Šta je novo?

Cene nekretnina

Nije samo Kanada. I iz SAD se vraćaju ;-)
1701942493908.png
 
A postoji verovatnoca velika da dodje do inflacije i onda si super uradio.
Cak i da dodje do deflacije, sto je vrlo redak slucaj za stanove u glavnom gradu, to nije nesto sto dolazi preko noci nego je proces, i u bilo kom trenutku silazne putanje mozes da ga prodas pre nego sto dodje do vecih gubitaka (ako je to ono sto ti je bitno).
A i to je po meni paramtar koji je bitan samo za ljude koji jure odredjeni ROI. Ako si stan kupovao da zivis u njemu, ili da ti ostane kao sigurnost, kakve veze ima koja mu je tacno cena posle? Ono bilo bi lepse da mu je visa, ali i ako nije bozemoj, i dalje si kupovao nesto vredno i dugotrajno.
Ja sam mislica, kupila sam stan na kredit pa bih sada "bilo lepse da je cena visa", zabole me da li ce druge porodice sa malom decom moci da dodju do jbn krova nad glavom, vazno da se ja bolje osecam🫠
Pa da te razocaram, zavrsili smo sa jbn inflacijom, cak sta vise, hvala Bogu, u sred smo ciklusa vracanja kupovne moci novcu, i ono sto sledi pre ili kasnije sa ovim padom prometa je svakako pad cena stanova..
Mleko, gorivo, zejtin i mnoge druge stvari su vec dosta pojeftinili u odnosu na peak pre godinu dana..
 
Ja sam diplomirani ekonomista, čekam da pukne balon od 2018te i sad kukam što nisam kupio. Ajmo malo manje patetisanja. Ona je samo odgovorila na post koji je rekao da može da se desi da stan vredi džak krompira za 30 godina. Šta je realnije? Kupila je stan za život, ne za investiciju. A te "porodice sa malom decom" obično koriste ljudi koji kupuju investicionu nekretninu ali nemaju dovoljno pa kukaju. Niko nikome ne brani da kupi stan na kredit (sem Hristijane), ko može da čeka bolje cene neka čeka. Neka čeka 30 godina da stan vredi džak krompira, kao neki :)
 
Priča mi drugar malopre, prodao stan u Novom Sadu onaj veliki projekat što je radila Inobačka, Park Novi..

Notarka u Novom Sadu mu je rekla da ne mora kupac da mu isplaćuje cenu preko računa, da može na ruke. Kupac mu izbrojao 98k na ruke kod notara. Kao neki pokrajinski zakon dozvoljava to. Čuo sam to nekoliko puta, ali sam mislio da su lovačke priče. Sad iz prve ruke došla informacija.
Otišao stan od 44m2 za 98k, kupio ga prosle godine za 72k.
 
Ja sam diplomirani ekonomista, čekam da pukne balon od 2018te i sad kukam što nisam kupio. Ajmo malo manje patetisanja. Ona je samo odgovorila na post koji je rekao da može da se desi da stan vredi džak krompira za 30 godina. Šta je realnije? Kupila je stan za život, ne za investiciju. A te "porodice sa malom decom" obično koriste ljudi koji kupuju investicionu nekretninu ali nemaju dovoljno pa kukaju. Niko nikome ne brani da kupi stan na kredit (sem Hristijane), ko može da čeka bolje cene neka čeka. Neka čeka 30 godina da stan vredi džak krompira, kao neki :)
Možda džak krompira bude 100k
 
Sada imamo realnost da kamatne stope idu dole. Prema toj logici, cene nekretnina mogu da idu samo gore?
Izgleda se ta tvoja realnost razlikuje od realnosti Evropske centralne banke, kamatne stope zadnjih godinu ipo idu samo gore, tako da cene nekretnina mogu ici samo dole..
A za govn*ra djokovica bi svasta rekao, ali ne zelim da me admin uzme na zub, pa cu se uzdrzati, ali znamo svi koj je njemu interes, i zasto laje to sto laje sa dvostrukim arsinima.. ako citiramo nekoga, to bi trebalo biti neko objektivan sa bar malo kredibiliteta.. https://www.ecb.europa.eu/stats/policy_and_exchange_rates/key_ecb_interest_rates/html/index.en.html
1000011232.jpg
 
To je proslost. Daj sadasnjost i buducnost.

A za govn*ra djokovica bi svasta rekao, ali ne zelim da me admin uzme na zub, pa cu se uzdrzati, ali znamo svi koj je njemu interes, i zasto laje to sto laje sa dvostrukim arsinima.. ako citiramo nekoga, to bi trebalo biti neko objektivan sa bar malo kredibiliteta.. https://www.ecb.europa.eu/stats/policy_and_exchange_rates/key_ecb_interest_rates/html/index.en.html
Pogledajte prilog 183007

A zasto ga onda doktoranDi citiraju i dele njegova gostovanja po forumu?
 
Ja sam diplomirani ekonomista, čekam da pukne balon od 2018te i sad kukam što nisam kupio. Ajmo malo manje patetisanja. Ona je samo odgovorila na post koji je rekao da može da se desi da stan vredi džak krompira za 30 godina. Šta je realnije? Kupila je stan za život, ne za investiciju. A te "porodice sa malom decom" obično koriste ljudi koji kupuju investicionu nekretninu ali nemaju dovoljno pa kukaju. Niko nikome ne brani da kupi stan na kredit (sem Hristijane), ko može da čeka bolje cene neka čeka. Neka čeka 30 godina da stan vredi džak krompira, kao neki :)
Ja sam mariks, drveni advokat koj nagadja bez pokrica...
iskreno nisi u pravu, 2018te nisam bio u prilici ni da razmisljam o stanu, niti sam imao bilo kakvu ustedjevinu ni za krsten auto a kamoli za stan...
Kamo srece da su sada te cene Iz 2018te... da, zivim kao podstanar od marta 2020te, eto skoro 4 godine, a od pre 2 godine sam postao srecni tata, nisam investicioni kupac.
Mislica je kao sto sam procitao pre mesec dana, povremeno ulazim, kupila stan na kredit za zivot, a sad hoce za investiciju,ako vec to nije uradila, tako da si i tu omasio..
Ja ne mogu da uzmem kredit.
 
A zasto ga onda doktoranDi citiraju i dele njegova gostovanja po forumu?
Nisam to ispratio, udjem ovde jednom u par dana, procitam nekoliko post-a i to je to...
Pretpostavljam zato sto ta picajzla (njokovic) je do skoro lajala kako cena moze da samo raste, pumpao je maksimalno hipe koliko je mogao a sad kad vidi da ja taj brod otplovio i da bi mu se svi samo smejali, sad je promenio malo pricu u "nece padati", tj igra u istom timu samo je presao u odbranu..
Ali budi siguran da ako je on dosao dotle da to prica to je siguran znak da ce cene padati, verujem 10-20%, zavisi od grada i lokacije
 
Hm ali ako verujes u pad od 10%, a covek kog doktorandi citiraju tvrdi da se taj pad od 10% vec desio, to je to onda, cene ce biti takve kave su sada?
 
Ja sam mariks, drveni advokat koj nagadja bez pokrica...
iskreno nisi u pravu, 2018te nisam bio u prilici ni da razmisljam o stanu, niti sam imao bilo kakvu ustedjevinu ni za krsten auto a kamoli za stan...
Kamo srece da su sada te cene Iz 2018te... da, zivim kao podstanar od marta 2020te, eto skoro 4 godine, a od pre 2 godine sam postao srecni tata, nisam investicioni kupac.
Mislica je kao sto sam procitao pre mesec dana, povremeno ulazim, kupila stan na kredit za zivot, a sad hoce za investiciju,ako vec to nije uradila, tako da si i tu omasio..
Ja ne mogu da uzmem kredit.
Ne, mislilica je pre par godina kupila za zivot Mali stan, udala se i kupila veci za porodicu. Mislim da je prodala stari ali neka me ispravi ako gresim. Srecom, dosta ljudi ima danas vise para nego 2016-2018 pa razmisljaju o stanu, samo sto su cene skocile. Ti kupujes za zivot, izracunaj koliko novca dajes na kiriju godisnje, ulazes u tudj stan i da li ti se isplati cekanje pada koji ce mozda biti mozda nece, a ako dodje moze da dodje brzo, a mozda traje godinama. Ako ti je kirija mala i nisi pogodjen rusima onda mozes da cekas.
 
Ja sam mariks, drveni advokat koj nagadja bez pokrica...
iskreno nisi u pravu, 2018te nisam bio u prilici ni da razmisljam o stanu, niti sam imao bilo kakvu ustedjevinu ni za krsten auto a kamoli za stan...
Kamo srece da su sada te cene Iz 2018te... da, zivim kao podstanar od marta 2020te, eto skoro 4 godine, a od pre 2 godine sam postao srecni tata, nisam investicioni kupac.
Mislica je kao sto sam procitao pre mesec dana, povremeno ulazim, kupila stan na kredit za zivot, a sad hoce za investiciju,ako vec to nije uradila, tako da si i tu omasio..
Ja ne mogu da uzmem kredit.
Pasos u ruke pa preko Horgosa! Adio mare! U Srbiji samo najjaci i najbogatiji da zive. Ortodoksni Dubaji!
 
Nisam to ispratio, udjem ovde jednom u par dana, procitam nekoliko post-a i to je to...
Pretpostavljam zato sto ta picajzla (njokovic) je do skoro lajala kako cena moze da samo raste, pumpao je maksimalno hipe koliko je mogao a sad kad vidi da ja taj brod otplovio i da bi mu se svi samo smejali, sad je promenio malo pricu u "nece padati", tj igra u istom timu samo je presao u odbranu..
Ali budi siguran da ako je on dosao dotle da to prica to je siguran znak da ce cene padati, verujem 10-20%, zavisi od grada i lokacije
I dalje nisi odgovorio na pitanje sto je prethodno postavljeno - ako su cene trebale da padaju kako su kamate rasle (a to nismo videli do sad, tj neznatan je pad cena a veci u prometovanim nekretninama), zasto mislis da kada krenu kamate da padaju, dakle - kada krediti postanu pristupacniji (i narod skupi jos par desetina hiljada evra do kraja sledece godine da udje u kredit s jacim ucescem, manjim ratama), cene NECE rasti?

Jer po svoj logici hoce - jeftin novac, manje kamate na stednju, pristupacniji stambeni krediti, vise vezanih, solo, raznih kupovina.
 
U otp banci su mi danas ponudili 3.5% na 6 meseci i 4.5% na 12 meseci nominalnu kamatnu stopu za deviznu stednju (nije novi depozit), konkurenti su procredit banci.
 
Eurobanka takodje ima vec dugo NKS od 4.5% ali je EKS manji nego u procreditu. Koliki je EKS u OTP na 4.5 NKS?
 
I dalje nisi odgovorio na pitanje sto je prethodno postavljeno - ako su cene trebale da padaju kako su kamate rasle (a to nismo videli do sad, tj neznatan je pad cena a veci u prometovanim nekretninama), zasto mislis da kada krenu kamate da padaju, dakle - kada krediti postanu pristupacniji (i narod skupi jos par desetina hiljada evra do kraja sledece godine da udje u kredit s jacim ucescem, manjim ratama), cene NECE rasti?

Jer po svoj logici hoce - jeftin novac, manje kamate na stednju, pristupacniji stambeni krediti, vise vezanih, solo, raznih kupovina.
Pre ili kasnije će doći do zasićenja kupaca, a kad roba stoji neko će biti primoran da spušta cenu.
 
Vrh