Šta je novo?

Cene nekretnina

Novogradnja je dosta skokovita sto se i vidi iz grafika, jedan projekat koji pusta ugovore taj mesec moze skroz da gurne prosek na gore iki dole. Starogradnja je dosta merodavnija.
 
Nastavlja se strmoglavi pad prodaje starogradnje, plus po mapi mi deluje da je i medju ovom starogradnjom postoji nezanemarljiva kolicina "starogradnje" - preprodatih novogradnji i stanova u Bg na H2O. Starogradnja obara rekorde u niskoj prodaji, opet, imamo najgori decembar od kad se meri.
 
Apsolutno verujem u to. Vecina nasih ljudi u inostranstvu su ljudi slabijeg obrazovanja, koji u Srbiji nisu uspeli da se snadju (sto nedovoljnim pocetnim resursima, sto neadekvatnim obrazovanjem - jer te neke pozicije su u Srb veoma slabo placene) - a od malena su odgajani da je najbitnije ulagati u beton (kucu).
Oni se ne razbacuju i stezu kais gde god stignu, mnogi ne idu na letovanja, bilo kakva putovanja - ali stan/auto moraju da kupe. Kazem ovo nije generalizacija, imas ogroman broj nasih inzenjera, naucnika, lekara koji su u dijaspori, ali njihovo razmisljanje je totalno drugacije i retko ko od njih ima prioritet da kupi nekretninu u Srb (a vec poseduju nesto sto im je ostalo)
Moje iskustvo je potpuno obrnuto. Skoro da ne poznajem ni jednog malo bolje stojeceg/snalazljivijeg naseg u dijaspori a da nema stan u BNV ili da ne investira nesto u Srbiji sto se tice nekretnina. Generalno slabije stojeci ne mogu da priuste (pa zato i ne kupuju) ili ako rade u delovima Amerike gde su plate krs kao sto je Luizijana/Florida/Misisipi ili slicno. Svako ko ima barem 2 grama mozga kupuje u Srb jer kapira da je to nesto sto je "sigurno".
 
А то наравно није тачно већ ти "добростојећи" не могу да приуште куповину стана у већем граду западне Европе где су зарадили новац па га склањају овде. И по овим суманутим ценама нов стан у Београду је 2-3-4х јефтинији од пандана му у добростојећем (северо)западном граду. А ту је и фактор пореза, одсуства провере порекла новца, близине сплавова и сиве економије.
 
I kada će taj famozan pad? Bile su visoke kamatne stope, pa posledično pad prodaje, prošlo je više od godinu dana od tog peak-a u Q4 22. i opet ništa. U narednom periodu se očekuje smanjenje kamatnih stopa, povećava se broj građevinskih dozvola, tako da je izvesno da će se od '25. graditi još više nego sada, tako da nema indikacije o bilo kakvom gomilanju novogradnje baš suprotno od toga, većina stanova u novogradnji se prodaje PRE nego što bilo kakva gradnja krene. Sada vidimo da ovi sto su najavljivali kolosalni pad govore kako će se pad desiti kada padne vlast i kada se okonča gradnja BW, što nije izvesno da se dogodi u narednih 5+ godina. Niko ne zna sta budućnost dolazi, ali suština je da ko god se kladio na pad ceba proteklih par godina, nije dobro prošao time što je čekao.
Polako analiticar, nacekaces se jos puno meseci da najpre ECB krene da spusta kamatne stope, pa i kad krene to ce ici mnooogo sporije (samo po 0.25% pa bice i pauza izmedju spustanja) nego sto su ih dizali, ostace visoke kamatna stopa i u 2024oj i u 2025oj. Pa onda da ponovimo da ce to spustanje dodatno kasniti kod nas, jer kod nas sve kasni plus je kod nas inflacija bila veca nego u EU.. plus sto one kamatne stope ravne nuli necemo videti bar jos 10 godina, ako ih ikad opet vidimo jer su oni naucili lekciju, nisu to sns strucnjaci nego elita..
Dalje ludilo sa dizanjem cena, marketingom, zastrasivanjem je toliko dugo trajao da je bilo potrebno godinu dana da vise se ta prica zaustavi i da svi cak i najvevi bulovci ovde medju kojima i ti pripadas shvate da je stagnacija i da nema nista vise od nikakvog rasta, iako su odavno pocele da rastu kamatne stope, vasa ekipa je do pre par meseci i dalje pricala o rastu,stampanju itd, pa je bilo potrebno vreme da shvatite da od toga nema nista, i da ce i FED I ECB istrajati da snazno spuste inflaciju na ciljnih malih bezopasno koristnih 2%..
kao voz kad krene da koci, koci narednih 2 kilometara dok konacno ne stane u mestu, (to su nase cene posle ludog rasta, kocile u 2023oj) pa tek sada polako moze u rikverc😁 imaj strpljenja, evo ja sad opusteno mogu da pijem kafu, znam da nikakvog rasta nece biti i da u narednih x meseci mogu da ocekujem samo manji pad, nemam nikakav pritisak za kupovinu, to vreme panike, sumanitih clankova je hvala Bogu iza nas... u prevodu konacno je lopta prebacena na vasu polovinu i tek polako mozemo ici ka golu..
Trziste je neumoljivo,kako je bilo za nas, tako je sad i za vas, polako ali sigurno cemo do kraja ove godine osim svih crvenih % za promet, videti i crvene za cenu na wolf-oj tabeli.. naredne 2 godine su nase😁 a i red je bio... srdacan pozdrav
 
А то наравно није тачно већ ти "добростојећи" не могу да приуште куповину стана у већем граду западне Европе где су зарадили новац па га склањају овде. И по овим суманутим ценама нов стан у Београду је 2-3-4х јефтинији од пандана му у добростојећем (северо)западном граду. А ту је и фактор пореза, одсуства провере порекла новца, близине сплавова и сиве економије.
Kao neko od dijaspore koji se može svrstati u "dobrostojeće"... Ja bi pre rekao srednja klasa ali dobro. Moram da ovo DEMANTUJEM. Evo konkretno moj primer. Imam stan u Amsterdamu (skroz isplaćen, a kupljen je na kredit kada su kamate bile još veće nego sada za preko 1,5% u proseku na hipotekarne kredite). Imam kuću koja je isto skroz isplaćena gde živim. Sada planiram da kupim u Beogradu. I to ne zbog toga što je stan 50tak kvadrata 4x jeftiniji, jer nije!! Konkretno u mom slučaju ako gledam stan koji imam i koji planiram da kupim razlika je 30-40%!!! Da je 4x kupio bi ODMAH i bez razmišljanja!
E sad da ne bi ispalo samo diskusija oko teme gastosi kupuju srcem a ne mozgom, ja ću vam napisati razloge zašto (mada sam i to napisao već ali eto da se kaže i to):
1.) Povrat PDV-a na prvi stan u Srbiji dok u NL te opcije nema ni za prvi stan. Da uzimam ovde treći bio bi "kažnjen" tako što bi porez na prenos apsolutnih prava bio 8%! (Porez na prenos apsolutnih prava je 2% za prvi stan slično kao kod nas za sve stanove).
2.) U NL imao bi zabranu iznajmljivanja stana naredne 4 godine od dana kupovine!! Dok u BG mogu odmah! Može na crno ali da kažemo šta je zakonski moguće i na crno je daleko manji Rent!
3.) Porez na nasledstvo prvog reda (za moju decu) u Srbiji je 0%!!! Dok je u NL porez na nasledstvo 30% u proseku za decu!!!
4.) U Beogradu ako kupiš u izgradnji možeš platiti na 6-7 rata bez kamate!!! U NL traže da odmah obezbediš celokupnu sumu ili kredit da su "sigurni" i to onda nije bez kamate već se odmah zaduzuješ za ceo iznos.
5.) Država želi da reguliše visinu renta u srednjem segmentu (kažem želi jer još nije zvanično)! Ako se to desi u NL cene kirije će biti skoro identične ako ne i veće u Beogradu nego u Amsterdamu, Utrechtu, Hagu ili Roterdamu!!

Tako da svi što misle da mi gastosi kupujemo samo "srcem" ili zato što ne znamo ili ne možemo nigde drugde - NIJE TAČNO!! Ako se išta nauči na zapadu to je da se svaka kupovina stavlja na papir i dobro se računa!!!
 
Nastavlja se strmoglavi pad prodaje starogradnje, plus po mapi mi deluje da je i medju ovom starogradnjom postoji nezanemarljiva kolicina "starogradnje" - preprodatih novogradnji i stanova u Bg na H2O. Starogradnja obara rekorde u niskoj prodaji, opet, imamo najgori decembar od kad se meri.
A meni par brokera rekoše kako za taj koji zovem postoji veliko interesovanje a za jedan je kao navodno čak i vlasnik sam našo kupca i to baš po oglašenoj ceni...
Sve bi bilo ok da ti stanovi ne stoje već dosta dugo u oglasima, jedan 6+ meseci a drugi skoro godinu ipo!
Ne znam šta su toliki interesenti čekali da bi baš sad navalili i to u januaru, hmmmm
 
Decembar je bio manje-vise ocekivan. Vec duze od godinu dana imamo promene cena u rasponu ±5%, tako da ovo sto pratimo promene iz meseca u mesec ne daje mnogo informacija. Mislim da mnogo nas ocekuje da vec sledeceg meseca vidi neki znacajniji pad cene, a promene se, barem cena sto se tice, ocigledno desavaju jako sporo. Ipak, treba malo "odzumirati" i pogledati i neke druge parametre sem cene koja trenutno stagnira. Sta se moze primetiti:
  • Iako se promet "stabilizovao" na 1000-1100 stanova mesecno, deluje da ipak i tu imamo opadajuci trend. Imamo preko 35% YoY pad broja prometa. Prethodnih par godina smo imali po 1400-1700 prometovanih stanova mesecno, u prva 2 kvartala ove godine po 1200-1300 prometovanih stanova mesecno, a sad 1000-1100. Videcemo da li se promet stvarno stabilizovao na 1000-1100 ili ce i dalje padati. Malo je 6 meseci prometa da bi se zakljucilo da se promet stabilizovao na nekoj vrednosti. I u prva 2 kvartala ove godine se stabilizovao na 1200-1300, pa sad imamo novi nivo na kome se stabilizovao.
  • Obim prometa je preko 40% manji u odnosu na Q4 prosle godine (pad sa 806 miliona EUR na 453 miliona EUR), sto znaci da se manje novca vrti na trzistu.
Jedino sto se trenutno (za sada) stabilno je cena, deluje da promet i dalje pada, samo sto te promene treba pratiti u duzem vremenskom periodu da bi se videle.
 
Poslednja izmena:
Kao neko od dijaspore koji se može svrstati u "dobrostojeće"... Ja bi pre rekao srednja klasa ali dobro. Moram da ovo DEMANTUJEM. Evo konkretno moj primer. Imam stan u Amsterdamu (skroz isplaćen, a kupljen je na kredit kada su kamate bile još veće nego sada za preko 1,5% u proseku na hipotekarne kredite). Imam kuću koja je isto skroz isplaćena gde živim. Sada planiram da kupim u Beogradu. I to ne zbog toga što je stan 50tak kvadrata 4x jeftiniji, jer nije!! Konkretno u mom slučaju ako gledam stan koji imam i koji planiram da kupim razlika je 30-40%!!! Da je 4x kupio bi ODMAH i bez razmišljanja!
E sad da ne bi ispalo samo diskusija oko teme gastosi kupuju srcem a ne mozgom, ja ću vam napisati razloge zašto (mada sam i to napisao već ali eto da se kaže i to):
1.) Povrat PDV-a na prvi stan u Srbiji dok u NL te opcije nema ni za prvi stan. Da uzimam ovde treći bio bi "kažnjen" tako što bi porez na prenos apsolutnih prava bio 8%! (Porez na prenos apsolutnih prava je 2% za prvi stan slično kao kod nas za sve stanove).
2.) U NL imao bi zabranu iznajmljivanja stana naredne 4 godine od dana kupovine!! Dok u BG mogu odmah! Može na crno ali da kažemo šta je zakonski moguće i na crno je daleko manji Rent!
3.) Porez na nasledstvo prvog reda (za moju decu) u Srbiji je 0%!!! Dok je u NL porez na nasledstvo 30% u proseku za decu!!!
4.) U Beogradu ako kupiš u izgradnji možeš platiti na 6-7 rata bez kamate!!! U NL traže da odmah obezbediš celokupnu sumu ili kredit da su "sigurni" i to onda nije bez kamate već se odmah zaduzuješ za ceo iznos.
5.) Država želi da reguliše visinu renta u srednjem segmentu (kažem želi jer još nije zvanično)! Ako se to desi u NL cene kirije će biti skoro identične ako ne i veće u Beogradu nego u Amsterdamu, Utrechtu, Hagu ili Roterdamu!!

Tako da svi što misle da mi gastosi kupujemo samo "srcem" ili zato što ne znamo ili ne možemo nigde drugde - NIJE TAČNO!! Ako se išta nauči na zapadu to je da se svaka kupovina stavlja na papir i dobro se računa!!!
Ja bi na ovo sve dodao i rizike:
- Videli smo primer da su rusima otimali nekretnine po tim "zapadnim" drzavama, bukvalno nacionalizacija nekretnina. Ako dodje do nekog sukoba bez imovine se moze lako ostati.
- Bankrot Amerike je vise nego izvestan, ako sistem pukne ostaje vecina njih bez icega preko noci.
- U ovom da kazemo nazovi "hladnom ratu" izmedju BRIKS-a i zapada ispade najpametnija strategija ne zauzimati stranu i da sacekamo da vidimo ko ce pobediti :)

Iskreno dijaspora koja ima mozga drzi u Srbiji barem deo imovine za bekap i po meni to treba svi da rade. Jer najgora kletva je kletva Jugoslavije. "Imao pa nemao".
 
- Videli smo primer da su rusima otimali nekretnine po tim "zapadnim" drzavama, bukvalno nacionalizacija nekretnina. Ako dodje do nekog sukoba bez imovine se moze lako ostati.
Sreca da kod nas nikad nisu otimali nekretnine (ne zalazim u to sto su otimane i nekima koji su ko zna kako stekli kapital) :)
- Bankrot Amerike je vise nego izvestan, ako sistem pukne ostaje vecina njih bez icega preko noci.
Sreca da smo mi ekonomski tigrovi i kod nas se bankrot nikad ne moze desiti.
 
Polako analiticar, nacekaces se jos puno meseci da najpre ECB krene da spusta kamatne stope, pa i kad krene to ce ici mnooogo sporije (samo po 0.25% pa bice i pauza izmedju spustanja) nego sto su ih dizali, ostace visoke kamatna stopa i u 2024oj i u 2025oj. Pa onda da ponovimo da ce to spustanje dodatno kasniti kod nas, jer kod nas sve kasni plus je kod nas inflacija bila veca nego u EU..
Kako to euribor moze kod nas da kasni?
 
Kako to euribor moze kod nas da kasni?
Tako sto se kamatna stopa za ugovore sa promenljivom kamatnom stopom koja je vezana za Euribor uskladjuje na 3 ili 6 meseci (ili koliko vec), tako da ako recimo sad januara obracunaju kamatnu stopu za euribor i on krene da raste ili pada, korisnik kredita ce narednih 3 ili 6 meseci placati "staru" kamatnu stopu iako se ona u medjuvremenu menja. Nije neko veliko kasnjenje, ali ipak ima kasnjenja.
 
Tako sto se kamatna stopa za ugovore sa promenljivom kamatnom stopom koja je vezana za Euribor uskladjuje na 3 ili 6 meseci (ili koliko vec), tako da ako recimo sad januara obracunaju kamatnu stopu za euribor i on krene da raste ili pada, korisnik kredita ce narednih 3 ili 6 meseci placati "staru" kamatnu stopu iako se ona u medjuvremenu menja. Nije neko veliko kasnjenje, ali ipak ima kasnjenja.
Tako je svuda, nista tu ne kasni samo kod nas. Kada ugovaras kredit gleda se euribor u tom trenutku, a mi prvenstveno o novim kreditima (prodajama) ovde govorimo.
 
Obicno oni koji imaju veci broj stanova su uglavnom za rast cene, oni koji nemaju nijedan ili imaju 1 zagovaraju pad cene :)
 
Obicno oni koji imaju veci broj stanova su uglavnom za rast cene, oni koji nemaju nijedan ili imaju 1 zagovaraju pad cene :)
Ja ne znam sta tu ima da se ‘zagovara’ za rast ili pad, mogu ja da zelim da je sad suncano i 30 stepeni pa nije. Cinjenica da vecina ljudi nije sposobna da razdvoji zelje od realnosti i dovodi do toga da vecina ‘analiza’ ovde ne vredi nicemu.
 
Vrh