Šta je novo?

Cene nekretnina

Posle ovog posta mislim da se i Borča mora dodati u "5k klub" kao i Mirijevo.
Šalu na stranu... Kako je tamo vezano za kuće sa placevima? Je l" ima neko "borčansko Dedinje" sa lepim kućama itd?
Ne znam koju ulicu bih naveo, ali ima bas lepih kuca u tim nekom delovima gde su kuće ili miks kuća i zgrada.
Meni se npr dopada ulica prvog maja, ima lepih kuca ali najviše "prosečnih",svidja mi se i zbog drvoreda, mira, urednosti, kuće imaju svoja dvorišta iza. Bilo je i nekih baš malih i zapuštenih kuća u toj ulici, ali tu su sada neke niske stambene zgrade. Kontam ni tu nije ažuran streetview da pokaze kako trenutno izgleda, ali držite me za reč. :D
 
Bila je rec o profitnoj stopi u mom odgovoru. Ako investitor mora da uleti sa 24 miliona od starta onda profit od 10 miliona za četiri godine i nije nešto spektakularno. Ali ako je investitor usao sa 5 miliona i napravio 10 miliona profit, to je 200 posto profit za četiri godine.
Ne kapiras. Ne moze u oba slucaja profit biti 10m jer stanove koje si dao u kompenzaciji dao si ih mnogo ispod cene, a ne po prodajnoj ceni tj dao si ih po ceni izgradnje, a cesto i ispod da ne bi upumpavao ziv kes. Zato je najveci profit kada nemas kompenzacije.
 
Zanimljiva je stvar da u Holandiji mozes da kupis stan sa ucescem od 0% i da ti se kamata oduzima od osnovice poreza na platu (https://www.iamexpat.nl/housing/dutch-mortgages/mortgage-rules-netherlands), sto je super stvar, jer ti se time efektivno povecava plata ili smanjuje rata za kredit, zavisi kako posmatras. Tacno je da sa jedne strane to mozda povecava traznju za nekretninama, ali sa druge strane smanjuje traznju za iznajmljivanjem. Verovatno je to jedan od faktora zbog cega je tamo skoro duplo lakse kupiti nekretninu nego u Srbiji (u odnosu na platu, izvor numbeo). Ne moras da trpis godinama stanodavca da te dere sa kirijom dok skupis novac za ucesce, vec kupis odmah cim ispunis odgovarajuce uslove (verovatno visina plate, stalan radni odnos i sl), ali ucesce ti uopste nije prepreka.
Tačno je da ti učešće ne treba. Ali nije to ni malo smanjilo potrebu za iznajmljivanjem. Uslovi su više manje slični kao u Srbiji ili u drugim EU zemljama, ali preneseno na bruto platu. Max kredita je 5x godišnja bruto plata - ima i tu malih odstupanja ali radi lakšeg računanja to je to. Expati imaju veći koeficijent koji mogu da podignu, dok Holanđani imaju oko 5x. Koliko je lako kupiti zavisi isto i gde gledaš u NL, nije isto Amsterdam ili Randstad regija i neko selo na granici s Nemačkom (mada su razlike u cenama daleko manje nego u Srbiji između gradova i sela). Kod nas eto u selu Prigrevica, pored Apatina, sa kompletnom infrastrukturom, kanalizacija, gas, internet (optički), doktor, škola, prodavnice, benzinska) imaš kuću za 18k eura, dok u BGu ne možeš ni garažu za te pare. Takve razlike u NL nećeš naći.
Mnogo veća prednost u NL je što ti ne treba žirant! To je po meni mnogo veća prednost nego učešće, jer ko ga bi npr. ja navatao da mi bude žirant kad nikog nisam znao.
Pre su uslovi bili još povoljniji, mogao si uzeti 110% cene stana kredit (znači da platiš i bankarske troškove i notara i porez) sve od kredita, ali su to ukinuli. Ko uzima klasične hipoteke u NL je profitirao i pametno uradio. Ko je uzimao američke nove hipotekarne proizvode tipa "interest only" hipoteka - u prevodu stalno plaćaš samo kamatu na celu glavnicu, a NIKADA ne otplatiš ni dinara duga, ti su se mnogo zeznuli. Tu priču su bankari upakovali kao "niski su ti mesečni troškovi, nakon 30 godina će ti vrednost kuće porasti pa ćeš lako vratiti inicijalni kredit (što jeste tačno, ali gde ćeš ti onda živeti) i slične fore. U prevodu rentiraš stan od banke a ne od neke babe, s tim što je sav liability na tebi - porezi, popravci, održavanje.
Sada je mnogo veći problem overbiddinga od učešća jer taj overbidding ti moraš da daš iz svog džepa i pri tom ti kuća i dalje na papiru vredi onoliko koliko je procenjena a ne koliko si ti platio s overbiddingom. Tako da taj overbidding možeš računati kao učešće.
U NL, moj savet je, čim imaš ugovor na stalno ODMAH kupuj stan ili kuću bez razmišljanja. Kredit klasičan - nikakve američe fancy šeme i kraj. Bez obzira na cenu koja je u tom trenutku, uzimaj. Ja sam 2x i nisam se nikad pokajao.
 
Ovo pola miliona je glupost, ima ih najviše 250k
 
Cak i gradovi kao sto su Jekaterinburg i Njizni imaju bolju infrastrukturu nego Bg, javni prevoz i sl... Bg je u rangu 2th tier gradova u Rusiji, cisto sumnjam da ce ruska visa srednja klasa zeleti da ostane ovde. Dosli su pre svega oni kojima ne radi swift i ne mogu da rade iz Rusije. Fenseri su to vradovicu, imam ih u komsiluku, proputovali su, ne smatraju oni ni Srbiju za neki narociti zapad. Niti su necim narocito odusevljeni.
 
Sigurno razmatraju ostanak ovde, pogotovo muškarci. Rusija je ušla u fazu agresivnog iredentizma i ovaj konflikt se neće završiti u Ukrajini. Sankcije će trajati još minimum nekoliko godina, a verovatno i duže.

Rusi koji su izbegli u Srbiju su uglavnom liberalna srednja klasa koja je poslom vezana za zapad. Dok se Rusija ne reintegriše ekonomski sa Evropom i USA, ovi Rusi nemaju nikakav motiv da se vraćaju.
 
Sigurno razmatraju ostanak ovde, pogotovo muškarci. Rusija je ušla u fazu agresivnog iredentizma i ovaj konflikt se neće završiti u Ukrajini. Sankcije će trajati još minimum nekoliko godina, a verovatno i duže.
Nisam strucan za geopolitiku, al na osnovu vidjenog do sada, mislim da je ovo malo verovatno. Cak sta vise, mislim da su izbori u USA sledeca prekretnica, ako Tramp dobije - rat je prakticno gotov. Sankcije ce mozda potrajati, ali ono sto najvise boli prosecnog gradjanina koji radi za strane firme je swift. Ako ponovo proradi (na obostrano zadovoljstvo i istoka i zapada), ocekujem egzodus iz Srbije.

Rusima i Ukrajincima ovde odgovara samo trenutna vizna politika i slican jezik. Al slican jezik ne znaci i slicna kultura i stil zivota, gledali su druge filmove i serije kao mali, imaju druge interne fore, slusali su Kino a ne Bajagu... Nista im ne znace doskocice tipa - 'ubice ga Bili ko zeca' i sl...
 
Cak i gradovi kao sto su Jekaterinburg i Njizni imaju bolju infrastrukturu nego Bg, javni prevoz i sl... Bg je u rangu 2th tier gradova u Rusiji, cisto sumnjam da ce ruska visa srednja klasa zeleti da ostane ovde. Dosli su pre svega oni kojima ne radi swift i ne mogu da rade iz Rusije. Fenseri su to vradovicu, imam ih u komsiluku, proputovali su, ne smatraju oni ni Srbiju za neki narociti zapad. Niti su necim narocito odusevljeni.
Ja znam Ruse koji zele da ostanu i asimiluju se.
Beograd ce za 10 godina imati dve metro linije, jos nekoliko mostova preko reka, uredjene kilometre i kilometre recne obale, voda ce biti cistija u rekama zbog obrade otpadnih voda, gdp
Beograda ce za 10 godina biti uduplan u rangu izmedju 40.000-50.000 dolara per capita itd...pored toga ima super klimu i poziciju.
 
Ja znam Ruse koji zele da ostanu i asimiluju se.
Beograd ce za 10 godina imati dve metro linije, jos nekoliko mostova preko reka, uredjene kilometre i kilometre recne obale, voda ce biti cistija u rekama zbog obrade otpadnih voda, gdp
Beograda ce za 10 godina biti uduplan u rangu izmedju 40.000-50.000 dolara per capita itd...pored toga ima super klimu i poziciju.
Vidi, nisam ja hejter, pa da zelim Srbiji lose. Al kao sto rekoh, na osnovu vidjenog, ne mirise mi na dobro.

Ja vidim jos veca raslojavanja, ovi sto su se obogatili na foru bice jos bogatiji, siromasnima ce i ono malo crkavice pojesti inflacija. Za razliku od ozbiljnih zemalja, gde su bogati inovatori, vlasnici sredstava za proizvodnju, vrhunski talenti u svojim oblastima...itd, ljudi koji ipak doprinose drustvu svojim radom. Kod nas ce ta elita biti mnogo mracnija, dileri veci i manji, sverceri, ljudi kojima je jedini kvalitet sto su 'bliski vrhu'. Kako ce oni da doprinesu? Cast izuzecima, da me vradovic ne shvati pogresno, on samo hoce da napumpa balon u koji je ulozio :) al ne shvata da dzabe lozi narod, krupnija riba ulaze...

Kao sto rekoh, moze u Bg na H2O da gdp bude i 200k, al kakve to ima veze s nama?
 
Ja znam Ruse koji zele da ostanu i asimiluju se.
Beograd ce za 10 godina imati dve metro linije, jos nekoliko mostova preko reka, uredjene kilometre i kilometre recne obale, voda ce biti cistija u rekama zbog obrade otpadnih voda, gdp
Beograda ce za 10 godina biti uduplan u rangu izmedju 40.000-50.000 dolara per capita itd...pored toga ima super klimu i poziciju.
Da li je istina da aerodrom Tirana ove godine prestiže beogradski aerodrom po broju putnika?
 
Ja znam Ruse koji zele da ostanu i asimiluju se.
Beograd ce za 10 godina imati dve metro linije, jos nekoliko mostova preko reka, uredjene kilometre i kilometre recne obale, voda ce biti cistija u rekama zbog obrade otpadnih voda, gdp
Beograda ce za 10 godina biti uduplan u rangu izmedju 40.000-50.000 dolara per capita itd...pored toga ima super klimu i poziciju.
Baš briga dobrostojeće Ruse kakav će Beograd biti za 10 godina, jer oni žive sada i ovde, a ne u dalekoj budućnosti.

Uzgred, Beograd će za 10 godina biti još gori mafijaški brlog nego sada.
 
Pa ja mislim da ce Rusi doci u ovaj provizorijum, izdrzati 3 godine torture a onda paljba na zapad. Samo je pitanje kako ce to biti ishendlovano, hoce li stvarno dobiti nas pasos posle 3 god boravka.
 
I ja stvarno ne razumem, zašto bi se neko vraćao svojoj kući i svojoj porodici, zašto ne bi ostao u najzagađenijem gradu u Evropi, u kome za svoj novac dobija najlošiji kvalitet (hrane, vazduha, prevoza, nekretnina...), gde školuje decu na tuđem jeziku i deca iz školskih udžbenika uče potpune nebuloze, gde svaka institucija ravnom linijom vodi propadanju društva, gde je najviša stopa korupcije...
A gde vi živite, ako sme da se pita?
 
Pa ja mislim da ce Rusi doci u ovaj provizorijum, izdrzati 3 godine torture a onda paljba na zapad. Samo je pitanje kako ce to biti ishendlovano, hoce li stvarno dobiti nas pasos posle 3 god boravka.
Čak i da dobiju SR pasoš... Šta misliš da Zapadnjaci ne znaju po imenu ko su?! Sergej, Aleksej, Vasily, itd... Pa oni ih mrze nezavisno od pasoša... Bogati imaju 5 pasoša pa su pobegli nazad u Rusiju. Nije samo papir.
Evo ja imam NL pasoš, a Srbin sam. Šta misliš kako bi se proveo da konkurišem za posao u HR ili nekretninu da uzmem ili slično? Da bi mene Hrvati gledali kao Holanđana ili bi znali odmah da sam Srbin po imenu i prezimenu... Mogu imati 100 NL pasoša ja nikad neću biti Jan Jansen...
 

Bruto devizne rezerve premašile 25 mlrd EUR​

Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije na kraju aprila 2024. godine iznosile su 25.129,2 mil EUR, što je najviši nivo bruto deviznih rezervi krajem meseca od kada se prate podaci na ovaj način (od 2000. godine), navedeno je u saopštenju. U odnosu na kraj marta povećane su za 187,1 mil EUR.

- Ovaj iznos deviznih rezervi obezbeđuje pokrivenost novčane mase M1 od 169,8% i 6,7 meseci uvoza robe i usluga, što je više nego dvostruko iznad standarda kojim se utvrđuje adekvatan nivo pokrivenosti uvoza robe i usluga deviznim rezervama - ističe se...........................................

 
Pa ja mislim da ce Rusi doci u ovaj provizorijum, izdrzati 3 godine torture a onda paljba na zapad. Samo je pitanje kako ce to biti ishendlovano, hoce li stvarno dobiti nas pasos posle 3 god boravka.
Rusi dodju u Srbiju, srede prebivaliste na godinu dana i apliciraju za portugalsku vizu(jer se najlakse dobija). Potrose par stotina evra na smestaj, sudske tumace, advokate i hranu, pa zbogom.
 
pa ne znam bas. dosta it-evaca rusa ostaje u bgu. na linkedinu dosta poslova za it je na ruskom, i traze ruski jezik. vecina tih iz it-a su zadovoljni beogradom, ogromni minus daju samo nasoj administraciji jer nista ne moze da se zavrsi online, za razliku sta su navikli u rusiji
 
pa ne znam bas. dosta it-evaca rusa ostaje u bgu. na linkedinu dosta poslova za it je na ruskom, i traze ruski jezik. vecina tih iz it-a su zadovoljni beogradom, ogromni minus daju samo nasoj administraciji jer nista ne moze da se zavrsi online, za razliku sta su navikli u rusiji
Ono je najjednostaviji nacin odlaska u EU, za one koji ne zele da ostaju u Srbiji.
 
Vrh