Šta je novo?

Cene nekretnina

Mnoga Beogradska naselja koja nemaju gore navedenu strukturu su nepopravljivo ostecena, i onda stanovnici moraju po bilo koji sadrzaj da sedaju u auto, ili na bus.
Samo da dodam da je deo razloga neuredjenosti nekih naselja posledica politickih desavanja, dakle objektivnih okolnosti, ne samo nemara.

Beograd je preoran bombama u oba svetska rata, od obe strane. Nakon toga, na primer, Kaludjerica je nastala 70ih kada su Srbi sa Kosova dosli u Beograd da protestuju protiv Albanskog ugnjetavanja i rekli da se ne vracaju, pa im je grad izasao u susret tako sto su se naselili. Nakon toga dolaze 90e i potreba da se zbrinu brojni izbegli Srbi, sto je opet izazvalo neocekivani pritisak na infrastrukturu.
 
Na koja okolna mesta mislis? Banovce, Pazovu, Indjiju, Mladenovac, Pancevo, Smederevo, Ili obode Beogradskih opstina? Manje vise taj koncept pravi nove obaveze u vidu svakodnevnih putovanja i obaveza u Beogradu. Ok je ko zeli da zaista zivi u tim mestima, to ima smisla. Svako vece selo, naselje, grad pogotovu, je pre 100 godina imao centar sa nekim osnovnim sadrzajem i formom centra, pa je tu malo siri put, autobuska stanica, kafana, dom kulture, skola, crkva, prodavnica, frizer, zanatlije, park, a ako je vece naselje onda i posta i ostalo. Na zalost, ta praksa centra naselja danas ne postoji, a mnogo znaci. Mnoga Beogradska naselja koja nemaju gore navedenu strukturu su nepopravljivo ostecena, i onda stanovnici moraju po bilo koji sadrzaj da sedaju u auto, ili na bus. Nemanje propratnih sadrzaja i centra naselja je takodje odlika i tzv suburban naselja, kao na slici.
Pogledajte prilog 185968

Ima onaj lik iz UK, sto sam kacio njegove klipove ovde, neki video gde kaze da je u Londonu kolaps u saobracaju na prilazima gradu u vreme dolaska i odlaska na posao. Kaze da je voz skuplji od voznje autom i ne odgovara svima, pa se vecina vozi automobilima. Pa njegov kolega krene na posao u 4 ujutru da bi izbegao guzve, pa malo odspava na parkingu ispred posla kada dodje. Ovo pisem samo kao primer da ni metro i voz ne garantuju nemanje guzve u i oko grada u danasnje vreme.

Tako da ideja o zivotu blizu velikog grada, sa vecim oslanjanjem na taj grad, nije najzgodnija :)
Mislim i na jedno i na drugo. Ali uzmimo za primer okolna mesta. Ja sam iz poreklom iz jednog od njih, i imam prijatelje iz tih mesta tipa Pancevo, Mladenovac, Pozarevac, Smederevo. Ova mesta imaju i centar i park i kafic i kafanu. Licno znam ljude koji putuju svakog dana do Bga iz ovih mesta zbog posla. Nije nemoguce, ali je dosta manje komforno i zivot im nije podejdnako sadrzajan.
Ali, velika je razlika izmedju "covek ne moze da priusti krov nad glavom" i "covek nema sadrzaj i komfor koji bi zeleo". To je moja poenta. Kvalitet zivota van Bga, po mom misljenju i ukusu, je daleko gori, ali neuporedivo bolji od onog ko ne moze nikakav krov nad glavom da priusti i nije cak ni ista kategorija. Bukvalno je obesmisljavanje situacije u kojoj su pravi beskucnici i socijalno ugrozena lica.
 
Pod 2. navod iz Privrednik-a "Конкретно цена квадрата за старе станове на готово свим локацијама у Београду је испод 2000 евра"
Na gotovo svim lokacija ako izuzmemo komplet Vračar, Stari Grad, Savski Venac, Tašmajdan, Banovo Brdo skoro ceo Novi Beograd, dobar deo Zvezdare, Voždovca itd...
 
Kako se vidi? Imamo ocajnicku borbu da se zadrži trenutni status, iako je protiv svih tržišnih zakona, pale cene materijala 20-30%, otišle kamate kupcima, tražnja opala 30-40%, ali i investitori pokušavaju da ih kupci finansiraju jer je projektno finansiranje skupo i teško ga je dobiti…ja nikad ne bih u ovom trenutku kupio stan na projektu koji nije osiguran minimum projektnim finansiranjem …
 
Шта нам показују подаци за цене станова у 2023 ?
1.дефинитивно је заустављен раст цена пре свега старих станова и бележи се пад цена од 20% .Пад цена старих станова се посебно односи на Београд на свим локацијама а цене су ниже и до 20% у односу на јесен 2023.Конкретно цена квадрата за старе станове на готово свим локацијама у Београду је испод 2000 евра
Zasto taj pad u svakoj opstini ne mogu da vidim na Wolf-ovom sajtu koji je baziran na stvarnim ugovorima? Mene bas to i zanima, starogradnja u Beogradu, posebno Nbg i Stari Grad. Tako da ako ja pogresno tumacim grafike, stvarno bih volela da mi neko pokaze gde gresim i sta propustam.
 
Javio mi brat, u zgradi gde zivi u Zemunu, blizina KBC, komsija hoce da proda stan, jos nije na oglas stavio. To je neka kvadratura koju zena i ja gledamo, i naravno brat je odmah prvo pitao za planiranu cenu, da odmah znamo na cemu smo, i da li vredi uopste ici gledati.
Hoce da ga prodaje za 2.3k po m2, sa starom drvenom stolarijom. Kad mu je brat rekao da je cena previsoka, rekao mu je otvoreno - "vidi, ja cu da odvalim cenu, pa ko prvi ponudi najpribliznije, ionako su u kraju prodavali i za vise (misleci naravno na raniji period)". Ili ja imam maler da samo na takve prodavce nailazim, ili je ozbiljan broj prodavaca u debelom problemu sa percepcijom. Razmisljamo se da probamo (nista nas ne kosta sem vremena) i damo cenu ako nam odgovara za taj stan, koliko procenim da je cena lokacije+radovi potrebni u dobrom balansu sa nasim budzetom. Iako smo svesni da je ovaj tip prodavaca najgori, i da verovatno nece ni hteti da proda ispod te neke svoje zamisljene cene, sem ako mu pare bas ne trebaju hitno.
 
Javio mi brat, u zgradi gde zivi u Zemunu, blizina KBC, komsija hoce da proda stan, jos nije na oglas stavio. To je neka kvadratura koju zena i ja gledamo, i naravno brat je odmah prvo pitao za planiranu cenu, da odmah znamo na cemu smo, i da li vredi uopste ici gledati.
Hoce da ga prodaje za 2.3k po m2, sa starom drvenom stolarijom. Kad mu je brat rekao da je cena previsoka, rekao mu je otvoreno - "vidi, ja cu da odvalim cenu, pa ko prvi ponudi najpribliznije, ionako su u kraju prodavali i za vise (misleci naravno na raniji period)". Ili ja imam maler da samo na takve prodavce nailazim, ili je ozbiljan broj prodavaca u debelom problemu sa percepcijom. Razmisljamo se da probamo (nista nas ne kosta sem vremena) i damo cenu ako nam odgovara za taj stan, koliko procenim da je cena lokacije+radovi potrebni u dobrom balansu sa nasim budzetom. Iako smo svesni da je ovaj tip prodavaca najgori, i da verovatno nece ni hteti da proda ispod te neke svoje zamisljene cene, sem ako mu pare bas ne trebaju hitno.

Ponudi mu šta ti misliš - najgore što može da se desi jeste da te odbije :)

Percepcija se menja i tako što kupci igraju istu igru, ako prodavac traži nerealnu cenu, treba da dobije nepristojnu ponudu.
 
Ponudi mu šta ti misliš - najgore što može da se desi jeste da te odbije :)

Percepcija se menja i tako što kupci igraju istu igru, ako prodavac traži nerealnu cenu, treba da dobije nepristojnu ponudu.
Naravno, samo sam svestan koji je to tip prodavca, i da verovatno gubimo vreme, ali slazem se da je ipak bolje probati.
 
Probaj ako ti odgovara ostalo sem cene. Takodje, smisli neku pricu i obrazlozenja sa kojima ces voditi tok razgovora, da prodavac shvati da je njemu u interesu da tebi proda po ceni koja tebi odgovara. Prijatelj je spustao cenu stana u vise koraka, u svakom koraku po malo, nisam mogao da verujem dok mi je pricao :D
 
Naravno, samo sam svestan koji je to tip prodavca, i da verovatno gubimo vreme, ali slazem se da je ipak bolje probati.
Meni lici na najnormalnije ponasanje prodavca. Prosto zeli da proda po najvisoj mogucoj ceni i krece od nekog procenjenog APP scenarija. Sada na scenu stupa zakon ponude i potraznje. Ko ponudi najvise kupice. I tako dolazimo do realne cene stana. Koliko god ona visoko izgledala realna je, nije naduvana, precenjena ili tako nesto. To ce biti cena koju je neko spreman da plati za tu nekretninu.

Moj savet ti je da delujes sto pre sa nekom ponudom tebi realnom, po mogucstvu pre nego sto i stavi u oglas, prosto da izbegnes konkurenciju. To je naravno mac sa dve ostrice ali to je upravo ta igra oko tvoje procene kakva je trenutno traznja i ogroman psiholoski uticaj koliko ti se svidja sama nekretnina (kraj u kome vec zivis itd).
 

Zet Viktora Orbana kupio 11 poslovnih zgrada u Beogradu​


Diofa fand menadžment (Diofa Fund Management) kupio je nekoliko poslovnih zgrada u Novom Beogradu, a ovaj fond deo je grupacije koju predvodi zet mađarskog premijera Viktora Orbana – Ištvan Tiborc.

U saopštenju koje je medijima dostavila konsultantska kompanija za nekretnine CBRE SEE, navodi se da je prodajom bilo obuhvaćeno 11 objekata premium klase, površine veće od 122.000 kvadrata, u pet poslovnih parkova: Green Heart, FortyOne, Belgrade Business Center, 19 Avenue kao i poslovna zgrada House.

Uroš Grujić , direktor odeljenja Investment Properties za tržište Jugoistočne Evrope u CBRE-u, u saopštenju je naveo:

“U pitanju je najveća pojedinačna transakcija kako u Srbiji tako i na tržištu jugoistočne Evrope, a posebno mi je drago što smo po drugi put bili savetnik u transakciji ovog impresivnog portfolija poslovnih objekata, čime smo pozicionirali CBRE kao apsolutnog lidera u oblasti savetovanja na polju tržišta kapitala. Ova instrumentalna transakcija još jednom je pokazala da je naše tržište i dalje atraktivno i likvidno, ukazujući na potencijal daljeg rasta investicionog tržišta.”


Diofa fond se navodi kao deo BDPST grupe koju vodi Ištvan Tiborc, piše Forbs Srbija.
Na sajtu grupe navodi se i da su 2022. ušli u logistički sektor preko kompanije Waberer‘s. Ta kompanija je u oktobru prošle godine objavila da je preuzela većinski udeo u srpskom distributeru MD International.

Prema ranijim izveštajima medija, Diofa je dogovor o kupovini poslovnih zgrada postigla pre nekoliko meseci sa Indotek grupom, koja je prethodno taj portfolio kupila od GTC-a. Indotek je takođe mađarska kompanija.

Prema navodima mađarskih medija, osnivač Indoteka Daniel Jelinek i Ištvan Tiborc godinama poslovno sarađuju.

 
U lajvu gledamo kako Srbija postaje mađarska zona interesa i prostor za neki budući maligni mađarski uticaj (jer oni ne kriju svoj iredentizam), a sve zarad neke imaginarne podrške Viktora Orbana overlordu Vučiću i njegovim slugama Dodiku i Mandiću unutar EU institucionalnog okvira.

Isto je tako poslednjih par godina OTP banka akvizirala nekoliko drugih banaka, i sve ta kretanja mađarskih kompanija u regionu treba gledati u kontekstu Orbanovog strateškog pozicioniranja prema zemljama bivše Jugoslavije za neko buduće ucenjivanje i trgovanje.
 
Mislim da su dva razloga. Ponuda je bas losa jer su svi na nekom iscekivanju. Rentiranje i dalje raste.
Drugi dodatni razlog je HaloOglasi su digli cenu pa time rasteruju 20-30% laznih oglasa.

Prava bas prava ponuda stanova u Beogradu je jezivo mala. Sve su ili neki falericni ili lazni ili takozvane "nebuloze".
Ponuda je katastrofa a broj oglasa od pre dva meseca pocinje rapidno da opada (Halo Oglasi). Prema kriterijumima koji mene interesuju sredinom novembra sam imao 850 oglasa kao rezultat, sada 520.
 
Realni pad tražnje za jednim delom građevinskih proizvoda koji se tiču stanogradnje uočen je već iz podataka o uvezenim količinama tokom 2022. godine. Pad je dodatno intenziviran u prvih devet meseci 2023. Na osnovu raspoložive statistike spoljnotrgovinske razmene, količinski uvoz proizvoda koji pripadaju grupi Zidarska opeka, blokovi i slično, odnosno Crep (krovni), u ovom periodu međugodišnje je smanjen čak za 70,8 odsto i za 35,8 odsto, respektivno posmatrano. Ukoliko se ovaj trend nastavi i u poslednjem tromesečju 2023. za celu godinu bi se nivo uvoza sveo na obim koji je realizovan u periodu pre 2017.

Tek je nešto bolji rezultat zabeležen kod vrednosti uvoza. Uvoz u evrima je u prvih deset meseci 2023. međugodišnje posmatrano kod proizvoda Keramika za završne radove redukovan za 14,3 odsto, uvoz Zidarske opeke i blokova redukovan je za 61,3 odsto, dok je uvoz Crepa (krovnog) smanjen taćno za četvrtinu.

Povrh toga, zabrinjavajući su podaci Republičkog geodetskog zavoda da je za prvih šest meseci 2023. ukupan broj kupoprodaja nepokretnosti smanjen je za 14,1 odsto, međugodišnje posmatrano, na približno 60 hiljada realizovanih transakcija, dok je broj kupljenih stanova niži za 18,6 odsto.

Akutni problem stanogradnje treba tražiti, pre svega, na strani tražnje. U prethodne tri godine zabeležen je procvat cene stanova, posebno u „novogradnji“. Cene su rasle i tokom 2023. godine, iako nešto umerenijim tempom nego ranije. Više činilaca je tome doprinelo, ali nema dileme da će upravo kontrakcija tražnje veoma brzo prekinuti ovaj trend. I ukupni inflacioni pritisci u Srbiji slabe, što se reflektuje i na tržište nepokretnosti, što je dobro. Zaoštreni monetarni uslovi i rast kamatnih stopa jesu nepovoljno delovali na tražnju ali je njihov efekat veoma ograničen. Naime, u Srbiji se još uvek samo mali deo nekretnina kupuje iz kreditnih sredstava.


 
Krov nad glavom nije, krov nad glavom tamo gde ga svi preferiraju da ga imaju u ovoj drzavi jeste.
Dodatno stalno se navode podele na centralne opstine i delove bez kanalizacije. Ali to nije istina, razne periferijske opstine npr. Borca, Surcin, Obrenovac i sl. imaju kanalizaciju u nekim delovima, a neke u potpunosti. Zapravu na osnovu podataka koje sam nasla na vise mesta oko 30% Beograda nema kanalizaciju, a centralne opstine ne cine 70%. Konkretno- drug je kupio stan u Borci pre godinu dana u stanu koji jeste povezan na kanalizacionu mrezu i platio 1000-1100e kvadrat. Takodje postoje citavi gradovi u blziini Bg-a. Iako je to dijametralno daleko od mog kraja, cak sam i tamo tražio ali nije ni pre godinu dana bilo legalnih za 1100-1200 kako kazes (uknjizeno da moze na kredit skoro nije postojalo). Kretalo se oko 1500 - 1800 zavisno od velicine stanova u Borci III i IV. Mnogi su bili za renoviranje. Ostali su bili siva zona.
Novogradnje su bile shemica raznih batica koji su zaleteli i digli zgradetine i kad je jaran precednik opstine pao to ostalo ,,na legalizaciji,,
Ljudi su ostali da se mrznu bez struje i penju bez lifta stari na 5te spratove, sa nekom polustrujom prikacenom na komšijske zgrade ko zna kako.

Da ne dužim sad i sa tobom svi ste vi kul i stvarno realno razmišljate, koliko god oštro bilo, svaka čast da vraćate nas sanjare u realnost koji sanjamo da Krnjače ne budu skuplje od novogradnji u EU gradovima i da će to jednom morati da stane.

Ja bih samo malo da podelim informacija sa terena i slika da ljudi stvarno vide sta mogu da očekuju na tim lokacijama ;)
Nek se raspitaju i vide dal je tako kao sto pričam i kao sto sam bacio na slikama.
Da malo promisle glavom pre zaletanja iz FOMOa.

Hvala na savetu za druge gradove - ja biram da ostanem tu gde sam ceo zivot, razmišljam logično, pratim situaciju pa cemo videti :)

Imamo ogroman pad prodaje, naicice ponesto iole ok da ima normalnu struju, vodu i kanalizaciju i poneki trotoar i infrastrukturu - za nas razmažene Beogradjane ;)
Ako se bas razmazimo i park, al nećemo :)
Malo se zezam al stvarno svako dobro i poz ;)
 
Mislim i na jedno i na drugo. Ali uzmimo za primer okolna mesta. Ja sam iz poreklom iz jednog od njih, i imam prijatelje iz tih mesta tipa Pancevo, Mladenovac, Pozarevac, Smederevo. Ova mesta imaju i centar i park i kafic i kafanu. Licno znam ljude koji putuju svakog dana do Bga iz ovih mesta zbog posla. Nije nemoguce, ali je dosta manje komforno i zivot im nije podejdnako sadrzajan.
Ali, velika je razlika izmedju "covek ne moze da priusti krov nad glavom" i "covek nema sadrzaj i komfor koji bi zeleo". To je moja poenta. Kvalitet zivota van Bga, po mom misljenju i ukusu, je daleko gori, ali neuporedivo bolji od onog ko ne moze nikakav krov nad glavom da priusti i nije cak ni ista kategorija. Bukvalno je obesmisljavanje situacije u kojoj su pravi beskucnici i socijalno ugrozena lica.
A koji to sadržaj im fali?
 
Ponudi mu šta ti misliš - najgore što može da se desi jeste da te odbije :)

Percepcija se menja i tako što kupci igraju istu igru, ako prodavac traži nerealnu cenu, treba da dobije nepristojnu ponudu.
Sa bahatim(alavim) gov*ima treba isto samo bahato.. let them taste their own medicine...
DA im par njih ponude takve ponude, brzo bj se spustili na zemlju..
 
Cena e/m2 stanova po opstinama - Realizovane i oglasene cene:
Starogradnja (cenenekretnina.rs)Starogradnja (4zida)
Beograd2.1642.545
Novi Beograd2.5152.738
Stari Grad3.1543.597
Savski Venac3.2903.776
Vozdovac2.0352.444
Vracar2.7623.446
Palilula1.7472.199
Zvezdara2.0222.327
Zemun1.8112.237
Nemamo podatke za novogradnju, samo za starogradnju, ali dovoljno za poredjenje.
Cinjenica jeste da prodavci u proseku minimum 10-20% precenjenjuju svoju nekretninu. Ako podjemo od pretpostavke da se stan oglasi po cenama koje imamo na oglasima, i da se proda po ceni koja se evidentira u Registru cena nepokretnosti, dolazimo do toga da svaki prodavac ako zeli da proda stan mora da spusti cenu barem 10-20%.
Naravno, tacno je da deo cene mozda ide na ruke, da se neki oglasi ponavljaju, da neke opstine nisu homogene (recimo Palilula ili Novi Beograd koji imaju i veoma atraktivne i totalno neatraktivne delove), i da ima jos niz razloga zbog kojih ova statistika ne mora da bude 100% tacna, ali eto, cisto jedan pregled.
 
Pricali smo dosta o tome ranije. Hoces da mi kazes da bilo koji manji grad u Srbiji moze da parira Beogradu po sadrzaju - broju kulturnih ustanova, desavanja, broju kafica, opcija za izlazak, za edukaciju i sl?
Pitam konkretno za njih šta im fali? Imam poznanike koji žive u manjim mestima i neke koji su se nedavno iselili iz bg-a. Uz dobro planiranje mogu dosta toga da nadoknade. Jedino što nemaju je zatvoreni bazen.
 
Pitam konkretno za njih šta im fali? Imam poznanike koji žive u manjim mestima i neke koji su se nedavno iselili iz bg-a. Uz dobro planiranje mogu dosta toga da nadoknade. Jedino što nemaju je zatvoreni bazen.
Rekla bih sve sto fali i svim ostalima koji nisu Bg i NS, imaju od mnogih stvari po malo, od nekih nemaju nista, od vecine nemaju ni priblizan varijetet i opcije koje nude Bg. Sto se tice perpsektive za visoko skolovanje, usavrsavanje i zaposlenje imaju vrlo minimalno. Takodje, jako bitno, imaju mentalitet i stil zivota manjeg grada.
 
Jedini objektivni problem je zaposlenje u manjim mestima.

Manji gradovi u Srbiji mogu biti jako dobri za život, samo zavisi kako koji. Nisu svi beda i raspad.
 
Taчно у мањим местима има мање радних места за нпр. уметнике и научнике пошто нема институција где би они радили.
 
Vrh