Šta je novo?

Cene nekretnina

Ovo da gastosi i pseudogastosi citaju svaki dan...
Moje misljenje je da nam treba jos par takvih. Mozda nas zaista i ubede koliko nam dobro ide.
Ja pratim sve troskove vec nekih dve godine unazad, imam excel tabelu gde se sve zapisuje i posle analizira.
Za 4-clanu porodicu, samo najosnovnjie, bez bilo kakvih racuna je nekih 1400-1600 evra minimum. Da jedes kvalitetno - voce, povrce, meso. Mozda da se kupi koja krpica, hemija i benzin.
Dodavanje bilo cega povecava troskove jako brzo. Na primer ako treba da se ide na 3-4 rodjendana, racunaj jos minimum 100 evra za poklone da se ne blamiras bas.
Garderoba tipa patikice, haljinica, tebi patike itd.. racunaj jos 50-100 evra na mesecnom nivou u proseku.
Treninzi isto dodaj po 30-50 evra po detetu za jedan sport itd....
Odlazak u Mac je bukvalno luksuz bez 2000-3000 ne mozes da nahranis decu itd.. itd...

E sada ako na to dodas jos osnovne racune oko 200 evra, plus renta ili kredit oko 600 evra bez 2200- 2400 evra mesecno tesko da mozes normlano da zivis.

Jedan mesec smo kupili jednom detetu malo bolji krevet i uzeli smo dva prosecna duseka - to je bilo oko 900evra.
 
Poslednja izmena:
Fora je u tome što ni to ne možeš da znaš, jer gotovo uvek računaju kvadraturu sa terasom, pa se onda zaigraju i onda bude knjiženo, mereno, bez, sa, ne znamo ni sami. Nigde tačno nije navedeno na koliko je stan uknjižen i kolika mu je terasa, što znači da hoće da izmuljaju tako da kvadrat deluje jeftinije.
Fora je u tome što ni to ne možeš da znaš, jer gotovo uvek računaju kvadraturu sa terasom, pa se onda zaigraju i onda bude knjiženo, mereno, bez, sa, ne znamo ni sami. Nigde tačno nije navedeno na koliko je stan uknjižen i kolika mu je terasa, što znači da hoće da izmuljaju tako da kvadrat deluje jeftinije.
Kod starogradnje u katastru na nbg terasa ne ulazi u kvadraturu dok lođe ulaze 75%. Npr moj u katastru ima 74m2, ukupno 77m2, grejna površina 68m2. Imam 2 lođe
 
Najbolje bi bilo izbeći brokere, 2% i od kupca i od prodavca ni za sta, kupcu je dovoljan advokat (i pouzdaniji) koji mnogo manje košta!
Nešto kao na foru da se namigne prodavcu prilikom razgledanja ako je prodavac prisutan...
U mom slucaju nije bio pa nam je obojici pozamasna suma izbijena iz džepova bukvalno ni za sta!
Ja sam mislio sam da samo plaća kupac 2 posto? Ako je tako moze uvek ako se ne potpisuje nista da se samo vrati i pokuca i cao.

Kod mene u stanu u kom sam bio podstanar je kupac samo zapamtio broj stana ispratio agenta i došao nazad za par minuta i pokucao da me ispita bez agenta kakav je stan.
To je dobar savet koji svima preporučujem jer ce sigurno podstanar vise da ti kaže od vlasnika i ukaze na moguce probleme,koje ces tek kad pocnes da zivis da izvalis :)

Takodje čuo sam za foru da treba gledati stanove 10ak godina stare da se vidi kako izgledaju i posle tog perioda (mnoge novogradnje se raspadnu posle par godina i pokazu mane, popucaju zidovi od sleganja itd)

Sad mozda neko sa foruma bolje zna dal to ima smisla? :)
 
Ja sam mislio sam da samo plaća kupac 2 posto? Ako je tako moze uvek ako se ne potpisuje nista da se samo vrati i pokuca i cao.

Kod mene u stanu u kom sam bio podstanar je kupac samo zapamtio broj stana ispratio agenta i došao nazad za par minuta i pokucao da me ispita bez agenta kakav je stan.
Agent ti nece ni pokazati stan ako mu ne potpises jos pre nego sto ti uopste pokaze gde je stan.
 
Ja sam mislio sam da samo plaća kupac 2 posto? Ako je tako moze uvek ako se ne potpisuje nista da se samo vrati i pokuca i cao.

Kod mene u stanu u kom sam bio podstanar je kupac samo zapamtio broj stana ispratio agenta i došao nazad za par minuta i pokucao da me ispita bez agenta kakav je stan.
To je dobar savet koji svima preporučujem jer ce sigurno podstanar vise da ti kaže od vlasnika i ukaze na moguce probleme,koje ces tek kad pocnes da zivis da izvalis :)

Takodje čuo sam za foru da treba gledati stanove 10ak godina stare da se vidi kako izgledaju i posle tog perioda (mnoge novogradnje se raspadnu posle par godina i pokazu mane, popucaju zidovi od sleganja itd)

Sad mozda neko sa foruma bolje zna dal to ima smisla? :)
Pošalješ prijatelja da pogleda sve stanove koji ti se svidjaju pa posle znas adrese i odes pa kucas i dodjes do vlasnika. Jer trenutno ja mislim da moras da potpises pre nego krenete u obilazak stanova sa agentom. Takodje su krenule agencije da potpisuju sa vlasnicima neke eskluzivne ugovore to znaci kao da ce da svi njihovi agenti da rade na tvojoj prodaji stana i ona postaje prioritet ali onda umesto 3% uzimaju 6% od prodavca(tako je u NS), a ako sam prodas posto imas sa njima eskluzivni Ugovor moras njima 3% od prodaje 😉

Što se tiče nekih nedostataka biće ih i uvek će ih biti, sada da čekaš i gledaš 10god stare zgrade zbog toga mislim da je gubljenje vremena, onda bolje da gledaš komšije i stanje u stambenoj zajednici kojoj je i obaveza da održava zgradu. Realno je najbolje možda 1-2 god nakon završetka zgrade uzeti stan, svi su se tada uselili, eto mozda su otklonjeni neki nedostaci u zgradi sve je završeno itd... Ali tada ti je ujedno i najskuplji stan, sve ima svoje...
 
Agent ti nece ni pokazati stan ako mu ne potpises jos pre nego sto ti uopste pokaze gde je stan.
Kako koji, dosta sam gledao a da nisu tražili nit sam potpisao. Neki uglavnom na kraju kad odgledamo. U zadnje vreme - da češće traže -skoro svi.

U svakom slučaju ovde sam više mislio na opciju da se uvek moze vratiti i pitati dodatno ako je vec podstanar tu, jer jelte retko ko ima priliku pred vlasnikom ili agentom da bude iskren (ili ga iko ista pita)

Meni je mnogo veci strah sta sam kupio - od tih 2 posto za agenta :)

Ne mora da znači da ce se mnogo saznati ali eto ipak nesto na sta mozes odmah da obratis paznju a ne bi stigao za tih 15min da izvalis.
Iskreno bas imam trip da sad prodaju samo ljudi koji imaju neku žešću falinku stanu, jer to je jedino sto ima po nekim iole OK cenama.
Mnogi uglavnom imaju podstanare pa im se i ne zuri, roknu jaču cenu pa kad se proda proda i ako se neko i javi javio se .
 
Kako koji, dosta sam gledao a da nisu tražili nit sam potpisao. Neki uglavnom na kraju kad odgledamo. U zadnje vreme - da češće traže -skoro svi.

U svakom slučaju ovde sam više mislio na opciju da se uvek moze vratiti i pitati dodatno ako je vec podstanar tu, jer jelte retko ko ima priliku pred vlasnikom ili agentom da bude iskren (ili ga iko ista pita)

Meni je mnogo veci strah sta sam kupio - od tih 2 posto za agenta :)

Ne mora da znači da ce se mnogo saznati ali eto ipak nesto na sta mozes odmah da obratis paznju a ne bi stigao za tih 15min da izvalis.
Iskreno bas imam trip da sad prodaju samo ljudi koji imaju neku žešću falinku stanu, jer to je jedino sto ima po nekim iole OK cenama.
Mnogi uglavnom imaju podstanare pa im se i ne zuri, roknu jaču cenu pa kad se proda proda i ako se neko i javi javio se .
Svakako ti je to plus i neko saznanje, treba pitati i za komšiluk i komšije takodje.
 
Moj prioritet prilikom odabira stana:

-Lokacija(povezanost, budućnost lokacije)

-Budućnost Lokacije- kolika je dozvoljena spratnost pored, da li će mi biti zaklonjen trenutni pogled, koliko će biti aktivnih gradilišta u narednim godinama oko zgrade(ako se uzima za investiciju nije problem, ako hoćeš odmah da živiš tu i pored će biti ponovo gradilište od 2-3 god trajanja, pa pored ponovo, treba uzeti u obzir)

-Investitor(reference njegove, stabilnost poslovanja, ličnost vlasnika i njegovog tima)

-Projektant, Izvodjač i Nadzor(reference), ovde volim da vidim firme na gradjevinskoj tabli, pa se provere na sajtovima

-Mikrolokacija stana, raspored u stanu(realno, nekada dizajneri, arhitekte po nalogu Investitora umanje nameštaj prikazan na skicama prodajnih stanova, zato i stane sve u malu sobicu)

-Energetski efikasna zgrada(u budućnosti će biti skuplje održavanje zgrade, grejanje, struja itd...)

-Investiciona vrednost budućeg stana i njegova moguća eksploatacija

-Dinamika završetka zgrade(dodam uvek 5-6meseci)

-Dobra stolarija i što veći ulazak prirodnog svetla kroz adekvatno velike prozore ili portale.

-Parking(koliko je mesta predvidjeno)

I odlučujući faktor cena....
 
Kod mene je to bilo mnogo jednostavnije:
1. dvoiposoban +
2. Cena
3. Lokacija
4. Relativno stanje samog stana
Zgrade na toj lokaciji ionako dobro poznajem, novogradnje tu nije ni bilo (sad se nesto gradi ali je kvadrat tipa 6+ iljade!)
 
Moj prioritet prilikom odabira stana:

-Lokacija(povezanost, budućnost lokacije)

-Budućnost Lokacije- kolika je dozvoljena spratnost pored, da li će mi biti zaklonjen trenutni pogled, koliko će biti aktivnih gradilišta u narednim godinama oko zgrade(ako se uzima za investiciju nije problem, ako hoćeš odmah da živiš tu i pored će biti ponovo gradilište od 2-3 god trajanja, pa pored ponovo, treba uzeti u obzir)

-Investitor(reference njegove, stabilnost poslovanja, ličnost vlasnika i njegovog tima)

-Projektant, Izvodjač i Nadzor(reference), ovde volim da vidim firme na gradjevinskoj tabli, pa se provere na sajtovima

-Mikrolokacija stana, raspored u stanu(realno, nekada dizajneri, arhitekte po nalogu Investitora umanje nameštaj prikazan na skicama prodajnih stanova, zato i stane sve u malu sobicu)

-Energetski efikasna zgrada(u budućnosti će biti skuplje održavanje zgrade, grejanje, struja itd...)

-Investiciona vrednost budućeg stana i njegova moguća eksploatacija

-Dinamika završetka zgrade(dodam uvek 5-6meseci)

-Dobra stolarija i što veći ulazak prirodnog svetla kroz adekvatno velike prozore ili portale.

-Parking(koliko je mesta predvidjeno)

I odlučujući faktor cena....
Sve je to sasvim normalno. O tome razmišljaš i nesvesno, iako misliš da kao ne gledaš. Osim ličnosti investitora, to me ne zanima previše. Sve su to "ljudi od biznisa", što bi se reklo. Unajmiš dobrog advokata, pa polako.
 
Kod mene je to bilo mnogo jednostavnije:
1. dvoiposoban +
2. Cena
3. Lokacija
4. Relativno stanje samog stana
Zgrade na toj lokaciji ionako dobro poznajem, novogradnje tu nije ni bilo (sad se nesto gradi ali je kvadrat tipa 6+ iljade!)
Pa ti komotno možeš da se preseliš u Kings Circle I još da uštediš!:)
 
Oplakah komentar
Screenshot_20240521-211113.png
 
Lokacija bogu iza nogu, septicka jama umesto kanalizacije, ne moze kupovina na kredit, tj. moze samo za kes (znaci da verovatno nesto nije u redu sa papirima,...), a cena veca nego u Solunu pored mora :)
Nema trotoara, nedostatak plana, komšija će ti verovatno biti auto servis ili stovarište. Zagađenje zimi za neverovati. Verovatno dosta kuća loži otpadno ulje s obzirom na broj servisa i radionica.

I sama blizina crkve je ogroman minus.
 
Moj prioritet prilikom odabira stana:

-Lokacija(povezanost, budućnost lokacije)

-Budućnost Lokacije- kolika je dozvoljena spratnost pored, da li će mi biti zaklonjen trenutni pogled, koliko će biti aktivnih gradilišta u narednim godinama oko zgrade(ako se uzima za investiciju nije problem, ako hoćeš odmah da živiš tu i pored će biti ponovo gradilište od 2-3 god trajanja, pa pored ponovo, treba uzeti u obzir)

-Investitor(reference njegove, stabilnost poslovanja, ličnost vlasnika i njegovog tima)

-Projektant, Izvodjač i Nadzor(reference), ovde volim da vidim firme na gradjevinskoj tabli, pa se provere na sajtovima

-Mikrolokacija stana, raspored u stanu(realno, nekada dizajneri, arhitekte po nalogu Investitora umanje nameštaj prikazan na skicama prodajnih stanova, zato i stane sve u malu sobicu)

-Energetski efikasna zgrada(u budućnosti će biti skuplje održavanje zgrade, grejanje, struja itd...)

-Investiciona vrednost budućeg stana i njegova moguća eksploatacija

-Dinamika završetka zgrade(dodam uvek 5-6meseci)

-Dobra stolarija i što veći ulazak prirodnog svetla kroz adekvatno velike prozore ili portale.

-Parking(koliko je mesta predvidjeno)

I odlučujući faktor cena....
Ovde je po meni i te kako bitna perspektiva lokacije. Realno, ko je pre 30god mogao da pretpostavi da će NBg postati najskuplji deo grada? Tako i danas sa podsmehom gledamo Ledine, Batajnicu, Surčin, a situacija se brzo može izmeniti.
Sa druge strane imaju li Karaburma, Borča i taj krak, Mirijeva, Kumodraž, MM Lug, Železnik.. neku perspektivu u budućnosti ili svi putevi vode na sever
 
Ovde je po meni i te kako bitna perspektiva lokacije. Realno, ko je pre 30god mogao da pretpostavi da će NBg postati najskuplji deo grada? Tako i danas sa podsmehom gledamo Ledine, Batajnicu, Surčin, a situacija se brzo može izmeniti.
Sa druge strane imaju li Karaburma, Borča i taj krak, Kumodraž, MM Lug, Železnik.. neku perspektivu u budućnosti ili svi putevi vode na sever
NBG je i pre trideset godina imao ulice i trotoare. Ledine to neće imati za 30 godina. Možda u onoj glavnoj i to je to. A i za to će se načekati.

Inače geo-lokacija je ok, tu nema šta. Sve ostalo je jad i beda. I opasno po zdravlje. Naveo sam već ekstremno zagađenje.
 
Može da nema ničega od infrastrukture, ljudi će i dalje kupovati stanove jer je to BG. To će biti tako dok se narodu ne izbije iz glave da su stanovi po Beogradu najbolja investicija u istoriji svemira.
 
Onda ispada da je jedino planska gradnja iz doba socijalizma imala smisla, možda neka naselja pre WW2.
Dokle god se investitori budu orijentisali samo na profit a "uvaljivali" stanare u susedne stare blokove ili naselja jer je tu škola, vrtić, DZ, MZ, biblioteka, itd, nećemo dobiti funkcionalna naseobine u kojima će ljudi živeti srećno.
Da ne pominjem ovakve debilizme, ali što neko reče dokle god neko plaća 3K Zemunske kapije, šta investitora (pa i GDS) briga, on je završio posao
 
Vrh