Šta je novo?

Cene nekretnina

Prošao sam danas kroz ulicu, iskreno koliko god da je zgrada makrolokacijski dobro pozicionirana, mikrolokacija je veoma upitna za te pare. Jednog dana će se to razviti, ali trenutno deluje kao dosta izolovan delić Zemuna.
Kad se razvije bice kukanje sto su digli zgrade tu :) Nema kraja i projekta koji ce dobiti univerzalni amin na forumu, da sam to trazio ne bih se skucio nikada.
Lol, neko sa teme ostavio komentar :)
 
Prošao sam danas kroz ulicu, iskreno koliko god da je zgrada makrolokacijski dobro pozicionirana, mikrolokacija je veoma upitna za te pare. Jednog dana će se to razviti, ali trenutno deluje kao dosta izolovan delić Zemuna.
Ziveo sam kod Prvomajske ... kraj ima dusu, imas sve sto ti treba za zivot ali ima jedan ozbiljan nedostatak. Postoji projekat koji je trebao da izvuce 4 trake kroz ulizu Prilaz i onda 4 trake kroz Prvomajsku pa da raskrsnice za Altinu. Iselili su ljude, lokale valjda jos 90ih... i na kraju pustili divlju gradnju i napravili nelegalne objekte sa desne strane Prvomajske. Dovoljno je da se jedna od ulica radi/popravlja ili je udes (Ugrinovacka, Prilaz, Cara Dusana - uski deo od Glavne) pa da dodje do saobracajnog kolapsa prema Zemunu odnosno NBG. Ulica Marije Bursac prema autoputu je isto zakrcena. Pricalo se o prosirenju Prilaza, Tosinog Bunara itd ali eto, proslo je vec dosta vremerna i nista se tu ne desava.
 
Jako prometna ulica, ja sam juče popodne prošao tuda i iznenadio sam se količinom vozila koji prolaze kroz ulicu, ali eto zbog autoputa to je tako. Verujem da je u špicu jezivo proći tuda. Isto, nisam bio svestan do juče veličine romskog naselja na kraju ulice.

Zgrada kao zgrada deluje kvalitetna gradnja i znam da je investitor dobar, ali to je trenutno oko 2600 sa PDV-om, deluje mi malo prejako za tu mikrolokaciju.
 
Što se tiče starogradnje, ako je sudeći po brokerima trenutno je navala na starogradnju tj kupci dolaze i gledaju u velikom broju...
Dakle ne znam po redu već sad koji sam oglas zvao da je ista priča, iako oglas stoji već dugo eto baš sad u januaru je interesovanje eksponencijalno skočilo baš kad sam ja zvao...
 
Jako prometna ulica, ja sam juče popodne prošao tuda i iznenadio sam se količinom vozila koji prolaze kroz ulicu, ali eto zbog autoputa to je tako. Verujem da je u špicu jezivo proći tuda. Isto, nisam bio svestan do juče veličine romskog naselja na kraju ulice.

Zgrada kao zgrada deluje kvalitetna gradnja i znam da je investitor dobar, ali to je trenutno oko 2600 sa PDV-om, deluje mi malo prejako za tu mikrolokaciju.
Glavna je jos uvek zatvorena pa je dodatno veci pritisak na MB. NIje idealno ni kada sve radi ali ni ovo sada nije regularno stanje.

Romsko naselje jeste najveci problem tu, to se svi slazemo i na temi projekta. Medjutim sa druge strane, skola, nekoliko vrtica, ogroman park, suma, sve je na 5 min peske. Nedostaje veca radnja ali u samoj zgradi ce biti tako da ce i to biti reseno.
 
Što se tiče starogradnje, ako je sudeći po brokerima trenutno je navala na starogradnju tj kupci dolaze i gledaju u velikom broju...
Dakle ne znam po redu već sad koji sam oglas zvao da je ista priča, iako oglas stoji već dugo eto baš sad u januaru je interesovanje eksponencijalno skočilo baš kad sam ja zvao...

Mene iznenađuje ležernost agenata, ja sam se aktivirao skoro i počeo da obilazim, ali većini agenata ne deluje da je previše stalo da mi pronađu rešenje (ili možda nemaju šta da ponude)...
 
Zdravo svima!
Duže vreme pasivno pratim temu, jer sam zainteresovan za rešavanje stambenog pitanja.

E sad, možda jedno nezahvalno pitanje, ali bih cenio vaše mišljenje, jer ima dosta ljudi koji su u materiji i poznaju tržište iznad proseka.

Potrebni su mi predlozi za Best buy opciju za stan u Bg-u oko 40-45 kvadrata (sa odvojenom sobom i terasom), novogradnja. Dakle, cenio bih vaše mišljenje uzimajući u obzir uloženo-dobijeno (Xiaomi novogradnja) u Bg-u. Pošto nisam poslom vezan za lokaciju (radim na terenu) možete mi predložiti neke trenutne projekte:
Moji prioriteti:
- Lokacija (pre svega kvalitet mikrolokacije, saobraćaj, pa tek onda blizina centra) - dodaću da mi je interesantniji Nbg, Zemun, ali ne znam
- Kvalitet gradnje
- Ograničenje cene do oko 2300 po kvadratu bez PDV-a (max oko 100k da bude stan, ne bih hteo da mi rata pređe 30% zarade)

Eto, dodao bih da je meni kao laiku zapao malo za oko projekat Zemun Vista. Znam da sam sa mojim uslovima ograničen na neki periferni deo Bg-a.

Može predlog i u PP.
Hvala

Nemam konkretan predlog, sem preporuke da gledas manje novogradnje gde i po ceni mozda mozes naci ono sto trazis.. bilo je novogradnji od juznog bulevara ka vozdovcu (lekino brdo, denkova basta itd. najbolje) ali njih moras nalaziti kroz word of mouth, uživo gledajući zato što se oni ne reklamiraju kao te mega novogradnje. One se prodaju brzo i to mahom komsija javi komsiji itd, tu neces naci bahate pevacice i njihove pratioce.. Moja preporuka je da pratis https://www.gradnja.rs/mapa/ i da guglas ono sto ti se svidja, tu mozes naci sve novogradnje koje su u planu i koje se grade.. Generalno lokacije na Vozdovcu i ako imas srece ka juznom bulevaru (npr. blizu šumica bih ja gledao) su nesto povoljnije a po meni su lokacijski mnogo bolje od novobeogradskog grotla (pogledaj samo new minel, pupinovu palatu , the one, west 65, savaada i još tih mega soliterčina u krugu od 500 metara.. pogledaj na mapu sam pa donosi zaključke) ... koliko će ljudi tu živeti? koliki pritisak na puteve i uopšte infrastrukturu (da ne kažem da nije izgrađena nijedna škola, nijedan vrtić - bar koliko ja znam).
Pored Vozdovca (gde je sve relativno ok sem Brace Jerkovic o čemu ne bih dužio) Imaš novogradnji i na zvezdari - Bul Kralja Aleksandra ali tek od Olimpa po nešto nižim cenama.. Gledam gradske lokacije sa ove strane Save i Dunava iz dosta razloga a jedan od njih je i izbegavanje nervnog sloma u automobilu.. mada guzve su svuda..
Srecno!
 
Zdravo svima!
Duže vreme pasivno pratim temu, jer sam zainteresovan za rešavanje stambenog pitanja.

E sad, možda jedno nezahvalno pitanje, ali bih cenio vaše mišljenje, jer ima dosta ljudi koji su u materiji i poznaju tržište iznad proseka.

Potrebni su mi predlozi za Best buy opciju za stan u Bg-u oko 40-45 kvadrata (sa odvojenom sobom i terasom), novogradnja. Dakle, cenio bih vaše mišljenje uzimajući u obzir uloženo-dobijeno (Xiaomi novogradnja) u Bg-u. Pošto nisam poslom vezan za lokaciju (radim na terenu) možete mi predložiti neke trenutne projekte:
Moji prioriteti:
- Lokacija (pre svega kvalitet mikrolokacije, saobraćaj, pa tek onda blizina centra) - dodaću da mi je interesantniji Nbg, Zemun, ali ne znam
- Kvalitet gradnje
- Ograničenje cene do oko 2300 po kvadratu bez PDV-a (max oko 100k da bude stan, ne bih hteo da mi rata pređe 30% zarade)

Eto, dodao bih da je meni kao laiku zapao malo za oko projekat Zemun Vista. Znam da sam sa mojim uslovima ograničen na neki periferni deo Bg-a.

Može predlog i u PP.
Hvala

Best bet su ti zemunske novogradnje, ali i one se vrte negde malo jače od toga, tipa do 2400 + PDV. Mislim da možeš naći neku manju novogradnju za 2300, znam da sam viđao po oglasima.

Iskreno, loše si vreme odabrao za kupovinu novogradnje, sad i ovi sa investicionim parama čekaju jer im je preskupo... :)
 
Mene iznenađuje ležernost agenata, ja sam se aktivirao skoro i počeo da obilazim, ali većini agenata ne deluje da je previše stalo da mi pronađu rešenje (ili možda nemaju šta da ponude)...
Mislim da nemaju sta da ponude, bar je to ovde gde ja konkretno trazim slučaj a i meni licno i ne trebaju pošto sam pratim oglase i gledam...
Mene samo kopka da li je moguće da svi prodaju istu foru ili je stvarno došlo do eksplozije potražnje...
 
Poslednja izmena:
Jedna stvar me interesuje. Ako se investiciona kupovina isplati, zasto investitori prodaju stanove i ne zadrze ih za sebe pa da izdaju te stanove. Zbog ekonomije obima imaju mnogo bolju racunicu nego individualni investitori. Ili su mozda procenili da se ne isplti bas mnogo, ali se isplati da prodaju nekom i uvale mu pricu kako se ipak isplati?
 
Jedna zgrada kada sam Ja bio da pitam dok sam tražio stan je pravljena samo za izdavanje od strane investitora, a druga pored je bila za prodaju. Ne želi svako da se bavi izdavanjem, prodaš, zaradiš i ideš dalje. To je kao da si pitao zašto postoje placevi automobila za prodaju umesto za rentiranje.
 
Čovek je pisao na nekom drugom forumu da od 2017. Godine cene u Srbiji nezaustavljivo krecu ka gore i da je poslednji momenat za kupovinu. Onda je to i objasnio sa aspekta mera u USA i EU. Da li neko može da nastavi po preduzetim merama i godinama:)
Pogledajte prilog 186780Pogledajte prilog 186781Pogledajte prilog 186782
Mala ispravka. QE program je program kvantitativnog olakšanja, a ne kvantnog. Kvantitativnog zbog velikih količina novca koji je upumpavan. Ovo ostalo je smisleno.
 
Jedna stvar me interesuje. Ako se investiciona kupovina isplati, zasto investitori prodaju stanove i ne zadrze ih za sebe pa da izdaju te stanove. Zbog ekonomije obima imaju mnogo bolju racunicu nego individualni investitori. Ili su mozda procenili da se ne isplti bas mnogo, ali se isplati da prodaju nekom i uvale mu pricu kako se ipak isplati?
Naravno da investitori u mnogim slučajevima grade objekat i zadrže ga za dalju rentu, ali to je mahom u komercijalnim prostorima. Ako rentaš office space na NBG onda ne rentas od fizičkih lica već of firmi (GTC, AFI, itd) koje nude čitav spektar usluga od obezbeđenja do čišćenja, dakle rentiranje je njihov posao, ne pasivni prihod. Ne isplati se investitoru neke zgradice na Lekinom brdu ili Vozdovcu da renta stanove fizičkim licima i plaća porez i sve sprovodi kroz knjige. Međutim, neko ko ima 150, 200 ili 500k eur viška investira u stanove kao vid pasivnog prihoda, jer je to jedan od najjednostavnijih načina da se koliko-toliko sačuva vrednost novca i uglavnom se radi na neregulisanom tržištu (fizička lica koja izdaju drugim fizičkim licima mahom ne placaju porez). Rentiranje u odnosu na trenutnu cenu stanova je ionako neprofitabilno za stanodavce i dovelo je do smanjenja kupovina, zbog toga ocekujem porast cene rente u narednom periodu.
 
Naravno da investitori u mnogim slučajevima grade objekat i zadrže ga za dalju rentu, ali to je mahom u komercijalnim prostorima. Ako rentaš office space na NBG onda ne rentas od fizičkih lica već of firmi (GTC, AFI, itd) koje nude čitav spektar usluga od obezbeđenja do čišćenja, dakle rentiranje je njihov posao, ne pasivni prihod. Ne isplati se investitoru neke zgradice na Lekinom brdu ili Vozdovcu da renta stanove fizičkim licima i plaća porez i sve sprovodi kroz knjige. Međutim, neko ko ima 150, 200 ili 500k eur viška investira u stanove kao vid pasivnog prihoda, jer je to jedan od najjednostavnijih načina da se koliko-toliko sačuva vrednost novca i uglavnom se radi na neregulisanom tržištu (fizička lica koja izdaju drugim fizičkim licima mahom ne placaju porez). Rentiranje u odnosu na trenutnu cenu stanova je ionako neprofitabilno za stanodavce i dovelo je do smanjenja kupovina, zbog toga ocekujem porast cene rente u narednom periodu.
Zasto je neprofitabilno kad su vecina stanodavaca kupila stan po daleko nizim cenama, a po trenutnim se manje kupuje? Vise ima smisla ocekivati pad cena nekretnina.
 
Zasto je neprofitabilno kad su vecina stanodavaca kupila stan po daleko nizim cenama, a po trenutnim se manje kupuje? Vise ima smisla ocekivati pad cena nekretnina.
Ovde se u periodu od 13 godina i nekoliko hiljada strana govori o padu koji samo što se nije dogodio, ali suština je da su cene u tom periodu mahom išle gore nekad većim, nekad manjim intenzitetom. Obzirom na opšte makroekonomske okolnosti (najavljen pad kamatnih stopa), specifikumu srpskog finansijskig tržišta (nedostatak diversifikacije investicionih instrumenata), kao i jak motiv drzave da kontroliše trziste nektretnuna (nastavak BW projekta, GDP koji se kreira iz građevinske industrije), ne zvuci mi logicno da se u nekim, uslovno rečeno, normalnim okolnostima može očekivati pad cena nepokretnisti u narednih nekoliko godina. Naravno, živimo u ludim vremenima, i nikakav događaj se ne može isključiti, čak ni neki oruzani sukob širih razmera ili krah globalnog ekonomskog sistema. U datim okolnostima, svakako ne mislim da bi se beogradsko trziste održalo u odnosu na takve događaje, ali naravno da ne priželjkuje situaciju gde ćemo strahoviti za sopstvene živote po cenu mogućnosti da kupimo jeftine stanove.
 
Ovde se u periodu od 13 godina i nekoliko hiljada strana govori o padu koji samo što se nije dogodio, ali suština je da su cene u tom periodu mahom išle gore nekad većim, nekad manjim intenzitetom. Obzirom na opšte makroekonomske okolnosti (najavljen pad kamatnih stopa), specifikumu srpskog finansijskig tržišta (nedostatak diversifikacije investicionih instrumenata), kao i jak motiv drzave da kontroliše trziste nektretnuna (nastavak BW projekta, GDP koji se kreira iz građevinske industrije), ne zvuci mi logicno da se u nekim, uslovno rečeno, normalnim okolnostima može očekivati pad cena nepokretnisti u narednih nekoliko godina. Naravno, živimo u ludim vremenima, i nikakav događaj se ne može isključiti, čak ni neki oruzani sukob širih razmera ili krah globalnog ekonomskog sistema. U datim okolnostima, svakako ne mislim da bi se beogradsko trziste održalo u odnosu na takve događaje, ali naravno da ne priželjkuje situaciju gde ćemo strahoviti za sopstvene živote po cenu mogućnosti da kupimo jeftine stanove.
Ja pricam o necemu drugom, a o tome se vec pisalo na forumu. Zasto kirije moraju da rastu zbog toga sto su cene nekretnina velike u odnosu na trenutne kirije? Ako imamo anomaliju da su cene previsoke u odnosu na plate, neka budu previsoke u odnosu na kiriju (tj. neka kirije ostanu "relativno niske" (mada su i one preskupe). Naravno, ko uspe da poveca kiriju i nadje nekog ko ce mu placati, samo napred. Ali, niti ce neko radniku dati vecu platu zato sto su nekretnine otisle previsoko, niti stanodavcu treba dati vecu kiriju samo zato sto se on zeznuo i kupio nekretninu po naduvanoj ceni, pa sad misli da mu se ne isplati niska kirija, koja je, btw, i dalje visoka u odnosu na plate.
 
Plate su nebitan faktor za visinu cena nekretnina/kirija. Visinu kirije diktira tržište koje je jako gladno dobrih stanova za zakup.
Nisu nebitan, samo nemaju 1/1 korelaciju. Zbog cega kirije u Beogradu nisu u proseku 2k-3k franaka mesecno kao u Cirihu? Sta sprecava stanodavce da traze 5 puta vece kirije nego sto trenutno traze? Beograd ima odredjen broj turista, ali nije turisticki centar kao neki gradovi pa da kirije zavise od traznje turista, nego u vecoj meri zavisi od lokalnih plata.
 
Plate su nebitan faktor za visinu cena nekretnina/kirija. Visinu kirije diktira tržište koje je jako gladno dobrih stanova za zakup.
Al na cenu hleba ne utice samo da l si gladan, moras i da imas za 'leba :) U definiciji faktora traznje se u svim udzbenicima pominje i dohodak kao jedan od faktora. Dzaba sto zelimo stan u Bg, ako nemamo za stan, ne uticemo na traznju.
 
Naravno, živimo u ludim vremenima, i nikakav događaj se ne može isključiti, čak ni neki oruzani sukob širih razmera ili krah globalnog ekonomskog sistema. U datim okolnostima, svakako ne mislim da bi se beogradsko trziste održalo u odnosu na takve događaje, ali naravno da ne priželjkuje situaciju gde ćemo strahoviti za sopstvene živote po cenu mogućnosti da kupimo jeftine stanove.
Zasto bi strahovali za svoje zivote? :) evo prodaja ovog decembra 41% manja nego lane i svi smo zivi i zdravi. Da l su stanovi jeftini, pokazace trziste.
 
Al na cenu hleba ne utice samo da l si gladan, moras i da imas za 'leba :) U definiciji faktora traznje se u svim udzbenicima pominje i dohodak kao jedan od faktora. Dzaba sto zelimo stan u Bg, ako nemamo za stan, ne uticemo na traznju.

Ma to nemamo ja još treba da susretnem... živim kao podstanar, kad sam imao tu sreću da tražim stan svojevremeno, izađe oglas, ako je iole pristojan stan u prvih sat vremena se njih 5 javi da gleda... Ne stigneš da reaguješ.

To je i sad tako, kolega mi kaže gleda stanove po NBG, sve što iole valja kad izađe istog momenta neko već zakazuje gledanje. Moraš maltene da udaraš CTRL + R i da se nadaš da ćeš zvati prvi.
 
Ma to nemamo ja još treba da susretnem... živim kao podstanar, kad sam imao tu sreću da tražim stan svojevremeno, izađe oglas, ako je iole pristojan stan u prvih sat vremena se njih 5 javi da gleda... Ne stigneš da reaguješ.

To je i sad tako, kolega mi kaže gleda stanove po NBG, sve što iole valja kad izađe istog momenta neko već zakazuje gledanje. Moraš maltene da udaraš CTRL + R i da se nadaš da ćeš zvati prvi.
To verovatno ako je u pitanju pristojan stan po još pristojnijoj ceni?
Ja u oglasima gledam dosta pristojnih stanova sa oko 3k po kvadratu koji stoje čak i preko godinu dana
 
Vrh