Šta je novo?

Cene nekretnina

Znaci neko kome su mama i tata obezbedili krov nad glavom kaze da je ludost kupovati stan, a jos veca ludost placati kiriju? I preporucuje odlazak u inostranstvo?
 
To se slazem. Jedina veca ludost od kupovine stana po ovim cenama jeste placanje kirije po ovim cenama, tako da ko nema svoj stan, placa kiriju, a moze da kupi stan, treba da ga kupi. :) Mislim, malo karikiram sa izrazom "ludost", ali jasna je poenta :)
Pa ja plaćam kiriju, ali jeftino. Živim sa dvoje dece u 40m2. Rata kredita bi mi, recimo, bila 750m2, što je oko 40% našeg mesečnog prihoda, a kirija mi je 300. Ni to ne smatram ludošću...
 
Ako sam te dobro razumeo ti i zena imate ~2000€ mesecnih prihoda i ti bi uzeo kredit koji bi opteretio 40% vaseg budzeta?


Sent from my LLY-LX1 using Tapatalk
 
To se slazem. Jedina veca ludost od kupovine stana po ovim cenama jeste placanje kirije po ovim cenama, tako da ko nema svoj stan, placa kiriju, a moze da kupi stan, treba da ga kupi. :) Mislim, malo karikiram sa izrazom "ludost", ali jasna je poenta :)
Vecina ljudi placa relativno 'normalne' kirije, a ne fantazije koje stoje godinama po oglasima. Ja placam 400e za renoviran jednoiposoban stan na Novom BG u odlicnom stanju, iznajmljen prosle godine u sred ovog ludila sa rusima. Plus imam svoj stan van BG koji iznajmljujem tako da fakticki doplacujem 250e za kiriju u BG. Imam kolegu koji ima platu preko 3k, godinama iznajmljuje stan za 450e i na novom BG i ne pada mu na pamet da ista kupuje.

Imam investirano dovoljno love da kupim stan u BG, pa eto, 'lud' sam i placam kiriju. Radije cu da svoju investiranu lovu utrosim za rano penzionisanje i zivot u nekom zelenilu nego da ulupam 200k u stan u BG.
 
Ulozio sam novac u nekretinu van BG, deonice, gold i jos neke stvari sa strane, radim u FinTech-u tako da znam dobro kako se investira na duzi rok. Imam i dodatnih prihoda od investicija tako sveukupno pokrivam rentu.

Diversifikacija je kljuc, nikad se sva jaja ne stavljaju u jednu korpu. Zato i necu da kupim stan u BG, jer bi mi sva lova bila na jednom mestu a to nikad nije dobra ideja.
 
Pa bio bi blizu 40%. Malo ispod 800, što je mnogo. Imam drugde opcije naravno, ali je i dalje kredit dosta jak, od 650 min recimo.
Zašto baš rolika rata?
Ako bi kupio neki stan od 100k -120k evra, na 30 godina je rata oko 450 evra, a na 20 godina oko 550 evra mesečno.
Kad uđeš u veću lovu, kupiš veći stan. To je moj rezon.
A za 120k mozes da kupiš čak i novogradnju od 50 kvadrata na obodima grada.
 
Ulozio sam novac u nekretinu van BG, deonice, gold i jos neke stvari sa strane, radim u FinTech-u tako da znam dobro kako se investira na duzi rok. Imam i dodatnih prihoda od investicija tako sveukupno pokrivam rentu.

Diversifikacija je kljuc, nikad se sva jaja ne stavljaju u jednu korpu. Zato i necu da kupim stan u BG, jer bi mi sva lova bila na jednom mestu a to nikad nije dobra ideja.
Ljudi lako izgube kompas sa obe strane, ali kada neko kaze da se bavi investicijama tim pre je čudnije nesagledavanje šireg konteksta. Pristojno sređeni stanovi od 50-tak kvadrata na NBG se rentaju za 700-800 eur najregularnije, tako da to što ti tvoj kolega rentate za polovinu tržišne cene je anomalija a ne pravilo. Kao neko ko takođe investira, ali u nekretnine, bio sam i ja x puta u situaciji da nešto dam ispod cene, ali to sam činio prema ljudima koji su na neki način ugroženi. Ne vidim smisao rentiranja stana upola cene nekom ko pravi 3k eur mesečno- ako taj želi da uštedi nek ide u Batajnicu da živi, ne mora na NBG.
 
Ljudi lako izgube kompas sa obe strane, ali kada neko kaze da se bavi investicijama tim pre je čudnije nesagledavanje šireg konteksta. Pristojno sređeni stanovi od 50-tak kvadrata na NBG se rentaju za 700-800 eur najregularnije, tako da to što ti tvoj kolega rentate za polovinu tržišne cene je anomalija a ne pravilo. Kao neko ko takođe investira, ali u nekretnine, bio sam i ja x puta u situaciji da nešto dam ispod cene, ali to sam činio prema ljudima koji su na neki način ugroženi. Ne vidim smisao rentiranja stana upola cene nekom ko pravi 3k eur mesečno- ako taj želi da uštedi nek ide u Batajnicu da živi, ne mora na NBG.
Pa evo kod mene je bukvalno ista ta prica 3k+ i 400e nbg i imam jos troje kolega koji su u slicnoj situaciji i to su stanovi izmedju 65-75 kvadrata. Nije anomalija nego su stanovi uzeti pre ludila a ljudi koji iznajmljuju ne jure da dizu cene do tog nivoa.
 
Novogradnja se mozda renta za 700-800e za dvosoban stan, renovirana starogradnja kosta uglavnom do 500e na Novom BG. Ima muzickih zelja za rente po oglasima, ali ako je covek iole uporan, uz malo cenkanja ili preko poznanika, ponude da se plati vise renti unapred moze sasvim povoljno da se unajmi stan.

Sto se tice ekstrema, imam poznanicu koja iznajmljuje sasvim pristojan stan za 250e na odlicnom mestu na Novom BG, ali to je preko poznanstva.
 
Pa evo kod mene je bukvalno ista ta prica 3k+ i 400e nbg i imam jos troje kolega koji su u slicnoj situaciji i to su stanovi izmedju 65-75 kvadrata. Nije anomalija nego su stanovi uzeti pre ludila a ljudi koji iznajmljuju ne jure da dizu cene do tog nivoa.
Osnov sticanja je bitan momenat, nekome umre tetka, baba, čovek "uđe u lovu" ničim izazvan i onda mu je možda i neprijatno da traži 700 eur za stan kad mu je plata 700 eur a on ne želi da ispadne alav. Medjutim, svako ko je svojim radom stekao stan i to namenski uložio da bi ga izdavao, će ti reći da ta matematika ne pije vodu. Ja imam stan u 21. Bloku preko puta Hajata, zgrada "kineski zid". Prilično loša zgrada, ulaz zapušten, bez lifta. Trosoban stan, full renoviran 69m2, dvostrano orjentisan izdao za jedan dan za 900 eur. 6 ljudi me zvalo i pogledalo stan tog dana, niko nije ni pokušao da se cenka. Izdao Rusima, bračni par sa dvoje dece.
 
Osnov sticanja je bitan momenat, nekome umre tetka, baba, čovek "uđe u lovu" ničim izazvan i onda mu je možda i neprijatno da traži 700 eur za stan kad mu je plata 700 eur a on ne želi da ispadne alav. Medjutim, svako ko je svojim radom stekao stan i to namenski uložio da bi ga izdavao, će ti reći da ta matematika ne pije vodu. Ja imam stan u 21. Bloku preko puta Hajata, zgrada "kineski zid". Prilično loša zgrada, ulaz zapušten, bez lifta. Trosoban stan, full renoviran 69m2, dvostrano orjentisan izdao za jedan dan za 900 eur. 6 ljudi me zvalo i pogledalo stan tog dana, niko nije ni pokušao da se cenka. Izdao Rusima, bračni par sa dvoje dece.
Zavisi od situacije, mozda podstanari placaju redovno pa ti sto izdaju zele bas takvu sigurnost ili mozda su i oni sami u kreditima pa im je samo bitno da se to samo isplacuje.
Zavisi kako onaj sto izdaje gleda na to sve.
 
Nisam od prosle godine gledao oglase, ali koliko vidim manje je vise ista situacija:

Evo ovaj stan je cak i na boljem mestu od mog za 400e:

Jos jedan stan sa dobrom cenom i odlicnom pozicijom za 450e:

Arena za 550e, garantujem da bih otisao za 1500e unapred tromesecno:

Ovaj prvi stan od 400e ja bih iz mesta platio 100k da se prodaje. Ali takvi stanovi u mnogo gorem stanju se prodaju za 120k, plus 20k za renoviranje, da bi mogao da se iznajmi za 400e? To je jedva nesto preko 3% renta.
 
"Realno" je subjektivna kategorija. 60m2 za 200k u zgradi iz 1960 kod Juge je za nekog ko ima pola miliona u kešu i hoće baš tu stan sasvim ok prilika. Za mene je recimo ludost. Koliko nas ima sa koje strane?
Ja nisam hteo da dam novac koji su trazili tamo 2008, lokacija je inače sjajna, kupio sam na drugom mestu i napravio kompromis, evo 16 godina kasnije se ne kajem…tada su kupovali ljudi iz kraja, dodatnu sobu i slično, nisam imao šanse sa ponudom… kljuc je u kompromisu i da posle nema kajanja, nekom je ok kompromis da plati ove sumanute cene i resi stambeno pitanje , samo nema kajanja posle par godina…
 
Ovaj prvi stan od 400e ja bih iz mesta platio 100k da se prodaje. Ali takvi stanovi u mnogo gorem stanju se prodaju za 120k, plus 20k za renoviranje, da bi mogao da se iznajmi za 400e? To je jedva nesto preko 3% renta.

Upravo si dao sam sebi odgovor i potvrdio ovo sto sam pisao gore, sa tim da si potcenio troškove renoviranja- takav stan bi te uz bazično renoviranje, izašao sa porezom i provizijom bar 155k eur. Pa ti sad vidi da li se isplati izdavati ga za 400 eur. Meni je minimum minimuma 5% prihoda na renti, obično ostvarim i više od toga.
 
Za koliko si stan izdavao pre marta 2022. (Pre nego sto si dao Rusima za 900 eur)?
 
Ovaj prvi stan od 400e ja bih iz mesta platio 100k da se prodaje. Ali takvi stanovi u mnogo gorem stanju se prodaju za 120k, plus 20k za renoviranje, da bi mogao da se iznajmi za 400e? To je jedva nesto preko 3% renta.

To i jeste jedan od signala da su cene izvan balansa. Ja ne znam nikog ko rentira i ko je skorije kupio stan jer se jednostavno - ne isplati. Rata je znacajno veca od rente, narocito ako si dugo u stanu i renta se nije menjala.

Ono sto lik koji se predstavlja kao "analiticar" ne razume jeste da rente uvek prate dohodak i da nisu cene stana fiksirane a rente se odredjuju po principu "meni je 5% minimum minimuma", nego obrnuto, rente su manje-vise fiksirane spram dohotka a cena stana se odredjuje po principu "koja je to cena koja daje prinos od 5%". Samo sto prilagodjavanje moze da potraje, narocito kada imas inflaciju, naglu promenu kamatnih stopa, i uz sve to iznenadni priliv desetina hiljada stranaca u grad u kome se ukupno izdaje 60-70 hiljada stanova.

Nisam agent. Ne znam gde si se ti rodio, ja sam se rodio Na Karaburmi, ziveo na Senjaku, Novom Beogradu, B.Brdu i sad zivim u Mirijevu.. Mirijevo, Cerak i Vidikovac nisu periferija, osim ako ti je sve van centralne 4 opstina periferija.. Iz kog si kraja?

Mirijevo i Vidikovac su apsolutna periferija jer su iza njih njive. Periferija su i Konjarnik, Brace Jerkovic, Banjica, Miljakovac, Blok 45, Bezanijska Kosa, Zemun, jer Kaludjerica, Jajinci, Resnik, Zeleznik, Surcin, Batajnica i sva ostala naselja gde voze autobusi sa tri cifre, bez urbanistickog plana i trotoara, gde ljudi jos nemaju kanalizaciju ili drze domace zivotinje - nisu Beograd. Centar su Stari grad, delovi Palilule, Vracara i Savskog venca, a izmedju centra i periferije ima brdo drugih naselja - Karaburma, Zvezdara, Crveni krst, Lekino brdo, Vozdovac, Dedinje, Senjak, Banovo brdo, Novi Beograd.
 
Poslednja izmena:
To i jeste jedan od signala da su cene izvan balansa. Ja ne znam nikog ko rentira i ko je skorije kupio stan jer se jednostavno - ne isplati. Rata je znacajno veca od rente, narocito ako si dugo u stanu i renta se nije menjala.

Ono sto lik koji se predstavlja kao "analiticar" ne razume jeste da rente uvek prate dohodak i da nisu cene stana fiksirane a rente se odredjuju po principu "meni je 5% minimum minimuma", nego obrnuto, rente su manje-vise fiksirane spram dohotka a cena stana se odredjuje po principu "koja je to cena koja daje prinos od 5%". Samo sto prilagodjavanje moze da potraje, narocito kada imas inflaciju, naglu promenu kamatnih stopa, i uz sve to iznenadni priliv desetina hiljada stranaca u grad u kome se ukupno izdaje 60-70 hiljada stanova.
Čekaj, ne znaš nikog ko je kupio stan da bi rentao, a istovremeno tvrdiš da u dvomiliknskom gradu postoji svega 60-70 hiljada stanova koji se izdaju? Pogledaj BNV, ali i mnoge druge novogradnje po Beogradu gde je ogromna većina stanova kupljena sa namerom da se izdaje. Ti kao da si prvi put ovde, pa gomila ovih prizeljkivača pada lamentiraju kako su cene drastično skočile jer ljudi koji vec imqju krov nad glavom kupuju drugi, treći ili peti stan. Pa sigurno ih ne kupuju da bi im stanovi bili prazni.
 
Upravo si dao sam sebi odgovor i potvrdio ovo sto sam pisao gore, sa tim da si potcenio troškove renoviranja- takav stan bi te uz bazično renoviranje, izašao sa porezom i provizijom bar 155k eur. Pa ti sad vidi da li se isplati izdavati ga za 400 eur. Meni je minimum minimuma 5% prihoda na renti, obično ostvarim i više od toga.
Da, naravno da se ne isplati rentati stan od 150k za 400e. No i rente i cene su skočile kad su došli Rusi, šta kad oni odu, ko će plaćati 900e? Beograd nije Beč pa da se može rentati nekretnina za 15 i više evra po kvadratu dugoročno. Ja sam odlučio da ne dajem više od 30 posto svoje plate na rentu i račune, ako treba da platim više iseliću se iz BG, nije mi problem.
 
Da, naravno da se ne isplati rentati stan od 150k za 400e. No i rente i cene su skočile kad su došli Rusi, šta kad oni odu, ko će plaćati 900e? Beograd nije Beč pa da se može rentati nekretnina za 15 i više evra po kvadratu dugoročno. Ja sam odlučio da ne dajem više od 30 posto svoje plate na rentu i račune, ako treba da platim više iseliću se iz BG, nije mi problem.
Zašto Rusi, Rusi koji su nakon početka rata u Ukrajni došli u Srbiju su mahom već otišli. Trenutno sve ukupno u celoj Srbiji ima manje od 30.000 ruskih državljana sa boravisnom dozvolom. Nek je 20.000 u Beogradu, to je prilično mali procenat u dvomilionskom gradu.
 
Pa ovde se provlaci mantra kako je malo Rusa ostalo u Sebiji, kako su malo stanova kupili, kako rentaju po celoj Srbiji ne samo u BG/NS, kako je njihov uticaj minimalan na rente i cene u BG.

Ako je tako, onda kad budu otisli i promene cena renti/kirija biti minimalne.
 
Ja mislim da je sreca, i izuzetak a ne pravilo sto rentas za 900e i nadas se ds ce rat potrajati jos. Bukvalno koriscenje situacije. Da ne ispadam neiskren, to sto radis, radio bih i ja. Jednostavno nije to pohlepa vec se tako zalomilo. Da se ne lazemo, stan na dan nije funkcionisao tokom korone. Slabo gostiju i ogroman minus za rentijere. Flipne Putin i odjednom svi idu ka plusu... ima inflacije a nema bolesti. I ima rata...
Dobre stanare treba cuvati a tek po jakim cenama kirije. Pogotovo sro sam skoro upoznao jednog Rusa koji se preselio u Barajevo jer su tamo kirije znacajno nize. Znaci, pocelo je. I kaze, nije mu lako jer mora da putuje, ali prosto ne moze vise da izdvoji. Mislim da ce ovo razbiti klasican srbijanski mentalitet kako su svi Rusi puni ko Titanik. Nisu svi, ima Rusa koji se ubijaju od para jer rade kao game developeri. Po meni, niko ne zna sta ce biti sutra, za 2 god ili za 5 god. Cene nisu normalne, moraju dole.
 
Ja mislim da je sreca, i izuzetak a ne pravilo sto rentas za 900e i nadas se ds ce rat potrajati jos. Bukvalno koriscenje situacije. Da ne ispadam neiskren, to sto radis, radio bih i ja. Jednostavno nije to pohlepa vec se tako zalomilo. Da se ne lazemo, stan na dan nije funkcionisao tokom korone. Slabo gostiju i ogroman minus za rentijere. Flipne Putin i odjednom svi idu ka plusu... ima inflacije a nema bolesti. I ima rata...
Dobre stanare treba cuvati a tek po jakim cenama kirije. Pogotovo sro sam skoro upoznao jednog Rusa koji se preselio u Barajevo jer su tamo kirije znacajno nize. Znaci, pocelo je. I kaze, nije mu lako jer mora da putuje, ali prosto ne moze vise da izdvoji. Mislim da ce ovo razbiti kladican srbijanski mentalitet kako su svi Rusi puni ko Titanik. Nisu svi, ima Rusa koji se ubijaju od para jer rade kao game developeri.
Hvala ti, potpuno de razumemo. Ja se uvek trudim da budem realan i da svoju argumentaciju potkrepim činjenicama. I meni je apsolutno čudno da zgrada koja je stara 60 godina a u kojoj je moj stan, bude tako loše održavana, da stanari ne mogu da se udruže i da srede ulaz i investitaju u lift, ali na žalost tako je kako jeste. Sa druge strane, ja sam u renoviranje i opremanje tog stana ulozio blizu 40k eur i naravno da je interesovanje bilo veliko jer je stan lep i na vrhunskoj lokaciji uprkos manjkavosti neposrednog okruženja. Isto tako, na 50 metara od mog ulaza u bloku 20, Delta gradi stambeni objekat gde će cena kvadrata biti 8+k eur, tako da iz te perspektive očekujem i da tržišna vrednost, a ne samo prihod od rente, nastave da rastu i na mom stanu.
 
Vrh