Šta je novo?

Cene nekretnina

Mi nemamo danas ekonomsku krizu kao što je bila tad, ne bi trebalo ni očekivati sunovrat tržišta.

Iako je pao promet, postoji kontinuitet tražnje koji je negde u liniji sa dinamikom tržišta pre 2021. Biće sigurno korekcija na dole jer više nema tog ludila kao u poslednje 2 godine, ali sve sam više uveren da taj pad u proseku neće biti veći od 5-10%.
 
Sto se tice kamate na stednju u otp banci, potpisao ugovor pre neki dan na 6 Meseci stednje EKS je 2.97%. U prevodu na 100k malo manje od 1500e za 6 meseci, sto se mene tice nije lose, moze da se nakrivi kapa, sto bi rekla Hristijana.
Inace ovo mi je treci put orocivanje na 6 meseca. Prosle godine u ovo vreme su mi dali 1,7%, pa onda juna 2,2%, a sada 2,97%.
Iako mi je nov profil, pratim temu od cca 800.Strane, procitan skoro svaki post, tako da vas dobro poznajem.
Poveriš nekom 100 hiljada da bi zarađivao 250 evra mesečno, npr dva rezervoara goriva, tuga božija...
 
Ne znam da li je uobičajeno da prvo padaju cene na periferiji, pa posle u centru.

Znam samo da je do decembra 2008 godine cena nekretnina u Novom Sadu pala 30 do 35% (za manje od godinu dana). U to vreme su cene u Beogradu divljale i dalje i dostigle svoj maksimum. Paradoks.
Niko ne moze nista da kaze kao 100% sigurno, bitno je da razmenjujemo misljenja, citamo i pratimo novosti i svako uleti na trziste vodjen svojom intuicijom, neko prodje dobro neko lose, takav je finansijski svet. Mozemo samo da radimo na tome da povecamo sansu da nam se posreci i prodjemo sto bolje u trenutnim okolnostima, barem mi koji nemam konce u rukama. Ko ima, blago njemu. :) Ne bih se mnogo obazirao sta je bilo ranije, druge su okolnosti, ali nije lose da se zna sta moze da se desi.
 
Poveriš nekom 100 hiljada da bi zarađivao 250 evra mesečno, npr dva rezervoara goriva, tuga božija...
Nazalost. Ali kao privremena solucija, nije tako lose. I nisu bas dva rezervoara goriva, malo vise, no nebitno. Mogao si npr. da gledas pozitivnije na stvar i da kazes sa tim parama mozes 4-6 meseci da placas kiriju u nekoj garsonjeri, platis neki kurs/skolarinu detetu ili sebi, svasta nesto moze sa 1500e pametno da se uradi dok cekas da uleti neka kombinacija. Ili ih samo reorocis. Na godinu dana je kamata oko 3800evra (sada). Medjutim, ja sam ipak birao kraci period od sest meseci iz vise razloga.
  1. Kraci je vremenski period pa imas vecu slobodu da uletis u neku investiciju, a da ti kamata ostane.
  2. Znalo se da ECB krece da divlja i da razlika izmedju dva puta po 6 meseci i jednom godinu dana na kraju ispadne minorna
  3. Cesce dodajes pare na orocenu stednju, sa agresivnom stednjom
 
Niko ne moze nista da kaze kao 100% sigurno, bitno je da razmenjujemo misljenja, citamo i pratimo novosti i svako uleti na trziste vodjen svojom intuicijom, neko prodje dobro neko lose, takav je finansijski svet. Mozemo samo da radimo na tome da povecamo sansu da nam se posreci i prodjemo sto bolje u trenutnim okolnostima, barem mi koji nemam konce u rukama. Ko ima, blago njemu. :) Ne bih se mnogo obazirao sta je bilo ranije, druge su okolnosti, ali nije lose da se zna sta moze da se desi.
Kako bi objasnio činjenicu da su se cene nekretnina u Novom Sadu 2008 godine skoro prepolovile , dok su u Beogradu i dalje uveliko divljale?

Meni nema logike, ali tako se desilo.
 
Inače ko ima živaca treba malo da iščita forume iz tog perioda, tada je vladala ozbiljna depresija među prodavcima i hvatala ih je panika da neće naći kupca kako vreme bude prolazilo. Osećao se pritisak na cene zbog krize.

Neuporedivo sa trenutnom situacijom.
 
sve sam više uveren da taj pad u proseku neće biti veći od 5-10%.

Prema pisanjima Hristiane, vec se desio pad od 10%. Znaci li to da nema vise padanja?

btw, Vradovic izgleda doktorand za prorocanstva

 
Prema pisanjima Hristiane, vec se desio pad od 10%. Znaci li to da nema vise padanja?

Ne znam odakle Hristijani info, ali prema cenenekretnina.rs, trenutno je

Q3 2022/2023 - rast od 10.7%
Oktobar YoY - pad od 0.1%

Neću da koristim novembarske podatke jer pola još nisu uneli. Prema ovome, pad tek treba da se desi.
 
Inače ko ima živaca treba malo da iščita forume iz tog perioda, tada je vladala ozbiljna depresija među prodavcima i hvatala ih je panika da neće naći kupca kako vreme bude prolazilo. Osećao se pritisak na cene zbog krize.

Neuporedivo sa trenutnom situacijom.
Ne baš. 2008 je prodaja u bg išla super, a u ns kolaps.
 
Ne znam odakle Hristijani info, ali prema cenenekretnina.rs, trenutno je

Q3 2022/2023 - rast od 10.7%
Oktobar YoY - pad od 0.1%

Neću da koristim novembarske podatke jer pola još nisu uneli. Prema ovome, pad tek treba da se desi.
Milić Đoković je rekao u emisiji na N1 da se pad od 10% već desio.
 
Q3 2022/2023 - rast od 10.7%
Oktobar YoY - pad od 0.1%

Na forumu je dozvoljeno samo za promet gledati YoY. Za cene kredibilni forumasi dozvoljavaju gledanje samo mikrouzoraka, na primer prethodna 2-3 meseca.

U skladu sa tim, sada imamo strahovite padove i prometa i cena.
 
Gledam oglase skoro religiozno svaki dan, i moj utisak je da su prodavci i dalje jednako tvrdoglavi kao početkom godine (što se donekle i poklapa sa statistikom prodaje). Oglasi jako dugo stoje čak i za dosta dobre stanove, ali mali broj njih se odlučuje da juri kupca cenom.

Mislim da, dok par većih projekata u novogradnji ne odluči da obori cene malo zbog slabije prodaje, nećemo videti pad u starogradnji. A to se neće desiti pre proleća rekao bih, možda i leta ako se trend slabog prometa novogradnje nastavi.
 
Iako je pao promet, postoji kontinuitet tražnje koji je negde u liniji sa dinamikom tržišta pre 2021.
Prebi se reklo da je u liniji sa dinamikom trzista pre 2017-2018., kad smo imali mozda malo vise od 3k transakcija po kvartalu. Ali mislim da pravi pad prometa tek sledi.
 
Au to je bas dosta lose. Tada je trziste bas bilo aktivno. Vecina projekata koja je sada aktivna je tada bilo u zacetku. Tadasnji promet im je odgovarao cim su se odlucili zapoceti projekat. A sada su cene vise nego tada.
 
Poslednja izmena:
Kakav katastar kakvi bakrači, valjda je merodavnije što je neko negde rekao na internetu.
Može sistem da očitava da se desio veoma mali pad cena nekretnina, a da je taj pad zapravo značajno veći. Privid može da nastane zbog toga što se prodaju skuplji stanovi.

Da li je tačno ili nije ovo što Milić Đoković kaže, ne znam.
 
Ne znam da li je uobičajeno da prvo padaju cene na periferiji, pa posle u centru.

Znam samo da je do decembra 2008 godine cena nekretnina u Novom Sadu pala 30 do 35% (za manje od godinu dana). U to vreme su cene u Beogradu divljale i dalje i dostigle svoj maksimum. Paradoks.
Ovaj Paradoks nemam kako da objasnim osim možda činjenicom da su se otpuštanja može biti prvo desila u Novom Sadu, pa tek onda u Beogradu.
 
Može sistem da očitava da se desio veoma mali pad cena nekretnina, a da je taj pad zapravo značajno veći. Privid može da nastane zbog toga što se prodaju skuplji stanovi.

Prosek cene uvek uzima u obzir sve nekretnine, ne samo jeftine ili samo skupe.

Tvoj odgovor na ovo je da je pad očigledan, ali ako izuzmemo skupe nekretnine iz prometa.

Jedini privid koji ovde nastaje je u tvojoj glavi.
 
Vrh