Šta je novo?

Cene nekretnina

Zamisli, klizište na Mirijevu. Ko bi rekao, potpuno neočekivano.

/s
 
E sada dovoz inostranih radnika je em jeftinije em ima poslodavac sigurnost da radnik neće tako lako dati otkaz, napiti se za vikend kada je dobio platu i ne pojaviti se na poslu 1-2 dana, slušaju i rade, isto kao naši koji odu da rade na gradjevini u Nemačkoj(iz primera znam da su ovde kukali na posao i pokusavali da hvataju krivine, a tamo jednostavno ti nije tako, jer znas da zavisis od tog poslodavca da bi tamo ziveo i gledas sa mnogo vise obzira kako radis i kako ces se pokazati i nisi u zoni komfora kao u svojoj drzavi i samim tim moras vise da se trudiš)....
Ovo je glavni razlog uvoza radnika, svuda u svetu. Imigranti nemaju društveni život i često rade prekovremeno, jer nemaju na šta pametnije da potroše vreme.
 
Rade prekovremeno i takođe su spremni da trpe jako loše i nebezbedne uslove za rad, jer znaju da će ih deportovati ako se bune.
 
Ukratko robovi.
Takav radnik losu sliku pravi i o nasem radniku , oni naviknu na robove i misle da mogu sa svima tako u Srbiji.

To je isti tretman koji su Nemačka, Švajcarska i ostale zapadne zemlje primenjivale prema Jugoslovenima i Turcima u XX veku. Nisu hteli da plaćaju lokalce koji pritom žele bezbedne uslove za rad i imaju tendenciju da se bune i sindikalizuju kad ih poslodavac gazi.

Onda su počeli masovno da dovode naše radnike koji sagnu glavu i trpe sve za Deutsche Mark.
 
Ja ne znam zasto investitori vrlo cesto prave zgrade sa ogromnim stanovima kad vecini ljudi trebaju manji stanovi. Nekima zbog izdavanja a nekima i za zivot jer jedva mogu da skupe novac i za manji stan.
 
Da dodam još neku činjenicu, povodom mojih napisanih kriterijuma za odabir stana, kojih ima dosta...Naravno da sam gledao neku ravnotežu i kada procenim da je celokupna slika za mene zadovoljavajuća onda se i ide u realizaciju...
Jedan kolega je više puta bio u situaciji da kupi stan, imao novaca i na mnogo projekata je bio ukljucen u samu završnicu izgradnje u komisiji je za tehnički prijem zgrade kao eksper u oblasti mašinstva, sve potrebne dokumente je imao uvek na uvid što se tiče projekta cele izgradnje zgrade kompleksa itd... On je jedan od ljudi koji daje potreban pozitivan glas da se dobije prolazak zgrade na tehničkom prijemu koji je osnov da zgrada dobija Upotrebnu dozvolu. Zbog njegove prevelike stručnosti i vidjanja nedostataka ili njegovog misljenja kako je nesto moglo bolje itd... Takodje visedecenijskog sagledavanja i upucenosti i na neki nacin tvrdoglavosti jer mu je nelogicno kako je mozda njegov rad slabo placen u odnosu na profit Investitora i dan danas je podstanar preko 20godina u istom stanu ili barem istom kvartu, koliko i trazi stan da kupi, ponavljam nisu novci bili problem u mnogo slucajeva. Sada deca odrasla i osamostalila se i sada se menja pogled i po pitanju odabira strukture stana itd i potraga se nastavlja, mozda i do kraja života...
 
Ja ne znam zasto investitori vrlo cesto prave zgrade sa ogromnim stanovima kad vecini ljudi trebaju manji stanovi. Nekima zbog izdavanja a nekima i za zivot jer jedva mogu da skupe novac i za manji stan.
Urbanističkim l, Lokacijakim uslovima su ograničeni na broj stanova, broj mesta parkinga na osnovu stana, nece u trošak izgradnje podzemnih garaža itd... Na primer uslov u nekim predradjima je na parceli da moze 3 stambene jedinice, zato i prave ove moderne na neki način vile sa 3 stambene jedinice umesto 6 stambenih manje kvadrature.
 
Ja ne znam zasto investitori vrlo cesto prave zgrade sa ogromnim stanovima kad vecini ljudi trebaju manji stanovi. Nekima zbog izdavanja a nekima i za zivot jer jedva mogu da skupe novac i za manji stan.
Зато што су мали станови тј ормарићи канцер по људе и ко жели робовски да живи лепо да тражи петицију да се врате самачки хотели.
 
Зато што су мали станови тј ормарићи канцер по људе и ко жели робовски да живи лепо да тражи петицију да се врате самачки хотели.
Bolje da zivis u svom malom stanu nego da placas kiriju za tudji veci (ako nemas mogucnost da kupis svoj veci).
 
Mali stanovi su dobri samo za investicione kupce, porodicama trebaju veći stanovi, osim ako ne žele da se poubijaju međusobno.

Ko je imao tu sreću da porodično živi u malom stanu, zna da to ne bi poželeo ni neprijatelju.

Treba da se nekom politikom poveća dostupnost većih, porodičnih stanova. To je jedan od preduslova i da se neko odluči da ima više dece. Teško da će neko da ima 3+ dece u 50 kvadrata.
 
Bolje da zivis u svom malom stanu nego da placas kiriju za tudji veci (ako nemas mogucnost da kupis svoj veci).
Боље је питање шта се сматра под малим станом - јер велика већина малих станова се узимају искључиво због издавања. Људима први стан бива већи (мада кметлук је дубоко загризао, 60 квадрата је "велико") јер их занима и породица. Просечна величина стана треба да буде рецимо 100 квадрата. Значи као у социјалистичкој градњи, али преполовити број станова по спрату.

Наравно коме смета, средићемо му трајну релокацију у неку инсектоидну државу азијатског типа
 
Ja iskreno nisam primetio nedostatak velikih stanova, cak stavise uglavnom u novogradnjama na kraju i ostanu veliki stanovi, garsonjere se prve rasprodaju.

Ako uzmemo npr Dolce Vita novogradnju na novom beogradu najmanji stanu njoj je 70ak kvadrata i to ima samo par komada, posle toga su sve stanovi od po 90+ kvadrata.
Dosta je isto lakse naci veci stan po boljoj ceni po m2 na oglasima, tako da ne razumem zasto ljudi misle da je problem u nedovoljnoj ponudi.

Problem je cena, ne ponuda.
 
Ima dovoljno radnika, ali se ne placaju dovoljno ili im prava nisu dovoljno zasticena.
Kako ko. Ima dosta neozbiljnih radnika, dundjera, a mnogi i ne žele da se bave tim poslom. Ako je dobar majstor ne mora raditi ni za koga, imaće mnogo više od tih 1000e mesečno. Nikada nisam bio za cenjkanje sa majtorima ali su neki počeli da budu bezobrazni sa cenama.
Kako je u drugim drzavama, daj par primera.
Bosna npr? 150e
 
Kako znas da ima dovoljno? Radio si na regrutaciji radnika?
Za platu od 500 evra verujem da zaista nema dovoljno :) To je osnovno pravilo u ekonomiji, za dovoljnu platu uvek ima radnika :)
Kako je u drugim drzavama, daj par primera.
Crna Gora 75 evra bez carine, 75-150 evra naplacuje se pdv, ali ne i carina
BiH 150 evra
Hrvatska 150 evra
Normalno. To je posao carine. U suprotnom, sve sto bilo ko uvozi bi kostalo max 49e. Da primer drzave gde carinici ne smeju da dovode u pitanje iznos koji pise na paketu.
Kako ja mogu da kupim nesto sto kosta 200 evra i da platim 49 evra kako bih izbegao carinu? Osim ako to ne kupim od nekog sa kim imam dogovor, a vecina ljudi kupuje recimo na AliExpress gde je tacno definisana cena i prakticno nema cenkanja. To sto ti kazes mozda ima smisla ako ti salje fizicko lice, Ako ti salje pravno lice to treba biti izuzeto iz tog pravila.
Da li domaci majstori smanjiti plate ako im se zabrani konkurencija? Daj primer drzave gde je zabranjen uzoz radne snage.
Ako ovaj uvoz to resi bice super. U praksi se to nece desiti. Inace, mnoge drzave imaju politiku zastite domace radne snage u smislu da ne mozes da uvezes radnu snagu ako na domacem trzistu nisi nasao radnika, to sto se ta pravila zaobilaze to je druga prica.
 
Problem je cena, ne ponuda.

Primera radi, stan od 70 m2 (2.5 ili 3.0), u novogradnji u Beogradu sad košta bar 175-225k (2500-3200 EUR/m2). Rekao bih da je to neki najčešći opseg trenutno u novogradnjama za ovu vrstu stanova na prosečnim lokacijama u gradu. Parking mesto je između 10-20k, što je često neophodno zbog načina na koji se grade novogradnje.

Izračunajte koliku platu i koliko učešće treba imati da se zadužite za ovaj iznos... Nekih 35-40k samo za učešće, i onda rata od 800-900 EUR... Koliko porodica u BG ovo može da isprati?
 
Malo novosti iz zemlje Lala...

Nastavlja se rast nekretnina! Nezavisno od plata.
 
Malo novosti iz zemlje Lala...

Nastavlja se rast nekretnina! Nezavisno od plata.
I pored toga, i dalje u Beogradu treba 3.5 prosecne plate za stan u centru grada, a u Amsterdamu 2.5. Plus sto imaju nize kamatne stope i one olaksice gde im se kamata za ratu oduzima od poreske obaveze za platu. Plus sto im je sve ostalo (hrana, tehnika...) jeftinije, pa im vise ostane od plate sa kojom mogu da kupe stan.
 
Bolje da zivis u svom malom stanu nego da placas kiriju za tudji veci (ako nemas mogucnost da kupis svoj veci).

Srbija je u samom vrhu zemalja u Evropi gde ljudi žive u prenatrpanim domaćinstvima. Isto tako, Srbija je u samom vrhu zemalja gde ljudi žive u vlastitoj nekrtetnini. Dakle, logika je bolje da žive 3 generacije u dvosobnom stanu nego da se iznajmi veći?
1716376160006.png
 

Prilozi

  • 1716375968617.png
    1716375968617.png
    338,1 KB · Pregleda: 21
I pored toga, i dalje u Beogradu treba 3.5 prosecne plate za stan u centru grada, a u Amsterdamu 2.5. Plus sto imaju nize kamatne stope i one olaksice gde im se kamata za ratu oduzima od poreske obaveze za platu. Plus sto im je sve ostalo (hrana, tehnika...) jeftinije, pa im vise ostane od plate sa kojom mogu da kupe stan.
Ne ostane im više jer vrtići su neuporedivo skuplji tačnije skuplji od rate za stan PO DETETU! Znači žena do 4. godine deteta NE RADI (jer deca kreću u školu s 4 godine) jer se ne isplati a i posle radi part time i to tako 80% žena. I dobar deo muškaraca do dečije 10-11 godine dok ne mogu sami da ostaju.
Kamate jesu niže ali 1% ne igra mislimveliku ulogu, a hrana i sve je isto ili malo skuplje ali da kažem isto.
Što sam hteo reći rast se nastavlja! I to će da se prelije i kod nas možda ne sa 7% ali ...
 
Primera radi, stan od 70 m2 (2.5 ili 3.0), u novogradnji u Beogradu sad košta bar 175-225k (2500-3200 EUR/m2). Rekao bih da je to neki najčešći opseg trenutno u novogradnjama za ovu vrstu stanova na prosečnim lokacijama u gradu. Parking mesto je između 10-20k, što je često neophodno zbog načina na koji se grade novogradnje.

Izračunajte koliku platu i koliko učešće treba imati da se zadužite za ovaj iznos... Nekih 35-40k samo za učešće, i onda rata od 800-900 EUR... Koliko porodica u BG ovo može da isprati?
Svaka porodica koja ima 2 prosečne plate! 1 plata na kredit druga na život. Uvek bilo i ostalo.
 
Svaka porodica koja ima 2 prosečne plate! 1 plata na kredit druga na život. Uvek bilo i ostalo.

Nema šanse sa cenama života u BG da neko kupi takav stan od dve prosečne plate na kredit i još da uspe da pokrije sve troškove ako ima decu.

Ova tvoja rečenica je jedan od pokazatelja onoga što ja govorim, a to je da si ti odsečen od Srbije i ne razumeš uslove života ovde uopšte.
 
Vrh