Šta je novo?

Cene nekretnina

Imaj u vidu da je mera za ljude koji su uzeli kredit za nekretninu u prošlosti (pre naznaka ove krize), a ne za sve
Za sve je, samo utice na razlicite nacine. Ko je uzeo kredit ranije, njemu se rata spusta, ko je uzeo tokom 2023 do oglasavanja ove mere zamrzava mu se rata na onu koja je bila aktuelna u treutku potpisivanja ugovora sa bankom, a sto se tice onih koji planiraju da uzmu postoji maksimalna propisana kamata za period do kraja 2024. Godine.
 
A posle toga, kad ne bude novih izbora?
 
A posle toga, kad ne bude novih izbora?
Sudeci po Euribor 12m, nista posebno:

IMG_7875.jpeg
 
Nema kod nas super velikih developera tako da ništa od stečaja za sad. Najveći je BW ali oni imaju podršku države tj neće propasti.

Izdrzimo jos malo sa stabilnim cenama nekretnina.Mi smo trziste imuno na sva svetska desavanja i nezavisno.
Uskoro stizu Izraelci i Palestinci sa puno svezeg novca a mozda i Srbi sa Kosova , bice puno traznje za nekretninama.
Pravimo se da ne vidimo i ne znamo sta se desava u svetu i cene ce ostati stabilne.
Uostalom ovo dole su gigantske kompanije sto dakako ne vazi za male investitore oni su takodje imuni na bankrot.
 
Poslednja izmena:
Napisao sam "... za sad". Mali investitori često mogu da se izvade sa kompenzacijama ili spuštanjem cene osim ako su prodali do pola zgrade i taj novac, umesto u izgradnju uložili u kupovinu novog placa. To rade i veliki...

"Propast" u EU sa nekretninama a bauštelci se ne vraćaju u domovinu da rade. Kako to objašnjavaš?
 
Napisao sam "... za sad". Mali investitori često mogu da se izvade sa kompenzacijama ili spuštanjem cene osim ako su prodali do pola zgrade i taj novac, umesto u izgradnju uložili u kupovinu novog placa. To rade i veliki...

"Propast" u EU sa nekretninama a bauštelci se ne vraćaju u domovinu da rade. Kako to objašnjavaš?
Nemam statisticke podatke na nivou Srbije ali od cetvoro njih ,koje znam, dva su se vratila pre 40 dana peti koji je imao plan nije ni otisao jer je pocela kriza pre par meseci u Nemackoj.
 
Poslednja izmena:
Rusi pocinju da shvataju da su pobegli iz jedne Rusije u drugu. Neki vec razmisljaju da pakuju kofere. Kako ce to uticati na cene nekretnina? :)
P.S. Naravno da je Sergej verovatno izmisljen lik, kao i ona Sara od pre neki dan koja ne moze da nadje jeftin stan.
 
Fasciniran sam forumskom raspravom o ceni stanova i da li će nešto da košta 500 jedinica ili 1000 jedinica u
narednom periodu. Mnogi na forumu još nisu razlučili da je vrednost stanova generalno ista
a da se samo menja cena. Toliko o tome ... moj stan je vredeo manje... ili moj stan će da vredi više.
Stan će možda imati veću cenu ali to nema veze sa većom vrednošću već sa tim koliko
pada vrednost jedinice u kojoj se izražava vrednost nekretnine.
Stvar je prosta, veća vrednost se može dobiti samo dodavanjem vrednosti ... da li
novim liftom, novim krovom, renoviranjem, izradom lokalne infrastrukture (trotoar, ulica, toplovod, vrtić, škola, prevoz...) i sl.
sve ostalo su maloverzacije, zloupotreba i magla.

Svako na sopstvenoj koži može da vidi kolika je bila vrednost plate od 1000e pre nekoliko
godina a kolika je njena vrednost sada. Svi koji to zamagljuju nekom velikom teorijom oko toga
jednostavno ne žele da ljudi vide da su stvari proste i da im je indirektno pala vrednost rada, tj. da im je neko
prosto zavukao ruku u džep. To se dešava globalno pa i kod nas.
Zlato je bilo 37e /g pre 5 god a sada je 60e ... pa sad vidite da li vaš stan, auto, radni sat
više vredi danas nego pre 5 godina.
Inflacija se desava, ali kod nas su evropske cene svega. Cena osnovnih namirnica u Beogradu je cesto i veca nego u Stokholmu. Cena kvadrata isto. Tehnika je skuplja. Auto isto kosta, gorivo bukvalno isto. Da ne pominjem kvalitet te robe i zastitu potrosaca. Zagadjenje vazduha za nas nije bitno tako da to preskacemo.
Sto se tice izbora poslova i nacina rada, za njih smo u feudalnom dobu.
Varijabilna kamata je nedavno skocila na oko 5%, kruna se trgnula sto je i ocekivano.
Da ovo ne gledam svojim ocima mozda bih i poverovao da se kod nas ne cedi suva drenovina iz ljudi. Tacno da se globalno svima zavlaci ruka u dzep, ali kod nas onda prebijaju i pljackaju.
 
Nemam statisticke podatke na nivou Srbije ali od cetvoro njih ,koje znam, dva su se vratila pre 40 dana peti koji je imao plan nije ni otisao jer je pocela kriza pre par meseci u Nemackoj.

Ovo već jeste pokazatelj kako se kriza preliva kod nas. Odličan info.
Inflacija se desava, ali kod nas su evropske cene svega. Cena osnovnih namirnica u Beogradu je cesto i veca nego u Stokholmu. Cena kvadrata isto. Tehnika je skuplja. Auto isto kosta, gorivo bukvalno isto. Da ne pominjem kvalitet te robe i zastitu potrosaca. Zagadjenje vazduha za nas nije bitno tako da to preskacemo.
Sto se tice izbora poslova i nacina rada, za njih smo u feudalnom dobu.
Varijabilna kamata je nedavno skocila na oko 5%, kruna se trgnula sto je i ocekivano.
Da ovo ne gledam svojim ocima mozda bih i poverovao da se kod nas ne cedi suva drenovina iz ljudi. Tacno da se globalno svima zavlaci ruka u dzep, ali kod nas onda prebijaju i pljackaju.
Sreli se sa kolegom sa faksa pre par dana u restoranu. On živi u Nemačkoj, ima arhitektonski biro. Zeza nas i kaže pa vi imate.verovatno visoke plate s obzirom na cene u restoranima, prodavnici itd :) Cene su iste ili jednake kao tamo
 
Inflacija se desava, ali kod nas su evropske cene svega. Cena osnovnih namirnica u Beogradu je cesto i veca nego u Stokholmu. Cena kvadrata isto. Tehnika je skuplja. Auto isto kosta, gorivo bukvalno isto. Da ne pominjem kvalitet te robe i zastitu potrosaca.

Nekima je smisao života da povoljno kupe salamu i patike, kao ovom iz YT klipa, i to je za poštovanje. I sam volim da se ponašam štedljivo, ali. Visok srandard ne znači da je u pitanju napredno društvo. U klipu ovaj tvoj sunarodnik bosanski Šveđanin kaze da su Šveđani rasisti. Mene je baba koja radi na ulazu u Nobelov muzej opomenula da se ponašam lepo, iako sam samo koračao i ničim izazivao pažnju. Pored je bilo obezbeđenje i plašio sam se da bilo šta komentarišem. Verujem da je razlog njenog izazivanja neprijatnosti bila moja ne-plava put i kosa.

Cene. Slabo šta ima Srbija sa formiranjem cene u belgijskom Delezu, nemackom Lidlu, konobarskoj Idei i ostalim velikim lancima. Švedska je bogata zemlja (svetski top srandard), ima veći i brži obrt, promet. Švedska je daleko u zrelijoj fazi kapitalizma, što znači da je tržište formirano i borba cenama je na vrhuncu. I to je sve sjajno dok funkcioniše, ali vreme je pokazalo da u takvom sistemu pucaju firme ko oblande, kada nešto štucne, jer rade sa ultra malim zaradama. Dovoljno je da padne promet 20% i ode firma u bankrot, kao što čitamo sada o nemačkim firmama. Takodje, ne zaboravimo da je Švedska politički podobna zemlja, i verujem da uživa mnoge ekonomske privilegije na osnovu toga, koje su nedostupne drugim zemljama.

Nego, jel su stale mafijaške pucnjave po gradu, bez da vojska interveniše?
 
Inflacija se desava, ali kod nas su evropske cene svega. Cena osnovnih namirnica u Beogradu je cesto i veca nego u Stokholmu. Cena kvadrata isto. Tehnika je skuplja. Auto isto kosta, gorivo bukvalno isto. Da ne pominjem kvalitet te robe i zastitu potrosaca. Zagadjenje vazduha za nas nije bitno tako da to preskacemo.
Sto se tice izbora poslova i nacina rada, za njih smo u feudalnom dobu.
Varijabilna kamata je nedavno skocila na oko 5%, kruna se trgnula sto je i ocekivano.
Da ovo ne gledam svojim ocima mozda bih i poverovao da se kod nas ne cedi suva drenovina iz ljudi. Tacno da se globalno svima zavlaci ruka u dzep, ali kod nas onda prebijaju i pljackaju.
Ako je stvarno tako, ne znam šta čekaš... Prodaj stan ovde, kupi tamo i još će da ti ostane love. Em sve jeftinije em niko neće da te tlači.
 
Stari dobri posmatrac, znam da spinujes, klasicna fora da probas da spustis nekom kada ukaze na skupocu kod nas. Mada ljudi mi to i dobronamerno predlazu zbog veoma jake cene kod nas, plus je kruna oslabila, a njihove cene kvadrata u krunama jos i znacajno pale u odnosu na cene pre korone. Ali priznajem da ne smem da se odlucim na taj korak, sta ako izbije gradjanski rat u Stokholmu, moram da imam gde da pobegnem.
Keks, opet taj Nobelov muzej :D Aj da kazemo da si naleteo na neku nadzak babu kojoj se nisi svideo, malo ste opustenije uleteli u muzej. Ima i kod nas puno neljubaznih ljudi, ovde se bar trude da budu ljubazni. A dal su rasisti, pa sigurno da nas bas ne vole preterano, starije generacije nas povezuju sa kriminalom. Srecom sada im dosla druga ekipa pa nismo vise u udarnim vestima. Sem toga imaju drugaciji mentalitet koji se ni meni ne svidja. Medjutim dali su svima sansu da se uklope i rade. Postujes pravila, odradis svoj posao, a ima puno ljudi iz svih zemalja sveta pa mozes da biras drustvo. Meni su recimo Iranci izuzetni ljudi.
Ovaj iz videa je klasicna bitanga, nesto je i tacno sto kaze, ali normalan covek dolazi ovde da radi, zaradi i zivi normalno, ne da se bavi kriminalom kao on. Sta ocekuje da mu posipaju put ruzama, a ovamo i sam priznaje sta radi.
Ali ako smo mi uspeli da se izborimo sa organizovanim kriminalom onda mogu i oni. Jel tako? Ili ce i kod njih kralj da pocne da okopava neku Jovanjicu, a predsednik javno da kaze kako tona marihuane nije nista strasno, nije kokain :D
Evo recimo kod nas pre neki dan pijani pacijenti prebili ortopeda pred penzijom na Zvezdari, teske telesne povrede. Ode covek u penziju uz batine.

Ne znam sta to moze da opravda sto su cene kod nas izjednacene ili cak i vece nego u Stokholmu. Meni to govori da kod nas postoji neki problem, a ne obrnuto kao sto kazes.
 
Ono kad omasis 10ak poenti u 3 recenice.
A Pera ima jednu poentu, jeftina mu hrana u marketu u Švedskoj. Ostalo što je nabrojao je da ispadne da ima još nekih prednosti, sem pomenutog jeftinog mlevenog mesa.

Klasična gastarbajterska priča, ima na sred YT klipa gore, neki bosanac kaže kako mu je super u Švedskoj, jer mu je jeftinija teletina nego u Bosni.

Glavni smisao Perinih poruka je da na forumu pokaže kako je u Srbiji loše, ne valja, skupo, nepravda. A ne navodi mane života u Švedskoj. Samo pljucka po Srbiji ničim objektivno izazvan.
 
Glavni smisao je da ukaze da smo skuplji nego zemlje sa 3-4x vecim platama. Ako vam je to normalno, onda nista... Srbija je super kad imas love i kad ne pretrpis direktno tu gore pomenutu nepravdu, tu valjda nema sta da se doda. Ovi sto mogu da "pazare" (cuj, pazare stan) za kesh i sto mogu da rade sta hoce bez posledica, za njih je Svedska pustahija, to je valjda svima jasno.
 
Dobro, i što su više cene? Kartel u Srbiji?

Recimo da su neke cene nize a neke više u marketu.

Zašto su neke cene u Srbiji više nego u EU, u:
  • Belgijskom Delezu
  • Konobarskoj Idei
  • Nemackom DM-u
  • Nemackom Lidlu
Jednostavno je. Što je manje tržište, siromašnije, izolovanije(ostrva na primer): manji je obrt robe, manje su time i skuplje količine u narudžbinama, skuplji transport, više proceduralnih troškova (po jedinici artikla). Ima i do mentaliteta. Liči i da je laksa organizacija kartela u manjoj državi.

Sad imam pitanje za vas, borce za pravdu. I kod konobara su više cene, iako su u EU, evo sad im je i Evro moneta. Kao i u Grčkoj. Kako je to moguće, kad su te države u EU? Ko njih krade?
 
A Pera ima jednu poentu, jeftina mu hrana u marketu u Švedskoj. Ostalo što je nabrojao je da ispadne da ima još nekih prednosti, sem pomenutog jeftinog mlevenog mesa.

Klasična gastarbajterska priča, ima na sred YT klipa gore, neki bosanac kaže kako mu je super u Švedskoj, jer mu je jeftinija teletina nego u Bosni.

Glavni smisao Perinih poruka je da na forumu pokaže kako je u Srbiji loše, ne valja, skupo, nepravda. A ne navodi mane života u Švedskoj. Samo pljucka po Srbiji ničim objektivno izazvan.
Nije samo jeftinija mlevena junetina nego i jogurt i mleko 😌
Ja ono sto sam nabrojao i rekao koliko sta kosta, od cena hrane, goriva, tehnike... pa i cena kvadrata, iza toga i stojim i dokazao sam. Bacio sam i vrsnog svetskog poznavaoca nekretnina, Vradovica u nevericu da kvadrat na takvoj lokaciji u Stokholmu kosta manje nego u Beogradu. Morao da zove Mikija iz Stokholma da proveri.
Sve to ne pisem da bih se hvalio niti da bih pljuvao po Srbiji kao sto kazes. Pravio sam analizu za sebe pa sam onda podelio i ovde kada sam video kakve nebuloze pisete.
 
Poslednja izmena:
@beli labud stiže sveža lova na Zlatibor.


Mala ti je to lova za Zlatibor, kod premijum hotela ni za pola dana, a u običnim apartmanima oko jedan dan...a opet smo jeftiniji nego na zapadu.
Tako da nije čudo što su i turisti iz Španije počeli da dolaze do nas

 
Nije samo jeftinija mlevena junetina nego i jogurt i mleko 😌
Ja ono sto sam nabrojao i rekao koliko sta kosta, od cena hrane, goriva, tehnike... pa i cena kvadrata, iza toga i stojim i dokazao sam. Bacio sam i vrsnog svetskog poznavaoca nekretnina, Vradovica u nevericu da kvadrat na takvoj lokaciji u Stokholmu kosta manje nego u Beogradu. Morao da zove Mikija iz Stokholma da proveri.
Sve to ne pisem da bih se hvalio niti da bih pljuvao po Srbiji kao sto kazes. Pravio sam analizu za sebe pa sam onda podelio i ovde kada sam video kakve nebuloze pisete.
Samo neko ko nije prošao pored Švedske može da misli da su tamo niži troškovi života nego u Srbiji... Prvo sam mislio da si gastarbajter, al sad sam ubeđen da ti je jedina veza sa Švedskom povremena poseta Ikeji na Bubanj potoku...
 
Samo neko ko nije prošao pored Švedske može da misli da su tamo niži troškovi života nego u Srbiji... Prvo sam mislio da si gastarbajter, al sad sam ubeđen da ti je jedina veza sa Švedskom povremena poseta Ikeji na Bubanj potoku...
Cekaj, ako se ne varam, tebi je sad cilj da dokazes da je Srpski standard bolji, ili barem uporediv sa Svedskim? Je l dobro kontam? Ili si ti jedan od onih gastosa koji se javljaju odozgo, uredno glasaju i kukaju na Swedsku jer tamo nemaju kajmak i rotkve strugane?
 
Samo neko ko nije prošao pored Švedske može da misli da su tamo niži troškovi života nego u Srbiji... Prvo sam mislio da si gastarbajter, al sad sam ubeđen da ti je jedina veza sa Švedskom povremena poseta Ikeji na Bubanj potoku...

Premotao sam na deo gde Hasan iz Bosne u prvoj rečenici o Švedskoj govori kako je jeftina teletina u supermarketu. A živi u delu grada u kom ne žive šveđani, već samo imigranti, Mali Mogadiš ga zovu.

Tako i Pera pripoveda o jeftinom supermarketu u Stokholmu i savetuje da se kupuje stan u kriminalnom delu Stoklohlma. U tom delu grada je drastično pala cena nekretnina, dok u ostalim krajevima Stokholma je bila ista ili rasla, kada smo pre par meseci imali sličnu diskusiju. Ostao je bez odgovora na pitanje, zašto je toliko pala cena samo u tom kraju.
 
Vrh