Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne znam sto si rekao "neinteligentni" kad ne znas njegov test inteligencije. Evo ja podrzavam upravo ovo sto je Djuka rekao.
To je definitivno tako kod nas ako kazes "strava kako nam je krenulo" ili ne daj boze "kako dobro napreduje drzava sad u poslednje vreme" odmah krenu napadi sa svih strana. Bukvalno procenat ljudi koji je hejterski raspolozen je abnormalan. Odudaramo i to zestoko. Pogledaj samo ovde na forumu ako kazes "neverovatno kakav napredak drzave i kako dobro radi drzavna uprava na primer e-uprava" ili za sta god da pohvalis odmah krecu napadi sa svih strana a retko ko kaze "tako je zaista smo zahvali sta sve rade za nas". To ti je tako i iskreno mislim da treba da se ili Zakonski uredi da je zabranjeno hejtovanje kao u Kanadi (diktatura) ili da se edukacija radi po skolama.

Ja te opet pozivam malo da obiđeš državu koju toliko hvališ pa ćeš steći realniji utisak da li nam je "super krenulo"
 
Ja bih uveo da svi gastarbajteri koji hvale Srbiju, a smeta im tamo gde žive odma bih ih deportovao nazad u Srbiju bez mogućnosti izlazska iz iste 10 godina. Da se malo upoznaju sa lepotom o kojoj pričaju.
a ništa lepše od ''potomaka'' kad se vrate u Jugu pa posle 6 meseci 'Oh, Scheiße''. Video sam tu otrežnjujuću šamaščinu realnosti više puta.
 
Upravo o svemu ovome je Djuka i pricao. Na zalost covek je za ovu situaciju potpuno u pravu. Ne slazem se sa njegovim vidjenjem investiranja ali za situaciju hejteri/kukači to je bas provalio i to je ono sto prvo upadne u oci.
 
Ja mislim da on lupeta izuzetno, a da samo ti i ljudi kao ti koji ne živite ovde možete da mislite da je ovo najbolja država na svetu, a mi koji zapravo živimo ovu realnost svaki dan, ne daj bože da izustimo neku kritiku, odma smo hejteri i kukači :)
 
Pored kukača ima i ovih "hvalača", ljudi koji hvale nešto bez da imaju dodirnih tačaka sa tim. Kao kad bih Ja hvalio kavijar jer sam čuo da je dobro i skupo, a verovarno bih se ispovraćao kad bih probao. Tako i cerad, hvali nešto sa čim nema dodira, a kritike ignoriše. Tako isto bih Ja verovatno odbio kavijar da mi se ponudi jer u principu predpostavljam da je loš isto kao što on odbija da se vrati u Srbiju jer zna da će mu biti lošije.
 
Sve što Đukanović priča o kukanju i jeste tačno ali to nisu nikakve mudrosti već common sense.
Al narod koji ima problem sa voljom i kiselo/slatkim racionalizacijama se prima pa sve što kaže proglašava za mudorsti.
Za normalnog čoveka on i slični su samo šum.
 
Recimo Imam dodira sa e-upravom i mogu da uporedim sa vise sistema. Odmah da ti kazem neverovatno kakav uspeh da mala Srbija ima tako nesto ali to ovde ne sme da se cuje ni pomene jer je zabranjena tema. Mislim da samo Estonija ima bolje uradjeno. (po mom misljenju). Steta sto postoje ljudi koji su toliko ostrasceni mrznjom prema drzavi samo zato sto njihovi ljubimci nisu na vlasti.

Da se vratimo na nekretnine!

Koji prevaranti u Nemackoj. Strasno. Zamisli kupis stan i ispale te. Sigurnost 0.
 
Ja mislim da on lupeta izuzetno, a da samo ti i ljudi kao ti koji ne živite ovde možete da mislite da je ovo najbolja država na svetu, a mi koji zapravo živimo ovu realnost svaki dan, ne daj bože da izustimo neku kritiku, odma smo hejteri i kukači :)
Jedna vrsta problema postoji u Srbiji, drugaciji u drugim zemljama, pa bi ljudi pozele da promene drzavu, kada im jedna vrsta problema dosadi. Zato Srbi iz dijaspore, nekad pozele da se vrate, ali mali broj njih to zaista i ucini. Jedno je secanje na mladost, a drugo realan zivot.
 
U ovaj stan što diskutujete treba uložiti 500e po kvm i to bratska cena. Treba renovirati sve, stolariju, sva vrata, podove, pločice, kupatilo, kuhinja. opet te ispadne 2500 a imaš stari.
Evo ga opet na oglasu, samo sada skuplji za 500e/m2. Krasno!
I dalje treba renovirati sve, doduše. Ništa osim cene nije izmenjeno :)
 
Evo ga opet na oglasu, samo sada skuplji za 500e/m2. Krasno!
I dalje treba renovirati sve, doduše. Ništa osim cene nije izmenjeno :)

Skrenuo mu agent pažnju da je potcenio? :)

Ja kad sam tražio stan za najam, izašao je super stan na NBG očigledno potcenjen, pozvao sam istog momenta i dogovorio gledanje. Međutim, kad sam refreshovao stranicu pola sata kasnije, podigao je stanodavac cenu za 200 EUR. Kad sam ga pitao da li je greška, rekao mi je "ne ne, to je nova cena sad". Valjda ga je milion ljudi zvalo u prvih 15 minuta, pa je shvatio da je prenisko okačio.
 
Skrenuo mu agent pažnju da je potcenio? :)

Ja kad sam tražio stan za najam, izašao je super stan na NBG očigledno potcenjen, pozvao sam istog momenta i dogovorio gledanje. Međutim, kad sam refreshovao stranicu pola sata kasnije, podigao je stanodavac cenu za 200 EUR. Kad sam ga pitao da li je greška, rekao mi je "ne ne, to je nova cena sad". Valjda ga je milion ljudi zvalo u prvih 15 minuta, pa je shvatio da je prenisko okačio.
Agencija je okačila i prvi put, ali očigledno niže nego što su mogli. Mogli su tako i da mi kažu, ja sam čovek od razumevanja :) Kako god, sada te sa renoviranjem to izadje na 200k i jače, što nije previše zanimljivo...
 
Pa dobro, to je dinamika trzista, kupci hoce da kupe jeftinije a prodavac da proda skuplje, tako je u svakoj trgovini.
Ako sad bude stajao dugo spustice za 100 eura kvadrat i eventualno ce se prodati u nekom trenutku kad naidje neko kome odgovara.
 
Agencija je okačila i prvi put, ali očigledno niže nego što su mogli. Mogli su tako i da mi kažu, ja sam čovek od razumevanja :) Kako god, sada te sa renoviranjem to izadje na 200k i jače, što nije previše zanimljivo...

Iskreno na toj lokaciji, ne znam kako sad možeš da prođeš ispod 200k. Ili je jeftina ruina, ili je dobar stan od 200k i više...
 
Pa dobro, to je dinamika trzista, kupci hoce da kupe jeftinije a prodavac da proda skuplje, tako je u svakoj trgovini.
Ako sad bude stajao dugo spustice za 100 eura kvadrat i eventualno ce se prodati u nekom trenutku kad naidje neko kome odgovara.
Bolje da me je pustio da pogledam, možda bi se dogovorili nešto. Ovako je izgubio moje interesovanje :) Neka nastave dinamično bez mene, imam ja i druga posla.
 
Iskreno na toj lokaciji, ne znam kako sad možeš da prođeš ispod 200k. Ili je jeftina ruina, ili je dobar stan od 200k i više...
Šta ima da insistiram na tom parčetu zemlje, kad ću biciklom da stignem iz, recimo, Zemuna do tu za 10 minuta. Previše gubiš ako se slepo uhvatiš jednog kraja, to sam brzo shvatio. Uštedim još malo, pa ću kupiti u izgradnji nešto novo. A i ovog će možda danas da zove 6,7 ljudi, pa opet odluči da se vešto posluži svojom dinamikom i opet digne cenu.
 
Recimo Imam dodira sa e-upravom i mogu da uporedim sa vise sistema. Odmah da ti kazem neverovatno kakav uspeh da mala Srbija ima tako nesto ali to ovde ne sme da se cuje ni pomene jer je zabranjena tema. Mislim da samo Estonija ima bolje uradjeno. (po mom misljenju).

Stvarno? Kako je u Estoniji? Znam da nije tema, ali prosto mi je neverovatno da jedna mala Estonija ima nešto bolje od nas? Kako su oni odradili?
 
Stigli smo i dotle da gledamo FED kao pokretaca trzista, to nije normalno stanje. Toliko smo navuceni na jeftin novac da ce skidanje od istog biti jako bolno. Kao sto sam rekao ranije, u IT-U sam preko 13 godina i ono sto sam primetio je da prosle i ove godine sam imao ponuda da mogu na prste da izbrojim. To mi se nikada nije desilo ranije.

Ne znam sta ce biti i kako, ali vidim da se desavaju neke "pripreme", bar ovde. Ja sam u 'industriji' vec 20ak godina i sada ovde mogu da vidim na nekom nivou kako se odvija stanje. Ne mogu da tvrdim za sve, ali dosta firmi je stalo sa novim investicijama i ulaganjima u neke nove proizvode/trzista - vec je fokus na primarni biznis i sto vise stabilizaciju istog.
Doslo je do velikih promena u radu sa outsourcing firmama, koje su razvijale neke projekte/sisteme i delove istih - a takodje i mnoge ousourcing firme su smanjile cenu od pocetka prosle godine (mahom saradjujemo, bar moj deo, sa Poljskim outsourcing firmama)

E sad i ne vezano za IT - generalno su ljudi su dosta svesni, bar oni malo obrazovaniji, da kriza jos nije prosla i da verovatno nadolazi jos jedna (vidim i u razgovorima sa komsijama). I mnogi veruju da je vreme jeftinog novca iza nas i da nece nekoliko sledecih godina kamata da ide do nule...
 
Ne znam sta ce biti i kako, ali vidim da se desavaju neke "pripreme", bar ovde. Ja sam u 'industriji' vec 20ak godina i sada ovde mogu da vidim na nekom nivou kako se odvija stanje. Ne mogu da tvrdim za sve, ali dosta firmi je stalo sa novim investicijama i ulaganjima u neke nove proizvode/trzista - vec je fokus na primarni biznis i sto vise stabilizaciju istog.
Doslo je do velikih promena u radu sa outsourcing firmama, koje su razvijale neke projekte/sisteme i delove istih - a takodje i mnoge ousourcing firme su smanjile cenu od pocetka prosle godine (mahom saradjujemo, bar moj deo, sa Poljskim outsourcing firmama)

E sad i ne vezano za IT - generalno su ljudi su dosta svesni, bar oni malo obrazovaniji, da kriza jos nije prosla i da verovatno nadolazi jos jedna (vidim i u razgovorima sa komsijama). I mnogi veruju da je vreme jeftinog novca iza nas i da nece nekoliko sledecih godina kamata da ide do nule...
Ako ciklusi budu "normalni" (ako odstampaju pare i spasu nas od pucanja), onda ce biznis ciklus poceti kod nas sredinom sledece godine ili u prevodu, nesto vise ponuda ce biti tada ali takodje to podrazumeva da svi budu opusteni kao sto je to bilo kada smo dobili novac za vreme kovida.

likvidnost inace skace ali treba mu vremena da dodje kod nas.

M2 to pokazuje i strelica koju sam nacrtao je trenutno sta osecamo (lag izmedju 12-18 meseci)
1716200948847.png
 
Međutim, ne slažu se svi sa time da su kamate, odnosno manja dostupnost novca, gorući problem. Naime, uticaj kamatnih stopa na stanogradnju je u Srbiji manji nego u svetu, rekao je nadavno za 24sedam Milojko Arsić, urednik Kvartalnog monitora i profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu.

– Domaći investitori veliki deo svog biznisa finansiraju iz sopstvenih sredstava a ne iz kredita kao u upore-divim zemljama, pa to kod nas nije glavni problem. Slabiji uticaj kamata vidi se i na tome što su u Srbiji cene stanova najmanje pale, u odnosu na okruženje i Evropu, jer i kupci nekretnina u Srbiji su „gotovinske platiše“. Problem su visoke cene a one će polako padati, kada jednom krenu a to neće biti tako brzo kao što se mnogi potencijalni kupci nadaju – istakao je Arsić.


Upravo sam i ja ovo rekao pre jedno 50 strana, da kamate nisu problem već cene, te da pad kamata neće nužno dovesti do povećanog prometa jer su cene glavna prepreka za kupce. Međutim, realnije je da vidimo stagnaciju nego nominalni pad zbog inflacije u narednih godinu-dve.
E, moj Milojko.

Problem su, ja bih rekao, normalne kamate, jer su se i privreda i države navikle na jeftin novac.
To što su investitori zdravi, ne znači toliko mnogo ako ostali sektori imaju problem sa likvidnošću, manjom potražnjom iz inostranstva i slično.
Tek iz ovoga sledi da su cene visoke, za jedan deo potencijalnih kupaca. Jer nema više jeftinog novca.

I ja ne verujem da ćene padati brzo i značajno, ali će da ih sustiže kolika-tolika inflacija.
 
Pored Expa koji ce biti glavna atrakcija 2027god i koji utice na cene nekretnina, ocekuje se i par godina nakon toga i metro. Tako da ocekujem poras cena kako se bude odmicalo u zavrsavanju metroa, to jest kada bude napredak radova vidljiv stanovnicima, pogotovo oblasti i lokacije koje ce biti u neposrednoj blizini stanica ili barem jako dobro povezane sa njima.
 
Pored Expa koji ce biti glavna atrakcija 2027god i koji utice na cene nekretnina, ocekuje se i par godina nakon toga i metro. Tako da ocekujem poras cena kako se bude odmicalo u zavrsavanju metroa, to jest kada bude napredak radova vidljiv stanovnicima, pogotovo oblasti i lokacije koje ce biti u neposrednoj blizini stanica ili barem jako dobro povezane sa njima.
Ja vec vidim u oglasima da su neki stanovi na 50m od metro stanice, tako da je to vec uracunato u cenu :)
A metro ako bude bio izgradjen do 2100. bice super. Vidis da nam se vozovi sudaraju u sred Beograda.
 
Ja vec vidim u oglasima da su neki stanovi na 50m od metro stanice, tako da je to vec uracunato u cenu :)
A metro ako bude bio izgradjen do 2100. bice super. Vidis da nam se vozovi sudaraju u sred Beograda.
ma gde to, imas li link ka vesti?! vozovi se sudaraju samo po zemljama treceg sveta, svasta ljudi ovde pricaju ....
svasta prica carsija, neki kazu i Olena Zelenski se setala Knezom, ne treba svemu verovati...
A metro samo sto nije, mislim da je krtica trenutno ispod Save ...
 
Poslednja izmena:
Vrh