj da odlozis, koristi ga da ga zastrasis ili mladnes po glavi ako ipak krene na tebe. A mislim da bi sudija imao razimevanja i ako ga lakse ranis.

Neću u off topic dalje, ali gledao sam obuku američkih policajaca. Ako neko na tebe krene bilo kakvim hladnim oružjem, upozoriš ga i ako ne stane pucaš mu u grudi, jer su grudi najveća meta i u visini su pištolja.

To da neko udara po glavi pištoljem karijernog kriminalca, dok on proba da mu zabode nož u stomak mogu da probaju Zagor i Veliki Blek, a ne običan građanin. I pod stresom nije lako nišaniti specifične delove tela. Možda bi se ranjen još više razbesneo?

U Evropi su takvi zakoni jer potiču od država u kojima su većina građana bili neki vid podanika. U SAD su u startu svi ravnopravni i slobodni i imaju prava da se brane od bilo koga. To što hoće da im smanje ta prava, je zato što ih je onda lakše kontrolisati i napraviti podanike od njih.
 
Dosta suterena i nije predviđeno prvobitnom građevinskom dozvolom da budu stanovi, ipak su u prošlosti uspeli nekako Investitori da im promene namenu u stambene i dalje možemo videti po papirima da se nekad radi o uknjiženim suterenima kao nekakve biciklane ili slično itd.. U modernim zgradama kompleksima suterenskog stanovanja skoro da nema, čak su i sama prizemlja formirana da budu poslovni prostori... Potkrovlja u starogradnji ne mogu da kažem da nisu građevinski dobro odrađena, ali tu uglavnom bude problem oko saniranja neke štete koju treba cela stambena zajednica te zgrade da rešava, pa se ostali stanari retko kada organizuju da učestvuju za popravku krova, jer šta njih briga za komšiju u potkrovlju, pa ako taj stanar sam ne uzme stvar u svoje ruke uglavnom manji problem postane veći i voda pravi sve veću i veću štetu. Naravno nekad nije dovoljni ni samo zameniti crepove ili odraditi hidroizolaciju krova da bi se rešio problem, ali retko ko ulazi u uzrok problema i zbog toga se mora renovirati stan na svakih nekoliko godina itd... Takođe se u prošlosti u doba krize vršila krajnje upitna nadogradnja i njene posledice se viđaju nakon nekoliko godina....
 
Joj koliko ovde ima manipulativnih ljudi koji stalno govore da je neko drugo ljubomoran na njihov "uspeh". Forumas jedan ti je lepo doslovce citirao odredbe iz zakona iz kojih se vidi da ti nisi vise rezident ove drzave i da nemas pravo na povrat PDV-a. Jasno kao dan. Odakle ti moralno oravo da pomislis da mozes imati ista prava kao i neko ko zivi u ovoj zemlji, u istoj placa sve poreze i doprinose, deli sve njene probleme i prednosti. Svesno si je napustio i otisao. Niko te nije oterao.
To sto nadlezni organi funkcionisu na nacin koji si opisao bi trebalo da ti bude jasan signal o pravnoj sigurnosti u ovoj zemlji, a samim tim i sigurnosti tvoje investicije. To sto ti to u ovom trenutku mozda ide korist, u nekom drugom slucaju ce ti se vratiti kao bumerang.
I manite nas vise tih prica kako investirate toboz zbog Srbije i nas samih. To radite iskljucivo i samo zbog svoje zarade i niceg drugog. Jer duboko verujes da cene samo rasti, da moze lepo da se iznajmljuje i skida kajmak od ljudi koji ovde zive i rade. Sta zaista mislis o svom gradu si najbolje pokazao u recenici da nemas nikad nameru ovde da se vracas.
Oni koji se kriju iza drzave i njene zastave su upravo oni koji joj najvecu stetu donose i koji je zavrcu na svakom koraku. Ne samo kod nas nego u svugde drugde. Istorija to najbolje dokazuje.
Prvo pročitaj RAZLIKU između PREBIVALIŠTA i boravišta! Pa onda komentariši!
Moralno pravo? Imao sam dosta takvih kao ti holandskih kolega koji nisu mogli da "prežale" što ja kao stranac sam plaćao 10 godina 30% niži porez od njih u njihovoj državi! I to mi je holandska poreska uprava dodelila to zakonsko pravo jer sam "uvežen" kao highly skilled migrant. I to pravo mi je ostalo čak i kad sam postao NL državljanin! O kakvom ti moralnom pravu pričaš?!? Postoji samo ono što piše u zakonu!
A ti ako misliš da institucije ne rade posao i da možeš samo tako lako da ti odobre povrat PDVa pa probaj u svojoj firmi pitati koliko ih poreska "češlja" za svaki povrat PDV-a. Idi probaj da se prijaviš za pomoć za nezaposlene a da si zaposlen... Da vidiš kako bi ti "lako" odobrili. Ili bi te oduvali s vrata.
Ja sam investirao da bi imao profit - NARAVNO. Ne otvaram crveni krst već kao što ime kaže investicioni stan. Svaka država pa i naša je srećna da neko dođe i investira 200k. Pa druge države su za te iznose davale i zlatne vize!! I to EU države!! Znači svi mole Boga da dođeš i uložiš, a ne sopstvena država. Ti misliš da ja nisam imao opcija ili da nemam. Pa mogu gde hoću.
A što se života u Beogradu tiče - opet nisi dobro pročitao - ja neću da živim u Beogradu, ali hoću u Srbiji u manjem gradu jer mi to više odgovara. Tipa Subotica, Apatin, Sombor, Vranje. Meni jedino što treba je 4G mreža, kablovski ili optički internet i banka - što većina manjih gradova ima odlično rešeno. Mislim da je mnogo humaniji i lepši život u manjem gradu. To što se BG traži ok. Ljudi hoće pa neka. Ja mogu da radim remote i meni je lepše i lakše iz manjeg grada. Ne bi sela, ali manji gradovi imaju apsolutno sve što meni treba i sada a tek kad budem stariji još su bolji za život.
 
Vrh