Šta je novo?

Cene nekretnina

Nisam iz Mladenovca, i u mom rodnom mestu i dalje nema zatvorenog bazena.
Tako je, BG je sigurica, pun opcija za studente, nezaposlene, zaposlene koji traze bolje prilike, za sve moguce aktivnosti, plus ako se tu nastanis i resis posle da se selis u drugi grad, drzavu, tu ti je nekretina sa najboljim prospektom za rentu ili prodaji u Srbiji.
Mislim da bas iz tih svih razloga manja gradska i seoska mesta nisu ni blizu u istoj kategoriji po tim parametrima.
Mislice a iz kog si ti dosla mesta pa nema zarvorenog bazena?? Nije ni cudo sto si toliko zaljubljena u bg😁
Mene recimo Bg uopste ne zanima i licno nebi menjao svoj grad nikad za Bg,ne patim za guzvama u saobracaju a ovde imam i zatvorene bazene i apsolutno sve sto mi treba za zivot, ustvari imamo svega osim zgrada vlade koja me uopste ne zanima.. ovde sam na forumu jer sve promene cena polaze iz Bg pa pratim..
 
Nisam iz Mladenovca, i u mom rodnom mestu i dalje nema zatvorenog bazena.
Tako je, BG je sigurica, pun opcija za studente, nezaposlene, zaposlene koji traze bolje prilike, za sve moguce aktivnosti, plus ako se tu nastanis i resis posle da se selis u drugi grad, drzavu, tu ti je nekretina sa najboljim prospektom za rentu ili prodaji u Srbiji.
Mislim da bas iz tih svih razloga manja gradska i seoska mesta nisu ni blizu u istoj kategoriji po tim parametrima.
Ne kapiram što te je sramota da kažeš odakle si? Čisto da uporedimo. Sve mi shvatamo i normalno je da BG ima najviše sadržaja ali uglavnom ih ljudi ne koriste. Osim zaposlenja i investicije nema više tolikih prednosti, osim gužvi naravno. Evo ekonomista je iz Kragujevca pa mu je ok. Da li i on ne može da ima normalan život dok se ne preseli u BG? Ko nema da investira u BG investiraće u manji grad, prosto. Ko ima investiraće u BG.

Nije kod nas još zaživela psiha da ko ima para ide u manje mesto ili periferiju jer ne zavisi od glavnog grada gde će se gušiti u smogu, gužvi, nervozi... Još uvek smo u tom "malogradjanskom" modu gde nam je gušt da kažemo da živimo u Beogradu, pogotovo kad se vratimo u svoj rodni kraj pa nam svi zavide.
 
Ne kapiram što te je sramota da kažeš odakle si? Čisto da uporedimo. Sve mi shvatamo i normalno je da BG ima najviše sadržaja ali uglavnom ih ljudi ne koriste. Osim zaposlenja i investicije nema više tolikih prednosti, osim gužvi naravno. Evo ekonomista je iz Kragujevca pa mu je ok. Da li i on ne može da ima normalan život dok se ne preseli u BG? Ko nema da investira u BG investiraće u manji grad, prosto. Ko ima investiraće u BG.

Nije kod nas još zaživela psiha da ko ima para ide u manje mesto ili periferiju jer ne zavisi od glavnog grada gde će se gušiti u smogu, gužvi, nervozi... Još uvek smo u tom "malogradjanskom" modu gde nam je gušt da kažemo da živimo u Beogradu, pogotovo kad se vratimo u svoj rodni kraj pa nam svi zavide.
Naravno da me nije sramota, iz Pozarevca, bukvalno odgovaram na svako pitanje koje mi neki clan postavi, samo nisam videla to pitanje. I ne odgovaram clanu Dipllmirani ekonomista vise jer on ne odgovara meni na pitanja kako bi se ponasao da je on prodavac 😃
A sa tobom se ne slazem samo sto se tice ovog aspekta da ljudi masovno zive u Bgu "eto da se kaze, da se pohvale". Mozda jedno od najvecih prednosti Bga je sto nema mentalitet malog mesta, i to nikako nije zanemarljivo.
 
Nejasan mi koncept "povuče stan sa tržišta"? Dakle narod vidi da ne može da proda po zamišljenoj ceni i šta tačno čeka, da skoči? Prolazi život, dve ili tri generacije pod istim krovom. I šta, čekaju da poraste cena da bi kupili zamišljena dva, ili sličan i ostane keš sa strane?
Vreme ti niko neće vratiti.
Malo me podseća na komšijski auto plac na kojem stoji 15-20 auta godinu dana na suncu, kiši, snegu al neće da spusti ni za dinar
 
Nejasan mi koncept "povuče stan sa tržišta"? Dakle narod vidi da ne može da proda po zamišljenoj ceni i šta tačno čeka, da skoči? Prolazi život, dve ili tri generacije pod istim krovom. I šta, čekaju da poraste cena da bi kupili zamišljena dva, ili sličan i ostane keš sa strane?
Vreme ti niko neće vratiti.
Malo me podseća na komšijski auto plac na kojem stoji 15-20 auta godinu dana na suncu, kiši, snegu al neće da spusti ni za dinar
Ali po toj logici sta ima kupac da ceka koja god da je cena u datom trenutku? Onda nema razloga da ikad ceka povoljniji trenutak ako ikako moze da ga plati, cak i ako veruje u pad. I njemu prodje zivot, cekaju da padnu cene dok dve ili tri generacije zive pod istim krovom?
 
Naravno da me nije sramota, iz Pozarevca, bukvalno odgovaram na svako pitanje koje mi neki clan postavi, samo nisam videla to pitanje. I ne odgovaram clanu Dipllmirani ekonomista vise jer on ne odgovara meni na pitanja kako bi se ponasao da je on prodavac 😃
A sa tobom se ne slazem samo sto se tice ovog aspekta da ljudi masovno zive u Bgu "eto da se kaze, da se pohvale". Mozda jedno od najvecih prednosti Bga je sto nema mentalitet malog mesta, i to nikako nije zanemarljivo.
Pa eto, tebi je aspekt nemanje mentaliteta malog mesta kao meni da se pohvali da živi u BGu ;) Pričali smo o ovome već pa da ne dužimo temu. Požarevac, duplo veći grad od Smederevske Palanke pa opet malo mesto... Možda ako si iz okoline Požarevca. Ne znam za zatvoreni bazen ali PO ima dosta sadržaja, blizu jezera, shopova, pivnica je dobra, finih mesta za izlazak, dosta opcija za zaposlenje jer ima i dosta firmi, ima studenata, veliki centar... Ali da, nema iste opcije za zaposlenje kao BG, ali to nema nijedan drugi grad sem možda delom NS i Niš. Gde baš nadje PO da bude nerazvijeno malo mesto, on mi je u rangu KG-a, da je Smederevo pa ajd.
 
Ali po toj logici sta ima kupac da ceka koja god da je cena u datom trenutku? Onda nema razloga da ikad ceka povoljniji trenutak ako ikako moze da ga plati, cak i ako veruje u pad. I njemu prodje zivot, cekaju da padnu cene dok dve ili tri generacije zive pod istim krovom?
To smo već apsolvirali na prethodnih 1300+ strana. Ako imaš novac, treba ti stan, našao si ga, kupuj. Da li će za par godina koštati 10K više ili manje, nebitno. Vreme je bitniji faktor.
Ne znam, čudno mi toliko povlačenje prodavaca sa tržišta, izuzev ako nije sezonskog karaktera.
 
Ali po toj logici sta ima kupac da ceka koja god da je cena u datom trenutku? Onda nema razloga da ikad ceka povoljniji trenutak ako ikako moze da ga plati, cak i ako veruje u pad. I njemu prodje zivot, cekaju da padnu cene dok dve ili tri generacije zive pod istim krovom?
Cak i da ne padnu cene, a verujem da hoce, kupac recimo mozda ceka da skupi jos kesa za kupovinu. Zasto bi sad placao preskupe kredite ako cene verovatno nece ici nagore u nekom narednom periodu, pa samim tim ima lufta da skupi dodatni kes i bez zurbe razgleda stanove posto prodaja ide sporo, pa ne mora da zuri i bude u Hype ili FOMO fazonu. Mozda kupac i sad moze da kupi neki stan, ali hoce da skupi jos para i kupi bolji, pa nema razloga da zuri.
 
Cak i da ne padnu cene, a verujem da hoce, kupac recimo mozda ceka da skupi jos kesa za kupovinu. Zasto bi sad placao preskupe kredite ako cene verovatno nece ici nagore u nekom narednom periodu, pa samim tim ima lufta da skupi dodatni kes i bez zurbe razgleda stanove posto prodaja ide sporo, pa ne mora da zuri i bude u Hype ili FOMO fazonu. Mozda kupac i sad moze da kupi neki stan, ali hoce da skupi jos para i kupi bolji, pa nema razloga da zuri.
Koliko dugo da čeka i šta mu garantuje da će cene da stagniraju ili da će pasti? Čekanje je isto vrsta kockanja, kao recimo i kupovina sada po ovim cenama. Pa koliko njih se načekalo da bi na kraju još dalje bili od cilja?
 
Koliko dugo da čeka i šta mu garantuje da će cene da stagniraju ili da će pasti? Čekanje je isto vrsta kockanja, kao recimo i kupovina sada po ovim cenama. Pa koliko njih se načekalo da bi na kraju još dalje bili od cilja?
Nema garancije, ali postoje sanse. Samo kazem kako neki ljudi razmisljaju, ukljucujuci recimo i mene. :)
Sad je dobra stvar za kupce to sto je promet opao, to je na neki nacin pokazatelj da cene tesko mogu da idu gore i da postoji sansa da idu dole, jer se i po ovim cenama tesko prodaje.
Neki prodavci mozda imaju luksuz da odustanu od prodaje i cekaju neka bolja vremena za prodaju.
Ali sa druge strane i onaj ko ima mogucnost da kupi stan (bez obzira da li za kes ili na kredit) takodje ima luksuz da moze da bira sta ce kupiti u skladu sa svojim mogucnostima.
Nisu svi potencijalni kupci ljudi koji zive sa majkom, ocem, bratom, sestrom, tetkom, tecom, dedom, babom, prababom i pradedom u 50m2, pa da im je hitno da sto pre kupe stan. Nisu ni svi kupci oni koji placaju kiriju. Nekom bi recimo odgovaralo 70m2, a ima novca za 50, on nista ne postize time sto bi zurio da kupi stan koji mu ne odgovara, pa mu se isplati da ceka, jer vise ti znaci da kupis stan koji zelis nego sto teorijski mozes da se zastitis od rasta cena kupovinom, a plus teorijski postoji sansa da jos i profitiras cekanjem ako cene padnu.

Inace, u Nemackoj cene nekretnina pale 10%
 
Poslednja izmena:
Nema garancije, samo kazem kako neki ljudi razmisljaju, ukljucujuci recimo i mene. :)
Ali sad je dobra stvar za kupce to sto je promet opao, to je na neki nacin pokazatelj da cene tesko mogu da idu gore i da postoji sansa da idu dole, jer se i po ovim cenama tesko prodaje.
Neki prodavci mozda imaju luksuz da odustanu od prodaje i cekaju neka bolja vremena za prodaju.
Ali onaj ko ima mogucnost da kupi stan, bez obzira da li za kes ili na kredit, ima luksuz da moze da bira sta ce kupiti u skladu sa svojim mogucnostima.
Nisu svi potencijalni kupci ljudi koji zive sa majkom, ocem, bratom, sestrom, tetkom, tecom, dedom, babom, prababom i pradedom u 50m2, pa da im je hitno da sto pre kupe stan. Nisu ni svi kupci oni koji placaju kiriju. Nekom bi recimo odgovaralo 70m2, a ima novca za 50, on nista ne postize time sto bi zurio da kupi stan koji mu ne odgovara, pa mu se isplati da ceka, jer vise ti znaci da kupis stan koji zelis nego sto teorijski mozes da se zastitis od rasta cena kupovinom, a plus teorijski postoji sansa da jos i profitiras cekanjem ako cene padnu.
Šta znaju prodavci/kupci, i jedni i drugi su nesvesni, misle da utiču na tržište, a u stvari tržište nekretnina spada u domen više sile, nešto kao vremenske prilike, elementarne nepogode i slično. Prodavac prodaje kad mu dođe trenutak da proda, isto tako i kupac trenutak da kupi.
 
Šta znaju prodavci/kupci, i jedni i drugi su nesvesni, misle da utiču na tržište, a u stvari tržište nekretnina spada u domen više sile, nešto kao vremenske prilike, elementarne nepogode i slično. Prodavac prodaje kad mu dođe trenutak da proda, isto tako i kupac trenutak da kupi.
Trziste nekretnina ne spada u domen vise sile, nego je rezultat delovanja svih ucesnika na trzistu. Jedan pojedinacni ucesnik na trzistu nema apsolutno nikakav uticaj, ali grupa ucesnika ima. Ako je svima jeftino, to znaci da imamo rast traznje koji moze da utice na rast cena. Ako je svima skupo, to znaci da imamo pad traznje koji moze da utice na pad cena. Prodavci na rast traznje odgovaraju dizanjem cena, na pad traznje pokusavaju da prodaju po nekoj njima zamisljenoj ceni ili se povlace sa trzista. Da li ce i koliko rasti i padati cene zavisi od elasticnosti traznje, ali i mogucnosti da neko odustane od ucestovanja na trzistu ako mu se ne svidjaju uslovi.
 
Trziste nekretnina ne spada u domen vise sile, nego je rezultat delovanja svih ucesnika na trzistu. Jedan pojedinacni ucesnik na trzistu nema apsolutno nikakav uticaj, ali grupa ucesnika ima. Ako je svima jeftino, to znaci da imamo rast traznje koji moze da utice na rast cena. Ako je svima skupo, to znaci da imamo pad traznje koji moze da utice na pad cena. Prodavci na rast traznje odgovaraju dizanjem cena, na pad traznje pokusavaju da prodaju po nekoj njima zamisljenoj ceni ili se povlace sa trzista. Da li ce i koliko rasti i padati cene zavisi od elasticnosti traznje, ali i mogucnosti da neko odustane od ucestovanja na trzistu ako mu se ne svidjaju uslovi.
Društveni kontekst i uticaji na mase uvek spadaju u domen više sile. Da nije tako imali bi uvek savršeno kontrolisane društvene procese. A nemamo ih. Nikada ih nismo ni imali, kroz istoriju. Iako mislimo da ih imamo.
 
Nekom bi recimo odgovaralo 70m2, a ima novca za 50, on nista ne postize time sto bi zurio da kupi stan koji mu ne odgovara, pa mu se isplati da ceka, jer vise ti znaci da kupis stan koji zelis nego sto teorijski mozes da se zastitis od rasta cena kupovinom, a plus teorijski postoji sansa da jos i profitiras cekanjem ako cene padnu.
Tačno, samo ako imaš para za 70 i treba ti 70, a našao si stan koji ti odgovara, nema potrebe da čekaš.
 
Od svih stvari koje su mogle biti istaknute kao prednost Beograda, to da nema mentalitet malog mesta bi mi bilo zadnje na listi.

Beograd je palanka samo većih dimenzija. Ko je nekad obišao prave metropole, vrlo brzo je postao svestan toga.

Glavna prednost Beograda je ponuda posla i veće plate u proseku od ostatka države. Sve ostalo je manje-više.
 
Cak i da ne padnu cene, a verujem da hoce, kupac recimo mozda ceka da skupi jos kesa za kupovinu. Zasto bi sad placao preskupe kredite ako cene verovatno nece ici nagore u nekom narednom periodu, pa samim tim ima lufta da skupi dodatni kes i bez zurbe razgleda stanove posto prodaja ide sporo, pa ne mora da zuri i bude u Hype ili FOMO fazonu. Mozda kupac i sad moze da kupi neki stan, ali hoce da skupi jos para i kupi bolji, pa nema razloga da zuri.
Ma salim se, zato sam i napisala- "po toj logici" 😃 Razumem sta ceka kupac, kladi se na pad i daje sebi fore da skupi jos. Ali hocu da kazem- isto ceka i prodavac, kladi se na rast, i lakse mu je da prodaje u periodu kad opet bude FOMO, ako ga vec sad nema i moze da saceka. Ako mu nije hitno povuce se sad sa trzista i saceka neka vremena kad ce se opet liciirati za stan.
Sad je dobra stvar za kupce to sto je promet opao, to je na neki nacin pokazatelj da cene tesko mogu da idu gore i da postoji sansa da idu dole, jer se i po ovim cenama tesko prodaje.
A sto mislis da ne postoji? Razlog zbog koga ja licno mislim da je promet opao je povlacenje kreditnih kupaca kojih je do prosle godine bilo 25+% sto se tice kupovine stanova, znaci svaki cetvrti kupac, a na sve to oni su pokretali dodatne vezane kes kupovine.
Trenutna situacije je da Euribor stagnira, i u nekom trenutku ove godine bi mogao krenuti na dole.
 
Naravno da me nije sramota, iz Pozarevca, bukvalno odgovaram na svako pitanje koje mi neki clan postavi, samo nisam videla to pitanje. I ne odgovaram clanu Dipllmirani ekonomista vise jer on ne odgovara meni na pitanja kako bi se ponasao da je on prodavac 😃
A sa tobom se ne slazem samo sto se tice ovog aspekta da ljudi masovno zive u Bgu "eto da se kaze, da se pohvale". Mozda jedno od najvecih prednosti Bga je sto nema mentalitet malog mesta, i to nikako nije zanemarljivo.

Od svih stvari koje su mogle biti istaknute kao prednost Beograda, to da nema mentalitet malog mesta bi mi bilo zadnje na listi.

Beograd je palanka samo većih dimenzija. Ko je nekad obišao prave metropole, vrlo brzo je postao svestan toga.

Glavna prednost Beograda je ponuda posla i veće plate u proseku od ostatka države. Sve ostalo je manje-više.
I dobar noćni život (barem nekad).
Ni jedan grad nije imao ni približno toliko žurki, različitih žanrova i raznih mesta za izlazak.
Eto saznao sam sad da imamo i bazene kojih nema u Požarevcu.

Setih se jedne priče povodom mentaliteta.
Drugar mi priča situaciju u njegovoj zgradi gde je sastanak stanara.
Svi su poskakali i krenuli da kukaju na ljude koji dolaze sa strane da ih ugrožavaju, doselilo se mnogo, ne može da se diše ni da se parkira i naselje pored koje se gradi užas baš je prenaseljeno sve. To niko nema kulturu nije tako bilo nikad itd...
Drugar je samo pitao ok ko je ovde išao bar u osnovnu nek digne ruke, i tišinica. Niko.
Ali eto svi se oni osećaju kao Beogradjani i ovi drugi što dolaze će kao da ih ugroze samo jer oni to nisu :)

Ja npr nemam nista protiv ni Mislilica i mnogih drugih koji su došli ovde, ljudi su se snašli svaka čast. Došli gde im je lepše.
Kao na kraju i moji baba i deda.
Ima i bas finih i kulturnih ljudi i sve je to kul.

Samo bude mi čudno kad ti koji su došli, sad kad je pod navalom istih (+Rusa, gastosa, investitora) sve skočilo duplo i kad je postalo jako teško da neko u svom gradu kupi prostor za zivot, rigidno savetuju i šalju nas u te male sredine iz kojih su sami pobegli. I kao ne razumeju koja bi to promena bila iz korena i kao mi smo razmaženi jer to ne bismo baš :)

Beograd ne volim i ne bih da ostanem u njemu jer je metropola - jer to je sve manje ako je i bio.

Volim ga (samo) jer je moj grad i tu su mi prijatelji, uspomene, plus jbg i posao ...

Al Bože moj, mnogi idu odavde - neće biti strašno da se promeni sredina ako bude moralo. Pre ćemo mi otići, nego neko ko je pobegao od mentaliteta malog mesta u metropolu i kulturne sadržaje.

No hard feelings or offtopic intended...
 
Drugar je samo pitao ok ko je ovde išao bar u osnovnu nek digne ruke, i tišinica.
Za ovo iskreno ne verujem dok ne vidim, sto bi se reklo 😃 Mislim da tvoj drug prica lovacke price, osnovno obrazovanje je kod nas obavezno, i sigurno da neko uspe da ga izbegne ali bas da su se svi grupisali u jednu zgradu bez osnovne skole, ne mogu da uzmem da se stvarno desilo. Plus drug koji pred svojim komsijama istupa da ih pita sve javno da li su isli u osnovnu skolu na skupstini stanara, bas mi je 'nije se desilo' prica 😃
Samo bude mi čudno kad ti koji su došli, sad kad je pod navalom istih (+Rusa, gastosa, investitora) sve skočilo duplo i kad je postalo jako teško da neko u svom gradu kupi prostor za zivot, rigidno savetuju i šalju nas u te male sredine iz kojih su sami pobegli. I kao ne razumeju koja bi to promena bila iz korena i kao mi smo razmaženi jer to ne bismo baš :)
To nema nikakvih dodirnih tacaka sa onim sto sam ranije rekla. Niti sam rekla da su ljudi razmazeni sto zele da zive u Bgu, prvoj mi je to jedino prihvatljivo u Srbiji. Niti smatram da je grad vise tvoj nego moj koja zivim u njemu preko decenije, dobar deo kao podstanar. I glavna stvar- apsolutno saljem nikoga da zivi u manjem mestu vec jasno pravim razliku izmedju socijalno ugroznih kategorija koji zaista ne mogu da priuste 'krov nad glavom', od onih koji to pricaju zato sto ne mogu da priuste stan na ok lokaciji u glavnom gradu jako centralizovane drzave gde je bas taj krov vecini preferenca.
 
Evo pominjala se skoro kula west

Odlican stan
 
Evo pominjala se skoro kula west

Odlican stan
Ovo sigurno može da se spusti sa 22 na 20 EUR po kvm i onda to i nije puno. Jedini problem je malo parking mesta u slučaju da se iznajmi za poslovni prostor. Ima ta garaža za tržni centar ali ne znam kako tamo funkcioniše parking.
 
wow koliko su bolje rešena stakla ovde nego u BW Kuli.
 
Na dobrom je mestu za poslovne prostorije. Od 450kvm, moze 50kvm da ode na zajednicke prostorije poput kujne, terase, klozeta. U ostatak mozda moze 40 zaposlenih da stane, 10kvm po zaposlenom. Mozda oglasena cena moze ide na dole. Ima 2 mane: parking, i dugi rok ugovora, a moguće je da će rente kancelarija da idu na dole. Realno je ok ponuda 🙂
 
Vrh