Šta je novo?

Cene nekretnina

Kad odes u banku i trazis ponudu, ne dobijes je odmah nego moras da cekas neko vreme dok oni pitaju tamo glavne direktore sta ti je znam u BG-u. Tako su meni javili ove stope danas, ali sad moram da cekam da ovaj direktor iz moje lokalne otp banke dobije saglasnost od jos dva direktora. Tako nesto mi je objasnio, e onda idem da potpisem novi ugovor. Uvek cekam min nedelju dana da se oni lepo dogovore. Bar je tako kod mene, nisam u Beogradu. Tako da mislim da je to na sajtu okvirno, ali u zavisnosti od sume i roka orocenja mozes da izvuces vise ako ides licno.
Koja je eks kamatna stopa koju su ti ponudili? Na koji mail si im pisao?

ProCredit nudi ex kamatnu stopu 3,8, to je maksimum trenutno na tržištu za devizne depozite.
 
Meni nije jasno sta ce tebi stan. Za te pare koje vec imas mozes u Rumi napraviti kucu kakvu hoces. Niti moras cekati da padnu cene, niti te interesuju kad pravis kucu. Sad kad naprave tunel do Ns za 10 min.
Javi da li ima neka dobra šuma za trčanje u Rumi. Samo dobri stanovi me zanimaju.

Ima još jedna stvar, u velikim gradovima imaš dostavu namirnica. Bukvalno u prodavnicu ne moraš ni da uđeš. Velika ušteda vremena i energije. U manjem mestu toga nema, sam ideš u nabavku, čekaš redove i ostalo.
 
Javi da li ima neka dobra šuma za trčanje u Rumi. Samo dobri stanovi me zanimaju.

Ima još jedna stvar, u velikim gradovima imaš dostavu namirnica. Bukvalno u prodavnicu ne moraš ni da uđeš. Velika ušteda vremena i energije. U manjem mestu toga nema, sam ideš u nabavku, čekaš redove i ostalo.
U manjem mestu nema redova, a šuma imaš gde hoćeš. E sad, ako voliš komoditet da ti sve donose na vrata onda jbg. Zato još uvek nemamo mentalitet da ako radimo remote možemo gde hoćemo, nego mora glavni grad i u centar da se vidi da si uspeo i još da ti glovo donosi lekove iz apoteke.
 
Koja je eks kamatna stopa koju su ti ponudili? Na koji mail si im pisao?

ProCredit nudi ex kamatnu stopu 3,8, to je maksimum trenutno na tržištu za devizne depozite.
Nisam slao mejl. Isao sam sam licno u ekspozituru, kao i obicno, i oni su slali zahtev za ponudu u BG. Danas su mi javili ove kamate koje sam napisao, i nisam pitao za EKS, jer po obicaju bude NKS minus 15% poreza. Javljam za neki dan sta mi pise u ugovoru, trebalo bi da bude oko 2.98% EKS na 6 meseci.
 
A postoji verovatnoca velika da dodje do inflacije i onda si super uradio.
Cak i da dodje do deflacije, sto je vrlo redak slucaj za stanove u glavnom gradu, to nije nesto sto dolazi preko noci nego je proces, i u bilo kom trenutku silazne putanje mozes da ga prodas pre nego sto dodje do vecih gubitaka (ako je to ono sto ti je bitno).
A i to je po meni paramtar koji je bitan samo za ljude koji jure odredjeni ROI. Ako si stan kupovao da zivis u njemu, ili da ti ostane kao sigurnost, kakve veze ima koja mu je tacno cena posle? Ono bilo bi lepse da mu je visa, ali i ako nije bozemoj, i dalje si kupovao nesto vredno i dugotrajno.
Ok, ali deflacija podrazumeva (u proseku) da ti plata nece rasti, a potencijalno mozda i padne.
To je bila mozda i vise poenta posta.

Kada si rekla da gledas stanove na udarnim lokacijama, moja poenta je bila da ako ROI nije dovoljno dobar nemas razloga da gledas samo te lokacije.
Lokacije koje su danas izvikane su takve zbog reklame, trenda, hype - najcesce im je vrednost precenjena....npr. West je uzasna lokacija, natrpane zgrade na jednoj od najvecih raskrsnica na novom Beogradu.
To naselje nema sustinsku vrednost, radio sam jedno vreme u airport sitiju i deca iz tog naselja idu u poslovni centar da se igraju, jer nemaju gde.
U nekom normalnom naselju ti dete pustis napolje da se igra, ovde moras da ides za njim kao bodigard da ga ne pokupi neki auto, da ga pratis jer odlazi u poslovni centar koji nije prikladan za boravak dece itd...
S druge strane Savski blokovi su vrh lokacija u tom smislu, i u pogledu zvuckog zagadjenja, povrsina za boravak napolju itd....

Da li stan u Westu vredi tri stana u blokovima - ako nadjes ruiniran stan na toj lokaciji mozes ozbiljno da spustis cenu.
 
Prodao ie BW dosta vise od 52, ali na predugovor.

Starogradnje se isto prodaju, ali opstine ne unose azurno vec sa dosta vecim kasnjenjem nego ranije.
 
Savski venac uneo BW, 52 ugovora i isti toliki rast prometa novogradnje u odnosu na oktobar!

Iako ostale opštine i dalje evidentno kasne, u pravu je @G.I.Joe kad kaže da se samo to prodaje u BG-u trenutno (za bukvaliste: maltene)
Sve u svemu nikakav zaključak o prometu još ne možemo doneti. Svi su jednostavno zauzeti "van nastavnim aktivnostima" do 17.12. Tako da pravi promet za novembar možemo videti u januaru...
 
Kada si rekla da gledas stanove na udarnim lokacijama, moja poenta je bila da ako ROI nije dovoljno dobar nemas razloga da gledas samo te lokacije.
U sustini uvek gledam u udarnim opstinama, konkretno preferenca ja Nbg i oba stana koja smo uzeli su na Nbg-u. Ono sto ne bih kupovala, ako mogu da biram, su zabacenija mesta tipa Rakovica, Mirijevo, Kaludjerica i slicno koja tek treba da se razvijaju. I licno bih daleko radije zivela u West-u nego u vecini drugih opstina (nemam stan u Wsetu, oba su u stsrogradnji). Razumem da nije idealno, i jeste lepse pored Savskog keja, ali sve sto je blizu centra i NBg-a je po meni optimala. Dzabe da imas prirodu i lepo okruzenje ako do posla i nazad putujes 3h. Opet sve je stvar ukusa, znam dosta ljudi koji misle kao i ti i nikad ne bi zeleli da zive u mestu kao sto je West.
 
Bio sam do OTP danas i evo par detalja o trenutnoj ponudi:

Učešće obavezno 20%

fiksna kamatna stopa: 5.03%
promenljiva kamatna stopa: 3.65% + 3M EURIBOR - s tim što fiksni deo može ići dole i do 3.09%.

  1. Kombinovani kredit - svake 3 godine biraš da li ćeš fiksnu ili promenljivu
  2. prvih 5 godina fiksna kamatna stopa, onda promenljiva do kraja trajanja otplate
  3. Promenljiva stopa kao gore, tj. 3.09% + 3M EURIBOR
  4. Fiksna kamatna stopa u dužini trajanja kredita, a maksimalno do 240 meseci - ovo nema po internetu već nude ovako, kamata 5.03%

Eto to je u principu to, mislim da sam video da neke druge banke daju niži fiksni deo kamate, ali to nemam proverenu informaciju nego ću proveriti ovih dana. NLB navodno ide i do 2.8%, ne znam da li ovde to neko može da potvrdi?

EDIT: formatiranje teksta
Odličan info, hvala
 
U Austriji pre Korone 1200 firmi je prodavalo nekretnine. Sada ih ima 500. U Nemačkoj propao nekoliko velikih developera. Nemam info da će ih država izvlačiti. Kažu, umesto da zidaju oni kupovali placeve od para koje su dobili unapred za stanove. Poznato, zar ne?
Pitanje je koji će prvi projekat "popustiti" usled manjka likvidnosti kod nas ?

Pričao sa dva prodavca automobila. Prvi prodaje do 5 godina stara na NBG, drugi nova u firmi a privatno i starija u Mačvi.
Kažu stalo. Ranije se za nova nije ni pitalo za cenu već samo kad može da se isporuči. Sada se cenjkaju za nova a za polovna stoje u oglasima i po nekoliko meseci.
 
U Austriji pre Korone 1200 firmi je prodavalo nekretnine. Sada ih ima 500. U Nemačkoj propao nekoliko velikih developera. Nemam info da će ih država izvlačiti. Kažu, umesto da zidaju oni kupovali placeve od para koje su dobili unapred za stanove. Poznato, zar ne?
Pitanje je koji će prvi projekat "popustiti" usled manjka likvidnosti kod nas ?

Pričao sa dva prodavca automobila. Prvi prodaje do 5 godina stara na NBG, drugi nova u firmi a privatno i starija u Mačvi.
Kažu stalo. Ranije se za nova nije ni pitalo za cenu već samo kad može da se isporuči. Sada se cenjkaju za nova a za polovna stoje u oglasima i po nekoliko meseci.
Definitivno se vracamo na stare cene mozda uvecane za procenat odstampanog novca zadnjih godina,sto vazi i za nekretnine.
 
https://cenestanova.com/novi-sad/2023/11/20214/20230/30259,28101,30258,28651,29358?typeId=3,14,23

Gledala sam na Goranovom sajtu kako stoje stvari sa cenom stanova vezano za pet mesnih zajednica u Novom Sadu koje me zanimaju. Pad je krenuo u aprilu i sad je prosečna cena kvadrata oko 1.500 EUR. Kad dodam Telep- e koji su mi isto ok, opet dobijem značajan pad (oko 1600 kv). Veliki broj stanova u novogradnji je pušten u prodaju, pa se može očekivati da će to uticati da cene starogradnje.
 
Poslednja izmena:
https://cenestanova.com/novi-sad/2023/11/20214/20230/30259,28101,30258,28651,29358?typeId=3,14,23

Gledala sam na Goranovom sajtu kako stoje stvari sa cenom stanova vezano za pet mesnih zajednica u Novom Sadu koje me zanimaju. Pad je krenuo u aprilu i sad je prosečna cena kvadrata oko 1.500 EUR. Kad dodam Telep- e koji su mi isto ok, opet dobijem značajan pad (oko 1600 kv). Veliki broj stanova u novogradnji je pušten u prodaju, pa se može očekivati da će to uticati da cene starogradnje.

Hahhaa prosli cetvrtak te interesovalo 9 mesnih zajednica u NS, ove nedelje te interesuje 5 mesnih zajednica u NS. Broj mesnih zajednica koje te interesuju je nekako uvek jednak broju m.z. koje za tih nedelju dana zabeleze nekakav pad, bilo prometa bilo cene.
 
Ovo isto čujem od ljudi koji rade u unutrašnjosti. Brat koji se bavi advokaturom kaže da ima značajno manje posla poslednjih meseci u odnosu na prethodnu godinu.

Proculo se da kupuje stanove za kesh po centru BG, a i ostatak familije mu slican, pa ljudi pomislili da je on domaci Jimmy McGill pa beze kod drugih advokata.
 
Hahhaa prosli cetvrtak te interesovalo 9 mesnih zajednica u NS, ove nedelje te interesuje 5 mesnih zajednica u NS. Broj mesnih zajednica koje te interesuju je nekako uvek jednak broju m.z. koje za tih nedelju dana zabeleze nekakav pad, bilo prometa bilo cene.
Opet nisi čitao sa razumevanjem, nego napamet. Lepo ti piše u tekstu da kad dodam Telepe koji su mi isto OK, opet dobijem solidan pad, oko 1600. Telepi su skuplji malo.
 
Vrh