Šta je novo?

Cene nekretnina

Bogami su oni u najvecem sosu, ugrozen im je biznis, a nije ni kao da se ljudi nesto saosecaju s njima ili navijaju da im krene 😃 Ko kontrolor gsp-a, ne voli ih ni putnik ni vozac.
Pa sami su u velikoj meri uticali na to da dodje do ove situacije, i oni su se svojski trudili da pumpaju cene, pored toga sto su digli svoje provizije. :)
 
Ne bih se iznenadio da ulaskom u EU postanemo atraktiviniji za turiste i investitore, pa da cene nekretnina porastu. Sada je prava retkost videti UK ili USA turiste npr. Dobar deo njih misli da je rat u Srbiji.
Bugarska je u EU usla pre 18 godina, evo danas na njihovim najskupljim lokacijama u gradovima na moru, i turistickim mestima je kvadrat jeftiniji nego u srbiji u gradu motaca kablova zvanom Nis, tako da zao mi je ali od poskupljenja zbog EU i turista i atraktivnosti nema nista, izvini al bilo mi je smesno to i procitati🤣🤣
A to da dobar deo turista misli da je rat ovde pa zato ih nema, to isto nema veze sa vezom, turista da je daunovac pa ce proguglati i videti, jednostavno nismo poznata zemlja i to je to, kad Amer kaze ide u Evropu na odmor, on misli na poznate zemlje a mi to nismo i nikad necemo biti ni Italija, Spanija. Francuska, Engleska, Nemacka pa ni Grcka...
Isto ako evropljanin kaze da ide u USA kao turista, on ce otici u poznate gradove Njujork, LA, Vegas, Chicago, San Francisko, mozda Huston, a nece obici neku vukoje*******inu kao npr state Idaho, 99,9% srba nije culo za nju
 
Ali starogradnja je kupovina stana od fizickog lica tj sigurno je neki stan po cenama novogradnje upao u skup starogradnje. Odlicno zapazanje oko prometa.
Pitanje svih pitanja sam vec postavio ranije. Koji su to ogromni, veliki projekti (da nije BW) gde nije sve prodato a rokovi za izgradnju se priblizavaju? Mislim da ce tu doci do nekog osetnog pada cene (10-15%).
Kako stvari stoje u SAD, oni ce se "izvući". Inflacija ce im za par meseci biti na skoro 2-2.5%. Smanjice se kamatne stope narocito zbog izbora u SAD i eto opet bull marketa na leto.
Da li ce se to isto desiti u EU? Mnogo je kompleksnija situacija tako da ne znam. Evo Orban in pomogao da ne stampaju 50 miljiardi za UKR :)
Samo na brzinu jedan screenshot, da ne ulazim u 5 ujutru na vise sajtova koje pratim, FED planira smanjenje od samo 75baznih poena do kraja 2024te, tako da od nikakvog bulla nema ni n od nista, kamate ostaju visoke i dalje cele sledece godine,bice samo malo nize,i spavace medved i to minimum bar do sredine 2025te!! Realno i dosta duze..
Screenshot_20231216_045437_Google.jpg
 
To kaže FED ali "pitaće se" i administracija. Naročito zbog izbora.
Da se razumemo, protivnik sam štampe i naviše bi voleo da se povuče deo novca iz opticaja ili da se vrati zlatni standard. Realno, iako je to sve logično, od toga nema ništa.
Jel vi vidite krizu u BG? U četvrtak uveče oko 21č gužva na Gazeli. Troši se i dalje u svim granama. Ljudi i dalje kupuju skupe stanove.
Ovi što prodaju stanove opet kupuju nešto drugo. Da li stanove, automobile, zemlju itd
Svi kukaju kako su skupi apartmani na moru i planinama ali opet ljudi idu.
Da ne šaljem M1 i M2 grafike ali mnooogo se naštampalo i sistem će te novce "procesirati" još dosta vremena.
Meni je paradigma tog "ludila" prodavnica-štand u Idei na Bez Kosi gde se prodaju isključivo baloni ?!? Neko ima računici da iznajmi taj mali prostor ali i da plaća radnika i da prodaje balone :)
 
Kako stvari stoje u SAD, oni ce se "izvući". Inflacija ce im za par meseci biti na skoro 2-2.5%. Smanjice se kamatne stope narocito zbog izbora u SAD i eto opet bull marketa na leto.
Da li ce se to isto desiti u EU? Mnogo je kompleksnija situacija tako da ne znam. Evo Orban in pomogao da ne stampaju 50 miljiardi za UKR :)
Meni se cini da ce se svi izvuci, i Ameri i EU, jer sada vojne industrije rade punom parom i sve milijarde koje su 'donirane' ukrajini trose se u USA i EU.
ECB je krenula 6 meseci kasnije sa povecanjem kamatnih stopa sto znaci kad krene FED da smanjuje i ECB ce posle 6 meseci.
 
Meni je paradigma tog "ludila" prodavnica-štand u Idei na Bez Kosi gde se prodaju isključivo baloni ?!? Neko ima računici da iznajmi taj mali prostor ali i da plaća radnika i da prodaje balone :)

Nasmeja me slatko, očigledno nisi u toku, ali baloni su veliki biznis i generalno skupa roba. Naravno, ne govorim o onim balonima naše mladosti, već ovim elaboratnim u raznim oblicima i natpisima. Postoji prodavnica u Beogradu na vodi koja se bavi prodajom tih "high end" balona, štand u Ideii nije za poređenje.
 
Pored akcije od 3% za Sanivil, sad imamo i ovo

1000026111.jpg
 
To kaže FED ali "pitaće se" i administracija. Naročito zbog izbora.
Da se razumemo, protivnik sam štampe i naviše bi voleo da se povuče deo novca iz opticaja ili da se vrati zlatni standard. Realno, iako je to sve logično, od toga nema ništa.
Jel vi vidite krizu u BG? U četvrtak uveče oko 21č gužva na Gazeli. Troši se i dalje u svim granama. Ljudi i dalje kupuju skupe stanove.
Ovi što prodaju stanove opet kupuju nešto drugo. Da li stanove, automobile, zemlju itd
Svi kukaju kako su skupi apartmani na moru i planinama ali opet ljudi idu.
Da ne šaljem M1 i M2 grafike ali mnooogo se naštampalo i sistem će te novce "procesirati" još dosta vremena.
Meni je paradigma tog "ludila" prodavnica-štand u Idei na Bez Kosi gde se prodaju isključivo baloni ?!? Neko ima računici da iznajmi taj mali prostor ali i da plaća radnika i da prodaje balone :)
Bojim se da nemaju vremena da sada sledećih 10 ili 20 godina vraćaju stvari na staro, mislim pre štampanja. Ekonomije su već uzdrmane. Tačno je da berza raste, postoji likvidnost, ali tzv realna ekonomija uopšte ne prati rast berze - znači opet se naduvava balon! Obe države (USA i EU) užasno skupe za održavanje na godišnjem nivou.
A na sve to već odobravaju nove pare za rat, suludo,...ali ko šljivi narod koji je počeo da im izlazi na ulice
Crno da crnje ne može biti

Ko zna koliko je u međuvremenu još naštampano

Uskoro dolaze do tačke kada će morati da odluče ili da lagano puštaju valute da klize i gube vrednost (najveća šteta su štedni ulozi koji su ionako u pasivi) ili da im ekonomija propadne zbog visokih kamata
 
Jel vi vidite krizu u BG? U četvrtak uveče oko 21č gužva na Gazeli. Troši se i dalje u svim granama. Ljudi i dalje kupuju skupe stanove.
I ne samo to, kafici, restorani, pogotovo luks, prepuni vikendom, radnim danima u vreme rucka. Jedno od vecih sokova mi je bilo kad sam usla na neku stranicu koja grupise doceke Ng na raznim mestima u Bgu po cenama. Matinei po 40, 60 evra, a posle uvece cene doceka koje idu od 100-500 evra. Prijatelji probali da rezervisu, kazu mnoge opcije vec nedostupne, imaju ful buking. Nokti i kozmeticke usluge se cekaju ko magnetna rezonca. Majstore mi molimo da dodju, po visokim cenama, da nam renoviraju stan, zauzeti su stalno drugim renoviranjima. Zato mi je nepojmljivo da se poredi prethodna i ova kriza.
 
Supruga radi u jednoj dobro snabdevenoj poznatoj radnji, u trznom centru, kriza se ne oseca. Ima ljudi koji klepaju i hranu i kozmetiku, kao i svuda. Siguran sam, ove kamate ce ostati jos do kraja 2024. godine. PRevise je love nastampano.
 
I ne samo to, kafici, restorani, pogotovo luks, prepuni vikendom, radnim danima u vreme rucka. Jedno od vecih sokova mi je bilo kad sam usla na neku stranicu koja grupise doceke Ng na raznim mestima u Bgu po cenama. Matinei po 40, 60 evra, a posle uvece cene doceka koje idu od 100-500 evra. Prijatelji probali da rezervisu, kazu mnoge opcije vec nedostupne, imaju ful buking. Nokti i kozmeticke usluge se cekaju ko magnetna rezonca. Majstore mi molimo da dodju, po visokim cenama, da nam renoviraju stan, zauzeti su stalno drugim renoviranjima. Zato mi je nepojmljivo da se poredi prethodna i ova kriza.
Kriza se ne vidi po tome koliko je luks restorana puno. Cinjenica je da ima sve vise razlike izmedju bogatih i siromasnih. Mozda su luks restorani i dalje puni, ali narod sve vise kupuje najjeftiniji parizer po prodavniucama. Da, taj ko kupuje parizer ce tesko biti u prilici da kupi stan, ali takvi placaju kirije, sto govori o potencijalu rasta kriija u buducnosti. Plus, sve se vise govori o kraju rata u Ukrajini. Nece to biti za par meseci, ali za godinu-dve je vrlo izvesno, tako da ce dolazak Rusa skroz stati, a i ovi koji su dosli pitanje je koliko ce ostati.
 
Криза се види управо по том социјалном раслојавању и по овим ретардима овде који су дошли да нас убеђују да је то супер. То је та нарко-оријентална економија Сарајева, Будве, Тиране, Приштине, Скопља, Београда и Бутумија и сви имају скоро идентичне стамбене пројекте за мајмунолике колеге бизмисмене и њихове пластичне жене.
 
Криза се види управо по том социјалном раслојавању и по овим ретардима овде који су дошли да нас убеђују да је то супер. То је та нарко-оријентална економија Сарајева, Будве, Тиране, Приштине, Скопља, Београда и Бутумија и сви имају скоро идентичне стамбене пројекте за мајмунолике колеге бизмисмене и њихове пластичне жене.
Проблем је у томе што тих пар процената најбогатијег слоја, уз дијаспору, чини пар стотина хиљада људи. То је један солидан самоодржив мехур.
 
Проблем је у томе што тих пар процената најбогатијег слоја, уз дијаспору, чини пар стотина хиљада људи. То је један солидан самоодржив мехур.
Зато се ово решава врло простом и заправо минималном корекцијом пореске политике. Док се то не деси наставићемо да привлачимо васколики шљам отвореног балкана.
 
Supruga radi u jednoj dobro snabdevenoj poznatoj radnji, u trznom centru, kriza se ne oseca. Ima ljudi koji klepaju i hranu i kozmetiku, kao i svuda. Siguran sam, ove kamate ce ostati jos do kraja 2024. godine. PRevise je love nastampano.
Šta misliš, da li će USA/EU privreda-ekonomija moći da podnese još godinu dana visokih kamata, i da za to vreme firme odlaze u stečaj i propadaju...po meni je to glavno pitanje. Jer propadanje firmi ili samo njihovo slabljenje povlači za sobom puno otkaza, a već su počeli, što je opet balast u smislu socijalnih davanja za državu, pa čak i socijalni nemiri.
Dok u isto vreme pričaju o ratu i izdvajaju ogromne sume novca za to...
 
Криза се види управо по том социјалном раслојавању и по овим ретардима овде који су дошли да нас убеђују да је то супер. То је та нарко-оријентална економија Сарајева, Будве, Тиране, Приштине, Скопља, Београда и Бутумија и сви имају скоро идентичне стамбене пројекте за мајмунолике колеге бизмисмене и њихове пластичне жене.
Neko je izjavio da Beograd ima sve vise beskucnika, ali da je to pokazatelj da Beograd postaje svetski grad. To je ta logika po kojoj neki vide da napredujemo :)
 
Odakle takav podatak?
Nisam mislio bukvalno da kupuju parizer, vise sam mislio figurativno, ali vidim u svom okruzenju da ljudi sve teze sklapaju kraj sa krajem. Mislim, nije sad katastrofa, losije je mozda 5% nego pre godinu dana, ali da se oseca da nije isto kao sto je bilo, oseca se. Pogotovo ko kupuje na kredit, ostaje mu sve manje para cak i sa istim cenama i platama.
 
Šta misliš, da li će USA/EU privreda-ekonomija moći da podnese još godinu dana visokih kamata, i da za to vreme firme odlaze u stečaj i propadaju...po meni je to glavno pitanje. Jer propadanje firmi ili samo njihovo slabljenje povlači za sobom puno otkaza, a već su počeli, što je opet balast u smislu socijalnih davanja za državu, pa čak i socijalni nemiri.
Dok u isto vreme pričaju o ratu i izdvajaju ogromne sume novca za to...
Logično je ovo što pišeš ali opet, novca ima, država će ih vaditi. Pričaju kako Nemačka posrće a sve se svodi na neki mali pad GDP-a.
I dalje se kupuju novi automobili, iPhone telefoni, skupa letovanja itd Ne verujemo da će se bilo šta dramatično desiti 2024.
 
Nisam mislio bukvalno da kupuju parizer, vise sam mislio figurativno, ali vidim u svom okruzenju da ljudi sve teze sklapaju kraj sa krajem. Mislim, nije sad katastrofa, losije je mozda 5% nego pre godinu dana, ali da se oseca da nije isto kao sto je bilo, oseca se. Pogotovo ko kupuje na kredit, ostaje mu sve manje para cak i sa istim cenama i platama.
Mnogo je nezgodno procenjivati tako na osnovu okruzenja i osecaja. Ipak se tu vise treba osloniti na statistike. Ne znam iz kog ste kraja, ali na primer ljudi oko mene zive poprilicno dobro, svi putuju, mnogi idu na skijanje zimi, organizuju docek u luksuznim mestima, menjaju automobile, telefone. I to nisu ljudi na ne znam kakvim direktorskim pozicijama, niti su svi u IT-ju, niti zavise od vodece stranke. I ni to nije realna slika ni Srbije ni Bga. Samo hocu da kazem da treba pogledati zvanicne statistike isto kao i za prodaju nekretnina da bi se stvorila neka realnija slika, jer zbog tog raslojavanja i centralizacije slike drasticno variraju ako se gleda po okruzenju.
 
Mnogo je nezgodno procenjivati tako na osnovu okruzenja i osecaja. Ipak se tu vise treba osloniti na statistike. Ne znam iz kog ste kraja, ali na primer ljudi oko mene zive poprilicno dobro, svi putuju, mnogi idu na skijanje zimi, organizuju docek u luksuznim mestima, menjaju automobile, telefone. I to nisu ljudi na ne znam kakvim direktorskim pozicijama, niti su svi u IT-ju, niti zavise od vodece stranke. I ni to nije realna slika ni Srbije ni Bga. Samo hocu da kazem da treba pogledati zvanicne statistike isto kao i za prodaju nekretnina da bi se stvorila neka realnija slika, jer zbog tog raslojavanja i centralizacije slike drasticno variraju ako se gleda po okruzenju.
I zvanicni podaci pokazuju da se zivi losije. Pricamo o obicnim ljudima koji najveci deo novca trose na hranu, komunalije i ostalo. Njima je losije nego sto je bilo. Ostalima mozda nije toliko losije, ali manje trpe (nece ustedeti 500 evra od plate nego 400), pa i dalje mogu da zadrze visok kvalitet zivota. Nedavno sam drugu pozajmio neki novac da bi lakse premostio neke troskove. I kod mene na poslu su svi uspesni, kupuju kola i putuju, ali treba ponekad baciti pogled na to kako zivi obican narod.
 
Vrh