Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne interesuje me taj projekat!
Imas li neki poseban razlog zasto si iskljucio Marinu Dorcol? Naravno, ako nije tajna, pitam jer je meni to mozda najbolji projekat u Beogradu i ako ne kupim u Briselu, mozda bih kupio tamo.
Jedan od razloga sto je potrebno jos dosta vremena pre nego sto se traznja bitno smanji:

Pogledajte prilog 185542
Ovo mislim da sam nekada davno ovde spominjao, samo bez podataka da to i dokazem. Ljudi porede samo broj stanovnika i broj stanova, a ne racunaju da danas ljudi zive lagodnije, u vise kvadrata, u manjin porodicama. Nekada je bilo normalno da tri generacije zive pod istim krovom (snimane su i komedije sa tom tematikom), danas svi teze da zive sami, eventualno sa decom ko ih ima.
 
sta mislite koliko je kasnjenje u tim brojevima tj trzisna inercija?
Ranije si krajem meseca ili pocetkom sledeceg imao 70-80% podataka sto je bilo dovoljno da imas neku generalnu sliku, i ukupno kasnjenje je bilo max 10-ak dana (nekad nedelju dana, nekad dve). Ali zadnjih mesec-dva, verovatno zbog izbora, podaci kasne mnogo vise nego inace, Sad ce ocigledno podaci kasniti izgleda mozda i mesec dana.
 
Lastavice na 80% (info iz odgovarajuće teme). Za dva meseca (ili tri, ako RGZ-ovci produže slavlja?) ćemo da vidimo ugovore u katastru, pa će broj prometovanih stanova u NBG da poraste. Ili možda neće. Kao što neko reče, sledeća dva kvartala su ključna :)
 
Pored ovih par linkova što sam postavio mislim da bi bilo korisnije da opišem moje iskustvo u zadnjih 10-tak dana oko razgledanja stanova u BGu.
Pre svega želim da kažem da sam gledao novogradnju ili neku starogradnju (kao K-distrikt) koji su još neuseljeni stanovi. Pa da krenem redom.
Prvo starogradnja - obišao sam samo 1 stan u K-distriktu i mogućnost oko pregovaranja za cenu je max 2%! Da dobro ste pročitali prodavac je voljan da spusti cenu 2%:)) Tako da posle toga iskustva sam skroz eliminisao svu starogradnju jer su cene veće od novogradnje sa PDV-om. Tako da je bezpredmetno uopšte i ići gledati stanove gde morate u startu da spustite min 10%, a u većini slučajeva i oko 30% da bi se uopšte isplatilo gledati starogradnju. Moja situacija je specifična zato što imam pravo povrata PDVa tako da barem što se mene tiče starogradnja je isključena i iz razmatranja u budućnosti.

E sada novogradnja.
1.) Beograd na Vodi (BW) - bio sam u prodajnom salonu. Svi su u fazonu "uzmi ili ostavi". Ako hoćeš popust onda gledaj akcije i to je to. Kvalitet stanova i ostalo, zavisi od zgrade do zgrade ali one zgrade koje su obične, su po meni OK kvaliteta (nižeg od drugih projekata). Ali opet ako želite malo bolji kvalitet za iste ili manje pare onda idite na druge projekte. Velika, ali stvarno velika prednost BW je što su sva dešavanja u BW. Znači Zimska čarolija za decu, doček Nove Godine i sva ostala dešavanja su tamo. I sve je turbo sređeno, trava podšišana, savršeno. Grad unutar grada. Tu krize nema!
2.) Lastavice - po kvalitetu gradnje su bolji od BW, skoro su gotovi s gradnjom tako da ko želi brzo da se useli onda je super. Pregovora oko cene - NEMA!! Ono što je bilo za Black Friday je bilo. Da li će biti ne znaju. Ako i bude kažu to je SAMO za odabrane stanove a ne da ti biraš koji ćeš. Ko hoće da je skroz sve okolo sređeno, onda bolje da traži neke druge projekte. S južne strane - koja mi je i omiljena strana sveta - gleda na Toplanu. Nije toliko to problem. Bio sam čak ujutro oko 10h i NIŠTA se ne čuje rad Toplane. Pošto Toplane rade na gas, zagađenje je isto kao i bilo gde (da ne kažem nema zagađenja jer će mnogi da me prozivaju, ali tako ispada). Veći problem od pogleda na Toplanu je nesređeno sve okolo tamo barem po meni...
Severna strana koja gleda na Delta City po meni je isključena jer je sever. Sunca nema NIKAD! Tako da daju kvadrat i za 1000 nisam zainteresovan.
3.) Wellport - Sve je lepo sređeno, povezano s Airport Cityjem sa Westom 65. Pregovora oko cene NEMA! Svi su u fazonu, radimo manje, prodaje se sporije ali ide i sve se proda. Vrlo dobar projekat i lepa okolina, blizina svega.
4.) Soul64 - Iako su pored The One-a i Wellporta, oni traže veću cenu oko 20% i pregovora opet NEMA. "Mi nudimo mnogo više sadržaja i ko to prepozna platiće!"
5.) Airport Garden - Slična situacija kao i Lastavice, mnogo neprodanih stanova, kvalitet dobar ali cena ni din na dole. Hoćeš, nećeš...
6.) The One - druga faza - još nemaju građevinsku dozvolu, prodaja ide "dobro". Znači prodali su oko 25% a bez građevinske... Popusta NEMA! Prednost kupovine sada je što imate mogućnost izbora stana koji vam najviše odgovara. To izgleda svi imaju tu priču.
7.) Pupinova Palata - Još čekaju građevinsku dozvolu iako su već trebali da je dobiju. Rezervacije su kod njih za DŽ! Da dobro ste pročitali rezervacije su besplatne. I ja sam više puta pitao da li sam dobro čuo. Ali tako je. E sad koliko će tih "rezervacija" da otpadne, to ćemo da vidimo kad počne stvarno potpisivanje ugovora...
Pregovora oko cene NEMA. možeš jedino izabrati niži sprat ili lošiju poziciju stana i niži sprat...

Ukratko:
1.) Pregovora oko cene NEMA!!
2.) Ako želite da ste u središtu svih dešavanja onda BW je najbolji.
3.) Ako želite da ste u središtu poslovnog sveta i blizine aerodroma onda su projektu oko i u blizini Airport City-ja najbolji.

Moje mišljenje oko cena u 2024. Barem što se tiče ovih većih projekata da cene neće da spuste ni malo! Iako sam se nadao da će ići 10% dole, posle ovih obilazaka zadnjih 10-tak dana skroz sam promenio mišljenje.
Pošto sam i ja kupac i to investicioni, kupiću uskoro (u narednih 3-4 meseca) stan u nekom od ovih gore pomenutih projekata - samo novogradnju jer stvarno sa starogradnjom na sličnim lokacijama nema poente razgovarati.
Svi prodavci su u fazonu - radimo manje, a zarada je ista. Što i razumem, prodaja ide sporije a opet dovoljno da više nego lepo živiš...
Eto Forumaši moji ovo su vam iskustva s terena...
Hvala na ovako detaljnom izveštaju! Bukvalno ste išli mojim stopama od pre par meseci. Brzo sam odustala od starogradnje. Zatim sam obišla iste projekte (osim The One, nisu bili počeli sa prodajom), stekla isti utisak i donela istu odluku. Jednostavno, obilazak projekata i iskustvo iz prve ruke je nešto što vas trgne i suoči sa realnošću. Ponekad nije lako objasniti ljudima kakva je situacija na terenu, pogotovu ako nisu aktivno tražili stan u skorije vreme. U mom okruženju već više od pola godine ljudi očekuju neki značajan pad cena (kao i mnogi na forumu) i imam malo podrške. Ja nisam stekla utisak da će se to dogoditi na ovim popularnijim, uslovno rečeno, lokacijama u neko dogledno vreme, a kako stan kupujem za život, mislim da se isti treba kupiti onda kada možete.
Investiciono, BW po meni možda ima najviše smisla, ali ne bih želela tamo da živim, a i bili su nešto iznad mog budžeta.
Srećno u narednom periodu i daljem odlučivanju! ;)
 
Ljudi, je l' vi mislite da prodavci stanova koji se profesionalno bave time ne znaju da blefiraju? To je jedino sto mogu sad da rade, da prodaja ide dizali bi oni cene kao do pre godinu dana. Samo se vi investicioni kupci pecajte, a realno vama se ne zuri ni blizu kao nekom ko trazi za zivot. Naravno da ce pre da sacekaju jos godinu dana da se jos neko upeca, lako ce da spuste cene kad budu morali, ali to je poslednje sto rade.
 
Niko, apsolutno niko, nece spustiti cene zbog toga sto je pao promet / traznja. Iako je tacno da kad bi svi spustili cene, promet bi se povecao, apsolutno niko to nece uraditi ako ne mora. Ko god moze, drzace cene i cekace oporavak trzista ili nekog ko ce platiti trazenu cenu kolika god da je.
Ali onaj ko zaista zeli da proda i ko ne moze da ceka ce morati da spusti cenu ne zato sto zeli, nego zato sto ce po trenutnum cenama tesko naci kupca (pricamo o proseku, ne o nekoj lokaciji ili zgradi gde prodaja uvek ide bolje nego u proseku).
E sad, koliko ce dugo ti sto mogu da cekaju zaista moci da cekaju, to zavisi od vise faktora, sto globalnih koje je tesko predvideti, sto individualnih, To sto cene jos uvek nisu pale (ako je racunamo korekcije od 2-3% ili 5%) samo znaci da prodavci imaju lufta da cekaju. Pa da sad promet padne 90%, prodavci bi i dalje drzali cene, zasto bi spustali cene posle mesec dana ili nekoliko meseci loseg prometa ako ne moraju. Cekace i godinu i dve dana, pa i vise ako treba, tj. ako mogu. Oni i idu na tu kartu da neki (koji mogu da kupe) odustanu od cekanja i pomisle da cene nece uopste padati (ne mora da znaci da hoce) i kupe sad po ovim cenama i da pokusaju da "prezime" do nekog oporavka trzista.

Kao sto rekoh, sve je igra macke i misa, igra sa vremenom,
Neko ima kes koji je vec namenio za kupovinu stana, kao sto je recimo Joe, koji je prakticno siguran kupac. On se nada padu cena, ali posto jos uvek nemamo pad cene ili vece popuste, on je verovatno stavio na papir da mu se isplati da kupi sada, iako cene nisu pale, jer cak i da padnu, on ce u medjuvremenu kupiti stan koji zeli i vec zaradjivati od izdavanja i usmerice energiju u drugom smeru. Za kupce kao sto je on su i namenjeni ovi popusti od 2%, 3%, 5%, koliko ko da (ako uopste daju).
Za onog ko nema kesa, a stambeni krediti su skupi, cekanje ima mnogo vise smisla. Jedino nema smisla cekati ako placas kiriju a mozes da kupis i placas ratu kredita umesto kirije.
E sad, da li ce biti dovoljno onih koji ne mogu da cekaju a mogu da kupuju u periodu pre nekog oporavka trzista (dovoljno u smislu da kupuju dovoljno da prodavci ne moraju da spustaju cene), to zavisi od milion faktora. Kako god, deluje da ti faktori sada idu malo vise na ruku kupcima nego ranije, ali vreme ce pokazati da li ce uticati i na pad cena, ali mislim da taj proces moze trajati godinama. Proslo je tek godinu dana od peak-a cena, a godinu dana na trzistu nekretnina je vreme za koje se ne mogu desiti vece promene (ako ne racunamo recimo 2021. i 2022.), tako da i sama cinjenica da u odnosu na period pre godinu dana imamo manje-vise iste cene (uz pad prometa) nakon ogromnog rasta je po meni vise nego dobar znak da su promene u korist kupaca moguce u narednom periodu, ako ne kroz nominalni, makar kroz realni pad cena.
 

Građevinarstvo​

Rast cena stanova je usporio na oko osam odsto, ali ni približno padu tražnje, koja je manja za oko 30 odsto. Narodna banka Srbije je ograničila kamate na kredite, koje su u tom trenutku bile 6,5 odsto. U narednim godinama se može očekivati veća ponuda stanova jer je 2023. konačno ukinuta konverzija zemljišta, odnosno plaćanje naknade za sticanje svojine na zemljištu, što bi trebalo da oslobodi oko 5.000 lokacija za gradnju.
 
Niko, apsolutno niko, nece spustiti cene zbog toga sto je pao promet / traznja. Iako je tacno da kad bi svi spustili cene, promet bi se povecao, apsolutno niko to nece uraditi ako ne mora. Ko god moze, drzace cene i cekace oporavak trzista ili nekog ko ce platiti trazenu cenu kolika god da je.
Ali onaj ko zaista zeli da proda i ko ne moze da ceka ce morati da spusti cenu ne zato sto zeli, nego zato sto ce po trenutnum cenama tesko naci kupca (pricamo o proseku, ne o nekoj lokaciji ili zgradi gde prodaja uvek ide bolje nego u proseku).
E sad, koliko ce dugo ti sto mogu da cekaju zaista moci da cekaju, to zavisi od vise faktora, sto globalnih koje je tesko predvideti, sto individualnih, To sto cene jos uvek nisu pale (ako je racunamo korekcije od 2-3% ili 5%) samo znaci da prodavci imaju lufta da cekaju. Pa da sad promet padne 90%, prodavci bi i dalje drzali cene, zasto bi spustali cene posle mesec dana ili nekoliko meseci loseg prometa ako ne moraju. Cekace i godinu i dve dana, pa i vise ako treba, tj. ako mogu. Oni i idu na tu kartu da neki (koji mogu da kupe) odustanu od cekanja i pomisle da cene nece uopste padati (ne mora da znaci da hoce) i kupe sad po ovim cenama i da pokusaju da "prezime" do nekog oporavka trzista.

Kao sto rekoh, sve je igra macke i misa, igra sa vremenom,
Neko ima kes koji je vec namenio za kupovinu stana, kao sto je recimo Joe, koji je prakticno siguran kupac. On se nada padu cena, ali posto jos uvek nemamo pad cene ili vece popuste, on je verovatno stavio na papir da mu se isplati da kupi sada, iako cene nisu pale, jer cak i da padnu, on ce u medjuvremenu kupiti stan koji zeli i vec zaradjivati od izdavanja i usmerice energiju u drugom smeru. Za kupce kao sto je on su i namenjeni ovi popusti od 2%, 3%, 5%, koliko ko da (ako uopste daju).
Za onog ko nema kesa, a stambeni krediti su skupi, cekanje ima mnogo vise smisla. Jedino nema smisla cekati ako placas kiriju a mozes da kupis i placas ratu kredita umesto kirije.
E sad, da li ce biti dovoljno onih koji ne mogu da cekaju a mogu da kupuju u periodu pre nekog oporavka trzista (dovoljno u smislu da kupuju dovoljno da prodavci ne moraju da spustaju cene), to zavisi od milion faktora. Kako god, deluje da ti faktori sada idu malo vise na ruku kupcima nego ranije, ali vreme ce pokazati da li ce uticati i na pad cena, ali mislim da taj proces moze trajati godinama. Proslo je tek godinu dana od peak-a cena, a godinu dana na trzistu nekretnina je vreme za koje se ne mogu desiti vece promene (ako ne racunamo recimo 2021. i 2022.), tako da i sama cinjenica da u odnosu na period pre godinu dana imamo manje-vise iste cene (uz pad prometa) nakon ogromnog rasta je po meni vise nego dobar znak da su promene u korist kupaca moguce u narednom periodu, ako ne kroz nominalni, makar kroz realni pad cena.
Dobro ste rekli iv4n. Ja jesam skoro siguran kupac, i popust od 2 ili 3% bi dobro došao. Ali to nije deal breaker. Sa ili bez popusta ja ću stan da kupim. Ako bi mi dali sada odmah 2% ja bi poptpisao sutra i ne bi se dvoumio ni minuta.
Drugo, stan je u izgradnji tako da neću odmah da zarađujem s tim stanom do barem 2027... Ali to je isto ok i s tim sam i računao. Ali vreme ću posvetiti nečem drugom to si u pravu. Čak posle i da padne 10% neću se nervirati jer na duge staze - 10, 15 godina stan će sigurno da vredi više. I biće mi dobar dodatak za penziju...
 
Dobro ste rekli iv4n. Ja jesam skoro siguran kupac, i popust od 2 ili 3% bi dobro došao. Ali to nije deal breaker. Sa ili bez popusta ja ću stan da kupim. Ako bi mi dali sada odmah 2% ja bi poptpisao sutra i ne bi se dvoumio ni minuta.

Mislim da je tvoje iskustvo i stav u ovom momentu donekle i pokazatelj zašto cene u novogradnji ne padaju još. I sa ovim cenama ti kao neko iz dijaspore i dalje imaš račun da kupiš stan u novogradnji u BG.

Dokle god ima ljudi koji su spremni da kupuju investiciono čak i sa ovim uslovima, cene neće pasti, a negde sam pročitao da je čak 50% tražnje u BG generisano od strane dijaspore.

Kao što su ti rekli i ovi iz prodaje, usporilo jeste ali se prodaje. Mora sve da stane i kriza da udari da bi ijedan investitor pomišljao da obara cene :)
 
Prodavci starogradnje uglavnom nisu pod pritiskom da prodaju, već prodaju da bi zamenili za nešto drugo. Koliko ljudi objektivno dolazi u situaciju da im hitno zafale pare pa zbog toga prodaju stan? Jako malo, i to jer ih neka muka natera.

Prodavac napravi konstrukciju šta hoće da kupi za pare koje će dobiti od prodaje, i onda po tome prodaje, a ne po realnoj tržišnoj vrednosti stana. Zato na oglasima gledamo iste stanove po 3-6-9-12 meseci, jer ti ljudi ne gledaju šta prodaju, već šta će da kupe.

Novogradnja je ono što diktira cene uvek, kad tu počnu kolena da klecaju, biće gotovo. Znači samo je pitanje koliko su investitori spremni da drže cene. Ako prodaja bude bila loša tokom 2024. videćemo ono što ovi mutanti od agenata nazivaju "korekcijama" kad tad.

Niko, apsolutno niko, nece spustiti cene zbog toga sto je pao promet / traznja. Iako je tacno da kad bi svi spustili cene, promet bi se povecao, apsolutno niko to nece uraditi ako ne mora. Ko god moze, drzace cene i cekace oporavak trzista ili nekog ko ce platiti trazenu cenu kolika god da je.
Ali onaj ko zaista zeli da proda i ko ne moze da ceka ce morati da spusti cenu ne zato sto zeli, nego zato sto ce po trenutnum cenama tesko naci kupca (pricamo o proseku, ne o nekoj lokaciji ili zgradi gde prodaja uvek ide bolje nego u proseku).
E sad, koliko ce dugo ti sto mogu da cekaju zaista moci da cekaju, to zavisi od vise faktora, sto globalnih koje je tesko predvideti, sto individualnih, To sto cene jos uvek nisu pale (ako je racunamo korekcije od 2-3% ili 5%) samo znaci da prodavci imaju lufta da cekaju. Pa da sad promet padne 90%, prodavci bi i dalje drzali cene, zasto bi spustali cene posle mesec dana ili nekoliko meseci loseg prometa ako ne moraju. Cekace i godinu i dve dana, pa i vise ako treba, tj. ako mogu. Oni i idu na tu kartu da neki (koji mogu da kupe) odustanu od cekanja i pomisle da cene nece uopste padati (ne mora da znaci da hoce) i kupe sad po ovim cenama i da pokusaju da "prezime" do nekog oporavka trzista.

Kao sto rekoh, sve je igra macke i misa, igra sa vremenom,
Neko ima kes koji je vec namenio za kupovinu stana, kao sto je recimo Joe, koji je prakticno siguran kupac. On se nada padu cena, ali posto jos uvek nemamo pad cene ili vece popuste, on je verovatno stavio na papir da mu se isplati da kupi sada, iako cene nisu pale, jer cak i da padnu, on ce u medjuvremenu kupiti stan koji zeli i vec zaradjivati od izdavanja i usmerice energiju u drugom smeru. Za kupce kao sto je on su i namenjeni ovi popusti od 2%, 3%, 5%, koliko ko da (ako uopste daju).
Za onog ko nema kesa, a stambeni krediti su skupi, cekanje ima mnogo vise smisla. Jedino nema smisla cekati ako placas kiriju a mozes da kupis i placas ratu kredita umesto kirije.
E sad, da li ce biti dovoljno onih koji ne mogu da cekaju a mogu da kupuju u periodu pre nekog oporavka trzista (dovoljno u smislu da kupuju dovoljno da prodavci ne moraju da spustaju cene), to zavisi od milion faktora. Kako god, deluje da ti faktori sada idu malo vise na ruku kupcima nego ranije, ali vreme ce pokazati da li ce uticati i na pad cena, ali mislim da taj proces moze trajati godinama. Proslo je tek godinu dana od peak-a cena, a godinu dana na trzistu nekretnina je vreme za koje se ne mogu desiti vece promene (ako ne racunamo recimo 2021. i 2022.), tako da i sama cinjenica da u odnosu na period pre godinu dana imamo manje-vise iste cene (uz pad prometa) nakon ogromnog rasta je po meni vise nego dobar znak da su promene u korist kupaca moguce u narednom periodu, ako ne kroz nominalni, makar kroz realni pad cena.
Dobro, a sta je sa gradjevinskom operativom, ako inzenjeri ne rade nista, ako mesalice stoje, kamioni itd...to je sve ogromni gubitak.
Ne moze da se sve to hibernira i kao cekas godinu, dve dana. A oni ako ne prodaju ovo, nema smisla da grade novo, jer ce samo jos vise povecati ponudu bez potraznje.
 
Poslednja izmena:
Drugo, stan je u izgradnji tako da neću odmah da zarađujem s tim stanom do barem 2027... Ali to je isto ok i s tim sam i računao. Ali vreme ću posvetiti nečem drugom to si u pravu. Čak posle i da padne 10% neću se nervirati jer na duge staze - 10, 15 godina stan će sigurno da vredi više. I biće mi dobar dodatak za
Obzirom da si cash kupac ne vidim koja je kalkulacija da čekaš do 2027 da se objekat izgradi i da počne da ti donosi novac. Na prvih 45 m2 imaš povrat PDV-a ali to dobijaš tek na kraju prilikom isplate celokupne kupoprodajne cene. Zar nije logičnije uzeti "starogradnju" tipa K district ili Novi Dorćol, preskočiti povrat PDV-a, ali imati prihod od rente od 1000+ eur mesečno odmah, a ne tek za 3-4 godine.
 
Mislio sam na maksimalnu cenu, nikad nije bila ni blizu 2600.
Koliko se sećam Belvil je počeo sa 2000€+ pa je pao na 1600€/m2. Na NBG je 2007/2008 kvadrat kod Arene išao i do 3000€/m2 pa je onda tamo oko 2011/2012 pao na oko 2000€/m2.

A Blok je na primer bio povoljniji od Belvila u izgradnji, znam frizera koji je uspeo da kupi tamo stan
 

Građevinarstvo​

Rast cena stanova je usporio na oko osam odsto, ali ni približno padu tražnje, koja je manja za oko 30 odsto. Narodna banka Srbije je ograničila kamate na kredite, koje su u tom trenutku bile 6,5 odsto. U narednim godinama se može očekivati veća ponuda stanova jer je 2023. konačno ukinuta konverzija zemljišta, odnosno plaćanje naknade za sticanje svojine na zemljištu, što bi trebalo da oslobodi oko 5.000 lokacija za gradnju.
Mislim da ukidanje "plaćanja naknade za sticanje svojine na zemljištu", drugim rečima poklanjanje zemljišta neće smanjiti cenu novogradnje (koja drži i cene starogradnje), a što ćemo imati prilike da vidimo kada izadju cene miškovićevog delta lenda, koji je inače u skorašnjem intervjuu primetio da "mi ne čuvamo sećanje ni na jednog poslovnog čoveka", smatra da pripada potcenjenoj grupi i da je skoro uvredljivo biti biznismen.. Kada bi smo bacili pogled na novčanicu od hiljadu dinara ili uporedili Zadužbinu Nikole Spasića sa zadužbinom delta holdinga videli bi da to nije tačno.. Doduše bilo je drugo vreme.. Kolarac i Bajloni nisu imali jahte.
https://rs.bloombergadria.com/bizni...no-poslovni-kompleks-od-350-miliona-evra/news
Ali izaći će cene delta lenda i drugih 5000 lokacija uskoro pa ćete moći da profitirate od ukidanja konverzije zemljišta..
 
Kao sto rekoh, sve je igra macke i misa, igra sa vremenom,
Slazem se da je to igra ko moze duze da izdrzi, s tim sto prodavac zna da u narednih nekoliko godina cene moraju opet krenuti da rastu jer je to generalni trend u glavnim evropskim gradovima, a kupac ne moze biti siguran da ce ako saceka cene da padnu jer je to daleko redja pojava, istorijski gledano. Tako da je jednima lakse da cekaju nego drugima.
promene u korist kupaca moguce u narednom periodu, ako ne kroz nominalni, makar kroz realni pad cena.
I jeste za kes kupce. Zato mislim da kamate kredita mogu dosta da uticu na cenu na ovu ili onu stranu. Jer ako neko zakuca ratu danas, a onda dodje do realnog pada, inflacija jede i njegovu ratu, pa sto duza stagnacija nominalnih cena to bolje zakucati ratu sto pre jer spram plata postaje sve manja.
 
Pozdrav svima! Nov sam na forumu ali ga pratim unazad 10+ godina sigurno...
Primetio sam da malo ko traži i gleda starogradnju, već je to isključivo novogradnja...
Ja ću uskoro ući u proces kupovine i ono što primećujem jeste da je novogradnja drastično skuplja od starogradnje (iz "doba Jugoslavije", K-distrikt ne smatram starogradnjom), stoji i to da su stanovi uglavnom u "izvornom" stanju (tj potrebno je komplet renoviranje i opremanje)
Obzirom da je meni zbog porodice bitna veličina, jeftinije mi je da uzmem veći stan iz starogradnje i po potrebi postepeno sređujem jer ne mogu nikako priuštiti novogradnju te potrebne veličine.
Iz razgovora sa nekoliko brokera i advokata vezano za starogradnju, svi su mi rekli da se oglašene cene dosta spuštaju (i preko 10%) jer je promet baš opao...
 
Pozdrav svima! Nov sam na forumu ali ga pratim unazad 10+ godina sigurno...
Primetio sam da malo ko traži i gleda starogradnju, već je to isključivo novogradnja...
Ja ću uskoro ući u proces kupovine i ono što primećujem jeste da je novogradnja drastično skuplja od starogradnje (iz "doba Jugoslavije", K-distrikt ne smatram starogradnjom), stoji i to da su stanovi uglavnom u "izvornom" stanju (tj potrebno je komplet renoviranje i opremanje)
Obzirom da je meni zbog porodice bitna veličina, jeftinije mi je da uzmem veći stan iz starogradnje i po potrebi postepeno sređujem jer ne mogu nikako priuštiti novogradnju te potrebne veličine.
Iz razgovora sa nekoliko brokera i advokata vezano za starogradnju, svi su mi rekli da se oglašene cene dosta spuštaju (i preko 10%) jer je promet baš opao...
Za stanove u "izvornom stanju" računaj oko 500e po kvm za renoviranje. I to je neka srednja vrednost. Tako da i to moraš da dodaš. A smanjenje od 10% ti je isto što i dobiješ PDV nazad a prodavci starogradnje smatraju da su ti dali max popust!! Probaj vidi. Moraš na teren jer forum je za početak ok.
 
Uzmi u obzir da za novogradnju imaš povrat pdv-a, dok starogradnju moraš da renoviraš "iz petnih žila" i opet će biti stari stan i zgrada. To "postepeno ću da sredjujem" retko pije vodu, kada se porodica već useli teško da ima mesta i vremena za adekvatno renoviranje stana sem ako se nema gde živeti par meseci. E sad šta znači "drastično skuplja"? Ista lokacija ili novogradnja u centru i starogradnja na Mirijevu?
 
Vrh