Šta je novo?

Cene nekretnina

pa ljudi koji investiraju veruju u rast na duge staze, cena može da padne neki period ali će opet da raste.
 
Verovanje u metafiziku je jedna stvar, pogled na istorijske podatke o kretanju cene nekretnina je poprilicno jednostavno protumaciti
 
pa ljudi koji investiraju veruju u rast na duge staze, cena može da padne neki period ali će opet da raste.

Znam da je to logika, samo kažem da tržište stanova nije izuzetak od ekonomskih zakona, sutra da se promeni politika države, ozakone nelegalne nekretnine i puste par velikih projekata u BG i NS za stanovanje, odmah svi ovi što su investirali po 3k kvadrat će da se hvataju za glavu.

Niko ne zna šta sutra nosi, zato kažem da je to "nekretnine samo rastu" mantranje i ništa drugo.
 
Nekretnine samo rastu nije mantranje nego istorijska cinjenica.
Evo brzinski gugl za house price history chart
Screenshot 2024-02-21 at 13.20.12.png


Dakle, dugorocno, nemam sta ja da dokazujem ovaj trend (kratkorocno niko ne zna sta ce biti ali to valjda nije tema).
Mozda ti mozes da dokazes (ili pretpostavis) sta ce to moze da se desi, a da se vec nije desilo u poslednjih 60god koliko ovaj grafik pokazuje pa da se istorijski trend preokrene.
 
Znam da je to logika, samo kažem da tržište stanova nije izuzetak od ekonomskih zakona, sutra da se promeni politika države, ozakone nelegalne nekretnine i puste par velikih projekata u BG i NS za stanovanje, odmah svi ovi što su investirali po 3k kvadrat će da se hvataju za glavu.

Niko ne zna šta sutra nosi, zato kažem da je to "nekretnine samo rastu" mantranje i ništa drugo.
Ne verujem da će ozakonjenje tako brzo, bar do expa i do završetka bnv. S druge strane i da se ozakone, i da cena padne sa 3k na 2k svojevremeno, opet su x godina uzimali kiriju i ostvarivali profit pa će se pad koliko toliko nulirati, a svakako će posle nekog perioda opet rasti. Evo uzmi primer 2016/17, stan u centralnim opštinama 2000-2500, tada su govorili balon i preskupo, danas je ta cena nezamisliva tj extra povoljna. Bez neke velike krize, u šta se nadam da neće biti jer će tada cene nekretnina biti najmanji problem, mislim da je jedino masovna gradnja rešenje da se zasiti tržište i da cene počnu da padaju. Realno sada su još uvek visoke cene ali se kupuje.
 
Nekretnine samo rastu nije mantranje nego istorijska cinjenica.
Evo brzinski gugl za house price history chartPogledajte prilog 190205

Dakle, dugorocno, nemam sta ja da dokazujem ovaj trend (kratkorocno niko ne zna sta ce biti ali to valjda nije tema).
Mozda ti mozes da dokazes (ili pretpostavis) sta ce to moze da se desi, a da se vec nije desilo u poslednjih 60god koliko ovaj grafik pokazuje pa da se istorijski trend preokrene.
Da, dugorocno na 60 godina se svi slazemo. Ali ovde provejava prica da cene nikad nisu imale ni lokalne minimume, da ni 2008 nije krenulo da pada itd, itd... Da ne moze da se desi da stan u starogradni, npr 75 kvadrata koji sad kosta oko 200k, ne moze da padne na 180k ili 160k, zbog lose prodaje. Mozda gastarbajterima to i nije neka razlika, al veruj mi da lokalcima znaci skoro i deceniju stednje.
 
Nekretnine samo rastu nije mantranje nego istorijska cinjenica.
Evo brzinski gugl za house price history chartPogledajte prilog 190205

Dakle, dugorocno, nemam sta ja da dokazujem ovaj trend (kratkorocno niko ne zna sta ce biti ali to valjda nije tema).
Mozda ti mozes da dokazes (ili pretpostavis) sta ce to moze da se desi, a da se vec nije desilo u poslednjih 60god koliko ovaj grafik pokazuje pa da se istorijski trend preokrene.
Pa ajde evo jos jednom da ti posaljem. Probaj da uporedis ta dva.
1708520369964.png
 
Kako mali Perica zamišlja tržište nekretnina...jedne godine će da poraste za 70% pa sledeće da opadne za 50% pa će kroz 2 godine da poraste za 100%
A kada pada odma za 6 meseci da se drastično vidi.
Oportunistička banalizacija i postavljanje u ravan sa logokom kripto tržišta.

Po nekima bi bilo sasvim normalno da sad nekretnine ove godine porastu za 30% pa sledeće za 20% pa one tamo za još 30%
Da da biće Mirjevo za 5000e 2027e 8000e 2030e

Promet je počeo da pada još samim krajem 2022, tokom cele prošle stagnacija .To može da stoji tako još 2-3godine i to ne bi ništa bilo nenormalno jer, pazi sad, ekonomija je složena stvar.
Ako tako banalno shvatate tržište možda bi bilo bolje da probate kladionicu ima na svakom ćošku.
 
Nekretnine samo rastu nije mantranje nego istorijska cinjenica.
Evo brzinski gugl za house price history chartPogledajte prilog 190205

Dakle, dugorocno, nemam sta ja da dokazujem ovaj trend (kratkorocno niko ne zna sta ce biti ali to valjda nije tema).
Mozda ti mozes da dokazes (ili pretpostavis) sta ce to moze da se desi, a da se vec nije desilo u poslednjih 60god koliko ovaj grafik pokazuje pa da se istorijski trend preokrene.
1708521048361.png

Sta je tvoja poenta? I druge klase imovine dugorocno rastu:

Kuca je od 63' skocila sa 18k na 500k (2700%), dok je s&p skocio sa 80 na 5k (6200%):

1708521199263.png
 
Samo jedna crtica u vezi cena nekretnina u US, posto je neko gore postavio graf.

Slom 2008 se upravo desio na obveznicima koje su nastale grupisanjem kredita za kuce, npr, banka bi izdala 2000 kredita i onda napravile obveznice bazirane na tim kreditima i matematicki modeli su time oveznicama dodeljivali najveci moguci investicioni rejting AAA jer je zaboga bilo nemuguce da cene nekretnina padnu jer se to nikad nije desilo od 1929 u Americi.

Te obveznice su kupovali penzioni fondovi, drzavni fondovi i ostali investitori naveliko zbog dobre kamate, sto je dovelo do velike potraznje pa su banke pocele da dele kredite sakom i kapom, cuveni NINJA krediti (No Inome, No Job, No Assets) da bi zaradile na provizijama sto je dovelo do velikog skoka cena. 2006 kad sam bio u Americi svi su pricali samo o tome kako su cene kuca skocile i kako je sve super i kako su svi bogati i kako treba kupiti jos nekretnina.

Sistem je sjajno funkcionisao dok naravno nije doslo do pada cena i gomila kredita je postala manje vredna od vrednosti kuca. I kad je pukla tikva ceo svet je pao u ekonomsku krizu.

Ja necu nista da pametujem koliko bi trebala da bude cena nekretnina, ali kao potencijalni kupac ne pada mi na pamet da dajem cifre 3k+ za kvadrat u Beogradu. Ja sam kupac u strajku, imam lovu ali ne moram da zivim u BG, radim uglavnom od kuce i mogu da idem bilo gde odakle za sat vremena da doletim ako moram da se pojavim u firmi.

I koliko mi se cini medju ljudima koje poznajem da je sve manje ovaca za shishanje, znam dosta ljudi koju su kupovali stanove do 2022, a od invazije rusa je tajac.
 
Pogledajte prilog 190215
Sta je tvoja poenta? I druge klase imovine dugorocno rastu:

Kuca je od 63' skocila sa 18k na 500k (2700%), dok je s&p skocio sa 80 na 5k (6200%):

Pogledajte prilog 190216
Koliko ljudi u Srbiji će uložiti u S&P umesto u blokove ili u bilo koji drugi vid investicije?
 
Imalo smo čak i raspravu ovde na temi gde uložiti novac i od svih potencijalnih kupaca i realizovanih kupaca njih 100% se odlučilo za blokove. Hteli ne hteli nisu kod nas visoke cene jer je to realna cena, jer smo ekonomski tigar i slično nego ljudi došli do para i ulažu u ono što znaju, a znaju malo.
 
To je optimizam. Mogu da stavim glavu na panj da 95% vlasnika stanova u Srbiji nema pojma šta je S&P.
Ne bi baš bio tako siguran. Pogotovo što eto samo ja znam min 2 sa ovog foruma koji vrlo dobro znaju šta je S&P. Plus većina ljudi ovde je ispod 40 godina samim tim mislim da skoro svi znaju vrlo dobro. A i da ne ulažu u Indexe imaju sada i u Srbiji samo u obveznice ako hoće, garantovana zarada od 6-7% u dinarima i to bez ikakvog poreza (jedini nedostatak tih obveznica je što moraš uložiti min 100k eura u dinarima). Ali ako već se dvoumiš stan ili nešto, onda je keš tu pretpostavljam.
Nemoj da potcenjuješ naše ulagače. Vrlo su dobro obavešteni. Popričaj s vlasnikom par stanova pa onda reci. Ali ako neko ima samo 1 stan (gde živi) onda naravno da neće da ulaže u Indexe...
 
Ne bi baš bio tako siguran. Pogotovo što eto samo ja znam min 2 sa ovog foruma koji vrlo dobro znaju šta je S&P. Plus većina ljudi ovde je ispod 40 godina samim tim mislim da skoro svi znaju vrlo dobro. A i da ne ulažu u Indexe imaju sada i u Srbiji samo u obveznice ako hoće, garantovana zarada od 6-7% u dinarima i to bez ikakvog poreza (jedini nedostatak tih obveznica je što moraš uložiti min 100k eura u dinarima). Ali ako već se dvoumiš stan ili nešto, onda je keš tu pretpostavljam.
Nemoj da potcenjuješ naše ulagače. Vrlo su dobro obavešteni. Popričaj s vlasnikom par stanova pa onda reci. Ali ako neko ima samo 1 stan (gde živi) onda naravno da neće da ulaže u Indexe...
I ti što znaju šta je S&P opet su rekli da bi pre uložili u blokove. Tebo je ovo beše treća nekretnina ili četvrta? I opet si uložio u blokove...
 
I ti što znaju šta je S&P opet su rekli da bi pre uložili u blokove. Tebo je ovo beše treća nekretnina ili četvrta? I opet si uložio u blokove...
Treća ali PRVA u Srbiji. I zato sam odlučio uložiti u stan jer moram imati nešto u otadžbini. Za zlu ne trebalo. Plus država daje subvencije (povrat PDVa). Zašto ne iskoristiti to?
 
Znači 3 nekretnine po zemlji, jedna gde si se naselio i jedna koju si ostavio, pa tamo nakon šestog stana da razmotriš ulaganje u nešto što nije cigla :)
 
@G.I.Joe
Sve to stoji ali si sam rekao posle stana za život i stana za investiranje ide ulaganje u ostalo, a da sam to nisi uradio. Štaviše mislim da imaš dovoljno ovca kupio bi još jedan stan tako da priča da će Srbi pre uložiti u nešto drugo umesto u nekretnine ne pije vodu. Nema smisla ubedjivati se u suprotno, takav mentalni sklop imamo i tako smo odgojeni.

@Istina24
Gledaj to ovako, opet im uzimaš pare ako se tvoja investicija isplati, ako shortuješ odredjene akcije, a ta firma propada ti zaradjuješ. Sa druge strane nema samo s&p, postoji i drugi vid ulaganja, možeš uložiti u kripto, možeš uložiti u biznis, možeš uložiti u obveznice... Al opet kažem tako smo napravljeni.
 
Znači 3 nekretnine po zemlji, jedna gde si se naselio i jedna koju si ostavio, pa tamo nakon šestog stana da razmotriš ulaganje u nešto što nije cigla :)
Ne nije tako. Posle ovog stana u BGu uzimam ostale vidove ETF-ove i slično. Plus i trenutno dok se stan gradi, ja ulažem u štednju. Zbog rata u Ukrajini i zbog sve lošijeg narativa na Zapadu, odlučio sam se za stan jer ako bude bilo potrebno da se beži, da imam gde.
 
Ne nije tako. Posle ovog stana u BGu uzimam ostale vidove ETF-ove i slično. Plus i trenutno dok se stan gradi, ja ulažem u štednju. Zbog rata u Ukrajini i zbog sve lošijeg narativa na Zapadu, odlučio sam se za stan jer ako bude bilo potrebno da se beži, da imam gde.

Malo se zezam, ne zameri, ulaži brate u šta hoćeš tvoja stvar :)
 
Sve se ja slazem sa vama. Vise od jednog stana nikom ne treba. Ja se time vodim. Moji plan je uzeti sto vise love u severnoj Americi i doneti u Srbiju. Gledam kako da pokrenem neki jako mali biznis i sa nasim ljudima prodajem nesto njima na zapadu.
Vi koji ste tu u Srbiji promenite u svojoj okolini da se lezi i renta filozofija.
Ja licno zivim od svog rada.
 
Vrh