Šta je novo?

Cene nekretnina

Meni je vazno da se sukobe investitori u sukobu svog interesa. Posto je sve manje zednih zebri, antilopa, geparda, patki, gnu-ova koji bi da se priblize bari vode punoj krokodila. Cim im ide lose prodaja, pocece jedni drugima prkositi samo da bi prodali i dosli do para. A d bi prodali, spustace cenu.
 
Meni je vazno da se sukobe investitori u sukobu svog interesa. Posto je sve manje zednih zebri, antilopa, geparda, patki, gnu-ova koji bi da se priblize bari vode punoj krokodila. Cim im ide lose prodaja, pocece jedni drugima prkositi samo da bi prodali i dosli do para. A d bi prodali, spustace cenu.

Ja pratim projekte dugo i činjenica je da je prodaja pala, ali manje-više svi koji koriste sajtove polako i sigurno povlače stanove svaki mesec iz ponude, što znači da se prodaju. Čak i najprecenjeniji projekti u gradu nalaze kupce stabilnim tempom.

Mislim da smo daleko od stanja da investitori ne mogu da servisiraju svoje poslovanje. Ovo što je sad u ponudi će se rasprodati polako, a projekti za koje su dobili građevinske dozvole će usporiti sa počinjanjem da bi prilagodili tempo tržištu dok ne osete da opet sleduje rast.

Baš se vidi da je drugačija situacija u odnosu na 2008-2015.
 
Има ту мало и до тога што има много криминалаца у станоградњи, па се доста њих и плаши да спусти цену јер не жели да им неко прети и слично.
 
Jel znaš na šta misli kad kaže ovo?

Tek u januaru ove godine u Beogradu tri velike kompanije snizile su cene novih stanova za 15 odsto na tri lokacije: Banjici, Zvezdari i u Zemunu. Sa 2.700 evra po kvadratu, cena je pala, pa se sada novi, veoma kvalitetno izgrađeni stanovi na ovim lokacijama prodaju za 2.300 evra sa porezom na dodatu vrednost, a na ponekoj lokaciji još jeftinije.

Ja ne znam na koje projekte on misli ovde. :unsure:
U Zemunu ima novogradnje koja se uklapa u tu pricu. Tamo Gornji grad/Prvomajska reon.
 
Samo da dodam, pošto vidim ko je napisao članak, ovaj tip već dugo vremena širi propagandu o padu cena...Govori stalno o projektima koji su snizili cene iako se to uopšte nije desilo. Video sam njegove postove ranije po Linkedinu gde govori npr. da je Square Residence u Zemunu snizio cenu zbog slabe prodaje na 2000 evra kvadrat, a taj kompleks se prodaje po toliko otkad je počela prodaja.

Znači tip koji širi dezinformacije i to dosta liberalno. Nisam siguran da nije možda u dosluhu sa investitorom koji radi Banjicu i Square jer stalno potencira ta dva projekta da su kao "oborili cenu", iako je to notorna laž.
Daj molim te neki link. Bukvalno sam ručno tražio po imenu i prezimenu na In i nema nijednog novinara.
 
^Bem mu transkripciju 😀, nikad mi ne bi palo na pamet da je do ćirilice. Sad ću da vidim kako meni deluje njegovo prethodno pisanije, hvala.
 
Uz duzno poštovanje, ali tekst je nekvalitetan. Mislim da nisam procitao netačniji i nekvalitetniji tekst na temu kretanja cena nekretnina.

Od prvog pasusa koji je kompletno netačan, pa do kraja se nastavlja niz pausalnih teorija popunjenih delimicno većim vokabularom u pokušaju da zamaskira maglovitu suštinu teksta. Dodao je i par gafika kretanja, da na oko izgleda da je profi članak.

Na primer, prvi pasus kaže:
Srpska industrija izgradnje stanova nalazi se na prekretnici. Dilema je sledeća - da li će se nastaviti sjajan trend po kome je ona broj jedan u regionu ili će se vratiti na nivo pre pet godina pre nego što je uspon krenuo.
1. Odakle ideja o prekretnici, nista se dramatično ne dešava na tržištu?
2. Odakle ideja da je trend rasta prisutan u Srbiji u meri da je - broj jedan u regionu (npr konobarska država ima takođe ogroman rast)?
3. Uspon nije krenuo pre 5 godina, tj 2019. Odakle ideja da će se vratiti nivo cena baš na tadašnji nivo?

itd.
 
Inače, projekat na Banjici za koji on kaže da je "oborena cena" je pre neki dan podigao cenu sa 1950 na 2090 :D
 
Znam da se nudi po tim cenama (oko 2300-2500), ali ne znam da je neko oborio cenu. Te su cene bile u gornjem Zemunu i prošle godine.
Čovek nije nikakav stručnjak za nekretnine, niti zna nešto posebno što mi ne znamo. Piše na LinkedIn - u već dugo o nekretninama, i napada ljude u komentarima na prvi spomen rasta cena ili prometa. Poprilično je pristrasan, u najmanju ruku. Članak, po meni, nije nimalo merodavan i ne treba se previše unositi u informacije u istom.
 
@sutraw, treba biti fer i reći da je novinar okačio promo baner investitora gde se navodi da je 1960 + pdv promocija, pa je na osnovu toga na Linkedinu došao do zaključka da spuštaju cene, što naravno ne znači da i pre "promocije" nisu imali istu cenu od 2000+pdv. 😀
Elem, prvi utisak mi je da je u pitanju osoba koja želi da kupi stan, ali ne po ovim cenama. To se vidi po načinu pisanja, gde sve vrišti od želje za padom. E sad, i pored svega, ima zanimljivih informacija i linkova u nekim postovima na LinkedIn.
Inače me je podsetio na emisiju koja je emitovana na RTS-u pre par nedelja, gde je neki gost, da li investitor ili vlasnik agencije, tako nešto, nastupio takođe bez mnogo argumenata, ali on je suprotna strana - ona koja se bori za očuvanje sadašnjih cena ili dalji rast. Elem, ostalo mi je u pamćenju da ga je novinarka u jednom trenutku upitala (nakon što je rekao da do pada cena neće doći) "zbog čega smatrate da neće biti pada cena", i čovek je bukvalno izbegao da odgovori - ono kao kad političari ne žele da daju odgovor pa smuljaju nekoliko bezveznih rečenica. Ja sam iz te izjave pročitao "možda će cene i pasti, ali ako to izgovorim, neće valjati za moj biznis".
Šta hoću da kažem - iako je novinar pristrasan, to i dalje ne znači da neće na kraju biti u pravu. U Srbiji bukvalno ne postoji nikakva institucija koja bi mogla da da nezavisan izveštaj o trendovima i sastavi neku prognozu kojoj bi se moglo verovati, jer su svi u sukobu interesa kad je ova tematika u pitanju, a živimo u državi gde maltene sav tzv. rast privrede/bdp dolazi od nekretnina, tj. veštački se pumpa.
 
Slažem se da porez treba da se plaća, ali mislim da je bolji primer trziste komercijalnih nekretnina gde se u 99,99% porez obračunava i plaća. Ja sam preko firme zakupac u jednom takvom prostoru i na ugovorenu cenu svakog meseca mi se obračunava PDV koji plaćam ja, odnosno moja firma. E sad, kada bi se taj isti princip preneo na trziste rezidencijalnih nepokretnosti (na stranu sto smatram da drzava trenutno nema mehanizme da za sprovođenje napmate tog poreza), zašto misliš da zakupci ne bi bili opterećeni tim poreskim nametom? Ako ti je danas cena rente iz ugovora 500 eur, sutra za taj isti stan pod istim uslovima plaćaš 600 eur jer je država rešila da oporezuje tvog stanodavca.

Prvo, PDV uopste nije uporediva kategorija sa porezom na dohodak. PDV na troskove se prebija sa PDV-om na prihode, tako da firma ima kao trosak samo rentu bez PDV-a. PDV je potpuno irelevantan. S druge strane, firma zakupodavac placa porez na dobit od rente (15%), kao sto bi trebalo da placaju i zakupodavci fizicka lica, u istom procentu (20% * osnovica umanjena za normirane troskove od 25% = 15%). Drugo:

Stanodavci u principu već naplaćuju maksimum koji mogu da naplate od zakupaca. Da mogu da dignu cene još 100 evra, digli bi i bez poreza.

Da li ste znali da je porez na bonus toliki koliki je čovek naveo? Verujem da niste. Dakle eto ti jedna stavka više da uporediš. A i čovek nije rekao ništa loše za Srbiju, meni se pre čini da pokušava da doprinese temi.

Prvo, ne postoji nikakav poseban porez na bonus u Holandiji. Postoji porez na dohodak. Dohodak do 40k evra godisnje se oporezuje ispod 10%. Dohodak preko 75k evra godisnje (bilo da je redovna plata ili bonus) se oporezuje 50%. Dodatno se placaju doprinosi najvise do iznosa od oko 10k godisnje. Takav, progresivan sistem oporezivanja (sto veci dohodak, to veci porez), ima za cilj smanjenje nejednakosti.

S druge strane, Srbija u sustini ima regresivan sistem oporezivanja (sto veci dohodak, to manji porez). Od onih koji najmanje zaradjuju drzava uzima 40% na ime poreza i doprinosa. Medjutim, na dohodak preko 36k evra godisnje placate ispod 15%. Dodatno, na prihod koji onda ostvarite od kapitala tako sto kupite i izdajete stan ne placate nikakav porez (vidi gore). Poreski sistem u Srbiji u sustini povecava nejednakost. Eto to vam je pravo poredjenje sistema.
 
Prvo, PDV uopste nije uporediva kategorija sa porezom na dohodak. PDV na troskove se prebija sa PDV-om na prihode, tako da firma ima kao trosak samo rentu bez PDV-a. PDV je potpuno irelevantan. S druge strane, firma zakupodavac placa porez na dobit od rente (15%), kao sto bi trebalo da placaju i zakupodavci fizicka lica, u istom procentu (20% * osnovica umanjena za normirane troskove od 25% = 15%). Drugo:





Prvo, ne postoji nikakav poseban porez na bonus u Holandiji. Postoji porez na dohodak. Dohodak do 40k evra godisnje se oporezuje ispod 10%. Dohodak preko 75k evra godisnje (bilo da je redovna plata ili bonus) se oporezuje 50%. Dodatno se placaju doprinosi najvise do iznosa od oko 10k godisnje. Takav, progresivan sistem oporezivanja (sto veci dohodak, to veci porez), ima za cilj smanjenje nejednakosti.

S druge strane, Srbija u sustini ima regresivan sistem oporezivanja (sto veci dohodak, to manji porez). Od onih koji najmanje zaradjuju drzava uzima 40% na ime poreza i doprinosa. Medjutim, na dohodak preko 36k evra godisnje placate ispod 15%. Dodatno, na prihod koji onda ostvarite od kapitala tako sto kupite i izdajete stan ne placate nikakav porez (vidi gore). Poreski sistem u Srbiji u sustini povecava nejednakost. Eto to vam je pravo poredjenje sistema.
Odakle ti to da se na dohodak preko 36k evra godisnje placa ispod 15%? To ti je neto plata od 3k evra mesecno, a na nju se placa oko 1.900 evra poreza i doprinosa mesecno, sto je oko 63% neto plate, odnosno 39% bruto plate. Kod nas se najmanje oporezuju prihodi od kapitala. Porezi i doprinosi na platu opadaju tek na tipa 4k ili 5k evra neto mesecne plate (najvisa osnovica doprinosa je 500.000 RSD), ali te onda ceka godisnji porez na dohodak, tako da bih pre rekao da je kod nas porez na platu proporcionalan.
 
Poslednja izmena:
Inače me je podsetio na emisiju koja je emitovana na RTS-u pre par nedelja, gde je neki gost, da li investitor ili vlasnik agencije, tako nešto, nastupio takođe bez mnogo argumenata, ali on je suprotna strana - ona koja se bori za očuvanje sadašnjih cena ili dalji rast. Elem, ostalo mi je u pamćenju da ga je novinarka u jednom trenutku upitala (nakon što je rekao da do pada cena neće doći) "zbog čega smatrate da neće biti pada cena", i čovek je bukvalno izbegao da odgovori - ono kao kad političari ne žele da daju odgovor pa smuljaju nekoliko bezveznih rečenica. Ja sam iz te izjave pročitao "možda će cene i pasti, ali ako to izgovorim, neće valjati za moj biznis".

Ima toga sa obe strane, ja sam zato skeptičan prema člancima dosta, tu se gura agenda. Gledam samo podatke i izvodim zaključke zajedno sa ostalima na temi :)
 
S druge strane, Srbija u sustini ima regresivan sistem oporezivanja (sto veci dohodak, to manji porez). Od onih koji najmanje zaradjuju drzava uzima 40% na ime poreza i doprinosa.
Nije baš. I u Srbiji postoji deo plate koji je neoporezuje od 25k dinara mesečno, i takođe cilja najniže plate.
 

Retko dobar clanak..

Podaci koje clanak navodi su netacni:

"Domaći graditelji stanova napravili su ogroman skok. O tome dovoljno govori samo jedan podatak - 2019. godine ukupan promet stanova u Srbiji vredeo je oko 700 miliona evra, a samo u četvrtom kvartalu prošle godine on je iznosio 870 miliona evra, dakle, na godišnjem nivou četiri puta više."

Ne pratim trziste u Srbiji, ali u Beogradu je u Q4 2019. promet bio oko 450 mil. evra i prodato je skoro 5000 stanova. u Q4 2023, uz svu inflaciju, promet je bio tek 480 mil. evra i prodato je samo 3500 stanova.

živimo u državi gde maltene sav tzv. rast privrede/bdp dolazi od nekretnina, tj. veštački se pumpa.

Rast privrede uopste ne dolazi od nekretnina. Zapravo, realan rast privrede je vrlo mali: od 2019. privreda je realno porasla oko 10%, odnosno oko 3% godisnje. Istovremeno, dohodak je nominalno porastao oko 50%. To je pretezno rezultat dve stvari:

1. Globalnog stampanja novca u periodu 2020-2021. Na primer u Americi novcana masa je izmedju 2019. i danas porasla za oko 35%, u Evropi nesto manje. To se prelilo i kod nas.
2. Stabilnog i rastuceg priliva doznaka i stranih investicija, koji odrzavaju stabilan kurs a visak deviza se pretvara u dodatno stampanje dinara, koje rezultuje jos vecom inflacijom nego na Zapadu.

Rezultat te politike je smanjenje konkurentnosti srpske privrede (relativno poskupljenje proizvoda i usluga u odnosu na druge drzave bez rasta produktivnosti) uz benefit nominalnog rasta dohotka i raspodelu viska onima koji su bliski vlasti, pri cemu se veliki (najveci?) deo tog viska parkira u nekretnine. Uz politicku kontrolu gradnje, to rezultuje u rastu cena nekretnina i ogromnim profitima gradjevinskih investitora. Uslovi koji to omogucavaju su gorenavedeni 1 i 2. Iako je globalno stampanje novca stalo jos u prvoj polovini 2022, priliv stranih investicija se nastavio, i to je ono sto omogucava nastavak nominalnog rasta u Srbiji.

Odakle ti to da se na dohodak preko 36k evra godisnje placa ispod 15%? To ti je neto plata od 3k evra mesecno, a na nju se placa oko 1.900 evra poreza i doprinosa mesecno, sto je oko 63% neto plate, odnosno 39% bruto plate. Kod nas se najmanje oporezuju prihodi od kapitala. Porezi i doprinosi na platu opadaju tek na tipa 4k ili 5k evra neto mesecne plate (najvisa osnovica doprinosa je 500.000 RSD), ali te onda ceka godisnji porez na dohodak, tako da bih pre rekao da je kod nas porez na platu proporcionalan.

Greska, granica za godisnji porez na dohodak je 36k evra neto, odnosno oko 60k evra bruto. Preko toga placas 10% redovan porez + 9% (= 10% * 90%) godisnji porez, ali godisnji porez mozes da prepolovis tako sto uplatis u investicioni fond, tako da efektivno placas 4.5%. Plus dodatno oslobodjenje ako imas manje od 40 godina + dodatna oslobodjenja za obveznika i clanove porodice. Ugrubo, placas manje od 15%.

Nije baš. I u Srbiji postoji deo plate koji je neoporezuje od 25k dinara mesečno, i takođe cilja najniže plate.

Tehnikalija ciji je efekat potpuno nematerijalan (usteda 2500 dinara mesecno). Ta mala usteda sigurno ne menja strukturu nejednakosti. Sustinska je razlika izmedju 50% u Holandiji i 10-20% u Srbiji za highest tax bracket. To je ono sto podstice nejednakost. Plus sto onaj u Holandiji mora da plati porez na stan koji izdaje, a u Srbiji ne mora, plus sto Holandija takodje ima progresivan porez na nasledstvo (40% za highest tax bracket), dok je u Srbiji porez 0-2.5%. To su sve stvari koje G. I. Joe istice kao prednosti srpskog poreskog sistema - "prednosti" koje u stvari samo uvecavaju nejednakost.
 
Poslednja izmena:
Holandija takodje ima progresivan porez na nasledstvo (40% za highest tax bracket), dok je u Srbiji porez 0-2.5%.
Jel tebi normalno da bilo koja država, oporezuje nasledstvo sa 40%? Šta konkretno prosečan Holandez dobije od tih 40% poreza na nasledstvo, kao i pomenutih 50% poreza na veliku platu?

Nisam primetio u Holandiji da radnička klasa ili sirotinja zbog takve poreske politike ima neke posebne benefite. Iako je istina da se solidno živi tamo, ali je pitanje korena tog solidnog života, da li je porez glavni razlog?

Imaj na umu da je Holandija država koje je bogata jako dugo. Istorijski je tehnološki i organizaciono već vekovima iznad skoro celog sveta. Berza kao institucija je nastala tamo pre 500 godina. Tako da bi bilo neočekivano da imaju niži standard od Srba preoranih ratovima u proslom veku, bez obzira na poresku politiku.

edit: Da dodam. Evo bio porez i 90%, pa ne znači da je to pametno.
Hiked to 99.25% during World War Two, Britain’s top rate of income tax did not return to its pre-war level when the war ended, hovering around 90% through the 1950s and 60s.
 
Poslednja izmena:
Šta konkretno prosečan Holandez dobije od tih 40% poreza na nasledstvo, kao i pomenutih 50% poreza na veliku platu?
U tome je stvar. Poenta tako progresivnog poreza nije da bi taj koji plaća dobio nesto od toga, nego da se zaustavi prirodni eksponencijalni rast kapitala i da se sistem dovede u ravnotežu.
 
Jel tebi normalno da bilo koja država, oporezuje nasledstvo sa 40%? Šta konkretno prosečan Holandez dobije od tih 40% poreza na nasledstvo, kao i pomenutih 50% poreza na veliku platu?

Zamena teza. Svi bismo bili najsrecniji da je porez 0%, ali drzava predstavlja trosak. Pitanje je da li je bolje da oni najmanje placeni snose srazmerno najveci deo tog troska i da lowest tax bracket placa porez od 40% a highest tax bracket 15%, ili je ipak razumnije i pravicnije da highest tax bracket placa i najveci porez. Da li je bolje da stanovi budu bar malo dostupniji onim najmanje placenim ili da budu ekskluzivno igraliste "nostalgicnih gastarbajtera", najplacenijih i najbogatijih. Da li je bolje da onda tako kumuliran visak bogatstva oni iz highest tax bracketa prenose na potomke bez ikakvog poreza ili da se barem posle smrti radi kakav-takav reset.

I da, mislim da je progresivan porez na nasledstvo jedan od najpravicnijih instrumenata poreske politike. Pretpostavljam da se svi slazemo da je normalno da neko za zivota puno radi i zaradi i da uziva u plodovima svog rada i stecenog kapitala. Nadam se da se slazemo da nije normalno sto mnogi kradu i nesmetano uzivaju u stecenom kapitalu, ali cesto ne mozemo nista da uradimo. Ali da li je normalno da neko nasledi milijarde i uziva u neradu bez ikakvog licnog truda i zasluge, samo zato sto mu je neki predak puno zaradio ili puno pokrao, i da ne plati bas nikakav porez na nasledjeno bogatstvo da se nejednakost bar malo resetuje? Da li je normalno da bez ikakvog licnog truda i zasluge nastavi da ostvaruje prinose od 10-ak ili vise % godisnje i uvecava steceno bogatstvo bez da je ikada ista radio?

Nisam primetio u Holandiji da radnička klasa ili sirotinja zbog takve poreske politike ima neke posebne benefite. Iako je istina da se solidno živi tamo, ali je pitanje korena tog solidnog života, da li je porez glavni razlog?

Zamena teza. Nije uopste bilo pitanje kako zivi radnicka klasa u Holandiji. Ali, kad vec pitas, a gde si uopste gledao pa da primetis? Minimalna zarada pet puta veca, cene iste do max dvaput vece, pa ti nama reci?

NLRS
Minimalna zarada (evra mesecno)2000400
Indeks cena hrane9891
Indeks cena odece10397
Indeks cena obuce9495
Indeks cena energije10045
Indeks cena prevoza11681
Indeks cena telekomunikacija14087


Imaj na umu da je Holandija država koje je bogata jako dugo. Istorijski je tehnološki i organizaciono već vekovima iznad skoro celog sveta. Berza kao institucija je nastala tamo pre 500 godina. Tako da bi bilo neočekivano da imaju niži standard od Srba preoranih ratovima u proslom veku, bez obzira na poresku politiku.

Zamena teza. Nije uopste bilo pitanje ni da li je Holandija bogata, ni koliko dugo, ni zasto. Pitanje je bilo poredjenja poreskih sistema i raspodele poreskog opterecenja izmedju slabije i bolje placenih.

I da pojasnim, G. I. Joe je u pravu - Srbija je zaista mnogo bolja za najplacenije i najbogatije nego Holandija. Samo bi mene bilo sramota da to isticem kao nesto dobro.

edit: Da dodam. Evo bio porez i 90%, pa ne znači da je to pametno.


Da, tada ili malo kasnije je u Jugoslaviji porez bio 100% (i zvao se nacionalizacija, a u nekim slucajevima si kao bonus dobijao i metak). Sledeci put kad ti budes ministar finansija za vreme svetskog rata smisli nesto pametnije. Mozda da uzmes 90% od najsiromasnijih umesto od najbogatijih?
 
Ali, kad vec pitas, a gde si uopste gledao pa da primetis?
Pa u Holandiji.

Da, tada ili malo kasnije je u Jugoslaviji porez bio 100% (i zvao se nacionalizacija, a u nekim slucajevima si kao bonus dobijao i metak). Sledeci put kad ti budes ministar finansija za vreme svetskog rata smisli nesto pametnije. Mozda da uzmes 90% od najsiromasnijih umesto od najbogatijih?
Ne čitaš pažljivo, 60ih godina je porez bio 90%.

Da li je normalno da bez ikakvog licnog truda i zasluge nastavi da ostvaruje prinose od 10-ak ili vise % godisnje i uvecava steceno bogatstvo bez da je ikada ista radio?
To je osnova kapitalizma, svo teški bogataši zapada su generacijski bogati. Nema tu reseta.

Ne bih da idem u oftopik više, mogao bih da ti odgovorim i na ostalo, ali neka ostane ne ovome.
 
To je osnova kapitalizma, svo teški bogataši zapada su generacijski bogati. Nema tu reseta.

Ne bih da idem u oftopik više, mogao bih da ti odgovorim i na ostalo, ali neka ostane ne ovome.

Ne razmisljas o onome sto pises. Niti su svi teski bogatasi Zapada generacijski bogati (postoji veliki broj self-made bogatasa, narocito u Americi, i to je najzdraviji oblik kapitalizma, ali nazalost u poslednje vreme je tendencija da je takvih sve manje a generacijskih bogatasa sve vise - i na to se ne gleda tek tako sa cinizmom i rezignacijom IT-jevca sa Reddita nego se vode ozbiljne rasprave i smisljaju resenja, od kojih je jedno od starih i poznatih i progresivni porez na nasledstvo), niti je generacijska akumulacija kapitala osnova nego pre posledica kapitalizma, ali nije pitanje cak ni nista od toga nego da li je u takvom sistemu koliko-toliko bolje da porez na nasledstvo bude 0% ili > 0%. A tvoj odgovor je, otprilike: Posto ce bogati svakako gomilati kapital, onda neka ni ne placaju nikakav porez - jer sta su oni uopste dobili za to sto plate porez na dohodak 50% i porez na nasledstvo 40%. A i nije kao da je tamo ikom bolje zbog poreza i kao da se u Holandiji ni tako radnicka klasa kupa u luksuzu, zato bolje vrati sve te pare bogatima. :love:

Pri cemu nije ni kao da je porez na nasledstvo u Holandiji 40%, to je samo highest tax bracket, porez u prvom kolenu je 10% do 139k evra i 20% preko.

 
Vrh