Šta je novo?

Cene nekretnina

Sela se prazne ne jer se drzava ne ulaze u njih (iako je i to tacno), nego zato sto su jednostavno neisplativa na nacin na koji su bila do pre 30 godina. Da bi ziveo zivot na nekom prosecnom standardu treba ti 5 puta vise zemlje nego tad i jednostavno neodrzivo je da se i dalje toliki broj ljudi bavi poljoprivredom.

Sto se tice ovog rasizma i najnizih slojeva, na Zapadu ne prave problem toliko ti sto rade za minimalac vec oni sto ne rade uopste, zive na socijalnoj pomoci a u slobodno vreme muljaju. Kod nas, na srecu ili na zalost, od te socijalne pomoci i nije moguce da se zivi, vec mora da se radi.
 
Sela se prazne ne jer se drzava ne ulaze u njih (iako je i to tacno), nego zato sto su jednostavno neisplativa na nacin na koji su bila do pre 30 godina. Da bi ziveo zivot na nekom prosecnom standardu treba ti 5 puta vise zemlje nego tad i jednostavno neodrzivo je da se i dalje toliki broj ljudi bavi poljoprivredom.

Sto se tice ovog rasizma i najnizih slojeva, na Zapadu ne prave problem toliko ti sto rade za minimalac vec oni sto ne rade uopste, zive na socijalnoj pomoci a u slobodno vreme muljaju. Kod nas, na srecu ili na zalost, od te socijalne pomoci i nije moguce da se zivi, vec mora da se radi.
Dao sam primer da su čak i sela imala više stotina djaka ali sam prvenstveno mislio na manja mesta.
Kada ukazemo na problem bezbednosti u npr Švedskoj to je ok, ali kada kažemo da je to naša bliska budućnost i realnost koja nas očekuje isto kao na zapadu onda je to rasizam 🤡
Zato me zanima koji projekat moze da osigura bezbednost imovine u slučaju potrebe u budućnosti
 
Dao sam primer da su čak i sela imala više stotina djaka ali sam prvenstveno mislio na manja mesta.
Kada ukazemo na problem bezbednosti u npr Švedskoj to je ok, ali kada kažemo da je to naša bliska budućnost i realnost koja nas očekuje isto kao na zapadu onda je to rasizam 🤡
Zato me zanima koji projekat moze da osigura bezbednost imovine u slučaju potrebe u budućnosti
Jedno je realnost a drugo predvidjanja i (nadam se ne) nadanja katastroficara.
Imamo vec primere zemalja centralne Evrope koje su na tom putu na kom smo mi 5-10 godina ispred i vidimo da tamo jos uvek nisu potrebni tenkovi da cuvaju stambene komplekse. Daleko je Svedska.
 
Sela se prazne ne jer se drzava ne ulaze u njih (iako je i to tacno), nego zato sto su jednostavno neisplativa na nacin na koji su bila do pre 30 godina. Da bi ziveo zivot na nekom prosecnom standardu treba ti 5 puta vise zemlje nego tad i jednostavno neodrzivo je da se i dalje toliki broj ljudi bavi poljoprivredom.
Kada kazemo sela, ne moramo pomisliti samo na poljoprivredu. Dobra infrastruktura itekako znaci i decentralizacija, tj postojanje nekoliko (dovoljno) velikih regionalnih centara. Imamo dosta dobrih primera u Evropi.

Slazem se da se sada poljoprivredom treba dosta ozbiljnije baviti da bi se od toga zivelo (da to bude glavni izvor prihgoda jednom domacinstvu), ali nije nemoguce pa cak i u Srbiji. Ali Srbija je po prostranstvu velika za ovaj broj stanovnika, a pogubno je kada imas trecinu drzave (pa racunaj lagano i 50% stanovnistva) koja gravitira ka jednom mestu.
I nemojmo zaboraviti cinjenicu da smo u veoma losoj situaciji sto se tice poljoprivrede (ne racunajuci zitarice iz Vojvodine koje dosta zavrse u izvoz), dovoljan je pogled na proizvode u marketima i videti koliko toga uvozimo :(

To je i, po meni, glavni faktor ove traznje i cene nekretnina u Bg-u. A ovo sve urusava i kvalitet zivota u Beogradu, koji odavno nema kapaciteta i infrastrukture da opsluzi sve ovo. Ne zatvarajmo oci, koliko god skupo da platis nekretninu u Bg-u, neces moci prisutiti cist vazduh, ciste i uredne trotoara, travnjake, uredjen saobracaj :(
 
To je i, po meni, glavni faktor ove traznje i cene nekretnina u Bg-u. A ovo sve urusava i kvalitet zivota u Beogradu, koji odavno nema kapaciteta i infrastrukture da opsluzi sve ovo. Ne zatvarajmo oci, koliko god skupo da platis nekretninu u Bg-u, neces moci prisutiti cist vazduh, ciste i uredne trotoara, travnjake, uredjen saobracaj :(

mislim budimo realni, bg je krsh i preskup, ali fora je da nema bolje
to je isto kao ljudi koji su u firmama kojima je dosta stresno i lose ali imaju dobru platu, ali ne mogu da daju otkaz jer "nema bolje od ovoga"
 
Šta će biti kada u narednih 10 godina dodje npr 200-300k migranata jer smo maltene isterali svoje ljude iz zemlje (500k za 10 godina). Neće, oni obrazovani kao što zapad bira (mislim na manje zemlje, ne na De, Fr itd). Neće kod nas doktori, programeri, inzinjeri nego najnizi sloj, prosta radna snaga koja je spremna da radi ne znam koliko sati za minimalac a bezbednost opadne kao u tim Amerikama, Evropama itd.
Pošto to očekujem u bliskoj budućnosti, koji je veći projekat osim bgh20 a koji će moći da finansira obezbedjenje naselja koliko toliko?
Novogradnja na Mirijevu sa 14 stanova to svakako neće moći.
Možda sam malo ekstreman, da me ne shvatite pogrešno ali ja stvarno ovo očekujem. Pogotovo sa našim zakonom gde napadaču/lopovu ne smeš ništa.
Juče pričam sa drugarom iz Beča, kaže gledao je tamo emisiju o 10 najnebezbednijih gradova za život i Beograd se nalazio na trećem mestu :) Kažu mafija. Reko sve ok, Pariz je baš bezbedan noću jer nema mafiju. Propaganda radi, zato se i stranci začude kada dodju kod nas da te ne čeka ubica iza ćoška. U mom rodnom gradu je došla žena iz Barcelone, udala se, otvorili neki fast food i zadovoljna je. Kada je pitaš gde je lepše naravno da kaže Barsa, ali kaže da je ipak ovde opuštenija. Tamo kada šeta mora torbu da drži zagrljenu, a ovde normalno u rukama što joj je u početku bilo neobično. Kaže kad joj je majka došla par dana je morala da joj objašnjava da ne mora da lepi stvari za sebe i da može noću slobodno da šeta. Dokle će to kod nas trajati ko zna ali eto, u nekim emisijama smo skoro pa najnebezbedniji grad na svetu.
 
Da. Većina članova koja zagovara pad ili žele da kupe ili žale što nisu kupili.
A izvini, šta rade ovde ovi ”uspešni” članovi koji su već kupili stan i ovde spamuju 24/7 kako će stanovi i dalje rasti? Ljudi koji su već kupili ili su čvrsto odlučni da će u bliskoj budućnosti kupiti, sigurno ne bleje po forumima da ubedjuju druge da kupe.

Evo na primer Defke, koliko sam razumeo on je program koji je kupio stan na kredit? Al on se u toku radnje nedelje i radnog vremena jednostavno ne skida sa foruma, odnosno umesto da piše kodove on ubedjuje anonimne ljude na forumu da kupe stan i da cene neće pasti. Čudno zar ne?
 
Zemlja se ukrupnjava u rukama korporacija i krupnog kapitala, a stanovništvo se seli u urbane sredine i prelazi u sektor usluga. To je "normalan" proces u kapitalizmu razvijenog sveta (iako žalostan), samo mi kasnije prolazimo kroz njega jer smo relativno skoro prošli kroz tranziciju.

Nije problem što se stanovništvo koncentriše u BG, problem je što država ne prati taj proces adekvatnim planom razvoja urbanih sredina i onda nastaju problemi koji čine gradove sve nepodnošljivijim za život.

London ima 15 miliona ljudi, ali to se ne oseti jer imaju infrastrukturu hiljadu svetlosnih godina ispred BG. Gradovi mogu da apsorbuju ogromnu količinu ljudi kada država planski pristupa njihovom razvoju.
 
Jedno je realnost a drugo predvidjanja i (nadam se ne) nadanja katastroficara.
Imamo vec primere zemalja centralne Evrope koje su na tom putu na kom smo mi 5-10 godina ispred i vidimo da tamo jos uvek nisu potrebni tenkovi da cuvaju stambene komplekse. Daleko je Svedska.
Niko nije pominjao tenkove i ne idi u ekstreme. Svako ko je video sveta, zna kako je. Npr šetaš ulicom preko dana i okruže te 10-15 nedomorodaca da ti prodaju narakvicu. Niko te nije napao ali da ti je prijatno, nije. Prosijaci na svakom uglu. Uveče i ne smeš da izadješ npr. bag** i narkomani čim zamakneš ulicu, dve van centra. I tako svaki veći grad na samo par ulica od centra. Tačno se zna gde i policija ne ide (Verona mi je pala na pamet npr). Bg nije i tek neće biti izuzetak. Koji kompleks ce postati pozeljan u ovoj budućnosti?
 
A izvini, šta rade ovde ovi ”uspešni” članovi koji su već kupili stan i ovde spamuju 24/7 kako će stanovi i dalje rasti? Ljudi koji su već kupili ili su čvrsto odlučni da će u bliskoj budućnosti kupiti, sigurno ne bleje po forumima da ubedjuju druge da kupe.

Evo na primer Defke, koliko sam razumeo on je program koji je kupio stan na kredit? Al on se u toku radnje nedelje i radnog vremena jednostavno ne skida sa foruma, odnosno umesto da piše kodove on ubedjuje anonimne ljude na forumu da kupe stan i da cene neće pasti. Čudno zar ne?
Bukvalno nikad u svojih evo 3500 postova na forumu nisam nekoga ubedjivao da kupi stan niti govorio da cene sigurno nece pasti. E sad, mozda je do tvoje sposobnosti razumevanja napisanog.

I ne znam sta ima da bude cudno, forum o izgradnji, bukvalno svaki drugi aktivan clan je neko ko je kupio i prati svoj projekat, plus entuzijasti za gradjevinska pitanja. Izadji malo van ove teme pa ces videti.

Pri tom u poslednje vreme jedva da sam i pisao na ovoj temi, tek evo poslednjih par dana.
 
Niko nije pominjao tenkove i ne idi u ekstreme. Svako ko je video sveta, zna kako je. Npr šetaš ulicom preko dana i okruže te 10-15 nedomorodaca da ti prodaju narakvicu. Niko te nije napao ali da ti je prijatno, nije. Prosijaci na svakom uglu. Uveče i ne smeš da izadješ npr. bag** i narkomani čim zamakneš ulicu, dve van centra. I tako svaki veći grad na samo par ulica od centra. Tačno se zna gde i policija ne ide (Verona mi je pala na pamet npr). Bg nije i tek neće biti izuzetak. Koji kompleks ce postati pozeljan u ovoj budućnosti?
Pa video sam sveta, i kod ovog sto je malo blize nama mentalitetom i standardom, i nisu bas tako ceste pojave.
 
Juče pričam sa drugarom iz Beča, kaže gledao je tamo emisiju o 10 najnebezbednijih gradova za život i Beograd se nalazio na trećem mestu :) Kažu mafija.
Pretpostavljam da su tv emisija i novinar austrijska verzija onog "kupuje se na kiosku a nisu novine". Ko hoće da "proveri" sešće u auto i za 5h je u BG. Zapravo te emisije gađaju verovatno nižu srednju i nižu klasu Bečlija da bi se isti tešili kako je njima ipak lep život.
 
Evo na primer Defke, koliko sam razumeo on je program koji je kupio stan na kredit? Al on se u toku radnje nedelje i radnog vremena jednostavno ne skida sa foruma
2 su opcije za to i obe su validne:

1) ili si vlasnik firme (kao ja) pa možeš sebi da daš oduška, ako ti se ne radi u nekom periodu
2) ili radiš u korporaciji tipa Endava, Htech i slično, kao neki medior/senior pa efektivno radiš max. 2-3 sata, a ostatak dana čavrljaš sa kolegama, blejiš po netu, malo forumi, malo društevene mreže i tako to.

I da me ne shvatite pogrešno, obe opcije su OK i treba ih koristiti ko je u mogućnosti.
 
Znas kako bi se lako rešilo sa zabranom rente 4 godine i porezom 8 posto na drugi npr. 16 posto na 3ci itd :)
No vrana vrani oči ne kopa i što bi batice na vlasti i njihovi puleni koji imaju po 5 i žele još to ikad radile sebi.

@G.I.Joe jako dobra tema i infosi koje si izneo.

Nisam znao da je i za prvi red nasledstva 30 posto, mislio sam da su oslobodjeni oni koji nisu državljani ili su živeli 10 plus godina van?
Drugar je kupio skoro u Amsterdamu stan i ima dete pa zato pitam? I platio je dosta jače nego ovde - oko 8k al možda je lep kraj nisam mnogo ulazio u priču.

BTW kako je tamo za uložiti u neke akcije posao i slično ili ipak bolje da se uloži u 3ci stan nazad u rodnoj grudi gde nema nikakvih pravila koji štite lokalno stanovništvo?
Nisam za zabranjivačke metode.

U Turskoj su ljudi kupovali automobile da se zaštite od inflacije od 78%, godišnje ,pa je Erdogan uveo zabranu koliko automobila možeš da imaš. Dakle, on sa svojom politikom napravi problem od koga ljudi pokušaju da se zaštite i onda ih on saplete.

Monetarna politika je pojačala te probleme sa podizanjem cena u urbanim centrima. Hajde prvo stabilan novac, pa ako to ne pomogne neke druge stvari.

Ja sam pre za poreške olakšice za one koji nemaju prazan stan i za poreske olakšice za firme koje razvijaju provinciju i sela.
 
Ne bih rekao da je tako bilo pre 30-40god. Pre 20-30 smo bar mi gledali na te kuće sa divljenjem znajući da taj neko ima para da je napravi, jer su te kuće obično odskakale od šablona gabaritima, izgledom... Pa i naši ljudi su pravili kućerine misleći da će cele porodice živeti u njima pa je došlo vreme da kuće budu prazne ili da su u njima ostali samo roditelji, a deca rasejana. Fora je što gastosi više ne prave kućerine već kupuju stanove po BG-u.
Rugali su se najviše stilskim izvedbama sa labudovima na kapiji i ostalom kičeraju. Realno, mnogi zu zidali što veće i luksuznije da bi se pokazali u selu. E, sad, što su sada sela prazna...
 
2 su opcije za to i obe su validne:

1) ili si vlasnik firme (kao ja) pa možeš sebi da daš oduška, ako ti se ne radi u nekom periodu
2) ili radiš u korporaciji tipa Endava, Htech i slično, kao neki medior/senior pa efektivno radiš max. 2-3 sata, a ostatak dana čavrljaš sa kolegama, blejiš po netu, malo forumi, malo društevene mreže i tako to.

I da me ne shvatite pogrešno, obe opcije su OK i treba ih koristiti ko je u mogućnosti.
Ako sam shvatio dobro, ti si vlasnik firme na srpski način, ili što bi ti rekao- delegator. Recimo Aca Bosanac je vlasnik firme koja obrće milione i verujem da je i on dobar delegator koji se ne udubljuje u izveštaje i Excel tabele- valjda ima nekog da mu iste protumači a on vreme provodi po kafićima, restoranima i internet forumima 😀 u svakom slučaju, pravi vlasnici pravih firmi koje prave pravu lovu (a ne statisti u obliku odgovornih lica koja sviraju klavir kada nesto krene po zlu) su toliko u materiji da rade non-stop ne jer moraju, ne da bi kupili Q8 ili stan ili tako neki trivijalni predmet, već zato što im to predstavlja neki smisao, pasiju, životni cilj, kako god...
Drugo, navodis outsource rudnike kao primer gde seniori rade 2-3 sata dnevno? Koji je to business model kada imaš utilizqciju od 25-30% a radnike prodajes po satu? Možda bi ti mogao u menadzment tih firmi da ih malo utegneš, deluje kao da ima puno prostora medju postojećim senior kadrom, a ne da otpuštaju nesrećne juniore sa bencha jer je njihovih 1,5k bruto mesečno pregolemi teret na P&L-u.
 
@Analitičar ne mogu sada da idem u detalje, ukratko, tako je, delegiranje mi je jedna od najbitnijih stvari.

Bez delegiranja postao bih rob posla, a to bih bio i da radim kod nekog za platu.

A što se tiče zaposlenih, samo je do njih da li će ukoliko rade za korporaciji razvlačiti projekte i zadatke, ili ih brzo raditi pa posle "raditi" i za one kolege koje više vole da razvlače.

Korporacije koje sam spomenuo rade za korporativne klijente koji su takođe spori, a i senior staž donosi sposobnost kako da efektivno radiš 2 sata a korporacija tvoj rad naplati kao da je 8h

Za juniore i mlađe mediore naravno sve ovo gore ne važi ;)
 
A meni par brokera rekoše kako za taj koji zovem postoji veliko interesovanje a za jedan je kao navodno čak i vlasnik sam našo kupca i to baš po oglašenoj ceni...
Sve bi bilo ok da ti stanovi ne stoje već dosta dugo u oglasima, jedan 6+ meseci a drugi skoro godinu ipo!
Ne znam šta su toliki interesenti čekali da bi baš sad navalili i to u januaru, hmmmm
Iz sopstvenog iskustva da ti kazem da ti "brokeri" lazu samo tako...
 
Ja ne znam sta tu ima da se ‘zagovara’ za rast ili pad, mogu ja da zelim da je sad suncano i 30 stepeni pa nije. Cinjenica da vecina ljudi nije sposobna da razdvoji zelje od realnosti i dovodi do toga da vecina ‘analiza’ ovde ne vredi nicemu.
Možda da pogledaš neku nekretninu u toplijim krajevima :)
 
Obisli smo danas stan u Zemunu, raspored nam se nije preterano svideo, ali nije ni razocaravajuci.
72m2, dve spavace sobe, predsoblje, dnevna, kuhinja sa trpezarijom i terasa. Deluje da je prepravljao raspored davno, i to ne bas tako kvalitetno, jer se vidi gde su zidovi bili. Zgrada je veliki plus, deluje kvalitetna, komsiluk uredan, ali u stanu ima da se radi sve sem parketa. Znaci od ulaznih vrata do terase, plus wc je u izvornom stanju. Sem stanja stana i radova potrebnih ostalo moze da se oceniti kao prihvatljivo, i lokacija odgovara.
Zavrsavamo obilazak, dolazimo do cene - s obzirom da sam procenio obim radova, ponudili smo 600e po m2 manju cenu nego sto je covek planirao (2.3k), bez ikakve zelje da ulazim dalje u polemiku, jer sam i sam svestan da ta cena nece proci.
Naravno da je kulturno odbio, uz napomenu koju cesto cujem od prodavaca - "ovde u kraju se i za mnogo vise prodavalo, ". Nisam dalje hteo da polemisem, niti da trosimo vreme jedno drugom, gde sam se zahvalio i ostavio kontakt ukoliko se predomisli, a ja budem i dalje zainteresovan.
 
A ja sam imao jednog koji je na moje pitanje jel cena podlozna korekciji obzirom da se radi o ćumezu, rekao "pa i nije" gde sam mu ja ko iz topa odgovorio aha ok, hvala na info - našta je on valjda želeći da nastavi razgovor rekao "jednostavno ih nema ovde" gde sam ja zbunjeno pitao a čega to nema gde on kaže pa ovakvih stanova u ovom kraju na oglasima, gde sam se ja dvoumio dal da mu bilo sta odgovaram i na kraju samo reko važi važi doviđenja...
Dakle ili je mene smatrao ludim ili je i sam lud obzirom da je u istom bloku oglašeno još 4 takva stana!
 
Vrh