Šta je novo?

Cene nekretnina

Što volim ove koji se prave pametni.

U toj istoj Holandiji, 61% domaćinstava ima stambeni kredit (podatak Holandske centralne banke). Stambeni krediti su oni koji najviše utiču na formiranje cena nekretnina.

I sam znaš koliko je minorno učešće stambenih kredita u Srbiji (u odnosu na ukupan promet), a koliko je učešće keša.

Nije svaki keš prljav, ali u Srbiji dobar deo jeste. Bilo da je iz sive ekonomije, korupcije, izbegavanja plaćanja poreza, Bitcoin prevare i zarade, ili ovih oblika kriminala vezanih za drogu... i sam sam se iznenadio koliko hapšenja naših državljana za kratko vreme.

Da danas krenu, u Holandiji za 5 godina ne bi bilo ni 10% stanovništva koje ima kredit za stan ili kuću. Razlog zašto se to ne dešava je - porez. Sistem na zapadu je manje-više, zaduži se i manji ti je porez. Holandjani imaju dovoljno para da za 3 godine kupe sve sagradjene nekretnine u celoj bivšoj Jugi u kešu. Ali su pametni, možda i najpametniji narod u Evropi, pa im je balksanski sindrom kupovine nekretnina stran i nepoznat.
Oni imaju svest i državu koja zna šta radi, mi imamo sve kontra.
Učešće kredita u Srbiji nije minorno, naprotiv jako je lepo napredovalo, nego je odraz 2 stvari:
1. Hipotekarno tržište postoji oko 20 godina ( u Holandiji vrv 100 godina )
2. Male su plate, pa je malo ljudi kreditno spsobno ( u Holandiji je vrv 98% zaposlenih kreditno spsobno)
 
Cene su inače padale od 2008-2015 ali hajde da se pravimo da se to nije desilo nikad.
Govorio sam o subjektivnom misljenju koje se ponavlja kroz godine u godinu, a sto je ovaj clan jos tada rekao, da se nikada vise nece ponoviti takav rast cena, sto se pokazalo izuzetno pogresno i to je cinjenica.
Potpuno je nebitno da li je cena usla u korekciju nekih par godina, ili vise bih to nazvao nekom stagnacijom, jer svakako se nije desila nikakva apokalipsa ni tad a i nece ni sad, na duzi vremenski period imamo strmoglav rast i tako ce uvek biti, gledajuci na duze staze.

Niko nije rekao da ne mozemo uci u period neke korekcije i sad, sto bi bilo izuzetno normalno i ocekivnano. Najbitnija poenta mog komentara je osvrnuti se na to kako se ljudi cesto vode subjektivnim zeljama kad predvidjaju ekonomsko stanje.
 
Ne bin ja poredio privredu Bugarske u Madjarske kao uporedive sa Srbijom, naša ekonomija će ih možda stići za 10 godina ako oni budu stagnirali…Gruziju ne znam
 
Pa čak ni to, ja znam kao primere bar nekoliko firmi iz BG ili HU koje imaju proizvodnje čak i u USA, proizvodnja sa dosta dodate vrednosti….nasih bas i ne znam primer…
 
KOliko sam video u komentarima čovek je komičar


Prikazuje apsurd HOA. Naravno da znam kako funkcioniše HOA, kao i CO-OP.

HOA ko njih bira jel vlasnici kuća mnogo su se ti razbahatili cudi me sto ih ljudi trpe ej sta te briga koliko cu kola parkirati na mom placu
I koliko će mi paket od dostave biti ispred vrata
To su obično mala naselja koja funkcionišu po tipu "upravljanja" kao zgrade. Postoje pravila koja treba da se poštuju, ako kupuješ ili iznajmljuješ kuću u tom naselju moraš da poštuješ pravila.
 
Nema tu novih kuća, obično se naselje izgradi odjednom, ako ima novih kuća/vlasnika poštuju postojeća pravila dok se ne izglasaju nova. Možda cerad zna nešto više.
 
Govorio sam o subjektivnom misljenju koje se ponavlja kroz godine u godinu, a sto je ovaj clan jos tada rekao, da se nikada vise nece ponoviti takav rast cena, sto se pokazalo izuzetno pogresno i to je cinjenica.
Potpuno je nebitno da li je cena usla u korekciju nekih par godina, ili vise bih to nazvao nekom stagnacijom, jer svakako se nije desila nikakva apokalipsa ni tad a i nece ni sad, na duzi vremenski period imamo strmoglav rast i tako ce uvek biti, gledajuci na duze staze.

Niko nije rekao da ne mozemo uci u period neke korekcije i sad, sto bi bilo izuzetno normalno i ocekivnano. Najbitnija poenta mog komentara je osvrnuti se na to kako se ljudi cesto vode subjektivnim zeljama kad predvidjaju ekonomsko stanje.

To što rast zoveš rastom, a pad "korekcijom" i "stagnacijom", pokazuje da ovi koji te nazvaše agentom gore možda i nisu toliko omanuli koliko kažeš :)
 
Oni imaju svest i državu koja zna šta radi, mi imamo sve kontra.
Zato su skoro imali pobunu seljaka u celoj državi sa pucnjavom, blokiranjem granice sa Nemačkom, sukobima sa policijom i slično.

Jer su hteli da pozatvaraju 30% farmi i na tim lokacijama da grade naselja za migrante.

I najviše glasova na izborima je dobio političar koji hoće štošta potpuno suprotno od onoga što su radili do sada.

Da, vlast je znala šta radi, ali Holanđani imaju svest da to ne žele.
 
To su obično mala naselja koja funkcionišu po tipu "upravljanja" kao zgrade. Postoje pravila koja treba da se poštuju, ako kupuješ ili iznajmljuješ kuću u tom naselju moraš da poštuješ pravila.
Zna on odlicno kako funkcionise HOA, nego voli tako da pecne :)
Naravno sve zavisi od drzave do drzave, od mesta do mesta - moja supruga je radila 3 meseca u HOA agenciji kada smo doli ovde. Interesantno joj bilo da se bakce sa cvecem u naselju dok je trazila posao i cekala neke dodatne papire (oko prevoda diplome, etc...) -zaposlila se za jedan sat, dala otkaz za jedan sat :LOL:
U sustini mogu da te upozore kada krsis pravila i kada time narusavas sklad tog naselja i remetis komsijske odnose - nesto sto bi i nasi upravnici trebalo da rade. Nista novo niti drugacije od onoga kako bi inace trebalo da bude i u Srb (sto se toga tice). Ovde imaju i tu ulogu da ti isto odrzavaju i kucu (za ove krupnije stvari, bar kod nas ovde)

Nikakvih negativnih iskustva, za sada...

@BataDz ili recimo ako ti više znači, broj dolazaka stranih gostiju se uvećao u pomenutom periodu za 25% (sa 697958 na 874488). Naravno ovo su sve zvanični podaci pa treba dodati još neki procenat za neprijavljeni smeštaj itd. Ovome je sigurno doprinela Air Serbia sa mnogim destinacijama koje je uvela, a mogu samo da zamislim šta će biti kada bude gotova brza pruga do Budimpešte, kada se završe planirani i autoputevi u izgradnji, lokalni aerodromi uvedu low cost letove itd..

Pazi, radujem se ovim brojkama - lepo je sto se napreduje i u ovom sektoru. Ali taj napredak je i vise nego ocekivan, jer Srbija nije izolovana zemlja i sama pozicija je takva da se napredak ocekuje i sa minimalnim mesanjem drzave :) A znas i sam da ovo uopste nisu neke brojke - da bi se imalo pojma o cemu se govori - svi mogu baciti brojke na Budimpestu, Krakov, pa i Zagreb koji su iz (ugla pojedinaca) trecerazredni igraci. Jer ipak Bg uporedjujemo sa Becom ovde ;)
Realnost je da Srbija ima lepa turisticka mesta, kao sto je Vrnjacka Banja, Kopaonik, Zlatibor (pre svega Tara) i to treba promovisati jer tu ima itekako potencijala. I ovde se 100% slazem sa tvojim pogledom

Ali realnost nam je i to da sto se tice 'gradskog' turizma - tu, na zalost, moramo daleko vise uloziti i unaprediti. Mi nemamo ponudu da turista provede vise od 2 dana u Bg-u. Hajde nabrojite mi sta videti, a da nije opijanje po kafanama i splavovima za napaljene tinejdzere i ljude koji dozivljavaju drugu mladost?
Mi i dan danas ne otvaramo i ne sredjujemo Beli Dvor za masovnije posete (bez obzira na odnos grad - kraljevska porodica), konak Kneginje Ljubice je takodje u losijem stanju (u pitanju je muzej). Botanicka basta vapi za boljom organizacijom i uredjenjem. Od muzeja jedino Narodni muzej (sada) i muzej Nikole Tesle su nekako promovisani da imas neki znacajniji broj turista da vidis u obilasku.
Mi smo imali tuznu sudbinu, da je Beograd bio jedina prestonica na tlu Evrope, gde su formirani koncentracioni logori (Banjica, Sajmiste, Topovska supa...) - kako se mi odnosimo prema tim lokalitetima? Kako informisemo i nase gradjane, ali i turiste? Ovo je itekako bitno i reci i prikazati svetu.

A sve ovo govorim u svetlu cena, koje kod nas definitivno nisu realne. Manje-vise nekretnina, nego svega sto nas okruzuje (od ski pasa na Kopaoniku, cena u restoranima na ovim "turistickim" tackama, cena nocenja u hotelima...) -> dovodi do toga da srednja kasa u Srbiji nema ni priblizno slican standard kao srednja klasa u razvijenijem delu Evrope (sve osim Balkana i Ukrajine). Ne zelim da uporedim one koji su ispod sredine.

Stara poslovica glasi - jedina stvar koja je gora od potcenjivanja sebe - jeste precenjivanje sebe :) treba videti realnost, da bi smo mogli unaprediti stvari koje nam skripe. Ukoliko zivimo u nekoj utopiji, nikada necemo unaprediti sami sebe. A to vazi i za ljude kojima je ovde uvek sve najgore i najcrnje - jer takav pogled nikada ne donosi napredak vec cupkanje u mestu
 
Pazi, radujem se ovim brojkama - lepo je sto se napreduje i u ovom sektoru. Ali taj napredak je i vise nego ocekivan, jer Srbija nije izolovana zemlja i sama pozicija je takva da se napredak ocekuje i sa minimalnim mesanjem drzave :) A znas i sam da ovo uopste nisu neke brojke - da bi se imalo pojma o cemu se govori - svi mogu baciti brojke na Budimpestu, Krakov, pa i Zagreb koji su iz (ugla pojedinaca) trecerazredni igraci. Jer ipak Bg uporedjujemo sa Becom ovde ;)
Realnost je da Srbija ima lepa turisticka mesta, kao sto je Vrnjacka Banja, Kopaonik, Zlatibor (pre svega Tara) i to treba promovisati jer tu ima itekako potencijala. I ovde se 100% slazem sa tvojim pogledom

Ali realnost nam je i to da sto se tice 'gradskog' turizma - tu, na zalost, moramo daleko vise uloziti i unaprediti. Mi nemamo ponudu da turista provede vise od 2 dana u Bg-u. Hajde nabrojite mi sta videti, a da nije opijanje po kafanama i splavovima za napaljene tinejdzere i ljude koji dozivljavaju drugu mladost?
Mi i dan danas ne otvaramo i ne sredjujemo Beli Dvor za masovnije posete (bez obzira na odnos grad - kraljevska porodica), konak Kneginje Ljubice je takodje u losijem stanju (u pitanju je muzej). Botanicka basta vapi za boljom organizacijom i uredjenjem. Od muzeja jedino Narodni muzej (sada) i muzej Nikole Tesle su nekako promovisani da imas neki znacajniji broj turista da vidis u obilasku.
Mi smo imali tuznu sudbinu, da je Beograd bio jedina prestonica na tlu Evrope, gde su formirani koncentracioni logori (Banjica, Sajmiste, Topovska supa...) - kako se mi odnosimo prema tim lokalitetima? Kako informisemo i nase gradjane, ali i turiste? Ovo je itekako bitno i reci i prikazati svetu.

A sve ovo govorim u svetlu cena, koje kod nas definitivno nisu realne. Manje-vise nekretnina, nego svega sto nas okruzuje (od ski pasa na Kopaoniku, cena u restoranima na ovim "turistickim" tackama, cena nocenja u hotelima...) -> dovodi do toga da srednja kasa u Srbiji nema ni priblizno slican standard kao srednja klasa u razvijenijem delu Evrope (sve osim Balkana i Ukrajine). Ne zelim da uporedim one koji su ispod sredine.

Stara poslovica glasi - jedina stvar koja je gora od potcenjivanja sebe - jeste precenjivanje sebe :) treba videti realnost, da bi smo mogli unaprediti stvari koje nam skripe. Ukoliko zivimo u nekoj utopiji, nikada necemo unaprediti sami sebe. A to vazi i za ljude kojima je ovde uvek sve najgore i najcrnje - jer takav pogled nikada ne donosi napredak vec cupkanje u mestu
Teško je ovde na temi sagledati realnost jer ima dosta onih što sve gledaju "crno", sa omalovažavanjem i ništa ih drugo ne zanima, i onda ne ostaje ništa drugo nego uglavnom "belo" da im odgovoriš, i to onako da im "zalupiš" bez ikakve griže savesti jer neretko iz njihovog plitkog pisanija ispada da smo u celini nekakav kriminalan narod i sl...što naravno gledajući druge narode uopšte nije istina i realnost...prosto imamo samo previše žute štampe i crne hronike
Meni je svaki procenat u plusu ipak napredak, i radujem mu se kao malo dete. Što se tiče "infrastrukture" turizma u Beogradu uglavnom si u pravu, ali se ne bih složio sasvim jer sam imao goste iz inostranstva kojima nije bilo dosadno 7 dana. Bar u Beogradu ima puno muzeja, restorana i svašta nešto da se vidi. I ovo drugo je tačno i posebno iritira što ne umemo da prikažemo sopstvenu istoriju, jer smo mi narod koji je vekovima na ovim prostorima a ne samo od 1945! Ali i to je deo onog nekulturnog, bolje reći gedžovanskog pristupa, koji može da bude kamufliran finim odelom i autom,...pa čak i nekom od diploma sa privatnih fakulteta ;)
Generalno se slažem oko svega jedino što rešenje ne vidim isključivo u pljuvanju Beograda, jer cela Srbija ka njemu teži, već u razvoju ostatka Srbije. Ako imaš zadovoljnog čoveka, domaćina negde u ruralnom delu Srbije, njega će biti skoro pa baš briga kako ovi drugi žive u Beogradu. Možda će ih povremeno žaliti gledajući beogradsku hroniku i ništa više. A kako do toga doći, za početak nemoj mu guliti leđa i uzimati od teško stečene zarade, naročito onom koji proizvodi hranu, pa mu onda vremenom sređuj put i infrastrukturu. Usput se javno na svim medijima bori za tradicionalne vrednosti na kojima su mu preci počivali, da se oseća dostojno čoveka.
Ako bi recimo sredili samo Beograd do perfekcije a ostatak Srbije ostavili tako da kažem u čamotinji, onda bi imao još veći pritisak na prestonicu a centralni i ruralni delovi bi se još brže praznili...što bi opet podiglo Bgd cene u nebesa!
Povećavanje broja turista, naročito iz okruženja, vidim i u tome što Srbiju čine ljudi i sve što to nosi, a ne samo trotoari i sadržaji koji jesu bitni (ovde ne računam Bugare koji dolaze u Srbiju samo zbog Lepe Brene ;))
 
 
neuobiičajeni momenti se nastavljaju
IMG_7841.jpeg
 

„Moguće je da stanovi pojeftine. Oni su roba kao i svaka druga. Mi još uvek imamo tražnju koja je opala, ali je važno reći da promet ipak postoji. Ako pričamo o promeni cena, neophodno je da potražnja padne još više. Neka projekcija je da bi to trebalo da se lomi oko marta ili aprila“, smatra Uroš Jovanović iz agencije „Art nekretnine“.

Ukoliko bi tražnja ostala na ovom nivou ili još više počela da pada, stanovi bi već na proleće mogli da pojeftine za oko pet odsto, navodi naš sagovornik.
 
Slažem se, 5% je nedovoljno da se situacija na tržištu promeni jer je skok u dve godine bio 30%. Njegova procena je besmislena.

Meni je zanimljivo više kao trend da su agenti počeli da otvoreno prognoziraju pad, tj. prizivaju ga - znači da je stanje alarmantno.
 
neuobiičajeni momenti se nastavljaju
Pogledajte prilog 184796
Ja ne znam kako neko misli da ce popustom od 2-3 ili 5% na ukupnu cenu da postigne nesto? Time moze da motivise samo one koji su vec resili da kupe da kupe stan kod njega, a ne kod drugog investitora, ali to nema apsolutno nikakav efekat na 95% ostalih potencijalnih kupaca koji zele da kupe, ali su im stanovi nepriustivi pri ovim cenama.
Inace, ne znam da li ste primetili, oktobra i novembra smo imali pad prometa novogradnje od 45% (starogradnja je pala manje, tj. oko 25%), sto znaci da sad investitori zaradjuju skoro duplo manje nego ranije. Oni mozda mogu da drze cene, ali kad je promet manji oni zaradjuju mnogo sporije, tj manje (bez obzira na to kolika im je zarada po m2). Zasto daju popuste ako je traznja dobra? Verovatno zato sto nije dovoljno dobra, iako pokusavaju da nas uvere u suprotno da "za svaki stan ceka 10 kupaca u redu", znate vec one njihove bajke :). Zasto ne daju vece popuste? Zato sto ocekuju, kao sto sam vec napisao, da spustanjem cene za 5% podignu traznju za 50%. Pa sad vidite koliko je to realno.
 
Eto jedne stvari oko koje mogu da se slože baš svi na temi - BG H2O ide i dalje punom parom.

Sad, koliki udeo tu je "prinudna zainteresovanost" za projekat, ne možemo znati 😀
 
Slažem se, 5% je nedovoljno da se situacija na tržištu promeni jer je skok u dve godine bio 30%. Njegova procena je besmislena.

Meni je zanimljivo više kao trend da su agenti počeli da otvoreno prognoziraju pad, tj. prizivaju ga - znači da je stanje alarmantno.
konacno su i alavi agenti poceli da prognoziraju pad...
Ps slazem se za sve osim za rast od 30%, mozda ako si mislio godisnji po 30%, pa 2 godine tako, jer je u mom gradu rast cena polovina 2020vs kraj 2022 rast jbn 80-100%, psihijatrija place za njima, nema te inflacije i ostalog sto bi opravdalo taj rast, vise nego duplo veci od inflacije, alavost je to...
Moraju malo alava usta investitora i prodavaca da shvate da je vreme gozbe zavrseno i da cene moraju da idu dole bar 20%
 
Vrh