Šta je novo?

Cene nekretnina

Koji deo ns-a i sto si ga toliko spustio u startu u odnosu na slicne stanove?
Bulevar Evrope.
Jer sam hteo da ga prodam u roku od 5 meseca, a veci je. Bilo mi je hitno da ga prodam za 5 meseci (vise nije hitno :) ). I po meni sam stavio realnu, a ne naduvanu cenu (u tom momentu drugi stanovi iste kv na toj lokaciji su bili oko 15-20% skuplje oglaseni).
 
Bulevar Evrope.
Jer sam hteo da ga prodam u roku od 5 meseca, a veci je. Bilo mi je hitno da ga prodam za 5 meseci (vise nije hitno :) ). I po meni sam stavio realnu, a ne naduvanu cenu (u tom momentu drugi stanovi iste kv na toj lokaciji su bili oko 15-20% skuplje oglaseni).
Verujem da si dobro procenio situaciju. U tom delu grada nije lako prodati veci (porodicni stan), pogotovu ako je onaj deo od Limana do Sheratona koji bukvalno nema sta da ponudi deci 👍
 
Od jutros sve neke aluzije na moguću stagflaciju...

 
Od jutros sve neke aluzije na moguću stagflaciju...

Sacekaj malo sa tim analizama. Fora je sto mediji na osnovu poslednjeg izvestaja gde inflacija ide gore a GDP dole, odmah pisu kako nam dolazi stagflacija. Tacno, moze da se desi ali ne moze se praviti dugorocna analiza samo na osnovu jednog meseca.
Zato sada pisu svi o tome. Isto tako moze da se desi da inflacija padne za sledeci mesec i onda ovo odmah pada u vodu. Otprilike je potrebno oko 3,4 meseca da bi se trend potvrdio.
 
Sacekaj malo sa tim analizama. Fora je sto mediji na osnovu poslednjeg izvestaja gde inflacija ide gore a GDP dole, odmah pisu kako nam dolazi stagflacija. Tacno, moze da se desi ali ne moze se praviti dugorocna analiza samo na osnovu jednog meseca.
Zato sada pisu svi o tome. Isto tako moze da se desi da inflacija padne za sledeci mesec i onda ovo odmah pada u vodu. Otprilike je potrebno oko 3,4 meseca da bi se trend potvrdio.
Ne donosim ja nikakve zaključke. Samo posmatram kako odmah pišu o tome. Uvek sve krene od vesti, ma kakve one bile.
 
Bulevar Evrope.
Jer sam hteo da ga prodam u roku od 5 meseca, a veci je. Bilo mi je hitno da ga prodam za 5 meseci (vise nije hitno :) ). I po meni sam stavio realnu, a ne naduvanu cenu (u tom momentu drugi stanovi iste kv na toj lokaciji su bili oko 15-20% skuplje oglaseni).

Veći stanovi se teže prodaju, moji roditelji kad su prodavali veći stan, trebalo je 6 meseci, iako je cena bila ok.

Mislim da smo se malo i navikli na ludilo prethodnih nekoliko godina kad su se stanovi prodavali jako brzo.

Sve se proda kad tad, samo treba biti strpljiv. Doduše, ako budeš i dalje čekao na kupca za 3-6 meseci, to je indikator da je cena ipak možda previsoka za taj kraj.
 
Stan na 16 spratu Beograd na vodi

Cena tričavih 5750 evra m2

Stan ništa naročit, dobro kupatilo, sobe male, vodi se kao dvosovan mislim da nije. Pogled odvratan, varem meni. Obratite pažnju na ogradu na terasi, Meni to izgleda previše nisko i tanko.

Ne znam ko kupuje te stanove, hteo bih da znam zaj psihološki profil

 
Ne znam ko kupuje te stanove, hteo bih da znam zaj psihološki profil

Pa recimo neka starleta Milica Toster ili Dragica Laptop i jako ima je stalo da pokazu ostalim koleginicama kako su bolje prosle i mocnije, eventualno neki brdjanin koji brzo dodje do para pa slika po FB kako je uspeo a svakog dana slika iz dnevne sobe ili terase. Mada ima tu jos varijanti verovatno. Mozda neko, stan na dan.
 
Koje su trenutne cene m2 novogradnje kupovine od investitora ovih projekata na bezaniji i NBGD? Lux 51, sakura, new minel.. Da li neko zna ovde?
 
New minel 3300+pdv koliko se secam
Newport 1 sprat krece od 3600 sa pdv za 1 sprat, skace 45 eur po spratu do 4100 sa eur na poslednjem spratu.
The One 3300+pdv (ne secam se da li zavisi od sprata)
Airport Garden 3300+pdv (zavisi od sprata)
Bel Mondo / Sould su mislim 3500/3600+pdv
Pupinova Palata 3600+pdv

EDIT:
Najeftinija novogradnja u izgradnji na NBGD koliko ja znam je Terminal 10 Residence preko puta Airport Gardena koju radi mazda, ali im je predugovor mnogo los po kupca pa ko voli nek izvoli.
 
Veći stanovi se teže prodaju, moji roditelji kad su prodavali veći stan, trebalo je 6 meseci, iako je cena bila ok.

Mislim da smo se malo i navikli na ludilo prethodnih nekoliko godina kad su se stanovi prodavali jako brzo.

Sve se proda kad tad, samo treba biti strpljiv. Doduše, ako budeš i dalje čekao na kupca za 3-6 meseci, to je indikator da je cena ipak možda previsoka za taj kraj.

Zapravo sam imao 3 uzastopna gledanja gde su svo troje bili kupci sa ponudom (sve kes), ali svugda je negde zapelo (sa moje ili njihove strane).
Nakon toga u poslednja 2 meseca sam imao jos 5-6 gledanja, gde nije bilo ponuda (eventualno jedna koju cekam da vidim da li ce da se realizuje).
 
New minel 3300+pdv koliko se secam
Newport 1 sprat krece od 3600 sa pdv za 1 sprat, skace 45 eur po spratu do 4100 sa eur na poslednjem spratu.
The One 3300+pdv (ne secam se da li zavisi od sprata)
Airport Garden 3300+pdv (zavisi od sprata)
Bel Mondo / Sould su mislim 3500/3600+pdv
Pupinova Palata 3600+pdv

EDIT:
Najeftinija novogradnja u izgradnji na NBGD koliko ja znam je Terminal 10 Residence preko puta Airport Gardena koju radi mazda, ali im je predugovor mnogo los po kupca pa ko voli nek izvoli.
New minel 3080+pdv (raste po spratu 50e)
Soul64 3700+pdv (raste po spratu i zavisi od strukture)
Belmondo 3650+pdv

Koja je cena za terminal10?
 
New minel 3080+pdv (raste po spratu 50e)
Soul64 3700+pdv (raste po spratu i zavisi od strukture)
Belmondo 3650+pdv

Koja je cena za terminal10?
Terminal 10 je 3400-3600 sa pdv zavisi od sprata.

Ima klauzula gde se svi stanari odricu da osporavaju odluke investitora oko uredjenja zajednickog prostora + gube pravo da nadglasaju investitora kao stanari / vecina i donose odluke na parceli od trenutka potpisivanja ugovora zauvek fakticki. Koliko je po zakonu to ne znam, razlog tog clana je da se investitor zastiti jer je u sklopu zgrade i njegov poslovni prostor / prodajni salon pa zeli apsolutnu kontrolu nad celim objektom i parcelom.

Ako se neko oglusi o taj clan ugovora kazna je 50,000 eura koju je investitor dao kao "popust". Fakticki popusta nema nego investitor ceni nekretnine fiksno 50,000 vise pa ti daje "popust" za taj clan. Zato sam ja licno preskocio tu pricu...
 
Terminal 10 je 3400-3600 sa pdv zavisi od sprata.

Ima klauzula gde se svi stanari odricu da osporavaju odluke investitora oko uredjenja zajednickog prostora + gube pravo da nadglasaju investitora kao stanari / vecina i donose odluke na parceli od trenutka potpisivanja ugovora zauvek fakticki. Koliko je po zakonu to ne znam, razlog tog clana je da se investitor zastiti jer je u sklopu zgrade i njegov poslovni prostor / prodajni salon pa zeli apsolutnu kontrolu nad celim objektom i parcelom.

Ako se neko oglusi o taj clan ugovora kazna je 50,000 eura koju je investitor dao kao "popust". Fakticki popusta nema nego investitor ceni nekretnine fiksno 50,000 vise pa ti daje "popust" za taj clan. Zato sam ja licno preskocio tu pricu...
Ista ti je priča i ista klauzula u svim NBG projektima. Svi kopiraju ugovore jedni od drugih. Nažalost ili kupuješ ili ne. Nemaš mnogo izbora. Traži template od The One, Airport Garden ili Soul 64. Isto.
 
Ista ti je priča i ista klauzula u svim NBG projektima. Svi kopiraju ugovore jedni od drugih. Nažalost ili kupuješ ili ne. Nemaš mnogo izbora. Traži template od The One, Airport Garden ili Soul 64. Isto.
Imam predugovor Airport Gardena sa svim prilozima, a trazio sam i za jos par projekata isti da pogledam, nigde nema penala od 50,000 EUR i cak su mi i naglasili iz CBS-a kada sam bio na sastanku za Terminal 10 da je to nesto nestandardno ali da investitor insisitira na tome. Airport Garden je istaknuto da se za promene formira odbor od 3 clana od kojih su 2 izglasana od strane stanara a 1 cini profesionalni upravnik i da se radi kvorum za izmene itd.

Имајући у виду одредбе овог члана, будући купац неопозиво изјављује да
је уговорена купопродајна цена у овом Предуговору последица попуста од
50.000,00 евра, који попуст је будући продавац дао будућем купцу, а да основну
цену стана представља цена стана из члана 3 овог Предуговора увећана за
50.000,00 евра, па је будући купац сагласан да губи право на одобрен попуст
уколико буде поступао у супоротности са овим чланом Предуговора, у ком
случају је без обзира на тренутак у времену поступања у супротности са
претходним наводима из овог члана, будући продавац има право да потражује
пун износ цене, која представља цену наведену у члану 3 овог Предуговора,
увећану за 50.000,00 евра, колики је одобрен попуст.

Iskreno ne znam ko bi pristao da mu nad glavom visi kazna od 50,000 eura za nekretnine ovih cena, i jos se odrekao moci da u slucaju da se svi stanari bune ili hoce nesto da ih investitor nadjaca jednim glasom. Za parking mesta i zajednicke prostorije razume se da je to sada standardna praksa ali za stambenu zajednicu kao celinu ne bih rekao.
Ovim se prakticno npr onemogucava promena pruzaoca grejanja ili takvih stvari ako investitor nije saglasan jer njemu ne odgovara (1/3 ili 1/4 zgrade je njegov poslovni prostor).
 
Poslednja izmena:
Imam predugovor Airport Gardena sa svim prilozima, a trazio sam i za jos par projekata isti da pogledam, nigde nema penala od 50,000 EUR i cak su mi i naglasili iz CBS-a kada sam bio na sastanku za Terminal 10 da je to nesto nestandardno ali da investitor insisitira na tome. Airport Garden je istaknuto da se za promene formira odbor od 3 clana od kojih su 2 izglasana od strane stanara a 1 cini profesionalni upravnik i da se radi kvorum za izmene itd.

Имајући у виду одредбе овог члана, будући купац неопозиво изјављује да
је уговорена купопродајна цена у овом Предуговору последица попуста од
50.000,00 евра, који попуст је будући продавац дао будућем купцу, а да основну
цену стана представља цена стана из члана 3 овог Предуговора увећана за
50.000,00 евра, па је будући купац сагласан да губи право на одобрен попуст
уколико буде поступао у супоротности са овим чланом Предуговора, у ком
случају је без обзира на тренутак у времену поступања у супротности са
претходним наводима из овог члана, будући продавац има право да потражује
пун износ цене, која представља цену наведену у члану 3 овог Предуговора,
увећану за 50.000,00 евра, колики је одобрен попуст.

Iskreno ne znam ko bi pristao da mu nad glavom visi kazna od 50,000 eura za nekretnine ovih cena, i jos se odrekao moci da u slucaju da se svi stanari bune ili hoce nesto da ih investitor nadjaca jednim glasom. Za parking mesta i zajednicke prostorije razume se da je to sada standardna praksa ali za stambenu zajednicu kao celinu ne bih rekao.
Ovim se prakticno npr onemogucava promena pruzaoca grejanja ili takvih stvari ako investitor nije saglasan jer njemu ne odgovara (1/3 ili 1/4 zgrade je njegov poslovni prostor).
Nema penala od 50k ali oni odlučuju o svemu to piše.
 
Nema penala od 50k ali oni odlučuju o svemu to piše.
Da ne bi spamovao temu, okacio sam ovde deo priloga vezano za odrzavanje zgrade iz jednog od tih predugovora:

Pa koga interesuje moze da pogleda. Meni se cinilo da se ipak o nekim stvarima odlucuje konsenzusom koje cine stanari, ne spominje se izricito da Prodavac ima finalnu rec.
Toliko o tome, svakako penal od 50k je prevelika stavka meni bila za dalje razmatranje, konstantno oduzimanje prava stanara ipak ima granica (ok za parking i neke stvari ali sto je mnogo mnogo je).
 
U Elixir kompleksu u bloku 65 su stanari na sednicama skinuli profesionalnog upravnika postavljenog od Investitora kao i službu za održavanje celog komleksa takodje postavljenu od strane Investitora, bilo je svega... Tako da mislim da sada hoće apaolutno da se ,,zaštite,, Investitori i da će svi upućeniji Investitori to stavljati u Ugovore....I pogotovo na tim lokacijama i kompleksima gde će sigurno rasprodati stanove u samoj izgradnji, tako da oko toga nema pregovaranja....
 
Zašto misliš da je nešto specifično kod "nas"?

Ne verujem da je "tamo" i u "normalnim zemljama" je sve idealno po pitanju ugovora ili bilo čega.
 
ajd da kazemo da je tako kao sto ti kazes. Ali to je nebitno, ne mora sve da bude komparativno u odnosu na druge, da bi se validirala izjava. Zamisli da smo jedini na svetu

fazon lik mi cini uslugu tako sto mi daje popust od 50k, i sada ako ga overajdujem, onda mi makne popust

sada ovo je suludo. da li ce ovo da prodje kod nas? hoce
kakve veze ima kako je u normalnim zemljama?

losa praksa se ne opravdava drugom losom praksom
 
Dr Veljko M. Mijušković sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu smatra da je posle perioda kontinuiranog rasta cene kvadrata u prestonici, ali i kirija za stanove, uzrokovanih dolaskom velikog broja Rusa i Ukrajinaca u zemlju, ali i upumpavanjem velike količine keša za kupovine stanova, trenutno tržište suočeno sa stagnacijom istih, kao i blagim padom:

- Biće potrebno od tri do šest meseci da se pokaže perzistentnost ovog trenda, što će pratiti skromniji pad cena kvadrata, ali i rente od nekih 10 do 15 procentnih poena. Ako se trend pokaže kao postojan, može se očekivati i veći pad u budućnosti.

Naš sagovornik tvrdi da će dalje kretanje cena u Beogradu zavisiti od različitih faktora, a evo nekoliko ključnih razloga koji mogu uticati na dalji pad kako kirija tako i cena kvadarata:

1. Smanjenje tražnje: Ako se smanji potražnja za stanovima, može doći do pada cena kirija. To se može dogoditi iz različitih razloga, uključujući ekonomske teškoće, migracije stanovništva ili promene demografskih faktora.

2. Povećanje ponude: Ako se na tržištu pojavi veći broj slobodnih stanova u odnosu na potražnju, to može dovesti do smanjenja cena kirija. Ovo može biti posledica, na primer, izgradnje novih stambenih jedinica ili smanjenja interesovanja za iznajmljivanje.

3. Ekonomska recesija: Tokom ekonomske recesije, ljudi često smanjuju svoje troškove, uključujući troškove stanovanja. To može dovesti do pada cena kirija.

4. Promene zakonodavstva: Eventualne promene u zakonodavstvu koja se odnose na iznajmljivanje stanova, kao i eventualno uvođenje mera koje štite zakupce, mogu uticati na dinamiku cena kirija.

5. Pad prihoda zakupaca: Ako ljudi dožive smanjenje prihoda ili gubitak posla, može se smanjiti njihova sposobnost da plaćaju visoke kirije. Ovo može dovesti do pritiska na smanjenje cena.

6. Promene u urbanističkom planiranju: Ako se menjaju urbanistički planovi i smanjuje se atraktivnost određenih područja, to može uticati na cene kirija na tim lokacijama.

7. Povećanje kamatnih stopa: Ako kamatne stope porastu, to može povećati troškove zaduživanja za investitore u nekretnine, što može uticati na dinamiku cena kirija.

Dr Mijušković napominje da ovi faktori nisu nezavisni, već su često međusobno povezani i tek sveobuhvatan uvid u ekonomsku situaciju, demografske trendove i promene na tržištu nekretnina može pružiti bolje razumevanje dinamike cena kirija i cena kvadrata i predviđanje mogućih promena.
 
Efakat leptira i profesor ekonomskog fakulteta. Rusi i Ukrajinci došli u Srbiju i digli cene nekretnina u Severnoj Makedoniji!

kontinuiranog rasta cene kvadrata u prestonici, ali i kirija za stanove, uzrokovanih dolaskom velikog broja Rusa i Ukrajinaca u zemlju, ali i upumpavanjem velike količine keša za kupovine stanova
A listu ko da je pisao Miki Maus posle 4 rakije 🤡
 
Vrh