Šta je novo?

Cene nekretnina

Ako mi na ovu inflaciju, ove kamatne stope, i ove cene nekretnina, i dalje imamo hajp, onda tek treba da se kolektivno oprostimo od pada cena i zvanično :)
Sama cinjenica da je znacajno opala kupovina u kreditima znaci da i dalje imamo puno novca sumnjivog porekla kojim se kupuju nekretnine, i za koji ne postoje previsoke cene. Ako placate velike poreze, skolstvo,zdravstvo i putevi vam se raspadaju, a trziste nekretnina cveta, samo pratite tok novca i sve ce vam biti jasno. :)
Inace, ja se u zivotu vodim jednom filozofijom: "Ko zna zasto je to dobro". Ako cene budu pale super. Ako ne budu pale, i to je super, bice mi lakse da prelomim da odem u inostranstvo :)
 
Stan koji smo gledali pre nekoliko meseci blizu KBC u Zemunu, bio je posle kratko na oglasima i nestao je.
Kako mi brat zivi u toj zgradi, on mi je javio za taj stan pre nego sto je izasao na oglase.
Pitao sam ga da li je moguce da je prodao, jer je trazio ozbiljno visoku cenu u odnosu na ruinirano stanje stana (2.3k m2).

Ipak je povukao sa oglasa, bili neki ljudi gledali, na kraju odustao od prodaje. Kaze, izdavace...
Kazem ja, vecina tih sto ne prodaju u mesec dva su zasrafili cenu i ako im ne gori pod nogama idu na sistem "bolje nek mi stoji"..
 
Koliko smo m
Sama cinjenica da je znacajno opala kupovina u kreditima znaci da i dalje imamo puno novca sumnjivog porekla kojim se kupuju nekretnine, i za koji ne postoje previsoke cene. Ako placate velike poreze, skolstvo,zdravstvo i putevi vam se raspadaju, a trziste nekretnina cveta, samo pratite tok novca i sve ce vam biti jasno. :)
Inace, ja se u zivotu vodim jednom filozofijom: "Ko zna zasto je to dobro". Ako cene budu pale super. Ako ne budu pale, i to je super, bice mi lakse da prelomim da odem u inostranstvo :)
Koliko smo mi napaćen narod kad ljudi uvek, svesno ili nesvesno, razmatraju odlazak u inostranstvo, kao da ovde nemamo ništa ili kao da nas tamo svi čekaju raširenih ruki. Cena nekretnina je bukvalno poslednje što će me naterati da odem iz svoje zemlje. Mogu da odem ako mi je skroz ugrožena egzistencija, ili profesionalno ne mogu da se ostvarim, itd. Bolje kupimo kuće negde na 40 - 50 min od Beograda i putujemo zajedničkom kombijem nekim nego da napuštamo zemlju tek tako.
 
Ako ovo zaživi na Zapadu a i kod nas cene ima da eksplodiraju... Koliko je to realno ne znam. Vidim da u USA pokušavaju već...

E sad da li će da zaživi ili ne videćemo.
Ovo na zapadu vec postoji odavno, tj. vec preko 60 godina i zove se REIT. Ovo za blockchain tokenizaciju je samo prodaja magle, posto su kriptovalute prsle (ovo sad s Bitcoinom je samo jos jedan talas koji ce puci, samo dok se prvo oderu ovce), NFT narocito, pa sad pokusavaju da nadju problem koji njihovo resenje resava, ali im jos ne uspeva :)

Koliko smo mi napaćen narod kad ljudi uvek, svesno ili nesvesno, razmatraju odlazak u inostranstvo, kao da ovde nemamo ništa ili kao da nas tamo svi čekaju raširenih ruki. Cena nekretnina je bukvalno poslednje što će me naterati da odem iz svoje zemlje. Mogu da odem ako mi je skroz ugrožena egzistencija, ili profesionalno ne mogu da se ostvarim, itd. Bolje kupimo kuće negde na 40 - 50 min od Beograda i putujemo zajedničkom kombijem nekim nego da napuštamo zemlju tek tako.
Tamo si gradjanin drugog reda, ovde si gradjanin treceg reda.
 
Ako ovo zaživi na Zapadu a i kod nas cene ima da eksplodiraju... Koliko je to realno ne znam. Vidim da u USA pokušavaju već...

E sad da li će da zaživi ili ne videćemo.
U sustini da kupujes stanove na grame :) zar ne postoji u Kanadi vec neki ovakav investment fund. Al ovi ce da izmisle koin kojim ces da vracas svoj deo ROI-a za nekretninu.

Kao i za sve te koine, samo je pitanje sta ce biti pokrice, da li ce biti 1/1 kao dolar. Ostavlja mnogo meste za spekulaciju i stampanje u nedogled virtualnih koina koji nemaju nikakvo pokrice. (e.g. Tether)
 

Naidjoh u svojim pretragama na ovaj oglas, meni je ovo apsolutni pobednik. Sa sve recenicom "uzivajte u opustajucem ambijentu na terasi koja gleda na osnovnu skolu..." I to na 1. spratu.
Mislim, imam dete i volim decu ali zaboga :)))
 
Ali novogradnja diktira cene, a starogradnja je prati. A režim se ugrađuje u cene novih stanova. Pritom, mislim da je ovde neko navodio već da ljudi vrlo teško i vrlo sitno smanjuju cene, čak i kad mesecima stoji stan. Jer - komšija je prodao za toliko, gradi se zgrada blizu gde košta još više kvm itd. Ja viđam stanove koji stoje preko godinu dana (raspadi uglavnom) gde samo blago cena ide nadole.
Ako mu se ne spušta cena i hoće da mu stan stoji godinama za prodaju onda to i nije ozbiljan prodavac već ako prodam prodam po toj ceni. I Ja sad mogu da oglasim moj stan po ceni od 6k pa ako neko hoće da kupi po toj ceni prodaću, ako neće nikom ništa ionako živim u njemu.

Koliko smo m

Koliko smo mi napaćen narod kad ljudi uvek, svesno ili nesvesno, razmatraju odlazak u inostranstvo, kao da ovde nemamo ništa ili kao da nas tamo svi čekaju raširenih ruki. Cena nekretnina je bukvalno poslednje što će me naterati da odem iz svoje zemlje. Mogu da odem ako mi je skroz ugrožena egzistencija, ili profesionalno ne mogu da se ostvarim, itd. Bolje kupimo kuće negde na 40 - 50 min od Beograda i putujemo zajedničkom kombijem nekim nego da napuštamo zemlju tek tako.
Razne Perice su ljute jer ne mogu da kupe vikend stan u centru Beograda iako imaju svoje nekretnine u svojim mestima pa malo malo prete odlaskom u inostranstvo ako im neko ne pokloni stan u centru glavnog grada koji će im služiti malo za vikend provode, malo za izdavanje.
 
Dok nisam kupio stan Ja sam putovao 10tak godina sat vremena u jednom pravcu sa još nekim kolegama. Šta je problem? Slažem se da bolji život nije samo novac ali nije sreća ni stan u centru (nekima). Pa i u inostranstvu ti je normalno da putuješ vozom ili kolima do posla pola sata sat.
 
Koliko smo m

Koliko smo mi napaćen narod kad ljudi uvek, svesno ili nesvesno, razmatraju odlazak u inostranstvo, kao da ovde nemamo ništa ili kao da nas tamo svi čekaju raširenih ruki. Cena nekretnina je bukvalno poslednje što će me naterati da odem iz svoje zemlje. Mogu da odem ako mi je skroz ugrožena egzistencija, ili profesionalno ne mogu da se ostvarim, itd. Bolje kupimo kuće negde na 40 - 50 min od Beograda i putujemo zajedničkom kombijem nekim nego da napuštamo zemlju tek tako.
Jako lose kontanje zasto ljudi idu u inostranstvo. Mozda idu da bi za 10ak godina u Srbiji imali ono sto ti vec imas. U Srbiji se zivi tesko i ni ovde te niko ne ceka rasirenih ruku, ako dodjes u veci grad, nemas vezu, pocinjes sa dna. Zivot sa cimerima do 30-e, bez nade da ces ikad kupiti stan, da se vratis u svoje mesto ne mozes, sem ako si iz zanimanja koja mogu da se rade od kuce... A ovako, ljudi idu da bi mozda za 10ak god mogli da kupe taj stan na 40-50m od centra. Al dzaba, sit gladnom ne veruje :)
 
Zašto bi bilo ko ovo radio sebi i svojoj deci?

Svako ko može da obezbedi bolji život treba da ode što pre. Pri čemu bolji život nije samo novac i standard.
Ako je čovek nezadovoljan svime onda neka ide ako želi, ja ne donosim tuđe odluke. (Niti sam neki žestoki zagovornik ostanka u Srbiji, iako mi je žao kad čujem da dobri ljudi idu.) Poenta je bila da cene nekretnina same ne treba da teraju ljude da donose takve odluke. Ja sam se školovao u inostranstvu, žena mi je stranac, radim sa strancima, pa ne vidim da oni imaju neku silnu sreću. Mnogo češći je slučaj da ljudi ponesu svoja nezadovoljstva sa sobom tamo gde idu, rekao bih. Ima opcija i ovde, samo je pitanje spremnosti na kompromis.
 
Jako lose kontanje zasto ljudi idu u inostranstvo. Mozda idu da bi za 10ak godina u Srbiji imali ono sto ti vec imas. U Srbiji se zivi tesko i ni ovde te niko ne ceka rasirenih ruku, ako dodjes u veci grad, nemas vezu, pocinjes sa dna. Zivot sa cimerima do 30-e, bez nade da ces ikad kupiti stan, da se vratis u svoje mesto ne mozes, sem ako si iz zanimanja koja mogu da se rade od kuce... A ovako, ljudi idu da bi mozda za 10ak god mogli da kupe taj stan na 40-50m od centra. Al dzaba, sit gladnom ne veruje :)
Nisi me razumeo. Ljudi treba da se bore za bolji život i idu za njim gde god žele. Ja sam odrastao poprilično siromašno i imao sam težak put kao i većina ljudi ovde, te nije kao da ja gledam bilo koga sa visine. Poenta je bila da ne treba da gledamo trenutne cene nekretnina ovde, kad je haos svuda, i donosimo bilo kakve ishitrene odluke, kao što je odlazak iz zemlje. Ako već živiš ovde i razmatraš kupovinu nekretnine (a to valjda svi ovde radimo), onda znači da imaš i sredstava za to.
Između ostalog, ko ima dobru priliku za odlazak on većinom ode ne razmišljajući o bilo čemu.
 
Naši ljudi kad odu, idu sa perspektivom da se negde tamo muče, naprave pare, i onda po Srbiji da kupuju stanove i kuće. To je tako odvajkada, samo što se nekad gradilo tri sprata po selu, a sada se kupuje Novi Minel.
 
Ako desetine hiljada ljudi pobegne godišnje iz Srbije oni ne mogu biti u krivu. Ne postoji ta perspektiva koje oni nisu svesni jer nisu porazmislili još malo.
 
Cim spuste kamate krece ringispil. Zato sto od spustanja kamata pre svega firme imaju vajde. Krenu da imaju veci profit i visak profita = nekretnine. Moze da ode gde hoces sve zavisi od stimulansa i od toga koliko mora da se upumpa u ekonomiju da se plate dugovi.
Tako je ali treba diverzifikovati. Mozda su nekretnine pobednik za nekoga pa ce sve staviti u njih. Nekome je to zlato a nekome BTC. A neko me moze da se odluci ko ce pobiditi pa stavlja u bar dva ili u sva tri ... Videcemo :)
 
Naši ljudi kad odu, idu sa perspektivom da se negde tamo muče, naprave pare, i onda po Srbiji da kupuju stanove i kuće. To je tako odvajkada, samo što se nekad gradilo tri sprata po selu, a sada se kupuje Novi Minel.
Ako desetine hiljada ljudi pobegne godišnje iz Srbije oni ne mogu biti u krivu. Ne postoji ta perspektiva koje oni nisu svesni jer nisu porazmislili još malo.
Ko ide iz Srbije on ili ostane tamo ili nakupi pare pa ne mora da bude na forumu ko mi. Mi smo ovde neka ekipa koja lovi trenutak da se skući u Beogradu valjda, pa se trudimo da razmenimo neki koristan info.
 
Sada ljudi putuju iz blokova do bulevara sat vremena.
Što opet postavlja pitanje šta fali malo daljim lokacijama kad je m2 jeftiniji, mesto mirnije, vazduh čistiji, po mogućnosti imaćeš i dvorište, a vreme putovanja isto... Slažem se da nema glovo da ti donese paštetu iz maksija i da deca neće biti rasni Beogradjani ali to je onda samo hir, kao što četvoročlana porodica živi u 50m2 samo da bi se reklo "živim u centru". Moj stan je 73m2, četvrti član porodice na putu i već razmatram veći na lošijoj lokaciji ako bude potrebe iako mi je trenutni stan u centralnoj opštini. Ne patim da sad moram da se zadužim na 50 godina da bih morao i mogao da kupim veći na istoj ili sličnoj lokaciji. Meni je žao ljudi koji kupuju za život pa kukaju na cene na periferiji ili širem centru(koje su skupe jer su centralne opštine otišle u nebesa iz razloga pomenutih), za investicione nekretnine, vikend nekretnine i onih koji moraju da žive u centru nemam trunku sažaljenja.

Evo wolf je bio iznerviran cenama koliko se sećam tamo 2021-2022 pa je napravio sajt od koga sada verovatno dodatno zaradjuje, jer je verovao tada da će cene pasti za dve godine. Ali on ima nekretninu, hoće veću, pa mu se ne žuri, a uz to napravio dodatni izvor prihoda.
 
Ali mislim da ovde većina i ne kuka na dalje lokacije, već što i na tim daljim lokacijama cene nisu normalne. Opet, postavlja se pitanje i šta je dalja lokacija u BG.

Za mene je recimo Vidikovac dalja lokacija, ali oni sad tamo prodaju stanove u novogradnji za 2800 EUR/m2.
 
Ko ide iz Srbije on ili ostane tamo ili nakupi pare pa ne mora da bude na forumu ko mi. Mi smo ovde neka ekipa koja lovi trenutak da se skući u Beogradu valjda, pa se trudimo da razmenimo neki koristan info.
Slazem se, al kao sto vidis, veliki broj ih je ovde na formumu i koristan info im je da je ovde dzabe i da treba da bude jos skuplje :)
 
Možda treba da promenimo perspektivu o daljoj lokaciji, pa da krenemo da razmatramo Obrenovac, Grocku i Barajevo. Da "pravimo kompromis".
 
Što opet postavlja pitanje šta fali malo daljim lokacijama kad je m2 jeftiniji, mesto mirnije, vazduh čistiji, po mogućnosti imaćeš i dvorište, a vreme putovanja isto... Slažem se da nema glovo da ti donese paštetu iz maksija i da deca neće biti rasni Beogradjani ali to je onda samo hir, kao što četvoročlana porodica živi u 50m2 samo da bi se reklo "živim u centru". Moj stan je 73m2, četvrti član porodice na putu i već razmatram veći na lošijoj lokaciji ako bude potrebe iako mi je trenutni stan u centralnoj opštini. Ne patim da sad moram da se zadužim na 50 godina da bih morao i mogao da kupim veći na istoj ili sličnoj lokaciji. Meni je žao ljudi koji kupuju za život pa kukaju na cene na periferiji ili širem centru(koje su skupe jer su centralne opštine otišle u nebesa iz razloga pomenutih), za investicione nekretnine, vikend nekretnine i onih koji moraju da žive u centru nemam trunku sažaljenja.

Evo wolf je bio iznerviran cenama koliko se sećam tamo 2021-2022 pa je napravio sajt od koga sada verovatno dodatno zaradjuje, jer je verovao tada da će cene pasti za dve godine. Ali on ima nekretninu, hoće veću, pa mu se ne žuri, a uz to napravio dodatni izvor prihoda.
Dodaj da gaze po blatu, nemaju kanalizaciju, pitanje gde je škola, gde vrtić, gde dom zdravlja, a za svaki veći problem opet moraju u grad nekad s decom, nekad bez.

Vazduh je retko gde bolji gde ima više individualnih ložišta. Uglavnom je gori.
 
Možda treba da promenimo perspektivu o daljoj lokaciji, pa da krenemo da razmatramo Obrenovac, Grocku i Barajevo. Da "pravimo kompromis".
Pa treba razmisliti svakako šta ti se uklapa u životni stil, navike, koje su ti mogućnosti. Neko može da radi od kuće dva dana, pa mu je ok da tri dana putuje, recimo. Onda može da razmotri Novu Pazovu ako radi na Nbg, šta znam. Neko ima bolesnu majku, nema ko da mu pomogne oko dece itd, pa mu svaki minut znači.
 
Poslednja izmena:
Vrh