Šta je novo?

Cene nekretnina

Jos jedan razlog su dobre kamate na stednju. Cim krene euribor dole, nema vise tih kamata na stednju, to je bar svima jasno.
Cene mogu da padnu do 7-8% sto se tice novogradnje u apsolutnim ciframa, da zanemarimo inflaciju.

Kakva je ovo jeres, valjda je aksiom da je cena izgradnje 800e maks.
Pa to kako mali Perica zamislja da se gradi.. A 800 eura je daleko od max-a
Ajde ovo neko da izgradi za 800 eura
:)
 
Moze malo vise detalja o tom projektu. Eto ja sam cuo i da je jedan poznanik spustio cenu stana (oko 55 kvadrata, NBG) u jednom projektu u novogradni na 1900 po kvadratu :) trust me bro... Verujem da je moguce, ali ovako iznesena informacija nije relevantna. Ako je neko, van Bg na H20, spucao 2600 u izgradnju, npr 4-spratnica na Bezanijskoj padini/klizistu... svaka njemu cast.
 
Moze malo vise detalja o tom projektu. Eto ja sam cuo i da je jedan poznanik spustio cenu stana (oko 55 kvadrata, NBG) u jednom projektu u novogradni na 1900 po kvadratu :) trust me bro... Verujem da je moguce, ali ovako iznesena informacija nije relevantna. Ako je neko, van Bg na H20, spucao 2600 u izgradnju, npr 4-spratnica na Bezanijskoj padini/klizistu... svaka njemu cast.
Gde sam ja napisao da izgradnja kosta kao stavka 2600 eura po m2?

Break even je 2.600, a tu ulazi i cena parcele, projektovanja i svih ostalih troskova ukljucujuci i cenu izgradnje. Cena izgradnje je najveci pojedinacni trosak, ali daleko da je jedini..

Nulta cena u Mirijevu vise nije ispod 1.500 eura.

Mogu da ti posaljem private poruku koji je projekat u pitanju, nije ok da javno stavim
 
Ok, posalji, da vidim kako to izgleda. Sem ako je vrh-vrh lokacija, blizu centra, super-fensi deo NBG, to mi zvuci kao preveliki trosak :rolleyes:
 
Pa to kako mali Perica zamislja da se gradi.. A 800 eura je daleko od max-a
Ajde ovo neko da izgradi za 800 eura
:)
Ovo je blago receno neozbiljno pre svega arhitektonski.,ali ocigledno da moze da prodje. Preletih sajt na brzinu i od osnovnih podataka bitno je da ima bazen, italijansku keramiku i alu stolariju i visok stepen energetske efikasnosti. Ne kazu koliki, ali bitno je da je visok stepen.

Pitanja posle 10 minuta pregleda:
Moze da se dobije tacan proracun i energetski pasos?
Kako je resena izolacija podruma i temeljne jame?
Kako izgleda proracun nepropusnosti podrumskih elemenata?
Kako su reseni termicki mostovi na prelazu krovne ploce i upustenog sprata?
Zasto betonski stub u sred dnevne sobe u objektu 1, stan 4, zasto projektant nije znao to da resi?
1701178831137.png

Kako izgleda proracun zemljotresa sa bazenom na krovu?
Zasto je prostor ispod stepenica zatvoren u dupleks stanovima, a ne iskoristen za skladisni prostor? Zasto stepenice u rektifikaciji nisu pravilno resene?
1701179010870.png

I na kraju zasto koristite yahoo.com mail kao kontakt kao da je 2002 godina?

Devil details i ostalo.
 
Цена изградње, дакле само изградње и јесте 800евра по квадрату и то за такозване луксузне стамбене комплексе. Била је и мања, поготово за онај комплекс што доби за џабе наше земљиште.

А цена за стамбене куле, обзиром да се углавном граде истом технологијом и истим нивоом спољног опремања као миријевске лепотице је заправо нешто и нижа јер се штеди на броју вертикала и заузетости парцеле. Нешто се губи на фундирању и већој подземној гаражи али дође на крају јефтиније ако је то све део истог комплекса.
 
Poslednja izmena:
Узмите у обзир и да су скоро сви велики стамбени комплекси на земљишту које је приватизацијом отуђено, наслеђено или простим правним насиљем украдено, као што је случај са наводним београдом, Такође, порез на изграђено земљиште је смањен вишеструко а обавеза плаћања конверзије укинута и ту долазимо до реалне цене за највећи број великих стамбених комплекса од око 1000 евра по квадрату.

И онда ми овде неко прича о тржишту.
 
Ako smo dosli do toga, da je stambeno zemljiste plus izgradnja van centra Bg skupa kao u zemljama EU, onda smo bas u problemu... Parcele i 'dodes mi, dodjem ti' takse su otisle u nebo.
 
Dakle ti tvrdis je cena izgradnje 800e max, a da je cena parcele, projektovanja, marketinga, prodaje i svih ostalih troskova 200e?

Ni jedan projekat nije zapocet na zemljistu koje je otudjeno pa oslobodjeno nadoknade za konverziju. To ce tek da se desi. Ili gresim?
 
Dakle ti tvrdis je cena izgradnje 800e max, a da je cena parcele, projektovanja, marketinga, prodaje i svih ostalih troskova 200e?

Ni jedan projekat nije zapocet na zemljistu koje je otudjeno pa oslobodjeno nadoknade za konverziju. To ce tek da se desi. Ili gresim?
Не. Тврдим да су скоро сви већи стамбени комплекси грађени на отетом или де факто отетом земљишту, евентуално наслеђеном од претходног бизниса и ту нико од великих играча се није ни упуштао у посао са тржишном ценом земљишта.

Наравно, другачија је прича у центру града на некој малој парцели у Шумицама нпр али и тамо се то пребија са власницима парцеле кроз пар станова.
Очигледно је да што су већи комплекси/играчи то је цена реализације нижа и да ту нема простора за причу о тржишној цени, како земљишта тако и самих станова. Они комплекси који су нам наметнули овакву дивљачку цену станова су они који су добили земљиште за џабе. Шта више, прве две зграде наводног београда суфинансирала је држава Србија, што је гротескно.
 
Delija,

Kakva su tvoja predviđanja vezano za cenu nekretnina u Beogradu i u Novom Sadu?

Šta možemo očekivati u narednih šest meseci, a šta do kraja 2024 godine?
 
Evo info za jedan novi projekat na Vozdovcu, Vozdov Kvart kod Poste, Peke Dapcevica 32. Planirana je izgradnja 4 bloka po 2 lamele.
Na upit za cene stanova od 45 m2 odgovor je:

Cena raspoloživih stanova na 4.spratu slične kvadrature kao i na 5. spratu je 2.632 Eur/m2 i 2.672 Eur/m2.
Cena parking mesta u podzemnoj garaži je od 15.000 Eur do 24.000 Eur sa uračunatim PDV-om. Što se tiče parking mesta, svako parking mesto ima svoju cenu u zavisnosti od nivoa na kom se nalazi (-1 ili -2).

Dinamika placanja:
  1. 15% po potpisivanju Predugovora/Ugovora – u roku od 7 dana,
  2. 25% 0 kota – očekivana na proleće, april 2024. godine,
  3. 25% završena konstrukcija – septembar 2024. godine,
  4. 20% završena fasada – jun 2025. godine,
  5. 15% obavljen tehnički prijem – oktobar 2025. godine.


Očekivan rok za završetak izgradnje prve faze je na jesen 2025. godine.

Dakle na osnovu ovoga ja ne verujem da ce cene padati. Stanovi se vec rezervisu i prodaju po ovim cenama, a da gradilste jos ne postoji.
 
Evo info za jedan novi projekat na Vozdovcu, Vozdov Kvart kod Poste, Peke Dapcevica 32. Planirana je izgradnja 4 bloka po 2 lamele.
Na upit za cene stanova od 45 m2 odgovor je:

Cena raspoloživih stanova na 4.spratu slične kvadrature kao i na 5. spratu je 2.632 Eur/m2 i 2.672 Eur/m2.
Cena parking mesta u podzemnoj garaži je od 15.000 Eur do 24.000 Eur sa uračunatim PDV-om. Što se tiče parking mesta, svako parking mesto ima svoju cenu u zavisnosti od nivoa na kom se nalazi (-1 ili -2).

Dinamika placanja:
  1. 15% po potpisivanju Predugovora/Ugovora – u roku od 7 dana,
  2. 25% 0 kota – očekivana na proleće, april 2024. godine,
  3. 25% završena konstrukcija – septembar 2024. godine,
  4. 20% završena fasada – jun 2025. godine,
  5. 15% obavljen tehnički prijem – oktobar 2025. godine.


Očekivan rok za završetak izgradnje prve faze je na jesen 2025. godine.

Dakle na osnovu ovoga ja ne verujem da ce cene padati. Stanovi se vec rezervisu i prodaju po ovim cenama, a da gradilste jos ne postoji.
Od 156 stanova koji su trenutno u ponudi 24 je rezervisano a 11 prodato, sto je ukupno 22% svih stanova, tj. svega 7% je zvanicno prodato. Ne kazem da je to malo za ovu fazu, ali po mom misljenju nije to nesto na osnovu cega se moze tvrditi da cene cene padati.
 
Ovo je sa PDV-om?
Vidis nisam pitala al meni je ovo bas puno, a da jedan kamencic nisu pomerili. Ocekivala sam 2100/2200 e za m2.
Listah malo oglase za 2699 se vec mogu naci gotovi stanovi, jest vecih kvadratura +60m2. Ako im je ovo start do sl godine prodaju minimim za 3000 e.
 
Ko prodaje u toj fazi, verovatno nema dovoljno u kesh-u, pa se nada da ce prodajom pre prve lopate dobiti neki dinar da zavrsi zgradu. Ako ne sumnjaju u dalji rast, zar ne bi sacekali da izgrade sve, pa onda da puste u prodaju za 3000+ evra. Treba biti pazljiv s takvom kupovinom, ne kazem da nece sve biti ok, ali... I da, budite ubedjeni da ih gradnja plus papiri kostaju manje od 2600, mnogo manje.
 
Jel ima neka zgrada u prethodnoj deceniji da je pustena u prodaju tek po zavrsetku?
 
Normalno je recimo za forumase koji imaju malo postova, koji nisu aktivni na drugim temama, koji kreiraju vestacku (surovu) realnost. Danas svako ima internet, dobar telefon ili laptop i mogucnost da udara po tastaturi i prepusti se bujnoj masti. Ne mozemo znati ko je iza druge strane ekrana, obican covek, agent ili investitorski bot.
 
Evo primera cene kvadrata zemljišta; čovek prodaje parcelu sa kućom u raspalom stanju 20×40m=800 mkv, za to traži 800.000 eura. Investitor pristaje na cenu i u gabaritima gradi zgradu skoro istih dimenzija placa, podiže prizemlje i 5 spratova, neto površina po spratu 600 mkvx6=3600mkv, kvadrat ga košta 222 eura. Materijal i dozvole max 800...Investitor mu da pola keša a pola u stanovima, i eto lepe zarade. Napomena: Investitori su pametni ljudi koji na pošten način zarađuju 1000 eura po mkv, zato i voze skupe džipove i oni i njihove žene, i ljubavnice i ljubavnicine ljubavnice muž.
 
Ovo je blago receno neozbiljno pre svega arhitektonski.,ali ocigledno da moze da prodje. Preletih sajt na brzinu i od osnovnih podataka bitno je da ima bazen, italijansku keramiku i alu stolariju i visok stepen energetske efikasnosti. Ne kazu koliki, ali bitno je da je visok stepen.

Pitanja posle 10 minuta pregleda:
Moze da se dobije tacan proracun i energetski pasos?
Kako je resena izolacija podruma i temeljne jame?
Kako izgleda proracun nepropusnosti podrumskih elemenata?
Kako su reseni termicki mostovi na prelazu krovne ploce i upustenog sprata?
Zasto betonski stub u sred dnevne sobe u objektu 1, stan 4, zasto projektant nije znao to da resi?
Pogledajte prilog 182002
Kako izgleda proracun zemljotresa sa bazenom na krovu?
Zasto je prostor ispod stepenica zatvoren u dupleks stanovima, a ne iskoristen za skladisni prostor? Zasto stepenice u rektifikaciji nisu pravilno resene?
Pogledajte prilog 182003
I na kraju zasto koristite yahoo.com mail kao kontakt kao da je 2002 godina?

Devil details i ostalo.
Ovaj projekat je rasprodat, nije moj, pa ti ne mogu dati odgovore na tvoja pitanja..
Ja sam ga uzeo kao primer da gradnja ne mora biti 800 eura po m2.
 
Узмите у обзир и да су скоро сви велики стамбени комплекси на земљишту које је приватизацијом отуђено, наслеђено или простим правним насиљем украдено, као што је случај са наводним београдом, Такође, порез на изграђено земљиште је смањен вишеструко а обавеза плаћања конверзије укинута и ту долазимо до реалне цене за највећи број великих стамбених комплекса од око 1000 евра по квадрату.

И онда ми овде неко прича о тржишту.
Ajmo nas dvojica da otmeno jedan plac na NBG da uložimo tudje pare od prodaje stanova i da napravimo lovu ..
Hoće to, ali kod braće Grim
 
Сво земљиште на Новом Београду и јесте отето, прво од стране комуниста а после је приватизацијом и од тих државних отимача отето (Минел). Тренутно се исто ради за ИМТ. Онда отимачина блока 26 незаконитом приватизацијом Енергопројекта, па блок 66 је отео Груја преваром око Прокопа...Тако да ипак "хоће то" како ти кажеш.

Судећи по твом нику, ти си исто неки батица са трибине. Можда и можеш нешто да средиш. Неко поноћно рушење, ово-оно.

Остали који читају: Не дајте се преварити од стране ових ботова. Две године су овде са само једним циљем а то је нормализација овог очигледног и свеопштег криминала на "тржишту" некретнина.
 
Poslednja izmena:
Vrh