Šta je novo?

Cene nekretnina

Obisli smo danas stan u Zemunu, raspored nam se nije preterano svideo, ali nije ni razocaravajuci.
72m2, dve spavace sobe, predsoblje, dnevna, kuhinja sa trpezarijom i terasa. Deluje da je prepravljao raspored davno, i to ne bas tako kvalitetno, jer se vidi gde su zidovi bili. Zgrada je veliki plus, deluje kvalitetna, komsiluk uredan, ali u stanu ima da se radi sve sem parketa. Znaci od ulaznih vrata do terase, plus wc je u izvornom stanju. Sem stanja stana i radova potrebnih ostalo moze da se oceniti kao prihvatljivo, i lokacija odgovara.
Zavrsavamo obilazak, dolazimo do cene - s obzirom da sam procenio obim radova, ponudili smo 600e po m2 manju cenu nego sto je covek planirao (2.3k), bez ikakve zelje da ulazim dalje u polemiku, jer sam i sam svestan da ta cena nece proci.
Naravno da je kulturno odbio, uz napomenu koju cesto cujem od prodavaca - "ovde u kraju se i za mnogo vise prodavalo, ". Nisam dalje hteo da polemisem, niti da trosimo vreme jedno drugom, gde sam se zahvalio i ostavio kontakt ukoliko se predomisli, a ja budem i dalje zainteresovan.
72m2 * 1.700 = 122.400 evra. U nekim normalnim okolnostima ovo bi bio vise nego pristojan iznos. Smatram da i sada nije uvredljiv, s obzirom da je i sada prosecna cena starogradnje u Zemunu malo veca od 1.800 evra (jesta da ukljucuje i Altinu, ali ukljucuje i novogradnju koja se prodaje kao starogradnja). Pa Mislica je platila oko 2.000 evra (da li 1.800 ili 2.200, ne secam se) starogradnju na Novom Beogradu, koja je po meni bolja lokacija.
Medjutim, imali smo period ludila kad se prodavalo svasta za velike pare, i sad svi misle da takodje mogu da prodaju za tolike pare.
On je zacrtao da uzme 165.600 evra (72m2 * 2.300) jer mu toliko treba da bi kupio ono sto je zacrtao. Mozda su ti stanovi u kraju "vredeli" vise kad je bila veca traznja. Mozda su ti stanovi u boljem stanju od njegovog ili su bolji po necemu drugom cim su se prodali. Vise ne vrede jer je traznja manja, ali on je zacrtao da mu toliko treba i cekace dokle god moze, makar i godinama. To nije pravi prodavac, a cena je APP. Ne prodaje mu se, ali ako naleti neka bu**** sa vrecom para, zasto da ne proda za te pare.
 
Da li ste primetili da je ovaj decembar identičan januaru 23?

P.S. U slučaju da su podaci kompletni i ako se ne pojavi novih 300 ugovora sledećeg četvrtka.
Screenshot_2024-01-19-19-45-27-433-edit_com.android.chrome.jpg
 
Kao neko od dijaspore koji se može svrstati u "dobrostojeće"... Ja bi pre rekao srednja klasa ali dobro. Moram da ovo DEMANTUJEM.
Морао сам да проверим још једном да ли сам у свом посту написао да је G.I.Joe купио стан овде или онде и из ових или оних разлога и по свему судећи - нисам.

Све ово што сам написао односи се на последње три године у којима је цена станова у економски најјачим западноевропским (неко горе спомену Америку, потпуно друге околности и фактори у односу на европске исељенике) срединама отишла близу или понегде и преко 10к по квадрату за станове којима су пандани ова наша новоградња по центру и ширем центру града.

Под другачијом пореском политиком и сивом економијом овде сам подразумеао добар део онога што си ти навео а што додатно наводи просечне гастербајтере да у Београду купују станове.

Иначе сам солидно упознат са тржиштем некретнина у Холандији, више у Амстердаму додуше. Доста пријатеља ми тамо живи и неки од њих су одлично прошли куповином некретнина пре 6-7 година по нестварно добрим условима, како самих цена тако и кредита (ако се добро сећам око 2% камата). Тада је то била цена за само неких 30-40% посто већа од оне у Београду уз драстично већи квалитет саме градње и пројеката. О општим условима, инфраструктури и превозу да не причам.
 
Poslednja izmena:
Jedno je realnost a drugo predvidjanja i (nadam se ne) nadanja katastroficara.
Imamo vec primere zemalja centralne Evrope koje su na tom putu na kom smo mi 5-10 godina ispred i vidimo da tamo jos uvek nisu potrebni tenkovi da cuvaju stambene komplekse. Daleko je Svedska.
Defke, ja navijam za Srbiju. Da opstanemo kao zemlja i da što više ljudi ostane ovde. Drzava kao da se trudi da otera sto vise ljudi. Ne misliš valjda da će da ostane ovako stanje da nema plavih kragni za proizvodnju, fizičkih radnika, na kraju i zanatlija.
 
Defke, ja navijam za Srbiju. Da opstanemo kao zemlja i da što više ljudi ostane ovde. Drzava kao da se trudi da otera sto vise ljudi. Ne misliš valjda da će da ostane ovako stanje da nema plavih kragni za proizvodnju, fizičkih radnika, na kraju i zanatlija.
Ne znam kako si iz mog posta to uopste zakljucio.
Plave kragne, cak i kad su uvezene, nisu problem. Problem su oni koji nece nikakve kragne vec bi da muljaju.
 
Niko nije pominjao tenkove i ne idi u ekstreme. Svako ko je video sveta, zna kako je. Npr šetaš ulicom preko dana i okruže te 10-15 nedomorodaca da ti prodaju narakvicu. Niko te nije napao ali da ti je prijatno, nije. Prosijaci na svakom uglu. Uveče i ne smeš da izadješ npr. bag** i narkomani čim zamakneš ulicu, dve van centra. I tako svaki veći grad na samo par ulica od centra. Tačno se zna gde i policija ne ide (Verona mi je pala na pamet npr). Bg nije i tek neće biti izuzetak. Koji kompleks ce postati pozeljan u ovoj budućnosti?
Kad se tenk na Terazije vrati... bice to najbezbedniji kraj. Mogu da se spuste i do BEOGRADA NA VODI za cas..

1705705286199.png
 
Zanimljivo, ultra skupe zgrade u Nju Jorku su zapravo prazne.
Ja imam osecaj da u Beogradu ima dosta praznih stanova, drugar koji zivi u zgradi preko puta konaka Knjeginje Ljubice, jednoj od najlepsih zgrada u gradu mi je jednom prilikom rekao da jako malo ljudi zapravo zivi u toj zgradi. Neki ljudi su tu kupili stanove i to je to, tako stoje prazni.

Evo neki tekst na tu temu:

 
Poslednja izmena:
Kazu Expectations are the problem, nema nista od spustanja😁
A ECB je kasnio sa dizanjem mesecima u odnosu na FED i time doveli sebe u mnogo vecu inflaciju, a kao sto znamo ECB ce pratiti FED, pa ce spustati 4-6 meseci posle FED, a FED kaze nema u martu spustanja bez obzira na ocekivanja...
Sorry bull, grizzly says IT'S MY TIME NOW😁
 
Vezano za spustanje/drzanje kamata.
Upravo je izasao podatak na trueflation-u da je inflacija ispod 2%. Po svemu sudeci, na osnovu onoga sto sam pisao ranije gde je m2 indikator za inflaciju ide ka tome. Sto znaci da ce sledeci CPI koji izadje verovatno pokazati inflaciju na 2.nesto % (CPI uvek laguje). U tom slucaju postoji opasnost da udjemo u deflationary bust i recesija je tu neminovna. Tad ce cene svega padati zestoko i ekonomija ce doziveti jak udarac. Onog trenutka kada centralne banke vide da inflacija pada zestoko, oni ce krenuti sa spsutanjem kamata samo tada ce biti kasno jer ce efekat toga da se oseti tek posle 6-9 meseci i bice jako lose ako urade to naglo kao sto je slucaj kada su dizali pa su sada ovo dobili kao rezultat. Trziste za sada nikada nije gresilo i isto verujem da ce poceti to da rade od marta.
P.S. Postoje naravno sanse da ne bude spustanja u martu ali onda ce se to desiti 100% u maju, jako je tesko pogoditi tacan datum ali sam apsolutno siguran da nece drzati kamate iste ove godine, bukvalno nema sanse.
1705762475268.png
 
Poslednja izmena:
Evo da dignemo temu. Ako ostane ovaj promet u decembru u januaru prognoziram manje od 700 stanova.

Slabo se daju prognoze ovde, makar i pogrešne.
Aj da probam da nagadjam. Babskom metodom, do sada su sezonski svi januari bili izmedju oko 35-45% losiji po obimu prometa, da se nadjemo na 40%. Znaci ako je u decembru obim prometa bio 143M, u januaru ne ocekujem vise od oko 85M. Posto je prosecna cena stana 142k, broj ukupan ugovora bi trebalo da bude oko 600.
 
Obisli smo danas stan u Zemunu, raspored nam se nije preterano svideo, ali nije ni razocaravajuci.
72m2, dve spavace sobe, predsoblje, dnevna, kuhinja sa trpezarijom i terasa. Deluje da je prepravljao raspored davno, i to ne bas tako kvalitetno, jer se vidi gde su zidovi bili. Zgrada je veliki plus, deluje kvalitetna, komsiluk uredan, ali u stanu ima da se radi sve sem parketa. Znaci od ulaznih vrata do terase, plus wc je u izvornom stanju. Sem stanja stana i radova potrebnih ostalo moze da se oceniti kao prihvatljivo, i lokacija odgovara.
Zavrsavamo obilazak, dolazimo do cene - s obzirom da sam procenio obim radova, ponudili smo 600e po m2 manju cenu nego sto je covek planirao (2.3k), bez ikakve zelje da ulazim dalje u polemiku, jer sam i sam svestan da ta cena nece proci.
Naravno da je kulturno odbio, uz napomenu koju cesto cujem od prodavaca - "ovde u kraju se i za mnogo vise prodavalo, ". Nisam dalje hteo da polemisem, niti da trosimo vreme jedno drugom, gde sam se zahvalio i ostavio kontakt ukoliko se predomisli, a ja budem i dalje zainteresovan.
Ovo bi bio dobar post da si uspeo da kupiš taj stan po 1700 eur m2. Mozda je ovaj konktetan prodavac zaista app, ali centar Zemuna (donji grad) je pun starogradnji ne baš idealnog rasporeda koje su za temeljno renoviranje. Ja bih lično bio bio prezadovoljan da kupim stan za 1700 eur na takvoj lokaciji, ali ne ide. Kažeš, ne želiš da ulaziš u dalji polemiku jer znaš da ta cena neće proći, ali ta cena ne prolazi nesamo kod tog prodavca nego kod bilo koga ko prodaje na toj lokaciji.
 
Poslednja izmena:
Vrh