Šta je novo?

Cene nekretnina

O čemu vi pričate ljudi..... koliko mi imamo katastrofalne zakone za neke oblasti ili dobre zakone a koji se ne sprovode. Institucije 0. Moraš da budeš divljak da bi zaštitio svoju imovinu. Ko je veći divljak i gorila on je pobedio. Nije ni čudo što nam se dešava ovo što nam se dešava. U stvari šta pričam ja uopšte. Evo od pre par dana


I posle 2 presude ništa..... Ko je beše tada bio min.inf 🤔
 
O čemu vi pričate ljudi..... koliko mi imamo katastrofalne zakone za neke oblasti ili dobre zakone a koji se ne sprovode. Institucije 0. Moraš da budeš divljak da bi zaštitio svoju imovinu. Ko je veći divljak i gorila on je pobedio. Nije ni čudo što nam se dešava ovo što nam se dešava.
Sto bi rekla Rahela Ferari ovde posten covek mora da otme ono sto mu pripada.
 
Za stan od 140.000€ uz ucesce od 47% rata na 30god je do kraja 2024 380€ i nakon toga 490€. Tako da sam odustao.
Ako je to povoljnost koju nudi ta banka kao finansijer projekta onda ne smem ni da zamislim kakva je situacija kod drugih.

Zanima me ko uzima kredite po ovim kamatama?
Retko ko, vecina kupuje u kesu. A odakle vecini kes, to je druga tema.
 
Za stan od 140.000€ uz ucesce od 47% rata na 30god je do kraja 2024 380€ i nakon toga 490€. Tako da sam odustao.
Ako je to povoljnost koju nudi ta banka kao finansijer projekta onda ne smem ni da zamislim kakva je situacija kod drugih.

Zanima me ko uzima kredite po ovim kamatama?
Ako su zaista ti uslovi, pa vise se isplati kod zelenasa na kamatu
 
Za stan od 140.000€ uz ucesce od 47% rata na 30god je do kraja 2024 380€ i nakon toga 490€. Tako da sam odustao.
Ako je to povoljnost koju nudi ta banka kao finansijer projekta onda ne smem ni da zamislim kakva je situacija kod drugih.

Zanima me ko uzima kredite po ovim kamatama?

Kredite skoro niko ni ne uzima, odnosno procenat kupovina iz kredita trenutno je oko 7-8%.
 
Retko ko, vecina kupuje u kesu. A odakle vecini kes, to je druga tema.
Mozda i ja nisam u toku. Nikad kredit ili dozvoljeni minus ili bilo sta slicno pa mi je mozda zato ovo previse.
Ako su zaista ti uslovi, pa vise se isplati kod zelenasa na kamatu
Mmako mi ne verujes mozes da odes do banke i pitaj kakva je situacija na 30god sa cenom stana i ucescem koje sam naveo u prethodnoj poruci.
 
Mozda i ja nisam u toku. Nikad kredit ili dozvoljeni minus ili bilo sta slicno pa mi je mozda zato ovo previse.

Pa jeste previše, ali tu je najviše kriv euribor, a ne banka. Banke sad zapravo daju povoljne uslove s obzirom na euribor, jer je OTP npr. spreman da ponudi 3 godine fiksnu po 5.03% pa onda varijabilnu. Takođe može i kombinovana na 3 godine, pa ti biraš svake 3 godine hoćeš li fiksnu ili varijabilnu.

Problem je zapravo drugi deo jednačine, tj. cene nekretnina koje su prenaduvane, pa onda kad iskalkulišeš ratu na ove kamate izgleda kao da živimo u Ženevi, a ne u raspalom Beogradu.
 
A to ce jos trajati i trajati...
Za stan od 140.000€ uz ucesce od 47% rata na 30god je do kraja 2024 380€ i nakon toga 490€. Tako da sam odustao.
Ako je to povoljnost koju nudi ta banka kao finansijer projekta onda ne smem ni da zamislim kakva je situacija kod drugih.

Zanima me ko uzima kredite po ovim kamatama?
koliko je velik stan? 40 kvm? Pretpostavio sam da je kirija 400 EUR za takav prazan stan. Ispada da ako covek renta takav stan, potrosice bespovratno 144000 evra sto je i dalje vece od ukupno isplacene kamate od 101100 EUR...

cena stana
140000​
ucesce
47%​
65800​
kredit
74200​
rata 1
380​
meseci
10​
rata 2
490​
meseci
350​
vracanje kroz rate
175300​
kamata:
101100​
kirija
400​
360 meseci
144000​
 
Ako su zaista ti uslovi, pa vise se isplati kod zelenasa na kamatu
Pa ako stvarno misliš da je kod zelenaša jeftinije pa ti uzmi tamo :)) Mislim da nemaš ni predstavu kakve su to kamate i koji su to uslovi. Banka je UVEK najjeftinija i uslovi su skroz normalni. Pre smo navikli na "prvoboračke kamate" ali toga nema više. Sad su se vratile na normalne nivoe. Verujte mi iz iskustva isplati se i sa ovim kamatama bez problema. Najskuplji kredit je kirija po meni. Tu je kamata 100%. Zelenaše ne bi ni komentarisao jer šansa da ostaneš invalid je veća od kamate koju plaćaš.
 
Problem je zapravo drugi deo jednačine, tj. cene nekretnina koje su prenaduvane, pa onda kad iskalkulišeš ratu na ove kamate izgleda kao da živimo u Ženevi, a ne u raspalom Beogradu.
Ne bi baš rekao da je Ženeva jeftinija, ali ko god misli da jeste neka kupi onda u Ženevi... :) Mislim da i najskullji kvm u BGu je kao šupa u Ženevi.
 
A to ce jos trajati i trajati...

koliko je velik stan? 40 kvm? Pretpostavio sam da je kirija 400 EUR za takav prazan stan. Ispada da ako covek renta takav stan, potrosice bespovratno 144000 evra sto je i dalje vece od ukupno isplacene kamate od 101100 EUR...

cena stana
140000​
ucesce
47%​
65800​
kredit
74200​
rata 1
380​
meseci
10​
rata 2
490​
meseci
350​
vracanje kroz rate
175300​
kamata:
101100​
kirija
400​
360 meseci
Iz ovoga se moze videti koliko bi se cekalo da se otplati stan ako bi rata bila pokrivena iznajmljivanjem. Verovatno bi kirija rasla, ako bi se uzela fiksna kamatna stopa, rata bi ostala ista... Bar 25 godina da se isplati stan.
Ja ne bih nikad kupio stan na Čukaričkoj padini za te pare. Tu je veliko zagađenje, romsko naselje pali gume i plastiku i dim se zadržava iznad padine, a i pročitao sam negde da je Victory Gardens jako blizu nekog trafoa velike jačine.
Ovo drugo se moze izmeriti. Postoje uređaji. Sve na 50 m udaljenosti bi trebalo da je ok.
 
Ovo drugo se moze izmeriti. Postoje uređaji. Sve na 50 m udaljenosti bi trebalo da je ok.

Ako se dobro sećam, Victory Gardens je, kao i Lux 51, inicijalno bio odbijen za dozvolu zbog opasnosti od zračenja, a potom je to posle prošlo. Znajući državu Srbiju, ne bi me čudilo da je tu radilo kvalitetno podmazivanje, tako da oprosti na mojoj nepoverljivosti. Mada ja sam malo i paranoičan kad je zračenje u pitanju, tako da ne kažem da nije do mene.
 
Ne bi baš rekao da je Ženeva jeftinija, ali ko god misli da jeste neka kupi onda u Ženevi... :) Mislim da i najskullji kvm u BGu je kao šupa u Ženevi.
Ali to je kao da kažeš "Ko misli da je jeftiniji Bentli od Dačije, neka kupi Bentlija"
 
A to ce jos trajati i trajati...

koliko je velik stan? 40 kvm? Pretpostavio sam da je kirija 400 EUR za takav prazan stan. Ispada da ako covek renta takav stan, potrosice bespovratno 144000 evra sto je i dalje vece od ukupno isplacene kamate od 101100 EUR...

cena stana
140000​
ucesce
47%​
65800​
kredit
74200​
rata 1
380​
meseci
10​
rata 2
490​
meseci
350​
vracanje kroz rate
175300​
kamata:
101100​
kirija
400​
360 meseci
144000​
I sa ovom računicom se isplati. Jer onako nakon 30 godina stan ostane vama i ostavite ga deci.
Kod kirije ste bacili 144k nekome PLUS računajte da ćete onda biti pred penzijom ili u penziji gde nećete imati da plaćate rent i onda ko će da bude kriv... ?
 
Udeo kamate mora da je ispod 40% od kirije da bi se minimalno opravdala kupovina na kredit. Ko god kupuje po gorim uslovima od toga baca pare. Tj, dok kamata ne bude 30-40K u gornjem primeru.
Što se tiče Svajcarske i Austrije, ko kupuje na kredit, daleko su povoljniji krediti iako su nekretnine skuplje.
Možete da pretražite moje poruku.
Npr, Beč vs BG.
Ko ima 100k za učešće, bolje da kupi na kredit nekretninu u Beču od 300k na kredit. Ista rata će mu biti kao za stan od 200k u BGu.
 
Mogu li negde da se nadju informacije tipa koji je prosek/mediana zaduzenosti stambenog kredita (glavnice) zaduzenika? Ili npr mesecna kreditna opterecenost (rata) stambenim kreditima? Bas bi me zanimalo koje su to cifre u potanju, sve sto sam ja procitala je da je preko 100.000 aktivnih stambenih kredita u otplati trenutno, nista nisam nasla za prosek zaduzivanja po osobi Ili visini rate.

Malo pre spomenuta rata ne deluje strasno, mi smo kredit uzeli pocetkom 2022 u starogradnji 60kvadrata, do kraja godine rata 370, posle toga po trenutnim procenama 490. U nasem bloku nema stana na oglasima za izdavanje ispod 500. Na ucesce smo dali 25%
 
Mogu li negde da se nadju informacije tipa koji je prosek/mediana zaduzenosti stambenog kredita (glavnice) zaduzenika? Ili npr mesecna kreditna opterecenost (rata) stambenim kreditima? Bas bi me zanimalo koje su to cifre u potanju, sve sto sam ja procitala je da je preko 100.000 aktivnih stambenih kredita u otplati trenutno, nista nisam nasla za prosek zaduzivanja po osobi Ili visini rate.

Malo pre spomenuta rata ne deluje strasno, mi smo kredit uzeli pocetkom 2022 u starogradnji 60kvadrata, do kraja godine rata 370, posle toga po trenutnim procenama 490. U nasem bloku nema stana na oglasima za izdavanje ispod 500. Na ucesce smo dali 25%
E sad bi mogla da kupiš 40m2 max 🙂
 
Malo pre spomenuta rata ne deluje strasno, mi smo kredit uzeli pocetkom 2022 u starogradnji 60kvadrata, do kraja godine rata 370, posle toga po trenutnim procenama 490. U nasem bloku nema stana na oglasima za izdavanje ispod 500. Na ucesce smo dali 25%

Može možda da se nađe za 2050-2200 EUR/m2 u onim blokovima 61, 71 itd. Tu recimo za 150k sad može da se nađe trosoban stan i to bude rata 600 evra na 30 godina, ali opet na to dolaze troškovi renoviranja.

Blokovi jezivo mnogo skočili zadnjih par godina, mislim da sad ne vredi uzimati starogradnju u njima.
 
Vrh