Šta je novo?

Cene nekretnina

Reklo bi se da je novembar kompletan.

Hvala.

Jel znas mozda gde je prodat ovaj stan od 10k po m2 u starogradnji?

Screenshot 2023-12-21 at 5.47.16 PM.png
 
Zašto bi iko više hteo da kupi ovde stan posle ovakvih izbora, po ma kakvoj ceni?
Nekom treba da živi, neko hoće da investira, razne priče... Hajd mali “reality check”… Znaš koliko je ljudi glasalo za vlast? I šta misliš koliko ljudi koji su glasali za deo opozicije koji očigledno podržavaš s obzirom na komentar, je i dalje spremno da kupi stan u Beogradu ako i kad im finansijska situacija dozvoli? Pa i ti si na ovoj temi… Razumem marketing dela opozicije, legitiman pristup, ali hajde da gledamo stvari objektivno i da ne padamo na fore ekipe koja ni kontrolore ne može da organizuje a hoće da vodi Beograd.
 

Koje su pogodnosti i prednosti novogradnje​

Praktičnost spremnih za useljenje stanova​

Jedna od glavnih i najubedljivijih prednosti „ključ u ruke“ stanova je neuporediva praktičnost koju pružaju. Za razliku od tradicionalnih stanova, gde kupci često moraju uložiti znatno vreme i trud u renoviranje i uređenje, stanovi u novogradnji su spremni za useljenje, što omogućava nesmetanu tranziciju u vaš novi životni prostor. Ovi stanovi dolaze potpuno sređeni, izuzev nameštaja i aparate, te omogućavaju lakšu tranziciju. Ovaj nivo praktičnosti posebno privlači one koji imaju užurban raspored ili one koji se ne žele nositi sa naporima renoviranja.

Rešenje za štednju vremena​

Stanovi u novogradnji pružaju neprocenjivu korist u štednji vremena. U svetu gde je vreme često vrlo dragoceno, ne morati nadgledati izvođenje građevinskih radova i to može biti ogromno olakšanje. Proces kupovine ovih stanova obično uključuje minimalnu papirologiju i može se relativno brzo završiti u poređenju s dugim vremenom koje je povezano sa izgradnjom stanova po meri, koja mogu trajati mesece ili čak godine. Ovaj aspekt štednje vremena je ubedljiv razlog zašto ovaj tip stanova postaje sve privlačniji kupcima, pogotovo onima koji ulažu ušteđevinu i žele da im se investicija isplati.

Lokacija i raznolikost​

Stanovi u novogradnji dostupni su na različitim lokacijama, pružajući kupcima nekretnina slobodu da biraju iz raznovrsnog spektra okoline koja odgovara njihovom jedinstvenom načinu života i preferencijama. Bez obzira da li tražite dinamično urbano okruženje s lakim pristupom mnogim sadržajima ili mirnu oazu okruženu prirodom, ovi stanovi nude raznovrsne opcije koje zadovoljavaju različite ukuse i potrebe. Kada je u pitanju Beograd, stanovi i prodaja nekretnina su trenutno najpopularnije opcije za sve nove i potencijalne vlasnike.Širok spektar dostupnih lokacija osigurava da možete odabrati mesto koje se zaista uklapa u vaše aspiracije, omogućavajući vam da kreirate životni stil o kojem ste oduvek sanjali unutar okvira vašeg novog stana.

Slika2.png

https://www.freepik.com/free-photo/...ouple-interested-buying-new-home_26345014.htm

Ušteda troškova i predvidljivost​

Iako ovi stanovi mogu imati višu početnu cenu u odnosu na neke druge opcije, oni mogu pružiti značajne uštede na duže staze. Predvidljivost troškova je značajna prednost koja se ne sme potceniti. Kupci mogu imati jasno razumevanje svojih finansijskih obaveza, budući da nema skrivenih troškova renoviranja ili opremanja o kojima treba brinuti, što čini budžetiranje i finansijsko planiranje mnogo jednostavnijim i predvidljivim. Ova finansijska sigurnost je značajna prednost, jer omogućava vlasnicima nekretnina da uživaju u svom prostoru bez brige o neočekivanim troškovima.

Zagarantovani kvalitet​

Još jedan ključni pozitivan aspekt ovih stanova je zagarantovan kvalitet koji pružaju. Ovi stanovi obično su izgrađeni ili renovirani od strane stručnjaka s dokazanim iskustvom u isporuci visokokvalitetnih rezultata. To znači da se možete useliti u svoj novi stan s najvećom sigurnošću, znajući da je izgrađen ili renoviran u skladu s najvišim modernim standardima komfora i funkcionalnosti. Osećaj mira koji dolazi sa saznanjem da ulažete u dobro izgrađenu nekretninu je neprocenjiv i ključna prednost jer pruža nivo poverenja i sigurnosti koji je često teško pronaći u nepredvidivom svetu nekretnina.

Ovi stanovi predstavljaju paradigmu promene u svetu nekretnina, nudeći mnoštvo prednosti i pogodnosti koje ih čine izuzetno privlačnim izborom za kupce nekretnina. Kako se tržište nekretnina nastavlja razvijati, stanovi u novogradnji su se izdvojili kao praktično i efikasno rešenje za one koji traže bezbrižno iskustvo vlasništva nad nekretninom. Prilikom razmatranja vaše sledeće investicije u nekretnine, važno je uzeti u obzir mnoge prednosti i pogodnosti koje nude stanovi u novogradnji jer predstavljaju jedinstvenu priliku za jednostavnije i ispunjavajuće iskustvo vlasništva nad nekretninom.
 
Citiram u vezi "stalne cene", sa https://www.stat.gov.rs/korisnicka-podrska/najcesce-postavljena-pitanja-faq/ :


Dakle, promet je porastao za 8.3%, a po metodologiji "stalne cene" koja kombinuje broj prodatih jedinica i cenu dobija se da je promet manji za 3,4%. Dakle, na blagajni prosecne kase je rast prometa 8.3% u odnosu na pre 12 meseci. Inflacija je uticala na količinu prodatih jedinica.


Promet je porastao za 8.3%, tako da je tvoja tvrdnja netacna.


Moguce.

Auu, nervoza raste?
Eat Snickers. Or sandwich.
 
Auu, nervoza raste?
Eat Snickers. Or sandwich.
Detinjasto. Sam si napisao post u kome tvrdiš da je pao promet u maloprodaji, jer si pročitao naslov na N1. Ta vest u naslovu kaže da je promet pao, a u tekstu kaže da je promet porastao. A tekst je uzeo statističke podatke koje smo ovde gledali i samo ih analizirao.

Naslov kaže:

Promet u trgovinama od početka godine niži za 3,4 odsto u odnosu na isti period 2022.​


Dok se u tekstu kaže:
Kada se posmatra oktobar ove na oktobar prošle godine, rast prometa u stalnim cenama, od 3,3 odsto, beleži se u kategoriji neprehrambenih proizvoda (bez motornih goriva), dok se kod motornih goriva beleži pad prometa od 5,1 odsto.
 
Poslednja izmena:
Kako hocete ali ja krizu ne vidim. Mozda moramo da definisemo nekakav prag odnosno parametar koji ce definisati sta je kriza? Pad zaposlenosti od 20%? Pad prometa nekretnina of 50%? Pad GDPa, izvoza?

Odokativnom metodom - broj ljudi na pijaci, u prodavnicama, broj automobila u saobracaju, nova vozila na ulici, broj kranova u BG i okolnim mestima itd ja jednosatno ne vidim da je doslo do nekih dramaticnih promena u pogledu finansijske situacije.
Sto se tice gradjevine, ne vidim da je neka firma banrkotirala sto je eto cest slucaj u Nemackoj.
Da li se nadam ozbiljnom padu cena nekretnina, nadam se ali do danas se to nije desilo...
 
Poslednja izmena:
Kako hocete ali ja krizu ne vidim. Mozda moramo da definisemo nekakav prag odnosno parametar koji ce definisati sta je kriza? Pad zaposlenosti? Pad prometa nekretnina? Pad GDPa, izvoza?

Odokativnom metodom - broj ljudi na pijaci, u prodavnicama, broj automobila u saobracaju, nova vozila na ulici, broj kranova u BG i okolnim mestima itd ja jednosatno ne vidim da je doslo do nekih dramaticnih promena u pogledu finansijske situacije.
Sto se tice gradjevine, ne vidim da je neka firma banrkotirala sto je eto cest slucaj u Nemackoj.
Da li zelim pad cena nekretnina, zelim ali do sada se to nesto nije desilo...

Slažem se, mislim da nema indikatora velike krize da bi videli neki ozbiljan pad cena nekretnina. Do 10% najviše u roku od 12 meseci, i to ako neki projekti u novogradnji odluče da se pomaknu sa mrtve tačke (što ne mora nužno da se desi, pogotovo jer se sad računa na to da će sledeće godine krenuti relaksacija kamatnih stopa).

Starogradnja takođe teško može mnogo padati dok ne padne novogradnja, jer prodavci starogradnje uglavnom gledaju šta mogu da kupe za novac od prodaje, čime sprečavaju jedni druge da obaraju cene. Ima pojedinačnih slučajeva kad neko obara cenu jer mu treba, ali čini mi se da je većina spremna da drži oglas jako dugo i čeka kupca, jer nemaju objektivni pritisak da prodaju, već eto ako im se namesti.
 
Starogradnja takođe teško može mnogo padati dok ne padne novogradnja, jer prodavci starogradnje uglavnom gledaju šta mogu da kupe za novac od prodaje, čime sprečavaju jedni druge da obaraju cene. Ima pojedinačnih slučajeva kad neko obara cenu jer mu treba, ali čini mi se da je većina spremna da drži oglas jako dugo i čeka kupca, jer nemaju objektivni pritisak da prodaju, već eto ako im se namesti.
Nisam ulazio u detaljnu analizu, ali sam od oka primetio zanimljivu YoY pojavu na cenenekretnina.com. Video sam za Zemun i jos neke krajeve, da je se odnos brojeva prodatih stanova starogranje i novogradnje promenio u korist starogradnje. Ako ne gresim, makar dva su moguca razloga:
  • Cene i dalje rastu, ili makar ne padaju, pa kupci za stanovanje kupuju sta im je dostupno, a starogradnja na udaljenijim lokacijama je povoljnija nego novogradnja
  • Investicionih kupaca je manje
 
Cene i dalje rastu, ili makar ne padaju, pa kupci za stanovanje kupuju sta im je dostupno, a starogradnja na udaljenijim lokacijama je povoljnija nego novogradnja

Ovo je i moja pretpostavka, tj. da tržište nekretnina doživljava isti sindrom kao tržište polovnih automobila. Kad je cena novih automobila skočila, dosta ljudi koji su razmišljali o kupovini novih automobila se odlučilo za polovan, čime se povećala tražnja, a samim tim i cena polovnih automobila.

Nedostupnost novogradnje u BG sa trenutnim cenama zapravo povećava pritisak na tržište starogradnje, što je verovatno još jedan od razloga zašto starogradnja neće pasti pre novogradnje.
 
Mora detaljnija analiza da bi se ovo povrdilo odnosno da li je ta starogradnja ustvari novogradnja od pre godinu, dve... Vidite skok cena stanogradnje u BG a meni se cini, odokativnom metodom, da je u pitanju preprodaja novogradnje pa to ulazi u starogradnju...
Ovo je i moja pretpostavka, tj. da tržište nekretnina doživljava isti sindrom kao tržište polovnih automobila. Kad je cena novih automobila skočila, dosta ljudi koji su razmišljali o kupovini novih automobila se odlučilo za polovan, čime se povećala tražnja, a samim tim i cena polovnih automobila.

Nedostupnost novogradnje u BG sa trenutnim cenama zapravo povećava pritisak na tržište starogradnje, što je verovatno još jedan od razloga zašto starogradnja neće pasti pre novogradnje.
j
 
Kriza se ne vidi zato sto ljudi cirkulišu i dalje, samo su obazriviji sa kupovinama. Sada ljudi gledaju cene, ranije se nije obraćala pažnja toliko. Nisam čitao tekst ali ako se odnosi na ukupan vrednosni promet, to što je promet isti, a cene više znači da je manje ljudi kupilo po većim cenama. Novembar je bio slab, decembar se polako popravlja ali s obzirom da nam u decembru najviše prometa donose gastosi, a kod njih je "neka vrsta krize" pitanje je da li će biti isto kao predhodnih godina. Realno krizu nećemo ni da primetimo dok nezaposlenost ne počne da raste, što se nadam neće desiti.
 
Detinjasto. Sam si napisao post u kome tvrdiš da je pao promet u maloprodaji, jer si pročitao naslov na N1. Ta vest u naslovu kaže da je promet pao, a u tekstu kaže da je promet porastao. A tekst je uzeo statističke podatke koje smo ovde gledali i samo ih analizirao.

Naslov kaže:


Dok se u tekstu kaže:

Opet si nešto pogrešio, ili vas opet ima više na istom nalogu. Sinhronizujte se malo.

N1 si ti citirao, ne ja.

Ja sam pročitao publikaciju Zavoda za statistiku koju si opet ti okačio. A u publikaciji piše da je promet u stalnim cenama manji za 3.4% u prvih 9 meseci.
Šta tu nije konkretno jasno? Bune te "stalne cene" očigledno, vidim da si guglao, ali nisi ukapirao.
 
Dovoljna je demografija da srusi cenu, cak ne mora da bude krize. Beograd od 2011. do 2022. ima 18% stanova vise, a populacija je ostala ista. U narednih 10 godina verovatno ce doci i do pada populacije, a broj stanova ako poraste ponovo za nekih 18% mozda i vise, imacemo povecan disparitet izmedju broj ljudi i stanova.

Jedno vreme sam pratio neku nekretninu, prodavala se par godina, u medjuvremenu umrli i supruga i suprug - stariji ljudi i onda kuca otisla u status ostavinske rasprave. Isto znam za par nekretnina koje nisu mogle da budu prodate, pa su izdate. Ali do kada ce to tako moci da funkcionise videcemo.
 
Dovoljna je demografija da srusi cenu, cak ne mora da bude krize. Beograd od 2011. do 2022. ima 18% stanova vise, a populacija je ostala ista. U narednih 10 godina verovatno ce doci i do pada populacije, a broj stanova ako poraste ponovo za nekih 18% mozda i vise, imacemo povecan disparitet izmedju broj ljudi i stanova.

Jedno vreme sam pratio neku nekretninu, prodavala se par godina, u medjuvremenu umrli i supruga i suprug - stariji ljudi i onda kuca otisla u status ostavinske rasprave. Isto znam za par nekretnina koje nisu mogle da budu prodate, pa su izdate. Ali do kada ce to tako moci da funkcionise videcemo.
populacija nije ostala ista.

Osim toga imamo mnogoooo vise radne snage iz inostranstva nego ranije. Moje ocekivanje je da ce u narednih 10 godina doci do toga da ce biti brdo stranaca. (Na primer 10 filipinaca u jednom stanu koji rentiraju za 2000 eura a rade u nekom hotelu) ili slicno. Realno je da nas ceka bas jak rast takve radne snage.


Screenshot 2023-12-22 at 3.02.16 AM.png



Screenshot 2023-12-22 at 3.04.03 AM.png
 
populacija nije ostala ista.

Osim toga imamo mnogoooo vise radne snage iz inostranstva nego ranije. Moje ocekivanje je da ce u narednih 10 godina doci do toga da ce biti brdo stranaca. (Na primer 10 filipinaca u jednom stanu koji rentiraju za 2000 eura a rade u nekom hotelu) ili slicno. Realno je da nas ceka bas jak rast takve radne snage.


Pogledajte prilog 184445
Prema popisu populacija nije porasla.

Mislis da je na Filipinima mnogo manja plata nego ovde. Takvih mesta na svetu je zapravo sve manje.
 
Prema popisu populacija nije porasla.

Mislis da je na Filipinima mnogo manja plata nego ovde. Takvih mesta na svetu je zapravo sve manje.
Rekao si da je populacija ostala ista i izbacio si clanak gde pise da nije isto. Pada demografije nema ni prema projekcijama.
To je samo tvoj wishful thinking


a za Filipince vec znam par slucajeva da rade kao spremacice po hotelima. Indusi su dolazili da beru kruske a prosecna plata u Sudanu je svega $60.
A siguran sam da je svako od nas vec sreo neke strance da rade nesto u Srbiji (i ako to deluje skroz neobicno).

Srbija za tvoju informaciju spada u visoko razvijene
Screenshot 2023-12-22 at 3.13.00 AM.png
 
Poslednja izmena:
N1 si ti citirao, ne ja.
Da, jer si inicijalno tamo procitao vest i bez ulazenja u materiju poceo da dramis na forumu. Uzmi malo da naucis nesto pametno umesto sto se bavis politikom, lose ti to ide. Al posto si mi simpatican, jer su ti slabi argumenti, a jaka volja, da ti odgovorim.
Ja sam pročitao publikaciju Zavoda za statistiku koju si opet ti okačio. A u publikaciji piše da je promet u stalnim cenama manji za 3.4% u prvih 9 meseci.
Šta tu nije konkretno jasno? Bune te "stalne cene" očigledno, vidim da si guglao, ali nisi ukapirao.
U cemu je problem sto sam guglao i procitao definiciju na sajtu Zavoda za statistiku? Pametan covek cita.

1703244260157.png

  1. Nije 9 meseci, nego 10, ni to nisi procitao kako pise.
  2. YoY u stalnim cenama je na istom nivou. Raspon 10 meseci ove godine u poredjenju sa istim mesecnim rasponomom prosle godine pokazuje pad(zbirni, ukljucujuci gorivo) u stalnim cenama od 3,4%.
Hajde da pogledamo i tabelu. Posto si pominjao pad u maloprodaji, gledacemo "Hrana, pica i duvan", "Neprehrambeni proizvodi, osim goriva", da proverimo da li si vest procitao na N1 i temeljio na gledanju pusaca na pauzi u TC(kako sam kazes) ili si citao tabelu.

1703244583316.png


Dakle, po agregatima za "Hrana, pica i duvan" i "Neprehrambeni proizvodi, osim goriva" se belezi rast.
 
Rekao si da je populacija ostala ista i izbacio si clanak gde pise da nije isto. Pada demografije nema ni prema projekcijama.
To je samo tvoj wishful thinking


a za Filipince vec znam par slucajeva da rade kao spremacice po hotelima. Indusi su dolazili da beru kruske a prosecna plata u Sudanu je svega $60.
A siguran sam da je svako od nas vec sreo neke strance da rade nesto u Srbiji (i ako to deluje skroz neobicno).

Srbija za tvoju informaciju spada u visoko razvijene
Pogledajte prilog 184447
Vazi bio je rast od 1.5%.
Ja sam data driven, wishfull thinking je kod tebe. Ja vec imam nekrerninu za zivotu, razmisljam o invesitionim nekretninama. Ako mi nije isplativa ta investicija, a trenutno nije, ne kupujem, investiracu negde drugde. Nisam nesto emotivno vezan ni za rast ni za pad dok ti jesi.

Nije dovoljno da je Sudanac, mora da zna nesto i da radi koliko god bazicno to delovalo. Da slusa komandu, da dolazi na vreme na posao, da moze da radi 8h itd...ti koji imaju malo veci IQ i disciplinu su i u Sudanu verovatno bogatiji moras da znas koliko oni zaradjuju, a ne koliki je prosek.

Gazde ce da se pobrinu da ti radnici zive u nekim barakama, nece njima da izdaju stanove za srednju klasu.
 

Očekivan skok turizma i u EU od oko 22%, tu smo i mi negde. Centar BG i NS, kao i turistički centri doživljavaju pravi bum, tako da verujem da cene nekretnina u tim delovima mogu čak i da malo porastu sledeće godine
 
Vazi bio je rast od 1.5%.
Ja sam data driven, wishfull thinking je kod tebe. Ja vec imam nekrerninu za zivotu, razmisljam o invesitionim nekretninama. Ako mi nije isplativa ta investicija, a trenutno nije, ne kupujem, investiracu negde drugde. Nisam nesto emotivno vezan ni za rast ni za pad dok ti jesi.

Nije dovoljno da je Sudanac, mora da zna nesto i da radi koliko god bazicno to delovalo. Da slusa komandu, da dolazi na vreme na posao, da moze da radi 8h itd...ti koji imaju malo veci IQ i disciplinu su i u Sudanu verovatno bogatiji moras da znas koliko oni zaradjuju, a ne koliki je prosek.

Gazde ce da se pobrinu da ti radnici zive u nekim barakama, nece njima da izdaju stanove za srednju klasu.
Nisam mislio da te uvredim sa wishful thinking to se desava i meni naravno. Pogotovo za Mirijevo :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:

Pa ja sam ti dao data. Ti meni dajes Solakove medije a ja tebi data.
Evo ti ovde imas i .cvs i json :)

Veruj mi za ciscenje wc-a ili pranje casa ne treba ti ne znam koje znanje a da dolazi na vreme mora kad mu uvale stres oko radne vize.
Senior developer neki top u Sudanu $1,200
 
Vrh