Šta je novo?

Cene nekretnina

Prosao sam hajp na berzama 2007, hajp u nekretninama 2008, hajp u zlatu 2011, hajp u kriptovalutama vise puta, sto kroz licna ulaganja sto kroz rasprave sa kolegama i po forumima slicnim ovom.

Na osnovu gornjih iskustava, cene nekretnina u BG u zadnjih par godina izgledaju kao hajp, hodaju kao hajp, govore kao hajp i smrde kao hajp.

Uvek ista prica:
- Cene skocile 40% za godinu-dve, kupi sad pre nego sto skoce jos zinzilion posto i nikad vise neces kupiti
- Zene po frizerskim salonima govore kako je Pera komsija uletio u pricu i zgrnuo silne pare i sad je zadnji trenutak da se nesto uradi
- Likovi se raspituju kako da na platu od 1000 evra uzmu kredit sa ratom od 800 da ulete u pricu iako im stan, zlato, kripto, deonice ne trebaju ali ce za par godina da prodaju za pet puta vise i nikad nece vise morati da rade
- Novac propada kao trulo voce, zadnji cas da ga utopis jer vec sutra neces ni kokice moci da kupis kad propadne celi monetarni sistem

Hiljadu puta cuo gornje price za nekretnine, zlato, kripto, deonice.
Sve si lepo rekao samo je ovog puta presedan jer su stampali i stimulisali trziste kao da ce sudnji dan i to je napravilo razliku. Ne mozes da upumpas toliko novca u trziste bez posledica a posledice su pregrevanje svega pa i cena nekretnina.
 
Prosao sam hajp na berzama 2007, hajp u nekretninama 2008, hajp u zlatu 2011, hajp u kriptovalutama vise puta, sto kroz licna ulaganja sto kroz rasprave sa kolegama i po forumima slicnim ovom.

Na osnovu gornjih iskustava, cene nekretnina u BG u zadnjih par godina izgledaju kao hajp, hodaju kao hajp, govore kao hajp i smrde kao hajp.

Uvek ista prica:
- Cene skocile 40% za godinu-dve, kupi sad pre nego sto skoce jos zinzilion posto i nikad vise neces kupiti
- Zene po frizerskim salonima govore kako je Pera komsija uletio u pricu i zgrnuo silne pare i sad je zadnji trenutak da se nesto uradi
- Likovi se raspituju kako da na platu od 1000 evra uzmu kredit sa ratom od 800 da ulete u pricu iako im stan, zlato, kripto, deonice ne trebaju ali ce za par godina da prodaju za pet puta vise i nikad nece vise morati da rade
- Novac propada kao trulo voce, zadnji cas da ga utopis jer vec sutra neces ni kokice moci da kupis kad propadne celi monetarni sistem

Hiljadu puta cuo gornje price za nekretnine, zlato, kripto, deonice.
A kada nema ko vise da kupi na kraju hajpa? Sta se onda desava 😁. Kad malo opadne kupovina po najvećim cenama?
Ovo sada cede "suvu drenovinu". Na to mi liči.
 
Poslednja izmena:
Sve si lepo rekao samo je ovog puta presedan jer su stampali i stimulisali trziste kao da ce sudnji dan i to je napravilo razliku. Ne mozes da upumpas toliko novca u trziste bez posledica a posledice su pregrevanje svega pa i cena nekretnina.
Mozda 25% skoka cena je opravdano zbog inflacije, ali na to dodaj jos bar 25% hajpa. Samo jedan primer, Zelena Avenija u Zemunu, prva faza je isla za oko 1650e 2016. godine, sad zadnja faza je 3100e. Zemljiste kupljeno odavno, iste zgrade i investitor, sve isto, za 8 godina razlika, razlika 90%.
 
Takvih primera ima gomila u gradu i sa mnogo skorijim počecima gradnje. Vrtovi Ceraka su prodavali prvu fazu po 1700, sad je cena 2800 EUR. Počelo da se gradi pre 2 godine.
 
Mozda 25% skoka cena je opravdano zbog inflacije, ali na to dodaj jos bar 25% hajpa. Samo jedan primer, Zelena Avenija u Zemunu, prva faza je isla za oko 1650e 2016. godine, sad zadnja faza je 3100e. Zemljiste kupljeno odavno, iste zgrade i investitor, sve isto, za 8 godina razlika, razlika 90%.
Nemoj samo gledati inflaciju. Pogledaj koliko je novog novca u opticaju.

Kako god da ga okrenes i obrnes zbog ovoga se i desio veliki poremecaj.
 
Svestan sam da se svuda desio poremecaj, imam investiranu gomilu novca u razne stvari ukljucujuci i nekretninu van BG, i sve je otislo bar 40% u zadnjih pet godina. Ali BG je sampion sa skokom cena stanova. Starogradnja za isti stan na novom BG sa 1300 na 2500, Zelena Avenija sa 1650 na 3100?
 
Na Zvezdari i Voždovcu ar placa 85.000 eur. Znam da su to objavljene cene a da su zapravo prave uvek veće (kao primer recimo da je objavljena od 100.000 eur, dok je nekoliko parcela na Zlatiboru prodato po 150.000-175.000 eur/ar), ali možda će neko ko to zna da izračuna moći da nam odgonetne koliko cena zemljišta utiče na cene. Ono što sam čuo je da vlasnici placeva po Beogradu traže i do 40% od gotovih kvadrata u pojedinim traženim delovima tipa Vračara i sl...
 
BG skok je bar pola zbog sulude tražnje, jer svi koji su imali neke pare su iz straha od devalvacije pobegli u nekretnine.

Sad u ovom momentu jeste definitivno prenaduvano, ali ja sam skeptičan oko pada jer je ponuda loša.
 
Sta mislite ljudi, cisto informativno, u narednih 5-6 godina bi trebalo da cale resi neku zemlju pa cu ja dobiti tu nekih 180-200000 eura, gde bi mi preporucili da kupim nekretninu, samo radi izdavanja, da znam cemu da tezim
 
A šta će običnom čoveku 2-3-5 stana? I još zaradjuje od njih. Em je nepovoljno za mlade ljude em stoji prazan ili se izdaje, a ne plaća se porez na delatnost. Polako, država diže BDP nekretninama pa se kupuje dok je "raj poreske politike". Verujem kada tu presuši da kreće aktivno oporezivanje. Ludilo je da je ato preko 2k kubika (možda čovek nema dovoljno za ispod 2k kubika jer su 2k+ jeftiniji) plaćaš veću registraciju nego porez na drugi, treći, peti stan. SVE PREKO STANA U KOM SE ŽIVI JE LUKSUZ, i tako treba biti oporezovano.
Ti nisi uopšte čitao šta sam napisao.
1.) Porez na 2-3-5 stan već imaš i oporezovan je više nego primarni u kome živiš!!
2.) ako se izdaje PLACA se porez i porez postoji.
3.) Auto preko 2000 kubika se smatra luksuzom već mnogo godina, a čak i na zapadu što zbog ekologije što zbog toga da ti ne treba pogotovo za grad.
4.) šta će ti drugi stan?! Pa ili imaš decu ili ćeš imati decu. Gde će oni da žive kad budu 20+ godina? S tobom? Kao snajka ili zet će da žive s tobom makar imao i penthouse... Kako da ne... Ako možeš zašto ne bi deci obezbedio makar i garsonjeru da imaju dok se ne snadju. Posle neka kupuju šta hoće i koliko hoće. Ali za prvu ruku. Zbog mira u kući i svog prvenstveno mira. Naravno ako se može treba obezbediti. Ako ne nista.
 
Firme kao Kadena bi umrle, a Žile Vasić bi završio kao portir u hotelu Pepa na Divčibarama kad bi ovo uveli.

To ti je automatski siguran znak da se to nikada neće desiti.
Nek si ti odbrusio Vasicu, na forumu, proleća gospodnjeg 2024..

Što više čitam šta pišete, sve više sam u fazonu da ne kapirate uopste kako funkcionise i poreska politika, real estate tržište, kapitalizam..

Ko je vama stalno kriv nesto, ko vas tera da kupujete, stalno neki bes..?

Nevidjeno, majke mi
 
sad najbolji uslovi koje možeš da dobiješ su 5.03% na 20 godina otplate. Nekretnina od 100k EUR sa 20% učešća, kamata izađe oko 47k EUR.

Pritom ne pitajte šta može da se kupi za 100k :D
A koliko bi banka dobila da kupi hartije od vrednosti za 100k sa ročnošću od 20 godina?

Sa 4 % kamate?
 
Sta mislite ljudi, cisto informativno, u narednih 5-6 godina bi trebalo da cale resi neku zemlju pa cu ja dobiti tu nekih 180-200000 eura, gde bi mi preporucili da kupim nekretninu, samo radi izdavanja, da znam cemu da tezim

Bilo šta u blizini centra + NBG ako nađeš za razumnu cenu, može dobra cena rente da se postigne, ali to je već sad opšte znanje. Najbolje da iskalkulišeš otprilike koliki bi ti bio yield pa na osnovu toga da procenjuješ da li vredi da kupuješ određenu nekretninu.

Za 5-6 godina će biti sigurno i drugačija situacija na tržištu, teško je reći sad.
 
Jeste, štampali su previše, sve to stoji. Sada svi imaju problem i pokušavaju da ugase požar. Mene samo zanima sledeće. Zašto kada se svi trude da obuzdaju inflaciju i da je vrate u regularne okvire, naša zemlja radi upravo suprotno? Pospušuje je i gura nas u stagflaciju? Veća nam je cena hrane, goriva, proivoda u odnosu na zapad. Da se razumemo, to nisu male razlike u ceni. To prevazilazi zdrav razum. Umesto da se to reguliše (imamo zakone i institucije), dižu se krediti da se povećaju plate iz duga. Dalje se dižu akcize na sve kao i porezi itd. Dalje se pumpa tržište. Zašto?
 
BG skok je bar pola zbog sulude tražnje, jer svi koji su imali neke pare su iz straha od devalvacije pobegli u nekretnine.

Sad u ovom momentu jeste definitivno prenaduvano, ali ja sam skeptičan oko pada jer je ponuda loša.
I ja sam isto zakljucio, pre svega zato sto pad cena nekretnina ne odgovara vlastima. Gomila iole vecih projekata je na cekanju, postojeci projekti kasne, prica se da ako neko i zeli da spustanjem cena rasproda stanove da stize poziv sa bitnog mesta i ne verujem da ce situacija promeniti do kraja njihovog mandata ili dok ne rasprodaju BnV.
 
Bilo šta u blizini centra + NBG ako nađeš za razumnu cenu, može dobra cena rente da se postigne, ali to je već sad opšte znanje. Najbolje da iskalkulišeš otprilike koliki bi ti bio yield pa na osnovu toga da procenjuješ da li vredi da kupuješ određenu nekretninu.

Za 5-6 godina će biti sigurno i drugačija situacija na tržištu, teško je reći sad.
Meni je u glavi nekako da je dovoljan stan od 40-50 kvadrata sa jednom spavacom, lepo da se opremi i to onda moze lepo da se izdaje, videcemo kakva ce biti situacija za tih 5 godina, ali ovo mi deluje nekako "sigurica", posto ideja za ikakav biznis, nemam hahhah
 
Nek si ti odbrusio Vasicu, na forumu, proleća gospodnjeg 2024..

Što više čitam šta pišete, sve više sam u fazonu da ne kapirate uopste kako funkcionise i poreska politika, real estate tržište, kapitalizam..

Ko je vama stalno kriv nesto, ko vas tera da kupujete, stalno neki bes..?

Nevidjeno, majke mi

Žile ti li si? :) Ne znam šta se vređaš, tip je klasični mulj u sprezi sa Čovketom i SNS-om, svaki njegov javni nastup je jahanje na talasu hajpa koji i sam kreira.

Ti se ovde na forumu pridružuješ istom jer jedan dan pričaš da je Mirijevo centar, drugi dan da tražnju generišu pošteni srpski domaćini koji mlate milione sa svojih deset prstiju, čekam šta je treće.

Nema tu besa, samo valja konstatovati kad neko širi prazne priče, makar i na forumu.
 
Sta mislite ljudi, cisto informativno, u narednih 5-6 godina bi trebalo da cale resi neku zemlju pa cu ja dobiti tu nekih 180-200000 eura, gde bi mi preporucili da kupim nekretninu, samo radi izdavanja, da znam cemu da tezim
Ako si biciklista, definitivni Amsterdam.
Ako vozis kola, definitivno Dubai.
A ako voziš i bicikl i auto, volis socijalnu drzavu, uredjen sistem gde kasirke u bakalnici kupuju stanove lagano.. Definitivno Stokholm!
 
Sve si lepo rekao samo je ovog puta presedan jer su stampali i stimulisali trziste kao da ce sudnji dan i to je napravilo razliku. Ne mozes da upumpas toliko novca u trziste bez posledica a posledice su pregrevanje svega pa i cena nekretnina.
Kad pregreješ čorbu ona ne valja ničemu, za tržište nekretnina ćemo da vidimo.
 
Žile ti li si? :) Ne znam šta se vređaš, tip je klasični mulj u sprezi sa Čovketom i SNS-om, svaki njegov javni nastup je jahanje na talasu hajpa koji i sam kreira.

Ti se ovde na forumu pridružuješ istom jer jedan dan pričaš da je Mirijevo centar, drugi dan da tražnju generišu pošteni srpski domaćini koji mlate milione sa svojih deset prstiju, čekam šta je treće.

Nema tu besa, samo valja konstatovati kad neko širi prazne priče, makar i na forumu.
Tebra, koliko ja pratim ti imas najvise postova ovde poslednih nedelja, a nista pametno nisi napisao.
Ovo sto se danas desava na trzistu sam detaljno opisao pre skoro pola godine na istom ovom forumu.

Ovaj iz Kadene siri pricu jer zaradjuje milione, a ti drviš da ti ne bude dosadno. Troluješ matori svaki početak diskusije, a znanje je malo i krhko.
Njemu je sve jasno sta se desava na trzistu jer je aktivni učesnik , tebi je malo toga jasno.
On je uložio pare i kladio se na ovo tržište, zato što ga zna i može da predvidi tendencije.

Što se tiče Mirijeva i periferije.. To se kupuje kad je tržište vrelo, pa kad se ohladi, prepakuješ na bolju lokaciju.
Od kukanja nema selameta, a država i da hoce nema prostora da nesto uradi, jer 500k penzionera zivi od gradjevinske industrije. Svaki poreski eksperiment moze skupo da kosta i oni to znaju, plus je i kod SNS-a znanje otprilike kao tvoje.
 
Tebra, koliko ja pratim ti imas najvise postova ovde poslednih nedelja, a nista pametno nisi napisao.
Ovo sto se danas desava na trzistu sam detaljno opisao pre skoro pola godine na istom ovom forumu.

Ovaj iz Kadene siri pricu jer zaradjuje milione, a ti drviš da ti ne bude dosadno. Troluješ matori svaki početak diskusije, a znanje je malo i krhko.
Njemu je sve jasno sta se desava na trzistu jer je aktivni učesnik , tebi je malo toga jasno.
On je uložio pare i kladio se na ovo tržište, zato što ga zna i može da predvidi tendencije.

Što se tiče Mirijeva i periferije.. To se kupuje kad je tržište vrelo, pa kad se ohladi, prepakuješ na bolju lokaciju.
Od kukanja nema selameta, a država i da hoce nema prostora da nesto uradi, jer 500k penzionera zivi od gradjevinske industrije. Svaki poreski eksperiment moze skupo da kosta i oni to znaju, plus je i kod SNS-a znanje otprilike kao tvoje.

Meni je žao što se ti vređaš, ali iskreno mi nije mnogo stalo do toga. Čitam i pratim šta izlazi od vesti, intervjua koje ljudi iz industrije pišu, i gospodin Vasić je najveći demagog od svih i najbolji reprezent veštački kreiranog hajpa koji javne ličnosti u oblasti nekretnina stalno šire.

On širi priču jer mu je posao da širi priču, jer on živi od toga da ljudi veruju u to ludilo da bi mogao da im uvaljuje kvadrate za 3k EUR za stanove pored cigana koji im pale kablove ispred prozora. To je njegovo pravo, kao i moje da bacim komentar o tome na nekom online forumu. Siguran sam da njega manje boli moj komentar nego tebe, tako da ne brini.

Poštujem ako si ekspert za nekretnine, samo to na ovoj temi još nisi pokazao, već se zaplićeš u neke narative o tome kako su Jajinci super lokacija i kako je sve više poštenih domaćina koji mlate pare.

@vradovic deli slično mišljenje o tržištu kao ti, samo što on bar kaže zašto misli to što misli, dok ti samo trabunjaš.
 
Ti nisi uopšte čitao šta sam napisao.
1.) Porez na 2-3-5 stan već imaš i oporezovan je više nego primarni u kome živiš!!
2.) ako se izdaje PLACA se porez i porez postoji.
3.) Auto preko 2000 kubika se smatra luksuzom već mnogo godina, a čak i na zapadu što zbog ekologije što zbog toga da ti ne treba pogotovo za grad.
4.) šta će ti drugi stan?! Pa ili imaš decu ili ćeš imati decu. Gde će oni da žive kad budu 20+ godina? S tobom? Kao snajka ili zet će da žive s tobom makar imao i penthouse... Kako da ne... Ako možeš zašto ne bi deci obezbedio makar i garsonjeru da imaju dok se ne snadju. Posle neka kupuju šta hoće i koliko hoće. Ali za prvu ruku. Zbog mira u kući i svog prvenstveno mira. Naravno ako se može treba obezbediti. Ako ne nista.
Pročitao sam ali spinuješ da nema dalje, što je i normalno sada kada si zakupodavac. Iako prevladjujete na temi da odgovorim:

1. Nemaš oporezovan u smislu poreza na luksuz, isti je porez i na drugi i na 10ti stan, a imaš odbitak poreza SAMO za stan u kome živiš! Ako pakuješ stanove red je i da platiš jer ti stan ne treba sada! Znaš kako je u drugim zemljama samo se praviš lud.
2. 99,9% ljudi ne plaća porez, nemoj da pričaš bajke. Porez postoji ali ga skoro niko ne plaća, a država i ne traži.
3. Treba mi. Šta ako imam petočlanu porodicu i hoću neki van? Da uzmem van 1.4 da ne mogu uz brdo da se popnem? Opet spinovanje. Sa druge strane možda hoću pouzdaniji i dugovečniji motor. Nije auto samo za grad.
4. Kad ti deci bude trebao stan ti tada kupi. A pošto ne treba već se prvenstveno kupuje stan za izdavanje onda plati porez na luksuz. Kada se deca usele u taj stan i preneseš na njih onda nema luksuza i imaće odbitak poreza.

Dakle svaki stan u kom se ne živi je luksuz, ma koliko zakupodavci žele da prikažu da nije i da je to normalno. Ako nije luksuz već služi za izdavanje tj za biznis onda se registruj kao zakupodavac i plaćaj porez.
 
Meni je žao što se ti vređaš, ali iskreno mi nije mnogo stalo do toga. Čitam i pratim šta izlazi od vesti, intervjua koje ljudi iz industrije pišu, i gospodin Vasić je najveći demagog od svih i najbolji reprezent veštački kreiranog hajpa koji javne ličnosti u oblasti nekretnina stalno šire.

On širi priču jer mu je posao da širi priču, jer on živi od toga da ljudi veruju u to ludilo da bi mogao da im uvaljuje kvadrate za 3k EUR za stanove pored cigana koji im pale kablove ispred prozora. To je njegovo pravo, kao i moje da bacim komentar o tome na nekom online forumu. Siguran sam da njega manje boli moj komentar nego tebe, tako da ne brini.

Poštujem ako si ekspert za nekretnine, samo to na ovoj temi još nisi pokazao, već se zaplićeš u neke narative o tome kako su Jajinci super lokacija i kako je sve više poštenih domaćina koji mlate pare.

@vradovic deli slično mišljenje o tržištu kao ti, samo što on bar kaže zašto misli to što misli, dok ti samo trabunjaš.
Ne vredjam se, taman posla. Priča je krenula gde si ti na post da ljudi pogledaju Vasica u Senzalu rekao u fazonu 'Šta trabunja ova bu****'?

Od njega bi i pored propagande imali sta da nauce ako poslusaju sat vremena, a od tebe evo ja ne znam koja je poenta tvojih postova, osim da želiš da budes neki autoritet, da mozes da odbrusis svakome ciji post ti se ne dopadne..

A svaki cetvrti post je tvoj.
Da li sam ja ekspert ili ne, to je nebitno, svi koji su me nesto pitali u DM dobili su smislen i iskren odgovor. Isto je i ovde, uz opasku da je ovo forum i da je moje misljenje da treba pisati zanimljivo i optimisticno, jer je zivot lep i pored skupih nekretnina. Prica o srpskom domacinu je pozitivna stvar, periferija ume da bude lepa ako nadjes u njoj sve sto ti treba ili bar vecinu stvari. Nije zivot krug dvojke i NBG, veruj mi. Gomila ljudi se vratila sa ozbiljnim parama u ovakav Beograd, žive rade, osnuju porodicu iako bi mogli da zive bilo gde.. Koji je njihov motiv?
Koji je motiv ljudi koji zive od svog rada da kupe kucu na Avali ili Kosmaju? Koji je motiv da se kupi stan u A bloku za pola miliona eura?
Zasto neko ima 1.000 eura platu, a zeli stan koji kosta trenutno preko 3k po m2? To su pitanja na koje treba dati odgovor i sa zadovoljstvom citam takve postove i slicne.

Cemu hejt 24h?
 
Pročitao sam ali spinuješ da nema dalje, što je i normalno sada kada si zakupodavac. Iako prevladjujete na temi da odgovorim:

1. Nemaš oporezovan u smislu poreza na luksuz, isti je porez i na drugi i na 10ti stan, a imaš odbitak poreza SAMO za stan u kome živiš! Ako pakuješ stanove red je i da platiš jer ti stan ne treba sada! Znaš kako je u drugim zemljama samo se praviš lud.
2. 99,9% ljudi ne plaća porez, nemoj da pričaš bajke. Porez postoji ali ga skoro niko ne plaća, a država i ne traži.
3. Treba mi. Šta ako imam petočlanu porodicu i hoću neki van? Da uzmem van 1.4 da ne mogu uz brdo da se popnem? Opet spinovanje. Sa druge strane možda hoću pouzdaniji i dugovečniji motor. Nije auto samo za grad.
4. Kad ti deci bude trebao stan ti tada kupi. A pošto ne treba već se prvenstveno kupuje stan za izdavanje onda plati porez na luksuz. Kada se deca usele u taj stan i preneseš na njih onda nema luksuza i imaće odbitak poreza.

Dakle svaki stan u kom se ne živi je luksuz, ma koliko zakupodavci žele da prikažu da nije i da je to normalno. Ako nije luksuz već služi za izdavanje tj za biznis onda se registruj kao zakupodavac i plaćaj porez.
Evo reći ću ti kako je u NL. Do 10tog stana nemaš nikakav porez na izdavanje ili slično. Tek od 11tog stana moraš da se registrujete kao firma!
Dubai 0% poreza na prvu ili 101 nekretninu.
Hrvatska 0% poreza na nekretnine i na prvu i na 71. Tako da Srbija čak spada u "jače oporezovane" države za drugu nekretninu!
Drugo stan se kupuje KAD se može. Kad mi deca budu 20+ ja ću biti preko 55. Plata manja nego sada ako budem i radio, kreditni potencijal max 10 godina uz teške veze i veliko učešće...
A svaki auto može da ide uz planinu svaki! I sa 1,4 i 1,6 motorom. Opet s obzirom na puteve i šlepere šanse nema da ideš preko 70km/h! Pogotovo s troje dece. Taj porez je i napravljen da oni koji voze i ne gledaju koliko troši ili koliko je registracija. Isto ako kupujes stan u Kings Circle onda ne gledaš koliko košta Infostan:)) pretpostavlja se da imaš!
 
Vrh