Šta je novo?

Cene nekretnina

Srbija i tekuce cene na relaciji svetog trojstva BG, NS, Zlatibor ne smeju pasti jer to je drzavna politika. Makar se zadužili još xy milijardi i rasprodali sve što imamo.
U realnosti, za osobu koja ima npr 100k evra i hoće da kupi stan iz kredita za još 100k evra (ukupna vrednost stana 200k), isplativije je da kupi stan npr u Beču za 300k. Za istu/sličnu cenu rate dobija skuplju nekretninu. Veće plate za najobičnije poslove manje opterećuju kućni budžet.
Ako slučajno vladari doprinesu daljem rastu od npr 20-30% čak bih se usudio da preporučim da se proda ovde stan i preseli negde van. To je npr sestra od kolege uradila takom seke 2011. Ovde su cene bile na maksimumu kao i sada a u EU su padale 20tak %. Kada su tamo krenule da se oporavljaju i kada je EU izasla iz krize 2011, mi smo usli u krizu koja je trajala od 2012-2016
Kako da kupim nekretninu u Beču, pa još na kredit ako živim I radim u Beogradu? Potpuno nemoguć scenario.
Drugo, kako vladari mogu da doprinesu daljem rastu od 20-30% kada je utvrdjeno da više nema para? Gde naci kupce spremne da plate nekretnine na periferiji Beograda 3000 eur/m2, Tim pre ako ti kupci za isti ili manji novac mogu da kupe u Beču. Toliko kontradiktornosti...
 
Kako da kupim nekretninu u Beču, pa još na kredit ako živim I radim u Beogradu? Potpuno nemoguć scenario.
Drugo, kako vladari mogu da doprinesu daljem rastu od 20-30% kada je utvrdjeno da više nema para? Gde naci kupce spremne da plate nekretnine na periferiji Beograda 3000 eur/m2, Tim pre ako ti kupci za isti ili manji novac mogu da kupe u Beču. Toliko kontradiktornosti...
Gde je to utvrđeno da nema para?
 
Gde je to utvrđeno da nema para?
Na ovom forumu se stalno govori kako su cene nekretnina u neskladu sa prihodima, narucito za "srednju klasu". Uvek će biti neko ko može da priušti 20, 30 ili 50k eur po m2 I to je jasno. Meni zanima ko će kupovati stanove na Miljakovcu, Mirijevu, Čukaričkoj padini I slicno za 3k eur/m2, odnosno ako se postojeće cene povecaju 20-30%?
 
Na ovom forumu se stalno govori kako su cene nekretnina u neskladu sa prihodima, narucito za "srednju klasu". Uvek će biti neko ko može da priušti 20, 30 ili 50k eur po m2 I to je jasno. Meni zanima ko će kupovati stanove na Miljakovcu, Mirijevu, Čukaričkoj padini I slicno za 3k eur/m2, odnosno ako se postojeće cene povecaju 20-30%?
A, na to ste mislili. Para u Beogradu itekako ima, samo je pitanje ko su sopstvenici istih...
 
U Beču ne možeš kupiti nekretninu ako nemaš boravak tamo, na licu mesta sam se raspitivao. Ali može se kupiti u Budimpešti ili Atini, znam ljude koji su to radili. Poznanica je kupila pre 10-tak godina salonac u centru Budimpešte za oko 80k, sredila ga i izdavala još tada za 600e. Ja sam razmišljao da uletim u to vreme, ali nisam, jedan od silnih investicionih propusta koje sam napravio. No sada je i Budimpešta dosta skupa ali Atina je jeftinija od Beograda.

Elem da ne idemo u off- topic, investiciona kupovina stana u BG nema trenutno smisla, u imovinu se investira kada je ona jeftina a ne kada cene skaču i kada svi vrište kako je zadnji trenutak da se uzme pre nego što cene skoče u besmisao. Pre par dana letim avionom iz BG i dve žene pričaju kako su kupile stanove u BG da bi 'investirale' višak love i kako ce da ih izdaju. Kada ljudi na svakom ćošku pričaju kako je nešto superusplativo to je znak manije i vreme za izlazak iz te priče.

Ko kupuje stan da bi ziveo u njemu, postoje uvek alternativa, od iznajmljivanja preko selidbe u drugi grad pa i drugu državu. Pogotovo ako idete na kredit triput merite pre sečenja
 
U Beču ne možeš kupiti nekretninu ako nemaš boravak tamo, na licu mesta sam se raspitivao. Ali može se kupiti u Budimpešti ili Atini, znam ljude koji su to radili. Poznanica je kupila pre 10-tak godina salonac u centru Budimpešte za oko 80k, sredila ga i izdavala još tada za 600e. Ja sam razmišljao da uletim u to vreme, ali nisam, jedan od silnih investicionih propusta koje sam napravio. No sada je i Budimpešta dosta skupa ali Atina je jeftinija od Beograda.

Elem da ne idemo u off- topic, investiciona kupovina stana u BG nema trenutno smisla, u imovinu se investira kada je ona jeftina a ne kada cene skaču i kada svi vrište kako je zadnji trenutak da se uzme pre nego što cene skoče u besmisao. Pre par dana letim avionom iz BG i dve žene pričaju kako su kupile stanove u BG da bi 'investirale' višak love i kako ce da ih izdaju. Kada ljudi na svakom ćošku pričaju kako je nešto superusplativo to je znak manije i vreme za izlazak iz te priče.

Ko kupuje stan da bi ziveo u njemu, postoje uvek alternativa, od iznajmljivanja preko selidbe u drugi grad pa i drugu državu. Pogotovo ako idete na kredit triput merite pre sečenja
Ko kupuje sada smatra da u Beogradu cene više neće padati. Investiciono se dosta kupuje novogradnja u izgradnji, jer je tad jeftinija. Ljudi tako "parkiraju" pare verovatno se ni ne nadajući nekoj preteranoj zaradi. Bitno je da odoleva inflaciji. Ako nekom igrom slučaja cene padnu, oni jednostavno mogu da čekaju da iste opet skoče ili da izdaju. Osim toga, svi znamo da naši ljudi obožavaju "beton", i to se neće promeniti skoro.
 
Svako ima pravo da radi sa svojim novcem šta želi, ako neko ulaže gotov kesh u BG neka izvoli. Čak i da padnu cene ovi koji su uložili kesh neće umreti od gladi.

Ja samo skrećem pažnju mlađim ljudima, pogotovo sa decom da ne uleću u neke kreditne budalaštine jer se 'mora' imati stan u BG. Ja sam studirao i ziveo u BG 10-tak godina, pa sam se bez problema pokupio i otišao kad sam dobio dobru ponudu za posao van BG. Koleginica koja je ostala u BG uletila u CHF kredit iz kojeg se jedva iščupala nakon 20 godina, jedno vreme radila i dva posla. Stan i posao su joj pojeli život.
 
Ti pripadas manjini. Znam neke koji nisu iz bg, nisu ni vezani poslom za BG, stanodavci ih izbacuju iz stanova,imaju dovoljno kesha da kupe stan u bilo kom gradu u Srbiji ali jednostano nece, ne zele - mora bege.
 
Svako ima pravo da radi sa svojim novcem šta želi, ako neko ulaže gotov kesh u BG neka izvoli. Čak i da padnu cene ovi koji su uložili kesh neće umreti od gladi.

Ja samo skrećem pažnju mlađim ljudima, pogotovo sa decom da ne uleću u neke kreditne budalaštine jer se 'mora' imati stan u BG. Ja sam studirao i ziveo u BG 10-tak godina, pa sam se bez problema pokupio i otišao kad sam dobio dobru ponudu za posao van BG. Koleginica koja je ostala u BG uletila u CHF kredit iz kojeg se jedva iščupala nakon 20 godina, jedno vreme radila i dva posla. Stan i posao su joj pojeli život.
A šta savetuješ ti, da se pokupimo svi i napustimo zemlju jer je loše uvaliti se u kredit?
 
Dodaješ 147 predugovora koji su realizovani, ali nisu upisani. A gde si oduzeo predugovore potpisane u prethodnim godinama koji su sada realizovani kao ugovori? Jer nove prodaje novogradnji su većinom predugovori koji se nigde ne vode i poneki ugovor za one koji plaćaju keš.
Ako dodaješ nove predugovore, onda oduzmi stare.

Malo sam se igrao, pa sam dodao skrivenu opciju da se iskljuci samo BNV iz filtera, tako da imamo cistiju sliku na istorijskom grafu.

* Odnosi se na MZ "Slobodan Penezic Krcun".

Odaberite Beograd i dodajte parametar bnv=false u address bar:

https://cenestanova.com?bnv=false
 
Kredit se može uzeti pod određenim uslovima. A to su da je rata maksimalno jedna trećina prihoda i da ako neko izgubi posao može naći slično plaćen posao relativno brzo. I to da važi ne samo u narednih par meseci nego za vreme trajanje kredita. Gomila stvari može krenuti naopako u budućnosti, skok kamata, nagle promene kursa, veliki skok nezaposlenosti, bolest, nesreće itd.
 
Kredit se može uzeti pod određenim uslovima. A to su da je rata maksimalno jedna trećina prihoda i da ako neko izgubi posao može naći slično plaćen posao relativno brzo. I to da važi ne samo u narednih par meseci nego za vreme trajanje kredita. Gomila stvari može krenuti naopako u budućnosti, skok kamata, nagle promene kursa, veliki skok nezaposlenosti, bolest, nesreće itd.
Gledano tako, nekih 5 - 10 % stanovništva bi se opredelilo za kredit, i to teška srca...
 
Gledano tako, nekih 5 - 10 % stanovništva bi se opredelilo za kredit, i to teška srca...
U teoriji to je savršeno u redu, pad potražnje bi u normalnoj tržišnoj ekonomiji doveo do pada cena nekretnina i cena kredita tj. kamata. No ovde ima i gomila drugih faktora koji utiču na cene ali da ne sirimo sad priču, ko iz kredita kupuje stan treba da se drži ovih pravila a ne da se cenom nadmeće se gastarbajterima, biznismenima i novcem sumnjivog porekla.
 
Kredit se može uzeti pod određenim uslovima. A to su da je rata maksimalno jedna trećina prihoda i da ako neko izgubi posao može naći slično plaćen posao relativno brzo. I to da važi ne samo u narednih par meseci nego za vreme trajanje kredita. Gomila stvari može krenuti naopako u budućnosti, skok kamata, nagle promene kursa, veliki skok nezaposlenosti, bolest, nesreće itd.
Gluposti, ne znaš da li ćeš biti živ za vreme trajanja kredita a ne da li ćeš moći lako da nađeš posao. Nikad mi se nisu sviđali kalkulanti. Prođe mladost u kalkulacijama...
 
Agenti su svesni cena, pa guraju tekstove za krajeve gde je još kao jeftino, Borča, Mirijevo, Surčin itd.

Borča zapravo ima dobar potencijal kao naselje i decenijama se razvija i povećava, samo pati zbog činjenice da grad generalno ignoriše svoju levu obalu. Čak ni u planovima za metro nisu predvideli nijednu buduću liniju da ide u severni deo grada (dok su recimo Železnik i Labudovo brdo dobili po svoj krak). Šta reći za način na koji naše vlasti tretiraju ovaj veliki deo Palilule.
Borča potencijal :) Možda ako bi je celu porušili pa izgradili novu.
 
U teoriji to je savršeno u redu, pad potražnje bi u normalnoj tržišnoj ekonomiji doveo do pada cena nekretnina i cena kredita tj. kamata. No ovde ima i gomila drugih faktora koji utiču na cene ali da ne sirimo sad priču, ko iz kredita kupuje stan treba da se drži ovih pravila a ne da se cenom nadmeće se gastarbajterima, biznismenima i novcem sumnjivog porekla.
Sve je to ok, samo što čovek može tako da čeka čitav radni vek, da se seli iz jednog stana u drugi, da mu sve zavisi od stanodavca; ne smeš da okačiš sliku na zid, a kamoli nešto veće da menjaš. I sve to po ceni koja je recimo 100 evra niža od kredita. Pa svako ko hoće sa porodicom da rentira stan od više od 50m2, sigurno neće da plaća 300 evra. Plaća će ga minimum 500...
 
Gluposti, ne znaš da li ćeš biti živ za vreme trajanja kredita a ne da li ćeš moći lako da nađeš posao. Nikad mi se nisu sviđali kalkulanti. Prođe mladost u kalkulacijama...
Tačno tako, prodje mladost u čemu... Život je samo jedan, uživajte, putujte, učite, ulažite u decu i budite sa njima da bi postali svoji ljudi sa 18. pa da su stanju da zarade za svoj stan ako žele. Ili ako želite možete da budete 30 godina rob kredita, da ne vidjate ni decu ni sveta, i da bi onda vasa deca čekala da umrete da bi se oni uselili. Ili kao ova kolegica koju sam ranije spomenuo, da ni nemate porodicu jer ste radili dva posla.

Niko nije poneo ni novac ni nekretnine na onaj svet. Kalkulacija je potrebna da bi se izbegao stres, sačuvalo zdravlje i porodica. Kome je stan u BG bitnija od toga, nek izvoli. Znam da ima onih koji moraju da paradiraju sa 'svojim' stanom u bg kao se nekom medaljom, neka izvole da plate za 'privilegiju'.
 
Sve je to ok, samo što čovek može tako da čeka čitav radni vek, da se seli iz jednog stana u drugi, da mu sve zavisi od stanodavca; ne smeš da okačiš sliku na zid, a kamoli nešto veće da menjaš. I sve to po ceni koja je recimo 100 evra niža od kredita. Pa svako ko hoće sa porodicom da rentira stan od više od 50m2, sigurno neće da plaća 300 evra. Plaća će ga minimum 500...
Pitanje je da li su ove cene izdavanja trajne. Takođe i cene stanova. Može da se uzme kredit i za dve godine i za pet godina a i ne mora. Može da se živi i u Batajnici, Banovcima, Pazovi, ili u nekoj drugoj državi. Samo se umreti mora i samo se kod lekara treba žuriti.
 
Pitanje je da li su ove cene izdavanja trajne. Takođe i cene stanova. Može da se uzme kredit i za dve godine i za pet godina a i ne mora. Može da se živi i u Batajnici, Banovcima, Pazovi, ili u nekoj drugoj državi. Samo se umreti mora i samo se kod lekara treba žuriti.
Ništa nije trajno, pa ni cene izdavanja. Generalno se slažem, zbog čega sam i ja stisnuo kočnicu. Samo ne treba biti ni previše kukavica u neku ruku, ako si našao nešto što ti se svidja i spreman si da preuzmeš rizik. Za mnoge dobre odluke u životu potrebno je i nešto hrabrosti.
 
Pitanje je da li su ove cene izdavanja trajne. Takođe i cene stanova. Može da se uzme kredit i za dve godine i za pet godina a i ne mora. Može da se živi i u Batajnici, Banovcima, Pazovi, ili u nekoj drugoj državi. Samo se umreti mora i samo se kod lekara treba žuriti.
Potpuno si kontradiktoran, sa jedne strane lamentiras zbog propustenih prilika i navodis primer koleginice koja je pre 10 godina investirala 80k za stan u Budimpesti i gde je ostvarivala rentu od 600 eur mesečno, sa druge strane kažeš da se ne treba žuriti a podaci pokazuju da ko je čekao uvek je lošije prolazio makar u periodu od proteklih 15 godina.Da li čekati još 15 ili x godina da stvari dođu u neku "ravnotežu" šta god to značilo, a u medjuvremenu podizati porodicu u nekim Banovcima, Pazovi ili sličnom predelu bez odgovarajuće infrastrukture? Te izgubljene godine niko nece moci da ti vrati. Na kraju, krajeva stan ne možeš odneti u grob, ali isto tako mnogo je veća verovatnoća da će ti iscureti vreme na ovom svetu pre nego novac. Ljudi koji su relativno mladi i u "punoj snazi" u svojim kasnim 30-im/ranim 40-im ne kapiraju da je pola zivota već prošlo, tu mesta za čekanje nema, narucito ako imaš porodicu.
 
Ništa nije trajno, pa ni cene izdavanja. Generalno se slažem, zbog čega sam i ja stisnuo kočnicu. Samo ne treba biti ni previše kukavica u neku ruku, ako si našao nešto što ti se svidja i spreman si da preuzmeš rizik. Za mnoge dobre odluke u životu potrebno je i nešto hrabrosti.
Hrabrost ti treba da uradis suprotno od onoga što svi ostali rade. Čim je završio prvi lokdaun pod koronom ja sam otrčao do brokera da kupim deonice jer su svi smatrali da je kraj sveta i da treba sve rasprodati i kupiti toalet papir.
 
Vrh