Šta je novo?

Cene nekretnina

pa ti bangladezani obaraju cene vozacima i vodoinstalaterima koji su digli cene tako sto tezgare po njemackama umesto da odmaraju na GO, vikendima i praznicima a i tokom (laznih) bolovanja! Zahtevaju satnice vece nego phd.med.sci! kako kasirka iz maksija da plati otpusavanje wc solje 8000? Dobri moj savo, samo na sebe mislis, da tebi neki ne obori satnicu tvoju, briga tebe za kasirku iz maksija.

 
Ako, ako neka samo rastu cene pa makar i na silu. Zato će pucanje biti bolno. Mislim da nas od toga deli veoma malo. Dolazi nam radna snaga iz albanije, pakistana, bangladeša obaraju cene rada, kredita sve manje, stanovništva isto, pakistanci nemaju para da plaćaju 2000 kvadrat. Cela Srbija se i dalje doseljava u Bg i Ns, ali nema veće potrebe za stanovima jer je broj doseljenih dosta manji od broja umrlih.
Tom logikom bi cena nekretnina po evropi bila 50e kvadrat
 
pa ti bangladezani obaraju cene vozacima i vodoinstalaterima koji su digli cene tako sto tezgare po njemackama umesto da odmaraju na GO, vikendima i praznicima a i tokom (laznih) bolovanja! Zahtevaju satnice vece nego phd.med.sci! kako kasirka iz maksija da plati otpusavanje wc solje 8000? Dobri moj savo, samo na sebe mislis, da tebi neki ne obori satnicu tvoju, briga tebe za kasirku iz maksija.

Ovo je 2021. Sad je jos i inflacija. Kasirke kaput.
 
Ne zameri, ali 3 000 eura mesečno u Beogradu, ako ne možeš da obezbediš za svoju porodicu, mislim da je vreme da se porazmisli o preseljenju, dodatnoj edukaciji, preseljenju u inostranstvo.. Radikalna promena.
koliko bi ljudi ostalo u Beogradu u tom slučaju? Možda 100 hiljada?
 
Ja znam jednog novosadskog majstora, dusa od coveka, daje popust penzinerima, studentima, a domacicama ako je muz na poslu uopste ne uzima novac kad naplacuje. Al to ce sad sve bangladezani da pokvare...

Srecom kad dodju majstori iz Nigerije i Ugande ovi inventar clanovi foruma nece imati bas nikakve obaveze prema partnerkama. I celulit ce da im srede bez nadoknade


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Profesorom na Filozofskom fakultetu Ognjen Radonjić smatra da se trend odlaska ljudi iz Srbije ne može zaustaviti, "ako se vlast ne obračuna sa korupcijom i organizovanim kriminalom", dok profesorka na Geografskom fakultetu Danica Šantić ukazuje da je posebno zabrinjavajuće što sve više odlaze cele prodice.

Dakle, profesor Ekonomskog fakulteta smatra da je srž razloga emigracije iz Srbije kriminal. Nije razlog emigracije to sto fakultet na kome on radi više ne može da popuni ni kvotu studenata na budžetu. Nije razlog emigracije to što im je program na fakultetu takav da su propustili sve moguce vozove razvoja IT tehnologija koje imaju spregu sa ekonomskim naukama.

A profesorka Geografskog fakulteta je dosta blaga u tekstu, i realno nije pretenciozna kao ovaj iznad. Ali, ni ona ne pominje ulogu njegog fakulteta u razlozima emigracije. Čuj, Geografski fakultet. Pa geografija je prestala da bude nauka pre 200 godina. Isti komentar mi je kao i za Ekonomski fax, propustili su sve vozove tehnološkog razvoja u kojima bi našli smisao postojanja ovakvih visokoškolskih ustanova. Jedini smisao ovakvih fakulteta je da profesori primaju plate, a to što studente ne nauče znanjima od kojih mogu da žive, se apsolutno ne dovodi u pitanje.

Takodje, poštovani profesori izgleda ne razumeju da je emigracija podstaknuta imigracijom negde vani, i da te zemlje gde se imigrira imaju najdirektnije interese da uvoze radnu snagu i da reklamiraju svoje interese (sto je legitimno) u zemljama iz kojih se emigrira.

Nisu baš preterano inteligentna stanovišta ovih edukovanih Srba, elite. Može to bolje realno.
 
Смешно је али у линкованом чланку исти овај професор тврди да Србију трајно напусти 45.000 људи годишње, на основу податка да је око 343.000 грађана Србије тражило и добило боравишну дозволу ЕУ у периоду 2013.-2021. У овом чланку тврди да је скоро милион људи трајно напустило Србију за 10 година.
 
Nisi me razumela poenta je bila ko je išao u Beograd bar u osnovnu školu. Hoću reći da niko tamo nije bio stvarno iz Beograda ali su eto imali mentalitet da su Beogradjani i sta ce nam ovi sa strane :) Kao sto se i ti vec osećaš tako i objasnjavas da svako ko ne može da priušti trenutno treba da ide u manja mesta, i da je razmažen ako pokušava da objasni zašto je to velika stvar :)

Ko sto rekoh, ima stvarno divnih, kulturnih ljudi iz unutrašnjosti i pametnih i urbanih - nisam ta bu**** da delim.

Naravno Beograd je od svakoga ko živi u njemu, bez obzira da li je rodjen ili je tu 5 - 10 godina. Samo sam hteo da objasnim da ne moze neko ko je tu 10 godina da ima isti odnos kao neko kome je to sve sto zna od kad je živ. Ti i da se vratis u Pozarevac imas tonu ljudi koje znas, uspomena, mesta, a mi nemamo nista. Ja npr nikad nisam hteo da idem iz njega za razliku od svih koji su otišli iz svojih sredina. Pa se osetim čudno kad mi neko poredi da je isto - jer nije :)

Izvini na nesporazumu i ostali na spamu,, samo eto to je nešto sto sam morao da objasnim da ne bude da nesto hejtujem unutrašnjost.

Ionako ovde svi nesto nagađamo, pa se i ne gubi mnogo sa ovim malim offtopicom :)
Praštajte još jednom i svako dobro.
Ja moram da komentarima za PO. Možda zavisi iz kog dela grada je ko i u koju školu ide ali je Beograd većini van mentalnog vidokruga. Tek kad sam došao u kontakt sa drugim ljudima iz Srbije, da ne želi u svakom delu Srbije cela škola da se preseli za inostranstvo. Svi gledaju da upišu fakultet/presele se u Austriju, Švajcarsku ili Italiju. Ja još nisam sreo nekog u PO ko bi rekao - životni san mi je da se preselim u Beograd. Za ovo ima više razloga, počevši od ponosa jer se Požarevac sa 2. po veličini grada u Srbiji do 1878. god kad su ga pretekli Niš i Leskovac, a početkom 20.veka i Kragujevac, posle 2 sv.rata postao manji čak i od Smedereva, ali uglavnom što se rano stanovništvo okrenulo iseljavanju na Zapad, tako da ne postoji odnos da je Beograd nešto wow, samo malo veće selo u odnosu na Požarevac (mada je ovo kompleksnije malo jer imamo mi svoje gastarbajtere sa juga Srbije, mislim da se oni nisu akulturizovali na naš mentalitet).
Da sam stavljao svaki put kad mi neko kaže ti si prvi Požarevljanin u životu kog sam upoznao/la po 100 evra na štednju do sad bih imao kuću u I Bezirku 😄
 

Dakle, profesor Ekonomskog fakulteta smatra da je srž razloga emigracije iz Srbije kriminal. Nije razlog emigracije to sto fakultet na kome on radi više ne može da popuni ni kvotu studenata na budžetu. Nije razlog emigracije to što im je program na fakultetu takav da su propustili sve moguce vozove razvoja IT tehnologija koje imaju spregu sa ekonomskim naukama.

A profesorka Geografskog fakulteta je dosta blaga u tekstu, i realno nije pretenciozna kao ovaj iznad. Ali, ni ona ne pominje ulogu njegog fakulteta u razlozima emigracije. Čuj, Geografski fakultet. Pa geografija je prestala da bude nauka pre 200 godina. Isti komentar mi je kao i za Ekonomski fax, propustili su sve vozove tehnološkog razvoja u kojima bi našli smisao postojanja ovakvih visokoškolskih ustanova. Jedini smisao ovakvih fakulteta je da profesori primaju plate, a to što studente ne nauče znanjima od kojih mogu da žive, se apsolutno ne dovodi u pitanje.

Takodje, poštovani profesori izgleda ne razumeju da je emigracija podstaknuta imigracijom negde vani, i da te zemlje gde se imigrira imaju najdirektnije interese da uvoze radnu snagu i da reklamiraju svoje interese (sto je legitimno) u zemljama iz kojih se emigrira.

Nisu baš preterano inteligentna stanovišta ovih edukovanih Srba, elite. Može to bolje realno.
Ne znam koliko će mit o migraciji da živi još u Srbiji, ali Srbija ima vrlo nisu stopu emigracije, iz prostog razloga što o emigraciji govore ljudi koji nisu nikad pokušali da emigriraju. Sem Nemačke i to za kvalifikovane radnike i određene profesije migracija je nemoguća. A ovi čine po popisi do 10 % stanovništva.
Penev i Aradarenko već 15 godina pišu da je visoka emigracija mit u Srbiji. Iz Srbije od 2000. do 2010. se selio samo ko je imao sreće, a od 2010. broj raste ali sporo. Tako je u EU/CH/NO/UK od 2012. do 2022. izdato 284.000 boravišnih dozvola dužih od 12 meseci. Od ovog br za bivše komunističke zemlje I HR/SI je izdato 82.000. Uglavnom su ovo dozvole za spajanje porodice I azilanti, tako je broj radnih dozvola za 11 god bio 36.690 za Zap Evropu I 10.907 za istočnu
Niti broj onih su prekoracili 90 dana nije bio značajno visok.
U svakom slučaju 50 % emigranta su manjine i 60 % migranta dolaze iz kako je Penev nazvao "vruće emigracije zone" Istok, jugozapad i jug (Preševo i Bujanovac)
Sa druge strane migracije su dvostrani proces, tako da se određeni emigranta vraća u Srbiju, odnosno 79.800.
Na ovaj broj treba da se doda još oko 10.000 godišnje koji se dosele iz Bosne, Crne Gore I Hrvatske (doduše najveći broj se doseljava samo zbog školovanja)
Problem Srbije je mnogo složeniji a vezan je sa time što je Srbija rano u demografsku tranziciju i jedino je doseljavanje od 1945. ublažilo da tek 1989 je po prvi put zabelež negativni prirodni priraštaj plus visoke stope nataliteta u jugozapadnoj Srbiji, južnoj kod Albanaca i kod Roma, kao i izbeglički talas tokom 1990tih koji je prikrio nizak priraštaj tokom 90tih
Pošto je iscrpljen migracioni potencijal izvan Srbije, kao i pad nataliteta među određenim manjinama, Srbija će da doživi ogroman pad stanovnika.
 
Ja moram da komentarima za PO. Možda zavisi iz kog dela grada je ko i u koju školu ide ali je Beograd većini van mentalnog vidokruga. Tek kad sam došao u kontakt sa drugim ljudima iz Srbije, da ne želi u svakom delu Srbije cela škola da se preseli za inostranstvo. Svi gledaju da upišu fakultet/presele se u Austriju, Švajcarsku ili Italiju. Ja još nisam sreo nekog u PO ko bi rekao - životni san mi je da se preselim u Beograd. Za ovo ima više razloga, počevši od ponosa jer se Požarevac sa 2. po veličini grada u Srbiji do 1878. god kad su ga pretekli Niš i Leskovac, a početkom 20.veka i Kragujevac, posle 2 sv.rata postao manji čak i od Smedereva, ali uglavnom što se rano stanovništvo okrenulo iseljavanju na Zapad, tako da ne postoji odnos da je Beograd nešto wow, samo malo veće selo u odnosu na Požarevac (mada je ovo kompleksnije malo jer imamo mi svoje gastarbajtere sa juga Srbije, mislim da se oni nisu akulturizovali na naš mentalitet).
Da sam stavljao svaki put kad mi neko kaže ti si prvi Požarevljanin u životu kog sam upoznao/la po 100 evra na štednju do sad bih imao kuću u I Bezirku 😄
Komentiram je zbog glupog predviđača teksta na telefonu. Naravno komentarišem treba da stoji. Plus sam progutao nekoliko reči jer je 6 h ujutru
 
Pa eto, tebi je aspekt nemanje mentaliteta malog mesta kao meni da se pohvali da živi u BGu ;) Pričali smo o ovome već pa da ne dužimo temu. Požarevac, duplo veći grad od Smederevske Palanke pa opet malo mesto... Možda ako si iz okoline Požarevca. Ne znam za zatvoreni bazen ali PO ima dosta sadržaja, blizu jezera, shopova, pivnica je dobra, finih mesta za izlazak, dosta opcija za zaposlenje jer ima i dosta firmi, ima studenata, veliki centar... Ali da, nema iste opcije za zaposlenje kao BG, ali to nema nijedan drugi grad sem možda delom NS i Niš. Gde baš nadje PO da bude nerazvijeno malo mesto, on mi je u rangu KG-a, da je Smederevo pa ajd.
Predugo je da pričam o Požarevcu i da totalno ispada iz bilo kog šablona za grad (i ceo okrug). Zbog velike emigracije još od 1960tih i postojanja samo lake industrije, Požarevac ima najnižu stopu nezaposlenosti u Srbiji (ispod 5 %) te moramo da "uvozimo" radnike iz Smedereva I okoline.
Drugo Požarevljani su u svakom pogledu više vezani za Zapad pre nego za Beograd (15 % stanovništva živi na Zapadu, dok je u celom okrugu preko 40%) i to od lečenje, rada, putovanja do obrazovanje, totalno su nezainteresovani za ostatak Srbije, niti šta neko misli o Požarevljanima. Stope unutrašnje migracije su smešne pri čemu PO ima pozitivni bilans, tako da možeš jedino svećom da tražiš Požarevljane u BG.
I sad dolazim do glavnog dela. Sve ovo (emigracija) ima pogubno dejstvo na grad a tek na okrug, jer se intelektualni potencijal konstantno seli na Zapad, tako da prosto nema ko da upravlja gradom niti da se bavi politikom. Iako Požarevac ima 3 po veličini budžet po glavi stanovnika (deli 3. mesto să Novim Sadom a posle Beograda i Bora) od nekih 660 evra po stanovniku ili oko 45 miliona evra (pri čemu niti finansira javni saobraćaj, niti subvencioniše grejanje jer je gotovo besplatno, ima najmanji broj primalaca bilo kakvih vrsta soc.davanja u Srbiji, itd) vlast godinama ako ne I decenijama nije u stanju da potroši budžet te je % ostvarenja budžeta svake godine od 60 % do 65 %, i to će teško da se promeni (Požarevac dobija simboličnih 12 evra po stanovniku) iz republičkog budžeta
 
Много чешће лајкујем постове екипи која тврди да су ове цене у Београду реалност. Просто је, довољно је 100,000 људи који одржавају цене на овом нивоу и гурају тражњу. Како год изгледало, код нас се гради мало, и понуда је генерално слаба. Медијална зарада и остали аргументи, у овим условима, су потпуно ирелевантни. Тржиште диктира ових 100,000, они инвестирају углавном у некретнине, и то је тако! Они желе да купују станове, и имају новце за то.

АЛИ, ТО НИЈЕ ДОБРО!!!

И ту се слажем са екипом која навија да цене падну. Није добро, и није нормално, да млади људи, који треба да буду носиоци раста и развоја, не могу да приуште цивилизован кров над главом, било кроз ренту, или кроз куповину. Принуђени су да се развлаче као подстанари плаћајући скупе кирије, или да живе са родитељима, или да се уваљују у скупе и ризичне кредите, јурећи каријере и паре, занемарујући породице и децу.

Обзиром да је потражња и прве групе (инвеститорски купци), и друге групе (куповина за живот), стварно велика, једино решење је драстично повећати понуду, што је једино могуће кроз већу изградњу. Свима је јасно да се данас озбиљном изградњом баве само они који су у могућности, и они који намирују (вољно или невољно) висококоруптивни апарат у служби паразитске парадржаве. Постоји ризик да би у обрнутом случају доста инвеститора изгубило интерес да ради, или да би и инвеститорски купци навалили и разграбили све пре "животних", и зато је неопходно следеће:

- Драматично, истинско и дубинско чишћење свих надлежних институција - министарство, катастар, судови...
- Коначно решење за легализацију.
- Драматична промена пореске политике, која би дестимулисала да инвеститорски купци обесмисле масовнију градњу.
- Драматично веће улагање у инфраструктуру приградских насеља, како би и на 5 или 10км од центра могла да уђе цивилизација.

Намерно користим реч драматично, јер све козметичке, споре или парцијалне промене, неће имати ефекта.
 
Много чешће лајкујем постове екипи која тврди да су ове цене у Београду реалност. Просто је, довољно је 100,000 људи који одржавају цене на овом нивоу и гурају тражњу. Како год изгледало, код нас се гради мало, и понуда је генерално слаба. Медијална зарада и остали аргументи, у овим условима, су потпуно ирелевантни. Тржиште диктира ових 100,000, они инвестирају углавном у некретнине, и то је тако! Они желе да купују станове, и имају новце за то.

АЛИ, ТО НИЈЕ ДОБРО!!!

И ту се слажем са екипом која навија да цене падну. Није добро, и није нормално, да млади људи, који треба да буду носиоци раста и развоја, не могу да приуште цивилизован кров над главом, било кроз ренту, или кроз куповину. Принуђени су да се развлаче као подстанари плаћајући скупе кирије, или да живе са родитељима, или да се уваљују у скупе и ризичне кредите, јурећи каријере и паре, занемарујући породице и децу.

Обзиром да је потражња и прве групе (инвеститорски купци), и друге групе (куповина за живот), стварно велика, једино решење је драстично повећати понуду, што је једино могуће кроз већу изградњу. Свима је јасно да се данас озбиљном изградњом баве само они који су у могућности, и они који намирују (вољно или невољно) висококоруптивни апарат у служби паразитске парадржаве. Постоји ризик да би у обрнутом случају доста инвеститора изгубило интерес да ради, или да би и инвеститорски купци навалили и разграбили све пре "животних", и зато је неопходно следеће:

- Драматично, истинско и дубинско чишћење свих надлежних институција - министарство, катастар, судови...
- Коначно решење за легализацију.
- Драматична промена пореске политике, која би дестимулисала да инвеститорски купци обесмисле масовнију градњу.
- Драматично веће улагање у инфраструктуру приградских насеља, како би и на 5 или 10км од центра могла да уђе цивилизација.

Намерно користим реч драматично, јер све козметичке, споре или парцијалне промене, неће имати ефекта.

Svaka na mestu, dodao bih na ovo što si rekao citat Nebojše Nešovanovića sa Kopaonik Biznis Foruma od pre neki dan:

"Došli smo do toga da su nam cene nekretnina, pre svega stanova, dosta visoke, nisu priuštive u suštini za mlade ljude ili za neke ljude koji rade neke obične poslove. Ti mladi ljudi ili neće imati porodicu ili će otići iz zemlje, što je ozbiljan društveni problem. Tržište nekretnina nam je postalo trenutno igralište bogatih ljudi koji kupuju peti ili deseti stan."

Treba paralelno raditi na tome da se ljudima otvori više mogućnosti za investiranje, a s druge strane da se urbanistički razvijaju novi delovi grada i da se možda čak i subvencioniše par novih projekata kao Stepa.

Nema prečice do rešavanja ovog problema i nema ga samo Beograd u Evropi, samo imamo tu nesreću da je BG među gorim slučajevima kad je u pitanju priuštivost stanovanja.
 
Kad smo kod biznis foruma zanima me da li je vradovic ove godine otisao, i da li je on ovo izjavio ili tamo neki agent za nekretnine licimurni

 

@randomguy spominje se AI, ako AI preuzme poslove programerima, sistemasima i IT tehnicarima, morace i oni da se adaptiraju, menjaju posao ili da rade za manju platu.
Kao ja, dipl. inzenjer sam za graficko inzenjerstvo i dizajn, to se vise u svetu ne trazi, samo dizajn, a ja to u dubini duse nisam.
Stamparske masine se stihijski gase, papir se sve manje koristi, prelazi se na tablete i telefone. Rodjak direktor i vlasnik firme u Svedskoj ugasio firmu koja se bavi stampom novina posle 25 godina uspesnog rada. Primoran je.
Kako ce se osecati programeri s platama od 2500 ako npr. padnu na 800 zbog AI? Onda nema vise lagodnog zivota i kupovina vise nekretnina. Ovo ne pisem zlurado vec je tesko prognozirati sta ce biti za 10-20 godina i koji poslovi ce opstati. Nista ne traje vecno, zato se covek menja i uci dok je ziv. Da sam bio pametan, ucio bih geologiju i radio s naftnim busotinama u Africi ili Aziji.
 
Jel si uopšte otvorio taj link ili samo čitaš naslove :)
 
Jel si uopšte otvorio taj link ili samo čitaš naslove :)

Jesam, razocaran sam, nema razglednice s srpskog Davosa od Vladice. A znamo i zasto. Vradovic bi se otvoreno i verbalno sukobio s Miskovicem jer bi ovaj sahranio ideju Mirijevo 5k ojra. Miskovic bi primorao Vladicu da s Kriptoze predje na Belex-beogradsku berzu :)
 
Zanimljivo stivo i teze: "Ko nema platu bar 2000 evra je bu**** i nesposoban, svi koji mogu da kupe stan, su ga vec kupili, pa je zato doslo do zasicenja, oni, koji malo zaradjuju, treba da se bune, pa ce dobiti vise".
Stvarno mi nije jasno što si osetio potrebu da ulaziš sa ovim likom u raspravu.Kao da ne vidiš u kojem je on društvenom kontekstu.
Priča o platama ok 3k 4k 5k kao da su uobičajene plate u njegovom okruženju i koje su navodno normalna pojava.
Možda i jesu ali u njegovom uskom privileged društvu kojim se okružio. Ljudi sa kintom rade na socijalnom kapitalu prvo , filtriraju oko sebe samo one sa boljim prihodima i da bi stvorili priliku da naprave stvarni kapital.Tako lova i cirkuliše.Što bi narod rekao ''S kim si takav si''.

Onda će ovde tebi da dodje i da te spušta kako ne vidiš objektivnu svarnost i da ti daje lekcije tipa ''tržište je takvo kakvo je'' i ti ćeš da se primiš.
Ako hoćeš realnu sliku da vidiš onda moraš isključiti sve ovakve batice iz svog polja razmišljanja.
koliko bi ljudi ostalo u Beogradu u tom slučaju? Možda 100 hiljada?
Ne bi ni toliko , ljudi pričaju o proseku, medijani a niko da da distibuciju plata.
Teško da bi tu bilo i 20.000. Kao sa automobilima, svi vide kola od 15,000e i 30.000e a niko ne vidi ostalih 90% po do 5000e
 

@randomguy spominje se AI, ako AI preuzme poslove programerima, sistemasima i IT tehnicarima, morace i oni da se adaptiraju, menjaju posao ili da rade za manju platu.
Kao ja, dipl. inzenjer sam za graficko inzenjerstvo i dizajn, to se vise u svetu ne trazi, samo dizajn, a ja to u dubini duse nisam.
Stamparske masine se stihijski gase, papir se sve manje koristi, prelazi se na tablete i telefone. Rodjak direktor i vlasnik firme u Svedskoj ugasio firmu koja se bavi stampom novina posle 25 godina uspesnog rada. Primoran je.
Kako ce se osecati programeri s platama od 2500 ako npr. padnu na 800 zbog AI? Onda nema vise lagodnog zivota i kupovina vise nekretnina. Ovo ne pisem zlurado vec je tesko prognozirati sta ce biti za 10-20 godina i koji poslovi ce opstati. Nista ne traje vecno, zato se covek menja i uci dok je ziv. Da sam bio pametan, ucio bih geologiju i radio s naftnim busotinama u Africi ili Aziji.
Pazi vec su pale cene usluga odredjenog tipa i vec postoji dosta alata koji zamenjuju odredjene stvari.
Sto se tice pravih softverskih inzenjera njih AI nece nikada zameneti jer prosto nacin na koji oni resavaju probleme ispred njih i kreiraju komplekse sisteme AI ne razume. AI razume samo ono sto moze da skupi u svoju bazu sa interneta. A razumecemo da dizajn kompleksnih i jako specificnih sistema i kako ih napraviti bas i ne mozes da nadjes na netu za specificnu potrebu.
Enterprise softver na kome je preko 90% svih novcanih transakcija je star 20+ (da ne kazem 30) godina i polako se unapredjuje, u sustini mi radimo na legacy sistemu sto se tice novca. Ono sto nikada nece umreti su fizicki zanati.
 
iskocilo
Screenshot 2024-03-06 at 10.13.23.png
 
Vrh