Šta je novo?

Cene nekretnina

U US se to zove "mortgage insurance" obicno je to obavezno za kredite gde je ucesce ispod 20%.
Sluzi da banka moze od negde da se naplati tih 20% u slucaju foreclosure-a (likvidacije). Cim otpata predje 20% mortgage insurance se skida sa placanja.
 
Samo i pričajte o padu kamata i rastu interesovanja za kredite
pa će prodavci da spuste cene limburga meseca
 
Pisalo se i 2008me da neće pasti pa je palo, pisalo se i 2016te da neće rasti pa je raslo... Ova tema utiče na cene nekretnina koliko i Savina proročanstva o loženju parketa. Drugi je problem što odredjen deo populacije nema svoje mišljenje pa ga formira na osnovu nekog pisanja na forumu.
 
Nije to nista. Ovaj jedan napisao ako pises pozitivno o Bitcoinu utices na cenu da skoci :)))))))))
Treba da se otvori biser rubrika :)

Ni NBS neće spuštati kamatne stope dok inflacija ne dođe na dva odsto. Kod nas će to ići sporije nego u EU, očekuje se da u prvoj polovini 2025. godine dođe do spuštanja kamatnih stopa, a onda će biti i niže i za stambene kredite.

Znaci 2025/2026. godine rast cena. Osim ako zbog hype se neki ne zalete ranije.
 
Prodavci prva stvar koju urade ujutro jeste da pogledaju šta se po ovoj temi piše, pa onda odlučuju da li da spuste cenu ili ne :)
ima i takvih, nemojte potcenjivati da baš niko od prodavaca i agenata ne čita ove forume

i onda
:daj da dignem cenu, neće se baci:
Još senzacionalistički novinski naslovi ko da će Euribor sutra da padne na 2% :D
 
Pisalo se i 2008me da neće pasti pa je palo, pisalo se i 2016te da neće rasti pa je raslo.
Ne treba izvoditi zakljucke na osnovu desavanja u iz proslosti. Moze da bude tako kako kazes, kao i veliki broj forumasa na ovoj temi veruje i kaze, ali i ne mora. Logicno je da nesto sto je islo na gore, da krene na dole u nekom trenutku. Ali, uslovi koji su doveli do rasta ili pada nisu isti 2008e i danas. Bolje je gledati sta nosi buducnost i iz toga zakljucivati.
 

Švajcarska će prvi put smanjiti kamatne stope u septembru​

Švajcarska nacionalna banka (SNB) u septembru će prvi put sniziti kamatne stope, a to je jedno od dva smanjenja koja će se desiti sledeće godine, predviđaju ekonomisti koje je anketirao Bloomberg.

SNB će cene zaduživanja ostaviti na 1,75 odsto do tog prvog smanjenja od 25 baznih poena, nakon čega će referentna kamatna stopa iznositi 1,5 odsto, pokazuju rezultati ankete sprovedene od prvog do sedmog decembra. Nakon toga će uslediti dva ista smanjena u decembru 2024. i martu 2025. godine.




Goldman Sachs prognozira smanjenje kamatnih stopa od trećeg kvartala 2024.​

Goldman Sachs predviđa da će Fed iduće godine dva puta sniziti visinu kamatnih stopa, a da će prvo smanjenje biti u trećem kvartalu, a kao razlog je navedeno zahlađenje inflacije. Investiciona banka ranije je predvidela da će američka centralna banka početi da smanjuje kamatne stope u decembru iduće godine.

Dva smanjenja bi implicirala stopu federalnih fondova od 4,875 odsto do kraja 2024. godine, u poređenju sa prethodnom prognozom od 5,13 procenata, prenosi Reuters. Nakon što su se podaci sa američkog tržišta rada pokazali jačim nego što se očekivalo, trgovci očekuju da će Fed već u martu početi da snižava kamatne stope.

 
Potreban mi je savet. U procesu sam kupovine stana u novogradnji. Placanje u standardnim etapama (30% po potpisivanju predugovora, 20% na koti 0, 20% na 50% izgrađenosti, 20% na 80% izgrađenosti, 10% po dobijanju upotrebne dozvole). Ono što me zabrinulo je da je projekat trenutno jedna giganstka rupa, a rok zavrsetka naveden u predugovoru 31.12.24, što je naravno nemoguće. Investitor tvrdi da je realan rok za završetak 30.06.25., ali ono što me brine je da nikakvi ugovorni penali nisu predviđeni za eventualno kašnjenje. Da li je to standardna praksa za novogradnje danas? Investitor je Ecstatika, projekat Central Palace. Da li neko ima iskustva sa njima, naručito u smislu poštovanja rokova? Hvala!
Nije običaj da se ne ubacuju penali, to im traži obavezno.
Neka stave realan rok, neka stave i 2-3 meseca ako se nešto izjalovi, ato su u zadnje vreme uglavnom saglasnosti javnih preduzeća, ali da kad oba roku isteknu placaju 5-7 eura po m2 penale na mesečnom nivou.
Do maks 2,5% vrednosti stana se stavljaju penali, a onda imaš prava na raskid jednostrani i moraju d ti vrate pare. Tih 2,5 % ti je kamata što si gubio vreme.
 
Poslednja izmena:
Pale kamate u US.
7% na 30 godina fix

 
Dakle deca studenti, dobrostojećeg advokata koji ima para da kupi stan za keš u centru najskupljih opšina u Srbiji, će se hraniti isključivo u menzi? Veoma pohvalno.
Deci se ne kupuje stan od 100 kvadrata u užem centru, nego garsonjera.

Brat nije vaspitavao decu da budu razmažena derišta. Išli smo i mi i naši roditelji kao studenti u menzu i ništa nam nije falilo. Odgovorno tvrdim da hrana u restoranima srednjeg ranga u Beogradu nije ništa bolja nego tamo. Tek ovo šta naručuju putem glova i volta ne bih komentarisala, treba stvarno da mrziš sebe pa da jedeš to đubre.

Nikad mi neće biti jasno zašto se neki roditelji čude kad na kraju dobiju decu imbecile koji sa 30 godina spavaju do 3:00 popodne,, nemaju dana radnog staža, propali su studenti tri fakulteta, idu na koncerte Đani i Viki i guraju se da budu u prvom redu da bi ih snimili mobilnim telefonom🦍. Posle se roditelji takve dece pitaju na koga li su takva, verovatno na pokojnog deda Stanojka, četvrto koleno sa babine linije.

Kod brata nema toga. Jedu kuvanu hranu, ko i svi ostali, donese im voće sa sela i to je to. Leti i te kako pomažu u selu, beru sezonsko voće itd.

Što se tiče predloga da se deci kupi stan na periferiji, evo, napisaću ponovo: brat nije pao s Marsa da kvadrat na Mirijevu ili u Miljakovcu plaća 2.000 EUR, jer čim se osete prvi efekti recesije, to Sveti Bog Otac neće moći da proda. Ako kupi dobar stan u centru, bar zna šta je platio. Za slučaj da mu zafali novac, može da ga proda kad god poželi.

Verovatno smo zaboravili na period između 2010 i 2018 kada je masa neprodatih stanova na periferiji stajala godinama na oglasima i prodavana za smešne pare (tipa 800-900 po kv).
 
Poslednja izmena:
PSX_20231211_211840.jpg


Screenshot_20231123_101149_LinkedIn~2.jpg

🙂
 
Hristi, da li si čula za izreku "dala baba dinar da udje u kolo, a dva da izadje"? :) Verovatno su vaspitani i da, u tim pubertetskim godinama, ne izlaze, ne provode jer, jer nema vremena zbog učenja. Nisu valjda ludi da izlaze u gradske klubove kad je kafana u selu bolja i jeftinija. I da, ako se tvoje proročantvo o padu 30% ostvari bolje je kuppiti stan u Mirijevu za 2000e po m2 nego u centru za 4500e. U prvom slučaju si izgubio 600e po m2, u drugom 1350e, matematika je jasna, crva nije ni bilo.
 
u tim pubertetskim godinama,
21 godina pubertet?🦍
Ok.😶

Što se tiče predloga da se deci kupi stan na periferiji, evo, napisaću ponovo, po 3 put: brat nije pao s Marsa da kvadrat na Mirijevu ili u Miljakovcu plaća 2.000 EUR, jer čim se osete prvi efekti recesije, to Sveti Bog Otac neće moći da proda. Ako kupi dobar stan u centru, bar zna šta je platio. Za slučaj da mu zafali novac, može da ga proda kad god poželi.

Stan koji je imao u planu da kupi, pa se nije dogovorio sa vlasnikom oko cene, košta mnogo manje od 4.500 EUR po kvadratu.
 
Ja nisam iz Beograda, ali planiram da kupim stan, ne poznajem sve delove grada, pa sam suzio krug na Palilulu. Ili veci stan u delu oko Karaburme i Bogoslovije ili garsonjera oko Tasmajdana (Profesorska kolonija, Hadzipopovac, Stara Palilula i deo Vracara koji izlazi na Bulevar). Jer su mi ti delovi koliko toliko poznati, ziveo sam oko dve godine na tim lokacijama pre korone.
Ono sto mogu trenutno da primetim sa budzetom manjim od 100k, je da se u udaljinijim delovima stanovi znatno sporije prodaju i polako je sve veci izbor “normalnih” stanova, ali sa i dalje visokim cenama. Stanovi koji u startu imaju nizu cenu od 15-20% na tim lokacijama odu za maksimum nedelju dana ( tako da potraznja postoji, ali mora doci do takozvane “korekcije”). Sto se tice manjih stanova, garsonjera, na gore pomenutim lokacijama oko Tašmajdana. Ako je stan iole normalan za trenutno stanje trzista, tj. nije suteren/podrum, nije bas skroz u izvornom stanju itd., odlazi za nedelju dana i sa ovim cenama. Tako da se slazem sa ljudima koji govore da ce ako dodje do pada cena, prvo to biti na periferiji pa tek onda u centru. Nadam se da jedno drugo povlaci.
Bas pre nekih 4-5 dana je bila jedna garsonjera prekoputa hotela Palas na 5. spratu u izvornom stanju, sa terase se vidi crkva sv Marka i gleda na Bulevar, pravni i gradjevinski fakultet. Otisao je za tri dana, cena je bila 96000, 3200 po kvadratu (25 uknjizenih + 5 terasa). Mozda je neko od cas obratio paznju.
 
Sto se tice kamate na stednju u otp banci, potpisao ugovor pre neki dan na 6 Meseci stednje EKS je 2.97%. U prevodu na 100k malo manje od 1500e za 6 meseci, sto se mene tice nije lose, moze da se nakrivi kapa, sto bi rekla Hristijana.
Inace ovo mi je treci put orocivanje na 6 meseca. Prosle godine u ovo vreme su mi dali 1,7%, pa onda juna 2,2%, a sada 2,97%.
Iako mi je nov profil, pratim temu od cca 800.Strane, procitan skoro svaki post, tako da vas dobro poznajem.
 
Mnogo APP oglasa na Bež Kosi. Starogradnja za renoviranje po ceni novogradnje useljive za 6 meseci (Kosa kvart).
 
21 godina pubertet?🦍
Ok.😶
Za mene je i adolescencija puberter, još su oni klinci. A čak i da ih ti smatraš sasvim zrelim i odgovornim osobama voleo bih da vidim kako ne žele da se hrane u fast foodu i kako ne žele da izlaze kada se presele ovde. Roditeljima se svašta priča i svako misli da je baš njegovo dete izuzetak i posebno :)
 
Za mene je i adolescencija puberter, još su oni klinci. A čak i da ih ti smatraš sasvim zrelim i odgovornim osobama voleo bih da vidim kako ne žele da se hrane u fast foodu i kako ne žele da izlaze kada se presele ovde. Roditeljima se svašta priča i svako misli da je baš njegovo dete izuzetak i posebno :)
Pubertet i adolescencija su dva potpuno različita pojma. Pubertet podrazumeva telesne promene koje se odnose na sticanje reproduktivne zrelosti.

Adolescencija je mnogo širi i složeniji pojam koji vremenski znatno prelazilazi pubertet. Jeste pod uticajem puberteta, ali pod uticajem mnogih psiholoških mehanizama koji se u ovom razvojnom periodu događaju.

Osoba uzrasta 21 godinu je davno izašla iz puberteta i nalazi se u periodu postadolescencije (pozna adolescencija).
 
Neko izadje iz puberteta ranije, neko kasnije, granice se stalno pomeraju, čak se vode polemika do kada zapravo traje, no to nije tema. Šta god da je, opravdanje za kupovinu stana u centru je jednostavno, "može mu se" :)
 
Tako da se slazem sa ljudima koji govore da ce ako dodje do pada cena, prvo to biti na periferiji pa tek onda u centru.
Ne znam da li je uobičajeno da prvo padaju cene na periferiji, pa posle u centru.

Znam samo da je do decembra 2008 godine cena nekretnina u Novom Sadu pala 30 do 35% (za manje od godinu dana). U to vreme su cene u Beogradu divljale i dalje i dostigle svoj maksimum. Paradoks.
 
Vrh