Šta je novo?

Cene nekretnina

Oko kubikaze je najveća moguća glupost sto su uradili. Ako auto vise trosi, svakako vise placas gorivo i to drzavi ide u prilog. Ako su hteli da pravicno oporezuju, imaju katalog amss. Kao što i carina koristi katalog pri uvozu vozila.
 
Po kojoj je to stopi uzeo i kada, ako će za 30 godina da vrati tričavih 20k. To je trenutno u domenu naučne fantastike, rekao bih.
Stvarno ne znam informacije, samo znam da je uzeo kredit pred kraj 2021. i da mu je rata bila 270, pa skocila na 330 i brat mu je rekao da mu se vise ne menja, i tako je vec godinu dana ako ne i jace, takodje nisam verovao, ali zna se kako stvari funkcionisu u nasoj drzavi, sa vezom mozes da prodjes svuda
 
Stvarno ne znam informacije, samo znam da je uzeo kredit pred kraj 2021. i da mu je rata bila 270, pa skocila na 330 i brat mu je rekao da mu se vise ne menja, i tako je vec godinu dana ako ne i jace, takodje nisam verovao, ali zna se kako stvari funkcionisu u nasoj drzavi, sa vezom mozes da prodjes svuda
Aha ok pa to mi reci.2021 je bila. Sada ne bi dobio takve uslove ni da je Jorgovanka lično
 
Stvarno ne znam informacije, samo znam da je uzeo kredit pred kraj 2021. i da mu je rata bila 270, pa skocila na 330 i brat mu je rekao da mu se vise ne menja, i tako je vec godinu dana ako ne i jace, takodje nisam verovao, ali zna se kako stvari funkcionisu u nasoj drzavi, sa vezom mozes da prodjes svuda
Mislim da ovakvi postovi samo zbunjuju ljude i daju im lažnu nadu. To je bilo 2021, sada je 2024. godina. Fiksna rata ne skače, što znači da je verovatno birao fiksnu nakon varijabilne ili slično. Ni sa vezom vam niko neće dati pare džabe. Ja sam ekskluzivan klijent banke, znam pregršt bankara, pa mi niko nije nudio ni blizu takve ponude. Ako je i dobio takvu ponudu, sada je sigurno ne bi. Pa, pobogu, po toj računici mogu da uzmem 180k i plaćam ratu 500 evra. Kredit bi išao ko med i mleko.
 
Ja nikad nisam čuo, a znam dosta bankara, da je postojao kredit sa fiksnom kamatnom za ceo period otplate a da je duži od 20 godina. Najčešće je to bilo do 15 godina i samo neke banke su to nudile.
 
Ja nikad nisam čuo, a znam dosta bankara, da je postojao kredit sa fiksnom kamatnom za ceo period otplate a da je duži od 20 godina. Najčešće je to bilo do 15 godina i samo neke banke su to nudile.
Tačno. Previše nejasnoća koje unose bespotrebnu konfuziju. Suština je: uzmite kredit sad i lepo će vas oguliti.
 
Ja nikad nisam čuo, a znam dosta bankara, da je postojao kredit sa fiksnom kamatnom za ceo period otplate a da je duži od 20 godina. Najčešće je to bilo do 15 godina i samo neke banke su to nudile.
Mislim da ovakvi postovi samo zbunjuju ljude i daju im lažnu nadu. To je bilo 2021, sada je 2024. godina. Fiksna rata ne skače, što znači da je verovatno birao fiksnu nakon varijabilne ili slično. Ni sa vezom vam niko neće dati pare džabe. Ja sam ekskluzivan klijent banke, znam pregršt bankara, pa mi niko nije nudio ni blizu takve ponude. Ako je i dobio takvu ponudu, sada je sigurno ne bi. Pa, pobogu, po toj računici mogu da uzmem 180k i plaćam ratu 500 evra. Kredit bi išao ko med i mleko.
Nije mi bila namera da ikoga zbunim, samo sam preneo nesto sto je drug "izvukao" na 30 godina
 
Probaj da nadjes neku vezu u banci, moj drugar je preko brata koji je direktor afilijale uspeo da uzme fiksni kredit na 30 godina, 330 eura mu je mesecna rata. Na 90 000 eura koje je uzeo, mora da vrati 118 000 posle 30 godina, sto ne deluje toliko lose
To je mozda moglo do pre koju godinu da se uzme kredit ispod 2% kamate, danas to moze samo ako ti je brat vlasnik banke.

To je brate katastrofa. 28k da im daš na 90k koliko si uzeo. Ne znam kako se to isplati iskreno ali verujem da ljudi nemaju mnogo izbora.
Ako je inflacija preko 2% onda ces sa ovom kamatom realno vratiti manje nego sto si uzeo zbog gubljenja vrednosti novca tokom 30 godina. Na neku realnu kamatu od preko 5% vracas skoro dupli iznos kredita. Mislim da na kamatu od oko 5.3% na 30 godina vracas tacno dupli iznos uzetog kredita (ne racunajuci ucesce).
 
a sta ako u tih 30 godina uleti neki od ovih pikova

:) moze da se desi i da profitiras na kreditu ako je fiksna kamatna stopa.
 
Je l’ znate da li neko daje na period od 3 godine? Sve što sam gledao je minimum na 5.
 
a sta ako u tih 30 godina uleti neki od ovih pikova

:) moze da se desi i da profitiras na kreditu ako je fiksna kamatna stopa.

Pa sve je to kockanje na kraju dana. Istorijski se dosad pokazalo da je kupovina nekretnine bila pametna stvar u Srbiji, da li će tako ostati ko zna.
 
Gde može da se vidi onaj graf koji pokazuje obim stambenih kredita iz meseca u mesec? Ili sam to umislio da postoji?
 

auu koliko komentatora su odusevljeni Kanadom :))))

Nasih ima oko 100.000 u Kanadi. Bice zanimljivo videti ako krene masovniji povrtak.
Spremite se domaci stize dijaspora sa keshom :) Nece ni pitati za cenu samo da se dokopaju Bg-a.
 
Ko želi da čestita najskuplje gorivo u regionu koje će dodatno poskupeti neka čestita.

Ne znam da li se još nekom desilo. Platio sam porez na imovinu za Q1-24 po osnovu Q4-23. Stiglo mi je rešenje za 24, pre ajde lupam manje od mesec dana i zaboravio da uplatim razliku. Stigla mi je opomena pred izvršenje za 500rsd 🙂. Za suprugu i caleta isto 🙂. Da li se jos nekom desilo?
U firmi gde radim nam blokirali pdv od kraja januara do juce. (bio je sitan iznos po osnovu izmene prijave, blokirali su inace 350.000 puta veći iznos povraćaja zbog nekog smesnog iznosa. To se ranije nije dešavalo).
Možda je to u pitanju kada su izbacili onu vest o suficitu 🤔
 
Pa lepo si rekao porez na luksuz. Šta će običnom čoveku auto preko 2000 kubika? 1400 za benzin ako baš hoćeš da imaš malo brži to je 1600 benzin. Dizel je 1,6 ili 1,9 sve preko toga jeste luksuz. I ne samo to, pa gledaj i na ekologiju i na novčanik. Taj troši benzina ihaa. I većinu vremena si u gužvama u BGu znači voziš do 50km/h. Skroz neefikasno iskorišćenje auta.
Pa istu takvu nelogičnost imaš i na Zapadu. Eto za auto koji vredi 200 eura plaćaš porez i osiguranje u NL 1500 eura! I šta sad. Vidiš da je nelogično, da država kažnjava znači prodaš i uzmeš ono gde nema tolikih kazni. U NL se kažnjava vožnja na dizel i na LPG. Nelogično ali tako (za gas mislim).
A šta će običnom čoveku 2-3-5 stana? I još zaradjuje od njih. Em je nepovoljno za mlade ljude em stoji prazan ili se izdaje, a ne plaća se porez na delatnost. Polako, država diže BDP nekretninama pa se kupuje dok je "raj poreske politike". Verujem kada tu presuši da kreće aktivno oporezivanje. Ludilo je da je ato preko 2k kubika (možda čovek nema dovoljno za ispod 2k kubika jer su 2k+ jeftiniji) plaćaš veću registraciju nego porez na drugi, treći, peti stan. SVE PREKO STANA U KOM SE ŽIVI JE LUKSUZ, i tako treba biti oporezovano.
 
Hajpa više nema to potvrđuju i oni sami.
Prosao sam hajp na berzama 2007, hajp u nekretninama 2008, hajp u zlatu 2011, hajp u kriptovalutama vise puta, sto kroz licna ulaganja sto kroz rasprave sa kolegama i po forumima slicnim ovom.

Na osnovu gornjih iskustava, cene nekretnina u BG u zadnjih par godina izgledaju kao hajp, hodaju kao hajp, govore kao hajp i smrde kao hajp.

Uvek ista prica:
- Cene skocile 40% za godinu-dve, kupi sad pre nego sto skoce jos zinzilion posto i nikad vise neces kupiti
- Zene po frizerskim salonima govore kako je Pera komsija uletio u pricu i zgrnuo silne pare i sad je zadnji trenutak da se nesto uradi
- Likovi se raspituju kako da na platu od 1000 evra uzmu kredit sa ratom od 800 da ulete u pricu iako im stan, zlato, kripto, deonice ne trebaju ali ce za par godina da prodaju za pet puta vise i nikad nece vise morati da rade
- Novac propada kao trulo voce, zadnji cas da ga utopis jer vec sutra neces ni kokice moci da kupis kad propadne celi monetarni sistem

Hiljadu puta cuo gornje price za nekretnine, zlato, kripto, deonice.
 
Vrh