Šta je novo?

Cene nekretnina

Je l' u planu da se "ubrza" pruga Mladenovac - Beograd?
Ne znam za to. Prevoz sa Kosmaja do centra Mladenovca je očajan, Koliko se sećam bus ide na nekoliko sati. Tu se gubi najviše vremena. Ako Gavra odluči da kupi stan u centru Mladenovca, tu kvadrat nije skuplji od 1.000 i nešto EUR, a mogu se naći solidni stanovi. Autobuska karta za Beograd je 150 RSD. Do Autokomande je sa izlaskom iz stana za najviše 50 minuta. Realno pre će stići nego sa Miljakovca ili Petlovog brda.

Vozom nisam nikada išla na toj relaciji i ne znam kako to funkcioniše. Mislim da se može vozom ići do Vuka, ali ćeš opet najviše vremena izgubiti dok dođeš sa Kosmaja do Železničke stanice.
 
Život u Srbiji je 'podnošljiv' samo ako si deo sistema. Recimo, nekome je skroz OK da radi u državnom zdravstvu i da ubija pacijente direktno ili indirektno, jer za to ne snosi nikakvu odgovornost. Ako neko umre jer hitnoj treba sat vremena da dođe na lice mesta, to smatram ubistvom iz nehata.

Ljudi koji su deo takvog sistema ne brinu brige običnih 'smrtnika' kada su u pitanju izbor mesta za život i kupovina nekretnine.

Opet, taj sistem je nastao još '45 godine, dakle, nije od juče. Očigledno je da velikom broju ljudi takvo stanje odgovara, a 'zapadnim silama' vlast više nije trn u oku, jer sada vrši represiju isključivo nad većinskim stanovništvom. Isti zapad nema interesa ovde da uvodi red kao u Bugarskoj i Rumuniji, s obzirom da smo 'landlocked' i nismo u blizini Rusije za razliku od prethodno navedenih država.
Ne mislim da je taj sistem nastao '45 godine, pre bih rekla da si u institucije za vreme SFRJ solidno funkcionisale i nisu vodile propadanju društva kao danas. Imali smo pravosuđe, a ne krivosuđe, nije bilo građevinske mafije, već su preduzeća dodeljivala stanove porodicama, prosveta je kvalitetno radila posao, čak su se i najveći svetski državnici školovali u SFRJ ili slali decu na školovanje, zdravstvo je bilo solidno... daleko od toga da je taj sistem bio bez mane bilo je problema i tada, ali daleko od ovog kolapsa kao danas.

Cene nekretnina o kojima pišemo na ovoj temi su upravo čist rezultat opšte korupcije i organizovanog kriminala.
 
Teza da je Svedska bogatija od Srbije se koristi od ovih nekih forumasa da se zakljuci da je Srbija losa zemlja, i da stoga da nista drugo ne valja u Srbiji.

Naravno da je Svedska bogatija drzava, i sta sad sa tom informacijom. Da li to znaci da su Srbi kao narod manje vredni? Da li je visina zarade determinanata kolicine pljuvacke prema nekom narodu? Mozda X narod voli da zgrce novac, a Y narod nema taj manir.

Da li su Srbi niza rasa kako ih @goran123 bio nazvao, jer im je drzava siromasnija od Svedske?
U Srbiji uopšte nije siromaštvo centralni problem. Glavni problem je strahovita korupcija i nerad javnih institucija, počevši od krivosuđa pa nadalje, koje samo vode propadanju društva i uništavanju običnog normalnog čoveka koji ne krši zakon. Nakon tog glavnog problema sledi 100 mesta prazno, pa tek onda siromaštvo.
 
Na sudovima se može naći samo gomila ološa iz spektra mračne trijade ili klasičnih sendvičara koji će da potpišu bilo šta da bi sačuvali svoje pozicije. Upoznavala sam sudije kroz posao. Otvoreno mi kažu da ništa ne presuđuju oni, nego samo dobiju nalog odozgo kako treba da presude i onda sav taj materijal sa ročišta samo prepakuju tako da odgovara unapred datoj presudi.

Pre par meseci sam posetila više banaka da bih ostavila novac na štednju, ne znam kako da opišem kakvi id*** tamo rade i na šta su te banke spale.

Valjda su svi normalni davno pobegli iz Srbije ili prešli u frilensere. Po raznoraznim institucijama za smešan novac rade kompletni id*** i služe nečijem bogaćenju.

Sve i da imamo 300.000 EUR u ovom trenutku, ne bismo se usudili da kupimo stan u Srbiji ili okruženju. Sve ex yu republike su jezivo bolesne države. To shvatiš tek kad padneš šaka nekoj instituciji i vidiš koja je to mašinerija zla, nerada i korupcije koja samo vodi propadanju društva.

Ako kupiš stan u nekoj sređenoj državi, podalje od centra, ali sa solidnim metroom, mestom za parkiranje, ekološkom zaštitom i ok infrastrukturom, bar znaš za šta si dao novac i mirna ti je glava.

Videli smo rezultate izbora, ovde će biti samo gore jer je retko ko normalan i ostao u ovoj državi. Osim gomile sendvičara i korupcionaša, većina je totalno apatična i rezistentna na svaku vrstu zla koje ih okružuje.
Nemoj tako mracno, ne mogu da verujem da te napusta optimizam. Pa cene samo sto nisu pale, a i padaju vec evo 2 godine.

Znaci nista ni od stednje, a toliko si to hvalila da sam i ja mogao nasesti, srecom sam ostao pri sebi.

A i vlast ista ostala, nema nam spasa.
 
Jel mozes ti sa platom od 50-60-70.000 koliko ima vecina ljudi da kupis stan od 50m2 po ceni od 2.000€ koliko je van centra u Beogradu tj neke kako ti kazes slabije lokacije? Znaci ucesce 20% i ostalo na kredit. Ajde preracunaj se pa mi kazi.
Slobodno pitaj sve što te zanima vezano za Mladenovac i okolinu 💪

Nije loša opcija uopšte i možeš tamo živeti sasvim sređen i miran život. Ako se odlučiš da kupiš stan blizu autobuske stanice u centru Mladenovca, sve ti je na dohvat ruke. Do Kosmaja Ima 10 minuta autom, pijaca je u samom centru, mnogo je kvalitetnija i povoljnija u odnosu na Beograd, bazen je odličan i nalazi se 700 m od centra... imaš više parkova za rekreaciju koji nisu baš veliki, ali su sasvim Ok. Sela u okolini Mladenovca su predivna, pogotovo kada ideš od Selters banje ka Kosmaju❤️. Sa leve strane kilometrima nije dozvoljena gradnja i priroda je besprekorno očuvana, kao da se na drugoj planeti. U gradu postoje tri osnovne škole, svako selo ima manju osnovnu školu do petog razreda osnovne, a onda se deca prebacuju u grad. Koliko znam, postoje manji vrtići i u selima, kao i ambulante. Od srednjih škola postoji gimnazija i tehnička škola, a dobar deo đaka putuje dvadesetak kilometara u Ekonomsku i Trgovačku školu koja se nalazi u Sopotu. Dosta učenika putuje svaki dan u Beograd u srednju.

Baš lepu novogradnju imaš u naselju Tozino voće i 25 maj. Oba su relativno blizu centru i imaju sve što je potrebno.

Ako baš želiš novogradnju na Kosmaju, to malo komplikuje stvari, jer nije blizu centru i mišljenja sam da u slučaju takvog izbora treba da nabaviš auto.
 
Po tebi to su majmuni?


Ne bih Mladenovac. Imam nekretninu na 30km od Beograda u nestu koje je razvijenije nego Mladenovac. Vidim da od Beograda da bude nesto su male sanse pa gledam nesto kao Kosmaj-Avala.
Ok, ja sam napisala prethodni post pre nego što sam videla tvoj, svakako će nekome koristiti ko razmatra Mladenovac kao opciju. Ako se odlučiš za Kosmaj, uživaćeš u predivnoj prirodi, ali svakako obezbedi sebi dobar auto jer će ti trebati. Na lokalni prevoz ne računaj mnogo jer to nije uređeno kako treba.
 
Par stvari koje treba da se dese sledece nedelje koja ce biti jako dinamicna.

1.Kraj BTFP-a (11og marta), u prevodu, kada je pukao silicon valley bank, ovaj program je napravljen da bi se sprecilo sirenje tog pucanja gde su banke mogle da pozajme novac i zakrpe rupe (citaj ovo kao skriveni QE iliti stampanje novca). Videcemo sada da li ce banke moci bez tog programa da izdrze i da li ce ih spasavati opet ako puknu.
2. Bogatasi i elita su u poslednjih mesec dana prodali dosta akcija i cena zlata i srebra je skocila i pravi novi trend, bull trend. Sto znaci da odjednom iz nekog razloga ljudi beze u metale. Da li nam to govori da se nesto desava, videcemo.
3. 12og marta izlazi CPI. Pricao sam ranije da je jedan od boljih pokazatelja gde inflacija ide zapravo M2 koji je identican sa kretanjem inflacije s'tim sto inflacija laguje 18 meseci, sto znaci da na osnovu toga mi bi trebali da vidimo malo veci pad inflacije u US (mozda 2.6% ili 2.7%) i to bi potvrdilo to kretanje. U slucaju da skoci vise, imacemo problem sa spustanjem kamata onda u skorije vreme. Pricao sam i o ovome, celo trziste je toliko optimisticno da rast inflacije mozda i nije tako cudno i bas iz tog razloga centralne banke bi morale da nam isteraju to iz glave da budemo toliko pozitivni. Opet videcemo, po pravilu, moralo bi da ide dole.
4. Bila je revizija nezaposlenosti i broj otvorenih poslova je smanjena za 112 000 poslova, sto znaci da se ozbiljne manipulacije desavaju vezane za nezaposlenost i to je sve naravno politicke prirode. Ono sto je primetno je rast clanaka, pretrazivanja na google-u, da deluje u trenutnom vremenu da je nezaposlenost zapravo veca. Cak sam i ja licno prosao kroz layoff u tech-u i pratim dosta i nikada nije bilo ovako tesko da se nadje posao.
5. S&P 500, kripto i svi risk asset-i idu gore i svi su na all time high, tako da pored ovih stvari koje se desavaju tu treba biti jako jako oprezan.

Zakljucak:
Ako inflacija padne nesto jace, nezaposlenost bude niska, sve ide gore, dolar pada, investitori srecni.
Ako inflacija opet krene gore, nezaposlenost skoci, bice panike i verujem da FED nece sigurno pricati o spustanju kamata, sve ide dole, dolar ide gore, smrtnici srecni, investitori placu.

I pored ova dva treba pratiti sada banke zbog prestanka programa jer sada imamo i taj rizik da moze sve da pukne.

Toliko za sada :D
 
Prosecna mesecna neto plata (2022)Cena kvm u centru glavnog gradaOdnos
Greece1,2782,9302.3
Spain1,8584,4982.4
Netherlands3,4638,4582.4
Austria2,9868,3952.8
Germany2,8708,3352.9
Sweden2,9369,2933.2
Romania7462,4943.3
Italy2,0097,0293.5
Slovenia1,2914,6853.6
Bulgaria7012,6613.8
Hungary8963,5293.9
Croatia9054,2824.7
France2,50411,9854.8
Slovakia9814,8695.0
Czechia1,2916,6185.1
Poland1,0025,1515.1
Serbia6393,7545.9

Izvori:

 
Prosecna mesecna neto plata (2022)Cena kvm u centru glavnog gradaOdnos
Greece1,2782,9302.3
Spain1,8584,4982.4
Netherlands3,4638,4582.4
Austria2,9868,3952.8
Germany2,8708,3352.9
Sweden2,9369,2933.2
Romania7462,4943.3
Italy2,0097,0293.5
Slovenia1,2914,6853.6
Bulgaria7012,6613.8
Hungary8963,5293.9
Croatia9054,2824.7
France2,50411,9854.8
Slovakia9814,8695.0
Czechia1,2916,6185.1
Poland1,0025,1515.1
Serbia6393,7545.9
Nemoj molim te da postavljaš ovakve tabele, sad će opet da se javi onaj lik što godinama čeka da mu se izgradi stan i ne silazi sa Foruma, da nam napiše da je prosečna plata na Novom Beogradu 6.000 i da je cena kvadrata u srazmeri sa tim sasvim Ok.
 
A šta mislite o Jakovu?

Radim na NBG-u, i poredjenja radi, u odnosu na moju trenutnu lokaciju, Voždovac, Google Maps kaže da se brže stiže iz Jakova do NBG-a nego sa Voždovca (slična km, ali zbog gužve duže)

Da li neko ima neki komentar da li ima smisla preseliti se iz grada u takav tip naselja i uopšte uložiti novac u nekretninu u Jakovu?
 
A šta mislite o Jakovu?

Radim na NBG-u, i poredjenja radi, u odnosu na moju trenutnu lokaciju, Voždovac, Google Maps kaže da se brže stiže iz Jakova do NBG-a nego sa Voždovca (slična km, ali zbog gužve duže)

Da li neko ima neki komentar da li ima smisla preseliti se iz grada u takav tip naselja i uopšte uložiti novac u nekretninu u Jakovu?
Da, brže se stiže, još ako te zanima uzgoj svinja u paraleli onda je to pun pogodak.
 
Pa uzgoj svinja ne, ali mesto za normalno parkiranje i kvadrat jeftiniji od 3000e, da. Kao i put kojim mogu da vozim brže od 10 na sat kad se vraćam sa posla. Takodje sam zainteresovana da čujem i neki pametniji komentar od ovoga, hvala unapred 🙂
 
Evo ukratko... JaRkovo klasicno selo, nema guzve, ima akva park, relativno brzo se skokne do autoputa, a mislim da ce i taj kraj da poskupi posle Expa. Savetujem kupovinu kuce, imas dvoriste i sirinu, parking... ako ti je skupo imas Petrovcic, Simanovce i sl. Mozes da uzgajas svoju hranu pritom umesto da kupujes junk industrijsku iz Ideje ili Maksija.
 
Teza da je Svedska bogatija od Srbije se koristi od ovih nekih forumasa da se zakljuci da je Srbija losa zemlja, i da stoga da nista drugo ne valja u Srbiji.

Naravno da je Svedska bogatija drzava, i sta sad sa tom informacijom. Da li to znaci da su Srbi kao narod manje vredni? Da li je visina zarade determinanata kolicine pljuvacke prema nekom narodu? Mozda X narod voli da zgrce novac, a Y narod nema taj manir.

Da li su Srbi niza rasa, kako ih @goran123 bio nazvao, jer im je drzava siromasnija od Svedske?
Pa bas je u tome fora, mi kreiranjem društva ogrezlog u korupciji, mediokritetima kao i propagiranjem i kreiranjem pogrešnih vrednosti upravo pljujemo po državi Srbiji …
 
A šta mislite o Jakovu?

Radim na NBG-u, i poredjenja radi, u odnosu na moju trenutnu lokaciju, Voždovac, Google Maps kaže da se brže stiže iz Jakova do NBG-a nego sa Voždovca (slična km, ali zbog gužve duže)

Da li neko ima neki komentar da li ima smisla preseliti se iz grada u takav tip naselja i uopšte uložiti novac u nekretninu u Jakovu?
Sve je to stvar neke vrste kompromisa, ja mislim da treba pratiti liniju Beovoza prema Batajnici i kupiti tamo negde…ja sam zamalo kupio 2008 u Novim Banovcima…
Sve će to jedan dan vredeti ako se i u Jakovu nisu cene duplirale od 2022…
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: TRB
Nisam baš zainteresovana za ni za poljoprivredu ni za stočarstvo, samo mi je palo na pamet .. videla sam par oglasa novogradnje, prilično jeftino, stan i besplatno parking mesto, očigledno dobro povezano novim putem sa gradom, a dodatno i taj hajp oko Expo-a .. dok u gradu gužva, smog, haos oko parkinga, i jurnjava oko stanova i po visokoj ceni nekako ne može da se bira nego je sve nategnuto, ili mora da se čeka godinu-dve, makar je to moj utisak .. pa sam se zato zapitala da li možda neka periferija ovog tipa može da bude dobra alternativa .. hvala na komentarima
 
Nisam baš zainteresovana za ni za poljoprivredu ni za stočarstvo, samo mi je palo na pamet .. videla sam par oglasa novogradnje, prilično jeftino, stan i besplatno parking mesto, očigledno dobro povezano novim putem sa gradom, a dodatno i taj hajp oko Expo-a .. dok u gradu gužva, smog, haos oko parkinga, i jurnjava oko stanova i po visokoj ceni nekako ne može da se bira nego je sve nategnuto, ili mora da se čeka godinu-dve, makar je to moj utisak .. pa sam se zato zapitala da li možda neka periferija ovog tipa može da bude dobra alternativa .. hvala na komentarima
Moj utisak za skoro svaku periferiju ovog tipa je da ima dosta pluseva i minusa. Sve je stvar ličnih preferenci.

Međutim ono što je meni lično najveći problem je vazduh. Zbog individualnih ložišta u ovakvim naseljima (Jakovo, Batajnica i sl) vazduh je zimi daleko gori nego u urbanim delovima. Čak je grad u tolikoj meri i zagađen zbog velike blizine perifernih naselja gde kuće dominiraju.
 
Išao sam često u Jakovo I dalje idem i nije bilo nekog strašnog zagađenja. Imaju gas i većinom se na njega greju. Puštanje izlaza sa Miloša Velikog je bila odlična stvar. Uštedelo se bar 15-20 minuta putovanja preko Surčina. Imaš nekoliko velikih prodavnica i školu. Kp radi na NBG mislim da je Jakovo odličan izbor... Pitam se samo na šta će da liči posle expo-a.
 
Ja mislim da BG nije još uvek u fazi da mu je periferija poželjna za život. Sve je to još nedovoljno urbanizovano, loše povezano i slabo razvijeno. U nekoj budućnosti možda bude bolje, trenutno ne mogu da kažem ni za jednu prigradsku opštinu da je baš sjajna za život.

Ljudi govore o zapadu kako ljudi žive na periferiji i kritikuju Beograđane kako neće tako, ali nisu sve periferije iste. Ne možeš da porediš Versaj i Batajnicu.
 
Išao sam često u Jakovo I dalje idem i nije bilo nekog strašnog zagađenja. Imaju gas i većinom se na njega greju. Puštanje izlaza sa Miloša Velikog je bila odlična stvar. Uštedelo se bar 15-20 minuta putovanja preko Surčina. Imaš nekoliko velikih prodavnica i školu. Kp radi na NBG mislim da je Jakovo odličan izbor... Pitam se samo na šta će da liči posle expo-a.
Ja sam išao prošli vikend preko dana. Generalno je bio dobar vazduh svuda taj dan, pa i tamo.

Ali desilo se čak i na taj topao dan da sam prošao pored dve kuće koje su ložile neko zlo. I u tom slučaju jedna kuća zagadi sve u krugu 200 metara min.

Svakako treba proći zimi uveče tamo. To nisam radio, ali pretpostavio sam da je isto kao na Ledinama ili Surčinu, a tu nije dobro nikako.
 
Pozdrav svima, registrovah se skoro, prvenstveno zbog ove teme, jerbo planiram u skorije vreme da pazarim stan.
Hteo sam samo za početak da izrazim čuđenje zbog postojanja 2 tabora, jasno razgraničena - sadašnji vlasnici investicionih stanova i potencijalni kupci stanova za život (tu je i treća grupa ljudi koji su kupili stan za život po sadašnjim cenama i ne bi da ispadnu "ovce" padom cena, ali takvih je manje). I jedni i drugi maltene isključivo plasiraju informacije i daju mišljenja koja korespondiraju njihovim interesima, što zaista smanjuje korisnost teme. Praktično kao da gledam sukob navijača Zvezde i Partizana, gde objektivnosti nema ni u naznakama.
Bilo bi lepo kada bi i jedni i drugi shvatili da njihovi postovi na forumu neće uticati na nivo cena. Onda bismo nadam se mogli da vidimo potencijalnog kupca koji deli link prema (kvalitetnoj) analizi gde se prognozira dalji skok cena nekretnina, i vice versa. Dakle, manje očajničkog traganja za bilo čime što potkrepljuje sopstvenu poziciju i odražava lični interes, a više činjenica i koliko je moguće objektivnih analiza.
Iako ću ja kupiti stan verovatno do kraja godine, jer mi ne deluje da će do nekog većeg pada doći, ako ga uopšte i bude, i imam platu koja mi omogućava uzimanje kredita bez značajnog uticaja na kvalitet života, svakako da bih voleo da cene, pa i kamate budu niže, to je valjda normalno.
Međutim, na osnovu svih trenutno meni raspoloživih informacija, izgleda mi da nikakvog drastičnog pada neće biti - možda do 10% na manje atraktivnim lokacijama, dok ekskluzivne lokacije verovatno nastavljaju sa blagim rastom.
A kakvo ti je misljenje o "Kosmaj Residence"?
Da li ima neki autobuski prevoz za Beograd i koliko je realno putovati svaki dan pon-pet na posao za Beograd..tj da li ima autobuski polazak ujutru da se stigne u 07h u firmu?
Ovo za Kosmaj je meni jedan od najperfidnijih pokušaja sticanja ekstraprofita od strane investitora. Dakle, investitora je to zemljište bogu iza nogu koštalo verovatno ništa u poređenju sa bilo kojim lokacijom koja objektivno pripada Beogradu (mislim i na Borču, Železnik, Mirijevo, V. Banju, ne samo na centar). Sada on to što je platio ekstremno malo naplaćuje po istim cenama (čak i višim) po kojima možeš kupiti stan u Mirijevu.
Ja bih se uvek pre odlučio za nešto u civilizaciji, a na tako nekom mestu razmatrao vikendicu. Tj. ja već imam vikendicu na sličnom mestu, ali nebitno. Konkretno, brže ćeš stići do grada i iz jednog sela Višnjica, pa i do NBG, nego sa planine Kosmaj, posebno gradskim prevozom, a i 4 puta jeftinije. Pa čak su i niže cene stanova. U Borči je takođe normalnija cena, ko radi na NBG, do Fontane se stiže 85-icom za 40-ak minuta. Pritom imaš ok infrastrukturu, bukvalno sve za život (banke, Lidl, Maksiji, sve moguće radnje, pijaca...) je u samom naselju. Svi smo mi različiti, ali mislim da je baš loša ideja kupiti kuću na planini po ceni stana na periferiji grada i oslanjati se na gradski prevoz za odlazak na posao.
Imam i jedno pitanje za osobe koje eventualno žive u blizini ili na samom Julinom brdu ili su iz nekog razloga upoznate sa ovom pričom. Ima li ko ideju otkud ovoliko niska cena za novogradnju na ipak ok lokaciji na ivici Banovog brda i Čukaričke padine? Deluje da nešto ozbiljno nije u redu...
Screenshot_2024-03-10-23-04-25-186-edit_com.android.chrome.jpg
 
Bilo bi lepo kada bi i jedni i drugi shvatili da njihovi postovi na forumu neće uticati na nivo cena. Onda bismo nadam se mogli da vidimo potencijalnog kupca koji deli link prema (kvalitetnoj) analizi gde se prognozira dalji skok cena nekretnina, i vice versa. Dakle, manje očajničkog traganja za bilo čime što potkrepljuje sopstvenu poziciju i odražava lični interes, a više činjenica i koliko je moguće objektivnih analiza.
Tesko je definisati sta znaci objektivno. Ja recimo pripadam "taboru" koji smatra da su cene previsoke, i za mene su cene objektivno previsoke. Za nekog su cene objektivno realne. Objektivnost se dozivljava subjektivno jer jedni smatraju da je normalno da stanove kupuju samo ljudi koji imaju puno kesa bez obzira na poreklo, a kasirke i ostalu borani*u ko je*e, dok neki drugi smatraju da cene trebaju biti u skladu sa kupovnom moci prosecnog stanovnika, pa se u skadu sa tim razlikuje pojam objektivnog. Tacno je da nailazim na clanke koji govore o tome da cene nece padati ili da ce rasti, ali ja njih licno smatram propagandom. Ako smtras da je potrebno da da delimo linkove clanaka sa kojima se ne slazemo uz komentar "Vidite kako ovi lazu, vrse propagandu", mozemo i to da pocnemo da radimo, ali ne vidim poentu toga. Takodje u "taboru" onih koji veruju da su cene preivsoke i da ce padati imas i puno njih koji mogu da kupe stan, ali ne zele po ovim cenama. Da veruju da ce cene rasti, i oni bi kupili, iako su cene previsoke, ali ocigledno mnogi smatraju da cene mogu samo stagnirati ili ici nadole (da li su u pravu ili nisu to ce pokazati vreme). Mada imas i one koji smatraju da su cene previsoke, tj. neopravdano visoke, ali kad kupe nekretninu onda ipak odjednom pocinu da veruju da su cene opravdane :)
 
Poslednja izmena:
Nisam baš zainteresovana za ni za poljoprivredu ni za stočarstvo, samo mi je palo na pamet .. videla sam par oglasa novogradnje, prilično jeftino, stan i besplatno parking mesto, očigledno dobro povezano novim putem sa gradom, a dodatno i taj hajp oko Expo-a .. dok u gradu gužva, smog, haos oko parkinga, i jurnjava oko stanova i po visokoj ceni nekako ne može da se bira nego je sve nategnuto, ili mora da se čeka godinu-dve, makar je to moj utisak .. pa sam se zato zapitala da li možda neka periferija ovog tipa može da bude dobra alternativa .. hvala na komentarima
Iskreno, pre bih uzeo stan u Pancevu, nego u Jarkovu, al kako god... Ako radis od kuce, isao bih jos dalje od Jarkova. Po meni periferije su jos naduvanije od centra, ovo julino brdo iz posta iznad mi zvuci kao ozbiljnija lokacija od Jarkova, pardon Jakova. Izvinjenje, izvinjenje.... Dobro.
 
Vrh