Šta je novo?

Cene nekretnina

Nemojte sad da poredite Hrvatsku koja je ipak turistički gigant sa tamo nekom Srbijom.
Eto ušle su i Bugarska i Rumunija u EU 2007 pa ne primećujem da su stranci navalili da kupuju tamo kao u Hrvatskoj. Pa i Mađarska sa izuzetkom Pešte i možda nekih pograničnih područja.
Cene koliko znam jesu porasle u Poljskoj i nekim pribaltičkim državama (ako pričamo o društvu koje se priključilo 2004)
Drugo mi nikada nećemo zatvoriti poglavlja 23 i 24 pravosuđe i javnu upravu. Šta mislite koji je stranac lud da ulaže pa da čeka papirologiju ili da se parniči sa nekim 10 godina jer eto, tako nam se može.
Neki pevač lupa kola pijan bez dozvole i nikom ništa, onaj ubio pevačicu na nasipu, nema dokaza pa poništeno suđenje, sin vlasnika televizije zgazio dete na prelazu, dobio nanogicu, itd itd. Krasna država za investiranje.
 
Nemojte sad da poredite Hrvatsku koja je ipak turistički gigant sa tamo nekom Srbijom.
Eto ušle su i Bugarska i Rumunija u EU 2007 pa ne primećujem da su stranci navalili da kupuju tamo. Pa i Mađarska sa izuzetkom Pešte i možda nekih pograničnih područja.
Cene koliko znam jesu porasle u Poljskoj i nekim pribaltičkim državama (ako pričamo o društvu koje se priključilo 2004)
Drugo mi nikada nećemo zatvoriti poglavlja 23 i 24 pravosuđe i javnu upravu. Šta mislite koji je stranac lud da ulaže pa da čeka papirologiju ili da se parniči sa nekim 10 godina jer eto tako nam se može.
Kupuju stranci dosta po Rumuniji i Bugarskoj. Međutim mi smo odlučili da nećemo EU kupce i zatvorili avliju, tako da nemajte brige.
 
PSX_20240513_220138.jpg
 
Ne moze nikad privremena i takoreci prisilna imigracija da nadoknadi emigraciju koja kod nas traje preko 50 godina. I pre svega se ne vidi ni naznaka okretanju trenda, naprotiv. Evo ga i Dzo, hvali selo, a drzi se grada i jeftinih EU kredita. Isto tako i ti Rusi ce vecina prvom prilikom da ode dalje gde postoji uredjen sistem.
Ne hvalim ja nikakva sela niti se držim gradova. Ja kupujem gde ja mislim a ako treba da se uzme kredit uzimam gde je povoljniji trenutno - šta je tu čudno?! Isto i sa štednjom koja je mnogo povoljnija u Srbiji nego u EU pa koristim to. Ti sve naopako shvataš Pero, ali to je tvoje. Ja sam tebi rekao moj savet, ako je tako kvadrat jeftin u Štokholmu, kupuj i šta te briga koliko košta u BGu ili drugde.
Porediti ne vredi, svako tržište je posebno. I sva tehnika je jeftinija u US nego u celoj EU (iako je EU veća od US) pa šta... Kupujes i kraj. Ako možeš kad ideš u US da doneseš neki uredjaj po nižoj ceni naravno da ćeš to uraditi. Ali kuću ne možeš.
 
Jedan od Rusa, kome najam ili kupovina nekretnine u Srbiji, nije bio cilj.
 
Borča je donekle i razvijena, ali Ovča je stvarno selendra koja veze sa Beogradom nema osim što je slučajno blizu istog.
Борча је стварно опасно развијена, прича се да су септичке јаме тамо највеће у Европи!
 
Amerikanozovani rus
Nije me mrzelo da pogledam ceo klip. Lik iz Gruzije (ne znam šta radi i odakle mu pare a i ne interesuje me) putuje Tbilisi-Istanbul-Bg i tako jedno 5x godišnje, potrošio je oko 10K na neke potvrde da dobije portugalsku vizu za digitalne nomade pretpostavljam, izmedju ostalog mora da iznajmi stan tamo.
I sedi u Portugalu prvo 2god pa 3g pa dobije port državljanstvo što i jeste cilj.
Pored te vize ima D7 za pasivan prihod - penzija a i ne mora samo penzija- od min 800e mesečno mislim (ne moraš da imaš više od 65g) možeš samo dokaz da npr rentiraš stan ovde tj da nećeš da im se okačiš na socijalu tamo. I da iznajmis gajbu. Naplate ti 10% porez na to pa ti pobratime uzivaj ako možeš da se finansijski pokrpaš što je ok za ljude sa 2-3K.
Problem je što su Rusi i ukrajinci zatrpali tu ambasadu i još neke druge i sad naši državljani ne mogu da dođu na red od njih. Jednostavno nemaju dovoljno osoblja da obrade sve zahteve.
 
Malo statistike:

prema podacima Republičkog geodetskog zavoda, u februaru 2024. u Srbiji je izdato je 1.797 građevinskih dozvola, što predstavlja povećanje od 0,6% u odnosu na isti period prethodne godine. Od ukupnog broja dozvola izdatih u februaru 80,5% dozvola odnosi se na zgrade, a 19,5% na ostale građevine.

Ako se posmatraju samo zgrade, 77,2% dozvola izdato je za stambene, a 22,8% za nestambene zgrade.

Posmatrano prema oblastima, najveća građevinska aktivnost očekuje se u Beogradskoj oblasti, 37,6% od predviđene vrednosti novogradnje, a odmah zatim zatim sledi Južnobačka oblast sa 10,6%, i naravno, ubedljivo najveći broj radova planiran je za najveći grad ove oblasti Novi Sad.
Ukoliko pratimo razvoj cena u četvrtom tromesečju prošle godini, prema podacima RGZ cena stanova porasla je za 5,75% u odnosu na isti period prošle godine. U poređenju sa trećim tromesečjem 2023. cene stanova u Srbiji su zabeležile neznatni rast od 0,83%.

Ovakav trend se očekuje i ove godine, s tim da nije moguće predvideti koliko bi rast mogao da se desi u poslednjem kvartalu ove godine. Rast cena u ovom delu godine uslovljen je i intenzivnom potražnjom građana.

Dakle, proleće i leto, nude najveći izbor stanova, a cene su uglavnom stabilne i ne rastu. Ovo je ujedno i period intezivne gradnje, pa se veliki broj stanova može kupiti u izgradnji, po povoljnijim uslovima.

Jedan od razloga zašto se kupovina odlaže za poslednji kvartal godine je očekivanje kupaca da dođe do pada cena. Međutim, ovakav scenario je gotovo nemoguć kada se radi o ovoj godini. Pre svega zbog zainteresovanosti kupaca za stanove u Novom Sadu, a zatim i zbog i dalje visokih cena građevinskog materijala na svetskom tržištu, za koje nema naznaka da će se u skorije vreme vraćati na staro. Na održavanje cena na postojećm nivou utiču i inflacija ali sve veći priliv stranog kapitala.
Tako se na celoj teritoriji Srbije, pa i Novog Sada najbrže prodaju stanovi srednje veličine, oko 50m², odnosno dvosobni stanovi. Najsporije se prodaju jednosobni stanovi.

Takođe, treba imati na umu činjenicu da se kod nas mahom kupuju stanovi za gotov novac. Statistika kaže da se čak oko 80% stanova kupi za keš, što je daleko iznad evropskog proseka. Izvor
 
Neko mi je rekao da deo Borče zapravo ima kanalizaciju, a što se tiče tih naselja na levoj obali, Borča je najurbanizovanija.
Borča ima kanalizaciju u pojedinim delovima. Ne znam zašto odmah potreba da se takvim komentarima o septičkoj jami skrene pogled sa nekih pozitivnih strana koje život tamo nudi. Ne tvrdim da je super, ali sam bio po kućama prijatelja u Borči 20 i više puta, i uopšte mi nije delovalo da im nešto fali, niti su mi se žalili. Sigurno imaju gde da parkiraju, ne kubure sa prostorom, deca se igraju slobodno po dvorištu gde hoćeš.
Između ostalog, ubeđen sam da bi kuće na lokaciji kao što je Borča preko koštale mnogo više neko kod nas. Uopšte nije daleko, ogromno zemljište sa puno mogućnosti.
 
Borča ima kanalizaciju u pojedinim delovima. Ne znam zašto odmah potreba da se takvim komentarima o septičkoj jami skrene pogled sa nekih pozitivnih strana koje život tamo nudi. Ne tvrdim da je super, ali sam bio po kućama prijatelja u Borči 20 i više puta, i uopšte mi nije delovalo da im nešto fali, niti su mi se žalili. Sigurno imaju gde da parkiraju, ne kubure sa prostorom, deca se igraju slobodno po dvorištu gde hoćeš.
Između ostalog, ubeđen sam da bi kuće na lokaciji kao što je Borča preko koštale mnogo više neko kod nas. Uopšte nije daleko, ogromno zemljište sa puno mogućnosti.

Meni je najveći minus to što se grad ponaša kao da leva obala ne postoji. Sve drugo bi radili osim da razvijaju infrastrukturu leve obale. Imaju kredit od EIB od 35m EUR za kanalizaciju već 5 godina i zabole ih uvo da je naprave.

Čak i u planovima za metro, od 3 imaginarne linije, nijedna ne ide u severni deo grada.
 
Meni je najveći minus to što se grad ponaša kao da leva obala ne postoji. Sve drugo bi radili osim da razvijaju infrastrukturu leve obale. Imaju kredit od EIB od 35m EUR za kanalizaciju već 5 godina i zabole ih uvo da je naprave.

Čak i u planovima za metro, od 3 imaginarne linije, nijedna ne ide u severni deo grada.
E moj sutraw, šta bi ja sve voleo da urade, ali sve to ide nekom tipično srpskom, neopisivom proizvoljnošću, da ni sam ne znaš gde će, šta će, kada će, i da li će stvarno da urade.
Toliko potencijala imamo kao zemlja, ali smo se vremenom toliko iskvarili da više ne verujem u dobro ni kad ga jasno vidim...
 
Pricamo o USA, gde je potrebno mnogo vise godisnjih plata nego njihovim roditeljima ili babama i dedama da bi kupili nekretninu. Kod nas trenutno jeste malo bolje stanje nego kad je sniman Bolji Zivot, tj. krajem 80-tih i pocetkom 90-tih, pred sam raspad SFRJ. Ako se uporedjujemo sa tim periodom i periodom 90-tih, sad zaista jesmo u "zlatnom dobu".
Inače, od 1989 do 1991, je bio period visokih plata i otvaranja prema inostranstvu. Tada su ljudi masovno kupovali strana "dobra" kola- Toyote corole i slično, videorekordere, kamkordere, televizore, nameštaj itd.

Najveći standard u istoriji SFRJ uporedljiv sa sredinom sedamdesetih i masovnim zaduživanjem.

A gradilo se i stanova. To je doba kada je dosta građeno na Bežanijskoj Kosi.
 
Ruska imigracija u Srbiju je retko idealan slučaj imigracije, jer nam dolazi uglavnom obrazovana srednja klasa iz urbanih delova Rusije. Dugoročno mislim da će to imati samo pozitivan efekat na ekonomiju i demografiju zemlje.
Ne. Digli su cenu svega pa i stanova za kupovinu/iznajmljivanje a dugorocno sigurno ne planiraju da ostanu ovde (njih 90%). Ili ce se vratiti u Rusiju posle Pjutina ili ce ici dalje na zapad. Serbija im je samo privremen boravak dok ne srede za dalje ne tripujte se bezveze. Niko nije lud da ostane u ovoj nestabilnoj zemlji ako ne mora, ne moze covek nista da planira jer ako krene njesra po evropi mi smo medju prvima na udaru. Manite me tih "pozitivnih" efekata koji obican gradjanin nece osetiti nikad
 
Poslednja izmena:
Vrh