Šta je novo?

Cene nekretnina

Bilo bi zanimljivo ako bi neko mogao da dođe do podataka kolika je bila vrednost tržišta, a koliko je novca bilo u bankama 2008. da uporedimo odnos.
 

Cene proizvodjača isto. Po pregledu, neki poslednji trenutak kada si mogao da kupiš nekretninu bio je april 21. Posle toga krenulo baš ludilo. Sada bi trebao da nas očekuje deflatorni talas cena proizvodjača short term. Videćemo posle makro šta se dešava i kakva će biti mikro situacija u Srbiji.
 
Iako se dosta priča o velikom padu ili "propasti" nemačkog tržišta nekretnina, turizam i nekretnine u turizmu doživljavaju pravi procvat skoro se vrativši na rekordnu 2019 godinu. Nije ni čudo što se kod nas, iako smo mnogo manje i pliće tržište, isto desio nagli rast u tom sektoru...plus čini se da u Beogradu i gradovima imamo dosta "običnih" nekretnina u f-ji turizma. Mi u samoj stvari imamo neverovatan potencijal za rast jer smo u neku ruku neotkriveni, ali realno i nemamo dovoljno premijum smeštaja (ipak nije to isti premijum kao recimo premijum paket u banci ;) )

Jel moze malo vise o strategiji razvoja nekretnina na zlatiboru
Nadam se uskoro, čim još malo prikupim informacija...u suštini se radi o pripremi za 1 milion gostiju i oko 10 miliona noćenja godišnje
 
Po mom opazanju dve grupe ljudi komentarise ovde.

Prvi bezuspesno pokusavaju da se skuce i u tom ocaju svim srcem navijaju za pad cena.

Drugi su ovi sto su nedavno investirali i sada imaju podsvesni osecaj da su se zaje*ali jer su usli na samom vrhu, pa pokusavaju ili da povuku i druge da urade isto, ili da makar nahrane sebi grizu savest pokusajem racionalizacije i specificnim biranjem informacija koje potvrdjuju njihove odluke.

Sve u svemu i jedni i drugi potpuno pristrasni sto ovu diskusiju cini manje vise beskorisnom.
 
Po mom opazanju dve grupe ljudi komentarise ovde.

Prvi bezuspesno pokusavaju da se skuce i u tom ocaju svim srcem navijaju za pad cena.

Drugi su ovi sto su nedavno investirali i sada imaju podsvesni osecaj da su se zaje*ali jer su usli na samom vrhu, pa pokusavaju ili da povuku i druge da urade isto, ili da makar nahrane sebi grizu savest pokusajem racionalizacije i specificnim biranjem informacija koje potvrdjuju njihove odluke.

Sve u svemu i jedni i drugi potpuno pristrasni sto ovu diskusiju cini manje vise beskorisnom.
Bas lepo napisano. Slazem se 🙂
 
Po mom opazanju dve grupe ljudi komentarise ovde.

Prvi bezuspesno pokusavaju da se skuce i u tom ocaju svim srcem navijaju za pad cena.

Drugi su ovi sto su nedavno investirali i sada imaju podsvesni osecaj da su se zaje*ali jer su usli na samom vrhu, pa pokusavaju ili da povuku i druge da urade isto, ili da makar nahrane sebi grizu savest pokusajem racionalizacije i specificnim biranjem informacija koje potvrdjuju njihove odluke.

Sve u svemu i jedni i drugi potpuno pristrasni sto ovu diskusiju cini manje vise beskorisnom.
Ljudi su pristrasni, šta je tu čudno? Normalna stvar. Nije valjda da si ovde došao samo da daš do znanja kako ne pripadaš kategoriji pristrasnih? Nadčoveče :)
 
Po mom opazanju dve grupe ljudi komentarise ovde.

Prvi bezuspesno pokusavaju da se skuce i u tom ocaju svim srcem navijaju za pad cena.

Drugi su ovi sto su nedavno investirali i sada imaju podsvesni osecaj da su se zaje*ali jer su usli na samom vrhu, pa pokusavaju ili da povuku i druge da urade isto, ili da makar nahrane sebi grizu savest pokusajem racionalizacije i specificnim biranjem informacija koje potvrdjuju njihove odluke.

Sve u svemu i jedni i drugi potpuno pristrasni sto ovu diskusiju cini manje vise beskorisnom.
Pa mislim da je to i jako dobro i korisno. Da čuješ argumente i za i protiv i onda da doneseš odluku u skladu sa svojim stanjem. To je baš i čini korisnom jer imaš argumente s obe strane. A ti si taj koji kupuje stan i koji donosi odluku.
 
I treća grupa, oni nameravaju da se skuće i moraće da odreše kesu za neki ćumez jer nema druge...
Pa ako neće ćumez i neće da dreše kesu mogu od Krkobabića da dobiju kuću za DŽ! Eto biće ove godine još mnogo kuća besplatno podeljeno. Zašto ne ta opcija da bude četvrta?
 
Pa ako neće ćumez i neće da dreše kesu mogu od Krkobabića da dobiju kuću za DŽ! Eto biće ove godine još mnogo kuća besplatno podeljeno. Zašto ne ta opcija da bude četvrta?
Zato sto to ne ide bas tako a i zasto bi neko otisao bogu iza nogu da zivi? Od cega da zivi tamo? Od fotosinteze?
 
Pa ako neće ćumez i neće da dreše kesu mogu od Krkobabića da dobiju kuću za DŽ! Eto biće ove godine još mnogo kuća besplatno podeljeno. Zašto ne ta opcija da bude četvrta?
Nisu to Krkobabićeve kuće tj. pare nego naše, tako da neće Krkobabić nikom ništa besplatno da podeli. Opustošili su sela politikom centralizacije i sad nam šatro nude prilike da ista ta sela, u koja se ništa nije ulagalo decenijama, spasimo mi gradjani koji smo poslom, porodicnim i ljudskim vezama vezani za gradsku sredinu jer nemamo mogućnosti da kupimo stan u istoj zbog raznoraznih anomalija bolesnog tržišta. Još nam dodjes ti iz Holandije da nam dajes predloge i pričaš o odličnim opcijama koje postoje u Srbiji i kojih nema na trulom zapadu. Druže mani se...
 
Ljudi koji rade i žive u gradu treba da idu na selo zbog niže cene nekretnina... Šta ovde čovek neće pročitati.
 
Po mom opazanju dve grupe ljudi komentarise ovde.

Prvi bezuspesno pokusavaju da se skuce i u tom ocaju svim srcem navijaju za pad cena.

Drugi su ovi sto su nedavno investirali i sada imaju podsvesni osecaj da su se zaje*ali jer su usli na samom vrhu, pa pokusavaju ili da povuku i druge da urade isto, ili da makar nahrane sebi grizu savest pokusajem racionalizacije i specificnim biranjem informacija koje potvrdjuju njihove odluke.

Sve u svemu i jedni i drugi potpuno pristrasni sto ovu diskusiju cini manje vise beskorisnom.
Meni se cini da je podela ovakva:

Prva grupa su ljudi koji prate statistiku, gledaju trendove prodaje i dobijaju informacije iz druge ruke. Ova grupa mahom misli da je pad cena neminovan. Ja ovu grupu nazivam "sledeca 2-3 meseca su presudna" gde umesto 2 i 3 mogu da stoje bilo koja dva broja. Misljenja sam da u ovu grupu spadaju ljudi koji nemaju kes za stan, nemaju za ucesce ili eventualno imaju za ucesce ali kamata im je jos uvek visoka. U momentu kada ispune uslov za kredit ljudi iz ove se vremenom sele u drugu grupu.

Druga grupa su ljudi koji su vec kupili stan ili aktivno traze da kupe. Ljudi iz ove grupe imaju realne podatke sa terena i jasno im je da je potraznja veca od ponude.

Ni jedna ni druga grupa nema kristalnu kuglu. Druga grupa jedino ima realniji uvid u trenutno stanje stvari.
 
Ljudi koji rade i žive u gradu treba da idu na selo zbog niže cene nekretnina... Šta ovde čovek neće pročitati.
Po meni sasvim normalna i racionalna odluka. Ideš gde možeš da si priuštiš život. Šta je tu čudno? Isto eto priznajem nemam ni za King's Circle u Beogradu. Možda bi mogao i da kupim sa max kreditom i sve. Ali onda to znači da paziš na svaki izdatak i živiš iznad granica svojih mogućnosti. Tu je matematika vrlo jasna. Ili imaš ili nemaš. Ako nemaš vidi gde možeš. Pa posle kad budeš imao ideš na bolje, veće ili bliže... Ali opet, 100 ljudi 100 ćudi.
 
Poslednja izmena:
Po meni sasvim normalna i racionalna odluka. Ideš gde možeš da si priuštiš život. Šta je tu čudno? Nemam ni ja za centar Amsterdama novogradnju, pa šta. Mislim možda bi i imao ali to bi onda bio ćumez tipa 35kvm. Pa i doneo sam odluku u skladu s mogućnostima. Isto eto priznajem nemam ni za King's Circle u Beogradu. Možda bi mogao i da kupim sa max kreditom i sve. Ali onda to znači da paziš na svaki izdatak i živiš iznad granica svojih mogućnosti. Tu je matematika vrlo jasna. Ili imaš ili nemaš. Ako nemaš vidi gde možeš. Pa posle kad budeš imao ideš na bolje, veće ili bliže... Ali opet, 100 ljudi 100 ćudi.

Možda je to praksa u Holandiji da se urbana populacija seli u ruralne krajeve, ali u Srbiji je to jako retka pojava.

Stariji ljudi možda koji hoće da provedu penziju u miru, ali mlada, radno sposobna urbana populacija će uvek težiti da bude blizu svog radnog mesta i potrebnoj socijalnoj infrastrukturi za život porodice.
 
Kad pricamo o realnom stanju na terenu, danas sam bio u BgH2O i sokirao se koliko ceo kraj smrdi na govna. Problem sa realnim stanjem na terenu jeste sto ja u svojoj glavi ne mogu da spojim visoke cene nekretnina koje su realno stanje (realno u smislu da su cene toliko kolike su, a kolika im je realna / stvarna vrednost, tj. vrednost na osnovu kvaliteta izgradnje, lokacije, mikrolokacije, zemlje i grada u kome se nalaze... je drugo pitanje) sa smradom govana koje je takodje realno stanje. Ima jos primera gde mi je problem spojiti neke stvari u glavi. Ali nekima ocigledno nije problem da to spoje i da smatraju normalnim. I nije problem samo smrad govana u bukvalnom smislu, nego i u simbolickom znacenju. Smrad govana ce mozda da nestane, ali govna ce i dalje da ostanu. Izvinjavam se na prostom recniku, ali ne znam kako da drugacije opisem ono sto sam danas imao prilike da osetim.
 
Kad pricamo o realnom stanju na terenu, danas sam bio u BgH2O i sokirao se koliko ceo kraj smrdi na govna. Problem sa realnim stanjem na terenu jeste sto ja u svojoj glavi ne mogu da spojim visoke cene nekretnina koje su realno stanje (realno u smislu da su cene toliko kolike su, a kolika im je realna / stvarna vrednost, tj. vrednost na osnovu kvaliteta izgradnje, lokacije, mikrolokacije, zemlje i grada u kome se nalaze... je drugo pitanje) sa smradom govana koje je takodje realno stanje. Ima jos primera gde mi je problem spojiti neke stvari u glavi. Ali nekima ocigledno nije problem da to spoje i da smatraju normalnim. I nije problem samo smrad govana u bukvalnom smislu, nego i u simbolickom znacenju. Smrad govana ce mozda da nestane, ali govna ce i dalje da ostanu. Izvinjavam se na prostom recniku, ali ne znam kako da drugacije opisem ono sto sam danas imao prilike da osetim.
Na sve se ziv covek navikne, narocito nakon duzeg vremena.
 
Kad pricamo o realnom stanju na terenu, danas sam bio u BgH2O i sokirao se koliko ceo kraj smrdi na govna. Problem sa realnim stanjem na terenu jeste sto ja u svojoj glavi ne mogu da spojim visoke cene nekretnina koje su realno stanje (realno u smislu da su cene toliko kolike su, a kolika im je realna / stvarna vrednost, tj. vrednost na osnovu kvaliteta izgradnje, lokacije, mikrolokacije, zemlje i grada u kome se nalaze... je drugo pitanje) sa smradom govana koje je takodje realno stanje. Ima jos primera gde mi je problem spojiti neke stvari u glavi. Ali nekima ocigledno nije problem da to spoje i da smatraju normalnim. I nije problem samo smrad govana u bukvalnom smislu, nego i u simbolickom znacenju. Smrad govana ce mozda da nestane, ali govna ce i dalje da ostanu. Izvinjavam se na prostom recniku, ali ne znam kako da drugacije opisem ono sto sam danas imao prilike da osetim.
Koji je uopšte procenat useljenosti u Beogradu na vodi? Imam utisak da je velika većina stanova prazna.
 
Koji je uopšte procenat useljenosti u Beogradu na vodi? Imam utisak da je velika većina stanova prazna.
Ne znam, ne zivim u Beogradu, danas sam bio u Beogradu i bas to sam gledao. Utisak mi jeste da dosta stanova deluje prazno, ali ne mogu to da tvrdim, to mozda moze da se bolje vidi nocu. Pri cemu ne pricam o ovim zgradama u izgradnji, nego o onim izgradjenim gde vec ima useljenih. Retko gde sam video stolice na terasi i slicne znakove da tu ima nekog.
Isto je Galerija bila dosta prazna, a subota je. Ne znam da li je to samo danas, ali za trzni centar na ovakvoj lokaciji sam ocekivao mnogo vecu posecenost.
 
Ne znam, ne zivim u Beogradu, danas sam bio u Beogradu i bas to sam gledao. Utisak mi jeste da dosta stanova deluje prazno, ali ne mogu to da tvrdim, to mozda moze da se bolje vidi nocu. Pri cemu ne pricam o ovim zgradama u izgradnji, nego o onim izgradjenim gde vec ima useljenih. Retko gde sam video stolice na terasi i slicne znakove da tu ima nekog.
Isto je Galerija bila dosta prazna, a subota je. Ne znam da li je to samo danas, ali za trzni centar na ovakvoj lokaciji sam ocekivao mnogo vecu posecenost.
Za Galeriju mogu reći da je bila prilično popunjena svaki put kada sam išao tamo. Ali to i nema toliko veze sa lokalcima.
 
Vrh