Šta je novo?

Cene nekretnina

Nece biti rasta ove godine. 15 milijardi sto je u bankama ne znaci automatski da taj novac sav ide u nekretnine, to je bas jedan plastican pogled na svet, kao da nista drugo ne postoji. U nekom budućem periodu, narednih par godina doci ce do drasticnog pada cene novogradnje, ne zato sto zelim, nego je prosto overbuild po svim statistikama. Kina ima problem sa overbuildom, da im sada povlaci celu provredu na dole i da su usli u deflaciju.
 
Pa evo i tamo su padale cene, ne znam zasto ljudi misle da zakoni traznje i ponude su magicno prestali da vaze u zadnjih par godina.
1000009788.png
 
Ekonomije i cene nekretnina imaju svoje cikluse. Na cenu nekretnine utice veci broj faktora, kako pozitivnih tako i negativnih. Ono sto se prirodno desava jeste da postoji trzisnja korekcija kada cene prebace svoj neki dugorocni (prirodni rast). Taj dugorocni rast je odredjen faktorima kao sto je dugorocni rast bdpa, broj stanovnika, atraktivnost lokacija, atraktivnost privrede itd. I UAE sigurmo nije imao ovakav rast pre otkrica nafte. Znaci i dugorocni rast je zakucan u kamenu. Ali Beograd je trenutno iznad tog rasta i doci ce do korekcije vremenom, to su potpuno normalne stvari.
 
To je tvoje predvidjanje (futur) kao sto je moje predvidjanje za M5k.

TI si pre toga pricao nesto vezano za sadasnjost. Primer kako je u Kini trenutno.
Ono sto je argument koji je MrGood2016 izneo jeste da si uzeo za primer Kinu a pitamo se sto nisi uzeo UAE?
 
Kina sada prolazi kroz to, UAE je prolazio pre par godina. Inace vazi za svaku zemlju.
 
Odredjeni deo ljudi u tzv 'bull' periodima ima tendenciju da veruje da ce rast cena ici u nedogled, i to se kroz istoriju ponavlja non stop. I nekada ljudi se dogmaticki vezu za to i postanu emotivni.
Odredjen deo ljudi, tacnije oko 100% ljudi, dok su u periodu potrage i kupovine stana, ima tendenciju da veruje "balon! overbuild! cene only go down!".
 
Izvinite sada sto cu ovo pitati, relativno sam se skoro pridruzio forumu, ali zasto toliko emotivno pisete o ovome?
Za pocetak imsas edit dugme (pa mozes da dodas sta zelis u 15 min) a post iznad posta nije po pravilima. :)

Politika 5,75% u odnosu na proslu godinu.
 
Za pocetak imsas edit dugme (pa mozes da dodas sta zelis u 15 min) a post iznad posta nije po pravilima. :)

Politika 5,75% u odnosu na proslu godinu.

Peak cena se zapravo desio u prvom kvartalu prošle godine, u q4 2022 je još uvek raslo
 

U principu dosta cenim Nešovanovićevo mišljenje jer mislim da se dosta razume u tematiku (za razliku od npr. Žileta Vasića koji nema blage veze) - mislim da ovde postoji jedna problematična pretpostavka, a to je da će inflacija opet skakati kad krene spuštanje kamatnih stopa, što ne mora uopšte biti tako. Videćemo uostalom...
 
Neko je spominjao da novradnja na bnv ide kroz predugovor, i zakljucili smo da nam kaska statistika. Ali ono sto mozemo da vidimo od ove statistike koje imamo jeste jasan pad cene novogradnje.
1000009792.png
 
Zato sto ces se lepse osecati ako mislis da jedes sarmu jer komsija pored tebe jede meso a ti pirinac.
 
Vrh