Šta je novo?

Cene nekretnina

Možda su u pitanju neki disfunkcionalni likovi koji tamo ne mogu da se uklope nikako, pa ih ovde tazbina uvali na neka radna mesta u smislu da ne rade ništa i ne služe ničemu. Mada, prilično slabo znaju srpski, tako da je to teško ostvarivo.
Ma sigurno je neki disfunkcionalan tip, ima takvih i po Srbiji, ne mogu da se uklope pa kukaju kako je sve krs i sve neka mafija.

Inace zar stvarno verujes u te bajke o uredjenim zemljama, pa isti su ljudi i tamo i ovde, samo je to kod njih malo upakovano u ukrasni papir.
 
Oglase sam gledala svakodnevno (i po nekoliko puta dnevno) sigurno više od 2-3 godine, i za svo to vreme sam možda videla par stanova koji su pristojni. A za većinu njih bi se, nakon razgovora sa agentom, ispostavilo da imaju jednu ili više ozbiljnih mana.

Ovo mene najviše deprimira. Starogradnja bi trebalo da je neki kompromis, ali količina očajnih stanova za velike pare na oglasima baca u depresiju.
 
Ovo mene najviše deprimira. Starogradnja bi trebalo da je neki kompromis, ali količina očajnih stanova za velike pare na oglasima baca u depresiju.
Da, a najgore je što, makar iz mog iskustva, prodavci neće da spuštaju cene za stanove koji su baš u lošem stanju i kojima treba renoviranje od poda do plafona (što je većina stanova koji su se uklapali u moj budžet).
 
Da, a najgore je što, makar iz mog iskustva, prodavci neće da spuštaju cene za stanove koji su baš u lošem stanju i kojima treba renoviranje od poda do plafona (što je većina stanova koji su se uklapali u moj budžet).
Ja sam nudio neke poprlično dobre iznose za par poluraspalih stanova u Aleksinačkih rudara, kod hotela Jugoslavija. Ni evra nisu hteli da mi spuste. Lokacija, lokacija, i samo lokacija. Popeli su mi se glavu sa tom pričom o lokaciji. (Iako delimično imaju prava, zašto bi insistrao na toj mikrolokaciji kada jednostavno ne spuštaju cene, a stanovi su prastari....)
Ali često neće ni ovako da spuste, bez obzira na lokaciju, jer se plaše da će neko da im kaže da su prošli loše, agenti ih malo lože, imaju neke svoje projekcije, a od tih para što dobiju i ovako ne mogu previše da urade, u suštini.
 
Dugo pratim ovaj forum, pa je red da sada podelim i svoje iskustvo kada privodim kraju sagu kupovine stana.

Oglase sam gledala svakodnevno (i po nekoliko puta dnevno) sigurno više od 2-3 godine, i za svo to vreme sam možda videla par stanova koji su pristojni. A za većinu njih bi se, nakon razgovora sa agentom, ispostavilo da imaju jednu ili više ozbiljnih mana.

Krajevi grada koje sam gledala su Rakovica, Čukarica i delovi Voždovca.

Naravno da sam se nadala (i navijala) za bilo kakav pad, ali pošto se to još uvek nije desilo, presekla sam i kupila novogradnju u Vrtovima Ceraka za 2600 evra po m2.

Pošto sam keš kupac, dobila sam popust od 5% na cenu stana. Kada se uračuna i povraćaj PDV-a, na kraju će ispasti da sam nov stan platilia manje-više isto kao stan u starogradnji + renoviranje.

Jedina mana je što ću se načekati dok dođe do useljenja, ali nakon toliko dugo vaganja, mislim da sam donela ispravnu odluku.

Ja nisam više mogla da čekam jer, dok sam čekala, cene stanova su samo rasle. Dok su cene bile niže, nisam imala dovoljno novca za stan, a nisam ni mogla da uzmem kredit jer sam paušalac.

Eto mog konkretnog iskustva, možda nekome pomogne. Pozdrav!
Čestitam! Prava odluka pogotovo što kupujes da živiš u tom stanu! U dobitku ste na dugi rok 1/1! Samo napred!
 
Meni je pomalo simptomaticno kako pojedini na forumu procenjuju stanje nekretnina na trzistu.
Otvore par nerealnih oglasa ili govore samo o najskupljim projektima i onda kazu kako je nemoguce kupiti stan.
Da bi se doslo do dobre nekretnine po dobroj ceni mora da se kopa - mora da se potrefi tajming, lokacija, da se raspolaze informacijama za brzu i pravovremenu reakciju kada se ukaze prilika itd...Dobre nekretnine po dobroj ceni odu prve, ovo po oglasima je uglavnom skart. Ja pratim kuce i vidjam oglase koji se vrte godinama. Kada vidim da neko spusta cenu postepeno, znam da je ozbiljan prodavac u pitanju, da nije imao ozbiljnu ponudu do sada i da cena moze jos da se spusti.

Ja sam nekretninu u kojoj zivim trazio godinu dana - aktivno sam gledao oglase, posecivao nekretnine, i dok nisam bio 100% siguran da je to to, nisam kupio.
Ali to je bukvalno posao - znaci kada se zavrsi regularno radno vreme, krece se redom po oglasima, listaju se sve zanimljive lokacije, zovu se agenti, gledaju se nekretnine itd....i tako svaki dan. Jedino tako moze da se iskopa neka dobra nekretnina, po nizoj ceni. Tako se stice i osecaj za pregovore, za kvalitet lokacije, upoznaje se grad, kvalitet gradnje itd....
Mislim da nisi u pravu. Oglase pratim već godinu dana, slažem se da se na tržištu vrte jedni te isti oglasi, međutim čim se pojavi neki bolji stan zaskoče ga agenti i naguraju cenu. Primera radi, našao sam stan koji mi odgovara cenom, da kažemo da je bio nešto ispod tržišne vrednosti. Oglas sam video odmah, pozvao vlasnika da pogledam i pristao na cenu, da bi ga do kraja dana pozvalo 10 agencija, potpisao ugovor sa agencijom i cenu su podigli za nekih 15-20% i ovo ga i sada stoji na oglasima. Tako da i da neko hoće da proda stan ispod tržišne cene, gotovo da ne može, jedino da ga ne oglašava.
 
Dugo pratim ovaj forum, pa je red da sada podelim i svoje iskustvo kada privodim kraju sagu kupovine stana.

Oglase sam gledala svakodnevno (i po nekoliko puta dnevno) sigurno više od 2-3 godine, i za svo to vreme sam možda videla par stanova koji su pristojni. A za većinu njih bi se, nakon razgovora sa agentom, ispostavilo da imaju jednu ili više ozbiljnih mana.

Krajevi grada koje sam gledala su Rakovica, Čukarica i delovi Voždovca.

Naravno da sam se nadala (i navijala) za bilo kakav pad, ali pošto se to još uvek nije desilo, presekla sam i kupila novogradnju u Vrtovima Ceraka za 2600 evra po m2.

Pošto sam keš kupac, dobila sam popust od 5% na cenu stana. Kada se uračuna i povraćaj PDV-a, na kraju će ispasti da sam nov stan platilia manje-više isto kao stan u starogradnji + renoviranje.

Jedina mana je što ću se načekati dok dođe do useljenja, ali nakon toliko dugo vaganja, mislim da sam donela ispravnu odluku.

Ja nisam više mogla da čekam jer, dok sam čekala, cene stanova su samo rasle. Dok su cene bile niže, nisam imala dovoljno novca za stan, a nisam ni mogla da uzmem kredit jer sam paušalac.

Eto mog konkretnog iskustva, možda nekome pomogne. Pozdrav!
Ni u ludilu ne bi platila 2.600 EUR kvadrat stana u izgradnji, na teškoj periferiji, 15 km od centra. Za nešto veću sumu novca mogla si kupiti stan u centru, da bar znaš za šta si dala novac.

Mislim da ćeš se pokajati zbog ove odluke, ali dobro. Za godinu - dve kad se Rusi budu vraćali nazad kući, biće na hiljade slobodnih stanova po oglasima, tako da će izbor biti daleko bolji i cene normalne.

Ovo sad je krš do krša, slabo šta normalno može da se vidi u oglasima.
 
Oglas sam video odmah, pozvao vlasnika da pogledam i pristao na cenu, da bi ga do kraja dana pozvalo 10 agencija, potpisao ugovor sa agencijom i cenu su podigli za nekih 15-20% i ovo ga i sada stoji na oglasima. Tako da i da neko hoće da proda stan ispod tržišne cene, gotovo da ne može, jedino da ga ne oglašava.
Ovo je dosta zanimljivo, pogotovo što agenti na tv ubeđuju prodavce da treba da spuštaju cenu.
 
Ovo je dosta zanimljivo, pogotovo što agenti na tv ubeđuju prodavce da treba da spuštaju cenu.
Iskreno, malo je i mene iznenadilo, ali mogu da razumem, svako se bori za svoj profit. Zašto bi pustili da meni vlasnik proda stan odmah kad mogu da uzmu svojih 2% i da mi proda za malo veće ili čak iste pare.
 
Ni u ludilu ne bi platila 2.600 EUR kvadrat stana u izgradnji, na teškoj periferiji, 15 km od centra. Za nešto veću sumu novca mogla si kupiti stan u centru, da bar znaš za šta si dala novac.

Mislim da ćeš se pokajati zbog ove odluke, ali dobro. Za godinu - dve kad se Rusi budu vraćali nazad kući, biće na hiljade slobodnih stanova po oglasima, tako da će izbor biti daleko bolji i cene normalne.

Ovo sad je krš do krša, slabo šta normalno može da se vidi u oglasima.
Kada se oduzme popust koji sam dobila + PDV, cena kvadrata dođe na 2,285 evra. Ne vidim kako sam za taj novac mogla da kupim stan u centru, a sve i da dobrano padnu cene za koju godinu, ne mislim da će se centar ikada više vratiti na 2,000 evra po kvadratu.

Osim toga, ne želimo svi da živimo u centru. Ja sam svakako gledala ovaj kraj i pre nego što su cene podivljale, tako da se zbog lokacije neću pokajati sigurno. Takođe, meni Vidikovac nije teška periferija, a ako hoćemo da idemo u detalje, nije ni udaljen 15km od centra.

Ja sam svoje stambeno pitanje rešila, ali svakako i dalje navijam za pad cena jer su previsoke za našu zemlju i jer je mladim ljudima trenutko jako teško ako ne i nemoguće da se skuće. S druge strane, cene svega su poskupele svugde i zaista mi je teško da zamislim da će cene stanova pasti više od 20% u narednih par godina.
 
Ni u ludilu ne bi platila 2.600 EUR kvadrat stana u izgradnji, na teškoj periferiji, 15 km od centra. Za nešto veću sumu novca mogla si kupiti stan u centru, da bar znaš za šta si dala novac.

Mislim da ćeš se pokajati zbog ove odluke, ali dobro. Za godinu - dve kad se Rusi budu vraćali nazad kući, biće na hiljade slobodnih stanova po oglasima, tako da će izbor biti daleko bolji i cene normalne.

Ovo sad je krš do krša, slabo šta normalno može da se vidi u oglasima.
Za godinu, dve, tri, četiri, kad ono na kraju - ništa. I ko će njoj da garantuje da baš tad neće skočiti cene i krenuti otimačina za te stanove? Po kojoj logici će cene biti bolje?
To ljudi izgleda maštaju o nekom scenariju: Rusi se pakuju brže - bolje, prodaju stanove taj isti dan za sitne pare i odlaze glavom bez obzira.
I možda njoj baš odgovara taj kraj iz nekih svojih razloga. Tim bolje ako je za keš, neće joj propadati novac u čekanju.
 
Za godinu, dve, tri, četiri, kad ono na kraju - ništa. I ko će njoj da garantuje da baš tad neće skočiti cene i krenuti otimačina za te stanove? Po kojoj logici će cene biti bolje?
To ljudi izgleda maštaju o nekom scenariju: Rusi se pakuju brže - bolje, prodaju stanove taj isti dan za sitne pare i odlaze glavom bez obzira.
I možda njoj baš odgovara taj kraj iz nekih svojih razloga. Tim bolje ako je za keš, neće joj propadati novac u čekanju.
Kad se rat u Ukrajini završi, ni Rusi ni Ukrajinci neće imati nikakav motiv da ostanu u ovom kršu od države. Svako će gledati da se vrati svojoj kući što pre jer im je dosta više svega.
Za tri godine kupili su oko 4.500 stanova ovde. Kad si ti stanovi budu našli na oglasima, mogu samo da obore cenu. Veća ponuda obara cenu, ne podiže je.
 
Kad se rat u Ukrajini završi, ni Rusi ni Ukrajinci neće imati nikakav motiv da ostanu u ovom kršu od države. Svako će gledati da se vrati svojoj kući što pre jer im je dosta više svega.
Za tri godine kupili su oko 4.500 stanova ovde. Kad si ti stanovi budu našli na oglasima, mogu samo da obore cenu. Veća ponuda obara cenu, ne podiže je.
"Krš od države" je dosta preteran izraz za mene, ali dobro. Videćemo da li će se taj scenario zaista odigrati.
 
Kad se rat u Ukrajini završi, ni Rusi ni Ukrajinci neće imati nikakav motiv da ostanu u ovom kršu od države. Svako će gledati da se vrati svojoj kući što pre jer im je dosta više svega.
Za tri godine kupili su oko 4.500 stanova ovde. Kad si ti stanovi budu našli na oglasima, mogu samo da obore cenu. Veća ponuda obara cenu, ne podiže je.
Sledece godinu-dve su kljucne :ROFLMAO: :ROFLMAO::ROFLMAO:
 
Orecenjen

Ne bih rekao. Ljudi sa nadprosečnim platama itekako kupuju, inače situacija ne bi bila ovakva. Nemoguće je da ljudi jednostavno ne kupuju stanove za život, jer u tom slučaju tržište ne bi imalo nikakvu potražnju. Ja se naravno slažem da je precenjeno, ne znam u kom procentu, ali je i činjenica da se ljudi zadužuju i kupuju čak i pod ovim cenama.
To sto se ljudi zaduzuju i kupuju po ovim cenama je samo znak ocaja. Koliko sam samo puta video da ljudi dizu kes kredite ili trose poslednji dinar da ulete u kripto na vrhuncu ciklusa. A kamoli da ne ulecu u kupovinu stanova po prenaduvanim cenama jer cesto postoji veliki pritisak porodice da se skuce.
Garantujem da investitori po kvadratu imaju vise nego dvostruku zaradu od ulozenog. Evo vam ti Vrtovi Ceraka, 2600. Pa na toj lokaciji se kvadrat novogradnje pre 3 godine prodavao za 1200-1300e, moj komsija kupio.
U proslom ciklusu 2009. godine su ljudi iz ocaja uletali u kredite za tavane na Mirijevu i to po takodje suludim cenama, imate staru temu na drugom forumu pa koga zanima neka prelista.
 
Poslednja izmena:
Vrtovi Ceraka su počeli sa 1800. Prva faza koja se sad useljava je cela prodata za 1800-2000.

Ja ne znam koja bi mene muka morala da natera da kupim tu lokaciju za 2600. To možda nije teška periferija, ali ipak jeste periferija, i to u perspektivi osuđena na večni saobraćajni kolaps.
 
Oglas sam video odmah, pozvao vlasnika da pogledam i pristao na cenu, da bi ga do kraja dana pozvalo 10 agencija, potpisao ugovor sa agencijom i cenu su podigli za nekih 15-20% i ovo ga i sada stoji na oglasima.
Zanimljivo zaista. Pogotovo jer mi iskustvo u poslednje vreme govori da su agencije pocele da lobiraju za nize cene (bar onih stanova koji su precenjeni), jer im je promet drasticno opao. Sem ako prodavac nije bas debelo ispod trzisne cene oglasio, pa da oni malo "naberu kajmak".
 
To sto se ljudi zaduzuju i kupuju po ovim cenama je samo znak ocaja. Koliko sam samo puta video da ljudi dizu kes kredite ili trose poslednji dinar da ulete u kripto na vrhuncu ciklusa. A kamoli da ne ulecu u kupovinu stanova po prenaduvanim cenama jer cesto postoji veliki pritisak porodice da se skuce.
Garantujem da investitori po kvadratu imaju vise nego dvostruku zaradu od ulozenog. Evo vam ti Vrtovi Ceraka, 2600. Pa na toj lokaciji se kvadrat novogradnje pre 3 godine prodavao za 1200-1300e, moj komsija kupio.
U proslom ciklusu 2009. godine su ljudi iz ocaja uletali u kredite za tavane na Mirijevu i to po takodje suludim cenama, imate staru temu na drugom forumu pa koga zanima neka prelista.
I šta je onda po vama pametno? Da čekaš par godina i moliš Boga da će cene da padnu toliko da ispunjavaju "realne" kriterijume?
 
Ja sam nudio neke poprlično dobre iznose za par poluraspalih stanova u Aleksinačkih rudara, kod hotela Jugoslavija. Ni evra nisu hteli da mi spuste. Lokacija, lokacija, i samo lokacija. Popeli su mi se glavu sa tom pričom o lokaciji. (Iako delimično imaju prava, zašto bi insistrao na toj mikrolokaciji kada jednostavno ne spuštaju cene, a stanovi su prastari....)
Ali često neće ni ovako da spuste, bez obzira na lokaciju, jer se plaše da će neko da im kaže da su prošli loše, agenti ih malo lože, imaju neke svoje projekcije, a od tih para što dobiju i ovako ne mogu previše da urade, u suštini.
Eeeh Aleksinackih rudara, tamo se ne spusta ni cent kada sam ja pokušavao da kupim 2009/2010…sve sto se pojavi kupuje neko iz kraja…kako je sad tek mogu da zamislim…
 
Vrh