Šta je novo?

Cene nekretnina

Često vidim da je pitanje: kupiti sada ili čekati..
Imam pomalo iskustva sa kupoprodajom pa mogu samo da posvedočim da je bilo gorkih trenutaka za "čekače" (obično mladje žene) - kada kažem da je stan prodat oni mi odgovore impulsivno sa "pa šta" da bi se posle ispravili itd.. a nagledao sam se i onih koji su se hvalili sa time što traže stan preko 6 meseci itd. i koji bi me uvek čudno pogledali kada ih obavestim da su stanovi značajno skočili u tom periodu ;) Bilo je i onih za koje cenim da su profesionalni "gledači" (obično mladići ili stariji ljudi oba pola) - hobi im je obilazak stanove i saznavanje cene, pa čak i cenjkanje bez ikakve ideje da kupe.. Agenti nekretnina tek prica za sebe - osnovni zadatak je spustiti cenu stana za šta imaju različite tehnike a ubedljivo su protiv novogradnje zato što tu nemaju šta da traže..
Poenta je da treba slušati samog sebe i shvatiti da uvek možeš da pogrešiš i da je sreća takođe jedan od faktora.

Što se tiče starogradnje generalnih zaključaka je bilo i ovde ali mi se čini da je nekako izmaklo da postoje gradovi kod kojih se ne postavlja pitanje koliko košta stan u centru nego da li postoji u ponudi. Određene popularne lokacije se zaključaju tako da nema nikakve ponude a cena se određuje ad hok.. Ako pogledate koliko stanova u centru Bg imate u ponudi da nisu podrumi i loše prerađena potkrovlja i ubrzanu džentrifikaciju mislim da idemo u tom smeru..

Šta su vam osnovni razlozi da ne kupite starogradnju?
 
Da su bolji busevi i da ih ima vise, bolje bi bilo svima, vise bi se ljudi vozilo busevima. Pogotovu su busevi na plin prava stvar. Ako nije guzva u busu, to je ok iskustvo, mozda i bolje nego drndanje kolima u tunelu izduvnih gasova iz raspalih dizel motora.

Da registracija auta poskupi 2x, manje bi se vozila auta, cesto nepotrebno. Ali to politicari ne bi smeli da uvedu, kao sto ne smeju ni obaveznu proveru izduvnih gasova na tehnickom pregledu. Zbog par stotina evra potrebnih da vlasnik auta koji čadi popravi kvar, ostatak vozaca će da dobije bolesti.
Generalno ne mislim da nema dovoljno buseva, bar koliko sam primetio od kada češće koristim jp. Po meni najveći problem su uske ulice i gužva, neadekvatna infrastruktura. Pa onda autobus stane na stanicu i čeka 2min da ga neko pusti u traku. Evo mereno baš skorije, na početku špica oko 15h, od Arene na nbg do centra Leštana 1:45min. Da, vremenski jeste mnogo, kolima bi bilo verovatno 40-50min ali, 50din naspram 20km (kreni stani gradska vožnja nek bude prosek 8-9l na 100km) to je oko 350din. Dva puta u toku dana 100din vs 700din, mesečno (25 radnih dana) 2200din vs 17500din ali naravno, tri sata izgubljenih dnevno vs sat i po. E sad, ide se starim smederevskim putem pa je haos i usko, do neke periferije gde se ide autoputem verujem da bi brže stigli, npr do mladenovca od autokomande je 45-60min. Ne znam kakva je situacija sa Batajnicom, Zemun poljem...
 
Šta su vam osnovni razlozi da ne kupite starogradnju?
Prvi stan koji sam uzeo je u starogradnji, novogradnju nisam ni razmatrao i okolina je generalno bila negativno nastrojena, komentari u stilu "tu kupujes vazduh" :) Svojom kupovinom sam zadovoljan u smislu da se isplatila i da je dobar ROI ali...komsiluk je problem, u pitanju su ljudi sa kojima se nekoliko meseci pregovara za promenu reflektora ispred zgrade, oko popravke interfona je trebalo godinu i po dana a i dalje su pojedini trazili "jos neku ponudu da bude jeftinije". Izolacija, odnosno losa fasada je problem a za to tek nema interesa ni volje da se resi. Dodatan problem je svakako nedostatak parkinga i ponekad gubljenje 15-20 minuta svakog dana na trazenje istog a vikendima u udarnim terminima i vise.

Sledeci stan sam se odlucio za novogradnju prvenstveno zbog veceg uticaja na izbor i plan stana, nije mi velika razlika u ceni dobre starogradnje i novogradnje (za lokacije koje sam gledao), potom izbor parking mesta, vece sanse da ce zgrada biti dobro vodjena a i modernije infrastrukture. Sad koliko sam u pravu videcemo koliko ce biti problema kad se sve zavrsi :)

Imao bih da dodam skoro sam pricao sa vlasnikom jedne preduzimacke firme u Austriji, kaze kod njih je gradnja stala ove godine skroz, nema svezeg kesa i nema novih projekata. Ranije je imao ugovorene projekte u narednih 4-5 godina sad ima za narednih 6 meseci. U finoj su krizi, videcemo da l to kod nas samo kasni lepo ili smo zaista ekonomski tigar :)
 
Često vidim da je pitanje: kupiti sada ili čekati..
Imam pomalo iskustva sa kupoprodajom pa mogu samo da posvedočim da je bilo gorkih trenutaka za "čekače" (obično mladje žene) - kada kažem da je stan prodat oni mi odgovore impulsivno sa "pa šta" da bi se posle ispravili itd.. a nagledao sam se i onih koji su se hvalili sa time što traže stan preko 6 meseci itd. i koji bi me uvek čudno pogledali kada ih obavestim da su stanovi značajno skočili u tom periodu ;) Bilo je i onih za koje cenim da su profesionalni "gledači" (obično mladići ili stariji ljudi oba pola) - hobi im je obilazak stanove i saznavanje cene, pa čak i cenjkanje bez ikakve ideje da kupe.. Agenti nekretnina tek prica za sebe - osnovni zadatak je spustiti cenu stana za šta imaju različite tehnike a ubedljivo su protiv novogradnje zato što tu nemaju šta da traže..
Poenta je da treba slušati samog sebe i shvatiti da uvek možeš da pogrešiš i da je sreća takođe jedan od faktora.

Što se tiče starogradnje generalnih zaključaka je bilo i ovde ali mi se čini da je nekako izmaklo da postoje gradovi kod kojih se ne postavlja pitanje koliko košta stan u centru nego da li postoji u ponudi. Određene popularne lokacije se zaključaju tako da nema nikakve ponude a cena se određuje ad hok.. Ako pogledate koliko stanova u centru Bg imate u ponudi da nisu podrumi i loše prerađena potkrovlja i ubrzanu džentrifikaciju mislim da idemo u tom smeru..

Šta su vam osnovni razlozi da ne kupite starogradnju?
Dobrodošao na forum.
 
Velika vecina ljudi iz moje okoline zeli da kupi starogradnju. Mada, ako pogledas koje su cene starogradnje, taman se razlikuju za pdv od novogradnje. Oshurili vlasnici polovnjaka sa cenom.

Ja kad sam počeo da tražim, gledao sam novogradnju zbog povrata PDV-a (prva nekretnina), međutim ne mogu sa ovim cenama da se uklopim u to iz više razloga. Onda sam u jednom momentu počeo da gledam intenzivno starogradnju nadajući se da ću naći nešto jeftinije, ali i to je problem što su nabili cene u nebo, a dosta tih stanova traži renoviranje koje bi mi trošak podiglo taman toliko da sam kupio novogradnju.

Tamo gde se uklapam obično mi se lokacija ne dopada i tako u krug :D
 
Šta su vam osnovni razlozi da ne kupite starogradnju?

Sve zavisi šta su ti ciljevi, odnosno prioriteti. Ako hoćeš da živiš na centralnoj lokaciji npr. Gornji Dorćol, Krunski Venac, itd. odnos starogradnji prema novogradnjama je 20:1, a i te malobrojne novogradnje koje postoje na tim lokalitetima koštaju 6k-10k eur/m2 I teško da predstavljaju baš idealnu vrednost. Mane su očigledne- nedostatak parkinga (mada, ako živiš u centru grada da li ti je auto u vlasnistvu zaista neophodan), često i nedostatak lifta (ako su u pitanju salonski stanovi u predratnim zgradama). Ono što takođe za neke kupce predstavlja manu je i to što su stanovi mahom ruine u bukvalnom smislu te reči i zahtevaju opsežne i temeljne radove da bi se dovele u iole prihvatljivo stanje za život. Sa druge strane, ja sam u jednom takvom stanu izveo opsežne radove i mogu reći da je krajnji rezultat u smislu materijala i kvaliteta bio bolji nego u mnogim "lux" novogradnjama, tako da na tebi je da izabereš.
 
Nije ni bilo realno da spuste vec sad. Tek dolazi zima, treba videti koliko ce hladna biti i kako ce se kretati cena energenata.
Mislim da je za nas u Evropi glavni rat u Ukrajini. Zelenski se vratio iz US kratkih rukava, tačnije Ameri celokupno finansiranje rata prebacuju na Evropljane i samim tim štampa će se nastaviti a kamate dok ne potpišu mir s Rusijom neće pasti. To je bar moje mišljenje.
 
Mislim da je za nas u Evropi glavni rat u Ukrajini. Zelenski se vratio iz US kratkih rukava, tačnije Ameri celokupno finansiranje rata prebacuju na Evropljane i samim tim štampa će se nastaviti a kamate dok ne potpišu mir s Rusijom neće pasti. To je bar moje mišljenje.

Postoje indicije da je EU spremna da se dogovara sa Rusima, skoro su snimili Meloni kako je izjavila da su umorni od tog rata i da bi bili spremni na pregovore. Trenutno ih sprečava USA, ali ne bi me čudilo da se to promeni nakon njihovih izbora. Tako da možda ćemo videti i kraj tog sukoba ranije nego što izgleda.
 
Postoje indicije da je EU spremna da se dogovara sa Rusima, skoro su snimili Meloni kako je izjavila da su umorni od tog rata i da bi bili spremni na pregovore. Trenutno ih sprečava USA, ali ne bi me čudilo da se to promeni nakon njihovih izbora. Tako da možda ćemo videti i kraj tog sukoba ranije nego što izgleda.
Tačno da hoće ali nema ni potrebnu snagu ni jake lidere za to, tako da na žalost u pravu je Keks da idu do kraja. Ako se kojim slučajem desi da se nešto smiri odmah očekujte neki novi incident, provokaciju ili šta god (Račak, Markale...mi bar imamo iskustva!) Amerika je u suštini vojna sila i krenula je sa Bajdenom do kraja pa makar i na štetu
A prosto nema drugog izbora nego što je rekao @G.I.Joe da se jednom opet upale štamparske mašine, jer da bi spasili ekonomiju i privredu koliko toliko, moraš da žrtvuješ valutu i štedne uloge, od kojih ionako neki smatraju nema mnogo koristi da stoje u pasivi
 
Gledajući M1 i M2 grafike za USD i EUR, ne vidim da će bilo šta katastrofalno da se desi. Priča se o krizi već godinu i kusur dana a realno nema krize ako poredimo ovu godinu sa npr 2019.
 
Šta su vam osnovni razlozi da ne kupite starogradnju?
Meni to što želim i garažu, i struktura stanara. Živim u novogradnji i priličan deo komšiluka su porodice sa malom decom, više srednje klase. Moja deca imaju puno društva, idu po komšiluku, oni dolaze kod nas, izlaze napolje zajedno, neretko delimo voznju na neke sportove/jezike, to mi izuzetno menja kvalitet života porodice. Napomenula sam i socio-ekonomski status jer mi i to odgovara, otprilike delimo neke slične vrednosti, nema neke priče sa margine, niti nekog estrada fazona. Pričam o proseku, naravno da svuda ima ovakvih i onakvih.
 
@Wolf - po tvojoj slobodnoj proceni, da li ti deluje da još mnogo ugovora fali? Vidim nisi još uvek komforan da staviš novembar kao podrazumevan mesec :)

P.S. pokvarile ti se nešto ove boje, sve neke crvene strelice na dole. 😜
 
Poslednja izmena:
Pokazatelji rasta cena novogradnje vec tu. Videcemo kako ce za starogradnju biti.
 
Nije pad prometa, već pad cene, ali na tvom sajtu je druga vrednost u odnosu na Wolf-ov https://www.cenenekretnina.rs/
gde je 1309 i gde se može videti da je i u avgustu bila na 1334, pa onda u dec22 na 1372...ali sve to nema veze jer su realni proseci za očuvanu starogradnju oko 2000-2200 u centru, 2500 kod crkve i 1300-1600 preko magistrale ili u naselju Zova. Kupci su poznati da unose manje vrednosti u ugovore kako bi platili manji porez na prenos aps.prava

Ali nešto se veliko i lepo sprema na Zlatiboru, pisaću uskoro...
 
Vrh