Šta je novo?

Cene nekretnina

Nisam rekao da stanove kupuju samo kriminalci, ali je vrlo verovatno veliki procenat. Plus, biti potrebno je definisati ko je kriminalac. Da li je kriminalac recimo neko ko prodaje rostilj na prometnom mestu i ne izdaje racune? Iz njegove perspektive on je posten, uspesan i sposoban biznismen, a ustvari je neko ko radi na crno, a verovatno ga neko i stiti. I kad tako ne placas poreze lako se skupe pare za stan. Ne bih se slozio da je statisticka greska.
 
Beograd jeste balkanski London, ako u Balkan ubrajas samo Srbiju, Crnu Goru, Makedoniju, BiH i Albaniju, tj. samo ako u teritoriju Balkana ubrajas teritoriju na kojoj smo "lideri u regionu". :)
Fora je sto u Balkan spadaju i mnoge druge zemlje, ali se one ignorisu :)
Nene, Beograd je balkanski New York, Tirana Miami, Skoplje Las Vegas, Podgorica Washington, a za Sarajevo ne znam
 
Nisam rekao da stanove kupuju samo kriminalci, ali je vrlo verovatno veliki procenat.
Ali onda ponovo bi imali krajnje nebezbedna naselja. Zamisli da je 50% stanara u naselju tipa West, A blok, BNV i sl. iz kriminalnog miljea? Pa ti bi imao svako malo ta naselja u crnoj hronici - ubistva, premlaćivanja, reketiranja... ko bi normalan kupio stan u takvom naselju.
Plus, biti potrebno je definisati ko je kriminalac. Da li je kriminalac recimo neko ko prodaje rostilj na prometnom mestu i ne izdaje racune?
Nije kriminalac, jer ako bi preduzetnike iz te branše posmatrao kao kriminalce, onda je jedno 50% ljudi iz te branše "u kriminalu".

Izvini, ali to je suviše naivan pogled na svet. A i budi siguran da je broj kupaca stanova u West 65, A blok, BNV i sl. koji zarađuju od fast food roštilja na prometnom mestu na kom ne izdaju račune verovatno isto tako ststistička greška, kao i broj kupaca iz krimi miljea u tim naseljima.

Moj ti je savet, otiđi do tih naselja, prošetaj se, posmatraj te ljude malo, pa što da ne i da uđeš sa njima u priču na temu "kako ste kupili stan u A bloku", imaćeš nekakav info, ili makar iskustvo iz prve ruke.
I kad tako ne placas poreze lako se skupe pare za stan. Ne bih se slozio da je statisticka greska.
Vidi se da apsolutno nisi u materiji i da si verovatno "normalac" kakvog sam spomenuo u prethodnoj poruci. Nemoj da se ljutiš, ne mislim ništa loše, ali rekao bih da su iz tvoje perspektive poreska davanja ogromna (res veliĉine 50+%) a zapravo Srbija je praktično poreski raj za svakog ko ima iole dobar biznis.

Pa najobičniji paušalac može lagano da tuče 4K eur mesečno i da plaća 200 eur poreza potpuno legalno. Koja mu je motivacija da "zakida"?

Preduzetnik sa ličnom zaradom bez obzira na iznos plaća porez na dobit 10% i to je to. Misliš li da tih 10% pravi razliku? Misliš da ako zakine na pola tog iznosa, da mu to pravi stan? I zbog čega bi neko rizikovao pored 10% poreza na dobit da zakida, rizikuje kaznu.

Za DOO su malo veći iznosi poreza (15% na dobit, 15% na dividendu) ali tu tek postoji XYZ načina za optimizaciju i to potpuno legalnih.

I zašto bi neko u takvim veoma podsticajnim uslovima rizikovao uspešan biznis time što će izbegavati izdavanje računa?

Zapravo ti koji ne daju raĉune i gledaju kako da zavrnu sistem, em rizikuju kazne, em to rade jer su poslovno sigurno u problemu, pa "štede" na svaki način, i zato verujem da su takvi kupci statička greška na tržištu nekretnina jer 100-200-300K keša je za njih verovatno misaona imenica
 
Ali onda ponovo bi imali krajnje nebezbedna naselja. Zamisli da je 50% stanara u naselju tipa West, A blok, BNV i sl. iz kriminalnog miljea? Pa ti bi imao svako malo ta naselja u crnoj hronici - ubistva, premlaćivanja, reketiranja... ko bi normalan kupio stan u takvom naselju.

Nije kriminalac, jer ako bi preduzetnike iz te branše posmatrao kao kriminalce, onda je jedno 50% ljudi iz te branše "u kriminalu".

Izvini, ali to je suviše naivan pogled na svet. A i budi siguran da je broj kupaca stanova u West 65, A blok, BNV i sl. koji zarađuju od fast food roštilja na prometnom mestu na kom ne izdaju račune verovatno isto tako ststistička greška, kao i broj kupaca iz krimi miljea u tim naseljima.

Moj ti je savet, otiđi do tih naselja, prošetaj se, posmatraj te ljude malo, pa što da ne i da uđeš sa njima u priču na temu "kako ste kupili stan u A bloku", imaćeš nekakav info, ili makar iskustvo iz prve ruke.

Vidi se da apsolutno nisi u materiji i da si verovatno "normalac" kakvog sam spomenuo u prethodnoj poruci. Nemoj da se ljutiš, ne mislim ništa loše, ali rekao bih da su iz tvoje perspektive poreska davanja ogromna (res veliĉine 50+%) a zapravo Srbija je praktično poreski raj za svakog ko ima iole dobar biznis.

Pa najobičniji paušalac može lagano da tuče 4K eur mesečno i da plaća 200 eur poreza potpuno legalno. Koja mu je motivacija da "zakida"?

Preduzetnik sa ličnom zaradom bez obzira na iznos plaća porez na dobit 10% i to je to. Misliš li da tih 10% pravi razliku? Misliš da ako zakine na pola tog iznosa, da mu to pravi stan? I zbog čega bi neko rizikovao pored 10% poreza na dobit da zakida, rizikuje kaznu.

Za DOO su malo veći iznosi poreza (15% na dobit, 15% na dividendu) ali tu tek postoji XYZ načina za optimizaciju i to potpuno legalnih.

I zašto bi neko u takvim veoma podsticajnim uslovima rizikovao uspešan biznis time što će izbegavati izdavanje računa?

Zapravo ti koji ne daju raĉune i gledaju kako da zavrnu sistem, em rizikuju kazne, em to rade jer su poslovno sigurno u problemu, pa "štede" na svaki način, i zato verujem da su takvi kupci statička greška na tržištu nekretnina jer 100-200-300K keša je za njih verovatno misaona imenica
Ljudi u Srbiji apsolutno gledaju kako da zavrnu sistem na svim nivoima, cak i ako im je usteda 10-20% kako ti kazes. A mnogi ne rizikuju nikakve kazne jer su u partiji ili u kojekakvim semama sa ljudima na vlasti. Ti ljudi nisu ubice i reketasi koji ce da prave haos po naseljima, ali jesu kriminalci.

Super za tebe sto ti poslujes skroz legalno.
 
Kada pisete o izdavanju stanova i koliko je to isplativo uzmite u obzir i ovo:

SNEŽA KOJA U ROĐENI STAN NIJE UŠLA 7 GODINA POKAZALA ORIGINALNI KLJUČ! Ali džaba, podstanar zamenio i vrata i bravu?! ŠOK-DETALJI​


Porodica Dukanac izdala je stan još 2016. godine. Sve su uradili po zakonu - potpisali ugovor, overili kod notara i platili porez. Odselili su se u Francusku i u početku je sve bilo kako treba.
Snežana Dukanac je za RTS prikazala primerak ključa koji su zakupcu stana predali 2016. godine. Od tada, tvrdi, nisu bili u mogućnosti da uđu u stan.
"Niti smo u mogućnosti da ga izbacimo. Zakonskim putem naš advokat je raskinuo ugovor po protokolu, po zakonu, kako ide. Međutim, mi smo i dalje na mrtvoj tački. On je, promenivši bravu, nas lišio vlasničkog prava koje je nama zagarantovano Ustavom Republike Srbije. On priča da mi hoćemo da povećamo zakup, a nas ne interesuje nikakav zakup, nikakav novac, apsolutno ništa, samo da mu vidimo leđa"

 
Ljudi u Srbiji apsolutno gledaju kako da zavrnu sistem na svim nivoima, cak i ako im je usteda 10-20% kako ti kazes. A mnogi ne rizikuju nikakve kazne jer su u partiji ili u kojekakvim semama sa ljudima na vlasti. Ti ljudi nisu ubice i reketasi koji ce da prave haos po naseljima, ali jesu kriminalci.

Super za tebe sto ti poslujes skroz legalno.
Evo odmah po ovoj poruci vidim da nisi iz biznis/preduzetničke priče i da gledaš na to iz svoje pozicije.

OK, nek bude i tako, i misliš da od 10-20% zakidanja se nagomila za stan? Možeš li te onda da zamisliš šta rade i u kakve investicije ulaze sa ostatkom, ako im zakidanje od 10-20% poreza donosi stanove. :)
 
Nije samo PDV u prici, to je najmanji problem, nego porezi i doprinosi koji su 40% bruto plate, pri cemu ne mislim samo na platu poslodavca, nego na plate zaposlenih kojima on posle da manje para na crno i ne plati poreze i doprinose. Znaci nije 10-20%, nego duplo vise zarade nego kad bi placali poreze i doprinose.
 
Poslednja izmena:
Evo odmah po ovoj poruci vidim da nisi iz biznis/preduzetničke priče i da gledaš na to iz svoje pozicije.

OK, nek bude i tako, i misliš da od 10-20% zakidanja se nagomila za stan? Možeš li te onda da zamisliš šta rade i u kakve investicije ulaze sa ostatkom, ako im zakidanje od 10-20% poreza donosi stanove. :)
10-20% je za sitnu boraniju. Oni "uspesni" svojim muljanjem zarade visestruko vise. Nije stvar samo u porezima. Korupcija, namestanja, pranje para... Sve to je normalizovano ovde.

Ti mozda imas potpuno legalan IT biznis i posteno si zaradio i platio poreze. Ali treba biti svestan da porez koji ti placas na razne nacine dospeva do kriminalaca koji kupuju stanove po BGH2O.
 
Samo da preteknem botove sa politickim vestima, da im ustedim poruku :love:

 
Evo odmah po ovoj poruci vidim da nisi iz biznis/preduzetničke priče i da gledaš na to iz svoje pozicije.

OK, nek bude i tako, i misliš da od 10-20% zakidanja se nagomila za stan? Možeš li te onda da zamisliš šta rade i u kakve investicije ulaze sa ostatkom, ako im zakidanje od 10-20% poreza donosi stanove. :)
Dečko, jesi li ikada bio u nekom "jačem" restoranu u Beogradu koji pravi obrt od nekoliko miliona eur godišnje? Jel razumeš da su nameti ogromni, zamisli da taj vlasnik restorana koji je kupio ili iznajmio prostor, opremio ga za restoransku delatnost još mora da placa poreze i doprinose od 60% na svoje zaposlene, pa još da izdaje račun gde ne samo da se plaća PDV, već se i evidentira promet na koji posle mora da se plati porez na dobit. Ako vodiš restoran bez izdavanja računa, ne stediš 10-20%, već par stotina hiljada svakog meseca. Tu postoji samo jedno ALI, a to je ta moraš imati adekvatnu političku zaleđinu da bi mogao tako da posluješ. Ovo sto ti govoriš je besmisleno, kakve crne poreske optimizacije, pa nije ti ovo Amerika. U Srbiji je najoptimalniki biznis model da uopšte ne izdas račun.
 
Dečko, jesi li ikada bio u nekom "jačem" restoranu u Beogradu koji pravi obrt od nekoliko miliona eur godišnje?
Dečko ide redovno na takva mesta :) i poznaje ljude koji su menadžeri i vlasnici tih restorana
Ako vodiš restoran bez izdavanja računa, ne stediš 10-20%, već par stotina hiljada svakog meseca.
Takve promete pravi max. 10-20 ugostiteljskih objekata koji su van Peconi/Aca Bosanac i Andrej Kesić priče. E sad, ako ti misliš da tih 10-20, pa nek bude i 50, vlasnika ugostiteljskih objekata sa takvim prometima prave razliku na tržištu nekretnina u BG, ja ne znam o čemu onda dalje da pričamo ;)
 
Tenderi su ono što tražite a ne pdv.
Bingo, eureka, zovi to kako hoćeš, tu leži glavna lova za bratiju i povezane biznise, i razumem da je nekom ko radi posao za platu ne može da pojmi koja se lova na tenderima obrće. Ali prosto kolika god da je lova i kakva god da je kombina, ja ne bih imao stomak da učestvujem u tome.

Da ne idem dalje u offtopic, poneta priče je da je i broj takvih ljudi ograničen, nema ti hiljade ljudi koji na taj način vrte ozbiljnu lovu, pa čak i hiljade da ih ima, to ponovo ne bi moglo da utiče toliko na tržište nekretnina kako neko ko radi za platu i gleda na svaki eur m2 razlike, smatra da utiče.
 
Dečko ide redovno na takva mesta :) i poznaje ljude koji su menadžeri i vlasnici tih restorana

Takve promete pravi max. 10-20 ugostiteljskih objekata koji su van Peconi/Aca Bosanac i Andrej Kesić priče. E sad, ako ti misliš da tih 10-20, pa nek bude i 50, vlasnika ugostiteljskih objekata sa takvim prometima prave razliku na tržištu nekretnina u BG, ja ne znam o čemu onda dalje da pričamo ;)
Dobro, pošto ideš na takva mesta i upoznat si sa sutiacijom, jel se sve radi regularno obzirom da je Srbija "poreski raj", kako ti tvrdiš, ili je ipak isplativije da se u tom raju ne prijavljuju zaposleni, ne izdaju računi i slično? Ja mislim da je ovo drugo. A razlika između tih što prave milione utajom poreza i ovih što sklapaju kraj sa krajem nije nikakva osim što ovi prvi imaju podršku države. Tako da zaj*** me priče o "menadzerima", "vlasnicima" i ostalim budalastinsma. Ako imaš odgovarajuća "leđa" mogu ti dovesti Ciganina sa Kalenić pijace da vodi biznis i imaće jednako dobre rezultate. U Srbiji ne postoji uređen sistem, samim tim ogromna vecina tih "uspešnih" ljudi su neuki i primitivni. Nisu to neki vispreni i sposobni ljudi okruženi timovima računovođa, advokata koji iznalaze kreativne i inovativne načine da unaprede svoje poslovanje.
 
Bingo, eureka, zovi to kako hoćeš, tu leži glavna lova za bratiju i povezane biznise, i razumem da je nekom ko radi posao za platu ne može da pojmi koja se lova na tenderima obrće. Ali prosto kolika god da je lova i kakva god da je kombina, ja ne bih imao stomak da učestvujem u tome.

Da ne idem dalje u offtopic, poneta priče je da je i broj takvih ljudi ograničen, nema ti hiljade ljudi koji na taj način vrte ozbiljnu lovu, pa čak i hiljade da ih ima, to ponovo ne bi moglo da utiče toliko na tržište nekretnina kako neko ko radi za platu i gleda na svaki eur m2 razlike, smatra da utiče.
Ima hiljade. Mnogo više od toga. Ne onih glavnih naravno. Spušta se mreža i grana se na dole. Što više na dole, manja korist. Plus dodaj da iz svakog mesta u Srbiji opštinari, čelne funkcije imaju po 1 stan u bgh20 npr. Javna tajna
 
Dečko, jesi li ikada bio u nekom "jačem" restoranu u Beogradu koji pravi obrt od nekoliko miliona eur godišnje? Jel razumeš da su nameti ogromni, zamisli da taj vlasnik restorana koji je kupio ili iznajmio prostor, opremio ga za restoransku delatnost još mora da placa poreze i doprinose od 60% na svoje zaposlene, pa još da izdaje račun gde ne samo da se plaća PDV, već se i evidentira promet na koji posle mora da se plati porez na dobit. Ako vodiš restoran bez izdavanja računa, ne stediš 10-20%, već par stotina hiljada svakog meseca. Tu postoji samo jedno ALI, a to je ta moraš imati adekvatnu političku zaleđinu da bi mogao tako da posluješ. Ovo sto ti govoriš je besmisleno, kakve crne poreske optimizacije, pa nije ti ovo Amerika. U Srbiji je najoptimalniki biznis model da uopšte ne izdas račun.
Ajde reci jedan beogradski restoran koji pravi vise miliona eura prihoda a ne kuca račune?
Znači jedan restoran od 10.000 u BG..
 
Bingo, eureka, zovi to kako hoćeš, tu leži glavna lova za bratiju i povezane biznise, i razumem da je nekom ko radi posao za platu ne može da pojmi koja se lova na tenderima obrće. Ali prosto kolika god da je lova i kakva god da je kombina, ja ne bih imao stomak da učestvujem u tome.

Da ne idem dalje u offtopic, poneta priče je da je i broj takvih ljudi ograničen, nema ti hiljade ljudi koji na taj način vrte ozbiljnu lovu, pa čak i hiljade da ih ima, to ponovo ne bi moglo da utiče toliko na tržište nekretnina kako neko ko radi za platu i gleda na svaki eur m2 razlike, smatra da utiče.
Ti iskreno samo posluješ u Srbiji a nemaš veze sa Srbijom. Imaš par desetina visoko plaćenih zaposlenih. Mahom radite za inostranstvo verovatno tj to su ti glavni kupci. Jedini trošak su ti zarade, poslovni prostor i oprema tj računari. Imaš mogućnost da smanjiš troškove odmah ako ne ide. Uslužna delatnost. Radno intezivna a ne kapitalno intezivna. Zato se ti i Analitičar ne razumete. On vidi samo domaće poslove i kako je nezgodno kada nemaš nekog ko stoji iza tebe a zavisiš od domaćeg tržišta. Ne da ti omogućava da radiš nešto što ne treba nego samo da opstaneš i ostvariš svoja prava. Ekstra profit se pravi utajom. U suštini niko od vas ne greši.
 
Vrh