Šta je novo?

Cene nekretnina

Trenutno citam knjigu Chip war, mnogo dobra knjiga i pod utiskom sam te knjige.
... primer kako kapitalizam moze da bude ekstremno efikasan.
Ta efikasnost se postize konkurencijom, inventivnoscu itd....o
Ja bih doveo najefikasniju Kinesku firmu za stanogradnju, dao im ogromni plac ...
To bi bio pravi kapitalizam i efikasnost, da dovedes najbolje i da mu napravis izazov, a ne ovo...
Odlicna knjiga! Ali kako izvuces zakljucak na primeru ekstremno efikasnog kapitalizma da treba uvesti ekstremni upliv drzave na trziste i mislis da ce to doneti efikasnost?
 
Ne znam šta pričaš ja nit sam spomenuo životinje iz rezervata nit sam pozivao na centar. Prvi sam rekao da zivim u predgradju i da nemam kompleks od toga.
Prvi se gadim tih gadjanja i deljenja.
Ja pricam o infrastrukturi gde i ja u planski gradjenom prigradskom naselju imam lokalne tajkune koji dignu ceo kompleks zgrada bez plana, svako ko je u stranci dozidjuje, pravi supe,garaze itd. I na sta lici onda to?

Da ne duzimo i da ne zasipamo temu, jasno je da su cene takve jer svi ulupavaju sve u beton.

No lepo bi bilo da neko ponekad prizna da to uopste nije OK i da nema logike.
I da prestane se pravi prica kako svako ko kaze da je idiotizam kupovati u takvim uslovima i mestima za te pare - razmazena bu**** koja place jer ne moze da kupi u centru.

Na kraju krajeva sve ima lepo na slici pa ko oce nek proceni :) Pooz
Ako se nema logike onda se ne kupuje, a ne da se dodolaju niže cene u centru jer eto, neću širi centar ili periferiju jer tamo nema gloVo, NeMaM UsLoVa Za ŽiVoT.
 
Pa ne znam, da li je ceo stari Rim imao kanalizaciju? Beograd ima, prigradska naselja u nekim delovima nemaju. Svakako većina sela i ponekih manjih mesta nemaju pa opet ljudi žive. Svakako ne ideš na nuždu u poljski wc pa da kažemo da svi koji ne žive u 4 centralne opštine glavnog grada su u stvari rezervatske životinje. To je već next level elitizma. Kao što neko reče da je ozbiljan hendikep lokacije i nehumano za život ako glovo ne može da ti donese paštetu iz maksija. Slažem se da bi svi trebalo da imaju ali eto. Zato i postoje razlike u ceni.

To je prazna priča, nema elitizma u potrebi za kanalizacionim sistemom u gradu. Ne možeš ni da porediš selo i grad, na istom prostoru u selu ima 200 ljudi a u gradu 10,000.
 
A jel ima na forumu nekog koji je u prethodnih par meseci pazario neku starogradnju?
Da podeli utiske?
 
Firme forsiraju da radnik ima prebivaliste u Bg kako bi mu placale manji iznos na racun putnih troskova.
Ranije nije moralo, ne znam da li je nesto menjano. Putni troškovi nisu bili (visina) definisani zakonom pa je moglo da se definiše ugovorom tipa 500rsd, ili sam pobrkao lončiće. U svakom slučaju u privatnim firmama to lagano ispeglaju
 
Ako se nema logike onda se ne kupuje, a ne da se dodolaju niže cene u centru jer eto, neću širi centar ili periferiju jer tamo nema gloVo, NeMaM UsLoVa Za ŽiVoT.
Baco bas imas neki kompleks od centra niko ga i ne spominje, ja pricam o uslovima za život npr u Bukureštu i sta sve tamo ima, a sta ima npr u toj Krnjači (koje sam se uhvatio samo jer si spomenuo) za još veće pare.

Mozda bi samo da zaspinujes temu i predstavljas ljude koji iznesu činjenice kao imb*cile kad kazu da to nije realno i da cene nisu normalne za zivot u takvim uslovima i da je bolje cak i paliti odavde nego se ususkavati za te pare u neke jamice bez kanalizacije.

Ne pricam o glovou druze, pricam o svemu ovom sa slike haha. A opet toga ima i u drugim naseljima.

Da ne dužim, pobedio si, pametan si, car si,
uvukao si me u raspravu bez potrebe sa odgovorima kao Vrhovni, gde te ja lepo pitam jedno a ti kazes sta ti odgovara ;)

Ziv ti meni bio sipaj jos koliko hoces, iskuliracu da ne spamujemo ;)
Ko sto rekoh ja sam sve lepo dokumentovano objasnio zasto mislim nesto, a ti vrti sta ti je fazon.
 
Admini pinujte ovo. Drzava nece kasirke! Drzava nece sirotinju!
Pogledajte prilog 185964
Bojim se da skroz masis poentu. Hocu da kazem da ce drzava pre da ide na povecanje plata, stampanje novca, davanje kreditnih olaksica zamrzavanjem, limitiranjem kamatne stope, smanjivanjem ucesca za kredit na 10% da bi ta kasirka nekad mogla da kupi stan, nego sto ce ici na kreiranje stanova koji su povoljni i priustivi bez drzavnog angazmana. Znaci, ne kazem da drzava nece uraditi nista, ali da nece ici linijom obaranja cena stanova.
Uostalm skoro su uveli ono da drzava daje do 20% bespovratnog kreditiranja mladih bracnih parova sa malom decom ukoliko su im prihodi do 2 prosecne srpske plate. I zapravo mi kad smo uzimali kredit, bas tad je jedan par dobio to kreditiranje, bez ikakve veze ili mita.
Proces jeste duzi, ali ti neko na kraju pokloni velike pare. Sta je to ako ne socijalna mera drzave.
 
Bojim se da skroz masis poentu. Hocu da kazem da ce drzava pre da ide na povecanje plata, stampanje novca, davanje kreditnih olaksica zamrzavanjem, limitiranjem kamatne stope, smanjivanjem ucesca za kredit na 10% da bi ta kasirka nekad mogla da kupi stan, nego sto ce ici na kreiranje stanova koji su povoljni i priustivi bez drzavnog angazmana. Znaci, ne kazem da drzava nece uraditi nista, ali da nece ici linijom obaranja cena stanova.
Uostalm skoro su uveli ono da drzava daje do 20% bespovratnog kreditiranja mladih bracnih parova sa malom decom ukoliko su im prihodi do 2 prosecne srpske plate. I zapravo mi kad smo uzimali kredit, bas tad je jedan par dobio to kreditiranje, bez ikakve veze ili mita.
Proces jeste duzi, ali ti neko na kraju pokloni velike pare. Sta je to ako ne socijalna mera drzave.
Osim ako niste vi ovaj par koji je dobio kreditiranje ne znam kako možeš ovako samouvereno da tvrdiš.
Deluje kao da nikada nisi konkurisala za neka bespovratna sredstva od države. Bez veze i mita skoro ni vrtić ne možeš dobiti, a ne desetine hiljada evra...
 
Baco bas imas neki kompleks od centra niko ga i ne spominje, ja pricam o uslovima za život npr u Bukureštu i sta sve tamo ima, a sta ima npr u toj Krnjači (koje sam se uhvatio samo jer si spomenuo) za još veće pare.

Mozda bi samo da zaspinujes temu i predstavljas ljude koji iznesu činjenice kao imb*cile kad kazu da to nije realno i da cene nisu normalne za zivot u takvim uslovima i da je bolje cak i paliti odavde nego se ususkavati za te pare u neke jamice bez kanalizacije.

Ne pricam o glovou druze, pricam o svemu ovom sa slike haha. A opet toga ima i u drugim naseljima.

Da ne dužim, pobedio si, pametan si, car si,
uvukao si me u raspravu bez potrebe sa odgovorima kao Vrhovni, gde te ja lepo pitam jedno a ti kazes sta ti odgovara ;)

Ziv ti meni bio sipaj jos koliko hoces, iskuliracu da ne spamujemo ;)
Ko sto rekoh ja sam sve lepo dokumentovano objasnio zasto mislim nesto, a ti vrti sta ti je fazon.
Još jedan problem sa našim društvom je što se čita sa nerazumevanjem, nigde nisam rekao da si ti to spomenuo već se to svako malo provlači, izmedju ostalog i na predhodnih par stranica, a nigde ni Ja nisam spomenuo da je to normalno. Ako pročitaš pažljivo, ukapiraćeš šta sam pisao. Činjenice su jedno, želje su drugo, realnost treće. Svako dobro.
 
Možda sam lud al po meni nije luksuz krov nad glavom, vec 2gi, 3ci stan.
Krov nad glavom nije, krov nad glavom tamo gde ga svi preferiraju da ga imaju u ovoj drzavi jeste.
Dodatno stalno se navode podele na centralne opstine i delove bez kanalizacije. Ali to nije istina, razne periferijske opstine npr. Borca, Surcin, Obrenovac i sl. imaju kanalizaciju u nekim delovima, a neke u potpunosti. Zapravu na osnovu podataka koje sam nasla na vise mesta oko 30% Beograda nema kanalizaciju, a centralne opstine ne cine 70%. Konkretno- drug je kupio stan u Borci pre godinu dana u stanu koji jeste povezan na kanalizacionu mrezu i platio 1000-1100e kvadrat. Takodje postoje citavi gradovi u blziini Bg-a iz kojih se stize za sat i nesto kao sto su Lazarevac, Mladenovac, Indjija, Smederevo, Pozarevac, Pancevo... Odakle covek moze da putuje i radi u Bgu.
A jel ima na forumu nekog koji je u prethodnih par meseci pazario neku starogradnju?
Da podeli utiske?
Ja, i pisala sam dosta o tome, stagod da te zanima pitaj.
 
Da se ne lažemo, što bi rekli, većina migracija je upravo iz ekonomskih razloga :) Sigurno je takav utisak, jer je ranije bilo baš snažnih migracija - jer kod nas nije bilo ponude posla kao danas (ponovo da se ne lažemo, Srbija i okruženje bolje stoji danas nego pre XX godina u ekonomskom smislu). Pa čak i neke grane koje kod nas sada stoje veoma dobro,kao IT, ranije nisu bile toliko plaćene i dobar deo ljudi je otišao ranije van Srbije.

Na žalost i danas veliki broj ljudi iz Srbije odlazi baš iz ovih razloga - jer tamo negde zarađuju (lupam) 1500eur net na nekim najlošije plaćenim poslovima (pa x2 ako uzmeš da oba supružnika rade) - a da u Srbiji (van Bg-a) nisu uspevali da dobace ni do 500eur.
Nemojte da mislite da nema takvih ljudi, samo zato što ih vi ne vidite ili vam nisu primetni. Ne treba ići daleko, odite do Beča i imaćete kontakt sa našim ljudima koji rade u hotelima, kafićima ili u toaletima (Šenburn). upravo mislim da se ovde najviše oseti odliv stanovništva (pogledajte nam samo građevinske radnike i potrebu za istima, a ogroman broj naših je van Srbije)

Bolje obrazovani građani (inženjeri), koji su dobro plaćeni i kod nas, odu često za veću lovu i bolju karijeru u inostranstvo (a oni se najčešće i vrate kada se zasite preko, jer i u Srb se mogu lepo snaći) - a neki odu jer su tamo ipak mnogo bolji uslovi i ne zavise od državnih institucija gde je dosta visok mobing (lekari, medicinski radnici pre svega...)

Ove stvari se naravno, najmanje primete u Bg-u koji ima snažan priliv iz ostalih delova Srb i najbolji standard i ekonomske prilike u državi - a i sam život u većem gradu je dosta užurban i onda se ljudi i ne bave ovim temamam i ne primećuju neke druge stvari van svog mikro sveta :)
Odlaze ljudi i jer ne mogu da žive u ovom psiho-realiti društvu, iako nemaju ekonomske potrebe da migriraju…
 
Osim ako niste vi ovaj par koji je dobio kreditiranje ne znam kako možeš ovako samouvereno da tvrdiš.
Deluje kao da nikada nisi konkurisala za neka bespovratna sredstva od države. Bez veze i mita skoro ni vrtić ne možeš dobiti, a ne desetine hiljada evra...
Podizali smo kredit u isto vreme kad i oni, i cekali na istog bankara u vise navrata. A i bankar je posle sa nama podelio celu pricu. Dodatno, poznanici pokusavaju da apliciraju za isto, pa sam sa njima prolazila tu neku listu potrebnih preduslova. Da je jednostavno nije, i ne garantuje uspeh, ali je socijalna mera. Ne kazem da je zicer dobiti to, ali kazem da je to pre nesto sto ce drzava raditi nego izgradnja priustivijih stanova.
 
Krov nad glavom nije, krov nad glavom tamo gde ga svi preferiraju da ga imaju u ovoj drzavi jeste.
Dodatno stalno se navode podele na centralne opstine i delove bez kanalizacije. Ali to nije istina, razne periferijske opstine npr. Borca, Surcin, Obrenovac i sl. imaju kanalizaciju u nekim delovima, a neke u potpunosti. Zapravu na osnovu podataka koje sam nasla na vise mesta oko 30% Beograda nema kanalizaciju, a centralne opstine ne cine 70%. Konkretno- drug je kupio stan u Borci pre godinu dana u stanu koji jeste povezan na kanalizacionu mrezu i platio 1000-1100e kvadrat. Takodje postoje citavi gradovi u blziini Bg-a iz kojih se stize za sat i nesto kao sto su Lazarevac, Mladenovac, Indjija, Smederevo, Pozarevac, Pancevo... Odakle covek moze da putuje i radi u Bgu.

Ja, i pisala sam dosta o tome, stagod da te zanima pitaj.
Zasto ti ne putujes "sat i nesto" iz Lazarevca, Mladenovca, Smedereva, Pozarevca, Panceva...? Odgovoricu ja: Zato sto nisi KASIRKA!
 
Zasto ti ne putujes "sat i nesto" iz Lazarevca, Mladenovca, Smedereva, Pozarevca, Panceva...? Odgovoricu ja: Zato sto nisi KASIRKA!
Zato sto imam primanja kojima mogu da platim ratu kredita za stan na boljoj lokaciji, te izvalcim maksimalno iz situacije u kojoj sam.
Sa druge strane, na primer, nemam novca za novogradnju na toj istoj lokaciji, ali to sto ne mogu da priustim nesto sto je moja preferenca ne znaci da "ne mogu da priustim sebi krov nad glavom".
Nazalost cinjenice se ne oblikuju prema nasim preferencama.
 
Najbolje prolaze ljudi koji žive u kući sa dvorištem u okolnim mestima a kojima je biznis/tržište/posao vezan za BG. I još ako Imaju nekretnine u BG za rentu, na konju su.
 
Na koja okolna mesta mislis? Banovce, Pazovu, Indjiju, Mladenovac, Pancevo, Smederevo, Ili obode Beogradskih opstina? Manje vise taj koncept pravi nove obaveze u vidu svakodnevnih putovanja i obaveza u Beogradu. Ok je ko zeli da zaista zivi u tim mestima, to ima smisla. Svako vece selo, naselje, grad pogotovu, je pre 100 godina imao centar sa nekim osnovnim sadrzajem i formom centra, pa je tu malo siri put, autobuska stanica, kafana, dom kulture, skola, crkva, prodavnica, frizer, zanatlije, park, a ako je vece naselje onda i posta i ostalo. Na zalost, ta praksa centra naselja danas ne postoji, a mnogo znaci. Mnoga Beogradska naselja koja nemaju gore navedenu strukturu su nepopravljivo ostecena, i onda stanovnici moraju po bilo koji sadrzaj da sedaju u auto, ili na bus. Nemanje propratnih sadrzaja i centra naselja je takodje odlika i tzv suburban naselja, kao na slici.
1704886447170.png

Ima onaj lik iz UK, sto sam kacio njegove klipove ovde, neki video gde kaze da je u Londonu kolaps u saobracaju na prilazima gradu u vreme dolaska i odlaska na posao. Kaze da je voz skuplji od voznje autom i ne odgovara svima, pa se vecina vozi automobilima. Pa njegov kolega krene na posao u 4 ujutru da bi izbegao guzve, pa malo odspava na parkingu ispred posla kada dodje. Ovo pisem samo kao primer da ni metro i voz ne garantuju nemanje guzve u i oko grada u danasnje vreme.

Tako da ideja o zivotu blizu velikog grada, sa vecim oslanjanjem na taj grad, nije najzgodnija :)
 
Na koja okolna mesta mislis? Banovce, Pazovu, Indjiju, Mladenovac, Pancevo, Smederevo, Ili obode Beogradskih opstina? Manje vise taj koncept pravi nove obaveze u vidu svakodnevnih putovanja i obaveza u Beogradu. Ok je ko zeli da zaista zivi u tim mestima, to ima smisla. Svako vece selo, naselje, grad pogotovu, je pre 100 godina imao centar sa nekim osnovnim sadrzajem i formom centra, pa je tu malo siri put, autobuska stanica, kafana, dom kulture, skola, crkva, prodavnica, frizer, zanatlije, park, a ako je vece naselje onda i posta i ostalo. Na zalost, ta praksa centra naselja danas ne postoji, a mnogo znaci. Mnoga Beogradska naselja koja nemaju gore navedenu strukturu su nepopravljivo ostecena, i onda stanovnici moraju po bilo koji sadrzaj da sedaju u auto, ili na bus. Nemanje propratnih sadrzaja i centra naselja je takodje odlika i tzv suburban naselja, kao na slici.
Pogledajte prilog 185968

Ima onaj lik iz UK, sto sam kacio njegove klipove ovde, neki video gde kaze da je u Londonu kolaps u saobracaju na prilazima gradu u vreme dolaska i odlaska na posao. Kaze da je voz skuplji od voznje autom i ne odgovara svima, pa se vecina vozi automobilima. Pa njegov kolega krene na posao u 4 ujutru da bi izbegao guzve, pa malo odspava na parkingu ispred posla kada dodje. Ovo pisem samo kao primer da ni metro i voz ne garantuju nemanje guzve u i oko grada u danasnje vreme.

Tako da ideja o zivotu blizu velikog grada, sa vecim oslanjanjem na taj grad, nije najzgodnija :)
Zato mozemo pogledati Bec koji cak i nema standardnu kontrolu karata u prevozu (metro npr) i time smanjuje guzve i generalno daleko bolje funkcionise. London je bas ekstremni - outlier primer.
 
Цене станова у Србији - Шта каже статистика ?
Пре свега да наведемо извор података .То су - Републички геодетски завод (подаци о продатим некретнинама за 2023 ),затим 4 агенције за некретнине које поштено раде свој посао као и подаци из Пореске управе и 5 највећих банака у Србији.Банке су извор података како за стамбене кредите тако и сам процес плаћања куповине станова јер главна уплата мора да иде преко банке у динарима.Шта нам показују подаци за цене станова у 2023 ?
1.дефинитивно је заустављен раст цена пре свега старих станова и бележи се пад цена од 20% .Пад цена старих станова се посебно односи на Београд на свим локацијама а цене су ниже и до 20% у односу на јесен 2023.Конкретно цена квадрата за старе станове на готово свим локацијама у Београду је испод 2000 евра .Нови станови се нуде за 12% мању цену.
2.број куповина и продаја станова смањен је за 18% уз даљу тенденцију пада а ове године се очекује пад од додатних 30% док је продаја станова на кредит пала на само 5% од укупно продатих станова.
3.тржиште станова у Србији вреди сада 1,5 милијарди евра што је пад од 10% у односу на 2022 годину.
4.бележи се и пад тражње за сировинама – дакле гради се далеко мање станова – цене сировина су остале исте док битан пад бележи увоз опека и блокова за чак 70% а црепа за 35% а увозне керамике за 14%.Мања производња станова неће утицати на раст цене станова јер на тржишту има 75% веће понуде од тражње.
5.компаније већ нуде попусте од 5 до 8% за куповину нових станова а што се може видети на порталима .
Дакле тржиште је почело да чини своје а грађевинским компанијама преостаје да промене политику цена посебно јер се током лета очекује даљи пад продаје станова .Паметне и професионалне агенције за некретнине обевестиће своје клијенте да је време високих цена старих станова прошло и да продавци морају уколико желе да продају стан да смање цене бар за 20%.Наравно да има решење да и продавци нових станова и купци буду задовољни али углавном су то паметњаковићи који све најбоље знају па да им не реметимо мир – нису нас ни питали.Тако индустрију станова у Србији чека јака криза а процена је да ће се извући тек 30% компанија.Банке им не могу помоћи јер тренутне камате обесмишљавају пројектно финансирање градње спрат по спрат па тај модел није решење.Нису хтели да слушају оне који знају посао а келнер је стигао да наплати рачун.
Urednik TV emisije Privrednik
 
Цене станова у Србији - Шта каже статистика ?
Пре свега да наведемо извор података .То су - Републички геодетски завод (подаци о продатим некретнинама за 2023 ),затим 4 агенције за некретнине које поштено раде свој посао као и подаци из Пореске управе и 5 највећих банака у Србији.Банке су извор података како за стамбене кредите тако и сам процес плаћања куповине станова јер главна уплата мора да иде преко банке у динарима.Шта нам показују подаци за цене станова у 2023 ?
1.дефинитивно је заустављен раст цена пре свега старих станова и бележи се пад цена од 20% .Пад цена старих станова се посебно односи на Београд на свим локацијама а цене су ниже и до 20% у односу на јесен 2023.Конкретно цена квадрата за старе станове на готово свим локацијама у Београду је испод 2000 евра .Нови станови се нуде за 12% мању цену.
2.број куповина и продаја станова смањен је за 18% уз даљу тенденцију пада а ове године се очекује пад од додатних 30% док је продаја станова на кредит пала на само 5% од укупно продатих станова.
3.тржиште станова у Србији вреди сада 1,5 милијарди евра што је пад од 10% у односу на 2022 годину.
4.бележи се и пад тражње за сировинама – дакле гради се далеко мање станова – цене сировина су остале исте док битан пад бележи увоз опека и блокова за чак 70% а црепа за 35% а увозне керамике за 14%.Мања производња станова неће утицати на раст цене станова јер на тржишту има 75% веће понуде од тражње.
5.компаније већ нуде попусте од 5 до 8% за куповину нових станова а што се може видети на порталима .
Дакле тржиште је почело да чини своје а грађевинским компанијама преостаје да промене политику цена посебно јер се током лета очекује даљи пад продаје станова .Паметне и професионалне агенције за некретнине обевестиће своје клијенте да је време високих цена старих станова прошло и да продавци морају уколико желе да продају стан да смање цене бар за 20%.Наравно да има решење да и продавци нових станова и купци буду задовољни али углавном су то паметњаковићи који све најбоље знају па да им не реметимо мир – нису нас ни питали.Тако индустрију станова у Србији чека јака криза а процена је да ће се извући тек 30% компанија.Банке им не могу помоћи јер тренутне камате обесмишљавају пројектно финансирање градње спрат по спрат па тај модел није решење.Нису хтели да слушају оне који знају посао а келнер је стигао да наплати рачун.
Urednik TV emisije Privrednik
Iskreno ne moraju da smanje cene stanova. Ako ti je cena 1000eur/m2 da izgradis stan, dovoljno ti je da prodas npr 1/3 (uzimajuci u obzir 3000m2 prosek na nbg) ili manje zgrade/projekta kako bi isplatio projektno finansiranje, i onda samo polako prodajes bez problema. Kada obore cene za tih 20% tesko da ce ici nazad u neko dogledno vreme, a to ni jednom investitoru ne odgovara, a takva slika isto ne odgovara potencijalim investicionim kupcima, tj njihovoj psihi. Ceo Investitorski kartel tesko da ce to da dozvoli, pre ce da drze cene high i da nude "popust" nego da obore cene. Cela slika nekretnina u Srbiji je jako cudna i tesko je porediti sa nekom drugom u svetu.
 
Nema šta ko da dozvoli, koliko kod mi bili plitko tržište ipak smo podložni tržišnim zakonima….
 
Nista dok ne krene kuka i motika - posle se ljudi cude kako dolazi do komunisticke revolucije - odnos kapitala i radnika je sve gori u korist kapitala. Meni je finansijski trenutno ekstra iskren da budem - ali ja ni ne radim u Srbiji, tu sam samo lociran, ali nije mi hobi da pisam po sirotinji.
 
Poslednja izmena:
Vrh